3)e C«idóe(5oii^ant Pinay en het Amerikaanse memorandum DE ONTHULLING VAN MINISTER ZINN Twintig maal het „Witte Paard" op en af De treinramp in Engeland De bevolking der wereld ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12712 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONBEHAAGLIJK zijn pantoffels aangetrokken, is in zijn leunstoel gaan zitten en kijkt nu met vooruitziend leedvermaak naar de ruzie, welke straks onder de kapitalistische landen „onvermijde lijk" gaat uitbreken. Zijn boodschap aan de wereld luidt, zoals blijkt uit zijn artikel en <uit de redevoeringen op het partij congres te Moskou, aldus: „Ik ben vredelievend en heb er niets mee te maken, maar ik zie anderen graag vechten. En dat gaat straks gebeuren. Mijn vijanden zullen zichzelf ver slaan, zonder dat ik een vinger be hoef uit te steken." Het bleef even wel niet bij een voorspelling zonder meer; hij hitste de Westelijke demo cratie-en ook een beetje tegen elkaar op, om het plezier met wat meer spoed en meer zekerheid te doen in gaan. De vraag is nu maar: krijgt Stalin gelijk met zijn voorspelling en zal het hem lukken uit die ruzie 0 munt te slaan? Wie eens om zich heen ziet in de wereld, voelt een vage angst in zich omhoog kriebelen, dat Stalin wel eens kon speculeren op mogelijkheden, welke allerminst uit de lucht zijn gegrepen. Nemen wij als uitgangspunt slechts de berichten van de laatste dagen. Het is gebleken, dat in het begin van de we?k de Franse premier Pinay geweigerd heeft een memo randum te accepteren, welke hem werd aangeboden door de Ameri kaanse ambassadeur te Parijs. In dat memorandum veroorloofde de Ame rikaanse regering zich critiek op de economische politiek van Frankrijk in verband met de gevraagde dollar hulp ten bate van de bewapening. Pinay nam dat niet en zei tegen de Amerikaanse ambassadeur: Neem dat ding maar weer mee terug, daarop antwoord ik niet eens. In de diplomatie tussen bevriende staten is dat een tamelijk ongewone manier van doen, welke dan ook niet heeft nagelaten sensatie te verwek ken. Het wijst op een toestand van geprikkeldheid, welke een diepere ondergrond moet hebben. Frankrijk meent inderdaad rede nen in overvloed te hebben om zich ernstig verstoord te voelen over de houding van Amerika. Alles goec wel, zegt men in Parijs, wij accepte ren gaarne de dollars, welke Ame rika ons zendt om onze defensie op te bouwen, maar dat geeft Washing ton nog niet het recht, overal z'n neus te steken in onze zaken. Of wij de Conventie van Bonn al of niet willen bekrachtigen, is onze zaak en gaat Amerika niets aan. Of wij ten slotte geen lust meer gevoelen om ons eigen idee van een Europees le ger in practijk te brengen, is ook onze zaak. En wat wij in Tunis en Marokko doen, daarmee hebben noch de Verenigde Naties noch de Ver enigde Staten noch welk ander land ook iets uit te staan. Het kernprobleem is hier de defensie. Onder de stimulerende invloed van de Ver. Staten is Europa begonnen aan een systeem van afweer, dat da nig ingrijpt in de economie der ver schillende landen. Nauwelijks is het verarmde en gewonde West-Europa weer zo'n beetje bovenop, of de defensie-uitgaven leggen zware las ten op de schouders der belasting betalers. Niemand behalve de Moscovieten dan zal beweren, dat dit niet hard en hard nodig is; van de noodzaak ener krachtige de fensie zijn wij allen overtuigd en ook van de noodzaak daarvoor be langrijke offers te brengen. Maar dan willen wij ook weten wat er gebeurt, dan willen wij ook de overtuiging hebben, dat wij allen so lidair zijn. In die overtuiging is de laatste tijd een lelijke bres gescho ten door enkele feiten, die er op zou den kunnen wijzen, dat bij een even tuele aanval uit het Oosten de hoogste legerleiding het gebied beoos ten de Rijn zou willen prijsgeven. De onthulling van de minister-president van Hessen inzake het bestaan van een geheime organisatie, die ten doel had sabotage te plegen achter de linies van de Russische legers, en welke organisatie door de Amerika nen zou zijn bevorderd, wijst ook al in die richting. De sterk verminderde neieing van de Fransen om met de Duitsers tot een oplossing der pro blemen te komen (Europees leger, Saarkwestie) kan eveneens oogevat worden als een aanduiding, dat men in Frankrijk de noodzaak om met de Duitsers samen te werken niet meer zo sterk voelt. En bovendien verzet men zich te gen de neiging van de Amerikanen GROTERE GEMEENSCHAP. Maar tegelijkertijd bleek, dat Pinay nog verder wilde gaan toen bekend werd, dat hij de NATO-raad een me morandum heeft gezonden, waarin hij bepleitte de Amerikaanse hulp aan de Europese bondgenoten niet langer te aanvaarden als een vorm van Amerikaanse supervisie op deze lan den. Hij wilde deze hulp mèt hetgeen Europa zelf op defensiegebied pres teert, gaan beschouwen als een ge meenschappelijke streven naar een collectief doel: veiligheid. Minister-president Pinay vraagt in zijn memorandum, de bewapenings plannen van de NATO over perioden van drie jaar vast te stellen en niet meer jaarlijks. Dit zou een rationele opstelling van de programma's ver gemakkelijken en behoorlijke mili taire begrotingen mogelijk maken. Dat het Amerikaanse Congres de credieten voor de hulpverlening aan Europa per jaar vaststelt, is naar de mening van de Fransen een probleem, om de Europese verdediging op te <}e Amerikanen zelf moeten op vatten als een Amerikaanse aange- iossen, maar zij achten het onge legenheid. wenst, dat de nadelen van deze ..plan- Kortom: Pinay zegt het en ande- njng" op korte termiin nog langer ren voelen het; er is een neiging aan 0p schouders van Europa neerko- t opkomen om weer uit elkaar te j men, gaan en ieder voor zich te leven. Zou het op een misverstand berusten Verrast en in verwarring gebracht door de felle Franse beschuldigingen van Amerikaanse inmenging in Frankrijks binnenlandse aangelegenheden, deden Amerikaanse regeringspersonen gisteren een poging het incident tussen premier Pinay en ambassadeur te verkleinen. Zij verklaarden, dat de Franse entstemming op een misverstand berusten. reldomvattende strategie". Zijn plan komt er op neer, dat bij de opstelling van de defensieplannen voor Europa ook rekening moet worden gehouden met buitenlandse verplichtingen der Europese landen, zoals Frankrijk die in Indo-China en Engeland in Ma- lakka heeft. Wat de economische kant betreft, heeft Pinay voorgesteld de militaire behoeften en financiële mogelijkhe den der 14 NATO-landen als een ge heel te gaan zien, en deze niet meer land voor land te beschóuwen. En ten slotte bepleit de Franse premier de Atlantische defensieproductie sa men te smelten, waardoor Europa's afhankelijkheid van» Amerikaanse hulp zou verminderen. Indien die neiging aanwezig is, zul len wij er goed aan doen, deze te overwinnen, want anders kan Stalin het inderdaad „op z'n sloffen aan". Een defensie-„pool". Pinay bepleitte in zijn memoran dum de vorming van een defensie- „pool" der NATO-landen en een „we. Onderzoek bevestigt bestaan van ondergrondse Het onderzoek van de Amerikaans- Duitse commissie heeft tot nu toe geleid tot een bevestiging van de ver klaringen van Zinn, premier van Hessen, over het bestaan van een on premier er Vrijdag te Wiesbaden van beschuldigd, zijn onthullingen uit po litieke overwegingen te hebben over dreven en voor de bekendmaking er van een dusdanig tijdstip te hebben dergrondse organisatie, aldus meldt uitgekozen, dat hierdoor de socialis- het Westduitse persbureau D.P.A. De Amerikanen zullen hun stand punt bepalen als het onderzoek afge sloten is. Het Bondskabinet heeft zich ernstig met deze kwestie bezig gehouden. Een WIJ KUNNEN ONS VOORSTEE- regeringsfunctionaris zeide, dat de LEN, dat vadertje Stalin de reperine het zou betreuren, indien Franse premier figuurlijk gespro ken goedkeurend op de schouders klopt en bij zichzelf denkt: zo gaat het goed. Want Stalin weet heel goed, dat Pinay's boosheid niet slechts te wijten is aan het temperament der Fransen, maar dat de Franse premier tot uiting brengt, wat verschillende andere landen eveneens min of meer voelen, n.l. een zeker onbehagen in de situatie, waarin zij onder de drang van Amerika zijn terecht ge komen. regering het zou betreuren, indien thans, zeven jaar na de oorlog, zou blijken, dat geheime wapenopslag plaatsen aangelegd en geheime on dergrondse groepen opgericht waren zonder voorkennis van de regering. Wel was de regering een jaar ge leden ter ore gekomen, dat in Beie ren geheime wapenopslagplaatsen waren aangelegd, maar zij had de zaak overgelaten aan de regering van de deelstaat. De Westduitse minister van justi tie, dr. Dehler, heeft de Hessische tische doeleinden het meest zouden worden bevorderd. Dr. Dehler behoort tot de rechter vleugel van de vrije democratische partij; Zinn is sociaal-democraat. Minister Dehler verklaarde tegen over verslaggevers, dat Zinns onthul lingen een poging der socialistische partij zijn om de buitenlandse poli tiek der Westduitse regering is dis- crediet te brengen, waarbij het er vooral om gaat een Westduitse be krachtiging van het E.V.G.-verdrag en der met de Westerse verbonden gesloten overeenkomsten van Bonn te voorkomen. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat hij zou staan op een onpartijdig onderzoek van Zinns mededelingen en dat hij zelf gekant is tegen het bestaan van geheime organisaties, zoals Zinn er een heeft beschreven. Het was meer de toelichting. McDermott, de woordvoerder van het State Derpartment te Washing ton heeft gezegd, dat ambassadeur Dunn Maandag bij de overhandiging van een brief inzake de hulpverlening enige mondelinge verklaringen afleg de, waarover Pinay zeer bepaald meer verstoord was dan over de brief. Dunn liet van het gesprokene enige memoranda achter. Woensdag ont bood Pinay hem en zeide, dat één der opmerkingen zaken raakten, die alleen de Franse regering aangingen. Pinay verzocht hem de papieren mee terug te nemen, hetgeen de ambassa deur deed. Hirohito's dochter trouwt Met eeuwenoud ritueel is prinses Jori, de 21-jarige dochter van de Japanse keizer, gisteren getrouwd met Takemasa Ikeda, zoon van een Japans edelman. Keizer Hirohito was zo verkouden, dat hij niet bij het huwelijk aanwezig kon zijn. Takamasa is 25 iaar, en een schat rijke herenboer. Zijn familie is een van de aanzienlijkste van het land. Hij verloor zijn titel van markies, toen de adelstand tijdens de bezet ting werd afgeschaft. Met de prin ses maakte hij kennis, toen zij op 'n tentoonstelling in een warenhuis één van zijn kanaries bewonderde. Het jonge paar betrekt 'n moderne woning in westerse stijl bij Okaya- ma in Zuid Jaoan, waarmee voor het eerst in tweeduizend jaar een prin ses van den bloede buiten de hoofd stad zal verblijven, In het huis zijn alle electrische schakelaars zo laag aangebracht,, dat de kleine (1.52 m) prinses er bij kan. 36 uwe na de &ptuvewegmmp Qeaxg,e Jiennan te freanfifwit De vroegere ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, George Kennan, is met zijn echtgenote en twee kinderen op het vliegveld van Frankfurt a/Main aangekomen. We zien de familie Kennan hier bij het verlaten van liet vliegtuig: Mevrouw Kennan draagt de 5^ maanden oude Wendy Antonia; de heer Kennan heeft zich over zijn 4-jarige zoon Christo pher ontfermd. Maatregelen tegen Weer de Mau Mau Franse communisten Tegen Alain le Leafc>, secretaris generaal van het Franse Algemene vakverbond (CGT) is een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd. Hij wordt beschuldigd van pogingen tot dem'oralisering van de strijdkrachten De CGT wordt, zoals bekend, door de communisten beheerst. De Franse regering heeft de natio nale vergadering verzocht de parle mentaire onschendbaarheid van 11 communistische afgevaardigden op te heffen, teneinde hen te kunnen ver volgen wegens smaadschrift. Onder hen bevindt zich de 83-jarige direc teur van het blad „1' Humanité". Ook is verzocht om opheffing van de on schendbaarheid van de communisti sche afgevaardigde Maria Rabate, om haar te kunnen vervolgen wegens 't aanvallen van een politieman. Massa-arrestaties te Praag Joegopress, het onafhankelijke Joegoslavische persbureau, dat nau we betrekkingen met de regering heeft, heeft Vrijdag „onbevestigde be. richten uit Praag" aangehaald, vol gens welke onlangs in Tsjecho-Slowa. kije massa-arrestaties zijn verricht onder hoge en lagere officieren van het leger. Schattingen van het aan tal arrestaties varieerden van 200 tot 600. Volgens de berichten zouden de ar restanten betrokken zijn in een com plot tegen het huidige bewind. KERSTLIEDJES UIT LUIDSPREKERS Na de Chinezen, die Vrijdagavond opnieuw de top van de Witte Paar- denberg hadden bereikt, Zaterdag ochtend te hebben ingesloten, zijn de Zuid-Koreanen er later op de dag in geslaagd opnieuw de top van de u berg te bereiken. Slechts op twee j trant "van punten hielden de Chinezen nog stand onder de heftige Zuid-Kore- aanse aanvallen. Het is thans onge veer de twintigste maal, dat het „Witte Paard" van bezetting is vcr- naderd in de laatste vijf dagen. Elders aan het front luwt de strijd. De Fransen hebben de Pijlpuntkam nog stevig in ,bezit en stonden de afgelopen nacht niet aan zware aan vallen bloot. Gevechtswagens der verbondenen zijn tot diep in de Noordelijke stel lingen doorgedrongen om de over blijfselen van ongeveer vijf duizend Chinese infanteristen, die aan de Donderdagavond, ongeveer 36 uur na de ramp, die heel Engeland heeft geschokt was het reddingswerk nog in volle gang. In de loop van de dag was het aantal, slachtoffers gestegen tot 95 en nog steeds vreest men, dat er mensen onder de wrakstukken liggen. Met geweldige kranen is men bezig met het verwijderen van de ver nielde locomotieven en wagons; met treinladingen worden de vernielde wrakstukken weggebracht. En terwijl het bergingswerk voortduurt, is het spoorwegverkeer via het station Harrow reeds hervat. Overvolle treinen passeren met geringe snelheid het geteisterde station aan de grote spoorlijn naar het Noorden, terwijl de passa giers zich verdringen om iets van de verwoestingen te zien. Het schijnt een speling van het noodlot, dat Harrow dit jaar juist des spoorwegprijs had gewonnen als het best onderhouden station op deze lijn. Tot dusver zijn J10 doden geteld tengevolge van de treinramp, die zich dezer dagen bij Harrow ten Noorden van Londen heeft voorge daan. Vrijdagavond zijn weer vier lijken onder de wrakstukken van daan gehaald. Van de zijde van de spoorwegen is medegedeeld, dat het nog dagen kan> duren voordat het definitieve aantal slachtoffers be kend is. Acht van de 110 doden zijn nog niet geïdentificeerd; 87 perso nen bevinden zich in een ziekenhuis. Voor het leven van sommigen hun ner wordt gevreesd. In de afgelopen drie dagen zijn honderden tonnen puin opgeruimd. Hoewel onafgebroken gewerkt is, moet nog een grote hoeveelheid wrakstukken verwijderd worden. strijd om de „Witte Paard"-heuvel hebben deelgenomen, op te ruimen. In berichten uit het Westelijke ge deelte van de centrale frontsector wordt gemeld dat de Chinezen voor de hier gelegerde Amerikaanse ma riniers via luidsprekers Kerstliede ren, die ten gehore worden gebracht door een vrouwenkoor, doen spelen. Tussen de liederen door worden boodschappen omgeroepen, in de trant van: „Hallo, Amerikaanse mariniers: dit is een waarschuwing. Wij zullen in deze frontsector een grote aanval ondernemen en er zijn velen van ons. Jullie zijn maar met weinigen. Geef je daarom over en je zult goed eten, tabak, geneeskun dige verzorging en een onderdak krijgen. Vecht door..,., en je zult sterven". De wereldgezondheidsorganisatie heeft een overzicht gepubliceerd van de wereldbevolking en haar versprei ding. Hieruit blijkt, dat de wereldbevol king thans 2.377.000.000 bedraagt, te gen ongeveer 2.000.000.000 in 1939. Ondanks de tweede wereldoorlog is het aantal mensen sinds 1939 dus met 300 a 400 millioen toegenomen. Meer dan de helft der wereldbe volking woont in Azië, met een totaal van 1.253.000.000. China, met zijn naar schatting 463.000.000 inwoners, heeft de grootste bevolking; tweede is India met 357.000.000. Vaticaanstad, met zijn oppervlakte van 890 vierkante kilometer, is de kleinste staat ter wereld. Het dichtsbevolkte gebied ter we reld is nog steeds Europa, met 392.800.000 inwoners, d.i. 77.9 per soon per vierkante kilometer. Het dunstbevolkt zijn de eilanden in de Stille Oceaan, waar slechts 1.4 persoon per vierkante kilometer De Mau Mau heeft een nieuwe aanslag gepleegd. Ditmaal op een be jaard Brits echtpaar, kolonel Tuil och (75) en zijn 74-jarige vrouw, die in hun woning in een buitenwijk van Nairobi in de naoht werden overval len. Beiden werden ernstig door mes steken gewond. Mevrouw Tuil och zag echter nog kans de telefoon te grijpen en de po litie te waarschuwen, die weldra ter plaatse was. De overvallers waren echter, met medeneming van een aanzienlijke buit, verdwenen, "kolo nel en mevr. Tulloch zijn naar een ziekenhuis gebracht. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk. De politie heeft de hele wijk rond kolonel Tulloch's huis hermetisch af gesloten en zij zal waarschijnlijk de hulp van het leger inroepen bij het opsporen van de daders. De nieuwe overval heeft onder de 30.0!0Europeancn in Kenya grote be roering gewekt, en de politie is be vreesd, voor ernstige ongeregeldhe den. Een Britse politic-officier ver klaarde: „Wij geloven niet, dat de terreur van de Mau Mau haar hoogte punt reeds bereikt heeft en wij vre zen, dat somnvige Europeanen op on verantwoordelijke wijze wraak zul len nemen. En wij kunnen niet voor zien, wat voor een bloedbad daaruit zou voortkomen." Bondskanselier Figl op bezoek Bondskanselier Figl van Oostenrijk zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan Nederland, België en Luxemburg, zulks op uit nodiging van de regeringen der ge noemde landen. Op 16 October wordt de heer Figl in België verwacht, waar hij drie dagen zal blijven. Hierna volgt een tweedaags bezoek aan Luxemburg. Tenslotte zal de bondskanselier op 22 en 23 October de gast zijn van de Nederlandse regering. Vliegtuigwrak na 5 jaar gevonden Een haarvlecht was het enige men selijk overblijfsel in het wrak van een Canadese bommenwerper, die gisteren na vijf jaar is gevonden in een onherbergzame streek van Brits Columbië. De politie veronderstelt, dat verscheurend wild de lijken van de negen leden van de bemanning heeft opgegeten en de botten heeft weggesleept. Alleen schoenen, stuk ken van portefeuilles en een sigaret tenaansteker werden tussen de wrak stukken gevonden, die over een af stand van vierhonderd meter ver spreid in het bos lagen. Het vliegtuig was in 1947 spoorloos verdwenen. HIJ BEKEERDE ZICH. Te Hong-Kong is bericht ontvan gen, dat de eerwaarde heer Stefaan Zi, de enige Katholieke priester te Shanghai, die zich heeft later bewe gen om deel uit te maken van de „Gereformeerde Nationale Chinese Kerk", zich thans uit deze beweging heeft teruggetrokken en opnieuw met de Katholieke Kerk is verzoend. De eerwaarde heer Zi was in het begin van de actie tot vorming van een z.g. „Nationale Chinese Kerk" een grote troef in handen van de communisten; zijn heengaan is voor hen een zware slag. Jlaveettje Voor zover ik de mensen heb leren kennen, staat het bij mij vast, dat bij hen meer ideëel verlangen aan wezig is dan naar buiten treedt. Albert Schweitzer.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1