Het stichten van ouder-comité's op de scholen Ook Alkmaar in regen ontzet Weiter naar Zuid-Amerika Aangereden en gedood ™Saat onderra: j kerkbestuur of Kuikens bonvrij Dr. Veldkamp benoemd Explosief plastic explodeerde £m uiaeóiijn DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Begin met ouder-avonden en het schoolcomité groeit vanzelf Erkennend, dat de meeste school-1 zelf enige suggesties aan de hand, besturen ondeskundig zijn in paeda- welke tot een oplossing kunnen lei- gogisch-didactische kwesties en dat den. de rechten der ouders ten aanzien I „Gezien het feit, dat het lidmaat- Na Leiden vierde Alkmaar giste ren zijn ontzetfeest. De traditionele lampionoptocht op de vooravond, waaraan elk jaar duizenden kinde ren met fakkels en lampions deelne men, moest wegens de hevige regen buien worden afgelast. Toch trokken nog twee padvinders drumbands door de stad, gevolgd door bestuursleden van de o October- Vooraf was het bestuur van de 8 sturen lijkt ons zulk een wijziging Octobervereniging door de burge- i meester aan de militaire autoritei- een al te diep ingrijpen in het kloos- terlijk instituut". „Nu het episcopaat de vorming van ten voorgesteld. De troepen maakten een militaire schoolcomité's bereikbaar heeft ge- mars door de stad, voorafgegaan door steld, lijkt het ons gewenst, dat de ouders stappen doen." „In het huidige stadium kunnen onderwijzers zelf wel voorbereiden- het vaandel der adelborsten en de rifhtincr I marinierskapel onder leiding van ng - Gijsbert Nieuwland. Voor het stadhuis defileerden zij voor de burgerlijke en militaire auto- maatregelen treffen. Invoering j riteiten. Vele genodigden hadden op van ouderavonden, die niet het ka- j het bordes en de trappen van het rakter hebben van show en waarop zij hoge uitzondering buiten hei school stadhuis plaats genomen, Het Alkmaarse feest was om acht bedrijf staande inleiders optreden, uur reeds begonnen met een reveille kan als nuttig voorbereidend werk waarbij de leerlingen van de zesde worden beschouwd". klassen van alle lagere scholen voor „Kennismaking van de ouders methet „eerst °P dcze daS het ..Victorie- dood tengevolge van een aanrijding de school, met de leerkrachten, is lang niet overal overbodig. Korte in leidingen van leerkrachten over al lerlei schooloncerwerpen, over aller lei onderwerpen uit de godsdienstig- lied" lieten horen. Zij brachten daar na de burgemeester voor het stad huis een aubade. De ochtend werd verder gevuld met een kinderop- van de opvoeding hunner kinderen schap van een kerkbestuur als regel in de school zeer onvoldoende tot gecontinueerd wordt, en dus de i vereniging. uiting komen, doet het Katholiek j kans bestaat, dat geen der leden I Aan de Y1.®1"111^ van, f °^zet" Schoolblad enige suggesties omtrentschoolplichtige kinderen heeft, zou de werd bijzondere luister bijge- de vorm, waarin deelneming der mogelijkheid van adviserend lidmaat-do°F.de Komnlijke Marine en de ouders in het bestuur van de scholen schap van een of meer ouders te be-1 Koninklijke Landmacht, mogelijk is. studeren zijn. Bij de conggregatiebe- Onder de titel „Schoolbesturen in de branding" wordt het vraagstuk der oudercomité's in het jongste num mer van het Katholieke Schoolblad besproken. Ingaande op de recente uitlatingen van mevr. MichelsVer aart, gedaan op de landdag van St. Adelbert, zegt het Katholiek School blad: Pastoor centrale figuur. „Zij weet, evenals wij, dat de pas toor inderdaad de hoogste autoriteit is in zijn parochie. Dat hij zijn gezag in bepaalde zaken met de andere le den van het kerkbestuur deelt, steunt o.a. op de bisschoppelijke reglemen ten inzake de samenstelling en de taak der kerkbestui en. Gezien deze volkomen logische situatie zouden wij dus liever zeggen, dat de Katholiek verplicht is de pastoor als de hoog ste autoriteit te beschouwen, aller eerst in spiritualibusH in geestelijke zaken, maar daarnaast ook in tem- porabilus, in stoffelijke zaken, voor zover zulks he1 bestuur der paro chie en haar instellingen betreft. Nu schijnt mevrouw MichelsVeraart deze „macht" afhankelijk te willen stellen van „enig verstand hebben van onderwijs". Dit lijkt ons een prin cipieel onjuiste visie. Men zou ook kunnen redeneren: de pastoor weet niet, hoe ernstige reparaties aan zijn kerk op de meest deskundige wijze moeten worden uitgevoerd, ergo valt zijn autoriteit daarmede". „Heel anders wordt de figuur als men het zo stelt, dat het uitoefenen van de macht gemakkelijker wordt geaccepteerd en met meer vrucht ge schiedt, als men de aan de macht verbonden verplichtingen ten 'olie kan overzien en, mocht in die kennis een leemte zijn, de adviezen van be langhebbenden worden ingewonnen". In dit geval kan aan de rechten der ouders makkelijker worden vol daan. Moeilijke situatie voorlopig. „De vraag, welke die rechten pre cies zijn, is minder gemakkelijk te beantwoorden, aldus het Katholieke Schoolblad. Als de ouders zelf scho- len stichten, hebben zij het in han den om hun didactisch-paedagogische Met Prins Bernhard Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. J. I. M. Weiter, zal de reis van Prins Berhard naar Zuid Amerika, welke eind deze maand begint, meemaken. De heer Weiter heeft als voorzit ter van de Ver. Ned.Zuid-Ameri ka in en buiten onze volksvertegen woordiging steeds geijverd voor ver meerdering van de kennis omtrent Zuid-Amerikaanse staten en voor versteviging der economische en cul turele banden tussen ons land en Zuid-Amerika. De heer Weiter zal dus de algeme- me beschouwingen over de rijksbe groting in November a.s. niet kun nen bywonen; hij zal door zijn frac tiegenoot, prof. dr C. A. Lemaire, worden vervangen. (Tel.) Gistermiddag is de 13-jarige J. W. i MINDER WACHTGELDERS. In 21 (per 30 Juni jl. 139) bedrijven met een wachtgeldregeling, waarin werkzaam een personeel van 2.293 (25.650) mannien en 879 (7.796) vrou wen, waren per uit. Juli van dit jaar in totaal 533 (3.021) mannen en 10 (293) vrouwen geheel op wachtgeld Er waren geen (5.416) mannen en geen (1.976) vrouwen gedeeltelijk wachtgelders. Het aantal in Juli minder gewerkte uren door op wachtgeld geplaatste mannen en vrouwen bedroeg 103.776 (876.761). „Opzetjes" in strijd met „Prijsvorming" Dit is naar de mening van het Hof een overtreding van het Prysvor- mingsbesluit van 1941, daar hier een in hoge mate willekeurige prijsvor ming is geschied. In de verdediging doen de aannemers een beroep op het feit, dat zij zich moeten beschermen tegen beunhazerij in hun vak. Er kan echter niet worden verondersteld, dat bij een onderhandse aanbeste ding als deze beunhazen aanwezig zijn. De opzet .leidt te gemakkelijk tot misstanden, aldus het arrest van het Amsterdamse gerechtshof, dat UiMcrunuudg is uc xo-jaiigc «f. c J. bij het oversteken van de Utrecht- gisteren in het eerste proefproces in- sestraatweg te Heelsum op slag ge-zake de opzetatlaires de aannemers- dood tonpevolee van een aanriidine i firma Gesman en Zoetemeyer te Al- met een vrachtauto. phen aan den Rijn veroordeelde tot Omstreeks half vijf zag de chauf- j een boete van 2500 gulden, feur van een op de Utrechtsestraat- i %es aannemers stonden voor het weg in de richting Arnhem rijdende j Hof in hoger beroep terecht, nadat tocht, een turndemonstratie en be- vrachtauto een jongeman onver-zy veertien dagen geleden voor de zJdehikeopvoedin*zullen dë bl-hendigheidswedstrijden voor jongens, wacht tussen de bomen langs het rij-£chtbank te krocht waren versche- °\„«uvQr, ttib-o 1 Om twaalf uur werd in het Victorie- wielpad te voorschijn komen om de Evenals te Utrecht werden we- weg over te steken nabij de Kastan-derom de yijf ürma.S| die meegedeeld J hadden, vrijgesproken. In het vonnis langstelling kunnen wekken. Elke Om twaalf uur werd in het Victorie onderwijzer is daartoe capabel. Het is Park de officiële herdenking gehou- immers een onder-onsje in de goe- den ran het ontzet in tegenwoordig- de zin van het woord. Dan groeit uithfid van vele genodigden onder wie die oudersavonden het schoolcomitéJ^r* mr- vaIa Kinschot, oud-bur- vanzelf, als gevoeld". daaraan behoefte wordtgemeester van Alkmaar en zijn echt- j genote. Tevens waren daar deputa ties van de 3 October-vereniging, de studentenvereniging uit Leiden en de vereniging voor volksvermaak uit Groningen. In zijn herdenkingsrede schetste de voorzitter van de 8 October-vereni ging, mr. G A. de Lange, het ver loop van het beleg, erop wijzend, dat het ontzet van Alkmaar de weg baande naar de vrijheid. Öe chauffeur trachtte de jongen ,/an de ver0ordeelde aannemer uit ""iiUÏt00 o "Kü! S j i Alphen aan den Rijn, die te hoog zou r links nm tn pnnipn. (Inch h* f „.t. kon niet voorkomen, dat de zijde van de auto de jongen raakte. Een arts, die snel ter plaatse was, constateerde de dood. Naar wij van de zijde der politie vernemen, treft de chauffeur, die met een matige snelheid reed, geen schuld. Vrijwel op dezelfde plaats is an derhalf jaar geleden een zevenjarig zusje van het slachtoffer, eveneens bij het oversteken van de weg, aan gereden en om het leven gekomen. Gilde Kath. Vrouwenbeweging Ontstemming op jaarvergadering over de niet verkiesbare plaats van Agnes Nolte Het diocesane Gilde van de Ka tholieke Vrouwenbeweging in het bisdom Haarlem hield gisteren te Haarlem haar algemene jaarverga dering in hotel „De Leeuwerik". In haar openingswoord kon de dioce saan voorzitster, mevr. B. Kortekaas- Den Haan, met voldoening consta- 11U11 teren, dat dit de eerste maal was, oplossing, d.w.z. invloed aan de ouders, een moeilij ker probleem". Het Katholiek Schoolblad doet dan Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt me de, dat de minister zich heeft ver enigd met het besluit van het be stuur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren, voor het jaar 1953 over te gaan tot afschaffing van de kwantitatieve beperking van het aantal uit te broeden kuikens en van de verdelingsregeling van de kui kens, die de afgelopen jaren ten be hoeve van desbetreffende bedrijven heeft bestaan. Deze regeling, die destijds is in gesteld, om met het oog op de zor gelijke voederpositie een te snelle uitbreiding van de pluimveestapel te gen te gaan, en deze zo veel moge lijk op de kleine bedrijven te rich ten, heeft naar het oordeel van de minister, volkomen aan haar doel be antwoord. Onder het betrokken distributie systeem is de kippenstapel geleidelijk toegenomen van ca. 11 millioen stuks in 1946 tot bijna 24 millioen stuks in Mei 1952, zodat, naar het oordeel van het Ministerie, een onbeperkte uit breiding thans niet meer behoeft te worden verwacht. dacht van de afdelingen, opdat deze er voor zouden zorgen, dat de vrou wen op een juiste manier daarin vertegenwoordigd zouden zijn. Spreekster sneed ook de politiek even aan, toen zij opmerkte, dat er op dat terrein door de vrouw nog zo heel veel kan worden gedaan. Wel iswaar maken de vrouwen in Neder land 55 van het kiezerscorps uit, maar zij nemen nog niet die plaatsen in, waarop zij recht hebben. Zij stel de echter daarnaast vast, dat het moeilijk is de vrouw in het alge meen bereid te vinden om verschil lende functies te bezetten. .,Toch moeten wij er trots op zijn", zo zeide mevr. Cremers, de echtgenote van Haarlems burgemeester. In verband met de viering van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, het j zê~~dat de "maatschappij"ons~op~zo- volgend voorjaar, stelde spr. voor' - een telegram van trouw en aanhan kelijkheid te sturen naar mgr. J. P. Huibers. Aldus werd gedaan. Ver volgens werd mevr. Steenberghe— Engering herdacht, die onlangs is overleden en aan wie de vrouwenbe weging, zeker op internationaal plan, zo bijzonder veel te danken heeft. Mevrouw Kortekaas besprak daar na het programma van het Gilde en zich bepalend tot de grote lijn stel de zij vast, dat dit programma zo veel facetten heeft, dat aan ieder punt wel een heel seizoen besteed zou kunnen worden. Misschien zal men opmerken, zo zeide zij, dat het programma een overbelaste kapstok is geworden. Maar het is nu een maal zo, dat de Vrouwenbeweging een belangrijke taak heeft te ver vullen. Programma-punten Op verschillend terrein, in Kerk, gezin en maatschappij, is er nog enorm veel werk te verzetten. Zij herinnerde slechts aan de bejaar denzorg, gezinszorg en met nadruk wees zij op de oudercomité^ voor de scholen, welker oprichting door het Nederlands episcopaat met klem is aanbevolen. Voor dit laatste vooral vroeg mevr. Kortekaas de volle aan- vele plaatsen nodig heeft. Daarom moeten wij gezamenlijk onze maat schappelijke activiteit beleven". Herstel der kerkelijke hiërarchie Nadat de diocesaan penningmees- teresse, mevr. De Vette, haar woordje had gedaan, sprak prof. W. Nolet, pastoor in Amsterdam, over het her stel der kerkelijke hiërarchie in Ne derland. In een rustig en helder be toog tekende hij de achtergrond, welke dat herstel had ingeleid. Als kerkhistoricus kon hij uit een rijk arsenaal putten om de meest mar kante gebeurtenissen naar voren te brengen, die er toe hebben bijgedra gen, dat het katholicisme in Neder land tijdens de donkerste dagen le- Middagvergadering Gezien het procikarakter van dit proces heeft het Hof besloten slechts een geldboete van 2500 op te leggen. Het Hof constateert, dat de firma G. en Z. zeker geen rekening heeft gehouden me* het algemeen belang Bij K.B. is benoemd tot staatsse cretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp te Breda. Dr. G. M. J. Veldkamp werd te Breda geboren op 27 Juni 1921, door liep aldaar het Onze Lieve Vrouwe lyceum en kwam in 1941 in dienst van de Raad van Arbeid te Breda. Hij ging daarna studeren aan de Eco nomische Hogeschool te Tilburg, waar hy in 1948 doctoraal examen deed in de economisch-sociologische richting en een jaar later com laude promo veerde tot doctor in de economische wetenschappen. Hij werd adjunct- secretaris van de commissie Coppen- hagen en secretaris van de commis sie tot coördinatie van de sociale ver zekeringsheffingen, en belastinghef fing naar de grondslag van het loon. Dr. Veldkamp had zitting in de commissie zijkenverzuim en arbeids productiviteit, evenals in de com missie voor progressieve kinderbij slag zelfstandigen van het R.K. centrum voor staatkundige vorming. Hij was bovendien voorzitter van de „commissie gezinr.aad" van dit cen trum. De nieuwbenoemde was voor zitter en tevens landelijk bestuurslid van het Diocesaan Charitatief Cen trum. lid van de raad van bestuur der stichting 1853—1953 alsook frac tievoorzitter voor de KVP in de Bre dase gemeenteraad. Hij gaf les aan de R.K. M.T S. te Breda en aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk aldaar. Hij was tot dusverre weten schappelijk adviseur van de afd. so ciale verzekering bij het Ministerie van Sociale <.aken. Specialisten eisen betere voorwaarden MASSALE PROTESTACTIE Zeer binnenkort dreigt een geschil tussen specialisten en ziekenfondsen. en dat evenmin de „overwegingen dat reeds cnjge tijd duurt, practische redelijkheid inzake het betalen ggyoigpn te krijgen. De middagvergadering werd ge opend met een toespraak van de geestelijk adviseur, rector A. J. Leen- ders. Hij stelde de vraag en door haar te stellen beantwqordde hij haar I 47 350 gulden, waar mee de overige meteen of nu niet de tijd gekomen aannemers zouden worden betaald van andere aannemers, die een werk 1 niet krijgen, stand kuDnen houden. Het ging in deze zaak om de bouw van een tehuis voor ouder, van da gen te Mijdrecht. De veroordeelde aannemer had het bouwobject toege wezen gekregen, nadat hij in het der de rondje van de „opzet" had inge schreven voor een bedrag van 337 350 gulden. Daarin was begrepen de was, dat de vrouwen sterker haar plaats gaan innemen dan tot nu toe het geval is geweest. Hij pleitte daarbij voor grote eensgezindheid en eendracht. Hij wees op de eigen ver antwoordelijkheid, welke ook de leek heeft in de Kerk. Dat wil dan ook zeggen, dat de vrouw geheel haar persoonlijkheid zal moeten inzetten bij het verrichten van haar aposto- loatswerk. Rector Leenders citeerde in deze de bekende woorden: Er behoren nog teveel vrouwen tot de slapende en te weinig tot de strijdende Kefk. Hij rekende er op, dat de vrouw, die mede een hulp dient te zijn van de priester, haar activiteit zou ont plooien in het parochie-leven. De emancipatie van de vrouw werd behandeld door mej. Agnes Nolte. Aan de hand van de historie, te beginnen bij de Franse Revolutie, liet zij zien, hoe de vrouw geleide lijk aan van de achtergrond meer naar voren was gekomen. Voor de katholieke vrouw in Nederland was het nog even moeilijker, want zij moest (als vrouw en als katholiek) een emancipatie in het kwadraat doormaken. Daarna vroeg en verkreeg mej. Vüilsteke het woord. Deze sprak haar spijt en verontwaardiging uit over het feit, dat mej. Nolte bij de laatst gehouden verkiezingen niet op een verkiesbare plaats was gezet. Z(j meende, dat een waarschuwing aan het adres van de K.V.P. nodig was, omdat de stem van de vrouw vend bleef en dat ons land van mis- het algemeen en die van mej i -J Nolte £n bet bijzonder in de ver schillende organen niet gemist kon worden. De vergadering onderstreep te haar woorden met een langdurig applaus. Intussen was er een brief binnen gekomen van mgr. Huibers, die de vergadering hartelijk dank zegde voor de verzekerde aanhankelijkheid en die haar Zijn bisschoppelijke ze gen verleende. De dag werd besloten met een op treden door de zangertjes van de Kathedrale Koorschool uit Haarlem. siegebied weer een volwaardige kerkprovincie werd. Enkele huishoudelijke punten wer den daarna afgehandeld^ en de och tend-bijeenkomst werd afgesloten met een kort propagandistisch woord van mevr. S. NuwcnhuisVan der Rijst, algemeen diocesaan presiden te van de katholieke vrouwenbewe ging. Spr. wees er op. dat op de ver gaderingen de ontspanning niet mocht overheersen. Er moest meer aan zelfontwikkeling worden ge daan. voor het maken van hun begrotingen. Intussen heeft de aannemersfirma laten weten, dat men tegen het arrest in cassatie gaat. Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd In de Bruno Klauwersstraat te Santpoort Station heeft zich een ge val van kolendampvergiftiging voor gedaan, waardoor de 65-jarige G. M. Verhoeven in ernstige toestand naar het ziekenhuis moest worden ge bracht en zijn 64-jarige echtgenote in minder zorgwekkende toestand eveneens ter observatie moest wor den opgenomen. Het ongeluk werd laat in de mor gen ontdekt doordat de bakker geen gehoor kreeg en men vermoedt dan ook, dat de haard, die nog op het nachtslot stond, pas tegen de ochtend of zelfs gedurende de morgenuren koolmonoxyde heeft afgescheiden. Het echtpaar werd bewusteloos op de vloer van de voorkamer aange troffen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Jongen hing achter een auto En werd gedood Tijdens het speelkwartiertje van de Koningin Wil helm inaschool aan de Schuttersweg te Apeldoorn verliet gisterochtend een vrachtauto, waar mee een lading kolen aan de school was bezorgd, de speelplaats. Een der jongens, de zevenjarige Renze Peter- zon, wonende aan de Huygenslaan. ging aan de zijkant hangen, doch kwam toen hij even later los liet on der een achterwiel terecht, waardoor hij op slag werd gedood. Bij het poli tieonderzoek bleek, dat de chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. Een groot aantal specialisten, aan gesloten bij de Landelijke Specialis ten Vereniging hebben n.l. hun lid maatschap opgezegd en achten zich daardoor niet meer gebonden aan de overeenkomsten, die de vereniging met de diverse ziekenfondsen heeft afgesloten. De specialisten zijni van mening, dat de tarieven te ongunstig zijn en eisen betere voorwaarden. De Zie kenfondsraad komt heden in spoed eisende vergadering bijeen om de ontstane moeilijkheden onder ogen te zien. Militair zwaar gewond Dinsdagavond is op de heide tus sen het kampement Laren en de Ko lonel Palmkazerne te Bussun. een ernstig ongeval gebeurd, waarbij van de 20-jarige kornet M. uit Naardcn een zijner handen is verbrijzeld, ter wijl hij tevens ernstig aan het gelaat werd gewond. Het ongeval is ge schied door het exploderen van een stuk explosief plastic, dat M. waar schijnlijk te lang in zijn handen heeft gehouden. Het slachtoffer is naar het militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht overgebracht. Zijn toestand was heden naar omstandig heden redelijk wel. DRIELING IN MIDDELSTUM Het gezin BoltKuiling Middel- stum (Gr.) werd gisteren verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongentje. Een der meisjes, Aafke, weegt slechts 1110 gram en verkeert in zorgelijke toestand, alhoewel zij niet direct in levensgevaar is. STATION VUGHT BESTOLEN Terwijl gisteravond de stationsbe ambte te Vught het vertreksein gaf voor een trein, sloop een ongewenste gast met valse sleutel het plaatskaar tenbureau binnen en deed een duch tige greep in de kas. De beambte vond even later de valse sleutel nog in het slot steken, miste enige hon derden guldens, doch kon van de dader geen spoor meer ontdekken. De politie heeft de zaak in onder zoek. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 70) Ben grinnikte. „Zekerik ben hier vaak ge noeg geweesteen eindje verder op is een klein café-tje, nog juist buiten de stad, dat de hele nacht open blijft voor vrachtrijders en chauffeurs en zo; daar kunnen we koffie krijgen. Goeie koffie ook." Clim viel terug op de zitting en trok de plaid vaster om zich heen. „Rij op, Ben, rij doorkoffie heb ik hard nodig! Als je de koffie, heet en wel, geroerd en alles, klaar hebt, kom me dan roepen, maar geen seconde eerder! Hoe is het mo gelijk, dat iemand zo'n slaap heeft! Dat doet de sfeer van het land na tuurlijkalles en iedereen is hier eeuwig siësta aan het houden." Hij geeuwde en viel midden in een geeuw m slaap. Hij werd weer wakker door een rukken aan zijn schouder. Ben's hoofd was, met een grote beker dam pend vocht, dat heerlijke koffiegeu- ren verspreidde, door een portier raampje gestoken. „Meneer Perroney," zei Ben, „me neer Perroney, wordt wakker, hier is koffie. Hei". „AU right, all right, ik ben wak ker!" protesteerde Clim, zich over eind hijsend. „De zon is al op, zie ik.... ja, geef die koffie maar hier, ik hoop dat-ie heet is." Hij brandde zich bij de eerste slok schopte slaperig de plaids van zich af en klom de wagen uit met de dampende beker koffie in zijn hand, om- zijn benen te strekken. De zwar te schaduwen van een groepje bo men, die zich over het gebouw heen- bogen, vielen op de witte steen van het kleine roadhouse. Clim dronk al wandelend zijn koffie op, Ben naast zich. Toen hij klaar was en de lege beker op de treeplank had ge zet, zei Ben. „Mijnheer Perroney, wilt nog 'n Vod koffie?" Clim staarde h#m verbaasd aan. „Alle goden, wat zet jij er een haast achter, ben je bang, dat ik be zwijmen zal?" Ben schudde het hoofd. „Neen, maar ik ben bang, dat we dadelijk weer weg moeten Clim staarde zijn chauffeur aan en dacht aanvankelijk dat deze, alvo rens de koffie naar buiten te bren gen, eerst in ruime mate had geno ten van een edeler vocht. Maar na dat hij zelf de waard had horen be vestigen, dat een man, die zuiver be antwoordde aan de beschrijving van Morescu, enkele uren tevoren in een auto stilgehouden had en de kortste weg naar Hernandez had gevraagd, daarenboven zich de ligging van de gevangenis in die plaats op een stuk napier had laten uitekenen, waarbij hij zelfs de vraa had gesteld, of hij vóór zonsopgang daar zou kunnen zijn, was ook Clim gedwongen, ge loof te hechten aan Ben's conclusie, dat Morescu, inplaats van naar Ve- raz te gaan om de douanechef te spreken, zijn weg onmiddellijk had voortgezet naar de gevangenis van Hernandez. Zodra dat tot hem doordrong, was Clim's slaperigheid ook verdvyenen. Hij ging weer naar binnen en vroeg een tweede kop koffie. Terwijl hij het hete vocht opslorpte, stelde hy enkele vragen aan de over de toon bank hangende waard en vernam, dat Morescu ongeveer vier uur te voren was vertrokken, na enkele koppen koffie te hebben gedronken. Hij had zelfs een thermosfles koude thee gekocht om voor onderweg mee te nemen. Clim legde een dollarstuk op de houten toonbank, keerde zich om en wenkte Ben, hem naar buiten te vol gen. De zon stond éen handbreedte boven de horizon en reeds was haar warmte duidelijk merkbaar. Clim gooide de plaids van de achterzit ting en viel in de kussens neer. „Rij maar weer verder, Ben," zuchtte hij, ..ik ben benieuwd of er ooit een einde zal komen aan onze zwerftocht! De weg naar de gevan genis weet je nu, hè?" „Heb ik binnen gevraagd," zei hij, „maar ik begrijp er niets van waarom is Morescu verder gereden? Ik dacht, dat hij hier de douanechef moest spreken! Met hem heeft hij in elk geval getelefoneerd." Clim keek peinzend uit het raam. „Dat dacht ik ook, Ben, oude mak ker, maar ik heb blijkbaar een ver keerde conclusie getrokkenToen Morescu de chef opbelde, heeft hij hem blijkbaar niet willlen spreken, maar iets anders gevraagd. Er is me op het ogenblik maar één ding dui delijk en dat is, dat we vriend Mo rescu moeten volgen door hel en hoog waterik zie trouwen? *x)k niet in, wat we anders zouden kun nen doen! Jij wel?" Ben bromde ontkennend en stuur de de wagen door de nauwe straat jes van Veraz volgens de aanwijzin gen van de waard in het café. Veraz was een klein stadje en het duurde geen vijf minuten voor zij op de smalle weg naar Hernandez uitkwa men. Clim voelde zijn slaperigheid te rugkomen en stak een sigaret op. Het hielp niet: de langzaam groeiende warmte, het gebrom van de motor en het wiegen van de wagen maakte hem suf. „Jij vindt de weg wel, hè?" zei hy, „dan ga ik nog een tukje doen. Als je hoort schieten of vechten of Mo- rescu's wagen tegenkomt), maak je me wel wakker! Adio!" Hij viel prompt in slaap. Ben, achter het stuur, hield zijn ogen goed open, en hoewel hij op de stoffige weg verscheidene auto's pas- seerd, ontmoette hij er geen, die ook maar in de verte geleek op de don kerrode wagen, waarin hij Morescu had zien vertrekken. De eerste auto die hij tegenkwam, had inderdaad Morescu als bestuurde, maar het feit dat Morescu er vandoor was gegaan in de donkerblauwe Sedan, waarin Peter en Hemingway hem' hadden achtervolgd, welke wagen zij op hun beurt hadden geleend van Turpey, en het schitteren van de zon in de voorruiten der wagens bewaarde Mo rescu voor herkenning door Ben. En zo kon het gebeuren dat, tegen tien uur in de morgen, ceh wapen bij de gevangenis van Hernandez stopte, waaruit Clim en Ben stapten. De eerste verkwikt door vele uren slaap, de laatste heel voorzichtig, daar hem de taak was opgedragen, zonder opzien te baren naar de ach terzijde van de gevangenis te sluipen en daar een oogje in het zeil te hou den. Clim, die een paar honderd meter vóór het dorp door Ben was gewekt, had hem order gegeven, de wagen 'n paar huizen vóór de gevangenis tot stilstand te brengen en dan, langs de huizenrij glijdend, tot achter de gevangenis te sluipen, om, zodra hij een schot hoorde of tumult, naar binnen te rennen en te hulp te ko men. Op het ogenblik dat de wagen stopte, kwamen van alle zijden, van beschaduwde plekjes, en uit het café van het dorp, belangstellenden te voorschijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5