RIJNSTREEK DUINSTREEK Vader van ttDe Laura" gaat heen Jhr. v. Kinschot jr. als lid van „Alcmaria" geïnaugureerd DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Naar wij vernemen zal de heer H. E. A. Gastelaars binnenkort Alphen aan den Rijn gaan verlaten. Komen en gaan in een gemeente is een da gelijks gebeuren, waaraan we nau welijks aandacht schenken. Voor de heer Gastelaars moeten we een uit- «jndering maken. Hij heeft daar vecht op. Hij laat Alphen aan den Rijn in het bijzonder en vele rijwiel sportliefhebbers in den lande een stichting achter, waarvan hij de ini tiatiefnemer was, de Alpljense Rij wiel vierdaagse „De Laura". Vóór vijf jaar opperde hij het plan ge- Militair wilde Zondags geen dienst doen Een Katholiek militair moest zich gisteren voor de Krijgsraad te Velde verantwoorden, daar hij tijdens de internationale oefeningen „Hold Fast" dienstgeweigerd had, toen men hem bevolen had op Zondag zijn stelling te betrekken. De jongeman, die zijn geloof enigs zins overspannen beleeft, had in het dienstdoen op Zondag een schending vani de Zondagsheiliging gezien. Hij werd liever in arrest genomen, dan de Zondagswet te schenden. Na een kalm gesprek met een aal moezenier is de jongen overtuigd, dat dienstdoen op Zondag in sommige ge vallen geoorloofd is en dat een oefe ning een van dergelijke gevallen is. De rechtzitting leverde geen pro blemen op. Zowel auditeur-militair als president waren van mening, dat het hier een uitzonderlijk geval be trof, waar van directe schuld geen sprake was. De jongen werd na de rechtzitting onmiddellijk in vrijheid gesteld. 1000 verkeersdoden Het aantal verkeersongevallen in ons land neemt steeds toe. In 1951 gebeurden er 73.413 ongelukken, waarvan 1010 met dodelijke afloop. Meer dan 21.000 mensen werden ge wond. Die cijfers noemde mr. H P. Beeis, waarnemend voorzitter van het Ver bond voor Veilig Verkeer tijdens het in Leeuwarden gehouden congres. De vereniging zal met kracht en voortvarendheid te werk moeten gaan om het aantal ongelukken te doen dalen, zei spr. Vooral aan de toe stand van vele wegen en straten, die gevaar opleveren, zal aandacht moe ten worden geschonken. Van veel belang weri ook geacht, dat de Regering zo spoedig mogelijk met nadere voorschriften voor brom fietsers komt. Het aantal bromfietsen heeft in ons land dat van het aantal .auto's reeds overschreden. Het Vei- bend voor Veilig Verkeer zal zich met een speciale veiligheidscampagne ter de bromfietsers wenden. De veilig verkeersweek zal voort aan niet meer in September maar in Mei of Juni worden gehouden. Ge dacht zal worden invoering van verkeersonderwijs op de middelbare scholen te bewerkstelligen, en ook zal geprobeerd worden een rijdend veikeersmuseum te krijgen. Als nieuwe voorzitter werd geko zen de heer Th. Röell te Bilthoven. JCmte GOLF De heer J. L. van Leeuwen chef van de visafslag te Schevenin- gen is met ingang van 1 December 1952 benoemd tot burgemeester der gemeente Brouwershaven. BUITENLAND. Wetenschappelijke onderzoekin gen met het doel regen te maken zullen over enige dagen in Spanje in een gebied van 60.000 km2 een aanvang nemen. Dit gebied zou o.m. de Westelijke delen van de beide Castliën omvatten. De proeven zullen worden genomen door een groep Amerikaanse technici onder bescher ming van de Spaanse minister van landbouw. Een man in Nykoebing heeft zijn vrouw, die op reis zou gaan, bij het station zo een stevige afscheids kus gegeven, dat haar kaak uit het lid geraakte. De vrouw werd snel naar het ziekenhuis gebracht, waar haar kaak op haar plaats werd ge bracht. De Sowjet-Unie heeft er in toe gestemd, dat de zeven belangrijkste oorlogsmisdadigers in de gevangenis van dé vier mogendheden te Span- dau meer bezoekers en meer post ontvangen. Het desbetreffende Wes telijke voorstel is verleden maand gedaan op verzoek van de West- Duitse kanselier Adenauer. i durende vier dagen fietstochten te or ganiseren door de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht. Hoewel aanvankelijk klein opgezet, groeide dit jaarlijks terugkerend sportevenement al spoedig uit. Pas nog heeft de heer Gastelaars een deel van de volgende Laura in routes „uit getekend". Hij is van de Laura niet alleen de geestelijke vader, maar de eerste jaren verwerkte hij, bijgestaan door zijm echtgenote, de honderden brieven als secretaris. Jaarlijks was hij de geziene deelnemer per rijwiel aan de tochten, tot een ernstige on- gesteldhed hem ertoe dwong zich tot de lichtere werkzaamheden te bepa len. Nu gaat de heer Gastelaars met zijn echtgenote zijn intrek nemen in een rusthuis in de mooie omgeving van Doorn. De vele Laura-vrienden zullen hem niettemin het volgenid jaar weer gaarne terugzien op het festijn van fietsend Nederland, maar zullen hem daarnaast de rust in de mooie streek, waar hij heen gaat, van ganser harte gunnen! ALPHEN AAN DEN RIJN Plotseling overleden. De heer G. Vijfhuizen, de bekende 65-jarige ex-schipper, was gisteren voor lief hebberij met een collega naar Rot terdam meegevaren. Aldaar werd hij door een hartveramlming getroffen en viel over boord. BOSKOOP Verkeerde mening. Het is de laatste tijd gebleken, dat er bij vele vissers, die zich.speciaal toeleggen op het sraoekhengelen, verkeerde menin gen zijn ontstaan betreffende de ver gunningen, die daarvoor nodig zijn. Zij gaan van de veronderstelling uit, dat een kleine visacte alleen voldoen de is, om in vlotbare en bevaarbare wateren, gelegen langs de openbare wegen, te vissen. Dit is echter niet zo, naast de kleine acte is tevens een vergunning nodig van de rechtheb bende op het visrecht, hetzij deze eigenaar of huurder van het water is. Wanneer een dergelijke vergun ning niet kan worden getoond is de betrokken hengelaar aan een straf baar feit schuldig. Kalver-opfokwedstrijd. Uitgaan de van de Landbouw-Jongeren- Groep, werd in de veestalling van de heer C. Verburg te Reeuwijk, een kalver-opfok-wedstrijd gehouden, die veel belangstelling trok. Bij deze wedstrijd viel de derde prijs ten deel aan de heer P. Verduyn te Boskoop met „Mien", geboren 20 Maart 1952, gewicht bij geboorte 48M kg., thans 197 kg. ROELOFARENDSVEEN Stille Omgang jubileert. Zondag 12 Oct. zal in de Parochiekerk van Maria Presentatie de Plechtige Hoog mis worden opgedragen tot dankzeg ging bij de viering van het zesde lustrum van de Stille Omgang. Op Zondag 19 Oct. zal dit jubileum ge vierd worden in de Parochiekerk van St. Petrus Banden. In samenwerking met beide kerkkoren wordt in beide kerken de „Missa Populi" voor koor en volk van Hub. Cuypers uitge voerd. Hieraan zullen ook de leden van de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" en de zangkoren der congregaties medewerking verlenen. Vrijdagavond half acht is de laatste repetitie in de kerk „Maria Presen tatie", waarbij alle medewerkenden, dus ook de parochianen, worden ver wacht. Jaarvergadering „Liefde voor Har monie". Gisteravond kwam „Lief de voor Harmonie" voor de jaarver gadering bijeen, waarbij de pasbe noemde geest, adviseur, kapelaan Sikkink, tegenwoordig was. De ver gadering droeg een bijzonder karak ter, aangezien er twee vacatures in het bestuur waren. Er kwam nog een vacature bij, toen de heer J. Bakker Gz. tot voorz, werd gekozen i.p.v. de aftredende voorz., de heer J. Koek. In het bestuur werden vervolgens ge kozen de heren Jac. de Jong Wz„ Cor de Jong en Th. de Jong Jr., voor waar een jong bestuur. Tot de aftredende voorzitter wer den) van verschillende zijden woor den van dank en waardering gespro ken. De geestelijk adviseur wees op de goede harmonie, die er tussen de leden moet bestaan. Hij feliciteerde het nieuwe bestuur met haar uitver kiezing en uitte de wens, dat in de vereniging steeds een goede ver standhouding mocht blijven bestaan. HAZERSWOUDE Diefstal op bouwerij. De aanne mer D. de Graaf is tot de onaange name ontdekking gekomen, dat een partij planken en binten van de in aanbouw zijnde woningen aan de Gerelaan zijn ontvreemd. Hij heeft hiervan aangifte gedaan bij de po litie, die een onderzoek instelt. NIEUWVEEN STRAATNAAMBORDEN EN HUISNUMMERS. Deze week is een begin gemaakt met het aanbrengen van de nieuwe straatnaamborden en nieuwe huis nummers. Vooral voor niet ingezete nen der gemeente zal het aanbren-l gen der straatnaamborden een grote verbetering betekenen. Jaarvergadering P.V. De Witpen. Gisteravond hield de P.V. De Wit pen in de zaal van de heer Van Eijk haar jaarvergadering. Dit jaar was een jaar geweest van voortuitgang; er werden 691 oude duiven, 368 jonge en 264 duiven voor de na- vluchten ingekorfd. Er bestaat een plan, om met de P.V. De Vooruit gang te Nieuwkoop een gecombineer de tentoonstelling te hoyden op een nader te bepalen datum in Novem ber. Tevens is er op 17 October in Paviljoen Tijsterman te Nieuwkoop een gecombineerde vergadering. In de plaats van B. A. Romeijn werd als 2e hokcontroleur benoemd M. Lenting. Tot de boekencontrólecom- missie werden benoemd de heren De Groot en Volgering. By de rondvraag kwam het bestilur met een voorstel, om de heer F. Vermeulen tot erelid te benoemen. Alle leden stemden hiermee in. P.V. De Witpen. Officiële eind stand der kampioenschappen van het vliegseizoen 1952. Vitesse Midfond: 1. J. C. v. Bem melen; 2. C. v. Leeuwen; 3. J. Spring in 't Veld. Fond: 1. C. van Leeuwen; 2. G. Oskam; 3. J. Spring in 't Veld. Jonge duiven: 1. J. C. van Bem- melen; 2. J. van Leeuwen; 3. A. Bijl. Kampioen generaal: 1. J. C. van Bemmelen; 2. C. van Leeuwen; 3. A. Bijl. Navlucht oud en jong: 1. J. C. van Bemmelen. ZWAMMERDAM Katwijker zwaar gewond bij aanrijding Hedenmorgen omstreeks kwart over zes gebeurde te Zwammerdam ongeveer ter hoogte van de spijsvet- fabriek een ernstig verkeersongeval, waarbij de heer C. v. d. Plas uit Kat wijk ernstig werd gewond. De heer v. d. Plas reed in een luxe wagen in de richting Alphen a. d. FEESTELIJKE KAASMARKT TE WOERDEN. De wekelijkse kaasmarkt van Woerden heeft zich na de oorlog weer hersteld tot de grootste kaas markt van Nederland voor boeren kaas. Gisteren werd de grote aanvoer van 462 partijen Septemberkaas met enige luister omringd. Vele prijzen zijn uitgereikt aan dc zelf kazende boeren en op het feestelijk versierde marktterrein van Woerden ontvin gen circa 145 kaashandelaren een fraaie asbak ten geschenke. Daar- neven zijn vele prijzen beschikbaar gesteld voor de kaastentoonstelling met meer dan 120 inzendingen, als mede voor de fokveedag, waarop ruim 300 stuks vee zijn aangevoerd, alle geregistreerd en t.b.c.-vrij. Een aardige attractie op de markt waren een ouderwetse stoomtram en een oud-Hollandse boerenwagen met boer en boerin in oude klederdracht. Rijn, toen hij in botsing kwam met een voor hem rijdende melkwagen. De bestuurder was de heer L. Kruyf uit Zwammerdam. De luxe wagen sloeg enkele malen over de kop en de bestuurder werd door de voor ruit geslingerd. Hij bleef zwaar ge wond op straat liggen. Na eerste hulpverlening werd het slachtoffer per ziekenwagen naar zijn woning overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon de Rijkspolitie nog geen inlichtingen verstrekken. HILLEGOM BLOEMBOLLENEXPORT NAAR DUITSLAND. Het eindresultaat der besprekingen van de regering met die van West- Duitsland is, dat het contingent bloembollen naar dat land met 200.000 dollar is verhoogd. Niet opgelet. Doordat een wiel rijder, die zijn 4-jarig jongetje op de bagagedrager meevoerde niet uit keek, kwam hij op de 2e Loosterweg in botsing met een motorrijder uit Lisse. Het kind viel van de fiets; dr. Le Cocq verbond de wonden. C. Velthuys Sr. t. Te Haarlem overleed op 70-jarige leeftijd de heer C. Velthuys, firmant van Velthuys- Hamberg en van het Drukkers- en Uitgeversbedrijf Editio alhier. Als consul van de A.N.W.B. heeft de overledene vele jaren belangrijk werk verricht. W1ÏK AAN DEN RÏTN Winkelsluiting. In verband met de binnenkort door de gemeenteraad vast te stellen verordening op de winkelssluiting hebben de plaatse lijke middenstandsorganisaties ver schillende wensen kenbaar gemaakt, waarvan de voornaamste zijn, dat gedurende de maand Juni het slui tingsuur zal worden vastgesteld op 7 uur in plaats van op 6 uur terwijl dan op de Zaterdagavond de win kels open zullen mogen zijn tot 8 uur. In de maanden Juli en Augus tus wenst men het sluitingsuur vast gesteld te zien op des avonds 10 uur en zullen dan de vrije halve dagen moeten vervallen. Een en ander in verband met de z.g. badtijd. Aan de gemeenteraad zal het verzoek wor den gericht ook de personen, die ko pen na bezette tijd, te beboeten. Voor een algemene koopavond voelden geen der organisaties iets. Propaganda-avond EHBO. De afdeling Katwijk aan den Rijn der R.K. E.H.B.O. hield een grote pro paganda-avond in het parochiehuis onder leiding van de voorzitter de heer P. Huiberts. Er was flinke be langstelling. Ten slotte werden nog enkele propagandafilms vertoond, die de volle aandacht van de bezoe kers hadden. SASSENHEIM K.A.B. De K.A.B. afd. Sassen- 'heim hield gisteravond haar eerste ledenvergadering van dit seizoen. Na een openingswoord van voorz., de heer J. Kortekaas, ging men over tot bespreking van het winterprogramma. Een drietal ont wikkelingsavonden zullen worden georganiseerd. Deze avonden zullen echter beter moeten worden bezocht dan voorheen. Deze ontwikikelings- avonden zullen vooral in het kader Wat lezers schrijven BROODBEZORGERS. De Nederlandse Bond van Brood slijters, afdeling Leiden,- zond ons een afschrift van het volgende schrij ven: Aan de Edelachtbare dames en heren, leden van de Leid- se Gemeenteraad. Ondergetekenden^, P. Woudwijk en W. Verhoeven, resp. voorzitter en se cretaris van de Ned. Bond van Brood slijters „Ons Belang" afd. Leiden, Kon. goedgekeurd 8 Aug. 1938, ver zoeken, gezien het feit, dat de nieuwe Winkelsluitingswet verbiedt Zater dags na 18 uur brood te bezorgen, namens hun leden, dit artikel te wij zigen in 19 uur, omdat vele leden an ders niet klaar komen met hun klan ten van brood te voorzien. Opgemerkt zij, dat de broodslij- ters volgens hat Saneringsbesluit geen personeel in dienst mogen heb ben en dus persoonlijk hun bedrijf moeten uitoefenen. Een andere mo gelijkheid zou nog zijn de broodslij- ters vergunning te verlenen Zater dags één uur vroeger te gaan bezor gen en wel om 9 uur 's morgens. Vertrouwende, dat UEd ons verzoek in welwillende overweging zult wil len nemen en een goedgunstig be sluit tegemoet ziende, tekenen wij Hoogachtend, P. WOUDWIJK, voorzitter. W. VERHOVEN, secretaris, Hoogl. Kerkkoorsteeg 9. staan van het 100-jarig bestaan van de Kerkelijke Hiërarchie. Na deze bespreking ging men over tot de behandeling van de begroting. Per 1 Januari 1952 waren er 198 le den boven de 23 jaar. Uit deze be groting blijkt, dat er voor geeste lijke en culturele avonden f 900 is uitgetrokken-. Door de oprichting van de K.A.J. in deze parochie wordt 'n bedrag van 400 minder ontvangen, zodat het winterprogramma enigs zins moest worden ingekort, tenop- zichte van vorige jaren. Vervolgens ging men over tot be spreking welke bestemming de over gebleven gelden van 't Rome-comité moesten krijgen. Bij het bestuur was een schrijven binnengekomen van de Kath. Arbei- dersreisvereniging, die uit dit Ronve- comité is voortgekomen. Deze vere niging werkt echter niet met een batig saldo. Reden waarom de K.A.R. verzocht om voor de gelden van het Rome-comité in aanmerking te ko men. Het bestuur van de K.A.B. kan zioh met dit verzoek verenigen. De vergadering eveneens. De heer Van Leur, bestuurslid van K A R., bedankte voor deze schenking. Geb.: Hendrik, z. v. G. van der Heiden en G. A. van der Voet; He lena Christina Petronella, d. v. C. P. van den Berg en M. Meeuwissen; Johannes, z. v. J. Slootweg en T. Toonstra. Ondertr.: T. Mullender, 34 j., te BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Vrouwenarts dr. Pretorius" 18 jaar. Lido: „Daar komen de tanks", 14 jaar. Luxor: „De straat", strikt volwasse nen. Trianon: „De mijnen van koning Sa lomo", alle leeftijden. Rex: „Café De Rode Engel", volwas senen. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Later wis selende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot ma tige wind ruimend van Zuid west naar Noord-west. Weinig verandering in temperatuur. Voorhout, en E. van Beelen, 29 j.; H. J. P. Meiman, 27 j., en M. C. van den Nouland, 22 j. Elders: P. J. IJdema, 29 j., en M. J. Lem, 23 j., te Amsterdam. Getr.: L. Feleus, 24 j., en M. J. Herruer, 26 j.; W. J. van Benten, 39 j., en A. M. C. Platjouw, 34 j. Overl.: Elisa Maria Peeters, echtg. van B. F. de Grijs, 32 j., te Leiden; Catharina Maria Freijee, echtg. van J. Egberts, 60 j.; Johanna Moerker ken, 6 maanden. WASSENAAR De vlaggetjes-bridge-drive De door de bridge afdeling van de R.K. S.V. in Zuidwijck, tenbate van de Kath. Kinderuitzending, georgani seerde drive, is een succes geworden. Er werd met animo om het bezit van de vlaggetjes gespeeld. De uitslag was: Ereprijs: O. W. Jeuster-Cuppen, N. Z, Breederode- Reekers. le prijzen: Eohtp. Knijnenburg en Post-Berbee. 2e prijzen: Hoogeveen-Voorhamer en Van Esch-Van 't Stok. 3e prijzen: mevr. Stuyfzand-Lam- boo en Van 't Zandt-Terheyden. 4e prijzen: Van der Kroft-Knijnen- burg en Bakker-Hartman. ZOETERMEER Schaakvereniging De nieuw op gerichte schaakvereniging, waarvan de naam nader zal worden bekend gemaakt, hield op Maandag 6 Octo ber, in de bovenzaal van het spaar bankgebouw haar eerste vergadering De opkomst was boven verwachting. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: voorz., F. Breugem'; secr., j jeugdige Leidenaar tot één "jaar en 10 Oct. zon op 6.56 en onder 17.57; maan op 22.20 en onder 14.59. Hei ux-teA in SuAafia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO licht bewolkt 4 C. STOCKHOLM regen 3 KOPENHAGEN regen 10 LONDEN half bewolkt 8 AMSTERDAM zwaar bew. 11 BRUSSEL licht bew. 6 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX zwaar bew. 5 NICE half bewolkt 12 BERLIJN licht bewolkt 6 ï'RANKFORT mist 1 MüNCHEN onbewolkt 1 ZURICH mist WENEN onbewolkt —.1 ROOFOVERVAL OP LEIDSE SIGARENWINKEL BERECHT. Drietal kreeg anderhalf jaar. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft hedenmorgen een Lengkeek; penn., A. van Vulpen. Als algemeen adjunct werd gekozen de heer K. Talisvaart. Voordien werd besloten, dat dit bestuur als voorlo pig bestuur een half jaar zal aanblij ven Als speelavond werd de Maan dagavond gekozen, aanvang 7.30 u. in de bovenzaal van het spaarbank gebouw. Nieuwe schaakspelen zijn door de vereniging aangekocht. Sta tuten en reglement zullen nog nader worden vastgesteld. LISSE De heer F. B. van Hamme slaagde aan de Techn. Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur. NOORDWÏTK Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het pro paedeutisch examen mej. H. van de Mark. Met kaas en bier In het bierhuis „De Otter" te Alk maar vond de inauguratie plaats van de nieuwe leden van „Alcmaria", on der welke naam een gezelschap schuil gaat van Leidse studenten, die öf uit Alkmaar afkomstig zijn, öf er op de een of andere manier mee in bijzon dere relatie staan. Uiteraard zijn het elk jaar de „groentjes", die zich aan deze plech- tighed moeten onderwerpen. In dit gezelschap worden de Alkmaarse tra dities in ere gehouden. Alkmaar is de stad van de veertig plus en van het eeuwenoude kaasdra- gersgilde en het zijn de gebruiken van dit gilde, die in het gezelschap ..Alcmaria" zij het op meer stu dentikoze wijze in zwang zijn De voorzitter van „Alcmaria" wordt der halve met „directeur" aangesproken en de secretaris is de „overman- schrijver". Een andere functionaris is de wik- en waagmeester, die de haast-rituele handeling verricht van in mootjes snijden van een 40-plus Edammer, een integrerend onderdeel van de inaugratie-plechtigheid. Dit jaar moesten vier „groentjes" geïnstalleerd worden als lid van „Alcmaria"; het waren de heren jhr. van Kinschot Jr., de jongste zoon van de burgemeester van Leiden (oud- burgemeester van Alkmaar), H. Bos, de Vos tot Nederveen Cappel en Perski. In de sfeervolle bierkelder van „De Otter" verzamelde zich in de namid dag een illuster gezelschap; bestuurs leden van de Alkmaarse 8-October- vereniging en de Leidse 3-October- vereniging, het collegium van het Leidse studentencorps en enige geno digden. De wik- en waagmeester nam een groot mes ter hand en sneed de van de Alkmaarse grachten, zei hij zeer ad rem, dat deze nog niet ge dempt bleken te zijn. Minder gelukkig was hij met het beantwoorden varn de vraag, wie Bon. tekoe was. Het resultaat was, dat hij voorwaardelijk werd toegelaten, met een proeftijd tot zijn 83ste jaar en met als bijzondere voorwaarde, om eenmaal in de tien jaar een tentamen af te leggen in de kennis van Alk maar en Bontekoe. Mocht bij op zijn 83ste jaar nog onvoldoende kennis omtrent de kaasstad en deszelfs Bon tekoe hebben verworven, zou hij on verbiddelijk geschorst worden als lid van „Alcmaria". De heer Grondsma, die blijkbaar medelijden had met het aspirant-lid, deed nog een poging de proeftijd te verkorten en stelde hem voor de zeer gemakkelijke opgaaf enkele bevel hebbers uit de tijd van het beleg aan de kant van de Prins te noemen. Ge lukkig herinnerde Van Kinschot Jr. zich nog het Victorielied, waarin de namen van Dirk Duivel en Cabeljau voorkwamen, welke namen hij dan ook prompt oplepelde. Dat was voor het bestuur aanleiding de proeftijd met tien jaar te verkorten. Toen kwam de moeilijkste opgaaf; de aspirant moest een homp (geen hompje) kaas zonder te kauwen ver orberen en een grote pul bier van de Otter" in één teug ad fundum ledigen. Aan die éne teug mankeerde wel wat, hetgeen aan de oudere studen ten de vraag ontlokte, waarom of hij niet wat meer met Vichy-water ge oefend had. Van Kinschot Jr., die gedurende deze hele plechtigheid op de harde bierkeldervloer gezeten was, zweeg goudgele Edammer in motem Vooraf ?lle talen, doch slaagde er ten -° -ii_ cintto in nn vnf tpiifpn np mor. had hij echter volgens het rituele voorschrift de kaas geboord en ge proefd, om de verzamelde getuigen te verklaren, dat de smaak boven alle verwachting was. De moten wer den in hompjes gesneden, waarna de schotel met hompjes circuleerde, om de dorst naar bier en meer-helder vocht, voor zoveel nodig, nog te sti muleren. Op de rug van zijn patroon, de student van Bolhuis, werd het groen tje. jhr. van Kinschot Jr. de kelder binnengedragen. Hem werden door de „directeur" de nodig.e vragen ge steld, om zijn kennis omtrent Alk- maar's historie te peilen. Op de vraag, wat hem getroffen had bij het zien slotte in na vijf teugen de bier pul te ledigen. Hij moest toen nog zijn inaugurale speech afsteken, waarin hem de nog steeds niet verdwenen homp kaas da nig hinderde, en moest toen onder de tafel verdwijnen, in afwachting van de verdere beslissingen der verga dering. Zo volgde de drie andere slachtof fers, die zich aan een soortgelijk toe latingsexamen met dezelfde ceremo niën moesten onderwerpen. Het slot was, dat alle vier de aspi ranten werden toegelaten tot het ge. zeischap „Alcmaria", waarna de on officiële 8-Octoberplechtigheid im de bierkelder van „de Otter" geëindigd was. zes maanden gevangenisstraf met af trek en zijn twee kornuiten ieder tot een jaar en zes maanden zonder af trek, door te brengen in de jeugd gevangenis, veroordeeld. Het drietal had op 1 Mei j.l. ge tracht een roofoverval te plegen op een sigarenwinkel in de Kraaier- straat te Leiden. De rechtbank ge lastte voorts de vernietiging van de revolver, die bij de overval was ge bruikt. De Officier had tegen de eerste twee jaar met aftrek geëist. Tegen de andere twee een straf ge lijk aan het thans uitgesproken vonnis. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The Oribatei (Acari) of the Netherlands" de heer L. van der Hammen, geboren te Schiedam. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Enige opmer kingen over de considerans van het Placaet van Verlatinge van 26 Juli 1581" de heer P. F. Chr. Smit, gebo ren te 's Hertogenbosch. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde de heer J. W. van der Zanden op proef schrift getiteld „Verdrag gaat voor wet, ook in nationale rechtsbetrek kingen". MARKTBERICHTEN GOUDA 9 Oct. Kaas. Aanvoer 197 partijen: le soort 2,41ƒ2,46; 2e soort 2.372.40; extra kwali teit tot 2.54. Handel kalm. ROELOFARENDSVEEN 8 Oct. Bloemen. Asters 522 ct., Dah lia's 619 ct., Anemonen 2740 ct. Troschrysanthen: Serenade 2041 ct., Precose 1636 ct. Shirley 1938 ct., Wendy 1229 ct., Chastity 18 39 ct. Samaria 1629 ct. Beryl 28 49 ct. Ronald 2246 ct., Chatworth 3945 ct. Rayonanten 1325 ct. Per fection 1524 ct. Millersdale 612 ct., Corona 511 ct. Migoli 6—12 ct., Florence Horwoord 1014 ct. Day dream 713 ct. Blanche 1020 ct., Utopia 812 ct., Alfreton 614 ct., Mary 713 ct., Pulling 2127 ct. Balcombe 2024 ct. Gladys Case 12 —16 ct., Gift 15—20 ct. Groente. Aardbeien 621.08, idem afw. 1843 ct. per 2 ons. Krop sla I, 6.70—19.20, idem II, 2.10— 6.40, Andijvie 5.009.00, Sav. Kool 6,00—8,00. Bloemkool 800—32.00, Tomaten A 32.0057.00, idem B 36.00—49.00, idem C 21.00—35.00, idem CC 16.0018.00, idem bonken 16.0026.00, Kasshijbonen 103.00 122.00; Stambonen 42.0078.00, Pronkbonen 20.0032.00, Snijbo nen 39.00—79.00. TER AAR, 8 Oct. Groente. Kas- snijbonen 10.7012.10; idem stek 4.405.70; natuursnijbonen 3.30 4.50; stamprinsen 4.505.80; idem B. 3.70; stokprinsen 7.00; witte pronkers 2.50—4.20; idem B. 1.20 1.60; peulen 4.50 alles per kg. To maten A. 2552 ct. idem B. 2854 ct. idem C. 1932 ct. idem CC 16 18 ct. idem bonken 1829 ct. andij vie 58 ct., groene kool 68 ct. sav. kool 6—8 ct., rode kool 6—10 ct., wit te kool 4 ct., waspeen 9 ct. uien 11 16 ct., kroten 511 ct. witlof 67 ct., idem stek 9 ct., spinazie 4042 ct. idem afw. 1517 ct., spruiten 25 35 ct., sjalotten 12 ct. alles per kg., bloemkool 1, 2139 ct. idem 2, 11 19 ct., sla 2—3 ct. knolselderij 10 14 ct. alles per stuk, bospeen 8—9 ct., selderij 3 ct. per bos. Peren: Con ference 89 ct., St. Remy 57 ct. Legipont 1113 ct. Nouveau Poiteau 6 ct. Giesre Wildeman 9 ct. Appelen: Goudreinet 2, 89 ct. Groninger kroon 6 ct. Bramley 6. ct. Paradijs appel 7 ct. Bellefleur 7 ct. Zoete campagne 6 ct. alles per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2