S)e CekWSou/fca/iit Eén rail is toch voordeliger Ontzettende treinramp bij Londen Dodental wellicht meer dan honderdtwintig Vele slachtoffers liggen nog onder het puin Organisaties van Duitse guemllastrijders Geen voorschot voor Mossadeq DE SNELTREIN VAN DE TOEKOMST Ji aweCt je Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12710 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 De treinramp, die gisteren bij Londen heeft plaats gehad, blijkt de ernstig ste te zijn geweest sings 1915, toen in Schotland 227 passagiers werden gewond. Bij de botsing van gisteren zijn minstens 85 personen om het leven gekomen en volgens de spoorwegautoriteiten is het niet onmogelijk, dat het dodental tot boven de 120 zal stijgen. Drie treinen waren bij de botsing betrokken. Een voorname oorzaak van het feit, dat de ramp zulk een ont zettende vorm aannam, was Londens beruchte mist. De genele dag is men bezig geweest om de verwrongen massa van opeengehoopte wagens en loco motieven te doorzoeken. De machinist van één der locomotieven werd levend uit de wrakstukken gehaald, nadat hij bijna acht uur had opgesloten geze ten; hij was nog in staat om zich te voet naar een ambulancewagen te begeven. Niemand wist gisteravond, hoeveel slachtoffers er nog onder het hout en staal bedolven Jagen. Men schat, dat in de drie treinen in totaal een duizendtal passagiers zaten. Minstens 170 personen zijn naar een ziekenhuis gebracht. Honderden ontvingen ter plaatse eerste hulp. remmen gedaan moest worden. Was deze vertraging er niet geweest, dan zou de trein Harrow juist gepasseerd zijn, voor de eerste botsing plaats vond. De seinwachter Armitage, die op Harrow dienst deed ten tijde van de ramp, ligt met een shock in het zie kenhuis. Washington achter Kennan De Amerikaanse regering heeft Rusland doen weten, dat George Kennan, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, die „persona non grata" is geworden bij de Russische regering en daarom niet meer in de Sovjet-Unie zal mogen terugkeren, het bij het rechte eind heeft gehad, Het rode offensief op Korea Drie dagen lang duurt nu reeds de rode aanval op de UNO-linies; de ene golf Chinezen volgt op de ande re, maar de aanvallen hebben tot nu toe weinig succes. De voornaamste strijd wordt gestreden om het bezit van de heuvel „Witte paard". Woens dagavond hebben Zuid-Koreanen de toen hij critiek leverde op de beper-chinezen van de heuvel weten te kingen, waaraan de Amerikanen in Moskou onderhevig zijn. De Ameri kaanse regering houdt George Ken- êïvaa nan dus de hand boven het hoofd en verdrijven, maar hedenmorgen ren de Chinezen weer in het bezit Geallieerde infanterie, waaronder erkent de Russische bezwaren niet I tegen Kennans uitlatingen, op grond j Franse eni ^nerikaanse«nheten. DE TREINEN WAREN PROPVOL, beneden. De brokstukken vlogen met zulk een ontzettende kracht in het j Vltee Harrow is een Londens voorstadje, rond, dat men in een winkelstraat i aen- vanwaar dagelijks talloze forensen op vijftig meter afstand stukken met een locaaltrein naar de City rei- staal vond, die dwars door de muur zen. Het was gistermorgen extra druk van het station waren geslagen. Het op het perron van het station, omdat gebeurde allemaal binnen één mi er een trein -was uitgevallen. Het nuut. weer was zeer mistig. In de foren- j sentrein, die tegen halfnegen voor- Onóntwarh are massa, stond, hadden een 600 mensen een' Zit; IT Str^finat^gtLhnd™«nn Onmiddellijk werden reddin"soo- nog steeds propten er ztch perso- „ingen jn h„J wer,{ gesteld maar het n J" I was bijna een onmogelijke taak. „De trein was zo vol, vertelde la- Brandweerlieden renden heen en ter een der reizigers, „dat ik moest weer om de branden te doven. Man- plaatsnemen in het hokje, dat voor nen me^ snijbranders klommen op de conducteur bestemd is. Wij ston- wrakstukken, om van boven naar den opgepakt als sardient;es. Plot- .beneden de slachtoffers te bevrijden seling hoorden wij een hevig ge- Qm (je paar minuten werd een bran-van kraak en het volgende ogenblik za- car(j ger0epen. AMERIKAANS SUPERFORT ONTPLOFT. boord is Woensdag dertig km. ten Zuiden van Portland in de Ameri kaanse staat Oregon in de lucht ont ploft. Het toestel dat op een proef vlucht was, viel in duizend stukken iteen. Er waren geen overleven- houdt volgens de laatste berichten stand op de „Uijlpunt"-heuvel tegen massale Noordelijke aanvallen, waarbij honderden Noordelijken waarvan deze bij de Russen in on genade is gevallen. Aan haar nota voegtde Ameri- kaanse regering toe, dat de Russische blindelings in de strijd geworpen regering „op grove wijze de tradities wor(jen Aan beide kanten wordt ge en gewoonten, welke m de loop der hniik opmaakt van artillerie en Een Amerikaans superfort met generaties voor de internationaletankg on(jersteuning van de in een bemanning van elf leden aan omgang ontstaan zijn, geschonden - heeft". Daarom worden de redenen voor Kennans terugroeping waarde loos genoemd. George Kennan zal evenwel als ambassedeur niet in Moskou kunnen terugkeren. Over een eventuele op volger is nog niet beslist. ONTHULLING DOOR HESSISCH PREMIER ten we onder een locomotief." Het was de locomotief van de snel- "van Wal'rie-Talkies. Geestelijken trein uit Perth, Schotland, die ander- knielden neer bij de stervenden, half uur over tijd was en in volle 2elfs verhuiswagens werden gebruikt vaart kwam aandenderen over het om gewonden af te voeren. Vrou- spoor, waarop de forensentrein stond. wen verscheurden haar kleren om De sneltrein sneed finaal door de er won(jen me? te kunnen verb In- houten wagons van de forensentrein (jen gen Amerikaans eerste-hulp- heen en door de ravage ^werden^on- tearri van een nabije luchtbasis was George August Zinn, de sociaal democratische minister-president West-Duitse staat Hessen, heeft in het plaatselijke parlement middellijk de beide hoofdrails door het station van Harrow versperd. Het was een chaos. Maar het was nog maar het begin. Nog een trein er boven op. snel ter plaatse met morphine, en bloedplasma. Maar toen gisteren de avond daal de was men nog niet eens toe aan de achterste wagons van de foren sentrein. Bi.i het licht van schijnwer- I n pers werd het bergingswerk voort- ferwijl uit de brokstukken het ge- P Zo] deze ontward zj. schreeuw en gesteun der stervenden dodenlijst een speculatie, en gewonden opsteeg, weerklonk uit J beambte de mist het snerpend fluiten van eenzelde een bea Dte* derde trein: de expres van Londen naar Manchester. Deze trein kwam' De fatale mist. van de tegenovergestelde richting j en binnen een paar seconden boorde Zoals gezegd heeft de zware mist hij zich met zijn twee locomotieven een fatale rol gespeeld. Het is na- de ravage van de eerste botsing, tuurlijk niet zeker, dat de machinist Orders werden gegeven^met behulp j onthullingen gedaan over een gehei me organisatie van voormalige Duit se officieren, die door de Ameri kaanse autoriteiten gefinancierd was om te worden opgeleid voor guer rilla-oorlogvoering achter de Russi sche linies, in geval de Russen een aanval op Duitsland zouden doen. De locomotieven sprongen uit de rails en schoven over een perron, waar honderden forensen, vijf rijen diep, stonden te wachten op de on dergrondse, die hier een halte heeft boven de grond. De wagons rolden op en over el kaar. De stapel werd zo hoog, dat de bovenste wrakken een vijftien meter hoge voetbrug raakte, die de perrons verbindt. Daardoor werd een groot stuk uit de brug geslagen en een onbekend aantal personen, dat van de sneltrein uit Schotland de botsing had kunnen voorkomen, in dien hij goed zich had gehad. Wel is zeker, .dat zijn vertraging, zonder welke het ongeluk waarschijnlijk niet had plaats gevonden, aan de mist was te wijten. Eveneens is het aan de mist toe te schrijven, dat de machinist van de sneltrein uit .Londen de ravage voor hem niet heeft kunnen waarnemen. Deze trein had vijf minuten vertra ging, omdat op het station Euston Premier Zinn voegde daaraan toe, dat de organisatie echter was ont dekt en dat enige leden verleden maand waren gearresteerd. Nadat zij waren voorgeleid voor de officier van justitie in Karlsruhe, had deze volgens premier Zinn de mannen weer vrijgelaten met de mededeling, dat de organisatie door de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland was opgezet. De minister-president deelde even eens mee, dat de geheime organisa tie ook een lyst had opgesteld van mensen, die in geval van oorlog on betrouwbaar zouden zijn. Op die lijst kwamen de namen voor van tachtig socialisten. De Amerikaanse Hoge commissie heeft over deze kwestie gisteravond een communiqué uitgegeven, dat in zeer voorzichtige termen is gesteld en waarin wordt ontkend, dat de zo genaamde geheime organisatie Ame rikaanse steun had ontvangen. Men behield zich echter verdere commen taar voor, totdat men de volledige tekst van de verklaring van minis ter-president Zinn zou hebben ont vangen. Zinn beweert, dat de geheime or ganisatie haar oorsprong had gehad in de rechtse „Bund Deutscher Ju- gend". Haar leden waren voorname lijk oud-SS-officieren. In het begin was hun taak slechts gedefinieerd als: het voeren van sabotage-acties in geval van oorlog in dobr Rusland veroverde gebieden. Later, aldus Zinn, was de organisatie echter ge bruikt voor politieke actie, vooral te gen de linkse partijen. Hij voegde er echter aan toe, dat de Amerikaanse Hoge commissie hem indertijd plech tig had verzekerd, dat de Amerika nen van die politieke activiteit niets hadden geweten en de organisatie alleen hadden gesteund, voor zover zij zich voorbereidde op de guerril la-oorlog. Ambulance-vliegtuig beschoten Kerkklokken worden gerepareerd iuist over de brug liep, stortte naar gebleken was, dat er iets aan de Bovenstaande foto's tonen de ontzettende ravage op de plaats des onheils. Premier Mossadeq heeft zich in zijn aan de Britse regering gezonden nota bereid verklaard eei. missie van de Anglo-Iranian te ontvangen om over de compensatie voor de naasting te praten. Daaraan verbond hij echter de voorwaarde, dat bij het begin der onderhandelingen 20 millioen be taald zou worden als voorschot op de door de Perzische regering van de AngIo-Tr?nian eeëiste 49 millioen. De onderhandelingen zouden niet lan ger dan drie weken mogen duren en onmiddellijk daarna zou de resteren de 29 milloen moeten worden be taald. De eerste Britse reactie op deze voorstellen is afwijzend. Engeland denkt er niet aan Mossadeq het voor schot uit te betalen, zo liet het Fo reign Office gisteravond weten en het gaat ook niet in op het aanbod een missie naar Teheran te zenden, zo lang met de Perzen geen overeen stemming is bereikt over de begin selen van de compensatie voor de ge naaste ólie-industrie. Engeland blijft ook afwijzend te genover Mossadeq's eis, dat de Anglo- Irandan alleen vergoeding zal mogen ontvangen voor de materiële bezittin gen der genaaste maatschappij. Met dit alles is de oliekwestie geen stap verder gekomen, aldus de op vatting te Londen, waar Britse re geringspersonen Mossadeq gister avond betichtten van „gebrek aan werkelijkheidszin". Desondanks men voldaan, dat de Perzische pre mier zijn dreigement met het ver breken van de diplomatieke betrek kingen niet in daden heeft omgezet. In een brief aan minister Acheson heeft Mossadeq gewezen op „de si nistere gevolgen", die zouden kun nen voortvloeien uit verder uitstel van de regeling van het oliegeschil. Mossadeq antwoordde in dit schrij ven op Truman's en Acheson's plei dooi van Zondag om de Brits-Ameri kaanse tegenvoorstellen opnieuw te bekijken. Hij verklaarde, dat Perzië dagelijks voor nieuwe sociale en eco nomische moeilijkheden komt te staan, die voortspruiten uit „de Brit se economische blokkade".. De Amerikaanse stadscommandant van Berlijn, generaal Matthewson, heeft bij de Sovjet-autoriteiten een scherp protest ingediend ^egen een schijnaanval, welke gistermorgen door twee Russische Mig-straaljagers werd uitgevoerd op een Amerikaans ambulancevliegtuig, dat van Frank fort op weg was naar Berlijn. Een van de Migs vuurde vijf 5 zes salvo's met zijn machinegeweren af in de buurt van het vliegtuig, d3t negen zieken vervoerde en een be manning van zes koppen aan boord had. De Amerikaanse Hoge Commissa ris te Bonn, Donnelly, zal eveneens een protest indienen. Matthewson verklaarde, dat hij het incident ,»r een zo ernstig mogelijk licht" be schouwde, en eiste, dat aan dit „on beschaafde gedrag" van de rode luchtmacht onmiddellijk een eind' zou komen. Een der piloten van het vliegtuig, kapitein-vlieger Petersen, verklaar de, dat hij zo gelukkig was geweest na het derde salvo van de Russen, dat op nog geen 90 meter afstand werd afgegeven, in een wolkbantc te duiken. Hij zei beslist niet buiten de toegestane luchtcorridor te hebben gevlogen. Petersen had uit het ge drag van de Russen de indruk ge kregen, dat zij wilden, dat het Ame rikaanse vliegtuig hen zou kunnen volgen. fanterie. Bovengenoemde heuvels liggen ongeveer tien KM ten Noord-Westen van Tsjorwon in de Westelijk-cen- trale sector. Generaal-majoor Gry, bevelhebber der tweede Amerikaanse divisie, heeft verklaard niet te* geloven, dat de huidige Chinese aanvallen tegen de „Witte Paard" en „Pijlpunt" heu vels de inleiding van een offensief op grote schaal vormen. De heuvels zijn de sleutelposities, die de weg naar Seoel beheersen. De generaal zeide, dat de Chinezen niet langs het gehele front schijnen te willen toe slaan. Sardijnse bandieten in de knel Generaal Ugo Lucca, de man die Sicilië wist te verlossen van de ban dietenbende van Salvatore Giuliano, staat nu gereed om een nieuwe golf van misdaad in de bergen van Sar dinië te onderdrukken. De lange, slanke vijftig jaar oude generaal is met zijn vliegtuig te Sassari aange komen om het bevel op zich te ne men over de grote politiemacht die zal worden ingezet tegen een bende, die een lange reeks van gewapende overvallen op zijn geweten heeft. Deze overvallen culmineerden, zo als gemeld, Zondagnacht in het uit schudden van niet minder dan 250 mensen in anderhalf uur tijd door tien zwaar gewapende en gemasker de struikrovers. Zij hadden een drukke weg naar Ozieri, ten Zuid westen van Sassari, geblokkeerd, dwongen vijf autobussen, één perso nenauto, vijf motorrijwielen en twee boerenwagens tot stoppen en maak ten de passagiers voor een ton aan geld en waardevolle goederen af handig. De bandieten zullen zich nu wel dra geplaatst zien tegenover hon derden politie-agenten, waaronder „veteranen" van de oorlog tegen Giu liano op Sicilië, en een afdeling val- Invallen bij Franse communisten De Franse politie heeft Woensdag in het gehele land invallen gedaan in kantoren van de communistische par tij. In Parijs werden de kantoren van het partijorgaan „l'Humandté" en de „Bank van Noord-Europese landen", een door de communisten geleide or ganisatie, doorzocht. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de reden van de inval len niet bekend willen maken. Naar een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie mee deelde, zijn de invallen gelast door het Parijse militare tribunaal in ver band met een onderzoek naar een sa menzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat. Hij voegde hier later aan toe, dat de invallen in verband stonden met communistische pogingen om het Franse leger „te de moraliseren". Blijkens een mededeling van de po litie zijn in Parijs tien personen aan gehouden, onder wie Paul Laurent, de secretaris van de communistische jeugdbeweging. Ongeveer 150 grote en kleine klok ken, die door de Duitsers werden geroofd en vernield ofwel door oor logsgeweld werden beschadigd, wor den ;n twee .klinieken", namelijk bij de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij en bij de fa. Zimmcr te Amster dam met bronzen elcctrodcn gelast; een uniek werkje. Foto boven: de zwaarbeschadigde kerkklok van de Nederlands Hervormde Kerk te Ticlk hij weegt 385 kg. Midden: De klok wordt van binnen verwarmd. Uit wendig geïsoleerd niet asbest ma trassen, die ter plaatse van de las wegneembaar zijn. F,en overzicht van het lassen van de klok uit het Raad huis te Middelburg. Foto onder: Voor het lassen van de klok uit Viancn wordt de scheur voornig uitgehakt. schermspringcrs van de Italiaanse politie, die speciaal geoefend zijn in operaties in bergachtig terrein. Vin- cenzo Agnesina, hun opperste chef, is ook ter plaatse gearriveerd om 't ministerie van binnenlandse zaken van uur tot uur op de hoogte te hou den, zodra de actie begint. Op één rail en zonder bestuurder Honderd diplomaten en een handvol verslaggevers waren gisteren te Keulen de eersten, die een blik hebben mogen werpen op de trein van de toekomst, liet revolutionnaire model, dat zich met een snelheid van 350 km. per uur op kogellagers over één „rail" (een holle betonnen baan) kan voortbewegen. Deze trein rijdt zonder bestuurder, omdat de besturing var een centraal punt uit geschiedt. Met de massaproductie wordt binnenkort een begin ge maakt, en volgend jaar reeds zuMen waarschijnlijk in Brits-Zuid-Rhodesia en de Belgische Congo de eerste banen verrijzen. Europa zal spoedig met de invoering volgen. ACHTER PRIKKELDRAAD Op een terrein van 30 ha. op de Frühlinger Heide bij Keulen, afgezet met prikkeldraad en bewaakt door politiemannen met honden, was ne gen maanden lang onder grootste ge heimhouding aan baan en trein ge werkt. Het sigaarvormige treinmo- del van licht metaal, bestaat uit een compartiment en een afdeling, waar in de motoren zijn ondergebracht. Het loopt in plaats van op wielen op kogellagers over een holle betonnen baan, van 30 cm breed. Aan de kan ten zijn twee flenzen aangebracht, waarop de trein steunt. De baan wordt gedragen door betonnen zui len. Bij bochten maakt zij soms een hoek naar binnen van 45 graden. Het model, dat gisteren gedemon streerd werd, is ongeveer V/2 maal zo klein als de later te construeren treinen. Het neemt de stroom af van twee smalle geleidingsrails aan elke kant van de betonnen baan. Dr. Joseph Hisken en Georg Hol- zer, de beide Duitse ingenieurs, die met dr. Wenner-Gren de plannen negen maanden geleden voltooiden, vertelden, dat sindsdien nog belang rijke verbeteringen zijn gevonden. Veiliger, vlugger en voordeliger Dr. Wenner-Gren vertelde de vol gende geschiedenis van het plan: „Ik wilde bij de ontwikkeling van het verkeer een halve eeuw over slaan. Indien wij een veiliger, vlug ger en voordeliger vervoerssysteem kunnen vinden, kunnen de prijzen aanzienlijk worden verlaagd door de lagere transportkosten". Daarna was hij met dr. Hisken en ir. Holzer het plan voor de spoorbaan met één en kele rail gaan ontwikkelen, dat onder alle omstandigheden volkomen vei lig moest zijn. .,Door automatische besturing en automatische aandrijving wordt ver geleken bij de tegenwoordige spoor wegen een groter zuinigheid bereikt. De bouwkosten voor baan en sta tions zouden aanzienlijk onder het huidige niveau komen te liggen", aldus dr. Wenner-Gren. Ingenieurs, die de proeftocht, waarbij snelheden van 150 km per uur werden bereikt, hebben meege maakt, vertelden, dat de trein vrij wel zonder schokken rijdt. Zij vergeleken de proefrit met een vliegtochtjc en zeiden, dat zelfs ner veuze reizigers geen bezwaren zou den hebben tegen het sterke hellen in de bochten. Door de snelheden op een afstand d w.z. van een centraal punt uit, te controleren, kunnen botsingen wor den voorkomen. Ingebouwde contac ten regelen automatisch de snelhe den bij het stijgen of dalen. Van binnen ziet de nieuwe xrein er uit als de bestaande treinen. De zuilen, waarop de baan komt te rusten, zullen 4,5 tot 6 meter hoog zijn. De aanleg van de baan is niet duurder dan van de tegenwoor dige spoorbanen, maar de onder houdskosten zullen aanzienlijk lager zijn. Ontsporing is in de praetijk niet mogelijk. Omdat wij er niet toe komen ons zo van ganser harte te geven als wij zijn, is er veel kilheid onder de men sen. Albert Schweitzer.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1