Vertraging in de woningbouw werd door voorzitter verklaard £ied aan deze tijd Het katholieke leven in Australië ,Hemdenkuur" tegen rheuma bONDERDAG 2 OCTOBER 1952 BE LEIDSE COURANT IWttUt BLAU RAUIWA 3 Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn De raad van Alphen a. d. Rijn kwam gisteravond in vergadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de leden G. Nijman en W. S. v. d. Meent; we gens familiefeest de heer W. Brou wer. Deze laatste was vertegenwoor digd door een tractatie, welke de raad werd aangeboden in antwoord op de betoonde belangstelling bij gelegenheid van het huwelijk vani zijn dochter. De heer Kroon was niet geheel vol daan over het antwoord, dat B. en W\ hem schriftelijk hadden gegeven op de door hem gestelde vragen met betrekking tot de woningbouw. Het tempo waarin de woningbouw voort schrijdt, acht hij te langzaam. In Ja nuari was reeds bekend, dat er 250.000 gld. los kwam. Acht maan den later komt pas een voorstel tot bouwen. De toekomstige bewoners zijn zeer teleurgesteld, ook de geld schieters. 't Had anders gekund. Vertraging in de woningbouw. De voorz. verklaarde de oorzaak. Vele moeilijkheden kwamen opda gen. Eerst moest gevochten worden tegen financiële moeilijkheden. Half Febr. kwam het geld. Een week la ter werd opdracht verstrekt aan de woningbouwverenigingen om plan nen in te dienen. Er werden plan nen van 1948 en 1949 ingediend. De ze waren intussen onaanvaardbaar. Verzocht werd om nieuwe schets- plannen. Er is getobd met ziekten en afwezigheid van de betreffende hoofdambtenaren. De Baronie kwam erbij. Het enige woningbouwplan, dat klaar was, was dat van de gemeente. De hele periode is nodig geweest om te beraadslagen. Toen kwamen de moeilijkheden om hét bouwvolume. Dit was tot en met September ver deeld. Die moeilijkheid zijn we ook weer te boven. Het college zegde toe in nauwer contact met de woning bouwverenigingen. de bouw zo snel mogelijk voort te zetten. Van de 66 etagewoningen (plan van de gemeen te) welke deze week gegund zijn, gaan er eerst 25 naar de industriën, die het geld hebben verstrekt. De woningbouwverenigingen moeten het initiatief tot bouwen» aan de dag leggen. De gemeente heeft nu voor het geld gezorgd. Uit de verder gehouden breedvoe rige besprekingen, waaraan de le den Honout, Verdonk, Kroon, Ges man en weth. Deerenberg deelnamen, bleek, dat er een misverstand is ge rezen tussen de woningb.ver. en het college. De verenigingen wachteni blijkbaar op een schrijven van het college, welk schrijven, volgens aan tekeningen die de voorz. zich heeft laten voorleggen, verzonden is reeds in het begin van dit jaar. De heer Jansen was tevreden met het antwoord van het college op zijn vragen» i.z. de voetbalvelden en wa ter- en lichtvoorziening der clubge bouwen. De heer Rogaar eveneens, doch hij informeerde of de huren des., tijds niet gebaseerd zijn op de toe gezegde prima velden. Nu die velden niet zo prima zijn, zijn dan de hu ren van 1000.en minder niet wat aan de hoge kant? De voorz. meende, dat men nu eerst de verwezenlijking van hetgeen is toegezegd moet afwachten. Benoeming commissies. De raad werd verdeeld in afd. 1: de heren Gesman, Nijman, Kroon, v. d. Meent, Honout en Brouwer. 2e afd. de heren Verduijn, v. d. Lee, Ver donk, Ruijssenaars en v. d. Akker; 3e afd. de heren Jansen, Geerlof, Brokaar, Slootjes en Rogaar. De zittende commissies van advies woonruimtewet werd benoemd en twee pl.v. Het zijn de heren Brokaar, Rogaar, v. d. Meent, W. v. Beijeren en A. J. Breukel, leden* en C. v. d. Bijl en A. F. Ruijssenaars plv. 'leden. In de vacature in het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, ontstaan door het overlijden van de heer J. F. Allart, werd be noemd de heer W. J. J. Scheerder. Bij deze gelegenheid sprak weth. Dekker, voorz. van deze dienst, en kele woorden ter nagedachtenis van de heer Allart. Mevr. S. C. Minnee-Bouwman werd benoemd in de commissie van toe zicht op de gem. nijverh.school. Bij het voorstel tot onteigening van „De Blauwe Vloer" in de Pieter Doel manstraat antwoordde de voorz. op desbetreffende vragen van het lid v. d. Akker, dat het college lange en moeizame besprekingen had gevoerd met de eigenaar, wijlen de heer J. Tuinenburg, zonder enig succes. Het college ziet nu geen andere uitweg, dan onteigening. Komt de familie bij tijds terug op haar standpunt, dan zal het college alsnog overwegen van zijn voorgenomen plan terug te ko men, doch de stap daartoe moet nu van de erven uitgaan. Bij het voorstel tot uitlenen van gelden der gemeente verzocht de heer Jansen een voorzichtige weg te be wandelen. De voorz. zegde toe, dat overeen komsten ten dien aanzien slechts zul len worden gesloten met betrouw bare organen, waterschappen e.d. Bij het Voorstel tot vaststelling van een verordening van de winkelslui tingswet 1951 tot beperking van de verkoopgelegenheid op Zondag, wil- j de de heer v. d. Lee zulks ook toe- I passen op de verkoop van consump- tie-ijs op de Zondagen. De voorz. wilde hem aanvankelijk geruststellen, doch toen bleek de heer Rogaar bezwaar te hebben te gen het voorstel. Een der ambtena ren bracht evenwel zekerheid in het geval, toen hy de wet erbij haalde; tot leedwezen» van de heer v. d. Lee en tot vreugde van de heer Rogaar deelde de voorz. toen mee, dat art. 15 een uitzondering maakt voor con sumptie-ijs. Lening aan „Oud Alphen e.o«". Zonder enige op- of aanmerkingen besloot de raad tot verstrekken van een renteloos crediet, onder tweede hypothecair verbond, ad 10.000. aan de Stichting „Oud Alphen en Omstreken" t.b.v. het door haar aan gekochte en in te richten museum: ..Rhijn- en Pruisoord", Rijnkade nr. 11. De heer Geerlof stemde met het voorstel volkomen in. De voorz. noemde het een verheu gend verschijnsel dat de gehele raad unaniem hiertoe wil besluiten. De beide voorstellen tot het schep pen van de mogelijkheid voor het volgen van radiolessen» op de scholen voor lager onderwijs te Alphen aan den Rijn en Aarlanderveen werden voor de voorzitter teruggenomen, om dat er zich nieuwe gezichtspunten in deze kwestie hebben voorgedaan, welke eerst nader bezien zullen wor den. Dc R.K. school, Paradijslaan 11 krijgt de beschikking over de be stuurskamer van» de Sint-Josephzaal om daarin een klaslokaal te vestigen. Mej. A. M. v. Kleeff te Voorburg werd met ingang van 1 Oct., voor lopig voor de tijd van één jaar be noemd tot lerares tekenen aan de gem. nijverh.school. Besloten werd tot vernieuwing van de waterleidingbuizen in het souster- rain van het raadhuis (kosten 3950). Besloten» werd tot het aangaan van een geldlening, groot 484.000.met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. De overige voorstellen, w.o. enkele inzake schoolaangelegenheden wer den eveneens aanvaard. Twee jubilarissen. Opnieuw werden twee jubilarissen gisteren in het zonnetje gezet bij Oosthoek Zn. N.V. te Alphen aan den» Rijn. De heer S. Noorlander was er 40 jaar in dienst als lediger, vuiler en sorteerder van de ovens op de dak- pannenfabriek en de heer D. van Klaveren bracht ef 25 jaren door als trottoirstamper op de betonfabriek. In de morgenuren zijn de jubilaris sen en hun echtgenoten ontvangen ten huizg van de directie en daar in waarderende woorden toegesproken. De heer Noorlander ontving van de directie een geschenk onder cou vert en de heer Van Klaveren viel het traditionele gouden horloge met inscriptie ten deel. Ook was er als gewoonlijk een oorkonde met bijbe horende medaille voor de 40-jarige jubilaris met lauwerkrans van de verenigingen van Handelaren in Bouwmaterialen. De dames ontvingen bloemen. Ook het personeel liet zich. niet onbetuigd en bood de heer Noor lander een tafelkleed en de heer Van Klaveren een rookstoel aan. De da mes kregen weer bloemen. Brandweer oefende. Onder lei ding van de heer A. Ros, comman dant van de Alphense brandweer en tevens kringcommandant van de B.B., alsmede van de heer A. Korver, kringcommandant van de brandweer, werden in het kader van de Be scherming Bevolking z.g; „rampen oefeningen" gehouden, in samenwer king met de brandweer van Aarlan derveen. De oefening begon om ze ven uur en eindigde om 9.15 uur. Het terrein hiervoor was gekozen de om geving van de z.g. Brouwerwonin gen, met als centrum de Piet Hein- straat. De oefeningen werden gehou den in aanjaagsystemen alsmede ge koppeld op de waterleiding. Al het materiaal en alle manschappen wa ren hierbij ingeschakld. De heren», die een en ander hebben „georgani seerd" en geleid, waren na afloop te. vreden over het resultaat. LANGERAAR Jaarvergadering R.K. E.H.B.O. Onder voorzitterschap van de heer C. Pieterse hield de R.K. E.H.B.O. haar jaarvergadering. Het financieel verslag was in optimistische toon ge steld, want er was een batig saldo van ruim 100 gulden. Het huidige be stuur was aftredend, doch stelde zich met uitzondering van de voorz. weer herkiesbaar. De aftredende leden werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd overgegaan tot het kie zen van een nieuwe voorzitter. Met alg. stemmen werd gekozen de heer C. Otto Az. Daar deze tot 'nu toe de functie van penn, vervulde, werd in diens plaats benoemd tot penning- meesteresse mej. Stien Pieterse Ad. Tot secretaresse werd benoemd mej. Lien v. d. Kroon. Nu er weer een nieuw wintersei zoen voor de deur staat spoorde de voorz. de leden aan tot het regelma tig bijwonen van de oefenavonden. Verder dankte de voorz. de docent, dokter Post Uiterweer en de heer C. Lok voor de krachtige steun die in het afgelopen jaar aan de ver eniging hebben gegeven. Dit dank woord ging gepaard met een kleine surprise. Er werd besloten om in de komende winiter weer een nieuwe cursus te organiseren. Dr. Post Uiter. J weer stelde zich direct belangeloos j beschikbaar als docent. De rond-1 vraag leverde geen belangrijke be- spreking meer op. Zij, die de nieuwe cursus willen volgen, kunnen zich opgeven bij de heer C. Otto, Langeraarseweg 230, of bij mej. Lien v. d. Kroon, Langeraar seweg 134. De eerste lesavond is vastgesteld op 10 October a.s. Altior. Voetbalprogramma voor 4 cn 5 October '52. Zaterdag 4 October: Meerburg adsp.Altior a adsp., 4 uur; Altior b adsp.Stompw. Boys b adsp., 4 u. Zondag 5 October: Altior 1 speelt thuis tegen Alphense Boys 1. Dit zal een wedstrijd worden waarin beide ploegen zich geheel zullen geven om de puntjes te veroveren. We ver wachten veel spanning en vooral sportiviteit. Aanvang half drie. Al tior 2 gaat naar Hoogmade en speelt daar om half 3 tegen MMO 1. Altior 3 zal de gast zijn van het Noord- wijkse SJC 4. Aanvang 2 uur. De Altior A-junioren spelen om 12 uur te Oud Ade tegen VVOA-junioren. De B-junioren spelen om 12 u. thuis tegen Docos C-junioren. Daar ver trektijden en reisgelegenheden nog niet zijn vastgesteld gelieve men hiervoor de publicatie in Altior- nieuws te raadplegen. LEIMUIDEN Kath. Middenstandnsver. De ge organiseerde katholieke Middenstan ders hebben deze week hun Winter- program ingeluid. Des morgens om 7 uur was er een H. Mis. Na het Evangelie werd een korte predikatie gehouden door pater Rembertus Cap., waarin de H. Michaël wiens naam dag het die dag was ten voorbeeld gesteld werd aan de kath. Midden standers. Des avonds om 8 uur wa ren de leden en hun gezinnen uit genodigd in het café van de heer Keijzer, waarin wederom pater Rem bertus Cap. tegenwoordig was, om de Middenstanders toe te spreken. De voorz. deelde mede, dat aan B. en W. een verzoekschrift is gericht, om van de landelijke regering der winkelsluitingswet te mogen afwij ken en het sluitingsuur te bepalen des zomers om 7 uur, het gehele jaar op Zaterdag om 7 uur, en voor en kele branches op Vrijdagavond een koopavond. Medegedeeld werd, dat met de Prot. Midd. Ver. overleg gepleegd is, om te komen tot een goede actie te gen wanbetalers. Als afgevaardigde voor de Centrale Raadsvergadering te Rotterdam op 15 Oct. werden aan gewezen de heren C. A. Buykx, C. A. Beuk en C. J. v. Berkel. De heer J. E. Overdevest werd gekozen als ver tegenwoordiger in de Par. Raad van Overleg. Besloten werd te trachten weer een St. Nicolaasfeest te orga niseren in samenwerking met KA..B. en L.T.B. In» verband met de alge mene actie, waarbij iedere georgani seerde kath. Middenstander een lig dag voor de Santos voor zijn reke ning neemt, bracht de voorz. onder de aandacht, dat deze kosten van 2.50 gestegen zyn tot 7.50. Hier na kreeg pater Rembertus het woord en sprak de Middenstanders toe over de waarde van de organisatie. Tot besluit richtte de voorz. een hartelijk woord van dank aan» pater Rembertus. Namens alle aanwezigen sprak hij de wens uit, dat dit afscheid geen vaarwel, maar een tot.weerziens zal mogen zijn. NIEUWKOOP De heer W. Augustinus, arts, thans wonende te Leersum, heeft zich gespecialiseerd als röntgenoloog en is als zodanig aan drie ziekenhuizen benoemd te Dordrecht. OUDE-WETERING Groene Kruis organiseert grote bazar. Het werk van het Groene Kruis is ih Oude- en Nieuwe-Wete- ring reeds in 1904 ter hand genomen. Dank zij de vele offers, die in het verleden zijn gebracht, kan men hier bogen op een bloeiende afdeling met 434 leden. Daar er in deze plaats maar een Kruisvereniging is, zijn hier ook de katholieke inwoners grotendeels in ondergebracht. Lang zamerhand voldoet het materiaal van de afdeling niet meer aan de eisen. Er zijn betere verplegings- artikelen aan de markt gekomen. De grote toeloop naar het consultatie bureau voor zuigelingen vereist uit breiding van het Groene Kruis-ge- bouw met een overdekte wacht ruimte. Voorts is het een vurige wens van het bestuur een consulta tiebureau voor kleuters te stichten. Door de beperkte geldmiddelen kon tot nu toe hieraan niet worden vol daan. Op grond hiervan hebben in 1951 enige tientallen dames het be stuur verzocht weer een bazar te houden. Deze dames zijn nu reeds meer dan een jaar iedere week bij elkaar om artikelen voor de bazar te maken. In de week van 2025 October zullen de dames deze goede ren vertonen en gaarne aan de ko pers afstaan. Er is een comité ge vormd, dat de organisatie reeds ter hand heeft genomen. De heer Ad. C. P. Zegers, directeur van het Pavil joen „De Brasem" zal zijn zaak ge heel belangloos ter beschikking stel len. Voorts -eorgt Maarse en Kroon, dat op die dagen met een extra auto bus een doorlopende rondrit door Oude- en Nieuwe-Wetering langs Roelofarendsveen naar de bazar wordt gemaakt. Muziek, sfeer en ge zelligheid maken een bezoek aan deze bazar zeer zeker de moeite waard. ROELOFARENDSVEEN PRACHTIGE CHRYSANTHENSHOW Het wordt steeds duidelijker, dat het stichten van een bloemenveiling zes jaar geleden te Roelofarendsveen, wat meer bedrijvigheid in deze plaats heeft gebracht. Men is nu zo ver, dat in tegenstel ling met vijf jaren geleden, een sor timent chrysanthen ter veiling wordt gebracht, dat op zich zelf reeds een tentoonstelling is. En dit mag men wel als eerste resultaat van het plaatselijk bloemveilen aanrekenen. Het stimuleert de kweker tot uit breiding van zijn bloemisterij pro ductie en als men zijn oor te luiste ren legt, hoort men ook plannen be- ramen, om tot de meer kostbare' teelten, zoals anjers enz., over te gaan. Dit om de leemte in de veiling- aanvoer geheel te ondervangen. Reeds meerdere malen is er een ten toonstelling geweest van bolbloe- men, maar vorig najaar was het de eerste maal, dat men, zij het nog in bescheiden vorm, tot een chrysan then-expositie durfde over te gaan. En deze eerste tentoonstelling werd reeds direct een groot succes. Neemt men daarbij nog het stijgende vak manschap van de Veense kweker, dan valt het niet te verwonderen, dat men thans plannen gemaakt heeft voor een chrysanthen-tentoon stelling zo groots van opzet, dat deze zal kunnen wedijveren met de beste vak-tentoonstellihgen. Beide grote veilinghallen te Roelofarendsveen 'zullen hiervoor benut worden. Meer dan 300 vazen chrysanthen zullen worden opgesteld. Naast de verplich te soorten zullen de kwekers ook 3 OCTOBER Als aanstonds weer de stoet uittrekt van vele hoge heren, die leefden vele jaren t'rug cn in and're tyd, dan ziet ge weer de knapen gaan die geld konden verteren en denkt ge: had ik toen geleefd en g' hebt alleen maar spijt. Daar gaan de schilders in hun zwier en kleurige gewaden, ge ziet de roemers in hun hand en vrouwen aan hun zij. Dan denkt ge aan de klerenkast zo van uw eigen dame van nu en al 't fluweel en kant is nu voorgoed voorbij. Dc pijpjeskraag, ?y is niet meer, de gespen zijn verdwenen, de strikken aan de kuitbroek zyn voorbijgegaan voor goed. De Leidenaars, die dit weer zien staan in hun hart te wenen, zij dragen echt confectie en nog een grauwe hoed. Maar nu zien zij de bakker gaan die gist'ren brood kwam brengen, de slagersjongen zit nu op een echt en levend paard., Drie uren lang mag hij die tijd van het fluweel verheugen en als een man door Leiden gaan in kuitbroek en met baard. De vierd' October zal hij weer zijn liters melk verkopen, cp klompen en in overall o onversierde t*d! nu mag hy slechts drie uren lang' in prinsenkleren lopen, een oude, schoner tyd herleeft één dag en wat htf die dag geeft .dat zyt ge morgen kwyt. TROUBADOUR. trachten met de meer variabele vrije inzendingen elkander de loef af te steken. Gezien de beschikbare ruim te konden zelfs lang niet alle aan vragen van selecteurs worden inge willigd, temeer daar dahlia's, cycla men, kolanchoë's enz. uit eigen plaats deze tentoonstelling zullen completeren. Het „Bloemencorso Aalsmeer" toont de praalwagen, waarmede aan het corso werd deel genomen. Bezien wij de uitgebreide voorbereidingen, die nu reeds wor den getroffen, dan zal Roelofarends veen Zaterdag 4 Oct. 's namiddags te 3 uur weer de poorten openen van een tentoonstelling, die met haar herfstbloemen in een zo rijke kleu- renschakering, weer het oog van ve len zal weten te boeien. De internationale kerk (Van onze correspondent in Australië) Niet beter kan de huidige ontwik keling van Australië getypeerd wor den, dan door de verklaring welke kort geleden werd afgelegd door Mgr. Crennan, n.L dat er momenteel in dit land vijf en zeventig kape laans uit diverse landen werkzaam zijn onder de Katholieken van drie en twintig nationaliteiten! En om u nog een ander feit te vertellen: méér dan zeven honderd Hongaren woonden een speciale H. Mis bij, welke in de St. Mary's Ca thedral te Sydney werd opgedragen, ter gelegenheid van hun nationale St. Stephen's Day. Door de emigranten wordt in Australië het Katholiek leven tot groter ontwikkeling gebracht. CONCURRENTIE MET HET KATTENVEL? FRANS EXPERIMENT. De pijnen van de rheumalijders lijken in een ziekenhuis te Parijs wel weggetoverd, meldt het dagblad „France Soir" dat van experimenten gewaagt met hemden en ander lin nen vervaardigd uit een nieuwe Franse synthetische vezelstof. De „genezende hemden" blijken ernsti ge concurrenten te worden van de traditionele katte velletjes van de apothekers, daar zy veel doeltref fender zyn. Zoals zovele uitvindingen is ook deze ontdekking aan een toevallige vondst te danken vervolgt de „Tel." Een bekend chirurg van het Ameri kaanse ziekenhuis te Neuilly droeg 'n hemd en linnen uit deze stof ver vaardigd. en stelde tot zijn verras sing vast. dat de rheumatische pyn in zijn schouder, waarmede hy sinds acht maanden sukkelde, plotseling verminderde en spoedig verdween. Zodra hij echter dit linnen niet meer droeg, diende de pijn in het schou dergewricht zich opnieuw aan. Dit was voldoende om de chirurg er toe aan te zetten zijn hemd eens nader te bekijken. En hij constateerde, dat het aan de huid scheen te plakken en dat het, als men het er af trok, knetterde cn vonken gaf. Draden uit het v ;el getrokken bleken ads men t .»t de hand over wreef, als door ec.i magneet bewogen. Eerste conclusies. De conclusie lag voor de hand. Het weefsel was geladen met een grote electrische statische kracht, die op de pijnlijke spieren een gunstige in vloed uitoefende. Zo als bekend heeft statische electriciteit een wel doende werking in allerlei gevallen van rheumatiek. Tot dusver werden anti-rheuma-klederen vervaardigd uit kattevel, waarvan men allang wist, dat deze statische electriciteit er door kan worden opgewekt. Men heeft kunnen vaststellen, dat door het nieuwe weefsel tweemaal zoveel electriciteit kan worden opgewekt dan door kattevel. In een ziekenhuis van Parijs, waarvan de naam niet wordt be kendgemaakt om geen stortvloed van vragen om inlichtingen door pa tiënten uit te lokken, wordt sinds enige tijd met de genezende synthe tische stof de proef op de som geno men. De zieken die aan een of an dere rheuma-aandoening lyden, on dergaan er een „hemdenkuur". Het is nog voorbarig de klinische resul taten mede te delen. Dc artsen die zich met het experiment bezighou den, volstaan voorlopig met de uit spraak, dat de eerste resultaten, die in het ziekenhuis werden verkregen, positief en aanmoedigend zijn. Ver scheidende rheumatische gewrichts aandoeningen werden door het dra- fen van het genezend weefsel spoe- ig verlicht; de pijnen bleven uit zo lang het weefsel werd gedragen. Of op deze wijze blijvende genezingen kunnen worden verkregen, moet de ervaring leren: waarschijnlijk is dit niet. „Rhovyl" Het weefsel-geneesmiddel wordt „rhovyl" genoemd en is vervaardigd uit de oudste Franse synthetische vezel, welke afkomstig is van een plastische stof. Rhovyl is een pro duct, dat zijn ontstaan dankt aan het onderzoek der scheikundigen van de firma, die de Franse nylon pro duceert. Begin 1950 werd deze stof op de markt gebracht, maar ofschoon de gebruiksmogelijkheden er van zeer verschillend zijn, bleet zij tot dusver zo goed als onbekend. De stof is niet ontvlambaar, niet gevoelig voor de inwerking van zonlicht, vochtigheid of zuren en heeft het as pect van schitterende en zeer sterke rayon. Zodra het definitief resultaat van het ziekenhuis te Parijs gunstig luidt, zal worden begonnen met de fabri catie op grote schaal niet alleen van genezende hemden en onderlinncn, doch ook van speciale beddelakcns voor rheumaliiders. Mgr. G. M. Crennan is de secre taris van het Federale Katholiek Immigratie Comité en maakte als zodanig kort geleden een twaalf daagse reis langs diverse emigran ten-centra in Zuid- en West-Austra- lië. Hij vertelde dat verschillende j „New-Australiëns" momenteel zich voor het Priesterschap voorbereiden en dus in de toekomst een belang rijke steun zullen zijn, bijzonder voor de immigranten. In Perth was een Pools meisje no vice en een Duitse jongeman stu deerde aan het 'St. Charles Seminary. In Adelaïd woonde hy bijeenkom sten bij van Poolse, Hongaarse, Kroatische en Hollandse katholieke immigranten, en mgr. Crennan heeft ervaren, dat deze immigranten 'een zeer belangrijk aandeel hebben in de ontwikkeling van het parochiale leven. Bovendien, hun binnenkomst in dit land heeft dè bouw van katho lieke scholen sterk beïnvloed. In veel gevallen heeft men zelf de hand aan de ploeg geslagen en gezamen lijk bouwt men zij het dan ook zeer eenvoudig een school. Mede door dit feit kan worden gezegd, dat b.v. in Queensland vrij wel alle kinderen uit katholieke ge zinnen een parochiale school bezoe ken. Vanwege de grote afstanden, kan dit soms niet onaanzienlijke uit gaven voor de ouders betekenen, terwijl ook door het feit, dat men hier het systeem der „school-unifor- men" heeft, de kosten soms boven de draagkracht van du ouders gaan. Doch. de hulpvaardigheid onder de „old-Australiëns" is zó groot, dat veelal het vervoer kosteloos kan ge schieden en de kinderen bovendien op de school gratis voeding ontvan gen! Zelfs worden in bepaalde geval len de kinderen van de gewenste uniformen en van boeken voorzien. Dat op deze wijze vrij spoedig een krachtige school zich kan ontwikke len, behoeft geen betoog. En wie de geest op de zgn. neutrale ..Public Schools" kent, beseft te beter de waarde van het katholiek onderwijs in Australië. Want, vooral voor de immigranten geldt, dat z(j in dit land in geestelijk opzicht sterk heb ben te zijn. Het Is ook te begrijpen dat mgr. Crennan constateerde, dat zonder de hulp van hun „eigen priesters", vele immigranten voor de Kerk verloren zouden gaan, omdat het contact met d» A'Tctra!i«"»hr. ppecteliikheid als in volg van taal-moeilijkhedcn, heel bezwaarlijk is te leggen. En ook op ander terrein mist dc immigrant hier veel. „Gewend als we waren aan een rijk gedecoreerd Godshuis, waar de Hoogmis met veel ceremonieel en o.a. met meerstemmig koor werd opgeluisterd, overviel ons een diepe weemoed al dat schone hier te moe ten missen. We konden ons maar moeilijk vertrouwd maken met de gedachte, het voortaan met een stil Misje te moeten stellen", zo schreef onlangs een katholieke immigrant, die er voor zorgde dat in het camp Nelson-Bay een behoorlijk koor werd gevormd, zulks na overleg met een Poolse priester. Van internationale samenwerking gesproken! Later werd afwisselend door de Nederlandse en Poolse immigranten in het kamp de koorzang verzorgd, een pracht bewijs, hoe alle taal verschil hier wegvalt en alleen dc getuigenis van het geloof blijft! Het zijn soms heel armzalige ge bouwtjes, waarin men bijeen komt. Maar, in het hartje van Sydney, in de George Street, zal een Kapel ver rijzen, waarvoor dc grond tot een bedrag van honderd duizend pound reeds werd aangekocht. En Sydney heeft reeds eerder ge tuigenis afgelegd van een groeiend katholiek leven. Laat ik in dit verband nog even mogen vertellen, dat men de „hoog ste kerk" in Australië vinden kan in de Snowy Mountains, op een hoog te van bijna 7000 voet cn kort gele den bij de inzegening door Bisschop Young uit Canberra deze gewijd werd aan „Our Lady of the Snows". En om dan nog iets van een kerk gebouw te vertellen, in South Cam- berwell (Vict.) wordt het eerste in aluminium opgetrokken Godshuis voor ingebruikname klaar gemaakt. Zo bouwt men in Australië voort aan de uitbreiding van 't katholieke leven. Er liggen grote dagen in het verschiet, wanneer in het komende jaar in Sydney het grote Eucharistie Congress zal worden geopend. Men verwacht dat hieraan door meer dan een millioen katholieken zal worden deelgenomen en dc gro te processie door de straten van ge noemde stad op Zondag 19 April, dc machtige demonstratie zal zijn van het Katholieke geloof, zoals nimmer tevoren aan de dag is getreden. Het is een getuigenis van de nieuwe richting waarin Australië, het land dat helaas enige vermaardheid heeft vanwege een gebrek aan gods dienstzin, in de laatste jaren zich beweegt. Het mag tot trots en voldoening strekken, dat onze emigranten daar aan hun deel bijdragen en in de toe komst zulks in nog groter mate zul len doen! VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wachtverbod voor alle voertuinen. Ver- boden stil te staan ander* dan voor bet onmiddellijk ln- of

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9