H BROCHES De winkelsluitingswet betekent de ondergang van veel bedrijfjes Kan winkelsluitingswet gewijzigd worden? Mgr. Huibers in Gent HOE WORDT NEDERLAND VERDEDIGD Onuitsprekelijke naam veranderd bij naturalisatie Nederlandse kustvaarder vergaan Taak van voogdijraden wordt uitgebreid DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Automatenhouders voelen zich bedreigd De bond van automatenhouders in Nederland heeft zich met een adres tot de minister van Economische Za ken gewend met het verzoek tot het aanbrengen van een wijziging in de gisteren in werking getreden winkel sluitingswet. De nieuwe wet onderscheidt na melijk drie soorten verkoopsautoma ten: De automaten die in een win- mening van de bond zal ook een groot deel van de burgerij en voornamelijk het minder draag krachtige ernstig worden gedu peerd. Dit zal, volgens het schrijven, eveneens het geval zijn met de leve ranciers van de grondstoffen, omdat dagelijks voor vele duizenden gul dens door middel van de automaten wordt geconsumeerd, afgezien nog van het feit dat een kapitaalsinveste ring aan dergelijke automaten van kei zijn geplaatst of van de winkel j circa acht millioen gulden geen ren- uit kunnen worden bijgevuld. Deze te meer zal afwerpen. automaten moeten bij sluitingstijd van de winkel (18 uur) leeg zijn of anders afgesloten, zodat zij niet ge bruikt kunnen worden. 2e. De automaten die niet van de winkel uit kunnen worden bijge vuld. Deze mogen na sluitingstijd in i werking blijven, doch dan niet meer worden bijgevuld. 3e. De automaten van automa- tiekhouders, waar de etenswaren in een afgescheiden ruimte kunnen worden genuttigd. Deze laatste automatiekhouders be horen bij de Horeca-bedrijven en vallen niet onder de nieuwe winkel sluitingswet. Waarschijnlijk door on bekendheid van de wetgever met de practijk van de verschillende soorten automaten van de tweede groep, worden de houders van automaten met kokskwaren door de regeling, vervat in art. 16 van de wet funest getroffen, zo meent de bond van automatiekhouders. Door de geringe houdbaarheid van de koksartikelen zal de verkoop daar van uiterlijk een uur na de winkel sluiting gestaakt moeten worden. Het bijvulverbod maakt de vervanging door verse artikelen onmogelijk. De circa 1500 houders van automaten met dergelijke kokswaren achten zich zeer ernstig gedupeerd. In de mees te gevallen staat zelfs het bestaan van deze automatiekhouders op het spel, aldus het schrijven aan de mi nister. Het tenminste een paar duizend mensen tellende peresoneel zal ont slagen moeten worden en volgens de Dringend wordt verzocht, op korte termijn een zodanige wetswijziging te waarin uitsluitend kokswaren wof- willen bevorderen, dat automaten den verkocht, niet vallen onder de gestelde verboden. Slechts 10 pet van de onderhavige automatenhou ders zijn gebaat met het feit, dat z.g. horecabedrijven niet onder de werking van de wet vallen. De mi nister van Economische Zaken wordt gevraagd invloed te willen aanwen den bij zijn collega's van Justitie en Binnenlandse Zaken, in de te over bruggen termijn het opmaken van processen-verbaal te voorkomen. Kamerlid vraagt: Raadsleden weren militairen Landerig besluit in landelijke gemeente Doordat vier raadsleden hun stem aan het voorstel van B. en W. ont hielden zal de woningnood van Huij. bergen, een kleine gemeente in West- Brabant, niet tot een oplossing wor den gebracht. B. en W. hadden na melijk de raad voorgesteld 15 wo ningen te doen bouwen voor gezin nen van militairen, die in de nabij heid van de nieuwe Ossendrechtse kazerne zullen moeten wonen. Als een soort premie heeft het rijk op het bouwen vani woningen voor dit doel een extra bouwvolume van 15 woningen voor de eigen ingezetenen gesteld. In principe heeft de gehele raad reeds maanden geleden dit voorstel geaccepteerd, maar nu al les in kannen en kruiken is en er een definitief besluit dient te wor den genomen, trekken vier raadsle den hun toestemming in. „Maar waarom dan toch?" wilde de burge meester weten. „Omdat wij er niets voor voelen militairen naar een landelijke ge meente te halen. Dat gaat nooit goed" was het antwoord. En daar bleef het bij. Een der wet houders wees voor de toekomst iede re verantwoordelijkheid voor de wo ningnood van zich af. De gemeente heeft het bouwvolume voor 1953 al verbruikt en wat 1954 zal brengen dient te worden afgewacht. Het lid van de Eerste Kamer de heer Steinkühler (KVP) heeft aan de ministers van Economische Za ken en van Justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat in de kring van belanghebben den grote bezorgdheid bestaat om trent de aanstaande inwerking treding, met name van die ver bodsbepalingen in de winkelslui tingswet 1951, welke betrekking hebben op de verkoopsautomaten welke z.g. „kokswaren" afleveren en welke voor het overgrote deel worden getroffen door het be paalde in het eerste lid van arti kel 16 der wet? 2. Zijn de ministers niet met de vragensteller van oordeel, dat, waar enerzijds de ontheffingsmo gelijkheid van lid 4 van artikel 16 maar in zeer geringe mate aan de hierbedoelde categorie van ver koopautomaten uitkomst kan bren gen, terwijl anderzijds het onder scheid in winkel- of restaurant- karakter juist van deze automaten uitermate subtiel en in de prak tijd tamelijk willekeurig is te achten, voorkomen moet wor den, dat deze automaatbedrijven en -bedrijfjes met ondergang wor den bedreigd tot schade ook van het maatschappelijk nut dat zij onmiskenbaar dienen? 3. Zijn de ministers bij bevesti gende beantwoording van de voor gaande vragen bereid, een spoe dige wijziging van winkelslui tingswet 1951 op dit punt in over- Vitginia no. 1 yoor Uw oen weging te nemen, welke met name ten aanzien van deze categorie van verkoopautomaten in een soe peler regeling, c.q ontheffings mogelijkheid voorziet? 4. Achten de ministers het met de vragensteller redelijk en aan bevelenswaardig om. in afwach ting van de bepleite wetswijzi ging, de betrokken automaat-hou ders te vrijwaren van vervolging van overtreding der gewraakte wetsbepalingen en is met name de minister van justitie bereid, daar toe de nodige instructies te ge ven? VERGEZELD VAN KAPITTEL Te Qent zijn gisteren Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en een aantal hooggeplaat ste geestelijken van het Haarlemse kapittel aangekomen om een bezoek te brengen aan de beroemde St. Ba- vokerk. De hoge Nederlandse gasten woon den een vergadering bij in het groot seminarie, en het Haarlemse kapit tel offerde een grote kaars, zoals ook vroeger werd gedaan. De Nederland se delegatie woonde voorts de H Mis van dankzegging bij van mgr. Joliet die zijn gouden priesterjubileum viert. Mgr. Huibers werd bij zijn bezoek aan Gent vergezeld door mgr. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr. H. J. van Deursen, proost van de kathedraal kapittel en president van het groot-seminarie te Warmond, mrg. J. Niekel, deken van Rotterdam, de hoogeerw. heer W. J. J. de Jongh uit Ouderkerk a. d. Amstel, mgr dr C. J. Henning, re gent van het seminarie Hageveld te Heemstede, mgr C. G. van Trigt, of- ficiaal van het bisdom Haarlem, mgr. W. J, Pompe, deken van Den Haag, mrg: G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, deken J. J. A. Kuil man uit Haarlem en secretaris J. P. J. Solleveld. In Oude Bildtzijl (Fr.) zijn gister middag twee achtjarige meisjes R. Rodenhuis en D. van Dijk, toen zij aan het fietsen waren door een vrachtauto aangereden. Beide kinde ren werden door een achterwiel van de auto geraakt en waren op slag dood. Kamerlid vraagt: (Advertentie.) Dinsdagmiddag kwam in een druk bezochte vergadering te Tilburg de vakgroep schoenindustrie in verga dering bijeen, om een beslissing te nemen ten aanzien van de vraag, waar in 1953 de internationale vak- Het lid van de Eerste Kamer de heer Gerretson (C.H.U.) heeft aan de min.-president, minister van Alge mene Zaken en de minister van Bui tenlandse Zaken: de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de redevoering welke, in verband met het mede door hen ondertekende antwoord van 13 Sep tember j.l, op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Romme van 20 Augustus d.a.v., blijkens de dagbladen de Nederland-| se afgevaardigde, mr dr J. J. R. Schmal, (C.H.U.) op 27 September jl in de raad van Europe heeft uit gesproken? 2. Bezit de regering de verdrags matige of andere zekerheid, dat, in geval na verdediging in geallieerd verband een vijand het grondgebied van het Koningrijk in Europa noch tans zou bezetten, geen der bond genoten afzonderlijk vrede zal slui- Een pak sigaretten verdween Grote diefstal ontdekt Een maand geleden bemerkte een beurs voor schoenen en leder zal i tabaksgrossier te Rotterdam, dat een worden gehouden; in Utrecht dan wel in Waalwijk.Waalwijk had de organisatie van deze internationale vakbeurs in 1953 gaarne op zich ge nomen in verband met de viering van de „650 jaar stadsrechten" van Waalwijk. 54 van de schoenindustrie sprak zich uit voor Utrecht en 33% voor Waalwijk, 13% stemde blanco. Sleddy," in miiitavce diettói voor verzending gereed staand pak sigaretten plotseling verdwenen was. Spoedig kwam uit, dat een jonge chauffeur het had meegenomen. Het v/as de 19-jarige J. M. van de R., die bekende, maar er aan toevoegde, dat hij onder pressie van de magazijn chef had gehandeld. De recherche trok daarop naar het magazijn om de bewuste chef, det 41- jarige H. de V., te ondervragen. De man zag er nogal opgezwollen uit en geen wonder; zijn zakken puilden uit van de pakjes sigaretten. Hij gaf toe, dat hij sinds 1949 per week 50 pakjes placht weg te nemen en bo vendien nog twee pakken van 1000 of 2000 sigaretten buiten de zaak smokkelde. Hij had dit gedaan met medewerking van een collega, die inmiddels geëmigreerd was. Samen hadden zij voor ongeveer 25.000 aan sigaretten ontvreemd en aan sigarettenwinkelkrs verkocht. Na de emigratie van de handlanger had de magazijnchef zich de medewer king verzekerd van de jonge chauf feur, die wel had moeten toegeven, omdat hij ioor De V. ook gesnapt was bij het zich toeëigenen van si garetten, hetgeen hij deed in samen werking met de 17-jarige collega G H. Alle betrokkenen hebben nu met de politie kennis gemaakt. Ook te gen een viertal sigarettenwinkeliers is proces-verbaal opgemaakt. ten vóór dat het gehele grondgebied van het rijk in en buiten Europa zal zijn bevrijd en teruggegeven? 3. Zo ja, is de regering dan bereid, van de aard dier zekerheid op een met 's lands belang strokende wijze aan beide Kamers der Staten-Gene- raal opening te doen? 4. Zo neen, acht de regering dan bij voortdurende ontstentenis dier zekerheid de zware Nederlandse de fensie-inspanning in Geallieerd ver band desniettemin verantwoord? Juftileum aan Wirn S. 3$. JlCeaótw De directeur van de N.V. De Deli Courant, de heer Wim S. B. Klooster, heeft heden de dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij deze N.V. De heer Klooster publiceerde onder het pseudoniem Willem Brandt enige boeken en dichtbundels. Thans is hij hoofdredacteur van het Dibliograaphische tijdschrift Buku Baru, het Nieuwe Boek, dat in Indonesië verschijnt. De heer W. S. B. Klooster, in gesprek met Sitor Situmorang, freelance-journalist uit Indonesië. Naar „Trouw" verneemt, ligt het in de bedoeling oud-minister prof. dr. J. R. M. van den BrinK eerlang te benoemen tot lid van Je Raad van Commissarissen der Amsterdamse Bank/Incasso Bank. Het desbetref fende voorstel zal t.z.t. in een ver gadering van aandeelhouders moeten worden bekrachtigd. De heer Van den Brink is vóór zijn optreden als minister van Eco nomische Zaken reeds commissaris der Incasso Bank geweest. Door nog onbekende oorzaak is gisteravond in Stavenisse een land- bouwschuur, waarin een hoeveelheid graan lag opgeslagen, geheel afge brand. De schade wordt door de po litie geraamd op ongeveer f 20.000, De landbouwschuur was eigendom van de landbouwer W. Neele te Sta venisse. Het woonhuis, dat bij de schuur staat, bleef behouden. De brandweercorpsen van Stavenisse en St. Maartensdijk verrichtten de blus- sings werkzaamheden. De politie zal heden een onder zoek instellen naar de oorzaak van de brand. De schuur had een afme ting van ongeveer 7 bij 20 meter. voeren, is in het naturalisatie-ont werp voorgesteld zijn oorspronkelij ke namen dienovereenkomstig te wijzigen. De minister van Justitie, mr. L. A. Donker, heeft uitvoering gegeven aan de motie-Scheps (PvdA), welke door de Tweede Kamer op 18 Juli 1951 zh.s. werd aanvaard. Daarin werd de regering verzocht maatre gelen te treffen ter tegemoetkoming aan het bezwaar, dat namen van per sonen, die voor naturalisatie worden voorgedragen, soms door Nederlan- Hoewel de nauwkeurige cijfers van ders niet wel kunnen worden uitge- alle afdelingen nog niet binnen zijn, sproken. staat thans wel vast zo vernemen j wij van de zijd° van het hoofdbe- Thans is een wetsontwerp bij de i stuur van het Ned. Roode Kruis Tweede Kamer ingediend, waarin dat de opbrengst van de Roode o.m. Joseph Kostrzerva wordt voor- Kruiscampaene 1952 het millioen gedragen voor naturalisatie In dehceft overschreden. memorie van toelichting wordt mee gedeeld, dat hij heeft toegestemd in een vereenvoudiging van de spelling van zijn geslachtsnaam tot Kosché. Op de ambtenaren van de burge lijke stand zal nu volgens het wets ontwerp de last komen te drukken om in hun registers van de veran dering melding te maken op de kant der acten, waarin de geslachtsnaam in zijn oorspronkelijke spelling voor komt. Tevens wordt in een reeds in gediend naturalisatieontwerp d( naam Pazdryowski, veranderd ir Pasdriofski. Dit zijn de eerste geval len van naamsverandering bij natu ralisatie. Er zullen er nog meer vol gen. Müllcr wordt De Graaf. In het eerstgenoemde wetsontwerp wordt bovendien nog een andersoor tige naamsverandering tot stand ge bracht. Dit betreft P. S. Müller, die in 1942 gedwongen werd tot dienst neming in het Duitse leger. Hij liep in Noord-Afrika over naar de En gelsen en nam daarna dienst bij de Prinses Irene Brigade. Gedurende de oorlog heeft hij met toestemming van de minister van Oorlog zijn dienst verricht onder de naam Sytze de Graaf, onder welke naam hij ook nu nog bekend staat. Aangezien hij het op prijs stelt de- :e namen ook rechtens te mwgen Voor Normandische kust „Teddy" is één van de twaalf honden, die door de 1ste „Commonwealth Division" in Korea worden gebruikt om mijnen op te sporen, die niét zijn vervaardigd van metaal, en die dus niet worden geregistreerd door de appa raten voor de opsporing van mijnen. „Teddy" is nu zestien jaar oud, en aeeft al een bewonderenswaardige staat van dienst achter zich. Hij werd door Sergeant Barker, de man, die hij zo vriendschappelijk een poot heeft toegestoken, opgeleid. Barker was de trainer van de „School voor Oorlogs honden", in de Britse zóne van Duitsland. Na zijn opleiding werd „Teddy" parachutist, en sprong af boven Frankrijk. Zijn tegenwoordige gevaarlijke „baan" verricht „Teddy" met succes. De Nederlandse kustvaarder Luc- tor is Dinsdagavond tussen Kaap Le vi en Barfleur voor de Normandische kust vergaan. Van de acht opvaren den zijn er vijf in een sloep bij Bar fleur aan land gekomen. De drie an deren worden vermist. De Luctor, die 336 ton meet en in 1935 in Groningen is gebouwd, was Dinsdag met een lading stenen van Guernsey vertrokken naar Dover. Vermoedelijk is het schip in een storm vergaan. Voor de Luctor zonk was de bemanning in de boten ge gaan. Vijf man, waaronder de kapi tein J. Wensveen uit Haarlem, be reikten de wal bij Barfleur. De drie vermisten zijn de dertigjarige stuur man R. Datema uit Den Haag, de dertigjarge tweede machinist J. J. van Oosten uit Rotterdam en de achttienjarige matroos M. J. Aar- noutse uit Dordrecht. Later in de nacht werd gemeld, dat het stoffelijk overschot van een der vermisten, vermoedelijk van de heer Datema, aan land is gebracht in» het nabij Cherbourg gelegen Reville. Dierenbeschermingsdag Mr. W. Hugenholtz, schryft ons o.m. het volgende: Op 4 October van ieder jaar wordt in alle beschaafde landen, dus ook in ons land, Werelddierendag ge vierd. Op het Wereldcongres voor Dierenbescherming te Florence in 1931 werd n.l. met algemene stem men besloten de sterfdag van de grote dierenvriend Franciscus van Assisi (4 October 1226) daartoe te bestemmen: Een beter schutspatroon had Dierenbescherming zeker niet kunnen kiezen dan deze edele Pove- rello, die zo bij uitstek begreep dat dierenbescherming betekent: barmhartigheid en rechtvaardigheid jegens dieren betrachten, „een heer te zijn in 't verkeer" met dieren. Het is immers zó, dat de ware „heer", die in alle rangen en stan den wordt aangetroffen vaak bij de allerarmsten en minstbedeelden, goed is voor mensen en dieren, die onder hem gesteld zijn. Want dat is het eigenlijke van die renbescherming, dat men behoorlijk optreedt tegen de dieren, die het van ons moeten helbben en die wij on der ons beheer of toezicht of in onze nabijheid hebben. Dat wij geen mis bruik maken van onze machtspositie, maar integendeel juist die positie uitbuiten om allerwegen goed te doen, te helpen en barmhartigheid te betrachten. Wij, koningen der schepping, ge dragen ons veelal heel weinig ko ninklijk! U kunt zich niet voorstellen tot welke gemeenheden mensen in staat zijn als het er om gaat geld aan die ren te verdienen. Overal waar de mens in aanraking komt met dieren zijn de vreselijkste misbruiken in zwang. Hoe onbeschaafder een land hoe erger de dierenmishandeling is. Vandaar dat Nederland om der be schaving wille de plicht heeft dieren mishandeling zo veel mogelijk te be teugelen en dat ons land heeft te zorgen voor een moderne Wet op de Dierenbescherming. Werkt er allen aan mede, dat op Dierendag 1953 een moderne Wet op de Dierenbescherming in ons land is ingevoerd! Omgedoopt in: Arrondissementsraden voor de Jeugdbescherming Ingediend is een wetsontwerp tot j waarin de minister er op wijst, dat wijziging van de werkwijze der voogdijraden. Behalve uitbreiding van het per soneel en verbetering in de outillage, waarmee tezamen ongeveer 800.000 gulden zal zijn gemoeid, omvatten de voorgestelde wijzigingen van het burgerlijk wetboek een uitbreiding van de taak van de voogdijraden, die in de toekomst arrondissements raden voor de jeugdbescherming zullen heten. Bij elke voogdijbenoeming zal voortaan de arrondissementsraad worden opgeroepen, om de rechter voor te lichten. Dit gebeurde tot nu toe alleen bij ontheffing, ontzetting en ondertoezichtstelling. De raad zal ook de bevoegdheid verkrijgen eige ner beweging een actie in te stellen tegen de verwekker van een onwet tig, niet erkend kind, om te doen voorzien in de verzorging van dit kind. Verder zal de raad de officier van justitie inlichtingen verstrekken over de betrokken minderjarigen, die met MAAK ZESTIEN FLESJES BIER", de rechter dreigen in aanraking te nog te veel kinderen, die niet meer in het ouderlijk huis kunnen blijven, ergens worden geplaatst zonder dat tevoren een behoorlijk plan voor de verdere onvoeding van de kinderen is opgesteld. Een uitgebreid persoonsonderzoek, voorafgaande aan de beslissing van de rechter, zal niet meer kunnen worden gemist en dit onderzoek zal, naar de overtuiging van minister Donker, meer en meer de hoeksteen behoren te worden van de toepas sing van alle kinderwetten. Onafhankelijk van elkaar hebben inwoners van Eefde een aantal vreemdsoortige lichtverschijnselen in de lucht waargenomen welke de vorm van een sigaar hadden. komen. Indien de officier van juS' titie afwijkt van het advies van de raad, zal hij uitsluitend met mach tiging van de kinderrechter kunnen overgaan tot een vervolging. Aangewezen als het lichaam, dat ter bescherming van het kind de beperking van de ouderlijke rechten en zelfs tenslotte de ontzetting uit de ouderlijke macht voorbereidt, zal lie arrondissementsraad op de hoogte moeten zijn van alles wat er is ge daan om een dergelijke ingrijpende beslissing van de rechter te voor komen. De memorie van toelichting bevat hierover een uitvoerige beschouwing, den. De 23-jarige A. v. Z. uit Rosmalen ging op 15 Augustus j.l. de caféhou der Van Zuylen met een ::akmes te lfjf. De Bossche officier van Justitie eiste gisteren vijf maanden gevange nisstraf. De heer Van Zuylen wilde een las tige jongeman, die te veel gedron ken had, het café uitzetten. Ver dachte, die volgens zijn zeggen „maar zestien flesjes bier" op had, dacht deze jongeman te moeten helpen dor de caféhouder met een zakme3 steken toe te brengen, die deze ech ter niet noemenswaardig verwond-

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7