Zuster Alfrede tussen haar leerlingen Gouden feest op school gevierd Wie lust een 3-October-taart Kath. Paed. School door dr. Sis Heyster warm aanbevolen Pater Bonaventura Kruitwagen morgen 60 jaar kloosterling „Circus Bolivar'' besloot luisterrijk lustrumfeest Leiden leent 5*000*000 DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BT.AD PAGINA 3 Nadat zuster Alfrede haar gouden j van enige vertegenwoordigstertjes kloosterfeest in de intieme sfeer van een bloemenmand aanboden. Er werd het klooster aan de Pelikaanstraat een feestlied gezongen en een stuk- 11 je voorgedragen, dat bij de jubila- resse, die geflankeerd werd door de gevierd had en daarna temidden van haar vele bekeerlingen, was het gis termorgen de beurt aan de kinderen van de Maria-school aan de Haar lemmerstraat, waar zuster Alfrede al vele jaren handwerkles geeft, een vraagbaak voor velen is en een hulp- in-nood voor iedereen, zoals een der onderwijzeressen, mej. E. van Oosten, het uitdrukte. Het feest begon met een plechtige M. Mis in de Hartebrugkerk, opgedra gen door pastoor N. Lohuis met assis tentie van pater G. Hogenelst en pa ter E. Neefjes. De meisjes voerden onder leiding van zuster Felicitas de vaste misgezangen uit. Na het Evangelie hield pastoor Lo huis een korte toespraak, waarin hij niet alleen de nadruk legde op 50 jaar zorg voor de kinderen, maar vooral op 50 jaar kloosterleven, dat in deze tijd van teruggang in het aan tal kloosterroepingen een prachtig voorbeeld is. De kinderen werden aangespoord vOor hun zusters te blij ven bidden. De feestviering op school begon met de drie laagste klassen, waar- Burgerlijke Stand Geboren: Andries, z. v. A; Nie- vaart en J. M. van der Linden; Ma rianne Hendrika, d. v. W. M. Neute boom en E. Ie Mair; Onno, z. v. A. L. van Schelven en J. W. E. Vink; Jacoba Johanna, d. v. I. Laterveer en M. Niehot; Jan, z. v. H. Dekker en E. A. de Vos; Willem, z. v. D. Ouwehand en W. N. Vis; Neeltje Adriana, d. v. J. Bey en A. Regeer; Jan Michiel, z. v. G. Lakerveld en J. H van der Mark; Johannes Cor- nelis Nicolaas, z. v. N. J. Duindam en C. N. van Egmond; Maria Johan na, d. v. H. J. van der Weijden en J. M. G. van Bers; Johanna Maria, d. v. H. J. van der Weijden en J. M. G. van Bers; Irene, d. v. B. J. van Minnen en A. Soekardjo; Willem, z. v. W. Stoutjesdijk en G. van Barnc veld; Petronella, d. v. A. Boesaard en P. Hasenoot; Judy Vasques, d. v. H. Hanson en E. A. Nieraeth; Gode- lieve Marie Richard Thérèse, d. v. E. M. R. A. Duyck en M. T. A. J. Bouckaert. Gehuwd: H. J. Smittcnaar on J. Stoute; J. G. Boutier en J. M. Ar- noldus; N. Lotte en G. van Vegfen C. W. A. Warnecke en M. K. Thee- len; W. van der Zwart en A. Ouwer- Sloot; K. Meester en C. M. Gordijn; E. de Ruiter en M. C. Blikman; W. F. Sommeling en M. Hensen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht de heren F. G. E. Halbertsma, Sneek, F. Nijsingh Zwolle, W. P. M. Rooier, Leiden cn mej. M. H. M. Schoenmakers, Haar lem; voor het doctoraal examen In dologie (Econ.) de heer Z. I. Manu sama, Oegstgeest; voor het doctoraal examen Indisch recht de heer L. O. A. Moll, den Haag; voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (B) de heer E. E. J. Niels, Leiden, idem (C) P. J. Feteris, Leiden, idem (F) mej. P. IJ. T. v. d. Meulen, Lei den en de heer J. S. de Vries, Haar lem; voor het doctoraal examen Scheikunde mevr. E. Meilink- Maatman. Leiden en de heer J. v. d. Poel, Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De levensver zekering als gezins- en oudendags- verzorging in het bijzonder in ver band met faillissement van de ver- zekerngnemer" de heer H. Derksen, geboren te Eindhoven en thans wo nende te Hilversum. moeder-overste, uster Theresita pater Hogenelst, zeer in de smaak viel. Nadat de kinderen getracteerd v/aren, maakten zij in de gymnastiek zaal plaats voor de leerlingen der hogere klasse, namens welke een (Foto: „De Leidse Courant") meisje een toespraakje hield en als feestgeschenk een enveloppe aanbood, waarvan de inhoud bestemd is voor verfraaiing van de kapel. Ook hier werden feestliederen gezongen en weer dankte zuster Alfrede voor de huldiging. Inmiddels was ook pastoor Lohuis gearriveerd. Met de zusters en an dere onderwijzeressen gebruikte de jubilaresse de koffie, terwijl mej. v. Oosten haar namens het onderwij zend personeel toesprak en hartelijk dankte voor haar prettige omgang. LEIDSE SPAARBANK. Er werd weer gespaard. In de maand September 1952 werd er bij de Leidse Spaarbank ingel- legd 698.338,83 en terugbetaald 607.931,53. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 307 en het aantal afbe taalde boekjes 180. Op 4.801 reke ningen van deelnemers aan de At- haaldienst werd ƒ71.425,50 bijge schreven. Er werden 390 busjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 7.315,69. Het by de Jeugdspaarbank gespaarde bedrag was 220,50. Het tegoed der 31.081 inleggers bedroeg aan het einde der maand 16.916.263,81. Puzzelaars aangetreden Op-pagina 1 van het derde blad vinden onze lezers een' 3 Octobcr-puzzcl, die vooral voor de Leidenaars, maar ook voor de lezers in de omgeving zeer interessant Is. Zij kunnen er hun kennis omtrent de 3 October-geschiedenis op botvieren en vinden er thuis een prettige tijdspassering in. Oplossingen worden tot en met Donderdag 9 October op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe s.v.p. duidelijk vermelden 3 October- puzzel. Voor de goede inzenders wordt als eerste prijs een grote 3 Octo- ber-taart beschikbaar gesteld, die op Zaterdagmiddag 11 October bij de win naar wordt thuisbezorgd. De andere prijzen zijn: een sigarettenkoker, een aansteker, een vulpotlood, een portemonnaie en een boek. De taak van de ouders PRIESTER EN GELEERDE Morgen zal er feest zijn ln de Har- tebrug-parochie, waar pater Bona ventura Kruitwagen zijn 60-jarig kloosterfeest viert. Het zal geen feest worden als in 1949 te Rotter dam, toen de thans diamanten kloos terling zijn gouden priesterfeest vier de en ter gelegenheid daarvan een koninklijke onderscheiding ontving, maar onopgemerkt zal deze dag toch niet voorbijgaan, omdat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken deze even bekende als beminnelijke priester geluk te wensen. Pater Kruitwagen is een man van wetenschap. Nadat hjj-in 1892 was in getreden im de Orde der Minderbroe ders, bezocht h\j de kloosterscholen te Alverna, Venray, Maastricht en Weert. In 1899 werd hij priester ge wijd, waarna zijn benoeming volgde tot leraar in de kerkgeschieden.s en liturgie aan de school tc Alverna. Daarna werd hij overgeplaatst naar Vorden en vervolgens (in 1930) naar Rotterdam, waar hij tijdens de Mei dagen van 1940 zijn-kostbare biblio theek in vlammen zag opgaan. Hij maakte een speciale studie van de handschriftbeschrijving en paleogra fie, maar hield zich ook bezig met li turgie, geschiedenis, kunst en sociale economie, welke veelzijdigheid van interesse hem er van gevrijwaard heeft een kamergeleerde tc worden. Vooral zijn Rotterdamse jaren, toen pater Kruitwagen zich veel op cul tureel en sociaal terrein bewoog, be wijzen het tegendeel. Bijna twee jaar geleden kwam pa- Verleden jaar werd in Leiden in navolging van andere steden de eerste cursus gegeven van de Katho lieke Paedagogische School, die bui tengewoon geslaagd genoemd mocht worden. Er namen 125 personen aan deel en de lessen bleken zó aantrek kelijk gegeven te worden, dat ver zuim tot de uitzonderingen behoor de. Dat heeft het bestuur de moed gegeven met dit hoogstnoodzakelij ke werk verder te gaan en ook voor het a s. seizoen een cursus op te zet ten. De belangstelling van de Lei denaars bleek echter deze keer be angstigend klein: er gaven zich slechts zes Leidse cursisten op. Van buiten de stad kwamen 25 opgaven binnen. Het voortbestaan van de school stond dus op het spel en het bestuur heeft gisteravond een laat ste poging gewaagd om alsnog de nodige belangstelling te wekken. Er was een propaganda-avond belegd in de grote zaal van De Burcht, waar voor als spreekster was uitgenodigd de bekende psychologe dr. Sis Heys ter. Gelukkig bleek de belangstelling voor deze bijeenkomst groter te zijn. De zaal was behoorlijk gevuld en het auditorium heeft met aandacht het betoog van dr Sis Heyster ge volgd, hetgeen bleek uit de vragen, die haar werden gesteld. De bijeenkomst werd geopend door de heer Alb. van Dijk, die in zijn propagandistisch woord aan knoopte bij de viering van het 100- jarig bestaan van de bisschoppelijke hiërarchie, die het volgend jaar zal plaats hebben. Spr. vroeg zich af, of de Nederlandse Katholieken, die in zovele opzichten na het herstel van de hiërarchie successen boekten, ook op het terrein van de eigen levens stijl geslaagd, genoemd mochten wor den. Hij meende, dat daaraan nog wel het een en ander ontbrak. Bij het speuren naar de oorzaken noem de de heer Van Dijk de in vele op zichten gebrekkige opvoeding van de. jeugd. Er is door de ouders vaak teveel aan anderen over gelaten en die anderen werden bovendien niet voldoende gesteund. Dr. Sis Heyster werd ingeleid door zang van het Sleutelkoor o.l.v. de heer A, Devilée. De jongens in hun witte blousjes, vol overgave zingend met hun klare stemmen, vormden wel buitengewoon goed propaganda materiaal. Zij oogsten een hartelijk applaus. Dr. Sis Heyster. die uitging van de grote zorg, die de overheid op het ogenblik aan de dag legt voor de geestelijke volksgezondheid, vroeg zich af, waarom er van die zorg by de meeste ouders nog zo weinig te bespeuren valt. De leek is er zich nog weinig van bewust, welk een gevaar ons volk bedreigt in de gees telijke ziekte, vooral in de neurose. Bij het woord „geesteszieken" denkt de gemiddelde ouder aan krankzin nigengestichten en strafgevangenis sen, maar hij ziet over het hoofd, dat er zoveel tobbers, volwassenen en kinderen, rondlopen, wier „ziekte" aan een foutieve behandeling in de jeugd te danken is. Onder de oorzaken van de neu rose noemde dr. Sis Heyster de grote dreigingen in de wereld, het haastige, zelfs gejachte leven van tegenwoordig en het groeiend intel lectualisme. Een jaar of vijfentwin tig, dertig geledeni waren er nog niet zoveel nerveuze en zéér ner veuze kinderen. De wereld om de jeugd heen is gevaarlijker gewor den en de ouders zijn niet met de gevaren meegegroeid. Opvoeding in gezinssfeer. Dr. Sis Heyster gaf vervolgens een beschrijving van het leed van de neu rose, niet om angst in te boezemen, maar om er de ouders en a.s. ouders onder haar gehoor van te overtuigen, dat een van de voornaamste oorza ken van ontsporingen ligt in de op voeding en in de gezinssfeer. Zélfs een gevaarlijke aanleg kan ondervan gen worden in een goed gezin, waar de voor het kind onontbeerlijke rust heerst en het opgToeiend wezen het zo nodige gevoel van veiligheid kan hebben. Spr. wees haar gehoor op het ge vaar van verwennerij een verkeerd begrip van ouderliefde. Geen ver wennerij en geen te grote toegefe lijkheid, was haar leuze. Ook geen overdreven lof in de vroegste periode van de groei. Zo wordt een kind nooit weerbaar en zal het later niet zijn opgewassen tegen de moeilijk heden, die het zich begeven in de ge meenschap der mensen meebrengt. Dr. Sis Heyster wees erop, dat ook ouders van volkomen goede wil in dit opzicht vaak fouten maken. De op merking: „Mijn eigen ouders hebben zulke - geleerdheid óók niet bij onze opvoeding gebruikt en er is toch iets behoorlijks uit ons gegroeid" gaat niet op. Want ook vroeger waren er ontspoorden, al was hun aantal we gens de toen veel rustiger tijden niet zo groot als thans. Men mag ook geen algemeenheden bij de opvoeding gebruiken. Dat wordt confectiewerk. In deze tijd vooral is een persoon' lijk-afgestemde opvoeding noodzake lijk. Geestelijk ziek zijn is erger dan lichamelijk lijden. Wijzend op dit alles bepleitte dr. Sis Heyster deelneming aan de cur sussen van de Katholieke Paedagogi sche School, waarvan zij het pro gramma van harte aanbeval. Na de pauze bestond er gelegenhed schriftelijk en mondeling vragen te stellen. Dat laatste was echter blijk baar een te groot waagstuk voor de hoorders. Schriftelijke vragen kwa men er wél binnen, die allen uitvoe rig beantwoord werden. Kapelaan J. Franse, de moderator, sprak een slotwoord, dat uiteraard propagandistisch was. Hij bedankte de spreekster hartelijk voor haar be toog. Hetgeen het auditorium met een stevig applaus onderstreepte. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. Op Vrijdag 3 October zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit di< percelen, welke gewoonlijk op Vrij. dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 7 October e.k. De Directeur Gem. Reinigings- 4333 en Ontsmettingsdienst. ter Kruitwagen naar Leiden, dat met z'n Universiteitsbibliotheek voor hem een grote aantrekkingskracht bezit. Hij treedt niet veel meer in de open baarheid; men ziet hem hoogstens eens door de kerk of over de Haar lemmerstraat gaan. Maar zijn vele vrienden, ook uit niet-katholieke kringen, hebben .hêm niet vergeten en zullen dat ongetwijfeld ook mor gen niet doen. Met hen mogen wij de wens uitspreken, dat pater Kruit wagen-, met diamant gekroond, nog lange tijd zijn werk ais priester en als wetenschapsbeoefenaar, waarvan zijn hele leven een welgeslaagde synthese is, in kloosterlijke rust mo ge voortzetten. R.K. Lyceum in het zilver Zoals het feest ter viering van het 25-jarig bestaan van het R.K. Ly ceum „St. Bonaventura" te Leiden Zaterdagmorgen begonnen is, zo is het gisteravond geëindigd. Weer ston den de zeeverkenners van de St. Paulusband aangetreden, weer zwaai de tambour-maitre Ben Schellekens zijn staf, weer roffelden dc trom mels en schalden de bazuinen. Een groot aantal leerlingen marcheerde met enige leraren achter de band vanaf het St. Antonius Clubhuis via dc Breestraat naar het station, waar de stoet ontbonden en het feest be sloten weTd. Dat was het einde van vijf mooie dagen met een prachtig programma, dat schitterend ge slaagd is! De laatste avond was geheel voor de leerlingen bestemd en door dc leerlingen verzorgd. Zij brachten in het stampvolle Clubhuis een Bona- ventura-lyceum-variëté onder direc tie van pater Raymund van Sasse van Ysselt en onder de naam van „Circus Bolivar". Na de opening met het revuelied op de wyze van „Ne gen heit de klok", hoorden we het circus-orkest, dat Maandag- en Dinsdagavond de „Maui Minstrels" heette en dat ook gisteravond weer veel succes had. Wat de „echte" circusnummers be treft, moeten we eerst de clowns Slim en Sloom noemen, die de an dere artisten herhaaldelijk lastig vie len, tot groot vermaak van het jeug dig publiek. We zagen een wonder paard, voortreffelijk gedresseerd, en nog enig ander circus-vee, dat dan send en springend in de piste ver scheen. Tot de circus-menagerie be hoorde ook een „gedresseerde stam boek Jordaan-vloo", die zeer won derlijke sprongen uithaalde. Meer in de styl van het variëté waren de uitstekende manipulaties van de goochelende prof. Birinico, de Chinese worstelingen van Lo^Pa- Hong en O-Ma-Wong, de bewonde renswaardige equilibristische toeren van een onbekende grootheid, het vuureten van fakir Mohammed Bcn- Ali. Bepaald bloederig was de circus- opera met Caramba en Begonia, die verdacht veel geleek op de onsterfe lijke „Opera Eulalia" en waarin goede zang viel te beluisteren. Dit alles werd geannonceerd, om lijst en aangevuld met vlotte confe rences van spreekstalmeester Jan van Dijck. Het was een geestig pro gramma, met enkele werkelyk goe de nummers en daarnaast veel grap pige onzin, die de leerlingenschare zeer luidruchtig bleek te waarderen. Aan het einde dankte de rector, pater W. Geurts, de artisten voor hun optreden, dat een mooi besluit v/as van de luisterrijke feestelijkhe den, die in alle opzichten volkomen geslaagd zijn. Vijf dagen heeft het R.K. Lyceum feest gevierd met al of niet jubile rend^ leraren, leerlingen en oud leerlingen. Een feest, dat de gemeen schapsbanden op en met de school nog nauwer aangehaald heeft en dat daarom ongetwijfeld goede vruchten zal afwerpen. Naar buiten heeft dc school acte de présence gegeven en zeer velen in Leiden en omgeving overtuigd van het grote goed, dat 25 jaar geleden tot stand kwam en waarvan de voorspoedige groei aan leiding was dit zilveren feest op zo'n luisterrijke wijze te vieren. Dc Heer A. H. Winkelmolen 40 jaar bij het Katholiek onderwijs Gisteren is het veertig jaar gele- den, dat de heer A. H. Winkelmolon zijn onderwijzersloopbaan begon. Hij werd geboren in Bcsil (Limburg) en met ingang van 1 Oct. 1912 te Zoe- terwoudc benoemd. Bijna tien jaar later, op 1 Maart 1922, werd hij on derwijzer op de R.K. Par. Jongens school aan het Rapenburg, waarna op 1 Sept. 1947 de R.K. Par. Jongens school Caeciliastraat 11-15 hem als onderwijzer verwelkomde. In zijn drie betrekkingen heeft de heer Winkelmolen vele honderden jongens onder zijn hoede gehad. Zij zullen zioh ongetwijfeld deze sym pathieke onderwijzer nog herinne ren, niet alleen zijn zeer verzorgde zanglessen, maar vooral ook zijn per soonlijke belangstelling voor iedere leerling afzonderlijk, die hij nooit als een nummer beschouwde, maar als een kind, dat voorbereid moest worden op het grote leven en dat daarbij de hulp van een liefdevolle onderwijzer niet missen kan. Het onderwijs, dat de heer Winkelmolen gaf, ging daarom steeds ver uit bo ven het doceren van wetenswaardig heden; hij trachtte van zijn jongens goede katholieke mensen te maken. Uit zijn „Rapenburg-periode" herin neren wij ons persoonlijk, dat hij vele jongens opleidde voor het mid delbaar onderwijs en ieder jaar op nieuw was het voor hem een grote voldoening, dat zovelen van zijn leer lingen slaagden voor de toelatings examens. Wanneer zij op hun ver dere levensbaan succes gehad heb ben, mogen zij dat voor een groot deel danken aan de zorg, die de heer Winkelmolen aan hen heeft besteed. Grijs, maar jong gebleven. Tot intentie van de jubilaris werd hedenmorgen in de Hartèbrugkerk een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Daarna werden de heer en mevr. Winkelmolen in de pastorie een ontbijt aangeboden, waarbij ook pastoor N. Lohuis, pater S. v. Swelm, het schoolbestuur en de gezinsleden van de jubilaris aanwezig waren. Pastoor Lohuis dankte de hoor Winkelmolen voor het vele werk, dat hij in 40 jaar voor de opvoeding van dc jeugd gedaan heeft, de laatste ja ren speciaal voor de Hartèbrug- jeugd. Het hoofd van de school, de heer N. Vreeburg, roemde de collegiale omgang van de jubilaris met de an dere onderwijzers en prees de ge moedelijkheid van deze geboren Limburger, die ondanks zijn grijze haardos jong gebleven is. Namens de collega's boor de heer Vreeburg een vulpenhouder aan. Mevr. Winkelmo len ontving bloemen. De jubilaris, die deze dag het liefst zo onopgemerkt mogelijk voorbij had willen laten gaan, dankte tenslotte voor de goede woorden en aange boden cadeaux. B. en W. willen vrijheid voor nog f 20.000.000 In aanvulling op hetgeen wij gis teren reeds berichtten over het aangaan van een geldlening van 5.000.000,delen B. en W. aan de gemeenteraad mede, dat een ban kierskantoor heeft aangeboden een obligatielening, groot f 5.000.000, op guichetvoorwaarden te willen verzorgen. Deze lening zal een rente dragen van 4 1/4 's jaars, terwijl de aflossing zal geschieden in 20 jaarlijkse gelijke bodragen door mid del van uitloting. De eerste uitloting zal geschieden op 1 November 1953. Overigens zullen voor deze lening gelden de voorwaarden, zoals zij door de Ministers van Binnenlandse Za ken en van Financiën zijn vastge steld. Aangezien zij op grond van de huidige marktsituatie redenen heb ben om te verwachten, dat een der gelijke lening een goede kans van slagen heeft, menen B. en W., dat de aanbieding dient te worden aan vaard. MACHTIGING TOT HET AANGAAN VAN GELDLENINGEN Zoals B. cn W. reeds ter gelegen heid van de aanbieding van dc ge meentebegroting voor 1953 hebben medegedeeld, zou er, wanneer dc op het moment van deze aanbieding onderhanden werken zouden zijn uitgevoerd, een tekort aan financie ringsmiddelen op lange termijn zijn ontstaan van circa 11.000.000. In de vergadering van 22 September j.l. werden* evenwel reeds weder credieten voor investeringen tot een bedrag van ruim 3.000.000.ver strekt, zodat het genoemde tekort, naar de gegevens van dit ogenblik, een bedrag van 14.000.000.zal overschrijden. Aangezien er tevens op gerekend dient te worden, dat, in het bijzon der voor de financiering van de wo'- ningbouw, er in de naaste toekomst nog belangrijke kapitalen nodig zul len zijn, ligt het voor de hand, dat het gewenst is, tot een consolidatie van de in 1953 te verwachten vlot tende schuld tc besluiten. Het voorstel tot het aangaan van een obligatielening groot 5.000.000 dient dan ook in dit licht te worden bezien. In de huidige omstandigheden is het evenwel noodzakelijk, dat de ge meente op een aanbieding, welke haar van de zijde van een geldgever, al dan niet door tussenkomst van een bankinstelling of makelaar, bereikt, onmiddellijk kan besluiten. In ver band hiermede is het gewenst, dat de Raad het college machtiging ver leent tot het aangaan van de nodige geldleningen. B. en W. stellen voor deze machtiging te doen gelden tot 31 December 1952. Ten einde de nodige vrijheid van handelen te verkrijgen zouden B. cn W. het bedrag beperkt willen zien tot een maximum van 20.000.000.— te splitsen in 10.000.000.— voor obligatieleningen en 10.000,000.— voor leningen op onderhandse schuldbekentenis. Het spreekt van zelf, dat deze geldleningen zullen moeten voldoen aan de voorwaar den, welke terzake door de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Fi nanciën zijn gesteld. GEORGE de namen GEORGIUS MISAcL cn MARIA J. VERSLUÏJS E. C. VERSLUIJS v. d. VOORN CORRIE SJAAK 4177 Warmond, 1 October 1952. Burg. Ketelaarstraat 24.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3