Afgelopen kwartaal bracht hoogst na-oorlogse aantal Nederland wenst maatregelen Gromyko op Schiphol Winterswijk boven aan Chefarine „4" doet wonderen fcJBHEjBaZBBiwBiiWt Voedselspecialist adviseert: eet iets zuurs en lach meer. DE VERWERKING VAN HUISVUIL TOT MEST Intern, radioschema verbindt Lisieux met gehele wereld Rechtbank achtte de vrouw meer schuldig en vroeg lichte straf Tractor kantelde Matte GOLF .WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 WONINGEN IN WORDING Het bouwprogramma 1952 sluit op een totaalbedrag van f 1170 millioen. Het is thans blijkens een publicatie van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuivesting mogelijk de wer kelijke productie in het eerste half jaar van 1952 te vergelijken met de voor 1952 uitgetrokken bedragen. Voor gebouwen was uitgetrokken /1038 millioen. Ruim de helft van dit bedrag, nl. /581 millioen werd verwerkt. Ook voor weg- en water bouwkundige werken, waarvoor 132 millioen was uitgetrokken en 72 millioen in het eerste kwartaal is verwerkt is meer dan de helft, nl. 54 gerealiseerd. Grootste productie. De productie in het tweede kwar taal van 1952 was hoger dan in enig kwartaal na de oorlog. Hierdoor werd de lage productie in het eerste kwartaal, tezamen met die van het tweede kwartaal weer op een hoogte gebracht die voor het eerste halfjaar van 1952 normaal kan worden ge noemd. Hieruit blijkt, dat de moei lijkheden van de tweede helft van 1951 nagenoeg zijn overwonnen. De productie in het eerste halfjaar was 653 millioen tegen 685 mililoen in 1951, een daling vertonend t.o.v. 1951 met rond 4 Nadere beschouwing van de in het bouwprogramma uitgetrokken en de werkelijk verwerkte bedragen wijst uit, dat voor de nieuwbouw, herbouw •en uitbreiding van woningen, ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne en bedrijfsgebouwen voor de nijverheid iets meer verwerkt is dan de helft van wat begroot was, ter wijl voor onderhoud en boerderijen de verwerkte bedragen lager zijn dan de helft *van de uitgetrokken be dragen. Vergelijkende cijfers. De goedgekeurde werken in het eerste halfjaar van 1952 vertegen woordigen een bedrag van f 859 mil lioen (eerste halfjaar 1951 f 570 mil lioen), waarvan voor gebouwen 746 millioen en voor weg- en wa terbouwkundige werken 113 mil lioen. Voor de nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen werd voor 701 millioen goedgekeurd, te gen 465 millioen in dezelfde periode van 1951. Hierin komt o.m. tot uit drukking het grote aantal woningen, dat in het eerste halfjaar 1952 is goedgekeurd, tegenover dat van het eerste halfjaar van het vorig jaar, n.l. resp. 32.559 en 18.446. De goed gekeurde bedragen voor woningen waren in het eerste halfjaar van 1952 en 1951 dan ook resp. ƒ395 mil lioen en /202 millioen. Het gevolg van de ruime goedkeu ringspolitiek in het eerste halfjaar van 1952 was dat het onderhanden zijnde werk belangrijk hoger was dan op het eind van 1951, n.l. ƒ1680 millioen op 1 Juli 19'52, tegen 1447 op 1 Januari 1952. 25.068 gezinnen in één halfjaar. Er kwamen in het eerste halfjaar van 1952 24.100 woningen gereed (hierin zijn begrepen 4.910 mon tagewoningen, benevens de wonin gen in boerderijen), waarvan 968 duplexwoningen, zodat 25.068 gezin nen in nieuwe woningen konden worden gehuisvest. Het aantal gereed gekomen woningen bedroeg: 1945 389 1946 1593 1947 9243 1948 36391 1949 42791 1950 47300 1951 58666 le halfj. 1952 24100 Door het gereedkomen van 24.100 woningen, door verbouwing en ver andering van bestemming, vermeer derde de woningvoorraad in het le halfjaar van 1952 met totaal 24.494 woningen. Tengevolge van afbraak enz. verminderde hij met 1425 stuks, zodat in het le halfjaar van 1952 een totaal-vermeerdering van de woning voorraad plaats had van 23.069 wo ningen. In de gereedgekomen wo ningen zijn de 968 duplexwoningen begrepen, zodat de woningvoorraad uiteindelijk vermeerderde met 24.037. Blik in de toekomst. Aan het eind van het eerste halfjaar van 1952 waren 49.405 wo ningen in uitvoering, tegen 36.713 op het eind van 1951. Hierin komt dus ook tot uitdrukking het groot aantal goedkeuringen als gevolg waarvan met de bouw van meer woningen werd begonnen dan er gereed kwa men. Er werd in het besproken half jaar begonnen aan 36.975 woningen, hetgeen 15.847 woningen meer is dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De gevolgen van de z.g. goedkeu ringsstop, waardoor het aantal wo ningen van 55.513 op het van April 1951 geleidelijk terugliep tot 36.713 op het einde van December 1951 zijn in het eerste halfjaar van 1952 weer ongedaan gemaakt. Er kwamen 85 complete scholen gereed. Aan het einde van het eerste halfjaar 1952 waren 308 complete scholen in aanbouw. Het aantal com plete kerken, dat op 1 Juli onderhan den was bedroeg 116. Opgeleverd werden in het eerste halfjaar van 1952 42 complete kerken. Beperking zuiveluitvoer Op 2 October a.s. zal te Genève de zevendo bijeenkomst beginnen van de verdragsluitende partijen van de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel. Verwacht wordt, dat van Nederlandse zijde tijdens deze bijeenkomst toestemming zal worden gevraagd tot het nemen van tegenmaatregelen in verband met de van Amerikaanse zijde getroffen be perkingen op invoer van Nederland se boter en kaas in de Verenigde Staten. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van mr. H. van Blan- kenstein, directeur van de dienst voor buitenlandse economische be trekkingen van het Ministerie van Economische Zaken. JOURNAUSTEN HOORDEN SLECHTS: „NEE!" Voor het eerst in zijn leven heeft de heer Andrej Gromyko thans Sovjet-ambassadeur te Londen, Ne derlands grondgebied betreden. Het was Dinsdagmiddag om vijf uur toen hij in een druilerige regen uit het Viking-toestel stapte van de British European Airways. Een half uur la ter was de heer Gromyko weer op weg naar Berlijn, vanwaar hij met een Russisch toestel naar Moskou zal doorreizen. Gekleed in een don kere winterjas en een grijze gleuf- hoed verliet de ambassadeur het vliegtuig. Gromyko groette bemin nelijk, doch was enigszins verwon derd over de in grote getale aanwe zige journalisten en persfotografen. Door hun omstuwd begaf hij zich naar het passagiersrestaurant. In een vloeiend Engels weerde hij vrijwel elke vraag, onmiddellijk af. Toen hem gevraagd werd of hij naar de Sovjet-Unie reisde om het aanstaan de partijcongres in Moskou bij te wonen, zeide hij: Geen commen taar. Er was geen enkele official op het vliegveld om de heer Gromyko te bezoeken. Eenzaam bleef hij in een hoekje' van het restaurant zit ten, totdat het vertrek van zijn toe stel werd aangekondigd. Mr. P. H. M. WERNER NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL Het nieuwe departement voor Maatschappelijk werk, onder minis ter Van Thlel, krijgt binnenkort ook een secretaris-generaal. Mr. P. H. M. Werner, nu inspecteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, zal in die functie worden benoemd. DE VALERA ONDERGAAT NIEUWE OOGOPERATIE. Eamon de Valera, minister-presi dent van Eire, is Dinsdag voor de derde maal te Utrecht aan een oog geopereerd. Vernomen wordt, dat de resultaten der operatie „op het eer ste gezicht bevredigend zijn". Het zal echter nog enkele weken duren voor dat een definitief oordeel kan worden gegeven. OPDRACHT VOOR MARIUS MONNIKENDAM Het bestuur van de stichting 1853- 1953 heeft de componist Marius Mon nikendam uit Den Haag verzocht op de tekst van het bekende en iedere Zondag in de katholieke kerken ge zongen „Domine, salvum fac Regem nostrum" (Heer, zegen onze koning) in een nieuwe compositie te maken voor gemengd koor en een nog na der te regelen instrumentale bege leiding. Marius Monnikendam heeft deze opdracht aanvaard. Het ligt in de bedoeling, deze com positie volgend jaar Mei in Utrecht tijdens de grote feestelijkheden ter gelegenhied van de „100 jaar Krom staf" (het honderjarig bestaan van de Kerkelijke Hiërarchie in Neder land) plechtig te doen uitvoeren. De Nederlandse katholieken willen daarmede juist tijdens deze feeste lijkheden zeer nadrukkelijk uiting geven aan hun Nederlanderschap, dat zij het sterkst in ons vorsenhuis gesymboliseerd zien. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 September j.l. in Korea zijn gesneuveld: de soldaat Ch. Bastiaans, geboren 2 Augustus 1924. legernummer 240802750. Soldaat Bastiaans was afkomstig uit Maas tricht en was ongehuwd. De soldaat H. Veenendaal, geboren 3 September 1923, legernummer 230903011. Sol daat Veenendeel behoorde tot het re giment infanterie Oranje-Gelderland. Hij was afkomstig uit Arnhem en was ongehuwd. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afdeling Winters wijk van het „Koningin Wilhelmina- fonds", is meegedeeld, dat de afde ling Winterswijk thans 1450 leden telt en hiermee de grootste afdeling van het land is. In anderhalf jaar is door de afdeling aan contributie, do natie en collecte een bedrag van 13.220.— voor de kankerbestrij ding ter beschikking van het hoofd bestuur gesteld. NEDERLANDSE HARINGUITVOER NAAR OOST-DUITSLAND Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse Bond van Haringhandela ren met Oost-Duitsland een contract gesloten voor 57.000 vaten gezouten haring. Met de uitvoering van dit contract zal een aanvang worden gemaakt omstreeks 15 October a.s., terwijl de leveringen beëindigd zul len worden omstreeks medio Maart 1953. Het onderhavige contract maakt deel uit van een reciprociteits-trans- actie tussen Nederland en Oost- Duitsland, waarin nog verschillende andere producten zijn opgenomen. De export van gezouten haring bevindt zich in een vrij gunstige po sitie, omdat grote hoeveelheden wor den uitgevoerd naar België, West-1 Duitsland, Noorwegen, Frankrijk, Canada en de U.S.A. Oost-Duitsland is het eerste Oost-Europese land, I WIJZIGING EN AANPASSING VAN SOCIALE VERZEKERINGS WETTEN. Bij de Tweede Kamer zijn inge diend wetsontwerpen tot wijziging van de werkloosheidswet, van de wet op de rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid en van de orga nisatiewet sociale verzekering. OP 1 AUG. 218.000 BROMFIETSEN IN NEDERLAND. Volgens een voorlopig cijfer van het Centraal Bureau voor de Statis tiek waren op 1 Augustus jl. in ons land 218.000 bromfietsen in gebruik. De ontwikkeling van het aantal bromfietsen is sedert 1949 als volgt verlopen. 1 Aug. 1949 4.500 1. Aug. 1950 55.000 1 Aug. 1951 148.000 1 Aug. 1952 218.000 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de netto-toeneming van het Neder landse bromfiets-park in de periode 1 Augustus 19511 Augustus 1952 70.000 bedroeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaande jaarperiode. AMERSFOORT DOET 'T NIET De gemeenteraad van Amersfoort heeft gisteravond op voorstel van het college van B. en W. besloten geen speciale koopavond in te voe ren. TAART MET 5000 KRENTEN Een grote taart met 5000 krenten kreeg mevrouw E. A. Schaapvan de Pol uit Heemstede, omdat ze de 5000ste bezoeker was van de ten toonstelling „Kunst in dc Banket bakkerij". De taart werd haar over handigd op de receptie, die Maan dagmiddag in „Brinkmann" werd gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van dc Haarlemse afdeling van de Ned. Banketbakkers vereniging. Dikte is geen kwaal maar eigen schuld „Ik ben nu eenmaal dik" klaagde van de gedachte uit, dat het product het mollige dametje, „dat heb ik ge ërfd. Mijn grootmoeder was dik, mijn moeder leed aan hetzelfde euvel, dus daar is niets aan te doen", Gayelord Hauser bekeek het be droefde dametje voor hem en sprak het hoopgevende woord: „U hebt geen dikte geërfd, maar het verkeer de kookboek. U eet verkeerd en daarom wordt U dik". Andere dametjes, die eens met Hauser gepraat hadden, konden zich hiermede wel verenigen, maar zij verweten de Amerikaanse voedsel specialist, dat hij hen „vol wilde stoppen" met rauwkost. Het lijk op tafel Als een goochelaar stond Hauser gisteren in het Minervapaviljoen te Amsterdam. Rond hem stonden groenten en fruitsoorten in allerlei schakeringen en hij betoogde voor de honderden aanwezigen, dat het niet zijn bedoeling of systeem was hen alleen maar rauwkost te geven. „Maar", zo vervolgde Hauser, .ge bruik het voedsel, dat U gebruikt goed en deel Uw maaltijden goed in". Een van de meest practische wen ken was voor iedere maaltijd iets rauws of zuurs te eten. Hierna be hoeft niemand meer bevreesd te zijn, om gekookte spijzen te nutti gen, mits En dan volgen er weer een aantal voorwaarden, waaraan het gekookte voedsel moet voldoen. Hauser ver- klaart o.m., dat men groenten niet in water moet koken, totdat ze gaar is. Hiermede doodt U de groente, gooit het water met haar leven in de gootsteen en brengt het lijk op tafel. Sinaasappelsap met pieterselie Laat de groente gaar sudderen in een vuurvast schaaltje en ga niet Een aantal gemeentelijke autori teiten en deskundigen op het terrein van de huisvuilverwerking uit ons land heeft dezer dagen een reis naar Denemarken gemaakt om daar stu- vuil op andere wijze tot compost bereid. In verschillende kringen wordt thans het Deense systeem ge propageerd. In Schiedam werkt reeds een Engelse proefinstallatie, die te maken van een nieuw systeem enigszins overeenstemt met het voor de compostbereiding in het bij zonder en de huisvuilverwerking in het algemeen. Volgens dit systeem kan de verwerking van huisvuil sneller, fijner en doelmatiger ge schieden, waardoor een hoogwaar diger afvalproduct ontdaan van alle scherpe voorwerpen wordt verkregen. Volgens het Deense systeem wor den metalen voorwerpen eerst door middel van een sterke magneet uit het huisvuil verwijderd. Alle andere scherpe voorwerpen, zoals glas, etc., die in Nederland als grove stukken in het compost voorkomen, worden door de nieuwe installatie tot on schadelijke deeltjes verpulverd. Het huisvuil, dat tevoren reeds is vermengd, wordt hierna gedurende 3Vi maand opgestapeld, waarna het geschikt is voor de bemesting van het land. In ons land wordt het huis- Deense systeem, De autoriteiten, die aan de studie reis hebben deelgenomen zijn van mening, dat eventueel in ons land een nationaal plan voor vuilverwerking moet worden opgesteld, opdat een doelmatiger gebruik van de organi sche afvalsoffen kan worden ge maakt. Men acht een proefbedrijf volgens het Deense systeem in ons land gewenst. Aan de hand van de resultaten van dit bedrijf en van de ervaringen van de V.A.M. (Vuil-af- voer-maatschappij) en het proefbe drijf in Schiedam kan men dan be palen, of compostbereiding ter plaat se ook in ons land volgens het Deen se systeem meer efficiënt is. Men vraagt zich in deze kringen af, of voor het vraagstuk van de compost bereiding een afzonderlijk lichaam moet worden gevormd, of dat de boerencoöperaties zich hiermee kun nen gaan bemoeien persé zacht moet zijn. Eet voorts de aardappelen uit de schil en eet goed tarwebrood. Het o.i. beste cn goedkoopste ad vies, dat Hauser gaf, luidde: Lach meer! Het is goed, als het gehele lichaam zo nu en dan schudt van het lachen. Aon het^lot van zijn betoog maakte Hauser enige van zijn re cepten bekend cn liet de aanwezi gen zelfs een keer proeven. Gooi een paar lepels honing in wat warm water en giet dit mengsel over aardbeien. Het resultaat is een verrukkelijke compote. Dan volgt er een mengsel van si naasappelsap met pieterselie, een beetje rauwe spinazie en een blaad je groene sla. In het Amstelhotel werd een „Hau- ser-cocktail-party" gehouden. Aan het bovenstaande recept van sinaas appelsap en groenten werden nog amandelen toegevoegd en het resul taat is verbluffend. „terugkeer naar de natuur" valt kennelijk ook bij de Nederlan ders in de smaak. Des morgens om 8 uur uitzending voor Nederland van Pontificale H. Mis Op Vrijdag 3 October, bij de her denking van het feit, dat 25 jaar ge leden de Kleine H. Theresia tot Pa trones van de Missie werd uitgeroe pen, zal het Franse plaatsje Lisieux het trefpunt zijn van de gehele Ka tholiek. wereld. Bij de herdenkings plechtigheid zullen nagenoeg alle landen ter wereld vertegenwoordigd zijn, doch bovendien zal er dank zij de mogelijkheden van de moderne radio-techniek contact worden gelegd tussen al deze landen en de kapel van de Carmel in Lisieux, waar de heilige haar opofferende leven als kloosterzuster doorbracht. Op voorstel van mgr. Bertin, direc teur van het Missiewerk in Frank rijk, zal er van O.OO uur tot 23.00 uur die dag, telkens op het hele uur, de H. Mis worden gelezen in de kloosterkapel, welke plechtigheid door de Franse kortegolfzenders en verschillende buitenlandse zenders zal worden uitgezonden. De tijdstip pen van uitzending zijn zodanig ge kozen, dat in alle streken der aarde de radio-ontvangst van de plechtig heden in Lisieux samenvalt met het tijdstip, waarop in deze streken de kerkelijke viering van deze feestdag begint: omstreeks 7 uur. In Lisieux zullen priesters uit de betrokken landstreken zelf de H. Mis opdragen en de predikatie in de landstaal hou den. Om 7 uur des morgens zal ook de H. Vader in Rome de H. Mis opdra gen voor de Missies. Op hetzelfde tijdstip wordt de H. Mis uitgezonden, welke de pauselijke vertegenwoor diger in Lisieux opdraagt in de kloosterkapel. Deze uitzending is bestemd voor Midden Europa en Afrika; om 8 uur draagt de aarts bisschop van Parijs, mgr. Maurice Feltin, de H. Mis op welke wordt uitgezonden voor West-Europa en Noord-Amerika. In het tijdschema voor deze „mo bilisatie der aethergolven" vinden we voor 8 uur (49 en 19 meter) Zwit serland, Noorwegen, Nederland, Bel gië, Frankrijk cn Noord-Afrika. K.R.O. ging reeds voor. Het op grote schaal gebruik ma ken van de radio ten dienste van dc Missiepropaganda heeft een prece dent gehad in 1934, toen de K.R.O. een soortgelijke prestatie leverde, welke zonder meer een pioniersdaad was. In 1932 was de Phohizender voor goed in gebruik genomen voor uit zendingen naar Nederlands Indië en reeds een jaar later maakte de KRO van deze nieuwe mogelijkheid ge bruik voor wereldomvattende uit zendingen. Onverwacht groot was 't aantal reacties dat van missionaris sen uit alle werelddelen binnen kwam. Aangemoedigd door dit suc ces besloot de KRO-leiding in 1934 op Radiomissiedag ter viering van één jaar werelduitzendingcn een programma te verzorgen, dat niet alleen door middel van de kortegolf- zender maar ook door middel van de nationale zenders in de verschil lende landen zou worden verbreid. De meeste toestellen hadden in die da- fen immers nog geen kortegolfont- angst. De opzet slaagde volkomen. Terwijl het wereldprogramma van de radiomissiedag via kabelvorbin- dingen gerelayeerd werd naar West- Europese landen zonden de korte golfzenders in Nederland het uit naar alle hoeken der "aarde, naar Amerika en Japan, naar Zuid-Afrika, Australië en Indonesië. Amerikaanse en Japanse radio-omroepen namen toen de uitzending over. Talloze reacties uit alle delen van de wereld 'bewezen daarna, dat de verspreiding van de missiegedachte een machtige 'bondgenoot had gekregen in de radio. Rovers ontmaskerd Hun ongeluk zat in een Gouden Vijfje Enige tijd geleden werd een Haagse buffetjuffrouw door twee mannen achtervolgd, die haar inhaalden en een tasje uit de hand rukte. Toen de buffetjuffrouw zich trachtte te ver weren, werd zij neergeslagen. In het tasje bevonden zich enige sieraden, waaronder een gouden vijfje. Dit laatste is de rovers noodlottig gewor den. Nadat zij op slinkse w0ze dc diverse snuisterijen bij een Haagse Bank van Lening hadden geplaatst, wilden zij gisteren het gouden vijf je aan de man brengen. De politie kreeg een seintje, greep in en arres teerde een huisschilder en een beton- vlechter resp. 23 en 20 jaar. De buf fetjuffrouw heeft inmiddels haar gou den sierspeld, horloge en juwelen oorknopjes weer terug gekregen. Over de portemonnaie met 30 gulden maakt zij zich geen illusie meer. Man stak zijn vrouw voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman vond deze straf nog te zwaar. Een langere detentie dan tot nu toe door zijn cliënt doorge bracht achtte pleiter niet op zijn plaats. Hij verzocht onmiddellijke in- vrijheidsstelling, doch de rechtbank, aio over veertien dagen uitspraak zal doen, wees pleiters verzoek af. „Een trouwe, eerlijke en flinke man" noemde het reclasscringsrap- port do 29-jarige kantoorbediende H. W. uit Rotterdam, die gistermid dag voor de Rotterdamse Rechtbank terechtstond. Hij zou op 26 Juni j.l. te Oost- voorno zijn echtgenote met een zak mes in de hals hebben gestoken. Er kwam iemand tussen beide en deze man nam hom het mes af. De voorgeschiedenis bleek uit het verhoor als volgt te zijn geweest. Verdachte's vrouw had hem voor een ander in de steek gelaten en hij bleef met eon vierjarig kindje ach ter. Hij heeft haar toen in Oostvoor- ne opgezocht en wilde enkele rege lingen met haar treffen. Tijdens het onderhoud raakte verdachte door het dolle heen en hy zou de vrouw heb ben gestoken. De officier van justitie meende, dat de stugheid van de vrouw hem had geprikkeld. Een groot deel van de schuld ligt bij de vrouw, aldus de officier, die tegen W. een gevan genisstraf van tien maanden met af trek eiste, waarvan vijf maanden BERIJDER GEDOOD Gistermiddag is te Wolphaartsdijk bij het gemaal „De Piet" de 22-jarige P. Boonman uit Wolphaartsdijk on der een kantelende tractor geraakt en gedood. De jongeman reed met de tractor een voer bieten. Bij een bocht is de tractor geslipt en gekanteld in een sloot. Dorsers, die een eind ver derop aan het werk waren en het ongeval zagen gebeuren, snelden on middellijk toe. Het duurde echter een kwarier eer men B. had bevrijd. Hij was toen inmiddels overleden. Bulgaarse priesters voor de rechtbank Radio-Sofia liceft Maandag melding, gemaakt van een openbaar proces te gen 40 Bulgaren, o.w. een Katholieke bisschop cn 27 priesters, die er van beschuldigd worden te hebben ge- spionneerd voor het Vaticaan. Zij zouden schuld hebben bekend. Natuurlijk! Het proces begon 21 Sep tember met voorlezing van de ten lastelegging. Een der beklaagden had. aldus het Bulgaarse persbureau, verklaard, dat door bemiddeling van de Franse le gatie, gelden waren overgemaakt voor de „hoofden varu de R.-Katho lieke spionnagedienst". De beklaagden zouden meer dan 50 millioen leva van het Vaticaan en de Franse geheime dienst hebben ontvangen en twee Amerikaanse zen ders, machinegeweren, geweren, re volvers, bommen en munitie hebben gehad. Een der beklaagden zou hebben gezegd, dat de wapens, afkomstig van de Amerikanen, bestemd waren voor ondergrondse troepen. „De berichten, die de beklaagden vóór hun arrestatie hadden verzon den toonden duidelijk aan, dat zij do voorbereidingen voor een oorlog te gen de Sowjet-Unie, Bulgarije en an dere volksdemocratieën moesten die nen" aldus de onzinmige beschuldi ging. Een nieuwe schouwburg zal bin nen afzienbare tijd het raadhuisplein te Heerlen verrijken; aldus besloot de raad gisteravond. De wethouder van financiën stemde tegenl Anne Brown, een Amerikaanse zangeres, zal, tezamen met de Ned. pianist Luctor Ponse, een tournee door Indonesië maken, dat twee maanden zal duren. Zij zijn gisteren per vliegtuig vertrokken. Paul Kriiger, zou indien hij nog leefde op 10 Oct. a.s. 127 jaar geworden zijn. Hij stierf echter te Utrecht in 1902, maar een comité uit deze stad besloot in 1925 de herin nering aan hem levendig te houden. Zo zal ook 10 Oct. a.s. in Utrecht weer een herdenking gehouden wor den. Een groenten, en fruittentoon- stelling staat vanaf 6 Oct. a.s. in het beursgebouw te Leeuwarden opge steld. De tentoonstelling zal gedu rende 3 dagen te bewonderen zijn. „De gecroonde leersse", een tentoonstelling van maat- en ortho- peadisch schoeisel is in het Jaar beursrestaurant te Utrecht geopend. boekbespreking Nooit zal je mij verlaten", door Monda de Munck. Uitgave van het Thymfonds. Het Katholiek boekenfonds „Thym fonds" heeft weer een nieuw boek aan zijn serie toegevoegd, ditmaal van de schrijfster Monda dc Munck. Het boek behandelt twee echt menselijke problemen. Een jonge vrouw is verliefd op de zoon van een krankzinnige, die zijn eigen vrouw vermoordde. Vrees bestaat bij dc jonge vrouw, dat haar geliefde of eventuele kinderen erfelijk belast zouden kunnen zijn en op latere leeftijd eveneens krankzinnig wor den. Ondanks dit cn tegenwerking van haar familie trouwt zij en trekt met haar enigszins mensenschuw ge worden man dc bossen in. En Mati- ce wordt moeder van veel kinderen, doch boven haar moedergeluk hangt steeds de dreiging door de angst: zullen dc kinderen het ongeluk van hun grootvader niet overerven? En dan is er dc strijd om dc liefde van haar man, en ben enige van haar kin deren het heimwee naar de stad. Er zijn dus talrijke problemen, maar er is nog veel meer, aan angsten en vreugaen, aan zorgen en idealen. Hoewel in de aanvang wat somber, komt men geleidelijk meer in de ban van dit uitstekend geschreven boek, waarin vooral de schoonheid van de natuur met de geheimen van zijn bossen zo bijzonder tot uitdrukking komt. <vilt U iets weten Vraag: Hoe worden taai-geworden koffiebonen weer bruikbaar? Antwoord: U kunt deze op een bak plaats in of op een fornuis even la ten doorbranden. U dient dan echter op te passen, dat de bonen niet ver branden. Het eenvoudigst is om de bonen naar een koffiebranderij tc brengen, waar ze even vakkundig ge brand kunnen worden. Vraag: Wie draagt de lasten voor dienstplicht van twee zonen? Antwoord: De militaire dienstplicht legt aan iedereen, die er bij betrok ken wordt, losten op. Gewoonlijk worden deze niet vergoed. U dient echter bij Uw berekening te overwe gen, dat de betrokkenen gedurende hun diensttijd van rijkswege geheel onderhouden worden, zowel wat voe ding als kleding betreft, alsook van zakgeld worden voorzien. Slechts wanneer de dienstplichtige de ver zorging van zijn ouders of gezin op zich genomen heeft, kan hij in aan merking komen voor een zgn. kost winnersvergoeding.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5