RIJNSTREEK Goede toekomstmuziek betreffende de opleiding van politiemannen Rembrandt en echtgenote bezochten de Sleutelstad 5 „Het Gulden ïlies" f o ,,'t Schuttershof" g WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 DE LETDSE COURAN', R.K. Politiebond-gewest Rijnstreek Onder voorzitterschap van de heer H. A. Gicske uit Leiden hield het Gewest „Rijnstreek" van de Ned. R.K. Politiebond „Sint Michaël" in Hotel „Centraal'' te Alphen aan den Fijn zijn jaarlijkse fecst-jaarverga «Sering, die tevens diende ter viering ▼an het patroonsfeest. De dag werd aangevangen met een H. Mis in de parochiekerk te ALphen aan den Rijn, opgedragen door de 'g.a., kapelaan F. C. Verheul, die on der de H. Mis een toespraak hield over de geest van gehoorzaamheid, jegens de overheid, Collegialiteit je gens elkander en rechtvaardigheid jegens de naaste. Nadat het gezelschap zich had verenigd aan een gezamenlijk ont bijt in Centraal, ving de meer zake lijke jaarvergadering aan. Allereerst luidde de secretaris, de heer R. J. Opdam uit Leidsohendam de verloting in van éen 86-tal, door de leden bij elkaar gébrachte prijzen. In de kascommissie werd ter aan vulling nog benoemd de heer J. Stoop uit Zoetermeer. De g.a., kapelaan F. C. Verheul, richtte zich met een kort woord tot de dames met de opwekking de echt genoten met veel interesse voor hun dagelijkse arbeid te steunen. De heer Gieske 'bracht vervolgens ALPHEN AAN DEN RIJN S-BOCHT WORDT VERBETERD. In afwachting van het definitieve wegnemen van de S-bocht in wijk Hoorn is hedenmorgen een aanvang gemaakt met het herbestraten van deze gevaarlijke tocht. De stenen wa ren door gemorste olie zo glad ge worden, dat er steeds, vooral bij regenval, ongelukken gebeurde. 40 jaar trouwe dienst. De heer M. G. A. Klinkenberg, bedrijfsleider hij N.V. Dagpannenfabriek D. van Gordt en Co., herdenkt vandaag zijn 40-jarig jubileum. PUZZLERIT VAN „RIJNLAND" Hoewel de weersomstandigheden Dinsdagavond alles behalve aanlok kelijk waren voor het rijden van een puzzlerit door het polderland van Zuid Holland, mochten de organisa toren gisterenavond zeker zeer te vreden zijn voor wat betreft de op komst. Immers niet minder dan 35 deelnemers gaven zich voor acht uur met hun motor of auto op voor de tocht en mede door het feit, dat allen ook de tocht volbracht hebben, het dan niet geheel zonder strafpun- ten, maakt de tocht tot een zeer ge- De prijzen werden als volgt be haald: Motoren: 1. H. Kok met 9 sfr. pun ten; 2. Amersfoort 11 str. pnt; 3. van Aalst met 12 str. punten.' Auto's: 1. Verkleij met 13 str.pnt. 2. Vermaak met 13 str.pnt; 3. J. Huik, 20 str.pnt. De troostprijs werd uitgereikt aan de heer v. cl. Hoek, die kans zag niet minder dan 366 strafpunten op te lopen. De volgende rit wordt gehou den op Maandag 10 November a.s. Estafette „Dwars door Alphen". De jaarlijkse estafette „Dwars door Alphen" van de A.A.V. '36-combina- tie zal Zaterdag 11 October worden gehouden. De heer Th. de Groot behaalde het diploma: Verwarmingstechniek. Kleding- en Texticlarbcidcrsbond. Dinsdagavond werd in de Sint Josephzaal een vergadering gehou den van alle R.K. werkneemsters van de bedrijven: de Japonnenindus trie Lambert Janssen en van de Verenigde Confectie- en Tricotage- fabrieken van de N.V. „Contrico". De bijeenkomst stond onder auspi ciën van de pl. afd. van de Ncd. Kath. Kleding en Textielaribeidersbond „Sint Lambertus". Gezien het feit, dat te Alphen a. d. Rijn nog maar een kleine afdeling bestaat, was de opkomst bevredigend. De kringbe stuurder, de heer H. J. C. Smits, gaf een uiteenzetting van de betekenis en doel van de Katholieke Stands organisaties in 'het algemeen en van „Sint Lambertus" in het bijzonder. Spr. behandelde ook de voornaam ste punten uit de wachtgeld- en werkloosheidswet. Er werd besloten het contact mét de pl. afd. van de K.A.B. nauwer aan te halen. Het afdelingsbestuur hoopt mede langs deze weg zijn le dental uit te breiden. In samenweiddng met de voorzit ter van de Leidse afdeling en de K.A.B. wordt een grote- propaganda- actie op touw gezet, om alle R.K. naaisters en textielaibeidsters te win nen voor het lidmaatschap van „Sint Lambertus". Omdat gebleken is dat het bestaan van een plaatselijke afdeling te Al phen a. d. Rijn nog niet algemeen bekend is, vermelden wij het adres van de secretaresse: mcj. A. Straver, Tolstraat 10. Aanbesteding straten en trottoirs. Blijkens een Dinsdagmorgen ten raadhuize gehouden aanbesteding zullen binnenkort enkele straten en trottoir worden vernieuwd. De ver- stratingswerken betreffen: de van Mandersloostraat, omgeving Nuts- gebouw, gedeelte van de Jongkindt Coninckstraat en ged. van de Dorps straat te Aarlanderveen en voorts 't trottoir in de v. Boetselaerstraat, aan één zijde van de Bilderdijkstraat, de van Genderenstraat en tenslotte nog de trottoirs en de rijwielpaden in het Hazeveld. Dé hoogste inschrijfster was de fa. H. v. Bunschot en Zn. te Toordwijk met 24.780.en de xagste de fa. A. v. Elleswijk te Zoe- ermeer met 14.150.—. De gunning is aangehouden. •het Bondscongres in bespreking, re leveerde het belangrijkste uit de rede van de bondsvoorzitter en be lichtte enkele punten uit het verslag. N.a.v. het naar vorengebrachte ont wikkelde zich een levendige ge- dachtenwisseling. Opleiding en salaris. In antwoord daarop zeide de heer N. G. Groothuijse, inspecteur van politie en corpsohef te Alphen a. d. Rijn als zijn mening, dat aan de eisen voor de opleiding tot goed po litieman niet mag worden getornd. Het niveau moet eer omhoog worden gestuwd, maarook het aan vangssalaris, dat veel te 1; Vooral hierin vinden velen, die wel tot de politietaak geroepen zijn, een rem om toe te treden, al zijn ook de eisen voor de opleiding voor velen een afschrik. Maar de opleiding aoht de heer Groothuijse primair. Het moet mogelijk zijn via de Bond zich voor de politietaak te bekwamen, gesubsidieerd door het Rij'k en met vóór-keuring voor de lichamelijke en geestelijke gesteldheid, maardan moeten de candidaten zich ook een toekomst weten in het politievak, Na een geestige inleiding zeide de bondsbestuurder, de heer P. Wannet uit Eist, dat er naar gestreefd wordt de politievakschool weer onder in vloed te krijgen van de respectieve politiebonden. De zorg van de bon den is de toekomst van de jongeren. Wij hebben behoefte aan goede con fessionele sollicitanten. Met betrek king tot het opleidingsvraagstuk, dat velen in de bond bezighoudt en be- roex-t verklaarde spr., dat er' naar gestreefd wordt te komen tot een selectie van de sollicitanten. De uit verkorenen kunnen dan, als het voorgenomen plan slaagt, gedurende een half jaar worden opgeleid in opleidingscentra, welke nog zullen worden ingesteld, volgens een nader door spr. aangeduid schema. Hier kunnen de adspirant-politiemannen bun vakdiploma A met aantekening verwerven. Met dit diploma worden ze dan toegelaten tot de opleidings school. Na deze school met vrucht te hebben gevolgd krijgen ze een aan stelling als proef-politieman. In de proeftijd zal het raadzaam zijn dat ze hun vakdiploma B behalen, Ook bestaan er plannen om, als de tijd daartoe rijp is, door middel van de taakanalyse te komen tot betere waardering van de politie, hetgeen insluit een betere salax-iëring over de gehele linie. Hieraan wordt met 'kracht gewerkt. Heel speciaal zal de „moedsfactor", die bij een politie man een grote rol speelt, voor een belangrijk deel de basis vormen bij de betreffende beoordelingen. In de namiddag sprak de heer H A. Gieske over de P.B.O. en bezits vorming. Voorts wei'den wedstrijden gehouden in scherpzinnigheid en een spraakwaterval gehouden. ALKEMADE Korps Luchtvaartdienst. In café Heemskerk trok de propaganda filmavond van het korps Luchtvaart dienst gisteravond enkele honderden belangstellenden onder wie ook de burgemeester van Alkemade, de heer J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht en enkele raadsleden. De secretaris van de pl. commissie „Steun Wettig Gezag", de heer W. A. van Harte- •veld, sprak een woord van welkom en hield een inleiding. Door majoor-vlieger Staal, werd een propagandarede uitgesproken, om ook in de gemeente Alkemade tot een Konps Luchtvaartdienst komen, dit om reden er ook een luchtwachtpost te Oude Wetering nabij de waarnemingstoi'en Rijnland gestationneerd zal worden. Aller eerst wees spreker op het belang van de luchtwacht als militair onderdeel in een eventuele oorlog. Als langrijk onderdeel hiervan is het waarschuwingssysteem ondergebi'acht in het Korps Luchtwachtdienst, met als voornaamste taak het opmerken van alle vliegtuigen, zowel eigen als vijandelijke boven Nederland, voorts het veilig thuisbrengen van eigen in moeilijkheden verkerende vliegtui gen, en het tijdig geven van lucht alarm ter beveiliging van de burger bevolking. Uitvoerig besprak spr. de werkwijze, de diverse taken, en wat er vereist is voor hen die tot het korps willen toetreden. Met de ver toning van enkele films o.a. Lucht- wachtcorps in Engeland, herkenning diverse vliegtuigen, alsmede „Vleu gels over Nederland" en „Mannen in ovei-all" werd 't belang van dit Korps volledig gedemonstreerd. Spontaan gaven zich reeds een 20-tal personen (1660 jaar) voor dienstneming-in bet Luchtvaartkorps op, terwijl alsnog kan geschieden bij de secr. plaatselijke commissie „Steun Wet tig Gezag", de heer W. A. van Har teveld, waar tevens volledige inlich tingen zijn te bekomen. TER AAR Coöp. IMelkcentralc. Door de afd. Ter Aar en Omstr. van de C.M. C. is een ledenvergadering gehouden waarop de heer Verhaar, directeur van het disti'ictsbureau te Leiden, een pleidooi hield voor de C.M.C. in vei'band met de activiteit van de particuliei'e industrie. Naar aanleiding van deze beschou wing werden veel vragen gesteld, wat een interessante behandeling van veel problemen ten gevolge had. Bij de rondvraag kwam een idee naar voren om het melkvervoer uit te besteden. Ook het twee maal per dag melki'ijden kwam ter sprake. Nadat de heer Verhaar deze vragen had beantwoord, sloot de voorz. de vergadering. BODEGRAVEN Debatingclub. In het Parochie huis kwamen de dames en heren van de debatingclub bijeen ter opening van het seizoen. Behalve de geest, adviseur, kap. Voortwist, waren ca. 20 leden aanwezig. De vergadering werd geopend door de heer H. Piket, die het woord gaf aan de penning meester-secretaresse, mej. J. v. Nie- kerk. Deze gaf in een keurig ver zorgd en geestig verslag een over zicht van de werkzaamheden en ver gaderingen, die in het afgelopen jaar gehouden waren. Zij memoreer de de voornaamste inleidingen. Het financieel verslag sprak van een groeid batig saldo. De verkiezing ^Tan een nieuw bestuur had tot resultaat, dat de heer J. Piket voor het komen de seizoen tot voorz. werd gekozen. De heer A. v, d. Heijden werd vice- voorzitter, terwijl mej. R. Janson het secretariaat kreeg toegewezen. Na de installatie van het nieuwe bestuur stak de Eerw. Frater Wilfridus Wel ling van wal met een' inleiding over de algemene psychologie. Het ap plaus bewees hoe zeer dit in de smaak viel. Na een vlot debat, sprak de moderator nog een enkel woord, waarna deze eerste en interessante avond een eind nam.. Geboren: Johannes M., z. van M, KromwijkBunnik; Re,gina J., d. van J. A. van Fulpen—v. d. Ven; Dina Wilhelmina, d. van G. van Breuchem de Hartog. Getrouwd: T. P. van Vegten 26 jaar en G. Oudshoorn 20 jaar; C. Lam mens 27 jaar en C. G. van de Akker, 23 jaar; J. Hoogendoorn 39 jaar en G. Prisman 36 jaar; G. van Vlot en T. Kwakernaak 25 jaar. Overleden: Adriana Woudenberg, wed. van W. I-ïagevoort 70 jaar. BOSKOOP Geboren: Johanna Margaretha d. van S. G. van Dam en A. Dom burg. Ondertrouwd: Jan Benders 26 j. en Celia van Klaveren 27 j. Getx'ouwd: Wilhelmus Blom 27 j. en Maria Th'eresia Brand 24 j. Overleden: Evert Hagen 55 j. HAZERSWOUDE Geboren: Johannes Jacobus zn van W. P. van Schie en M. Straathof. Ondertrouw: Eimbertus Dorrepaal 30 jr en Abra den Hertog 27 jr. Geti'ouwd: Pieter Boer en Dirkje van Aalst. DE KWAKEL Geboren: Johannes z. v. M. H. Hartsink en C. II. Daalhuizen hanna Cornelia Maria d. v. H. W. Woerde en E. II. Redegcld, Ondertrouwd: Gornelis Franciscus van Eijs en Cornelia Antonia Bon. Gijsbertus Adrianus Smit en Geer- truida Maria Wegbrans. LANGERAAR Middenstandsver. „St. Joseph". Onder voorzitterschap van de heer A. Hoogervoi'st vergaderde in café Verhoef de R.K. Middenstandsver eniging. Ingekomen is een ciculaire van de Ned, R.K.. Middenstandsbond waarin werd gevraagd om zitting te willen nemen in Prov. of Gemeente lijke Commissies voor vluchtelingen hulp, indien zulks verzocht zou wor den. Verder was ontvangen het pro gramma met insti'ucties voor bezin ningsdagen, welke georganiseerd worden op Drakenburg op 26 en 27 Oct. a.s.. door de Aarts Diocesane en de Haarlemse Middenstandsbonden. Bij de bespreking winterpi'ogram- ma besloot men voorlopig te begin nen met een verhandeling over be lastingzaken door de heer v. Hedel. Besproken wordt de regeling In- dustrie-Crediet. De geldende voor waarden komen ongeveer overeen met die van het bedi-ijfsuitrustings- crediet. Voor bedragen beneden 5000,wende men zich' tot de bui'gemeester. De sociaal economi sche hulp aan zelfstandigen kan worden ingeschakeld, kleine zelf standigen kunnen geholpen worden via deze bijstandsregeling. De vandaag ingaande Winkelslui tingswet had vanzelfsprekend de be langstelling. Aan het gemeentebe- bestuur is een adres gericht waarin de plaatselijke middenstand verzocht heeft voor deze gemeente het slui tingsuur te stellen, op 18 uur en een koopavond in te stellen op Woens dag en de sluitingstijd voor die avond te bepalen op 22 uur. Op dit verzoek is echter nog geen besluit genomen. Hierom raadt het bestuur aan d( wettelijke sluitingstijd in acht te ne men. De middenstanders hopen op medewerking van de zijde van het publiek. Als afgevaardigden naar de Cen trale Raad op 15 Oct. a.s. te Rotter dam worden aangewezen de heren Nic v. Eijg. W. v. Tol Mz, A. C. Hoo- geveen en de geest. adv. kap. Saers. Het bestuur zou gaarne een speldj dag houden voor Santos. Hiertoe zal er verbinding worden gezocht met het Santosbestuur hier ter plaatse. Bij de rondvraag werd gesproken kernvorming. NIEUWKOOP Geboren: Gerdina Josina, d. van R. Teunisseni en G. Stapel; Henrica Pe- tronella Maria, d. van J. Groeneveld en M. C. Egberts; Jannetje, d. van J. Vijfhuizen en A. M. Hunink; Doro thea Eleonora, d. van D. de Jongh en J. Robinson. R OELOF ARENOS VEEN 35-JARIG BESTAAN „ST. DEUS DEDIT". Zondag 5 Oct. viert de Landarbel- dersbond „St. Deus Dedit" zijn 35- jarig 'bestaan. Als men het wel en wee in de geschiedenis van de Land- arbeidersbond nagaat, is dit inder daad een reden om dit lustrum op luisterrijke wijze te gaan vieren. Zon dagmorgen te half negen begint de viering met een H. Mis met algemene H. Corpmunie in de parochiekerk van Maria Presentatie. Na de H. Mis is er ontbijt voor alle leden in de zaal van café Hoogerxboom, waarna feest- vergadering, waarop door een hoofd bestuurder de feestrede zal worden „LEIDSE WEEK" Kranslegging bij het borstbeeld Misschien als ik m'n Simeon ver kocht heb", zei de grote schilder Rem brandt gistermiddag tot zijn vrouw Saskia van Uuylenborgh, toen zij gis termiddag op bezoek waren bij een juwelier aan de Breestraat en een der dames Saskia een antiek collier om deed van vijfduizend gulden. Sas kia keek in de toiletspiegel en zag toen Rembrandt aan met een blik van hoop en vrees. Zou Rembrandt „ja" zeggen? De grote schilder keek vertederd naar z'n echtgenote, maar belobfde niets. Misschien Dat was een van de aardige mo menten, die zich gistermiddag af speelden, toen Rembrandt en Saskia per karos een bezoek brachten aan Leiden, dat met z'n Leidse Week de zer dagen bijzondere aandacht wijdt aan z'n schilders, die Vrijdag a.s. in de gi-ote 3 October-optocht zullen lo pen en rijden. Met muziek voorop (hoe smakeloos om bij een dergelijke gelegenheid een geluidswagen te la ten rijden, die de K.L.M.-mars speel de.ratelde de met twee paarden bespannen karos over de Hogewoerd, uitgesproken. Van 11.30 tot 12.30 uur zal het bestuur der vereniging een receptie houden. Des avonds te 7.39' is in de zaal van café Hoogenboom een grote feestavond met o.a. opvoe ring van het blijspel in 3 bedrijven ,,'n Zeeman ging passagieren" door de toneelgroep van de K.A.B. Na af loop gezellig samenzijn o.l.v. Jos en Jan v. d. Meer. Een programma, dat waard is doo r alle landarbeiders, maar dan als lid, meegevierd te worden. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. In het kader van het winter-program hield de Kath. Vrouwenbeweging haar eerste avond in dit seizoen. Wegens bedanken van de presidente stond deze avond onder leiding van mevr. Pietei'se die, na afhandeling van het zakelijke gedeelte der vergadering, de spreekster van deze avond inleid de n.l. mej. Boelen uit Scheveningen, lid van het hoofdbestuur. Mej. Boe len sprak over „Nut en Doel van de Kath. Vr.-Bew.". In een zeer duide lijk betoog zette zij uiteen waarom en waarvoor de Kath. Vr. Bew. is opgericht en benadrukte nog eens de wens van de Paus, dat alle vrou wen lid zijn van een Kath. Vrou wenorganisatie. Het is dus eigenlijk, aldus spreekster, een gewetensplicht, om hieraan gehoor te geven. Ook moeten de vrouwen meer interesse hebbén voor hetgeen tegenwoordig plaats vindt. Dit laat nog veel te wensen over. Van het aantal uitge- bi-achte stemmen bij de laatste ver kiezing was 55% door vrouwen uit gebracht hetgeen betekent dat, als er wat bereikt moet worden, er vol doende kracht ontplooid kan wor den. De ï-ede van mej. Boelen vond een aandachtig gehoor. Het was jammer, dat niet meerderen waren opgeko men, want ook de film, die ter op luistering werd gedraaid, viel zeer in de smaak. Een voorstel uit de ver gadering voor een excursie naar de Touwfabrieken zal door het bestuur onderzocht worden, ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Bridgedrive. Donderdagavond 9 October organiseert het bestuur van de Jongei'en Gemeenschap 'n bridge drive in café „Het Witte Huis". Aan vang kwart voor acht. Inschrijfgeld 1,per persoon. De opbrengst is voor het jeugdwerk. De inschrijving (uiterlijk Maandag 6 Oct.,) kan geschieden bij mej. A. M. Omtzigt, Hoge Rijndijk 87, Zoe- terwoude of telefonisch onder num mer 31820. nadat zij de stad was binnengekomen waar eens de Hogewoerdspoort staan heeft. Op de Breestraat werd eerst een groot modehuis bezocht, waar Saskia schattige bruidstoiletten en mantel pakjes getoond werden. Maar ook hier hield Rembrandt de hand op z'n portemonnaie, evenals hij dat eveni later bij de juwelier deed. Beide za ken dankten dit hoge bezoek aan het feit, dat zij deelnemen aan de Leidse Week, waarvan de organisatoren dit bezoek geënsceneerd hadden. Een massa publiek stroomde voor de win kels samen en bewonderde de be koorlijke Saskia, wanneer zij door Rembrandt met een gracieus gebaar im en uit de karos geholpen werd. Vervolgens reeds het gouden eeuw- se echtpaar naar het Galgewater, waar een bezoek werd gebracht aan de Rotogravure. Rembrandt en echt genote „bewonderden" hier de wel zeer bescheiden gedenksteen, die in Weddesteeg 11 is ingemetseld, onge veer op de plaats waar het geboorte huis van de Leidse Meester heeft ge staan. Tenslotte gingen Rembrandt en echtgenote naar de hoek Witte Sin gel-Noordeinde, om bij het borstbeeld van Rembrandt een krans te leggen. Voorstel Leidse Raad: Obligatielening van f5*000*000 De Gemeenteraad vaat Leiden komt a.s. Zaterdagmiddag om half een in spoedeisende vergadering bijeen ter behandeling van twee agendapunten. Het eerste geldt het uitgeven van een obligatielening, groot 5.000.000. het tweede een machtiging tot het aangaan van geldleningen. Alg. vergadering van Leidse Duinwater Mij. In de gistermorgen onder voor zitterschap van jhr. mr, F. H. van Kinschot gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij v/aren vertegenwoordigd 15 aande len met 15 stemmen. Tot commissa rissen werden herbenoemd de heren mr. dr. H. D. M. Knol en J. C. van Schaik. Aan het door de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte ver slag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 4.257.140 m3 water, te gen 4.168.793 m3 in 1950, of 88.347 m3 meer. Gemiddeld werden per et maal opgepompt 11.663 m3 tegen 11.421 m3 in 1950. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 De cember 1951 218.637,90 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 20.555 stuks. Volgens de kohieren is aan meterafnemers geleverd 3.348.948 m3, zodat ge rekend naar het totaalverbruik van 4.257.140 m3 door abonnementen moet zijn gebruikt 908.192 m3, waar in echter het water voor spuien, fil terspoeling, brandb^ussing en lekka ges is begrepen. Het aantal contrac ten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 18.648. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacterio logisch onderzocht door het Labora torium van het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (K.I. W.A.) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door di\ ir. A. M. van Deventer. Zijn oor deel was: „Zeer goed drinkwater, voorzover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Op verzoek werd de balans en ver- lies- en winstrekening 1951 aange houden teneinde burgemeester en wethouders van Leiden in de gele genheid te stellen zich over enkele punten nader te beraden. ©OIIC3IIOIIOIIOIICDIIOIIOI® 9 Bezoekt op 2 en 3 Oetober 9 Café-Restaurant 0 en 0 Q Café-Restaurant Q GEZELLIG STRIJKJE Q CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD (Advertentie. Pater D. van Heel O.F.M. diamanten jubilaris Op 3 Oct. a.s. zal het zestig jaren geleden zijn, dat pater Dalmatius van Heel O.F.M. het kleed van Va der Franciscus ontving in het kloos ter Alverna bij Wychen. Jacobus Wilhelmus Bernardus Heel werd op 18 Juli 1874 geboren te Leiden. Na zijn humaniora trad hij in de Orde van de Minderbroe ders en werd 18 Maart 1899 te Roer mond priester gewijd. Op 24 April 1900 werd hij benoemd tot kapelaan aan de Sint Rosaliakerk te Rotter dam, waar hij vooral zich verdien stelijk maakte- voor de Gasthuispen ning ter ondersteuning van het Sint Franciscusgasthuis. Op 15 Februari 1918 werd hij benoemd tot pastoor van de „Moses en Ahronkerk" te Amsterdam. Met grote ijver werkte hij, bijzonder voor de Derde Orde en de Hulp in de Huishouding. Een keelziekte dwong hem op 1 Oetober 1929 ontslag te vragen. Hij werd toen eerst praeses in Den Haag en vanaf 1935 te Rotterdam. Van Rotterdam vertrok hij in 1946 naai de R.K. Pastorie te Gouda, alwaar de jubilai-is nu nog woont. Reeds als jonge pater had pater van Heel een bijzondere aanleg en liefde getoond voor geschiedenis en publiceerde hij al enkele artikelen. Die liefde her leefde volop, toen hij door een keel ziekte gedwongen was zich in ziel zorg te beperken. Een zeer belang rijke lijst is die van zijn publicatiën. Men kan die gedeeltelijk vinden in Bijdragen voor de geschiedenis van de Minderbroeders in de Nederlan den, bundel X, welk periodiek hij met een medebroeder tot de dag van heden redigeert. Als historicus en meer nog als geschiedvorser heeft pater van Heel een goede naam, en zijn vele uitgaven worden zeer in de bevoegde kringen gewaardeerd. Voorbeeld van gestage werkzaam heid, moge de jubilaris nog vele ge lukkige en gezonde jaren in de Orde, die hem zo dierbaar is, slijten. „Het Witte Schaap van de Familie" De nieuwe serie van acht abon nementsvoorstellingen is gisteravond in de Leidse Schouwburg ingezet door „Het Vrije Toneel" met de op voering van „Het Witte Schaap van de Familie", het Engelse blijspel, waarin Cor Ruys zijn laatste triom fen vierde. Het is geschreven door de auteurs L. du Garde Peach en Ian Hay, van wie de tweede ongeveer te zelf der tijd als Cor Ruys is over leden. Alvorens het doek opging voor het eerste bedrijf herdacht mr. H. Goud smit het zo onverwachte heengaan van Cor Ruys in enkele woorden. Staande werd een ogenblik van stil te in acht genomen. Het zou eveixwel niet in de geest zijn geweest van de levensblijde ac teur, indien het spel, dat volgde, zou zijn gadegeslagen in een sfeer van rouw. Het leven gaat verder en daarom had men ook op de achter zijde van het programma het bege leidende woord van Cor Ruys, die tevens de regisseur van het spel is geweest, laten staan. Daarin vraagt hij aan alle bezoekers en critici om geen mededeling te doen van de in houd van dit spel, omdat „de aar digheid er dan zó vanaf is". Wij kunnen niet anders dan deze „laatste wens" eerbiedigen en er sleclits van zeggen, dat wij kennis maken met een merkwaardige familie, welke ietwat anders is ingesteld dan de ge middelde familie. Vandaar dat haar „zwarte schaap" wat in de beste families voorkomt niet zwart maar wit is. Een origineel gegeven, dat bovendien buitengewoon geestig is uitgewerkt. Wij kunnen ons voor stellen, hoe Cor Ruys dat varkentje zou. hebben gewassen. De rol van James Winter wordt thans vervuld door zijn broer Anton, die in uiter lijk en spel zoveel herinneringen aan de overleden acteur oproept, dat het succes van het spel er niet onder behoeft te lijden. In alles herkent men trouwens nog de regie van Cor Ruys en zijn medewerkers en mede werksters op het toneel zoals Sara Heyblom, Nell Koppen, Willy Ruys, Wim v. d. Brink e.a. hebben de sfeer goed bewaard. Het is een spran kelende, vlotte en amusante verto ning gebleven; een uitstekend begin van het seizoen. De dames Sara Heyblom en Nell Koppen kregen bloemen. NAJAARSLEZINGEN IN RIJKS MUSEUM VAN OUDHEDEN. Ket Rijksmuseum van Oudheden te Leiden organiseei't weer een serie Arohaeologische lezingen. Het na- jaars-programma 1952 van de avond lezingen (telkens 8 uur) luidt: 14 Octofcei', prof. dr. H. Jankhun (Kiel), Dorestadt und Haithabu (Handels- geschichte vom 7, bis 10 Jahrhun- dert); 28 Oetober, prof. P. Montet (Parijs), La nécropole royale de Ta- nis (Egypte); 11 November, dr. W. D. van Wijngaarden, Mummies en rnummificering in het oude Egypte. (Na afloop der lezing rondleiding door de zaal voor Egyptische mum mies en mummiekisten)25 Novem- ber, dr. B. H. Strieker, De grote zee slang; 9 December, dr. W. C. Braat, De archaeologie van Zeeland, voor namelijk in de Noormannentijd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2