S)e &2id6e(Soti/ta/nt NAGUIB OP TOURNEE AMERIKA WORDT OVER KOREA ONGEDULDIG Straatsburg versterkt band met Engeland Naguib werft z'n aanhang Het eerste atoomkanon „REBEL" BEVAN HEEFT NU SUCCES Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 44ste JAARGANG No. 12704 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 130 KACHEL EN VUUR die zich nauwkeurig herinnerd wat door ons vorige week in eerste instantie is geantwoord op het Ju nior-artikel: „Het debuut van een debat". Hoffelijkheids-halve laten we in 't midden, of iemand zich nog precies voor de geest kan halen, wat Junior vorige week in zijn debuut heeft gedebiteerd. Maar dat doet het klinkt onhoffelijk, doch het is niet zo bedoeld ook weinig ter zake, daar Juniors artikel: „Wat wij jongeren willen" in het nummer van gisteren antwoord geeft op een vraag die door ons nooit schriftelijk, maar wel mondeling is gesteld. Die vraag luidde: „Door welk stralend doel worden de jongeren geïnspi reerd, wanneer ze, met de felheid jongeren eigen, critiek leveren op de K.V.P.?" Men zal ons moeilijk voor de voe ten kunnen werpen, dat wij aan Junior niet „de ruimte hebben ge geven". Wanneer men echter nagaat wat „der langen Rede kurzer Sinn" is, komt men tot de enigszins teleur stellende slotsom, dat in de aanhef een concreet antwoord op de gestelde vraag in het vooruitzicht werd ge steld, doch aan het slot een abstract anwoord werd gegeven. Dit antwoord van Junior luidt: „Laat ons een Katholieke een heidspartij maken, waarin wij allen ons thuis kunnen voelen, waar we niet doorlopend be vreesd behoeven te zijn voor de aanval van hem, die Christus ons als broeder heeft gegeven. Laat ons streven naar een concreet programma, waarin de verhou dingen geregeld zijn volgens de bedoeling van God". „Dit programma hierin ver schillen wij van mening met se nior moet radicaal zijn, want het moet de Katholieken weer kunnen begeesteren. Het moet hen weer een positief en con creet doel voor ogen stellen". In dit antwoord wordt, door twee maal het woord concreet te bezigen, de schijn gewekt, dat de belofte van een concreet antwoord wordt inge lost, doch in feite is dit antwoord van een uiterste abstractie. Op onze navraag: wat is het stralende doel, wordt geantwoord, dat er een stra lend doel moet komen. In welke vorm dat begeesterende programma moet worden gegoten, daarvan ab straheert Junior zich aan alle kan ten. Het moet „radicaal" zijn, doch in welke richting die radicaliteit wordt gezocht, daarin worden wy in het onzekere gelaten. Het is typerend voor de jongeren- gesteltenis van ieder tijdvak, dat zij met het bestaande geen genoegen neemt wegens de vele tekortkomin gen, welke het bestaande dat is dus het geconcretiseerde aankle ven, en het hemelsbreed verschil, dat zij aanschouwt tussen de gecon cretiseerde toestand en het abstracte ideaal. „Idealen zijn om na te vol gen, niet om te bereiken" heeft een levenswijze eens opgemerkt. De jeugd, idealistisch van aard, zal een dergelijke opmerking laf en zonder begeestering en geest achten, maar het getuigt ons inziens van moed en doorzetting, wanneer men, ouder geworden, het onbereikbare ideaal steeds voor ogen blijft houden en zoveel mogelijk in de practijk des le vens omzet. Het ideaal, dat de K.V.P. zich heeft gevormd van een Christelijke maat schappij en van haar eigen wezen loopt volkomen evenwijdig met wat Junior als ideaal voor de geest staat, met dat onderscheid, dat het ideaal van de K.V.P. heel wat rijker van inhoud is. De K.V.P. heeft niet no dig zich lang te bezinnen op wat „de bedoelingen van God" zijn met be trekking tot de verhoudingen in de menselijke samenleving. Die bezinning is reeds geschied en is gegrondvest op de bouwtekening, welke het apostolisch gezag heeft ontworpen. Met enige boosaardige opzet schrij ven we in dezer voege, lichtelijk zwevend, omdat we, wanneer we, geijkte termen gebruikten, de jon geren voor het meer uitgewerkte ideaal van „Gods bedoelingen" ver moedelijk minder belangstelling zul len tonen, en ook wat nauwelijks te verontschuldigen is vele oude ren. In de practijk van de journalistiek is het, wil men gehoor vinden, wei nig aanbevelenswaardig geworden, woorden als „paus" en „encycliek" te hanteren. Er is weinig belangstelling voor de richtlijnen, die de pausen hebben gegeven en geven en er is weinig belangstelling voor de sociale ency clieken „Rerum Novarum" en „Qua- dr'agesimo Anno" of voor welke en cycliek dan ook. Wanneer een arti kel zou beginnen met „Paus Pius XII" of het wordt door een treu rige ervaring bevestigd met „Christus", laat een deel van de le zers het ongelezen. Men is niet geïnteresseerd voor hetgeen Christus zegt en evenmin voor hetgeen zijn spreekbuis, de paus, zegt. Er is een gezagscrisis in het Ka tholieke volksdeel ingeslopen, wel ke, als O. L. Heer niet bij machte was om, vrolijk gezegd, alles weer op z'n pootjes terecht te laten ko men, zeer grote bezorgdheid en be nauwenis zou moeten wekken. Maar niettemin wagen we het erop de stelling te herhalen, dat als men ..de bedoelingen van God" wil ken- lijke verhoudingen, men deze kan vinden in de apostolische brieven van de H. Stoel en de apostolische toespraken, waarin de thans op de Steenrots zetelende wereldherder de door zijn voorgangers uitgevaardigde encyclieken toelicht. De pausen zijn, ook bij hun sociale richtlijnen, uitgegaan van de grond gedachten van het evangelie. Zij konden moeilijk anders, en zij wil den ook niet anders, daar een paus toch altijd maar de zichtbare ver tegenwoordiger is van het (nog) onzichtbare Hoofd. De richtlijnen nu van de sociale, evangelische encyclieken zijn, op Nederlandse toestanden aangepast, opgenomen in het programma van de Katholieke Volkspartij, en wan neer deze partij ernaar streeft de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie ten 'uitvoer te brengen, bezits- spreiding te bewerkstelligen en op sociaal en politiek gebied „het on verzoenlijke te verzoenen", dan stuurt zij aan op de verwezenlijking van een maatschappij, welke zo goed mogelijk geleed zal zijn en die in haar structuur zo veel mogelijk zal Voor uitbreiding van militaire acties Amerika zal bij de UNO aandringen op verdere acties in Korea, indien er geen einde komt aan de impasse in de wapenstilstandsonderhandelingen. Aldus luidt de waarschuwing die minister Acheson Rusland en zijn satellie ten tijdens de in October te houden Algemene Vergadering der UNO zal doen toekomen, zo bericht de gewoonlijk goed ingelichte „New York Times" heden. Volgens dit blad wil Acheson het Amerikaanse standpunt in zake Korea kort na de opening van de Assembléc op 14 October aan de UNO voorleggen. Een woordvoerder van het State-Departement heeft dit bericht van de N. Y. Times „speculatief" genoemd, doch weigerde verdere com mentaar. OOK RUSSEN IN NOORD-KOREA? Zowel van Britse als van Ameri kaanse zijde werd gisteren officieel mededeling gedaan van de aanwe- opgemaakt, dat dit ook veelal Rus sen zijn. GEVANGENENONRUST IN KOREA Bij ongeregeldheden op het eiland beantwoorden aan de g^st van he! {?llen Russische militairen in Noord- 6 Korea zijn, die echter niet in eenhe den zijn ingedeeld doch gebruikt zigheid van Russische militairen inTsjejoe, voor de Koreaanse kust, Noord-Korea. zjjn 45 krijgsgevangenen om het le ven gekomen. De gevangenen kwa men in verzet tegen de bewaking. Een 120-tal werd gewond. Het Britse ministerie van Oorlog deelde mede, dat er belangrijke evangelie. Dat is, bij alle critiek en soms ge rechtvaardigde critiek, welke men op de Katholieke eenheidspartij mag hebben, een vooruitzicht dat zeker begeestering kan wekken, ook bij de jongeren, indien men manmoedig worden als adviseurs en voor som mige technische onderhoudswerk zaamheden. De woordvoerder van het ministe- weigerde evenwel aantallen te wil inzien en erkennen, dat ook zulk noemen noch verdere vragen hier- een Christelijk-gelede maatschappij omtrent te beantwoorden, niet ideaal en zonder vlek of rimpel Een hooggeplaatst Amerikaans zal zijn. I stafofficier sprak echter van „enke- I le duizenden" en voegde hieraan toe, J^et komt immers in de maatschap- ^at (jjj. njef. aneen Russen doch ook pelijke verhouding meer aan op militairen uit andere Oost-Europese de geest dan op de yorm. De vorm i landen in Russische dienst zijn, die is nuttig, zo lang zij inhoud heeft. o a_ het moderne met radar-uitgerus- Zonder inhoud ontaardt de vorm tot te afweergeschut nabij de luchtbases vormelijkheid, tot formalisme. Men van Antoeng bedienen, kap niet eisen, dat alle Nederlanders j Russische adviseurs zijn verder zich als Christenen zullen gedragen, verbonden aan de T maar wèl kan verlangd worden, dat Hogere Krijgsschool, tenminste alle Christenen in hun maatschappelijk gedrag Christen zul Naar het onbekende vaderland De elfjarige Ivan Pirecnik, het Joegoslavische pleegkind van een Su- detenduits echtpaar, dat de jongen bijna zijn gehele leven als zijn eigen kind heeft opgevoed, is Dinsdag, na een hartroerend afscheid van zijn pleegouders en speciaal van zijn pleegmoeder, naar Joegoslavië ver trokken. Ivan had tien repen chocolade in zijn koffer, een geschenk van zyn schoolvriendjes. Twee autoriteiten van de Joego slavische ambassade begaven zich met een wijnrode auto naar de wo ning van de familie Sirsch, te Loh- felden in Hessen. Even buiten de stad stapten de Duitse pleegouders met de jongen in om later in het grootste restaurant van Kassei aan een overvloedig afscheidsmaal aan te zitten. Gisteravond begon voor de knaap de grote reis per trein naar zijn onbekend vaderland. Londen krijgt recht van spreken De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft Dinsdag haar laatste zitting van dit jaar besloten met de aanvaarding van de voorstellen tot het leggen van een zeer nauwe band tussen de te vormen gemeenschappen der West-continentale landen en de overige landen, in het bijzonder Engeland. De aanvaarding van dit voorstel met vrijwel algemene zich als Christenen zullen gedragen 1, J verbonden""aan deNoord-Korêaansê I stemmen wordt beschouwd als een succes van de Britse afgevaardigden, terwiji uit op-1 <jje gedurende deze gehele zitting alles in het werk hebben gesteld om de gevangen radio-telefonische ge- \,erga(jering er van te overtuigen dat de vorming van een klein-Europese sprekken van de piloten van de Herdenking Don Santiago Ramon Y Cajal Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van de Spaanse ge leerde Don Santiago Ramon Y Cajal, wordt op 7 October a.s. een plechtige zitting gehouden door het Spaans Instituut te Utrecht. Cajal was arts en weefselkundige, was o.a. directeur van de anatomische musea te Sara- gossa, hoogleraar in de anatomie te Valencia, Barcelona en Madrid. In 1906 kreeg hij de Nobelprijs voor ge neeskunde, die hij deelde met Golgi. len zijn, of «althans trachten te zijn. En hier opent zich voor de jongeren en ook voor de ouderen, die radicaal willen zijn, een vergezicht, waarin zij volop het radicalisme kunnen bot vieren: zich vormen met geheel hun verstand, met geheel hun hart en al hun krachten naar de „mannen- maat" van Christus, de volmaakte mens. Dat is het enige radicalisme, waarvan de „radix", de wortel, rug- gegraat geeft aan het persoonlijke leven, maar ook aan een Christelijke ontwikkeling der maatschappij. Zulk een ontwikkeling zou dèn, maar ook eerst dan, gelijken op een radicale sociale omwenteling. Welk een wijds verschiet, welk een lichtend ideaal voor edelmoedige mensen, die de wereld radicaal wil len hervormen door zichzelven radi caal te hervormen. Deze laatste her vorming is de eerste en voornaamste, cm tot de eerste hervorming te kun nen geraken. Zonder de laatste is de eerste wel niet waarde-, maar vruchteloos, een lichaam zonder geest, een kachel zonder vuur. Al vleien we ons niet met de hoop, dat alle Katholieke jongeren, van wie Junior als pennevoerder optrad, door MIG's der Noordelijken kon worden NEDERLANDSE VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT In de nabijheid van Luke Airforce Base (Arizona) is Maandag de 24- jarige reserve sergeant-vlieger C. de Kok van de Nederlandse luchtmacht, die in de Verenigde Staten tot vlie ger was opgeleid, met een vliegtuig verongelukt en om het leven geko men. Serg. de Kok was ongehuwd en in Scheveningen woonachtig. federatie geen scheiding tussen het continent en Engeland zou mogen te weegbrengen. onjuist vinden, dat iedere critiek in hoofdzaak en onderdelen overbodig en zonder zin is, toch verheugen we ons in de overeenstemming, welke tussen Junior c.s. en ons bestaat, dat een Katholieke eenheidspartij, ge naamd de K.V.P., door alle Neder landse katholieken dient geschraagd te worden, omdat zij voor hen het enige middel is om de Christelijke maatschappij-gedachte te verwezen lijken. In deze verblijdende overeen- stemming worde, althans voorlopig, deze uiteenzetting zijn bevredigd, alhet hoor en wederhoor gesloten, zouden wij zeiven de gevolgtrekking Groot enthousiasme onder de boeren Voor een enthousiast gehoor in een Naguib, de Egyptische heerser, gezegd: „Zolang er nog maar één buitenlandse soldaat op Egyptisch gebied is, moeten wij ons verenigen en onze menings verschillen vergeten." De plaats Tanta waar Naguib dit zei was zijn eerste pleisterplaats op een reis per auto, die hij door Noord-Egypte maakt om zijn zaak tegen de Wafd en tegen de leider Moestafa el Nahas te verdedigen. De banden waarin het aangenomen advies voorziet bestaan voornamelijk uit het zenden van waarnemers naar de Europese parlementaire organen, die daar dan ook recht van spreken zullen hebben. Voorts heeft de Ver gadering de ministers geadviseerd, de organen van de Raad van Europa en van de gemeenschappen nauw bij elkaar te houden en tot een Europese ambtenaren-centrale samen te voe gen. Er blijft voor Straatsburg nog on zekerheid bestaan over de wijze waarop de geste tegenover Engeland zal kunnen worden gerealiseerd en de banden werkelijk kunnen worden gelegd. Het verhoogde tempo van de Euro pese bedrijvigheid werd gedemon streerd door het feit, dat de Verga dering besloot midden-Januari weer voor enkele dagen in Straatsburg bij een te komen ten einde dan kennis te nemen van de besluiten, die het parlement van de Kolen- en Staalge. meenschap begin Januari zal nemen. Tot dusverre kwam de Vergadering tegen Mei bijeen. FEL PROTEST VAN MEJ. KLOMPé. Het Katholieke Nederlandse Twee de-Kamerlid mej. dr. Klompé heeft Dinsdag in de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa op felle wijze gereageerd op de woor- de N ijldelta gelegen, plaats heeftJen jan de Belgische liberaal Roger De rondreis van generaal Naguib brengt overal grote opwinding te weeg. De wagen van de generaal wordt geëscorteerd door drie leger- jeeps en vier auto's met verslagge vers. Duizenden boeren staan langs de wegen om de generaal op zijn tocht langs de katoen- en tarwevelden te zien. Men hoort kreten als: Lang leve de vijand van onze vijanden, de groot-grondbezitters. In zijn redevoering drong generaal Naguib er bij zijn gehoor op aan te letten op de houding der buitenland se bladen. „Immers", zei Naguib, „zodra in het buitenland de mening postvat, dat meningsverschillen! en verdeeld heid onder ons toenemen, komen sommige buitenlandse staatslieden te voorschijn met het betoog, dat het j onder de huidige omstandigheden on mogelijk is, buitenlandse troepen uit de Suezkanaal-zóne te evacueren". Generaal Naguib heeft aan alle po litieke leiders in Soedan, die voor standers zyn van een unie van Soe dan en Egypte een uitnodiging ge zonden om zich zo spoedig mogelijk naar Cairo te begeven. Het Egyptische leger heeft Dins dagavond de benoeming bekendge maakt van ongeveer dertig legeroffi cieren in burgerlijke bestuursfunc ties. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het leger is de bedoeling hiervan de betrokken de partementen met „progressieve admi nistratieve elementen" te versterken. De Egyptische regering heeft bij decreet een algemene prijsverlaging van levensmiddelen en eerste levens behoeften en een aanzienlijke veria, ging van de winstmarge van gros siers en detaillisten gelast. versiteit van Cairo, dr. Hoessein, be- noerfid tot assistent van de minister van bevoorrading. Hoessein wordt in zekere zin een dictator van prijzen en levensmiddelen. Motz, die op het te Straatsburg ge houden congres van de liberale in ternationale zijn vrees had uitge sproken voor een christen-democrati sche overheersing in een toekomstig Europa. „Wij hebben allen onze eigen geestelijke overtuiging", zo zeide mej. Klompé, „en het is duidelijk, dat dit betekent dat ieder van ons, liberaal, socialist of christen-demo craat, tracht zijn overtuiging in zijn De Wafd partij trotseerde Naguib geestelijk en sociaal leveni tot uit drukking te brengen en dat wij al len tot op zekere hoogte, denken, dat onze opvatting hierover het beste zo wel het geestelijke als het stoffelijke welzijn van onze volkeren dient. Iedere christen-democraat dient ech ter bij zijn streven, Christen te zijn in politieke en sociale aangelegen heden, verdraagzaam te zijn en moet, hoewel hij niet tolerant ten- aanzien van zijn godsdienstige principes kan zijn, eerbied hebben voor de geeste lijke overtuiging van anderen". „Als Rooms-Katholiek", zo vervolg de mej. Klompé, „verwerp ik ten sterkste de volkomen ongegronde be schuldiging, die tegen het Vaticaaru en de Heilige Vader is ingebracht. Het schynt ongelooflijk, dat alle plei dooien voor Europese eenheid wor den toegejuicht, wanneer zij uit wel ke hoek van Europa dan ook komen, doch dat deze zelfde betogen, als zij van de geestelijke leider van de Ka tholieke Kerk afkomstig zijn, met achterdocht en wantrouwen worden ontvangen. „Ik zou onze collega's willen vra gen, onze overtuiging te eerbiedigen, evenals de betekenis van het Vati- caan voor ons, zoals wij de overtui gingen en idealen, die hun dierbaar zijn, respecteren". Amerikaanse bladen hebben Dins dag foto's gepubliceerd van wat ge noemd wordt het eerste atoomkanom ter wereld. Het is een gemotoriseerd stuk veldgeschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het kanon, dat een „wapen voor alle doeleinden" wordt genoemd, kan in 20 minuten in stelling worden gebracht en kan atoom- of andere projectielen met grote omtploffingskracht afschieten. Naar bij de kortelings gehouden de monstraties verluidde, draagt het 32 kilometer ver, hetgeen overeenkomt met de draagwijdte van kustbatte- rijen en vlootgeschut van hetzelfde kaliber. Het kanon zou hierdoor ge schikt zijn om het veilig achter de eigen linies op te stellen, waarbij over deze linies kan worden gescho ten, zodat ook de achterwaartse een heden van de tegenstander onder een spervuur van> atoomgranaten kunnen worden gelegd, zonder dat de troe- ten en de infanterie en pantsereen- pen van de eigen partij gevaar lo pen. Ook de vuursnelheid scheen bij de demonstraties, waarbij alleen projec tielen van het klassieke type werden afgeschoten, gelijk te zijn aan die van niet-automatisch leger- en vloot geschut van zwaar kaliber. De loop is ongeveer 13 meter lang. Evenals bij het standaardkar.cn krijgen de projectielen een draaiende beweging. Ook de elevatie van de tromp schijnt gelijk te zijn aan die van het klas sieke geschut. Nederlaag voor Attlee's leiding Labours rechtervleugel heeft gisteren op het Labourcongres te Morecambe een geduchte nederlaag geleden tegen de links-radicale „rebel" Ancurin Bevan, wiens opvattingen over minder uitgaven voor de herbewapening en minder onafhankelijkheid van Amerika aanmerkelijk aan steun gewonnen bieken te hebben onder de 1200 afgevaardigden op het partijcongres. Van de zeven vacante zetels in het hoofdbestuur wisten Bevan en de zijnen er niet minder dan zes te veroveren. De overige 21 blijven echter stevig in handen van de „oude garde", die bovendien de topleiding onder controle houdt. En ondanks hun succes verzekerden de Bevanisten, dat zij er nietl aan denken, Attlee het leiderschap in de partij te betwisten. Voorts heeft de regering de deken nen omtrent de juiste maatschappe- van de landbouwfaculteit van de uni- Omringd door partijgenoten houdt de President van de Wafd-partij Nahas, een toespraak na de belangrijke vergadering van deze partij, waarin werd besloten niet accoord te gaan met het bevel van de huidige regering van drie weken gekïden, om de politieke partijen te reorganiseren. Bij monde van de plaatsvervangend eerste minister en minister van Binnenlandse Zaken, liet Generaal Naguib, de minister-president, de leiders van de Wafd- partTj weten, dat Nahas niet als President van een gereorganiseerde partij zou worden geaccepteerd. Een ernstige crisis in het bestaan van de Wafd- partij ontstond, toen Nahas weigerde het presidentschap van de partij op te geven. Niettemin betekent deze dag een harde slag voor Attlee, die twee van zijn nauwste medewerkers de vroegere ministers Morrison en Dalton uit het hoofdbestuur moet missen. Zij hebben hun plaats moe ten afstaan aan twee der meest strijdbare volgelingen van Bevan: Harold Wilson en Richard Cross man. Overigens hielden de Bevanis ten reeds vier van de zes veroverde zetels bezet. Vooral opmerkelijk was echter, dat Bevan zich herkozen zag met veel meer stemmen dan vorig jaar. Toen kreeg hij er n.l. 858.000 tegen thans 965.000, waaruit blijkt dat zijn inzichten sinds hij in 1951 uit het toehmalige Labourkabinet trad we gens meningsverschil over de her- ANNA DE EENZAME. Uit Boekarest te Wenen aangeko men reizigers hebben medegedeeld, dat de voormalige communistische Roemeense minister van buitenland se zaken Anna Pauker bij de ope ning van de herfstzitting van de Roemeense nationale vergadering eenzaam op een der achterste plaat sen zat. Dit is de eerste maal dat zy, na haar zuivering en ontheffing van haar functie, nu vele weken geleden, in het openbaar is verschenen. bewapeningsuitgaven aanzienlijk onder de partijleden verbreid zyn. Bevan's tegenstanders verwachten dan ook, dat hij in de toekomst nog veel agressiever zal worden en door sommigen wordt hij al gedoodverfd als de toekomstige premier. Heeft Stalin een boodschap De Franse ambassadeur te Moskou Louis Joxe is gisteren uit Moskou naar Parijs vertrokken, waar hij verslag zal uitbrengen over een be spreking, die hij onlangs met Stalin heeft gehad. Dit onderhoud had plaats op ver zoek van Stalin zelf. Joxe heeft reeds een schriftelijk rapport aan het Franse ministerie van Buiten landse Zaken gezonden. JCamettje Het dienen is belangrijker dan het eigen ik.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1