k L DE WEG Lofwaardige opvoering van Arsenicum en oude kant1' Congres Opvoeding in de hygiëne voor doelmatige gezondheidszorg unstleven in Leióen Tentoonstelling in Leiden van de Ned. Marine Luchtvaartdienst naar welvaart DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zilveren R.K. Lyceum op het toneel 1* Telkens weer wanneer amateurè zich aan de dramatische kunst wa gen, wordt men voor de vraag ge steld of zij iets boven hun krachten mogen grijpen, dan wel zich moeten toeleggen op een uiterste perfectie van iets, dat hun artistieke en tech nische draagkracht niet te boven gaat. Zonder op ^eze vraag een ant woord te geven, moet vastgesteld worden, dat de toneelgroep van het zilveren R.K. Lyceum „St. Bonaven- tura" te Leiden met de thriller „Ar senicum en oude kant" van Joseph Kesselring te hoog gegrepen heeft voor een groep executanten waar van het merendeel de schminck nog nooit geroken had. Maar de wijze waarop dit zeer lastige stuk, waar mede het beroepstoneel enige jaren geleden veel succes oogstte, gebracht werd, dwingt ons een dergelijke uit voering te preferen boven een bete re weergave van een minder stuk. Want welke onvolkomenheden er ook geconstateerd mochten worden, men ontkwam niet aan de indruk, dat spelers en speelsters hun volle over- fave aan het spel paarden aan een iep doorvoelen van inhoud en quin- tessens. Zij speelden niet alleen, zij doorleefden het spel en brachten de opvoering daarmede op het peil, dat bij een dergelijk stuk acceptabel is. De inhoud is velen bekend. Twee oude dametjes, voor de buitenwereld een en al goedheid, blijken er een sinistere liefhebberij op na te hou den: het vergiftigen en begraven van alleenstaande mannen. Zij zijn zich absoluut niet bewust van het kwaad cn begrijpen zelfs niet, dat iemand zich met hun liefhebberij wil inlaten. Dit gebeurt echter wel wanneer een psychopatische neef een dergelijke, maar veel satanischer, liefhebberij er op na blijkt te houden, wat aan leiding geeft tot heftige verwikke lingen, die ten slotte natuurlijk tot een goed einde worden gebracht. Terwille van de toeschouwers, die hedenavond de tweede opvoering gaan zien, willen we er niet meer over vertellen. Zonder de heren tekort te doen, mogen we de dames Hans Weisge- dee en Ria van Heteren het eerst noemen. Zij speelden twee snoezige oude tantetjes en hun spel droeg het stuk voor een belangrijk deel. Ook de drie neven Brewster (de heren Hans Niessert, Paul Lamp en Xavier Cranssen) mogen genoemd worden om hun levendig spel. Tenslotte ver dient de heer Fred Wong als dr. Ein stein lof voor zijn karakteristieke rolvertolking. De heer Bert Peeters speelde een gemoedelijke agent, de andere kleinere rollen toonden wel enige zwakke plekken. Dit neemt niet weg, dat de totaal indruk zeer bevredigend was, waaraan de bekwa me regie van pater Raymund v. Sas se van Ysselt zeer belangrijk bijge dragen heeft. Het was een gedurfde onderne ming dit stuk als jubüeumspel te brengen, maar de uitvoering stond artistiek op een zodanig peil, dat de toeschouwers, die het Sint Antonius Clubhuis tot in de uiterste hoeken vulden, het spannende spel met groot genoegen konden waarderen. De troep, die versterkt was met speelsters van de toneelclub van het St. Agneslyceum, kreeg aan het ein de een ovationeel applaus, terwijl de dames bloemen ontvingen. Contact met ouders De avond werd geopend door de rector, pater W. Geurts, die vele ge nodigden mocht verwelkomen, spe ciaal de wethouder van onderwijs, Alg. vergadering van Leidse Duinwater Mij. In de hedenmorgen onder voor zitterschap van jhr. mr. F. Kinschot gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij v/aren vertegenwoordigd 15 aande len met 15 stemmen. Tot commissa rissen werden herbenoemd de heren mr. di\ H. D. M. Knol en J, C. van Schaik. Aan het door de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte ver slag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Katwijk opgepompt 4.257.140 m3 water, te gen 4.168.793 m3 in 1950, of 88.347 m3 meer. Gemiddeld werden per et maal opgepompt 11.663 m3 tegen 11.421 m3 in 1950. De totale lengte van het buizennet bedroeg op 31 De cember 1951 218.637,90 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 20.555 stuks. Volgens de kohieren is aan meterafnemers geleverd 3.348.948 m3, zodat ge rekend naar het totaalverbruik van 4.257.140 m3 door abonnementen moet zijn gebruikt 908.192 m3, waar in echter het water voor spuien, fil terspoeling, brandblussing en lekka ges is begrepen. Het aantal contrac ten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 18.648. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacterio logisch onderzocht door het Labora torium van het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (K.I. W.A.) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oor dcel was: „Zeer goed drinkwater, voorzover dit langs scheikundige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buisbreuken deden zich in het verslagjaar niet voor. Op verzoek werd de balans en ver lies- en winstrekening 1951 aange houden teneinde burgemeester en wethouders van Leiden in de gele genheid te stellen zich over enkele punten nader te beraden. de heer J. C. van Schaik, en vele ouders van leerlingen. Hij dankte de ouders voor hun bijdrage in 't waar devolle feestgeschenk en roemde het prettige contact met het Oudercomi té, dat mogelijk bestendigd kan wor den. Wanneer inderdaad uit dit zil veren jubileum een hechter contact tussen ouders en school mocht groei en, mag het feest ook om deze reden zeer geslaagd genoemd worden. Onder de aanwezigen bevond zich pastoor N. Lohuis van de Harte- brug, pater C. Tijnagel, gardiaan van de Mariënpoelstraat, vele paters Franciscanen, dr. P. van Arkel, rec tor van het Chr. Lyceum, de heer J. Boks, directeur van de Gem. H.B.S. en een aantal leraren. Het scnool- ensemble ,,Maui Minstrels" verzorg de op uitstekende wijze de entr'acte- muziek. De opvoering wordt heden avond om acht uur herhaald. „RIGOLETTO" VAN VERDI KOMT IN LEIDEN. In October en November zal de Italiaanse Opera wederom een tour- née door ons land maken, ditmaal met Verdi's „Rigoletto". Onder lei ding van maestro Gino Barsanti zul len befaamde zangeressen en zan gers, onder wie Magda Piccarolo (be kend doar haar successen in „De Barbier van Sevilla" en „La Tra- viata"), Ruggero Schileo en Vittorio Benetti, deze opera in haar geheel opvoeren, o.a. in Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Bernardus Gerardus zn van B. van den Nouland en M. Th. W. van der Hulst; Theodorus zn van L. Grootens en H. Boerefijn; Elisa beth Adriana Maria dr van H. M. v. Schaik en A. G. C. S.. Meijer; Cor- nelis Petrus zn van J. F. Breedeveld cn M. Kouwenberg; Jacobus zn van J. Jansen en T. van Wijngaarden; Robert Frederik Henri, zn van C. de Munnik en C. Rijsdam; Jacob Frans Frederik zn van J. F. van Rijn en F. van der Tuin; Erick zn van J. J, van Mastrigt en W. F. C. de Kievit; Ja cobus Wilhelmus zn van M. W. J. Versteden en P. C.. de Roo; Johan nes zn van J. Noort en B. .Sloot; Pie- ternella dr van R. van der Jagt en M. A. Blok; Jacob, zn van J. v. Rijn en A. van der Plas; Margaretha Ma rijke, dr van R. Coorn en I. M. Veg- ter; Jacob zn van J. van Utrecht en H. Punt; Peter Otto Winfried zn van C. de Wit en G. Boom; Henricus zn van J. Prins en H. van Zuilekom, Gehuwd: A. Janssen en S. Mizee; H. van de Water en J. Schouten; M. A. G. Zwaan en M. A. den Hollan der; C. Trimp cn W. P. Groeneveld; A. C. Bil en H. A. Heijloo; A. van den Berg en E. P. Kruit. Overleden: K. Gartsman, huisvr. van v. d. Steenhoven 52 jr; A. de la Rie, wedn 75 jr; J. van der Zeeuw huisvr. van Noppe 40 jr; C. Groene- Bridge Bedrijven Competitie. N. R. M. IOnderwijzers 126126; N. R. M. IICoöp. „Vooruit" 10999 U nadert een speelterrein of andere nlaats waar kinderen clegen over te steken. Dr P. MUNTENDAM SPRAK TE LEIDEN In het Instituut voor Preventieve j te richten en in de tweede plaats Geneeskunde te Leiden werd gister-1 door in 1933 wegens bezuiniging de ochtend een twee-weekse cursus ge opend betreffende voorlichting om trent hygiënische zorg. Deze cursus, georganiseerd door verschillende Kruisverenigingen, andere vereni gingen op het terrein van sociaal- medische zorg en het Instituut, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van verschillende beroepen, zoals ge neeskunde, sociaal werk, verpleging, gezondheidszorg in algemene zin, voedingsleer, etc. De directeur van het Instituut, prof. dr. R. Remmelts, heette de deelnemers welkom, in het bijzonder de vier vertegenwoordigers van de Wereldgezondheidsorganisatie. gezondheidscommissies op te heffen. In deze commissies waren personen uit verschillende beroepen, waaron der artsen, verenigd, die onderzoe kingen instelden naar hygiënische toestanden en de middelen aangaven om aan misstanden een einde te ma ken. De kraoht van deze commissies was wederom de bevolking zelf dichter te brengen bij de hygiënische vraagstukken die hen omringden. Opvoeding in de hygiëne is het uitgangspunt voor een doelmatige gezondheidszorg. Spr. achtte het een, gelukkige gedachte aan dit onder werp deze cursus te wijden. In het bijzonder verheugde het hem, dat ook vier experts van de wereldgezond heidsorganisatie aan deze besprekin gen deelnemen. Met de wens, dat deze gedachte wisseling vruchtbaar moge zijn en De medische wetenschap, aldus !tot tastbare resultaten leiden open spr., heeft zich revolutionnair ont-1 de spr. hierna de cursus. wikkeld, waardoor een kloof is ont-1 staan tussen deze wetenschap en J hetgeen de bevolking begrijpt van' zorgen voor de volksgezondheids dienst. Deze kloof is voornamelijk ontstaan door economische redenen en door gebrek aan begrip bij de be volking voor wat de volksgezondheid vereist. De voorlichting van de be volking is derhalve van groot belang. Hierna sprak de staatssecretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam, de openingsrede uit. We bevinden ons hier in een land met een betrekkelijk gunstige ge zondheidstoestand, tenminste als men afgaat uitsluitend op sterfte cijfers, hetgeen feitelijk onjuist is, aldus de staatssecretaris. Dat wij in ons land deze gunstige resultaten hebben kunnen bereiken, schreef spr. voor een groot deel toe aan de opvoeding van de bevolking en vooral aan de wijze waarop deze opvoeding, deze voorlichting wordt gegevaii. In de eerste plaats, chrono logisch tenminste, moeten de scho len genoemd worden. Maar bo venal slaat de voorlichting onder de bevolking krachtig aan, indien zij, die de voorlichting moeten geven, zo dicht mogelijk bij de bevolking staan. In het bijzonder doelde spr. hier op onze wijkverpleegsters. Het nauwe contact, dat tussen de wijkver pleegsters en de gezinnen bestaat le vert de vertrouwelijke sfeer voor een goede voorlichting. Als ik dan na de verpleegster pas in de tweede plaats de arts, de huis arts noem, aldus spr., dan is dit niet omdat ik zijn taak in deze minder j Taptoe een echte lichtstoet te ma- belangrijk vind, integendeel zou men 1 ken Eerste abonnementsvoorstelling „Het Witte Schaap van de Familie" De nieuwe serie van acht abon nementsvoorstellingen is gisteravond in de Leidse Schouwburg ingezet door „Het Vrije Toneel" met de op voering van „Het Witte Schaap van de Familie", het Engelse blijspel, waarin Cor Ruys zijn laatste triom fen vierde. Het is geschreven door de auteurs L. du Garde Peach en Ian Hay, van wie de tweede ongeveer te zelf der tijd als Cor Ruys is over leden. Alvorens het doek opging voor het eérste bedrijf herdacht mr. H. Goud smit het zo onverwachte heengaan van Cor Ruys in enkele woorden. Staande werd een ogenblik van stil te in acht genomen. Het zou evenwel niet in de geest zijn geweest van de levensblijde ac- H. KARREMAN 40 JAAR BIJ DE N.Z.H.V.M. De heer H. Karreman, chef van de draaierij in de werkplaats van de N. Z.H.V.M. te Rijnsburg, herdacht van daag het feit, dat hij vóór 40 jaar bij deze vervoersmaatschappij in dienst trad. De heer Karreman; die reeds gisteren een Koninklijke onderschei ding mocht ontvangen, viel vandaag een hartelijke huldiging van de zijde van de N.Z.H.V.M. ten deel. Heden ochtend maakten in zijn woning aan de Gabriël Metsustraat te Leiden hun opwachting ir. J. J. Jurrissen, di recteur der N.V., de heer D. M. v. d. Vijver, hoofdinspecteur van ver voer, de heer Kapteijn, chef van de Technische Dienst en de heer J. B. van Kampen, chef van de werkplaats te Rijnsburg. Zowel ir. Jurrissen als de heer Kapteijn brachten de jubi laris hulde voor zijn technische ca paciteiten en werklust. Namens de Maatschappij ontving de heer Kar reman een enveloppe met inhoud, waaraan ir. Jurissen nog 't vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met zil veren medaille en de bij de Konink lijke onderscheiding behorende draag- madaille toevoegde. Ook van de zij de van het Jubileumfonds der Maat schappij mocht de jubilaris in de loop van de dag blijken van belangstel ling ontvangen. au HUIBERS Haarlemmerstraat 123 Leiden vindt U een grote keuze in alle RELIGIEUSE ARTIKELEN (Advertentie, Dinsdag 30 September. Gisteren zou de grote schilder Lu cas van Leyden in het kader van de Leidse Week een bezoek aan de Sleutelstad gebracht hebben, maar de oude man (456 jaar oud) vreesde de hevige regen, zodat hij de Leidenaars de Leidenaars liet en rustig thuis bleef. Vandaag is het beter weer en we hopen, dat Rembrandt van Rijn zijn belofte gestand zal doen. Hij zou vandaag met z'n vrouw Saskia naar Leiden komen. Morgen wordt Jan Steen in zijn geboortestad verwacht. Om drie uur zal hij arriveren aan de Hogewoerdspoort en daarna ver moedelijk en herberg bezoeken. In aansluiting op hetgeen wij gis teren reeds berichtten over de R.K. Gym.ver. „Groen Wit" zij nog mede gedeeld, dat ae leden hun insignes (nodig voor de taptoe van a.s. Don derdag) kunnen verkrijgen op He rengracht 29. Zij worden bovendien vriendelijk verzocht zoveel mogelijk lampions mee te brengen om van de hem op de eerste plaats moeten noe men. Helaas leert de practijk, dat door verschillende omstandigheden de rol, welke de arts speelt van ge ringer betekenis is dan zij zou moe ten zijn. Spr. achtte daar, althans voor ons land, ook de overheid mede schuldig aan. In de eerste plaats door op dit punt in het verleden het ge neeskundige onderwijs onvoldoende NAJAARSLEZINGEN IN RIJKS MUSEUM VAN OUDHEDEN. Eet Rijksmuseum van Oudheden te Leiden organiseert weer een serie Archaeologische lezingen. Het na- jaars-programma 1952 van de avond lezingen (telkens 8 uur) luidt: 14 October, prof. dr. H. Jankhun (Kiel). Dorestadt und Haithabu (Handels- geschichte vom 7, bis 10 Jahrhun- dert); 28 October, prof. P. Montet (Parijs), La nécropole royale de Ta- nis (Egypte); 11 November, dr. W. D. van Wijngaarden, Mummies en mummificering in het oude Egypte. (Na afloop der lezing rondleiding door de zaal voor Egyptische mum mies en mummiekisten); 25 Novem ber, dr. B. H. Strieker, De grote zee slang; 9 December, dr. W. C. Braat, De archaeologie van Zeeland, voor namelijk in de Noormannentijd. De Leidse Hengelaarsvereniging „Hengelsport" hield Zondag haar na jaarswedstrijd te Oude Wetering en mocht niet klagen over de vangst. De eerste prijs vas voor de heer J. Wassink (1646 gram), die bovendien een extra-prijs kreeg voor het groot ste aantal. De andere winnaars wa ren de heren De Vries (1429), H. de Water (1092), Habraken (872). Flip- pc. (857), J. de Water (767), Den Hol der (763), Braggaar (635 en grootste bliek), Boon (606), Gijsman (603), Bontje (579), Koet (506), Van Dijk (492 en grootste voorn). Zondag werd aan de Leidse paro chiekerken gecollecteerd ten bate van de twee kath. verenigingen voor T.B.C.-bestrijding, Herwonnen Le venskracht (K.A.B.) en Santos (R.K. Middenstand). De totale opbrengst was 660.03, waarmede beide bestu ren zeer tevreden mogen zijn. Kort voordat Leiden zich in het feestgewoel van 3 October storten gaat, zullen de dames hopelijk niet vergeten, dat de vereniging „Sancta Veronica" tot steun aan stille armen haar bijeenkomst houdt, Donderdag middag om half drie in de Vroolijcke Arke, Lange Pieterskerkkoorsteeg 15. Wie z'n neus buiten de deur steekt, voelt nu reeds, dat de winter met rasse schreden nadert, hetgeen betekent, dat de behoefte aan warme kleding stijgt. Laten daarom vele da mes de helpende hand bieden en iets maken voor de arme voornamelijk stille arme Leidse kinderen. Er is veel geld nodig om materiaal te kopen. Wie helpt op 2 October eens bijzonder, bv. door een deel van het 3 October-geld aan dit doel te beste den? Wat zou er dan veel wol en ka toen gekocht kunnen worden! Denk ook eens aan het gironummer 260700. Wie eerst „Sancta Veronica" goed bedacht heeft, kan pas in echt feeste lijke stemming naar de Taptoe gaan! teur, indien het spel, dat volgde, zou zijn gadegeslagen in een sfeer van rouw. Het leven gaat verder en daarom had men ook op de achter zijde van het programma het bege leidende woord van Cor Ruys, die tevens de regisseur van het spel is geweest, laten staan. Daarin vraagt hij aan alle bezoekers en critici om geen mededeling te doen van de in houd van dit spel, omdat „de aar digheid er dan zó vanaf is". Wij kunnen niet anders dan deze „laatste wens" eerbiedigen en er slechts van zeggen, dat wij kennis maken met een merkwaardige familie, welke ietwat anders is ingesteld dan de ge middelde familie. Vandaar dat haar „zwarte schaap" wat in de beste families voorkomt niet zwart maar wit is. Een origineel gegeven, dat bovendien buitengewoon geestig is uitgewerkt. Wij kunnen ons voor stellen, hoe Cor Ruys dat varkentje zou hebben gewassen. De rol van James Winter wordt thans vervuld door zijn broer Anton, die in uiter lijk en spel zoveel herinneringen aan de overleden acteur oproept, dat het succes van het spel er niet onder behoeft te lijden. In alles herkent men trouwens nog de regie van Cor Ruys en zijn medewerkers en mede werksters op het toneel zoals Sara Heyblom, Nell Koppen, Willy Ruys, Wim v. d. Brink e.a. hebben de sfeer goed bewaard. Het is een spran kelende, vlotte en amusante verto ning gebleven; een uitstekend begin van het seizoen. De dames Sara Heyblom en Nell Koppen kregen bloemen. JAARVERGADERING VAN DE W. B. V. „ONS BELANG". Gisteravond hield de Woningbouw vereniging „Ons Belang" in de Jaco- bazaal van „Den Burcht" haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, opende met een uiteenzet ting van hetgeen in het afgelopen verenigingsjaar is geschied, en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat „Ons Belang" in 1951 geen woningen zijn toegewezen. Een lid werd ge royeerd. In verband met het 40-jarig bestaan van de vereniging in 1953 legde het bestuur de vergadering een voorstel voor dit feit feestelijk te her denken. De vergadering keurde dit goed, waarna een feestcommissie werd benoemd om met het bestuur deze plannen nader uit te werken, bestaande* uit de heren A. Gerritsen, Boom Hundersmarck, Van Nierop en Slegtenhorst. Bij de gehouden bestuursverkiezing weid de voorzitter door de vergade ring in functie herkozen, terwijl de aftredende leden, de heren Joh. v. 3. Mark, P. Winterkamp, A. Cornet en W. van Zonneveld, bij acclamatie werden herkozen. In de vacatiire J. Bij, in de Raad van Commissarissen werd het be stuur vrij mandaat gegeven in deze functie te voorzien. Als lid van de kascommissie werd in de plaats van de heer Nievaart aangewezen de heer J. Ph. v. d. Bosch. Er werden enkele nieuwe leden aangenomen en er volgde een zeer uitgebreide rond vraag, waarin vooral het werk van de Commissie voor Maatschappelijk Werk ter sprake werd gebracht. Ver schillende aanwezigen klaagden o. a. over de roetplaag van de gasfabriek. Hedenmorgen om tien uur werd op het Pieterskerkplein een grote luchtvaarttentoonstelling geopend, die gehouden wordt door de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg, onder auspiciën van de 3 Octoberver- eniging. Wat het meest de aandacht trekt van het grotendeels, zeer jeugdige publiek is het Seafury vliegtuig van Hr. Ms. „Karei Doorman". Deze dag- en nachtjager heeft een maxi mum-snelheid van 700 km. en een kruissnelheid van 400 km. per uur. Dit model is speciaal geschikt voor vliegdekschepen. Het toestel werd Maandagmorgen gedemonteerd naar het Pieterskerkplein gesleept. In twee grote legertenten vinden de bezoekers een aantal rubberbo ten en ander reddingsmateriaal, dat bij de Marine Luchtvaart in gebruik is, grotendeels van Amerikaanse en Engelse afkomst. Men ziet er een pop in volledige vliegersuitrusting, voor zien van een ontvouwen parachute. Interessant is ook de rubberboot voor vijf personen, die aan een parachute uit een vliegtuig geworpen kan wor den naar drenkelingen in zee. Ook kleine rubberbootjes voor één per soon, die bij de vlieger-uitrusting be horen, zijn opgeblazen aanwe zig, voorzien van zeer practische hulpmiddelen. Bijzonder de aandacht trekt voorts een vierpersoons rub berbootje, compleet met mast en zeil. Ook zijn er radarapparaturen, ra- dio-noodzenders, noodrantsoenen, zwemvesten enz. tentoongesteld. De voorlichting, die enige mariniers hier bij geven, maken de tentoonstelling nog interessanter .Men kan er b.v. een poeder vinden, waarmede dren kelingen zoet water kunnen maken van zeewater, een zeer belangrijke uitvinding, die reeds vele schipbreu kelingen van de dood-door-dorst heeft gered. Onder de beschutting van een af dak zal hedenavond van 8 tot 10 uur een concert gegeven worden door de Kapel van de Marine Luchtvaart dienst, die hedenmiddag op het Pie- Het was een goede gedachte ter gelegenheid van het 3 Octoberfeest, waarop Leiden zijn ontzet herdenkt, een tentoonstelling te organiseren, die laat zien, dat Nederland ook thans paraat is om zijn vrijheid indien onverhoopt ooit nodig te verdedi gen, o.a. met onze Marine en haar Luchtvaart. Laatste Berichten ALLE OPVARENDEN VAN „JOAO COSTA" GERED. Officieel wordt meegedeeld, dat 74 opvarenden van de gezonken Por tugese vissersboot „Joao Costa" ge red zijn. Nader werd nog medegedeeld, dat alle 80 opvarenden zijn gered. Dit be richt is opgevangen door de marine te Lissabon. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Van de verkiezingsstrijd van het vorig jaar herinneren we ons nog, hoe op de laatste dag, enige uren voordat de stembus sen definitief gesloten werden, een oudere dame uit een der buitengemeenten bij de loketten van de „Leidse Courant" kwam om nog haar stem uit te brengen. Deze dame vertelde ons toen, dat zij nog niet in de gelegenheid ge steld was, om haar stem uit te brengen, daar er bij haar in de plaats op geen enkele wijze actie gevoerd was. Deze dame ver trouwde ons voorts toe dat, toen zij jong was, een dergelijke actie vast en zeker eenieder in beroe ring had gebracht. Momenteel heeft nog iedereen de gelegen heid om deze blaam niet te ver dienen. Iedereen kan nu nog meedoen en dat verschillende verenigingen deze gelegenheid met beide handen aangrijpen blijkt uit de post, die bij iedere postbestelling de nieuwe berich ten van de „Weg naar Welvaart" bekend maakt. Zo kregen we een „plan-de-campagne" uit Zoeter- woude. waar de gehele N.K.J.B. tot actie gekomen is. Nu hebben we grote verwachtingen van deze N.K.J.B., want zij zijn het vorig jaar bij de verkiezingsstrijd bo venaan in de rangorde van hoog ste activiteit komen staan. Zoals zij ons schrijven, zijn ze daar in Zoeterwoude van plan om het minstens even goed te doen, als verleden jaar. De Zoeterwou- ders zullen inmiddels de kaarten al thuis ontvangen hebben en de N.K.J.B. zal zorgen dat de kaar ten op tijd weer opgehaald zul len worden om nog deel te ne men aan alle trekkingen. Wan neer iemand gee" kaart ontvan- ;en heeft, kan hij ieder gewenst aantal krijgen op de Schenkel- weg 41. Ook Leidschendam be reidt een grote actie voor, maar daar mogen we nog niet zo heel erg veel over vertellen. „St Cae- cilia" komt er aai te pas en voor de rest verwijzen wij naar Sur- sum Corda van a.s. Vrijdag. Inmiddels staat gehee1 Neder land zich te verdringen op de „weg naar welvaart'. Gister avond waren reeds 38.000 passa gebiljetten verkocht, maar de post van hedenmorgen, zo deel de pater V. Croonenburg ons me de, heeft alle records geslagen. Er kwamen maar liefst 12.000 kaarten, zodat het totaal aantal toekomstige wandelaars op de beroemde weg momenteel 50.000 bedraagt. Wanneer u zich nog niet tussen die 50.000 bevindt, is het nog niet zo heel erg. U hebt nog een volle week de tijd, om u van een passagebiljet te verze keren. Kaarten zijn tot elke hoe veelheid te verkrijgen aan de lo ketten en op de redactie van de Leidse Courant. KRONUS. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Sept. Vette Varkens. Aanvoer 154 vette varkens: zware 2.26—2.27, lichte 2.15—2.20—2.22; zouters 2.052.07, zeugen 2.00 2.07 per kg. levend gewicht.' Handel 'vlot, enkele 1 cent boven notering. LEIDEN, 29 Sept. Groente. Per 100 kg.: witte kool 55.60, rode kool 914, gele kool 48, groene kool 710.80, boerenkool 89, prei 914, kroten 68.40, kroten, 'gekookt 8—17, peen 1216, sprui- ten 1534, andijvie 610 druiven 5288, snijbonen 4096, stokbo- nen 5767, pronkbonen 1841, stambonen 5576, witlof 3676, idem blad 20. idem B 5860, idem A 7376, idem groen 36, poste lein 2030. Appelen 18-40, pe- !ren 7.spinazie 2552, tomaten 'A 2340, augurken 4971, per 100 stuks: komkommers 1026, bloemkool f 1636, meloenen f 11 26, salade 414; per 100 bos: pieter selie 1.50—2.80, radijs 2.50—2.70, selderie 2.003.80, peen 817. ROTTERDAM, 30 Sept. Vee. Aanvoer 4078 stuks totaal, waarvan 720 vette koeien, 1554 gebruiksvee (waarvan 229 t.b.c. vrij), 70 vette kalveren, 635 graskalveren, 525 nuch tere kalveren, 22 varkens, 158 paar den, 32 veulens, 295 schapen en 67 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.722.82, 2.552.65 en 2.0C2.20; vette kalveren 2.70 2.90, f 2.50—2.65, 2.30—2.45 per kg. levenr gewicht; graskalveren 400 325225; nuchtere kalveren 6560 55; slachtpaarden 1.95, 1.90 en 1.85 per kg. levend gewicht; scha pen f 1159070, lammeren 9530 60; kalf- en melkkoeien 1150 1000—875; varekoeien 780—700— 630; vaarzen f 875775680 en pin ken 600500375 Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, le en 2e kwaliteit goed prijshoudend, 3e iets lager, enkele prima's boven no tering; vette kalveren, aanvoer kor ter. handel vlot, prijshoudend, gras kalveren aanvoer ruimer, handel traag, prijzen vooral niet hoger; nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel stroef, met dalende prijzen; slachtpaarden aanvoer iets kleiner, handel zeer stil, niet geheel prijshou dend: schapen en lammeren aanvoer korter, handel slepend .prijzen le niet geheel prijshoudend, laatste onveran derd. kalf- en melkkoeien aanvoer ge woon, handel redelijk, goed prijshou dend' vaarzen aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen onveranderd; vaarzen aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen vooral niet hoger: pin ken aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen vooral niet hoger; t.b.c.-vrij als vorige week, handel redelijk, goed prijshoudend. BODEGRAVEN, 30 Sept. Kaas. Aanvoer 159 pactijen. Prijzen: 1ste soort 2.422.45, 2de soort 2.39— 2.41. extra 2.52 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2