U Groots 3 October-programma met oude en nieuwe nummers Op 3-October dispensatie Lucas van Leyden zal Maandag zijn geboortestad bezoeken ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 13.000 gegadigden voor haring en wittebrood J-JET ZOU OVERDREVEN ZIJN te beweren, dat heel Leiden reikhalzend uitziet naar het programma, dat rond en op 3 October, de Leidse feestdag bij uitstek, zal worden afge draaid. We weten ondertussen wel zo ongeveer wat voor fees telijkheden er zullen zijn en hoe het programma zal verlopen; noch de uitdeling van haring en wittebrood, noch het sprin gen van de fontein op de Vismarkt houdt voor de Leidenaars een verrassing in. Nieuwsgierig behoeven wij dus niet te zijn, wat niet wegneemt, dat duizenden Leidenaars al in spanning het grote feest van Leidens Ontzet verbeiden. Er wordt reeds voor gespaard, verenigingen houden er rekening mee wat hun vergaderavonden betreft, het bestuur van de 3 October-ver- enlging is druk in de weer om alles tot in de puntjes voor te bereiden, kortom: Leiden is in afwachting van de dingen die komen gaan! Marine Luchtvaart houdt een tentoonstelling Toch zijn er wel nieuwe punten in het feestprogramma. We depken h.v. aan de Leidse Week, waarover el ders in dit blad meer, en aan de gro te luchtvaarttentoonstelling, die de Marine Luchtvaartdienst uit Valken burg van a.s. Dinsdag t.m. Donder dag op het Pieterskerkplein houdt. Er zal voornamelijk reddingsmate riaal tentoongesteld worden en als speciale attractie een Seafury-vlieg- tuig van Hr. Ms. „Karei Doorman". De tentoonstelling is gratis toegan kelijk en zal Dinsdagavond van 8 tot 10 uur opgeluisterd worden met een concert door de Kapel van de Ma rine Luchtvaartdienst. Haring en Wittebrood. Niet nieuw, maar wel iets bijzon ders is de uitdeling van haring en wittebrood, Vrijdagmorgen van 7 tot 10 uur in het Waaggebouw. Verleden jaar sprak het bestuur enthousiast over een geweldig record, toen bijna 8.000 Leidenaars zien hadden laten inschrijven, maar dit jaar is de be langstelling voor deze Leidse traditie overweldigend groot: ruim 13.000 Leidenaars komen of laten hun 3 Oc tober-gave halen! Dit onverwacht grote aantal stelt het bestuur voor grote organisato rische en financiële kwesties, die echter tot tevredenheid zijn of wor den opgelost. Er zullen 8.000 wit tebroden en 20.000 haringen wor den uitgereikt; voor gezinsleden onder de zes jaar worden geen ha ringen verstrekt en grotere gezin nen krijgen geen dubbel brood per persoon (b.v. tien personen: zes broden). De Leidse Meesters. Het hoogtepunt van de feestelijkhe den zal ongetwijfeld weer de histori sche optocht zijn, waaraan dit jaar bijzonder veel aandacht wordt be steed en die tot titel draagt „Leidse Meesters", een hulde aan de grote schilders, die Leiden in de loop der eeuwen heeft voortgebracht, Elders in dit nummer wijdden wij een arti kel aan Jan Steen, terwijl ook Rem brandt onze bijzondere aandacht had. De opening van de optocht zal dit jaar iets anders zijn dan voorheen, omdat de optochtcommissie beslag heeft kunnen leggen op twee origine le pauken uit het Legermuseum, die door een deskundige paukenist (uiteraard te paard) „betrommeld" zullen worden. Het historische deel begint met de schilder Cornelis Engebrechtsz (1468 1533), van wie in de Lakenhal de zijluiken van 'n onlangs gerestaureerd drieluik te bewonderen zijn. Vermoe delijk was hij de eerste Leidse schil der, die olieverf gebruikte. We zul len hem uitgebeeld zien met zijn drie zonen en een gevolg van figuren uit zijn werk, w.o. edellieden te paard. Na hem volgt Lucas van Leyden (14941533) wiens prachtig drie luik „Het Laatste Oordeel", dat ve le jaren als altaarstuk in de Pieters kerk heeft gehangen, thans hèt pronkstuk van de Lakenhad is. Mr. J. van Royen, stadsarchivaris van Leiden, die zich bij de voorberei ding van deze optocht zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, vond in de oude archieven, dat Lucas van Leyden in 1525 naar Middelburg trok om de grote Vlaamse schil der Jan Grossaert van Mabuse te bezoeken. Deze tocht per karos zul len we uitgebeeld zien. Dan komen Izaac Nicolaas van Swa- nenburgh (15381614) en Pieter van Veen (1563—1629) aan de beurt. De eerste was tevens burgemeester van Leiden. We zullen hem te paard zien zitten met zijn zoon Jacob, die de leermeester van Rembrandt was. Pie ter van Veen heeft „De spijziging der verloste Leidenaren op de 3e October 1574" geschilderd (het grote schilde rij in de Lakenhal). Ook hij reeds in deze groep mee. Joris van Schooten (15871651) heeft de Schutterij van Leiden ge schilderd. De figuren van deze schil derijen (eveneens in de Lakenhal) zullen worder uitgebeeld. Het St. Lucasgilde werd in 1648 opnieuw opgericht. De bekendste le den hiervan zullen op en naast een praalwagen worden uitgebeeld, o.a. Gabriël Metzu en Jan van Goyen, de beroemde landschapsschilder, schoon vader van Jan Steen. En dan komt het hoogtepunt van I de optocht, de grote Rembrandt, aan wien niet minder dan vier groepen worden besteed. Eerst wordt zijn hu- welijk met Saskia van Uylenburgh uitgebeeld (beiden in een karos). Vervolgens zullen we enige hoofd personen zien uit de beroemde „Nachtwacht", daarna een uitbeel ding van het bekende schilderij „De Staalmeester" en tenslotte enige Oosterse figuren, die Rembrandt tot model gediend hebbena Het beloven schilderachtige groepen te worden, de grootste Leidse meester, de groot ste ook van Nederland en een der grootsten ter wereld, waardig. Van Jan Steen zijn o.a. de herberg scènes zeer bekend; één er van zal op een praalwagen worden uitgebeeld, omgeven door figuren, die uit het werk van Jan Steen bekend zijn. Van Harmen Steenwijck (1612 1656) zal een prachtig stilleven wor den uitgebeeld, dat in de Lakenhal aanwezig is. Frans van Mieris de Oude (1635 1681) was het hoofd van de bekende schildersfamilie en oprichter van het thans nog bestaande teken- en schil dersgenootschap „Ars Aemula Natu rae" te Leiden. Van hem is bekend, dat hij eens bezoek ontving van Co- simo de Medici, hertog van Toscane. Dit bezoek zal' worden uitgebeeld, waarbij de Leidenaars hun geliefde gouden koets weer zullen zien. Eigen lijk past de koets niet in deze optoch.t maar de commissie wilde het pronk stuk toch niet op stal laten staan, zo dat hij zij het minder koninklijk opgetuigd nu in deze groep dienst zal doen. Gabriël Metzu (1629—1667) heeft vooral bekendheid verworven met zijn interieurstukken, waarvan er twee op een praalwagen worden uit gebeeld. verzorgd door een cabaret-revue-va riëté-gezelschmap onder leiding van Herman Tholen, waarin o.a. Kostja van Katwijk en Kees Stet zullen op treden. Traditiegetrouw zal de La kenhal 's morgens van 10 tot 12 uur geopend zijn om ie Leidenaars te la ten „pelgrimeren" naar de Hutspot en het grote schilderij van Pieter van Veen. Donderdagavond om 8 uur wordt op het Schuttersveld het grote Luna park geopend met meer dan 100 ver makelijkheden. Ingang uitsluitend aan de Rijnsburgersingel. Dit uitgebreide feestprogramma, dat iedere Leidenaar en onge twijfeld ook vele niet-Leidenaars in staat stelt Leidens Ontzet waardig te herdenken en vrolijk feest te vieren, zal gedeeltelik door de N.C.R.V. worden uitgezon den. Er zullen ook televisie-opna men gemaakt worden. Het verkeer in de stad op 3 October De Commissaris van Politie maakt bekend, dat op 3 October a.s. krach tens besluit van B. en W. de binnen stad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaar den, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgeslo ten van 's morgens 7 uur tot 's nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de des betreffende publicaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aantal be wijzen vani toegang tot het door af sluitbomen afgesloten gedeelte der Optocht met Leidse Meesters J A. H. Bakker Korff (1824—1882) was een verdienstelijk schilder van romantische schilderijtjes, waarbij vooral de dametjes zijn aandacht had den. Ben aantal van hen zal in de optocht worden uitgebeeld. De rij wordt gesloten door J. L. Cornet (1815—1882), die niet zo'n groot schilder geweest is, maar wel een verdienstelijk Leidenaar, omdat hij directeur van het Leidse Prenten kabinet was. De Lakenhal bewaart van hem enige interieurstukjes, waarvan het „Schildersatelier" wordt uitgebeeld als slot van deze letterlijk en figuurlijk schilderachtige tentoon stelling. Weliswaar heeft Leiden ook na Cornet nog verdienstelijke schil ders voortgebracht (we denken slechts aan een Floris Verster) maar zij zijn nog niet diep genoeg verzon ken in de historie, die deze optocht wil weergeven. Voor deze grote en ongetwijfeld zeer interessante optocht zijn niet minder dan 130 paarden nodig. Bo vendien zullen 450 personen de genoemde groepen en figuren uit beelden. Tussen de groepen mar cheren de zeven Leidse muziek corpsen, samen 500 man sterk. De optocht vertrekt weer om een uur vanaf de Burggravenlaan en volgt een route die iets afwijkt van andere jaren. Men raadplege het program maboekje. Het verdere programma. Het verdere programma vermeldt weer de grote Taptoe, die Donder dagavond om half acht vanaf de Kaasmarkt vertrekt, de koraalmuziek op Vrijdagmorgen om 8 uur in het Van der Werffpark, waarbij Leo Mens zijn zilveren jubileum viert als dirigent van deze volkszang, de plech tige herdenkingsdienst in de Pieters kerk om half elf, het grote avond feest op het Schuttersveld met een hosconcert van de muziekvereniging „Paul Kruger" en een luisterrijk vuurwerk tot besluit. Bovendien zal om half negen op het Levendaal een kortebaan-draverij gehouden worden, waarvoor beken de dravers zijr ingeschreven. Om kwart over negen vindt een grote mi litaire parade plaats door onderde len van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrach ten, voorafgegaan door drie militaire kapellen en begeleid door enige straaljagers, die boven de Breestraat zullen demonstreren. Nieuw is om negen uur de jeugd voorstelling door het Scapino-ballet in de Stadsgehoorzaal. De avondvoor stelling in de Stadsgehoorzaal wordt gemeente zal worden uitgereikt, in dien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven ca tegorie vervoermiddelen een drin gende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen ge daan worden van Maandag 29 Sep tember tot en met Woensdag 1 Oc tober van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur aan het Politiebureau, Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: naam en adres van de aanvra ger; soort vervoermiddel en de re den van aanvrage. Aanvragen welke niet volledig zijn of na 1 October binnenkomen, worden niet in behan deling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeien de aantal aanvragen, waardoor de beperking op de 3de October illu soir dreigt te worden, zal ook dit maal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs wordeni uitge reikt. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft voor de 3de October dispensatie verleend in de onthoudingswet voor al dege nen, die binnen het grondgebied van Leiden en Oegst- geest, die dag vertoeven. Deken A. HOMULLE. Deken Homulle verzocht ons te benadrukken, dat dus alleen voor de op die dag in Leiden en Oegstgeest aanwezigen dispen satie wordt verleend. Wanneer dus een inwoner van Leiden of Oegstgeest die dag buiten de beide genoemde plaatsen vertoeft, is hij onderworpen aan de gewone onthoudingswet en mag dus geen vlees of vleesspijzen gebruiken. ZILVER' Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het R.K. Lyceum „St. Bonaventura" te Leiden heeft men een bescheiden gedenkboek Zilver", een jubileum-uitgave van de school bladen, het licht doen zien. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, spreekt in een voorwoord zijn oprechte dank uit voor het vele goede, dat in en door deze onder wijsinstelling is bereikt. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, lid van het ere-comi- té, heeft een voorwoord geschreven, waarin hij er op wijst, dat de school in de afgelopen 25 jaar haar be staansrecht wel bewezen heeft. De grote aanwas van leerlingen schrijft Leidens burgervader voor een deel toe aan het streven het onderwijs aan deze school tot een zo hoog mp- gelijk peil op te voeren en het door het scheppen van nieuwe mogelijk heden aan te passen aan de behoef te. Moge deze school, die niet alleen voor Leiden maar ook voor de om geving van belang is, een nieuwe periode van bloei tegemoet gaan en ook in de toekomst een waardige plaats blijven innemen onder de Leidse onderwijsinstellingen. Pater drs. W. Geurts, O.F.M., se dert 1950 rector van het Lyceum, schrijft over de sterke binding tus sen de oud-leerlingen en hun gene genheid voor de school. Bovendien zijn er artikelen in op genomen van een lekenleraar, een vader van de leerlingen, een oud leerling en een leerling. Andere artikelen werden gewijd aan het Studiefonds, aan het zilveren jubi leum van vier leraren, aan de ge schiedenis van de school, aan de over leden leraren, leerlingen en oud leerlingen, enz. Tenslotte werpt pa ter Raymund Sasse van Ysselt een blik in de toekomst. Dit nummer is samengesteld door de ,heer Floor Vink en zo eenvoudig mogelijk uitgevoerd om de prijs bin nen het bereik van zeer velen, ook de leerlingen, te brengen. Vooral de oud-leerlingen zullen dit boekje v/aarderen als een blijvende herinne ring aan „St. Bonaventura". „LEIDSE MEESTERS" IN BEELD. De komende 3 Octoberoptocht staat, gelijl- men v/eet, in het teken der .Leidse Meesters", over wie men talrijke historische bijzonderheden kan lezen in de Feestwijzer der 3 >bervereniging. Gisteravond heeft leer mr. W. C. Feitkamp, ingeleid door de voorzitter van K. en de heer H. de Wilde, tijdens een door de 3 öctobervereniging en K. en O. in de Grote Pers van de Lakenhal georganiseerde bijeenkomst, aan de hand van een uitgebreide serie licht beelden, een interessante karakteris tiek gegeven van de kunst der Leidse schilders in de loop der eeuwen Zijn keuze bepaalde zich tot de belang rijkste, die zowel nationale als inter nationale interesse gewekt hebben. Zo behandelde hij in vogelvlucht het werk van Cornelia Engelbrechtsz, Lu- as van Leyden, Jan van Goyen, Rem brandt van Rijn, Jan Steen, Gerrit Dou, Gabriël Metsu. Floris Verster e.a. Verschillende der hierbij bespro ken stukken zijn in de Lakenhal aan wezig. Deze lezing heeft er ongetwijfeld in hoge mate toe bijgedragen, het in zicht te verdiepen en de basis te ver breden voor een goed begrip van de komende optocht, waarmee de grote Leidse schilders geëerd zullen wor den. Hoe belangrijk de Leidse school is geweest, kwam treffend tot uiting. DE LEIDSE WEEK GEOPEND dertussen wel duidelijk gewor den zijn wat de Leidse Week bete kent. Meer dan 370 winkeliers heb ben hun etalage feestelijk opgemaakt en daarin een ereplaats gegeven aan een reproductie van een schilderij, dat door een der Leidse Meesters (uit de optocht) werd gemaakt. Er zijn in totaal twintig verschillende re producties, zodat vele etalages de zelfde afbeelding laten zien. In het 3 October-programmaboekje kan men de namen der deelnemende winke liers vinden. Op invulformulieren moet het publiek vermelden hoe de schilderijen heten, wie ze gemaakt heeft en in welke etalage men ze vinden kan. Om de zaak niet te moei lijk te maken kan men bedoelde schilderijen (origineel of in repro ductie) vinden op de tentoonstelling „Leidse Meesters" in de Lakenhal. Als prijzen worden waardebonnen uitgeloofd, één van 100, twee van 50, vier van 25 en 30 van tien gulden (in coupures van een rijksdaalder) die besteed moeten worden bij de deel nemende winkeliers. De Leidenaars, die aan deze prijs vraag meedoen, zullen niet alleen op interessante wijze nader kennis ma ken met de kunstwerken van de Leid se Meesters, maar zullen a.s. Vrijdag ook de optocht veel beter kunnen begrijpen, omdat zij dan weten wat de voorstellingen daarin te beduiden hebben. Het bezoek aan de Laken hal zal voor velen de eerste stap zijn in het stedelijk museum, dat iedere Leidenaar minstens één keer gezien moet hebben! In het kader van deze Leidse Week zal de schilder Lucas van Leyden hoogstpersoonlijk een bezoek aan zijn geboortestad brengen. A.s. Maan dagmiddag komt hij met zijn echtge note Lysbeth van Boshuysen een rondrit door de stad maken en bij enige deelnemende firma's afstap pen. Om drie uur begint zijn rond gang op de Rijnsburgersingel, gezeten in een fraaie karos, voorafgegaan door muziek. We hopen, dat hem, die Leiden vier eeuwen geleden zo'n prachtig kunstwerk schonk, een har telijke ontvangst ten deel zal vallen! Er komt nog een Lucas naar Lei den, Lucas Bols, die met twee Am sterdamse poorters en een poorteres in 16e eeuwse klederdracht per spij kerautomobiel (1903) de etalages der Leidse slijters gaat bewonderen en keuren. Dit bezoek wordt a.s. Don derdagmorgen verwacht. Hedenmiddag om vier uur wordt de Leidse Week geopend met een rondgang door de stad van het Leids Politie-muziekgezelschap. DIAMANTEN PROFES SIEFEEST VAN ZUSTER HERMANA. Het is al weer 10 jaar geleden, dat zuster Hermana (C. Ter Meer) in de Pelikaanstr. te Leiden onder enorme belangstelling haar gouden feest vierde. Op 2 October a.s. hoopt zij het 60-jarig professiefeest te vieren. Zij is thans rustende in het Liefde gesticht, Korvelplein te Tilburg. Zij is thans ruim 80 jaar en geniet nog een goede gezondheid. Ruim 55 jaar was zij aan de school Pelikaanstraat te Leiden verbonden. Menigeen zal zioh de goede zuster Hermana nog wel herinneren, die een ieder met raad en daad bijstond. Dat de vele oud-leerlingen haar op 2 October niet vergeten! Modeshow van C. en A. VLOTTE PARADE VAN ,HERST- MODELLEN 1952. (Van onze mode-medewerkster). Wat Parijs, New-York en Wenen brengen, moge voor vele vrouwen de aantrekkingskracht van het ideaal bezitten, de Nederlandse kan al dit schoons in de meeste gevallen niet dragen, zowel om haar figuur als om haar beurs. De vele mode-shows van de laatste tijd hebben de vrouw ech ter toch wel hogere eisen doen stel len en de firma C. en A. heeft begre pen, dat de tijd van de tirelantijntjes aan goedkope jurken, die daardoor „duur" zouden moeten schijnen, de finitief aan het verdwijnen is. Men heeft de bakens verzet en ook in het goedkopere genre worden thans din gen gemaakt, die een vrouw met smaak kunnen bevallen. De beste ma nier om dit het publiek te tonen, is nog altijd de show. waar levende vrouwen en meisjes de tailetjes dra gen en geen starre etalage-poppen. En daarom organiseert men thans in de grote steden van Nederland C. en A.-shows. Leiden had de eerste officiële gisteravond in het pand van de firma aan de Botermarkt. Negen fieve verkoopstertjes toon den daar de nieuwe lijnen, stoffen en kleuren op een allercharmantste wij ze, misschien wel daarom des te char manter, omdat de routine van de be roeps-mannequin ten enenmale ont brak en het geheel daarom een frisse sfeer bezat. Eovendien klopte de or ganisatie als een bus waren japonnetjes, rokjes en truitjes, deux-pièces, mantels en bontjassen, zgn. cocktailjurkjes en dromen van avondjurken, gecomple teerd door de erbij behorende acces soires, die door verschillende mid denstandszaken in Leiden geleverd waren. Zo had Het Nieuwe Modehuis de hoedjes afgestaan, de firma Hulst de schoenen, de firma De Jong de tas sen, de parapluies kwamen van Van Oerle, de byoux van Van der Vlist en tenslotte de handschoenen van De Haas En met dit alles wisten de ama teur-mannequins te toveren. Een bijzondere aantrekkelijkheid waren de bakvisjurken en mantels, terwij1 de dames met wat grotere ma ten óók niet verlegen behoefden te zijn, want zelfs maat 50 was te koop. De grote schare belangstellenden, die langs de groene loper geschaard op het komende wachtte, werd welkom geheten door de bedrijfsleider, de heer N. Kuypers. De aankleding van de zaal was smaakvol verzorgd door de firma Pander. De show wordt de volgende week nog enkele malen herhaald. FILMAVOND VAN MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. „Hoe wij werken". Onder leiding van de voorzitter, de heer Joh. Jonker, hield de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leiden en Omstre ken, gisteravond in de bovenzaal van Het Gulden Vlies een geanimeerde bijeenkomst, waarop de zakelijke agendapunten slechts weinig om het lijf hadden. De grootste belangstel ling ging uit naar de filmvertoning, die verzorgd werd door enige ver tegenwoordigers van de Coöp. Zaai zaadvereniging „West Friesland" uit Wijdenis. Hiervoor waren ook de leerlingen van de tuinbouwcursus der Mij. en de leden der andere tuin- bouwverenigingen in Leiden uitgeno digd, zodat de zaal behoorlijk gevuld was. Vertoond werd de film „Hoe wij werken", die een beeld gaf van de werkzaamheden der vereniging, waarvan de leden geen coöperatie vormen op alleen zakelijke grondslag, omdat zij zich in de eerste plaats de veredeling v*an het zaaizaad voor ogen houden. De film werd opgeno men op verschillende tuinen in het land en liet o.a. het kweken, selec teren en oogsten van het zaad zien, evenals de bestrijding van ziekten. De bijschriften waren behalve in het Nederlands ook in het Frans en Duits gesteld, zodat deze film ook in het buitenland reclame kan maken voor het waardevolle zaaizaad van Neder landse bodem. De grote kaas op de Vebo-zuivel- tentoonstelling in het Waaggebouw, waarvan het publiek het gewicht moest raden, woog 124 pand. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid-west en Noord-west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 Sept.: zon op 6.35 en onder 18.27; maar. op 15.53 en onder 23.10 uur 28 Sept.: zon op 6.36 en onder 18.25; maan op 16,24 en onder uur. Koud en buiig Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land heeft zich de laatste da gen zeer dicht bij enkele actieve de pressies bevonden, die dan ook niet nagelaten hebben hun stempel op het weer te drukken. De voornaamste depressie lag Vrijdag boven de Noordzee en veroorzaakte aan onze kust de eerste herfststorm. Langs de Wadden-eilanden kwamen gemid delde windsnelheden van 86 km per uur voor, In de afgelopen' nacht nam de wind echter weer snel af. Dit nu was het gevolg van een tweede de pressie, die van de Oceaan komende met storm en regen West-Frankrijk binnentrok. Behalve een afneming van de wind bracht deze storing ook een tijdelijk afnemen van de buiigheid met zich mee, waaruit weer eens blijkt, dat een depressie niet altijd een ongunstige invloed op het weer heeft. De depressie rekt nu over Oost-Frankrijk naar Duitsland en in verband daarmede zal de Westelijke luchtstroming over ons land weer in kracht toenemen. Ook de kans op buien wordt weer iets groter, terwijl de temperaturen aan de lage kant blijven. Üet w-eeA in &uAo-p.a gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO regen 9 C. STOCKHOLM zwaar bew. 14 HELSINKI geheel bew. H EDINBURGH zwaar bew. 14 LONDEN zwaar bew. 16 KOPENHAGEN regenbui 13 AMSTERDAM zwaar bew. 14 ZüRICH regen 17 LOCARNO regen 20 GENèVE geheel bew. 16 PARIJS regen 16 BORDEAUX regenbui 19 NICE onweer 27 BERLIJN half bew. 15 FRANKFURT regen 16 MüNCHEN zwaar bew. 15 WENEN nevel 15 LUXEMBURG regen 12 GRENOBLE regenbui 19 INNSBRUCK geheel bew. 17 Nog steeds daling in de Leidse werkloosheid Op 20 September stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven 1613 werkloze mannen, waarvan 234 op D.U.W.-objecten waren tewerkge steld. Deze week bracht een zeer ge ringe daling in de werkloosheid welke zich over alle bedrijfstakken uitstrekte. Het aantal ingeschreven vrouwen onderging in de afgelopen week geen wijzigingen en bedroeg op 20 September 174. De verwachte seizoenstijging welke in andere jaren reeds in Augustus viel te constateren heeft zich dus ook deze week niet ingezet. Een verheu gend verschijnsel. Het verschil tus sen het aantal ingeschrevenen in September 1951 en September 1952 is 67, n.l. 1546 in '51 en 1613 in 1952. IT HET LEVEN van de Vrouw EEN GOED BEGIN Het hart zonk ons in de schoenen, toen wij Donderdag 1.1. in de stro mende regen op weg togen naar Duinzicht, om daar onze jaarlijkse Recollectiedag bij te wonen. Hoe zou de opkomst zijn? Nu, gelukkig, dat viel mee. De opkomst was zelfs beter dan verleden jaar. Toch een bewijs, dat we op de goede weg zijn en dat de dames ook dit nodig ach ten. Al hebben we onze meditatie niet in de tuin kunnen houden, de stemming was er niet minder om. Ja we kunnen terugzien op een goed geslaagde Recollectiedag en de dames, die thuis zijn gebleven, heb ben werkelijk wat gemist. De conferenties van pater dr. Ze- no waren heel goed en duidelijk en ieder van ons heeft er wel de les kunnen trekken, die zij nodig had. Als wij dat nu ook doen, is deze dag voor ons niet vruchteloos ge weest. Integendeel! Laten de dames, die aanwezig wa ren, de woorden, door de presidente gesproken, ter harte nemen en an dere dames animeren in het vervolg ook aanwezig te zijn. Dan kan het niet anders of wij zullen de plaats innemen, die ons toekomt. Het bestuur R.K. Vrouwen beweging afd. Gilde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2