S)e ftjidaeSoti/fco/iit Straatsburg wil Europese bouwmaatschappij Schachts advies aan Egypte Afscheid van de „Sibylle" De „Mau Mau' in Kenia De arresties in Salvador naar welvaart Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12701 1 1 MCIPT DC BISSCHOP l ty jêW'etKMCH BOOU/CHS l Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BREDE VISIE I"\E RAADGEVENDE vergadering U van de Raad v. Europa, die op het ogenblik te Straatsburg .bijeen is, is een voortvarend college, dat ver-gaande besluiten durft te nemen. Nu kan de raadgevende vergadering dat gemakkelijk doen, want zij draagt geen verantwoordelijkheid en de be sluiten, welke zij neemt betreffen slechts de kwestie of zij iets al of niet zal adviseren aan het comité van ministers. Het zijn de ministers, dié het advies dan verder met hun regeringen moeten bespreken en eventueel de verantwoordelijkheid dragen voor de uitvoering. Maar zelfs wanneer men erkent dat de Assemblée dus gemakkelijk praten heeft, zal men toch ook moe ten toegeven, dat de problemen, waarover zij advies uitbrengt, zeer ernstig en zeer deskundig 0 worden behandeld. Zij geeft blijk van een buitengewoon brede visie, welke niet geremd wordt door allerlei kleine en grote bezwa ren van practische uitvoerbaarheid, diplomatieke gevoeligheid] es en wat dies meer zij. Donderdag j.l. heeft de Assemblée een werkelijk groots plan aangeno men ter voorlegging aan de ministers der samenwerkende landen, een plan, dat drie doeleinden nastreeft, n.l.: 1. Europa moet onafhankelijk Credieten voor nieuwe huizenbouw Nieuwe woningen voor millioenen Europeanen, bescherming voor de bur gerbevolking in oorlogstijd, ouderdomspensioenen en verbetering van het verkeer zijn enige plannen, die gisteren naar voren gebracht zijn in de Raadgevende Vergadering te Straatsburg. De vertegenwoordigers van vij?1 tien landen stemden met overgrote meerderheid voor de oprichting van t en Europese „bouwmaatschappij" een credietinstelling, die in en buiten Europa gelden moet aantrekken voor de financiering van huizenbouw in landen, waar internationaal optreden noodzakelijk is. BESCHERMING IN OORLOGSTIJD De vergadering nam tevens een aanbeveling aan, dat alle leden-sta- ten zouden overgaan tot de ratifica tie van de Conventie van Genève van 1949 ter bescherming van de bur gerbevolking in oorlogstijd. Deze conventie voorziet verder in het ne men van „practische maatregelen" om gegevens uit te wisselen over de methoden van evacuatie en bescher ming. Voorts werd een voorstel aan genomen, dat bijzondere bescherming van kinderen in oorlogstijd beoogt door het instellen van veiligheids zones. De resoluties op het gebied van sociale zekerheid geven middelen worden gemaakt van de Amerikaan- aan door middel waarvan de be> se dollarhulp; 2. de hele wereld moet voldoende grondstoffen kunnen krij gen, nu de behoefte met sprongen stijgt, en 3. de nog niet ontwikkelde gebieden moeten tot bloei worden gebracht. üeze drie doeleinden vormen sa men één geheel. Om Europa onaf hankelijk te maken van de Ameri kaanse dollars is het een gebiedende eis, dat de Europese landen minder invoeren uit de dollarlanden, het geen zij kunnen bereiken door .hun eigen productie te vergroten. Om de eigen productie te kunnen- opvoeren moet Europa de beschikking krijgen over voldoende grondstoffen en dat is weer te bereiken door de nog niet voldoende ontwikkelde gebieden tot bloei te brengen. Het één hangt met het ander samen. Hoe men deze grootscheepse opzet denkt te verwe zenlijken, is niet in een paar woor den te zeggen, maar men denkt zich o.a. de oprichting van een Europese bank, welke in nauwe samenwerking met de Wereldbank de ontwikkeling van de nog bestaande overzeese ge biedsdelen zal bevorderen. Voorts denkt men aan langlopende con tracten tussen de regeringen tot le vering van grondstoffen en tot sta bilisatie van de grondstoffenmarkt. In dit verband worden nauwere han delsbanden aanbevolen met Enge land en de andere landen van het Britse Gemenebest. Met name wil men dezelfde voorkeursrechten, wel ke ook gelden tussen de landen van het Britse Gemenebest onderling. staande sociale wetgevingen en prak tijken van de vijftien landen onder ling in overeenstemming gebracht kunnen worden. De sociale commissie van de ver gadering liet weten, dat er twee tus sentijdse overeenkomsten zijn ont worpen om pensioenen, speciale ver-1 goedingen en soortgelijke sociale voorzieningen aan de Europese ar beiders te verschaffen. Al deze resoluties zijn aan de vijf tien ministers van Buitenlandse Za- Een derde overeenkomst, die han delt over sociale en medische bij stand, is bijna voltooid. De vergadering besloot bij stem ming een bijzondere commissie van vooraanstaande autoriteiten op het gebied van sociale administratie in te stellen om te onderzoeken hoe eenvormigheid in de sociale voor zieningen van de vijftien landen ge bracht kan worden. De Raadgevende Vergadering heeft slechts een adviserende stem, maar haar resoluties worden voorgelegd aan de vijftien ministers van Bui tenlandse Zaken, die de aanbevelin gen in daden kunnen, omzetten ten bate van de 280 millioen Europeanen, wier vertegenwoordigers in Straats burg bijeen zijn. Afspraken over een verdeeld Duitsland? WAT WEET WEHNER DAARVAN? De Westduitse kanselier Aden auer heeft gisteren per speciale koe- rier een brief laten bezorgen aan ken voorgelegd met het verzoek tot Herbert Wehner, een lid van hetso- bekrachtiging zonder uitstel. Op alle' «aal-democratische partijbestuur, afgevaardigden werd een beroep die °P °?enkhk deelneemt aan gedaan om vaart te zetten achter de congres van zijn partij te Dort- ratificatie in hun parlementen. 'TO'N PLAN is ontegenzeggenlijk een grootse conceptie en het feit, dat het in de Assemblée met nage noeg algemene stemmen is aangeno men, zegt ook wel iets. De afgevaar digden mogen dan al geen gezags dragers zijn, zij zijn in elk geval wel gezaghebbende politici en vertegen woordigen allerlei stromingen in hun diverse landen. De regeringen zul len er dus wel rekening mee mogen houden. Een belangrijke factor is daarbij, dat Engeland om verklaarbare re denen overigens zich geheel ach ter dit plan heeft geplaatst. Engeland ziet er heil in, maar aan de andere kant heeft Europa op haar beurt al le reden om Engeland in deze tege moet te komen, al was het alleen maar omdat daardoor Engeland nau wer verbonden wordt aan Europa. Engeland heeft steeds alle plan nen tot eenwording van Europa warm gesteund, maar tot deelneming aan de practisch uitvoerbare plan nen, zoals de Kolen- en Staal Ge meenschap, kwam het niet. Achteraf wil het nu een sterkere binding tus sen de diverse Europese organen, omdat het vreest, buiten de organi satie van de Europese statenbond te geraken, nu de plannen daartoe al lengs vastere vormen aannemen. Wij kunnen deze tendez niet betreuren, integendeel; een buiten Europa staand Engeland verzwakt de Euro pese solidariteit. Ofschoon er geen enkele Neder lander was onder de deskundigen, die het rapport omtrent het boven besproken plan, (de Nederlanders zijn anders nogal gewild bij de sa menstelling van rapporten) werd er toch een beroep gedaan op de Ne derlanders om een belangrijke rol te spelen in de uitwerking en uitvoe ring van het plan. Speciaal wat be treft het tot ontwikkeling brengen van de overzeese gebiedsdelen. Men erkent dus niet alleen onze ervaring in het besturen van koloniën, maar impliciet ook ons succes daarbij en onze bekwaamheid. Straks komt het nog zover, dat men openlijk gaat be treuren, dat Nederland zijn koloniën kwijt is, omdat zij zo nuttig zouden zijn geweest bij de opbouw van een verenigd Europa, terwijl men eerst boos was, dat Nederland ze niet a bout portant wilde los laten. Het kan verkeren in deze wereld, maar wij mogen de hoop koesteren dat er bij alles wat er „verkeert" in het Europa van onze dagen, ook iets is, dat niet „verkeerd" is, nl. het toenemend besef van Europa's soli dariteit, waardoor grootse dingen tot stand gebracht kunnen wor<" Invoering arbeidsdienst Dr. Hjalmar Schacht, de Duitse financiële expert, die de economische moeilijkheden van Egypte heeft be studeerd, heeft de regering aange raden een „arbeidsdienst" in het le ven te roepen. In deze „arbeidsdienst" zouden al le valide Egyptenarcn een jaar moe ten dienen, zo verneemt AFP en hij zou vooral moeten dienen voor het uitvoeren van grote irrigatiewerken. Schacht heeft Egypte intussen al weer verlaten. Gisteravond arriveer de hij op terugreis naar Duitsland, op het vliegveld van Genève, van waar hij vandaag doorreist naar Frankfort. mund. Adenauer verzoekt hem daarin al les te zijner kennis te brengen wat hij eventueel weet van een Oost- West complot ter handhaving van de huidige verdeeldheid van Duitsland. Volgens Duitse persberichten heeft Wehner namelijk op het congres verklaard, dat hij binnenkort ont hullingen zou doen, waaruit zou blij ken dat „de achterhoeden van de Duitse communisten en van de strij ders voor een klein-Europese oplos sing reeds met elkaar in verbinding zijn getreden uitgaande van de ver deeldheid van Duitsland". Het Westduitse kabinet heeft gis teravond over deze beweerde uitla ting van Wehner gesproken. In zijn brief zegt Adenauer o.m.: „De onthullingen kunnen van .be slissende betekenis zijn voor maat regelen op het gebied van de buiten landse politiek". In welingelichte kringen te Parijs noemt men de berichten over ge heime Frans-Russische besprekingen aangaande het Duitse vraagstuk ge heel verzonnen. De Franse Middellandse-Zeevloot heeft gisteren een laatste groet aan de duikboot „Sibylle" gebracht, die Woensdagochtend met mau en muis is vergaan. De schepen voëreni in file langs Cap Camarat bij Toulon, ter wijl op het schip een erewacht het saluut bracht. Hel vlaggeschip van de vloot, de 7600 ton metende kruiser „Montcalm", voer voorop. Van elk schip wierp een onderofficier een krans in de olievlek, die de plaats aanwijst waar de „Sibylle" voor het laatst is gedoken. Jagers van de marine-luchtmacht brachten, laagvliegend over het wa ter, een laatste groet. In Toulon hin gen alle vlaggen halfstok. Eén lid van de bemanning van de „Sibylle", de matroos Jean Brunout, die tijdens een verlof ziek geworden is en niet mee kon uitvaren, is daar door gespaard. Marty en Tillon moeten opbiechten In de „Humanité", het orgaan van de Franse communistische partij, zijn Vrijdag brieven van Marty en Tillon afgedrukt, waarin zij verklaren ge heel in te stemmen met de tegen hen genomen maatregelen. Zij verklaren, dat geen partijlid de noodzakelijk heid en juistheid van de sancties in twijfel kan trekken. In 'n artikel op de voorpagina roept Ï&-" ovX ^„Ten0Vpubii: Mexicaans vliegtuig ceren. Het politieke bureau van de Franse communistische partij acht het uitstel van zelfcritiek ontoelaat baar, aldus het artikel. De verkla ringen van beide gedegradeerde lei ders ziet het bureau als „een nieu- belofte, dat eindelijk deze zelfcri tiek zal worden ondernomen". Ïlooïie. „$onai" kw-am naai Rottendam Reizende diercencvdten in Cngeiand Zelfs de meest afgelegen boerderij in Engeland kan tegenwoordig dokters hulp krijgen voor de dieren. Het „Animal Health Trust Mobile Laboratory" een rijdend laboratorium dus, helpt de boeren met het vaststellen van ziek ten en het verhelpen daarvan, onder hun dieren. Het laboratorium houdt ook demonstraties op landbouwtentoonstellingen. Met het bestrijden van vogelpest in een zeer afgelegen gedeelte van Engeland bewees het al goede diensten. Vogels die er „verdacht" uitzien, worden door Dr. C. Stadey en mejuffrouw Jill Speller op vogelpest onderzocht. Bomaanslag in Geen Wafd zonder Nahas De burgerlijke en militaire politie in Cairo wordt versterkt. Waarne mers geloven, dat er een of andere actie van de autoriteiten op handen is om het conflict tussen de Wafd- leider Nahas en de regering op te lossen. Nahas zou vandaag in zijn huis met het bestuur van de Wafd een besluit aangaande zijn politieke toe komst nemen. De parlemensfractie van de Wafd heeft gisteravond besloten, dat er geen Wafd zonder Nahas kan zijn. Een walvis, die werd aangekocht door een groep Noren, en in verschillende landen van Europa zal worden tentoongesteld, wordt hier aan boord gehesen van het s.s. „Claus", dat het dier naar Rotterdam zal brengen. In deze stad wordt namelijk de „première" van de walvis gegeven, in het tentoonstel lingsschip „Viking", dat ligplaats koos in de Coolhaven vlak bij de zoge naamde Lage Erfbrug. Walvis „Jonas" is onderweg naar Rotterdam. Leden van het geheime genoot schap „Mau Mau" hebben Vrijdag bij de berg Kenia in de Britse kolo nie Kenia een krachtstation in brand gestoken en tenminste 100 schapen en 84 stuks ander vee op boerde rijen van blanken gedood. Uit Hairo- bi zijn per vliegtuig politiehonden aangevoerd om te helpen bij het on derzoek, dat belemmerd wordt door zware regenval. Alle telegraafverbin dingen in het gebied zijn verbroken. Zeventien verdachten zijn reeds aangehouden. LUFTHANSA IN VOORBEREIDING De Westduitse regering heeft be sloten, dat een speciale maatschappij zal worden opgericht, welke al het voorbereidende werk zal moeten doen voor de wederinvoering van de burgerluchtvaart in West-Duitsland, zo deelde de Westduitse minister voor vervoer, dr. Hans Seebohm mede. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij, dat 6 millioen D.M. groot zal zijn, zal door de federale rege ring en door de regeringen der sta ten worden bijeengebracht. Minister Seebohm verwacht niet, dat de bezettingsmogendheden de oprichting van de nieuwe maatschap pij zullen verbieden. In verband met de buitengewoon lange leveringstij den is het dringend nodig, dat thans contracten voor toestellen worden ge sloten, opdat in het komende voor jaar West-Duitsland de burgerlucht vaart zal kunnen hervatten. Volgens de minister zal de nieuwe Westduitse Lufthansa ongeveer 30 toestellen nodig hebben, n.l. 15 2- motorige toestellen voor de binnen landse en inter-Europese lijnen en 15 viermotorige toestellen voor de overzeese lijnen. ONGEVAL OP BOUWWERK TE SANTIAGO. Twaalf personen zijn Vrijdag om het leven gekomen door het instorten van een steiger op de tiende etage van een bouwwerk der Nationale Spaarkas ie Santiago (Chili). Twin tig personen liepen verwondingen op. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. In een Mexicaans lijnvliegtuig is Donderdag tussen Mexico en Oaxaca een tijdbom ontploft, waardoor het toestel werd beschadigd. De piloot slaagde er in zijn machine aan de grond te zetten. Passagiers en be manning bleven ongedeerd. Hoewel een onderzoek naar de ont ploffing is aangekondigd meent men in Mexico, dat de dader van de aan slag reeds bekend is. Hij zou zes ar beiders hebben aangenomen voor werk in Oaxaca en hun vliegtocht daarheen hebben bekostigd. Eén der arbeiders zou hij in een koffer een tijdbom hebben meegegeven. De kracht van de ontploffing was geluk kig niet groot genoeg om de machine te doen verongelukken. De pleger van de aanslag zou zijn arbeiders voor 600.000 pesos hebben verzekerd. Wervelstorm teisterde Mexico De aan de golf van Mexico gren zende Mexicaanse kust is Vrijdag ge teisterd door een zware wervelstorm. Bijzonder zwaar werd de staat Vera Cruz getroffen. De aangerichte scha de is enorm; er is echter nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Tussen Tampico en Tuxpan traden de meeste rivieren buiten haar oevers. De laaggelegen wijken van de havenstad Tampico kwamen ruim een meter onder water te staan. Weg- en telegraafverbindingen in het gatroffen gebied werden ver broken. De regering van de Midden-Ame rikaanse republiek San Salvador heeft Vrijdag een aantal communisti sche leiders laten arresteren. Er zou een samenzwering tegen de regering zijn ontdekt. Volgens de regering zijn plannen gevonden voor het vermoorden van regeringsfunctionarissen, het aan stichten van ongeregeldheden en brandstichting. Bij huiszoekingen zijn volgens de autoriteiten talrijke wa pens, granaten en militaire uitrus tingsstukken gevonden, alsmede do cumenten over organisatie en oplei ding van communistische stoottroe pen in de afgelegen bergstreken van La Libertad. Volgens in Guatemala ontvangen berichten is de staat van beleg af gekondigd en voor een periode van 30 dagen censuur op de pers inge steld. San Salvador is de kleinste en dichtst bevolkte staat in Midden- Amerika. President van de republiek is lui tenant-kolonel Oscar Osorio. Hij werd in Maart 1950 gekozen na het hoofd te zijn geweest van een junta van vier man, die het land sedert 1949 had geregeerd. JCaweCtje Voor geen mens is een hem gedaan onrecht gering. Het reisbureau, dat de passa ge naar het wonderland van wel vaart verzorgt, heeft een drukke week achter de rug. Hedenmor gen werd de 25.000 duizendste passage besproken, dat is voor het afsluiten van de eerste week geen onaardig resultaat. Maar het kan natuurlijk nog veel be ter. Nu is het zo, dat velen nog niet precies weten, wat de voor waarden en de vooruitzichten zijni van de wondere reis. De voorwaarden zijn heel simpel: Men neme een lotkaart van het Kath. Thuisfront (verkrijgbaar bij de redactie Leidse Courant) en vuile daar mét zijn naam en adres ook in de daarvoor be stemde hokjes een of twee ge tallen in, die ieder niet groter (wel kleiner) dan zes cijfers mo gen zijn. Het getal, dat U kiest is voor de rest volkomen aan uw eigen inspiratie overgelaten'. Wanneer wij echter een tech nisch advies mogen geven, dan raden wij aan een niet te veel voorkomend getal in te vullen. Om een voorbeeld te noemen: Het moet erg toevallig zijn, als twee mensen geheel afzonderlijk het idee zouden krijgen om het getal 629138 iru te vullen, terwijl het getal 111111 of 33 veel meer in trek zal zijn. Wanneer U nu een zeer buitennissig getal ge kozen hebt, dan hebt U daar ver schillende voordelen van: Ten eerste: Wanneer Uw nummer getrokken wordt, loopt U prac tisch niet het risico, dat ook een ander Uw nummer gekozen heeft, waardoor U weer het ri sico van een herlotirog zou moe ten ondergaan; ten tweede hebt U legio meer kansen, dan een meer voorkomend nummer, daar alle nummers van 1 tot en met 999.999 in de tombola zitten en de notaris, wanneer hij een num mer trekt, dat niet ingezonden is, net zolang gaat tellen, totdat hij een wél ingezonden nummer heeft bereikt. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat men zo doende met een getal als 729463 een grotere kans loopt om bin nen het raam van enige duizen den getallen nog de enige te zijn, dan de inzender van getal no. 99. Ondertussen zijn in de diverse afdelingen en plaatsen al de no dige activiteiten ontplooid. Wan neer we de eer van de primeur moeten uitdelen, dan geloven we, dat deze naar Noordwijkerliout gaat, dat onmiddellijk na het be kend worden der actie een ver zoek indiende om 500 kaarten, die daar mét de nodige omlijsting zullen worden rondgedeeld en opgehaald. Vlak na Noordwij- kerhout volgt De Kwakel, die ook reeds de aangevraagde 500 kaarten ontving en daar ook weer minstens 500 gulden mee hoopt op te halen, die het Kath. Thuisfront zullen steunen bij haar werk om de 150.000 Neder landse jongens in het hartje van de Veluwse heide aan een dak te helpen, waaronder zij stemming en gezelligheid zullen vinden. De komende week zal men zijn num mer in moeten sturen, wil men meeloten met alle trekkingen, waarvan de eerste hoogstwaar schijnlijk Zondag 5 Oct, a.s. zal plaatsvinden. De weg der welvaart ligt open, ook voor U. Grijp voor twee kwartjes Uw kans, om dit land van louter genoegen te bereiken. KRONUS.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1