©e£eidóe(Bou/fca/nt Om Europa onafhankelijk te maken van de dollar De duik naar de dood in de Middellandse Zee Alle hoop op redding uitgesloten 5)e ttevtnióte S-Jum&e duifiüaat Geheel W+ Europa zal verdedigd worden Jio-tieUje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12700 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 RADICAAL WANNEER we de stemming op de „Karakter"-meeting, waarvan „Junior" gisteren te dezer plaatse een peiling gaf, goed gepolst hebben, dan spreekt daaruit een gevoel van onzekerheid omtrent de sociaal-eco- nomisohe richtlijnen van de door Katholieken te volgen politiek. De jongeren willen, dat de K.V.P. eens flink voor de dag komt en niet al leen zwart op wit, maar ook tot in onderdelen uitgewerkt en gepreci seerd, een lijst opmaakt van hetgeen zij nastreeft. Zij willen een nauw- omschreven zekerheid van de Katho lieke maatschappijleer in dit land in deze tijd. Zij willen zo is de jeugd van alle eeuwen geweest radicaal zijn en radicale hervormin gen zien. De verlanglijst is er in de vorm van het staatkundig en het verkiezingsprogramma. Maar deze programma's zijn naar de smaak van de jongere generatie te vaag, te wei nig-belovend en omvatten niet het gehele maatschappelijk leven in een groot bouwsel van de Christelijke gedachte. Ook dit bouwsel is er echter, uitgewerkt in een indruk wekkende rij van philosophische, sociologische en economische verhan delingen. Maar ook deze knappe ver handelingen voldoen de jongeren niet. Zij willen de daad, liefst de opzienbarende daad, de omwenteling der maatschappij in Christelijke geest. In dat opzicht zullen de jongeren van heden even teleurgesteld blij ven als de jongeren van vroeger. De hervorming der maatschappij gaat, wil de hervorming vruchtbaar zijn, langs de wegen der geleidelijkheid, doch het is het goed recht van de jongeren er tegen op te komen, dat deze geleidelijkheid zou verslappen tot lijdelijkheid. Aan jonge mensen, die niet radicaal willen zijn, ont breek de spirit en de levensdrang. Minder goed kunnen wij plaatsen, dat dezelfde geestesgesteldheid van de jongeren zich meester gemaakt heeft van een deel der ouderen. Hoe deze mentaliteit is gewekt, kan hier in 't midden worden gelaten, doch wat aan de verkiezingen is voor afgegaan, wat bij de verkiezingen is gebleken en na de verkiezingen tot in den treure wordt uitgerafeld, geeft eenzelfde beeld van onzekerheid als op de meeting, indien we goed ge polst hebben, tot uiting kwam. Afge zien van bepaalde groepsbelangen, welke tijdelijk in de verdrukking kwamen en welker verdediging zeer terecht is opgenomen, heerst er bij velen een geest, welke men zou kun nen kenschetsen als ontevredenheid en onvoldaanheid, korf gezegd als dwars. Men wil, wat er in feite reeds is (gelijk boven uiteengezet), maar men neemt er geen genoegen mee. Want men wil heel vagelijk „iets anders" zoals de jongeren. Men wil radicaliteit, naar de conservatieve zijde of naar de progressieve zijde. De brief, welke Pius XII aan het Turijnse congres heeft geschreven (in dit nummer gepubliceerd) zal die ontevredenen van verschillende scha kering niet bevredigen, ofschoon in deze brief de gezonde verhoudingen van onderneming en werknemers worden uiteengezet. De brief is in 't geheel niet radicaal, als daaronder wordt verstaan een streng doctrinair betoog van zo moet het en niet an ders. Toch is het een typisch doctri nair betoog in de geest van de Chris telijke maatschappij-gedachte, welke gebaseerd is op de solidariteit, de eensgezindheid en samenwerking van de verschillende groeperingen in de maatschappij. Een dergelijke solida riteit, welke grondlèggend is voor een doorleefd Christendom, vraagt altijd een geven en nemen, een ver mijding van uitersten, een afwegen van belangen. Men kan dit een zwakte noemen, het is echter juist een kracht, een waarborg van even wichtigheid, welke de mogelijkheid van verwezenlijking in zich draagt. Het is de weg van het juiste midden. Een goed gerichte politiek zal altijd de weg van dat juiste midden moe ten volgen, al kan zij, onder de druk van bepaalde omstandigheden, wel eens even te linker of te rechter zijde afwijken, om als de critiek daar op de aandacht vestigt het even wicht weer te herstellen. Dit geluid zal de jongeren, omdat zij radicaal willen zijn, niet aanstaan en de ontevredenen onder de oude ren, die „iets anders" willen, niet bekoren. Is het Christendom dan niet radicaal meer? Is het Christen dom dan verwezenlijkt in ons staats bestel? Daarop zij het antwoord: het Christendom heeft niets van zijn radicaliteit verloren. Een van zijn radicaalste eisen is, dat rr>en zijn medemens ook als hij vijandig is moet beminnen als zichzelven. De solidariteit is daarvan de neer slag in het maatschappelijk program, dat politiek verwerkelijkt moet wor den. De slot-alinea van de Turijnse brief is echter de kern, waarom alles draait. Wij ontkomen niet aan de indruk, dat velen, zowel jongeren als ouderen, aan een politieke orga nisatie als de K.V.P. als een gemis aan radicaliteit aanwrijven, wat feite een gemis is aan radicaliteit in hun eigen persoonlijk leven. Wan neer wij er met meer ernst en vol komen radicaal naar zouden streven, goede Christenen te zijn, ieder Ka tholiek het Christendom volledig in practijk bracht (en in het verleden had gebracht), dan zou daarvan een kracht ten goede uitgaan, welke onze Nederlandse samenleving reeds lang hervormd had. Men verschuilt zich Een gedurfd plan te Straatsburg ontwikkeld Ridgway ontvangen door Koningin Juliana Een stoutmoedig plan om de West-Europese landen onafhankelijk te maken \an dollarhulp door hun overzeese gebiedsdelen te ontwikkelen en hun hulp bronnen in gemeenschap te brengen heeft gisteravond een overweldigende meerderheid verworven in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. De uitslag was 84 stemmen voor, geen tegen. Het „Straatsburg-plan" voorziet in: 1. Verhoogde productie van grondstoffen in overzeese gebiedsdelen. 2. Aanwenden van de hulpbronnen van alle Europese democratische landen, die welke geen overzeese bezittingen hebben inbegrepen, voor dit doel. 3. Invoeren van een wederkerig stelsel van voorkeurstarieven tussen de landen van het Engelse Gemenebest enerzijds en het vasteland van Europa met zijn overzeese delen anderzijds. lMon wac pp iinanipm het verschaffen van kapitaalgoede- IVItll WdS tr UllcJIlltJIIl ren aan onder-ontwikkelde gebieden vont* en °P voe* van gekheid van de VULir voordelen zouden profiteren. I De meest gezaghebbende stem, die De stemming kwam aan het eind zich tegen het plan verhief, kwam van een debat, waarin twee hoofd- van de Zweedse liberale econoom stromingen vielen te onderkennen: In de eerste plaats kwam met na druk de overtuiging naar voren, dat Epropa zich tot het uiterste moest inspannen om op eigen benen te staan, om onafhankelijk te zijn van wat een der leden noemde „Ameri kaanse liefdadigheid". In de tweede plaats de overtuiging, dat Duitsland en andere „niet-koloniale" mogend heden van Europa zouden delen in Nixon won het pleit Nu de tegenaanval Senator Richard Nixon heeft het pleit gewonnen hij blijft de repu blikeinse candidaat voor het vice- presidentschap. Maar tegelijk is zijn voor de radio en televisie gelanceerde tegenaanval op de democraten het sein geworden tot een openlijke uit daging aan gouverneur Stevenson om op zijn beurt te onthullen wat zijn aanvullende fondsen nu eigenlijk pre cies te betekenen hebben, „tenzij hij iets te verbergen heeft". Het was Eisenhower's voornaam ste adviseur Sherman Adams, die zich tot tolk maakte van deze uitdaging, luttele uren nadat de generaal in het openbaar te Wheeling zijn volste ver- prof. Bertil Ohlin, die waarschuwde, dat het plan onvermijdelijk zou lei den tot een afwerende houding je gens de Verenigde Staten en tot een algemene verhoging der tarieven om de kosten van de voorgestelde voor keursrechten te dekken. Hij voerde aan, dat dit „uiterst belangrijke vraagstuk" door een „achterdeurtje" binnen was gesmokkeld. Robert Boothby, de mede-opsteller van het plan en een Engelse conser- vatief, sloot het debat. Hij zei, dat het plan de weg aangaf naar de op lossing van „het verschrikkelijke probleem van het dollartekort" en bestreed de critiek van prof. Ohlin. Boothby zeide, dat er was voorzien in deelneming van Amerikaans kapi taal op gelijke voorwaarden en dat er uiteindelijk een algemene tariefs verlaging uit zou voortkomen. Een Oostduits leger? Volgens welingelichte kringen te Bonn, die zich beroepen op berich ten uit Oost-Duitsland, heeft de Sowj et-controlecommissie aan de Oostduitse minister van binnenland se zaken opdracht gegeven de orga nisatie van een Oostduits leger voor te bereiden. De richtlijnen hebben be trekking op de nieuwe registratie van alle gewezen Duitse officieren, het Generaal Ridgway, die een officiëel bezoek aan ons land brengt Is gistermid dag met zijn echtgenote door H. M. Koningin Juliana ten paleize Soestdijk ontvangen. De Generaal en zijn vrouw, die vergezeld werden door de Mi- gadeslaan van de gewezen officieren, I nister van Oorlog en Marine Ir. C. Staf, gebruikten op Soestdijk de lunch. die geen positief standpunt voor het Sowjet-regiem innemen en het wer- I ven en de scholing van „progressief ingesteld" gewezen officieren. Op de foto zien we H. M. Koningin Juliana, Generaal Ridgway (rechts) en Ir. C. Staf (links). trouwen in Nixon had uitgesproken j bewaren onder de zeespiegel, zette met de woorden, dat de senator zich i de duik zich voort totdat de druk „volledig gezuiverd" had van alle be- j van het water te groot werd en de schuldigingen, dat hij op onrechtma tige wijze geld van de Californische millionnairs zou hebben aangenomen. Eisenhower zei, dat Nixon het slachtoffer is geworden van een „on billijke en laaghartige aanval". En terwijl hij de senator voor de micro foon trok, zei hij: „Hij heeft zich niet alleen volkomen gerehabiliteerd, maar wat mij betreft staat hij hoger dan ooit tevoren. Nu gaat ons ge vecht pas goed beginnen. Wacht af en zie wat er gebeuren gaat". Nog 'n schepje erop. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman- zijn eis her haald, dat alle regeringsambtenaren, de Congresleden inbegrepen, die een salaris ontvangen groter dan 10.000 dollar per jaar, een openbare ver antwoording afleggen van hun totale inkomen uit alle bronnen. In ant woord op een vraag zei de president, dat hij in de tijd dat hij senator was, nooit over een geheim fonds had be schikt. Hij had het toen zeer moei lijk gevonden om rond te komen. Tegenwoordig ontvangen de senato ren een veel groter salaris. De Franse marine-havenstad Toulouse rouwde gisteravond om 48 officieren en manschappen, die zijn omgekomen met de" onderzeeboot „La Sabille", welke Woensdag op grote diepte door de druk van het water in elkaar ge drukt is tijdens een ongecontroleerde duik naai* ongeveer 700 meter diepte in de Middellandse Zee. Alle hoop op redding moest opgegeven worden toen zoekende piloten wrakstukken en een grote olievlek waarnamen op de plaats, waar het vaartuig onderdook. Deskundigen van de marine nemen aan dat de luiken zich niet geheel gesloten hebben en dat de bemanning niet bij machte is geweest de duik naar de dood in een der diepste gedeelten van de Middellandse Zee voor de kust van de Rivièra te verhinderen. Berging uitgesloten. Volgens het hoofdkwartier te Tou lon is berging "van het wrak uitge sloten. De Britse marine heeft haar bergingsschip „Reclaim" aangeboden, dat uitgerust is met televisie-appa raten, waarmede men de zeebodem kan afzoeken. Met deze apparatuur heeft men vorig jaar het wrak ge vonden van de Engelse duikboot „Affray", die in Het Kanaal is ver gaan met 75 koppen aan boord. Het weer in de Middellandse Zee is zeer rustig. De commandant van de „Sibylle" was luitenant Curot. Toen zijn vrouw gistermiddag werd ingelicht, zeide zij: „Ik verwachtte het. Ik ben er ze ker van, dat hij alles heeft gedaan om zijn mannen te reden. Hij was een groot zeeman". Daarna snikte zij het uit. Bij de slachtoffers be vindt zich ook Jean Billot, die be schouwd wordt als Frankrijks meest ervaren duikboot-ingenieur. WAS DE SIBYLLE ONBETROUWBAAR? Het Parijse blad „Aurore" beschul digt de Franse marine-autoriteiten ervan te trachten de oorzaak van de IN HONDERDEN STUKKEN GEDRUKT. „Niet in staat om aan de opper vlakte te komen of zelfs hoogte te onderzeeër in honderden stukken werd gedrukt", zo luidde de mening van een der deskundigen. De duikboot was niet berekend voor varen beneden 200 meter diepte en lang voordat zij een diepte van 700 meter bereikte zou de waterdruk haar verpletterd hebben zoals een stoomhamer een eierschaal verbrij zelt. De onderzeeboot was uitgerust met een ontsnappingstoestel, dat echter op diepten groter dan 80 me ter onbruikbaar is. Lange tijd hebben Franse oorlogs schepen om de grote olievlek heen gevaren op zoek naar stoffelijke overschotten en wrakstukken. Van daag zal de Franse Middellandse- Zeevloot langs de plaats varen om de laatste eer te bewijzen aan haar doden. De schepen visten verscheidene voorwerpen op. Zo vond men de alarmboei van de duikboot. Een der gelijke boei is gewoonlijk met een kabel (waarin zich een telefoonlei ding bevindt) met het in ongerede geraakte schip verbonden. De boei dreef echter los, de kabel was ge broken. ramp met de Franse duikboot „Si bylle" te willen „verbergen" en schrijft, dat de Britse admiraliteit ten tijde van het vergaan van de „Affray" een geheel andere houding toonde. „Zij besefte, dat openhartig heid geboden was tegenover het pu bliek". Volgens de „Franc Tireur" zou de „Sibylle" reeds eerder in moeilijk heden verkeerd hebben bij de jong ste vlootoefeningen ten Zuiden van Frankrijk. Enkele leden van de be manning hadden voordat zij zich voor het laatst inscheepten aan vrienden verteld, dat de „Sibylle" beschadigd en onbetrouwbaar was. Do moeder van één der matrozen van de „Sibylle" had gezegd, dat volgens haar zoon de onderzeeboot onlangs plotseling naar de diepte was geschoten en de bemanning met grote moeite er in geslaagd was het schip weer naar de oppervlakte te brengen. Het Franse blad levert voorts cri tiek op de verscheidenheid van uit rusting cn op de ouderdom van de 19 onderzeeboten van de Franse mari ne, die merendeels van Duitse af komst of van Engeland geleend zijn. Dit, aldus de „Franc Tireur", maak te het de Franse bemanning moeilijk om zich met de uitrusting vertrouwd te maken. Van de zijde van de marine in Toulon is Vrijdag verklaard, dat een defect aan het duikroer waarschijn lijk de ramp met de Sibylle" heeft veroorzaakt. EEN DROEVE LIJST. Sinds 1905 hebben zich de volgen de belangrijkste rampen met Franse onderzeeboten voorgedaan: De „Farfadet", gezonken in 1905 bij Bizerta: 14 dooden; de „Pluviose", in 1910 in het Ka naal: 27 doden; de „Cendemiaire" in 1912, nabij Brest: 25 doden; de „Ondine", 1928, bij Portugal: 43 doden; de „Promethee", 1932, bij Cher bourg: 56 doden; De mening van generaal Ridgway „Wij hebben nog in genen dele zelfs ook maar de minimum ki-acht, die wij nodig hebben, bereikt. Het is echter mijn overtuiging, dat wij deze tijdig zullen bezitten." Dit zei generaal Ridgway de opperbevelhebber van de NATO gistermiddag, kort voor zijn vertrek, tijdens een persconferentie op Schiphol. Hij legde er de nadruk op hoezeer hij de bijdragen en vooral de militaire bijdrage van de West-Duitse Bondsrepubliek op prijs stelt. Hij zeide te hopen, dat deze geëffectueerd zal worden. De vooruitgang die er in de laatste twee jaar gemaakt is, noemde hij uiterst groot „Het resultaat is verbazingwekkend. Als een agressor thans zal trachten ons aan te vallen, zal hij een geheel verschillende graad van weerstand tegenover zich vinden van die hij bijv. een jaar gelden zou hebben ontmoet." Generaal Ridgway zeide met nadruk, dat echter geen militaire sterkte kan worden opgebouwd cp een zwakke, economische ondergrond. De generaal zeide elke speculatie in enige gesuggereerde richting te be treuren en wel om twee redenen: 1. Geen sterveling kan op dit ogenblik voorspellen op welke wijze een sar», valler zijn plannen ten uitvoer zal brengen. 2. Wij hebben egen keus. Indien wij morgen aan de dag wor den aangevallen, zullen wij zonder twijfel aanvankelijk in de verdedi ging worden gedrongen. Voorts werd de generaal gevraagd of hij met de chefs van staven van gedachten had gewisseld over de duur van de militaire diensttijden. „Neen, dit is beslist geen onderwerp van bespreking geweest", luidde Ridgway's antwoord. Op een vraagt, of bepaalde de len van West-Europa niet zouden worden verdedigd, antwoordde de generaal: „De verdediging van West- Europa van geheel West-Europa is ons doel. Op dit ogenblik mo gen wij niet hopen, dat te kunnen doen met de beschikbare strijdkrach ten, maar elke' dag die verstrijkt wordt de mogelijkheid hiertoe gro ter". bij zijn critiek dikwijls achter bij komstigheden, men rioht zijn critiek naar buiten, terwijl zij binnenwaarts moest zijn gericht. de Phoenix", 1939, bij Indo-China: 71 doden. Bij een onderzeebootramp bij Tou lon kwamen in 1946 22 personen om het leven. Bij rampen met Britse onderzee boten zijn nog meer mensen om het leven gekomen. De bekendste Brit se rampen zijn die van de „Thetis" in 1939 bij Liverpool met 99 doden, de „Truculent", in 1950 in de mon ding van de Theems, met 64 doden en de „Affray" in het kanaal waar bij 75 personen om het leven kwa men. Wat de V.S. betreft zijn de voor naamste rampen: het ondergaan van de „Squalus" in 1939 bij New Hampshire met 26 doden en de „Cochine" in 1949 in een Noorse ha ven met 76 doden. Zo eindigde de „Mainbrace" Amerikaanse cn Engelse matrozen, die hebben deelgenomen aan de At lantische oefening „Mainbrace" in de Noordelijke wateren, zijn gisteren in Kopenhagen naar hun schepen terug geroepen, na botsingen in de Deense hoofdstad. De zeelieden gingen elkaar in ver scheidene gelegenheden met tafels en stoelen te lijf. Meubilair en tal loze glazen sneuvelden voordat 50 Deense politiemannen één bar schoongeveegd hadden. Er liggen drie Engelse en vijf Amerikaanse oorlogs schepen met gezamenlijk 500 man aan boord in de haven. Amerikaanse marincpolitie pa trouilleerde gisteravond in de stra ten en verleende bijstand aan de Deense politie om de orde te her stellen. De Amerikanen arresteerden verscheidenen van hun landslieden. Opstandelingen in Albanië Radio-Belgrado verklaart,- dat de Albanese premier, generaal Hod ja, onlangs een ernstige opstand heeft onderdrukt in Nobrd-Albanië. De meeste opstandelingen waren gearres teerd. Hodja stond aan het hoofd van een paar honderd gendarmes en sol daten en maakte o.m. 'gebruik van drie kanonnen, aldus de radio, welke er aan toevoegt, dat ondanks de ac tie de opstandelingen een openlijk of fensief tegen de regering voortzetten. Zij zouden door het volk worden ge holpen. „De bossen, in het bijzonder in het Noorden van het land, zijn vol opstandelingen en de wegen zijn niet veilig". Totnogtoe zijn vijfduizend Albanezen in het geheim naar Joego slavië uitgeweken, aldus radio-Bel grado. SCHACHT OOK NAAR SYRIë. In offciële kringen te Damascus geeft men te kennen, dat dr. Hjal- mar Schacht, die thans in Egypte verblijft ter bestudering van de eco nomische toestand aldaar, zich vijf tien Dec. naar Damascus zal be geven om op uitnodiging van de Sy rische regering de reorganisatie van de Syrische economie en financiën te onderzoeken De vroegere Engelse duikboot „Sportman", die in Juli van dit jaar werd overgedragen aan de Franse marine, en toen de naam „Sybille" kreeg, is als vermist opgegeven, na oefeningen in de Middellandse Zee. De duikboot was reeds tijdens de Tweede Wereldoorlog ingeschakeld. De „Sybille" na de overdracht in de haven. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 30 September en Woens dag 1 October a.s. geen audiëntie verlenen. De vrije mens is hü die de waar heid spreekt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1