Bond voor het Gezin adresseert Tegen prijsopdrijving en hamsteren Paleistuin in Den Haag wordt wandelpark Haagse speelholhouders zoeken hun heil in Belgisch dorpje Velen komen „gevaarlijk" op rijvaardigheids-examen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 PROGRESSIE IN KINDERBIJSLAG EEN RECHTVAARDIGE EIS Het bestuur van de Katholieke zin vraagt bovendien de aandacht Bond voor het Gezin heeft Maandag aan de Minister van Sociale Zaken een schrijven gezonden, waarin het dringend verzoekt te willen bevorde ren, dat er voor de grote gezinnen meer progressie komt in de kinder bijslagen, zoals door de minderheid van het onlangs uitgebrachte rap port der S.E.R. is aangegeven. Met alle waardering voor het voor stel, dat de regering in 1951 tever geefs heeft gedaan om de onevenre dige achteruitgang der grote gezin nen ongedaan te maken, wijst de Bond op het teleurstellend adres van de S.E.R., dat de verhoging der Kinder bijslag heeft afgewezen. Intussen, zo gaat het schrijven ver der ,is het rapport dezer studie-com missie verschenen. Daarin kunnen we tot onze spijt lezen: „De meerderheid der Commissie acht verhoging van de huidige uitkeringstarieven onge wenst". We nemen echter de vrijheid op het volgende te wijzen. Zou men re kening houden met de laatste stij ging van 5 pet. der gezinsinkomsten en met de voorgestelde verhoging van de kindertoeslag, dan zou nog blij ken, dat een- gezin met drie iknderen 0.79, een gezin met 5 kinderen 1.14 en met 8 kinderen 1.62 per week „elders" moet bezuinigen nu de re geringssubsidie op verschillende noodzakelijke levensmiddelen is in getrokken. De door de regering voor gestelde verhoging der kindertoeslag zou onvoldoende geweest zijn om de verhoging der wekelijkse uitgaven op te vangen, hoewel wij elke verbete ring van de kindertoeslag voor onze grote gezinnen zouden accepteren. De zeer grote gezinnen. Wij vertrouwen, dat de kwestie der kindertoelagen voor zeer grote ge zinnen en hiermede bedoelen» wij die met zes en meer kinderen Uwe volle aandacht blijft behouden. En daarom verwijzen wij U gaarne naar het 3e systeem van toekenning der kinderbijslag, zoals dat wordt uit gewerkt in genoemd rapport. Dit derde systeem ontstaat door de kinderbijslag uit het eerste systeem van het zesde kin<d af zodanig te ver hogen, dat steeds 75 pet. van de ge- zinskosten door het basisinkomen van 60.en kinderbijslag te samen wordt gedekt. Het Bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin sluit zich gaar ne aan bij dit voorstel en verzoekt de Minister te willen bevorderen, dat op deze manier aan gerechtvaardigde wensen t.o.v. de grote gezinnen wordt tegemoet gekomen. De Katholieke Bond voor het Ge- NOODWET-DREES KRIJGT GROTER WERKINGSSFEER Het eerste wetsontwerp, dat de Eerste Kamer in de nieuwe zitting te behandelen kreeg, was het voor stel tot wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening, dat door de Tweede Kamer tijdens de buitenge wone zitting op 23 Juli werd aangenomen. Ook de Eerste Kamer aanvaardde het gistermiddag zonder hoofdelijke stemming, nadat de heer Brandenburg (C.P.N.) als enige spre ker minister Suurhoff in de gele heid had gesteld bij zijn debuut in de senaat toch nog enkele woorden te zeggen. Zoals bekend, houdt deze wijzi ging van de noodwet een uitbreiding in tot de groep personen, die tussen 1 October 1952 en 30 September 1955 de 65-jarige leeftijd bereiken, als mede een herziening van de aftrek regeling, waardoor thans van het jaarlijkse inkomen 100 gulden bui ten beschouwing wordt gelaten bij de vaststelling van de uitkering in gevolge de noodwet. van de Minister voor de minderheids- nota betreffende het verband tussen de hoogte van het primaire inkomen en de kinderbijslag. Progressie rechtvaardig. Het bestuur onderschrijft ten volle de beweegredenen voor deze pro gressie in de betreffende minderheids nota aangevoerd en verwijst even eens naar de inwerkingtreding der kinderbijslagwet, waarbij een zoda nige progressie van de kinderbijslag naar het loon werd toegepast. Deze progressie opnieuw in de «vet op te nemen beschouwt het bestuur als een eis van sociale rechtvaardig heid en als een bestanddeel van het algemeen belang in Nederland. Dit principe is naar het oordeel van het bestuur nog van toepassing, hoewel in beperkte mate, in de thans vigerende regeling van de kinderbijslag ten be hoeve van het Overheidspersoneel. GEEN TWEE MINISTERS VAN BUIT. ZAKEN. Gedurende de kabinetsformatie is van de zijde der KVP de eis gesteld, dat er twee ministers van Buiten landse Zaken zouden komen met ge lijke bevoegdheid en een zekere taakverdeling. Mede uit een nota van verbeterin gen, Dinsdagavond verschenen op de ingediende begroting van Buitenland se Zaken, blijkt, dat mr. J. W. Beyen minister van Buitenlandse Zaken is en mr. J. M. A. H. Luns minister zonder portefeuille op dit departe ment. Overeenkomstig een medede ling in de Staatscourant zal mr. Luns evenwel, in het buitenland op tredende, zich minister van Buiten landse Zaken kunnen noemen. Bij Koninklijk Besluit is tot direc teur-generaal van de Landbouw be noemd ir. A. W. van der Plassche on der gelijktijdig eervol ontslag als di recteur van de tuinbouw. Ir. Van der Plassche volgt in zijn nieuwe functie ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, op. De regering acht het met het oog op de internationale omstandigheden niet uitgesloten, dat zich op de we reldmarkt plotseling weer abnormale prijsstijgingen zullen voordoen. De overheid moet dan eventueel op nieuw maatregelen van prijsregelen- de aard kunnen nemen. Daartoe is nodig, dat wordt beschikt over de bevoegdheden, neergelegd in de priis- opdrijvings- en hamsterwet 1939. Zij heeft daarom een wetsontwerp inge diend, om de wet voorlopig voor een jaar te verlengen. Prijsvoorschriften kunnen voorlo pig niet worden gemist voor steen kolen, enige bouwmaterialen, en kele chemische producten en enkele dienstverleningen, alsmede voor een aantal levensmiddelen, zoals brood, suiker en melk. Distributievoorschriften worden verlengd Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om enige artike len van de distributiewet-1939, die uiterlijk in werking zouden zijn tot en met 26 September 1952, voorlopig nog te handhaven. Voor een aantal goederen is het wenselijk, dat zij distributiegoederen in de zin van de distributiewet-1939 blijven, opdat over de voorraadpositie daarvan de HUURDERS VAN WASMACHINES Geen stroom in Breda De gemeentelijke lichtbedrijven in Breda hebben een aantal huurders van wasmachines van de stroom voorziening afgesloten, omdat niet was voldaan aan de veiligheidsvoor schriften. Ook in Breda vervolgde de Volkskrant heeft de exploitatie van verhuurwasmachines een grote vlucht genomen. Het gemeentebedrijf heeft daarom gewaarschuwd tegen machines, welke niet voldoende be veiligd zijn. Bij het nemen van steek proeven kwamen dezer dagen enkele gevaarlijke gevallen aan het licht. Bij de houders van deze machines is onmiddellijk de electrische stroom afgesloten. Tegen de verhuurders kunnen geen maatregelen worden ge nomen Er is een onderzoek gaande door de electrotechnische adviseur van de Arbeidsinspectie in Den Haag om na te gaan of een bestaande wet telijke bepaling op ondeugdelijke ma chines van toepassing kan worden gebracht Wegenwacht als „mobiele hulppost' nodige gegevens kunnen worden verzameld. Voor het geval een schaarste zou ontstaan kunnen dan onmiddellijk verder strekkende maatregelen worden genomen. Von en ander geldt onder meer voor di verse metalen en chemische produc ten. Verder zijn op grond van de dis tributiewet-1939 voorschriften uitge vaardigd met het doel de bewape ningsopdrachten aan de industrie voorrang te verlenen boven civiele opdrachten, alsmede voorschriften voor aanmelding van buitenlandse orders. Gelijk bekend is, heeft H. M. de Koningin het Paleis aan het Noord- einde in den Haag met de zich daar achter bevindende grote tuin ter be schikking van» de regering gesteld. Hare Majesteit heeft daarbij de wens te kennen gegeven, dat de tuin vol gens een nader te treffen regeling voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld. Ingevolge deze wens heeft het Rijk aan de gemeente 's Gravenhage voor gesteld een regeling aan te gaan, vol gens welke de tuin voor het publiek zal worden opengesteld. Aan deze regeling zou de voorwaarde worden verbonden, dat de gemeente op haar kosten zal doen zorg dragen voor het doen van een aantal noodzakelijke voorzieningen en voor het onderhoud en de bewaking van de tuin. B. en W. zijn van oordeel, dat de gemeente van de mogelijkheid deze fraaie, in het centrum gelegen, tuin voor het publiek open te stellen, met grote erkentelijkhed gebruik dien't te maken. De door het Rijk gestelde voorwaarden achten zij aanvaardbaar. De kosten van de te treffen voor zieningen, o.m. bestaande uit het ma ken van een nieuwe toegang, het uit baggeren van de in de tuin aanwezi- „Kanker-lucifers" verdwijnen niet Het Koningin Wilhelminafonds heeft, gezien de reactie van het Ne derlandse publiek op het ten verkoop aanbieden van de K.W.F.-lucifers, be sloten, dit merk blijvend op de markt te brengen. Dat het Wilhelminafonds verwacht nog lang deze lucifers te kunnen ver kopen, blijkt uit het feit, dat zij in overleg met de Ned. Heidemaatschap pij populieren aangeplant heeft, wel ke het zachte hout voor de lucifers in de toekomst moeten leveren. Zal de justitie van België ingrijpen? Na de intensieve jachtpartijen, die de Nederlandse justitie in de afgelo pen jaren gehouden heeft op de ele-i menten in Nederland, die menen, dat een roulette-spel een leuke, alledaag se en onschuldige vorm van ontspan ning is, leek het een tijdlang rustiger te worden in Nederland. Zo nu en dan hoordemfen nog van een politie- overval, maar de grote razzia's wa ren afgelopen. Uit een bericht, dat van België af komstig is, blijkt echter dat niet al le Nederlandse speelholhouders zich bij de Nederlandse wet hebben neer gelegd. Enige overtreders uit Den Haag hebben na een ijverige speur tocht thans een plaatsje ontdekt, dat precies tussen de mazen van het Bel gische en Nederlandse justitienet ligt en waar zij nu een casino willen op richten. Even over de grens bij Breda ligt het Belgische Baarle-Hertog en bij dit plaatsje ligt een café. In dit café wil men de roulette gaan draaien en het zal heel moeilijk uit te maken Zoals bekend, zijn alle ANWB- wegenwachten uitgerust met een Rode Kruiskist en bezitten zij allen het EHBO-diploma of zün voor zover het nieuw-aangestelden in het corps betreft hiervoor in opleiding. Sinds de oprichting van de Wegen wacht in April 1946 hebben zij reeds in bijna 7500 gevallen Eerste Hulp verleend, waarbij verschillende ma len slachtoffers van ongevallen slechts aan dit snelle ingrijpen het behoud van hun leven dankten. In verband met hun heilzame werk op onze wegen zullen thans alle zij spancombinaties van de Wegenwacht, op verzoek van het Rode Kruis, voor zien worden van het bekende em bleem van deze organisatie, met het opschrift „Mobiele Hulppost". Een volkomen nieuw begrip in het Rode Kruis-bestel doet daarmede zijn intrede. De „ridders van de weg" zullen hun diensten als mobiele Rode Kruis- hulppost vanzelfsprekend speciaal verlenen aan het verkeer, dat nu eenmaal helaas nog steeds vele slachtoffers blijft eisen. VOORSCHOT AAN WERKLOZEN De besturen van het Algemeen Werkloosheidsfonds en van de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen heb ben de bedrijfsverenigingen geadvi seerd werklozen een voorschot te ge ven in alle gevallen waarin niet aan stonds op het verzoek om een uitke ring volgens de Werkloosheidswet kon worden beslist. De meeste be drijfsverenigingen hebben dit advies opgevolgd, zo deelt staats-secretaris Van Rhijn mede ln antwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De bedrijfsverenigingen aanvaar den hiermee een risico. Het is niet zeker of het voorschot kan worden teruggevorderd wanneer achteraf geen aanspraak op een uitkering blijkt te kunnen worden gemaakt. Geadviseerd is daarom ook, het voor schot, ter voorkoming van een te groot risico, te bepalen op een be drag, dat niet al te veel verschilt van de uitkeringen volgens de sociale voorzieningsregelingen. Deze bedra gen 30 per week voor gehuwden en 17,50 per week voor ongehuwden. Koe schrok van de poes In Biervliet is gistermorgen een merkwaardig ongeluk gebeurd meldt het Alg. Dgbl. De heer L. de B. was in het land aan het melken toen plotseling een poes op zijn rug sprong. Daarvan schrok de koe, waarmee de heer De B. bezig was, zo, dat deze hem aanviel. De heer De B. werd op de horens genomen en tegen de grond gesmakt. De echt genote van het slachtoffer snelde toe en slaagde er in de koe te ver jagen. Nadat eerste hulp was ver leend moest het slachtoffer met een gebroken schouder, een gebroken heup en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis in Oostburg worden overgebracht. zijn, onder wiens jurisdictie dit stuk je grond valt: de Nederlandse of de Belgische. Wel schijnt het vast te staan, dat de Belgische regering de oprichting van dit speelhol kan voorkomen, maar de Belgische justitie schijnt niet zo verbeten op speelholen als haar Nederlandse collega; in België draaien vele rouletten met medewe ten van de justitie. Het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nij megen heeft in samenwerking met de Nijmeegse universiteit en de Eco nomische Hogeschool te Tilburg een programma opgesteld voor een bin nenkort aan te vangen opleiding Be- drijfspaedagogiek. Het ligt in de be doeling opleiding te geven aan hen, die in de bedrijven met de perso neelsaangelegenheden en vraagstuk ken der efficiency zijn belast. De algemene leiding berust bij prof. dr. A. Oldendorff, hoogleraar in de sociologie, terwijl als medewerkers optreden: drs. F. van Dooren, lector in de bedrijfspsychologie, drs. J. van Susante, directeur G.I.T.P., prof. dr. J. van Boxtel, C. Burens, drs. M. Da niels, drs. J. Ex, ir. K. van Ginneken, dr. N. Perquin, drs. J. Raymakers en drs. J. Vollebergh. De cursus, die in» November start, duurt 2 jaren; iedere maand wor den op twee vast te stellen dagen studie- en werkbijeenkomsten gehou den in het G.I.T.P. te Nijmegen. Gistermiddag omstreeks 17 uur, heeft een oportvliegtuig van het type EAAB van de rijksluchtvaartschool te Gilzerijen wegens motorstoring een geslaagde noodlanding gemaakt op een weiland te Hamersveld. Het twee-persoon* vliegtuig v/erd bestuurd door de 24-jarige piloot Fokke Ham- minga uit Sappemeer. Het toestel kwam bij de noodlan ding in aanraking met een schrik draad, waardoor de linkervleugel en de cockpit licht werden beschadigd. De propeller, die bij de landing in de grond sloeg, werd verbogen. De piloot stapte ongedeerd uit het toestel. VASTE KLANT VAN „OME JAN" Zestig klanten gedupeerd Een Haagse horlogemaker ver keerde in financiële moeilijkheden en ten einde deze op te lossen maak te hij er een gewoonte van om hor loges, die hij ter reparatie ontving, bij de bank van lening te belenen. Wanneer de klanten hun uurwerk terug kwamen halen, verzon hij een uitvlucht voor een paar dagen en loste dan vlug het horloge in. Dezer dagen is echter dit systeem, dat logischer wijze ten ondergang gedoemd was, vastgelopen. Er be vinden zich momenteel zestig horlo ges van gedupeerde klanten bij de Haagse bank van lening en de man, die ze daar gebracht heeft, is spoor loos. ge vijver, het graven van twee uit lopers in aansluiting op de vijver, het verharden en in orde brengen van de bestaande paden, het in orde brengen van de bestaande en het aan brengen van nieuwe beplanting, het plaatsen van banken en papierkorven worden geraamd op ƒ52.270. Voorts zal met enkele maatregelen ter be veiliging van het in het gebouw Noordeinde 74 ondergebrachte Ko ninklijke Huisarchief naar schatting een bedrag van 5.325 gemoeid zijn. B. en W. stellen de raad voor, de nodige gelden beschikbaar te stellen». Hogere kaasinvoer in Amerika Het ministerie van Landbouw van de Verenigde Staten heeft gisteren besloten om importquota voor zuivel producten met ingang van 1 October met vijftien procent te verhogen. Het quotum voor Edammer en Goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pound per jaar gebracht. In het begin van dit jaar had het Amerikaanse congres het ministerie reeds gemachtigd, de quota met vijf tien procent te verhogen, wanneer dit in het belang zou zijn van de in ternationale handel en de interna tionale betrekkingen. 1000e RETOURVLUCHT AMSTERDAMCURASAO. De K.L.M. zal op 9 October a.s. de duizendste retourvlucht Amsterdam Curasao uitvoeren. De AmsterdamCuracao lijn werd op 6 Juni 1946 geopend en sindsdien heeft de K.L.M. gemiddeld elke maand 13 retourvluchten tussen Cu racao en Nederland uitgevoerd. De frequentie van deze dienst was aan vankelijk één maal per week maar in de loop der jaren is deze geleide lijk opgevoerd tot 5 diensten per week. Thans vliegt de KLM drie maal per week over de noordelijke route naar Curacao, nl via Montreal en Havanna en tweemaal per week over de zuidelijke route via Dakar en Paramaribo. In deze 1000 retour vluchten werden 89.603 passagiers, 433.912 kg post en 4.160.000 kg vracht vervoerd. Vader zag zijn kind verdrinken Toen de heer Slotboom, wiens schip Zondag te Zwijndrecht lag, in de avonduren van de kerk huis waarts keerde, zag hij tot zijn grote ontsteltenis zijn twee kinderen, resp. 2 en 10 jaar oud, op het water drij ven. Hij sprong onmiddellijk te wa ter en slaagde erin het jongste kind te redden. Het tienjarig jongetje kon hij echter niet meer op tijd bereiken, zodat hij het knaèpje voor zijn ogen zag verdrinken. Het is nog 'n raadsel hoe beide kinderen te water zijn geraakt. Prijsvraag voor een kruisbeeld De Stichting 1853—1953, welke het volgend jaar Mei in Utrecht ter ge legenheid van de eeuwherdenking van het herstel der kerkelijke hiër archie in Nederland grote feestelijk heden zal organiseren, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor de vervaardiging van een groot kruis beeld. Gevraagd wordt een ontwerp voor een beeld, dat in brons zal moeten worden uitgevoerd en dat ongeveer de normale lichaamsgrootte heeft. Dit beeld zal tijdens de feestelijk heden te Utrecht worden opgesteld; daarna zal het te Nijmegen worden geplaatst. Voor deze prijsvraag heeft de Stichting 18531953 de navolgende vijf beeldhouwers uitgenodigd: Ma- rius van Beek, Amsterdam; H. van Haeren, Amsterdam; Cephas Stout- hamer, Amsterdam; Albert Termote, Voorschoten en Charles Vos, Maas tricht. Deze beeldhouwers hebben alle in principe toegezegd aan de prijsvraag deel te nemen. Voor het overige is de prijsvraag opengesteld voor alle Nederlandse beeldhouwers. De inzendingen zullen worden be oordeeld door een*jury, waartoe de Stichting 18531953 heeft uitgeno digd de heren* Mari Andriessen, Haarlem; mr. J. Derks, Hilversum; Jan Engelman, Utrecht; prof. Oscar Jespers, Brussel; prof. dr. F. van der Meer, Lent; ir. C. Pouderoyen, Nij megen; prof. V. P. Semijn-Esser, Amsterdam en Niel Steenbergen, Te- ter ingen». Voor deze prijsvraag is overleg ge pleegd met de permanente prijsvraag commissie en de Nederlandse Kring van beeldhouwers. Keer te veel getrouwd ,,'k Heb me niet expres van de domme gehouden", antwoordde de 38-jarige koopman te water C. T. S. uit Rotterdam op een desbetreffen de vraag van de president der Rot terdamse rechtbank, waarvoor S. gistermiddag terecht stond. Hij werd verdacht van bigamie. Verdachte, die gedurende de oorlog in Engeland verbleef, is daar, vol gens de dagvaarding, op 11 Septem ber 1941 met een zekere M. H. ge trouwd. Hoewel zijn huwelijk niet ontbonden was, trad hij op 20 Aug. 1947 in het huwelijk met een Neder landse vrouw J. van U. Verdachte gaf beide huwelijken toe. Bij de stukken bevond zich een acte van het eerste kerkelijke huwe lijk. De officier, die een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand eiste, merkte op, dat het tweede hu welijk ontbonden moet worden. ,,Dit alles treft de tweede vrouw", zo ver volgde de officier, die meende, dat een strenge straf weinig zin had, om dat verdachte al genoeg gestraft is. Verdachte's raadsvrouwe kon zich bij het requisitoir aansluiten, zo zei- de zij. Uitspraak over 14 dagen. Het centraal bureau voor de afgif te van rijvaardigheidsbewijzen (C. B.R.) in Den Haag, dat dezer dagen een kwart eeuw bestaat, heeft zijn zilveren jubileum te baat genomen om eens duchtig van zich af te bij ten en het publiek er van te over tuigen, dat beweringen als zou men vrijwel niemand die voor het eerst de proef aflegt laten slagen, en als zouden de examinatoren onder één hoedje spelen met autorijscholen, op niets berusten. Om te beginnen staat vast, dat van de 170.000 candidaten per jaar, die een rijvaardigheidsbewijs aan vragen, zeker de helft al slaagt bij het eerste examen. Wie onvoldoende voorbereid meent dit „proefritje" wel even te kunnen maken, komt echter bedro gen uit. Het CBR heeft de ervaring, dat een ontstellend groot aantal „ge vaarlijke" dames en heren zich ge heel onvoorbereid meldt voor de rij vaardigheidsproef Toen het bureau in 1927 op initia tief van de vier grootste verkeers- bonden werd opgericht, gingen de examinatoren, toen 500 in getal, in de eerste tijd zeer gemoedelijk te werk. Men reed een straatje om en kon zich als geslaagd beschouwen. Later is dit allemaal technisch ver fijnd en werden de exameneisen aangepast aan de behoeften van het moderne, sterk toegenomen verkeer. Vrijdagmiddag recipieert het ju bilerende CBR in het Palace-Hotel te Scheven; igen. ARTS CONTRA STAAT Rechtbank achtte zich onbevoegd Vrijdag j.l. is voor de Haagse Rechtbank een kort proces gevoerd tussen een legerarts in Korea en de Staat, waarin de Staat aangeklaagd werd haar verplichtingen inzake aflossing niet na te komen. Maandagmorgen heeft de presi dent van het Hof uitspraak gedaan en verklaard, dat hij de rechtbank onbevoegd achtte een uitspraak in deze kwestie te doen. Hij verwees de aanklager naar het amtenaren- gerecht. De legerarts werd veroor deeld tot het betalen van de proces kosten. Tegen de 28-jarige bedrijfsleider J. K. uit Haarlem, die op 18 Januari j.l. door de Utrechtse politierechter ter zake van „het opzettelijk het publiek gelegenheid geven voor hazardspel op de paardenrennen te Mereveld" tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van 200 gld. subsidiair 50 da gen was veroordeeld, heeft de Procu reur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam gistermiddag bevestiging van dit vonnis gevraagd. De verdachte gaf toe op Zondag middag 8 Juli 1951 op de courses te Mereveld met een viertal in de dag vaarding genoemde personen, die evenmin als hij deelnamen aan de wedstrijden, weddenschappen buiten de totalisator om te hebben afgeslo ten. Hy zeide in beroep te zijn geko men omdat „het spelen onder vrien den niet verboden is" en met het viertal zeide hij bevriend te zijn». De president las hierop verklaringen voor van deze heren, die zeiden K. als bookmaker te kennen. Op ver zoek van K. had een zekere Vos tij dens de courses voor hem notities gemaakt, omdat K. geen bezwarend materiaal bij zich wilde hebben als hij eventueel werd aangehouden. Dit laatste had K., die voor de politie en rechter-commissaris ontkend had, in een tweede verhoor in het Huis van Bewaring toegegeven en ook, dat hij aan publiek gelegenheid had gege ven weddenschappen» af te sluiten. Hij noemde het bedrag van 1250 gld., dat hij op Mereveld die dag had ver diend, niet zo veel. „De ene keer sloot ik, een andere keer een van de anderen de weddenschappen af", al dus K. De Stichting Paardensport had hem voor een jaar, eindigende begin 1951, verboden op de courses te ver schijnen. In Middenmeer is hij ter zake van» hazardspel reeds een keer tot 100 gld. veroordeeld. In zijn pleidooi zeide de raadsman o.a., dat K.*geen bookmaker is, een term, die overigens ook niet in de dagvaarding is opgenomen, „omdat K. er geen beroep van maakt, hij is bedrijfsleider-directeur van een fa milievennootschap". Op grond van het feit, dat verdachte niet aan het publiek gelegenheid heeft gegeven weddenschappen af te sluiten, doch alleen aan de genoemden, conclu deerde de raadsman tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrij- vrijspraak. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6