Vebo-bestuur teleurgesteld over tentoonstellingsbezoek Leidse K.A.B. vertoonde een goede film in Den Burcht Weinig Leidse belangstelling voor het werk van de „A.V.O" Damclub Leiden" 25 jaar Willy Lages krijgt gratie WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Hoge prijzen voor vetvee Nu de Vebo-tentoonstelling enige dagen achter de rug is en het bestuur de balans heeft kunnen opmaken, is men tot de ietwat teleurstellende conclusie gekomen, dat de publieke belangstelling inderdaad ver bene den de verwachtingen gebleven is. De grote fokvee-tentoonstelling van Donderdag werd slechts door 800 per sonen bezocht; op de vetvee-tentoon- stelling van Vrijdag werden 750 toe- gansgkaarten verkocht. Beide dagen hadden de Vebo-leden vrij toegang, zodat hun bezoek buiten boven staande cijrers valt. We hebben de heer M. Weima, di recteur van de Leidse Markt- en Ha vendienst, gevraagd naar zijn mening over deze cijfers. Hij vond ze ronduit teleurstellend; het bestuur had voor Donderdag minstens op 2.000 gere kend. Het weer was Donderdagmor gen van dien aard, dat men om die reden niet thuis behoefde te blijven. Het had de heer Weima getroffen, dat vooral de vrouwen ontbroken hadden. Een dergelijke tentoonstel ling in het Noorden des lands, b.v. in Leeuwarden, telt haar bezoekers niet met honderden, maar met duizenden, waaronder steeds zeer veel buitenlan ders. In dit opzicht kan Holland dus nog veel van Friesland leren! Hiermede is natuurlijk net succes van de Vebo niet teniet gedaan; een dergelijke vee-tentoonstelling heeft ook grote waarde voor de inzenders zelf om van een deskundige jury te vernemen hoe het beter kan. Ver gelijkingen met. andere inzendingen werken zeer stimulerend. Maar uit propagandistisch oogpunt is de Vebo geen succes geworden; er hadden veel meer belangstellenden moeten komen, die nog afzijdig staan van het streven naar een dusdanige veredeling van Hollands fokvee, dat de achtergrond ten opzichte van an dere provincies geheel wordt ingelo pen. Dat er Vrijdag nog 750 bezoekers waren, dankt de Vebo in de eerste zitting te willen nemen! Over de inrichting van de tentoon stelling had de heer Weima niets dan lof gehoord. Hij stak een grote pluim op de hoed van het personeel van de Markt- en Havendienst en van de Gemeente-reiniging voor de opmer kelijke prestatie om in de nacht van Donderdag op Vrijdag de hele ten toonstelling af te breken en het marktterrein klaar te maken voor de veemarkt. Deze prestatie is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag her haald, toen het Braderie-terrein op geruimd moest worden. Zaterdagmor gen vonden de wekelijkse marktver- kopers alles in orde! R.K. BOND „ST. ANTONIUS". Herdenking 20-jarig bestaan. Vandaag herdenkt de afd. Leiden van de R.K. Bond van Hotel-, Café- Restaurantgeëmployeerden „St. An- tonius" haar vierde lustrum. De herdenking begon hedenmorgen. met een H. Mis in de parochiekerk te Oegstgeest, opgedragen door de wel- eerw. pater Cyrinus, O.Cap. plaats vervangend geestelijk adviseur. De penningmeester van de Bond. de heer W. J. L. van de Bol, en zijn echtge note, waren hierbij reeds aanwezig. Na de H. Mis volgde een gemeen schappelijk ontbijt in> het Parochie huis en te 9 uur vertrok men per autobus voor excursies naar Rotter dam en Schiedam. Hedenavond wordt de viering voortgezet met. een feestavond in het Parochiehuis te Oegstgeest. Ned.Org. voor Z. W.O. kent Stipendia toe Zoals bekend, kent de Nederland se Organisatie voor het Zuiver We tenschappelijk Onderzoek voor be paalde wetenschappelijke onderzoe kingen subsidies toe. Bij de toeken ning van deze subsidies wordt in de eerste plaats gelet op het object van onderzoek, de opzet van het werk, het wetenschappelijke belang en de vraag of het onderwerp dienstbaar gemaakt kan worden aan de oplei ding van jonige onderzoekers. Naast de toekenning van deze subsidies is de organisatie thans overgegaan tot het toekennen van stipendia aan eni ge, zorgvuldig uitgekozen jonge we- tenschapsbeoefemaars in dc hoop, hun daardoor de gelegenheid te ge ven zich te ontwikkelen tot personen, die in hun vakgebied mede leiding kunnen geven aan de beoefening van de wetenschap in Nederland. In de selectiecommissie had o.m. prof. dr. C. C. Berg uit Leiden zit ting van de adviescommissie van Z. W. O. voor geesteswetenschappen. Acht stipendia werden toegekend, o.a. aan N. M. Hugenholtz, die in 1951 doctoraal examen aflegde in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij zal gedurende een jaar gaan werken in het Instituut voor Theoretische Na tuurkunde van professor Niels Bohr te Kopenhagen, waar hij speciaal de wisselwerking tussen straling en electronen hoopt te onderzoeken. J. Ubbinik, die in 1948 aan de Leid se Universiteit het doctoraal-examen in de experimentele natuurkunde af legde en assistent aan het Kamer- lingh Onnes Laboratorium is, hoopt in Californië onderzoek te kunnen doen op het gebied van magnetische eigenschappen van vaste stoffen in hoogfrequente velden. „Dienders en dieven" l j j Nadat Zondagmorgen reeds het aan het feit,^dat dewinterseizoen was geopend voor het kader van de Leidse K.A.B,, werd de samenviel met de wekelijkse vee markt. Het weer was die dag zo 0penjng. gisteravond herhaald voor de slecht, dat men met meer bezoekers, ieden> ^ie in parochieel verband een kon verwachten. Wel is er Vrijdag f jimvert0ning bijwoonden in de gro- de vetvee-tentoonstelling -uitste kend verkocht; de belangstelling voor vette kalveren was zeer groot, ook van Belgische zijde. Voor zeer hoge prijzen werd een aantal kalveren verkocht, bestemd voor de restau rants van Parijs en Brussel. In de Belgische belangstelling zag de heer Weima een verheugend teken; de Belgen hebben zelfs toegezegd vol gend jaar in de jury voor het vetvee te zaal van Den Burcht. Namens de Contactcommissies van de St. Jozef- en Hartebrug-parochie sprak de heer J. Snelderwaard een woord van wel kom, speciaal tot kapelaan Stoelinga en de K.A.B.-filmdienst. Daarna werd de stampvolle zaal in duisternis gehuld en aanschouwden we een reclame-filmpje van de Vólltókrant,' gevolgd door dé bekende documentaire ,,'t Schot is te boord" van Herman van der Horst, die hier mede een internationale bekroning verwierf op het filmfestival te Can nes. Deze boeiende film, die een J speellengte heeft van ongeveer een Scheepvaart - technici op excursie in Leiden De Vereniging van Scheepvaartgebied 1 cestieve wijze het gereedmaken en tweede helft geeft een diepere inhoud aan deze rolprent, wanneer een in wezen diep tragi'ch probleem op een zeer menselijke wijze wordt behan deld. Moet de agent zijn plicht doen en de man arresteren, wetend, dat het gezin daardoor in nog grotere moei lijkheden geraakt? De man is een dief, hij moet gestraft worden; de agent zou er anders zijn baantje bij inschieten. Maar kan men een gezin van zijn vader beroven, die zich zor gen maakt over het aardrijkskunde- cijfer van zijn dochtfrtje? Zo is deze film vol fijne trekjes, waarin de ko mische noot niel, ontbreekt. Omdat de film hedenavond, her haald wordt voor de leden der beide andere parochies, zullen we van de inhoud verder niets vertellen en de spanning dus bewaren. De K.A.B. heeft een goede keus gedaan, die de grote belangstelling der leden recht vaardigt. heeft naar Leiden. Om hal- elf hedenmorgen i werden de deelnemers op de fabrie ken ontvangen, de ene helft door de directeur, ir. M. C. de Jong, aan de Zuidsingel, de andere helft door de adjunct-directeur, ir K. Bouman, op de Kettingsfabriek in de Waard. De. gasten werden rondgeleid door de .ingvloot weer, gevolgd door de ha ringvangst op de Noordzee en het aanvaarden van de thuisreis. Zelden heeft een documentaire film ons zó geboeid, de opnamen waren fotografisch van uitstekend gehalte en de beperking, die de cineast zich opgelegd heeft, kenmerkte hem als febriekscomplexen en verzameldenmeesterNergens is hij Ungdredig zich om 12 uur in de foyer van de; noen bij het inladen der netten noch Stadsgehoorzaal, waar zij met de di-j bij het ophalen, waarbij de duizenden rectie en bedrijfsleiders van de Grof-haringen zilverig glanzen m. de «h smederij de lunch gebruikten. In to-1 tendsdiemer, noch bij het buitenge, taal namen hieraan 144 nersonen i woon suggestief weergeven van dc lOQ1 hieraan 144 personen j woon sugge deel. In de namiddag wisselden bei- kokende^*n, de groepen van fabriek en werden de rondleidingen voortgezet. Wat lezers schrijven Gouden kloosterfeest van zuster Altrede Gelijk in de herfst de zon haar gouden stralen met een ontroerende schoonheid fonkelt door het lover en ons een palet van de prachtigste kleuren toont om ons de grootheid van Gods schepping te laten bewon deren, straalt dit gouden Feest over het 50 jarig kloosterleven van Zus ter Alfrede. Slechts even wil ik een tip van de sluier die over haar werk van al die jaren ligt een weinig oplichten, om dan nog slechts een glimp te laten schijnen over het kleurrijke palet van haar rijk Apostolaat. Met grote dankbaarheid memo reer ik, dat zij buiten haar gewone dagtaak meer dan 300 mensen waar onder ook ik behoor, voerde naar het Licht van Christus' Kerk. Hoe veel moeders zijn er, die hun lieve •kinderen, gericht op het Licht, dat zij van haar leerden, mogen groot brengen. Hoeveel uren van geduldig onder richt, uitleg en weerlegging heeft zij daar aan besteed. Hoeveel stille gebeden zond zij naar boven om de genade van geloof voor haar leerlingen te verkrijgen. Met wat een bezielende ijver en vroomheid bereidde deze bescheiden Kloostervrouw ons voor op de grote dag, dat wij met het smetteloos wit te kleed, door het water en de ge beden van de priester tot in het diepst onzer ziel geroerd, in Gods Kerk werden opgenomen. Wanneer wij later soms wat moei- eergeven waarop de vis sersschepen als notedopjer heen en weer gegooid werdeh. Deze gave compositie is een loflied op de Ne derlandse visserij, waarbij waarde volle tradities en moderne toepas singen hand in hand gaan De hoofdfilm kwam uit Italië „Dienders en dieven", daterend uit de jaren toen de Italianen hun hui dige faam op filmgebied (Fietsendie ven!) nog niet gevestigd hadden, maar toch wel van een zodanig ge halte, dat zij het aanzier. nog ten vol le waard is. Het eerste deel geeft de indruk van een louter komische film, waartoe de twee hoofdfiguren, een sluwe kruimeltjesdief en een dikke agent, zich uitstekend lenen. De Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Jacobus zn van J. J. van Klink en S. M. Kramers; Swan Bing zn van T. T. Oei en T. G. Gouw; Christiaan Johannes Maria, zn van A. M. C. M. Langemeijer en C. H. M. Smit; Johanna Martina, dr van M. Sommeling en H. J. Laman; Gertrudis Catharina Maria, dr van P. N. F. Jongenelen en J. M. Mathot; Catharine Wilhelmina Johanna, dr van F. Spek en J. M. van den Bos sche; Maria Leoni, dr. van J. Mak kes en J. Barnhoorn; Johannes zn van P. van Hoven en C. J. L. Tom; Hendrika Christina Maria Clazina dr van G. H. Tijsen en W. Vermeer; Martin Johan zn van M. van der Pol en M. A. Versteegen. Gehuwd: G. M. R. de Haan en C. E. de Bruine; N. M. Hugenholtz en A. Vogelenzang. Overleden: L. H. Becherer, wedn. 83 jr; C. C. D. Lelie, huisvr. van van Mlt Meegen, 42 jr; H. Jacobs,.man 62 jr; lijkheden hadden, was zij het, die ons j M. A. Zwaan, vrouw 70 jr. raad gaf, troostte en ons de juiste weg wees. Moge God haar voor haar rijke Missiearbeid nog een lange blijde levensavond schenken en haar daarna met een gouden kroon in het Licht van Zijn glorie kronen. J. v. E.-v, S. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 24 Sept. Kaas. Aan voer 263 partij. Prijzen: 1ste soort 2.44—2.48, 2de soort 2.34—2.43, extra tot f 2.52 per kg. Handel traag. WMtisdag 24 September. Vandaag is het de laatste dag waar op u uw ojlossing van de Braderie- prijsvraag kunt inzenden, zowel wat de slagzin betreft als het aantal pop petjes en de gekleurde tekeningen. De termijn loopt hedenavond af, maar wat er morgen met de ochtendpost komt, wordt nog wel meegerekend. Daarna is het echter onherroepelijk afgelopen. Het aantal inzendingen heeft onze verwachtingen ver over troffen. We hopen a.s. Zaterdag de uitslag en de prijswinnaars te publi ceren. We moeten de leden van de Vriendenkring te.v.h. A. S. d. A. er nog even aan herinneren, dat zij he denavond om 8 uur in de Jacobazaal van Den Burcht verwacht worden op de jaarlijkse algemene ledenvergade ring, waarop de heer J. Polimann zal aftreden, zodat er een nieuwe voor zitter gekozen moet v/orden. Gistermorgen om negen uur heeft in een perceel aan de Haarlemmer weg een bedrijfsongeva' plaats ge vonden. Een zekere J. B. K., wonend in de Lombokstraat, geraakte be kneld tussen een staawagen en de vloer. Hij viel en brak zijn rechter onderbeen, zodat de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis moest brengen. Het was gisteren wel de dag van de gebroken rechter onderbenen, want dit ongeluk overkwam ook het zeven-jarig meisjes V. van B. uit de Munnikenstraat. toen zij in die straat aan het spelen was en tegen een pas serende wielrijder opliep. Ook zij werd door de E.H.D naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. In hetgeen in Sursum Corda van deze week gestaan heeft over het tri duüm voor de jongens van 12 tot 17 jaar der St. Petrusparochie, delen wij mede, dat dit a.s. Donderdag-, Vrij dag- en Zaterdagavond wordt gehou den, telkens om 8 uur in de St. Lode- wijkskerk. De ouders wordt hun on misbare medewerking gevraagd. Eindelijk kunnen we nu vertellen j hoe het toch staat met de trainings- j uren van Docos! Iedere Donderdag avond is er training in de gym.zaal Potgieterslaan, voor de adspiranten om kwart voor zeven, voor de junio ren om kwart voor acht, voor de se nioren om kwart-voor negen. Zijn we wèl ingelicht en door gaans is dat zo dan belooft de grote fancy-fair, die a.s. Zaterdag en Zondag op twee verdiepingen van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoel- straat gehouden wordt, een grandioos succes te worden. Hedenmorgen arri veerden aan het Staatsspoor enige wagons met attributen voor deze fancy-fair. Onder begeleiding van de politie werd o.a. de beroemde link trainer voor auto's uitgeladen en per vrachtauto verder getransporteerd. Voor het „griezelkabinet", dat een der hoogtepunten van de fancy-fair zal worden, is reeds een aantal wilde dieren (w.o, de slechts in de Bies- bosch nog schaars voorkomend Ja guar) gearriveerd. Om de leerlingen niet voortijdig onrustig te maken, zijn deze dieren voorlopig onderge bracht in het klooster, waar zij door broeder-kok- gevoederd worden. oZ- juist vernemen wij, dat de Neder landse Regering een verblijfsvergun ning heeft verstrekt aan de Indiase vuurvreter, die tijdens deze fancy- fair zal optreden. Morgenmiddag wordt hij op Schiphol verwacht, waar hij namens het feestcomité door de heer H. van Woerden wordt ver welkomd. Er is een speciale commis sie gevormd uit de Leide industriëlen, die zorg draagt voor de prachtige prijzen, welke op deze fancy-fair ge wonnen kunnen worden. Iedereen heeft er toegang. Zaterdag van half vijf tot twaalf uur, Zondag van half drie tot twaalf uur. STADSKOK. aan het collecte-plan te verlenen. Een afgevaardigde van de Leidse Chr. Besturenbond verklaarde zich bereid een en ander met zijn orga nisatie alsnog te besj reken. Aan deze uiteenzetting ging een filmvertoning, verzorgd door de Amerikaanse Ambassade, vooraf. Ver toond werd de eerst kort in roulatie gebrachte film „Het recht om te le ven". Het was voor het comité, dat zich j Leidse Bestuurdersbond en de afde- in deze stad met enthousiasme had lmg Leiden van de K.A.B. de toe- opgeworpen om een A.V.O.-avond te zegging ontvangen om medewerking organiseren, wel een zeer grote te leurstelling, dat gisteren slechts een handjevol belangstellenden naar „Het Gulden Vlies" was gekomen, om te luisteren naar een uiteenzetting van het doel en streven van deze vereni ging: het behartigen van de sociale zorg voor mirder-invaliden. De heer P. L. van Bruggen, amb tenaar van A.V.O.'s buitendienst, die na een inleidend woord van de heer G. Rietveld, een inzicht gaf van het werk van deze instelling, wees er o. m. op, dat deze vereniging vóór 25 jaar op bescheiden schaal met haar werkzaamheden is begonnen. Trok men zich aanvankelijk uitsluitend 't lot der blinden aan, gaandeweg is dit werk uitgebreid en richt A.V.O.'s belangstelling zich op alle minder- invalide arbeidskrachten. Behalve dat ruim 60 afdelingen in ons land dit werk steunen, staat ook de rege ring, die deze arbeid subsidieert, zeer sympathiek tegenover de dbel- stellingen der vereniging. Momenteel heeft de A.V.O. over 7 ambtenaren voor de buitendienst, 2 assistenten en één vrouwlijke kracht, die zich speciaal met huisarbeid inlaat, de be schikking. Een staf, welke met het oog op de sterk toegenomen werk zaamheden, dringend aanvulling be hoeft. Bijzondere aandacht besteedt de A.V.O. in samenwerking met de Gew. Arbeidsbureaux aan de plaatsing van minder-valide arbeidskrachten in het bedrijfsleven en de opleiding tot zelf standige werkkracht. Daarnaast is met name de voor- en nazorg van zondere betekenis. Voorts ijvert de A.V.O. voor de instelling van z.g. „be schutte' bedrijven, ruimten, waarin uitsluitend minder-validen te werk worden gesteld. Verder verleent, de vereniging haar bemiddeling bij het verkrijgen van een vestigingsvergun ning voor minder-validen, zoekt zij naar allerlei wegen voor huisarbeid en tracht zij ook bij huisvestingspro blemen te bemiddelen. De heer Van Bruggen, die voorts gewaagde van de prachtige resultaten van dit werk, vroeg tenslotte aandacht voor de col lecte, welke op 22 November vóór A.V.O. in de Sleutelstad wordt ge houden. Hoewel deze avond, mede met het oog op de geringe opkomst, werd. af gezien tot het oprichten van een af deling, werd van de zijde van de FIRMA M. BRINKS VIERDE HET ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen was het 25 jaar ge leden, dat wijlen de heer M. Brinks in het perceel Turfmarkt 11 de grondslag legde voor de sinds Juni 1938 op Haarlemmerstraat 126 ge vestigde zaak in goud- en zilverwer ken annex horlogerie der firma M. Brinks. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum werd Maandag 'n druk be zochte receptie gehouden, waarop talrijke zakenrelaties, vrienden en bekenden de gelukwensen hebben aangeboden. Bovendien vertolkten een schat van bloemen en vele tele grafische en schriftelijke gelukwen sen de waardering, welke men deze firma in zo'n ruime kring toedraagt. Ook de kring Rijnland van Goud- en Zilversmeden liet zich niet onbetuigd en zorgde voor een passende huldi ging. LEIDSE SMALFILM LIGA ZAG HALVE DETECTIVE-FILM. Na de afgelopen drukke maanden voor de leden der werkgroep, was er gisteravond in In den Vergulden Turk de eerste bijeenkomst van de Leidse Smalfilm Liga in dit seizoen, 't Re sultaat van vele maanden werk zou voor het eerst vertoond worden. De heer H. Kleibrink sprak in zijn ope ningswoord met grote voldoening over het enthousiasme der leden, die nu eens konden zien welke prachtige resultaten tot nu toe bereikt zijn. Behalve een groot aantal leden waren ook de amateurfilmartistcn aanwezig, politie en burgers, de melkboer en de professor met zijn werkvrouw, de assistente en de con cierge. De detectivefilm voorlopig nog zonder titel rolde slechts in gedeelten voor de toeschouwers af, daar nog veel opnamen moeten voe gen Achtereenvolgens zag men de plaatsen waar de filmers zoveel uren hadden doorgebracht: Vreewijk straat, Rapenburg en Poelgeest. Zover het zich laat aanzien, moet het resultaat van deze prachtige sa menwerking alle goeds doen ver wachten, al zal het nog meer dan een half jaar duren, eer men de vol tooide film kan laten zien. Volgen, de maand wordt begonnen met op namen in de kelders onder de Hoog straat. Na de pauze werd nog de bekende film van Herman v. d. Horst vertoond over de haringvisserij ,,'t Schot is te boord". Aan dc belangstelling en aan de werklust der leden is duidelijk merk baar, dat de Leidse Smalfilm Liga groeiend en bloeiend is! VOORSCHOTEN NEDERLANDSE EMIGRANT IN NIEUW ZEELAND ONDERSCHEIDEN. Onze ex-plaatsgenoot, de heer W. vani Meijgaarden, die naar Nieuw Zeeland is geëmigreerd heeft uit han den van de Nederlandse gezant, jonk heer L. de Brauw, namens koningiD Juliana, aldaar de onderscheidng voor Orde en Vrede ontvangen. Deze on derscheiding werd hem verleend vooi zen» dienstverrichtingen in de jaren 194719481949 in Indonesië ver richt. 3 Jaar lang was hij in dienst van het Nederlandse leger in Indo nesië als sergeant bij de artillerie en verschillende keren was hij gewik keld geweest in bittere gevechten met ongeregelde troepen. Aldus meldt „The Auckland Times". Inbraak in koffietent. Gister nacht is door verbreking van een ruit ingebroken in de koffietent vam de heer N. Z. „Het Eiland" aan de Veur- seweg. Een grote hoeveelheid koffie en enkele flessen melk worden .ver mist. Nooit gedacht en toch gekregen. Toen enige tijd geleden op de Veur- seweg de inbreker H. S. uit Arnhem werd gegrepen, bleek dit voor ver schillende mensen een aardige ver rassing te zijn, want de gevonden gouden broche en gouden halsketting bleken afkomstig te zijn van een in braak te Heiloo en 2 gouden ringen, 1 polshorloge en 2 sleutels van een inbraak te Velsen. Deze voorwerpen kunnen thar.6 aan de eigenaren wor den teruggegeven. Fiets meegenomen. Tijdens een bezoek bij de heer O. op de Leidse- weg had de heer P. V. zijn herenrij wiel, waarop een partij timmerhout was bevestigd, voor de woning neer gezet, echter niet op slot. Het rijwiel werd daarna meegenomen. 11 De Damclub Leiden» herdacht giste ren de dag, dat zij voor 25 jaar werd opgericht. In het jaar 1927 besloten op een gelukkige dag drie bekende Leidse dammers, de heren Kleer, Sweris en Colpa, over te gaan tot oprichting van een damvereniging. Zij waren het dus, die de fundamen ten legden en zij gaven de vereni ging als naam Chr. D.C.L. Later wer den de grondslagen veranderd en toen ontstond D.C.L. Zij was toen de 2e damvereniging in Leiden en is dat jaren lang geweest. Er bestond dan ook een soort traditionele rivaliteit met het oudere L.D.V. Pas sedert 1950 kan men spreken van een meer algemene verbreiding der spelbe- oefening in de stad Leiden. Vanzelfsprekend kende D.C.L. in de 25 jaar z'n ups en downs. Zeer slecht waren de jaren '33 en '34, waarin zelfs algehele liquidatie dreigde. Het spel zat echter reeds te diep dan dat D.C.L. het leven er bij in schoot. Nu nog duiken de na men op van hen, die deel uitmaak ten en de kern bleven vormen, zo als S. v. d. Reek, de gebroeders La- terveer en P. Olivier. Hoogetepunten vormden» de schitterende prestaties in de competitie en in persoonlijke wed strijden bleven zij evenmin uit. Se dert jaren behoort D.C.L. tot de sterkste hoofdklassers in het district Zuid-Holland. Ook bracht D.C.L. twee kampioenen van Leiden naar voren, t.w. I. Laterveer en P. Olivier. Helaas verbreekt een wijziging van hogerhand de banden met den Haag, zodat nu DCL I in de hoofdklasse van. het Leids District speelt. In 1941 or ganiseerden D.C.L. en L.D.V. een na tionaal Paastournooi waaraan rond 160 dammers deelnamen. Het hoogte punt was wel de viering van het 20- jarig bestaan, waarbij de wereld kampioen Ghestem op bezoek kwam, simultaan en een persoonlijke partij speelde. In 1948 organiseerde D.C.L. onder de bezielende leiding van de heren Mertens, Laterveer, Nagtegel- ler en v. d. Putten wederom een groot nationaal Paarstournooi, waar onder liefst 27 meesters en kam pioenen, o.a. Keiler, Vos, Diekei, Metzt Huisman, Mertens e.d. In 1949 vond een grondige reorga nisatie plaats, die leidde tot het ont staan van de damver. „De Sleutels". Grote mannen in de 25 jaren w^ren ongetwijfeld de heren Wassenaar, Reek, de gebr. Olivier, de gebr. La terveer, Steenbergén en ongetwijfeld ook de heren penningmeesters, die maakten, dat elk jaar de „millioenen- nota" kan worden aangeboden. Naast het dag. bestuur t.w. de he ren W. Laterveer voorz., A. v. d. Put ten en E. de Wekker, telt D.C.L. ook een feestcommissie, die de volgende heren omvat: P. Olivier (voorzitter), P. Zeegers, F. Lardee en G. Rede- geld. Deze heren, hebben met veler medewerking een feestavond geor ganiseerd. welke gisteravond werd gehouden en die klonk als een klok. De voorzitter, de heer P. Olivier, heette aan het begin van deze avond alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de vertegenwoordigers van de L.D.D.B. en de zusterver enigingen. Van de verenigingen L D. V., L.D.C. en Tempo waren bloem stukken binnengekomen. De heer W. Laterveer bracht dank voor het vele werk der feestcommissie, die in deze moeilijke tijd voor een aardig pro gramma had gezorgd. In 't kort me moreerde hij de geschiedenis van D. C.L. Aan» de vereniging werden een fraaie medaillekast aangeboden en een foto van alle leden. Nadat de di verse afgevaardigden hun gelukwen- Laatste Berichten De minister van justitie deelt mede, dat bij K. B. dc aan W. P. F. Lages opgelegde doodstraf bij wijze van gratie is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Uit deze gratieverlening mag niet worden afgeleid, dat de aan Lages opgelegde doodstraf niet als ten volle gerechtvaardigd is aangemerkt. In tegendeel moet Lages als oen der zwaarste oorlogsmisdadigers worden beschouwd, die tijdens de Duitse be zetting hier te lande oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de mense lijkheid hebben gepleegd. Ook is noch in de persoon van Lages. noch in de omstandigheden, waaronder hij. zijn misdaden heeft begaan, noch in zijn verder optreden grond voor gra tieverlening gevonden Aandrang van Duitse zijde is uiteraard geheel bui ten de gTatie-ovcwegingen gehou den. Bij de beslissing om in het onder havige geval van tenuitvoerlegging van de doodstraf af te zien kon niet buiten beschouwing worden gehou den het feit, dat nu reeds 1% jaar verlopen zijn sinds ons land van de Duitse overheersing is bevrijd en de laatste misdrijven, waarvoor Lages is veroordeeld, zijn gepleegd. Zwaarder echter heeft gewogen de omstandigheid, dat na het onher roepelijk worden van de uitspraak, waarbij Lages ter dood is veroor deeld nu reeds meer dan twee jaar verstreken zijn, gedurende welke men de veroordeelde in onzekerheid heeft gelaten omtrent zijn lot. Door dat de afdoening van deze zaak zo lang op zich heeft laten wachten, moesten deze factoren in dc overwe ging van het gratieverzoek worden betrokken. Lages werd op 20 September 1940 bij, sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het tegen deze centen- tie ingesteld beroep in cassatie ver worpen bij arrest van 12 Juli 1950. Van officiële zijde vernemen wij, dat het laatste der gratie-adviezen, welke werden uitgebracht door de colleges, die vonnis in dc zaak heb ben gewezen, op 3 October 1951 ten departemente var Justitie is ingeko men. Op 26 Juni 1952 heeft de Hoge Raad het revisieverzoek, dat op 15 Mei 1952 was ingediend, verworpen. In de periode van Mei 1940 tot Mei 1945 is Willy Lages, die geboortig is van Brunwsijk, terwijl hij een offi ciersrang bekleedde bij de zogenaam de S.S., opgetreden als leider van de Aussendienststelle er in een deel de zer periode als commandant van het Einsatzkomrnar.do van de Sipo er de S.D. te Amsterdam. Volgens de bowezenvcrklaardc ten lastelegging heeft „S.S.-strumbann- fuehrer" Lages zich aan tal van mis drijven schuldig gerpaakt. De ten lastelegging vermeldde o.a. het zon der vorm van proces neerschieten van Nederlandse arrestanten, brand stichting in een groot aantal perce len en medewerki.-.g aan de z.g. „Sil- bertanneaktion". Door leiding te geven aan de „Zen- tralstelle fuer Juedischc Auswande- rung" heeft hij bewerkt, dat 70.000 Nederlanders van Joods ras uit Am sterdam zijn gedeporteerd. Het groot ste deel van hen is in Duitse con centratiekampen omgebracht. sen hadden aangeboden, o.a. de heer Kruidenier van de L.D.D.B., die een schitterende plaquette aanbood, kwam het cabaret- en revuegezel schap Lagas aan het woord. Dit zorg de voor de rest van de avond, waar door de damproblemen» voor enige tijd werden vergeten en nadat voor de laatste maal het clublied was ge zongen, gingen allen voldaan huis waarts.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3