Een winstdeling kan niet wettelijk verplicht worden HOE wordt het weer? Een psychopaath stak zich in priester-toog Zaak van dokter Lucardie gisteren voor Hoge Raad WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Rapport van minister van Sociale Zaken Geen eis van rechtvaardigheid, maar uiting van gemeenschapsgevoel N.V.V. voelt er weinig voor In November 1951 heeft de com missie bezitsspreiding, waarvan prof. dr. G. M. Verrijn Stuart tijdelijk voorzitter is haar interim-rapport in zake winstdeling ingediend bij de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Dit rapport is thans ge publiceerd. Wij ontlénen de volgen de conclusies eraan: De beschouwing der ethische as pecten heeft geleerd, dat noch de Protestants-Christelijke, noch de Rooms-Katholiekc, noch de modern- humanistische ethiek winstdeling stellen als een volstrekte eis van ge rechtigheid. Wel leven in deze krin gen bepaalde maatschappelijke desi derata, zoals versterking van de ge- meenschapsgedachte in de onderne ming, billijkheid in de loonvorming, meer rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen en bredere spreiding van het bezit. In het algemeen kan gesteld wor den, dat er door het systeem van toe slagen naar gestreefd wordt het loon zoveel mogelijk te doen beantwoor den aan het aandeel, dat de werkne mer in het economisch resultaat van de onderneming bijdraagt; een- aan spraak op een deel der winst kan hij dus niet doen gelden. Slechts voor die functionarissen, wier activiteit een rechtstreekse invloed op het eco nomisch resultaat der onderneming kan uitoefenen, kan een dergelijke aanspraak erkend worden, terwijl voor bepaalde groepen van hoofd arbeiders, aan wie toeslagen niet of bezwaarlijk kunnen worden ver leend, winstdeling tot een zekere correctie der lonen zou kunnen lei den. Geen tweederangslanden Bij verdediging van Europa Een scherp protest tegen strate gische plannen van de Navo, die ge baseerd zouden zijn op het prijsgeven van delen van Nederland en West- Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, wordt ge uit in een uitvoerig rapport, dat de Nederlandse Katholieke afgevaardig de J. J. Fens als rapporteur der po litieke commissie aan de Europese Assemblée te Straatsburg heeft uit gebracht. Hij spreekt daarin de hoop uit, dat het stelsel der Amerikaanse offshore-bestellingen op lange termijn zal worden ingesteld en daardoor tot een werkelijke integratie van de Europese bewapeningsindustrie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op betere voorlichting omtrent de Europese defensie dan de Navo tot dusverre heeft gegeven. De rappor teur heeft ook de hoop uitgesproken, dat Griekenland en Turkije spoedig een speciale verbinding met de Euro pese verdedigingsgemeenschap zullen krijgen. „De solidariteit van de Westelijke landen moet op het gebied der stra tegie nog duidelijker worden gede monstreerd dan op dat van de eco nomie", aldus de heer Fens in zijn rapport. „De commissie twijfelt er niet aan, dat eventueel bevredigende beslissingen zullen worden genomen bij komende besprekingen der Navó. Zou het echter niet een gebaar van solidariteit zijn, indien de Assemblée haar houding in deze kwestie onom wonden duidelijk zou maken, door te verklaren, dat er geen „tweede rangslanden" buiten de voornaamste verdedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zouden zijn bestemd voor vertragingsacties teneinde de aftocht van de meer begunstigde partners te dekken?" Duitslands aardappeleninvoer Een woordvoerder der West-Duit se regering heeft Dinsdag medege deeld, dat het West-Duitse kabinet een besluit heeft aangenomen, vol gens hetwelk consumptie-aardappe len tot 31 December a.s. vrijgesteld worden van invoerrechten. Op het ogenblik geldt voor aardappelen een invoerrecht van 20 procent ad valo rem. Het besluit van de regering werd genomen daar de droogte in Zuid-Duitsland een ernstige aanbod positie deed ontstaan. Volgens de woordvoerder wordt de oogst van dit jaar op slechts 20 millioen ton ge raamd tegen 24 millioen ton in het vorige jaar en 27 millioen ton in 1950. Het besluit moet nog door het parlement worden goedgekeurd. AMERIKAANSE LANDBOUW-^ PRODUCTEN VERDWENEN. De Amerikaanse senaatscommissie voor de landbouw heeft ontdekt, dat van de door de regering opgeslagen landbouwproducten hoeveelheden met een totale waarde van tien mil lioen dollar zijn verduisterd. De commissie, samengesteld uit vijf democraten en drie republikeinen, legt er in haar verslag de nadruk op, dat geen ambtenaren van het ministe rie van landbouw bij de verduistering betrokken waren. De opgeslagen landbouwproducten waren door de regering opgekocht ter ondersteuning van de prijzen. Aanspraak en billijkheid Een aantal leden staat op het standpunt, dat de werknemers, al kunnen zij causaal economisch ge zien geen aanspraak doen gelden op een deel der winst, niettemin op grond van de billijkheid op een der gelijk aandeel aanspraak kunnen ma ken. Zij gronden deze mening zowel op het huidige stelsel van collectieve loonvorming, waardoor de band tus sen loon en ondernemingsresultaat verbroken is, als op de omstandig heid, dat een deel der winst aan leiding en kapitaalverschaffers toe vloeit, zonder dat er in alle gevallen van verband tussen winst en presta tie c.q. risico gesproken kan wor den. De risico's, welke de werknemer in de onderneming loopt, zijn van een geheel ander karakter dan die der aandeelhouders en moeten op andere wijze worden opgevangen, zodat een aanspraak op een deel der winst uit dien hoofde moet worden afgewezen. Van winstdeling is in het alge meen een enigszins betekenende prikkel tot verhoging der productie niet te verwachten. Teneinde verstarring van de pro ductiekosten te voorkomen kan winstdeling, vanuit het standpunt der onderneming bezien, aanbeve ling verdienen boven verhoging van lonen en salarissen. Dit kan tevens een gunstige invloed hebben op de betalingsbalans. Hier staat echter te genover, dat aldus veelal ten on rechte van de beginselen ener juiste loonvorming zou worden afgeweken. Invoering van winstdeling zou op grote schaal leiden tot vermindering van het voor investeringen beschik bare risicodragende kapitaal en ver hoging der consumptie. Met het oog hierop verdient met name in een situatie als de huidige een stelsel aanbeveling, waarbij het winstdeel, althans gedeeltelijk, wordt bespaard en gebracht in de risicodragende sfeex*. Het verdient aanbeveling, om de winstdeling indien en voorzover men het winstdeel in contanten wil uitkeren conjunctuurnivellerend te doen werken. Met het oog hierop wordt het wenselijk geacht, door de vormine van een winstdelingsreser- vefi ids, het winstdeel in de hausse te beperken en in de baisse te ver groten. Het verdient toejuiching, als een onderneming Winstdeling kan zowel uiting zijn van het gemeenschapsgevoel in de onderneming als stimulans daartoe. Het verdient volgens vele leden toe juiching, indien een onderneming op grond van behaalde bedrijfsresul taten en als uiting van dit gemeen schapsgevoel aan de werknemers een zekere extra uitkering geeft bij wij ze van symbool. Een aantal leden is van oordeel, dat bij algemene toepassing van winstdeling de onderlinge loonver- houdingen, welke gebaseerd behoren te zijn op functie en prestatie, drei gen te worden verstoord. Winstdeling per bedrijfstak of voor het gehele bedrijfsleven wordt riet wenselijk geacht; eergenoemd stelsel leidt toch tot een zekere ega lisatie der uitkomsten van de onder nemingen in de bedrijfstak, welke in strijd met de billijkheid en door sommige leden in strijd met de ge dachte van de onderneming als zelf standige arbeidsgemeenschap wordt geacht. Bovendien komen bij dit stelsel de gunstige effecten van winstdeling merendeels te verval len, terwijl de verschillen in belo ning tussen de bedrijfstakken zullen worden geaccentueerd. T.a.v. een winstdelingsstelsel voor het gehele bedrijfsleven wordt opgemerkt, dat enerzijds bij dit stelsel vrijwel alle voordelen, welke aan winstdeling verbonden kunnen zijn komen te vervallen, terwijl het anderzijds als middel, om tot herverdeling van het nationale inkomen te geraken, slechts van geringe betekenis is. Een winst deling op nationale basis komt in wezen neer op een bestemmingshef fing ten behoeve van de werkne mers in het bedrijfsleven; voor een dergelijke bestemmingsheffing valt geen rechtsgrond aan te wijzen De beantwoording der vraag, of het winstdeel dient te worden gebracht in de consumptieve sfeer (door uit kering in contanten), dan wel of het dient te worden bespaard, resp ge bracht in de kapitaalsfeer (door ver strekking in personeelscertificaten of gewone aandelen), hangt zowel samen met de conjunctuurphase als met de structurele situatie In de hui dige situatie verdient beperking der consumptie en dus besparing der winstdelen aanbeveling Uit een bij de centrale organisaties van werkgevers en werknemers in gestelde schriftelijke enquête blijkt, dat de confessionele organisaties in het algemeen sympathiek staan te genover winstdeling. Niettemin ont raden zij een wettelijke verplichtng tot invoering van dit stelsel. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond wenst invoering over te laten aan het personeelsbeleid der individuele on dernemingen, uitgaande van de stel ling, dat voorwaarde voor het wel slagen in hoofdzaak gelegen is in een juiste psychologische toepassing van een aan de omstandigheden van de onderneming aangepast systeem. Het N.V.V. neemt een afwijzend stand punt tegenover winstdeling in, om dat deze een ongelijkheid schept in de beloning van de werknemers door omstandigheden buiten hun wil. De meeste gehoorde ondernemin gen keren het winstdeel in contan ten uit; in de enkele ondernemingen, waar arbeidersaandelen zijn inge voerd, was men over de resultaten hiervan, op één uitzondering na, te vreden. Gevolgtrekkingen. De commissie wijst een wettelijke verplichting tot winstdeling af op de navolgende gronden: a. Zij acht daartoe geen rechts grond aanwezig; b. Winstdeling is geen algemeen aanvaarde gedachte in het bedrijfs leven; c. De noodzakelijke psychologische sfeer voor winstdeling is niet in alle ondernemingen aanv/ezig; d. De mogelijkheden voor winst deling in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven lopen te sterk uiteen, zoals blijkt uit een als bijlage 5 van het rapport opgenomen statis tisch onderzoek; I e. Algemene invoering 'van winst deling zou volgens een aantal leden I te sterk inbreuk maken op het be ginsel, dat voor arbeid van gelijke I waarde «en gelijke beloning dient te worden gegeven. Indien het loon geheel of gedeel telijk afhankelijk is van de uitkom sten der onderneming, dient naar 't oordeel der commissie door een wij ziging in het Burgerlijk Wetboek het mededelen van bewijsstukken om tot de kennis van die uitkomsten te ge raken tot dwingend recht te worden gemaakt. Daarbij zal het partijen vrij staan te bepalen aan wie, in plaats van aan iedere werknemer indivi dueel, de bewijsstukken zullen wor den medegedeeld. De commissie heeft tenslotte enige aanbevelingen gegeven ter bevorde ring van een bevredigende werking van winstdeling, waarvan met name kan worden genoemd de aanbeve ling, dat winstdelingsregelingen op zodanige wijze formeel dienen te worden vastgesteld, dat eventuele aanspraken der werknemers vast staan. Aan het rapport zijn uitvoerige overzichten toegevoegd betreffende de toepassing van winstdeling in binnen- en buitenland. Geen politieke betekenis Op vragen van het Tweede Ka merlid mejuffrouw Klompé (KVP) in verband met de aanbieding van de geloofsbrieven bij het Egyptische hof door de Nederlandse gezant, heeft de heer Luns, minister van buitenlandse zaken a.i. schriftelijk het volgende geantwoord: Hr. Ms. gezant te Cairo heeft op 26 Augustus 1952 geloofsbrieven aangeboden, welke geadresseerd wa ren aan Z.M. Ahmed Foead II, ko ning van Egypte en de Soedan. Het is de minister bekend, dat de Britse ambassadeur te Cairo op 16 Augustus 1952 geloofsbrieven aan bood, welke geadresseerd waren aan Z.M. koning Ahmed Foead II. Hierbij moge worden aangetekend, dat de adressering van de geloofs brieven van de Britse ambassadeur bij het Egyptische hof een aangele genheid is, welke uitsluitend behoort tot de bevoegdheden van de Britse en Egyptische regeringen. Voor zover de minister bekend, heeft de Egyptische regering, han gende de Anglo-Egypische bespre kingen in zake de Soedan er in toe gestemd, dat in de geloofsbrieven van de Britse ambassadeur, geen melding gemaakt werd van de titula tuur „koning van Egypte en de Soedan". Op de vraag of er in de geloofs brieven een voorbehoud is gemaakt met betrekking tot de toekomstige status van de Soedan, wordt ontken nend geantwoord. Wel heeft Hr. Ms. gezant, alvorens tot de overhandiging van zijn ge loofsbrieven over te gaan, aan de Egyptische regering medegedeeld, dat de beziging van bovengenoemde adressering geen politieke betekenis heeft en het onvervreemdbare recht tot zelfbeschikking van de Soedan en zijn inwoners niet aantast. SPELLING NOG NIEUWER. De adviescommissie ter uitvoering van de spellingwet heeft zich thans gezet aan het uitbrengen van een ad vies over de schrijfwijze van de aardrijkskundige en historische na men. Hond neergeschoten Twee weken gevangenisstraf Een landbouwerszoon uit Voorthui zen, die lid van de nationale be scherming in het plaatsje was, moest zich gisteren voor de Utrechtse recht bank verantwoorden, wegens het on bevoegd gebruiken van het hem toe vertrouwde wapen. De jongeman had de hond van zijn buurman over het erf van zijn vader zien lopen en dit was voor hem aanleiding geweest om de hond neer te schieten. Zijn verdediging, dat de hond de koeien onrustig maakte en een bacillendra ger kon zijn, vond de rechter niet steekhoudend. De schutter werd tot twee weken gevangenisstraf veroor deeld. RECTIFICATIE JONGERENDEBAT In het verslag van 't „Open debat", dat Katholieke jongeren Zondag jl. in Amsterdam gehouden hebben, zijp enige onjuistheden geslopen, die rec tificatie vragen. Er is gemeld, dat op enige vragen betreffende de Indonesische politiek de heer Van Rijckevorsel, als fractie specialist voor Uniezaken in de K. V. P.-kamerfractie, geantwoord heeft. Zoals men echter zal weten, be kleedt niet de heer Van Rijckevorsel, doch de heer De Graaf, de burgemees ter van Lisse, in de kamerfractie deze functie en het was ook de h?er De Graaf, die de bedoelde vragen beant woord heeft. Voorts werd de heer Quadvlieg als K. V. P.-kamerlid ge noemd; de heer Quadvlieg maakt ech ter geen deel uit van de Kamerfractie Bouw klein-seminarie paters Capucijnen gegund De bouw van het klein-seminarie der paters Capucijnen aan de Wa randalaan te Oosterhout is officieel gegund aan de Fa. A. van der Velden te Eindhoven, die dit werk heeft aanvaard voor de aannemingssom van 1.300.000 exclusief de bouw van de kapel en de aula. De aannemer zal in de loop van de volgende week de werkzaamhe den aanvangen. K.N.A.C. DRINGT AAN: Zorg voor goede achterverlichting Nu het herfstseizoen, waarmede het donkere jaargetijde wordt inge luid, is begonnen, heeft het bestuur van de KNAC het nodig geoordeeld zich tot de minister van Justitie te wenden teneinde diens aandacht te vestigen op de gevaarlijke situaties welke des avonds en des nachts kunnen ontstaan door het ontbreken van voldoende achterverlichting en ondoordacht parkeren op de buiten wegen. Ofschoon het ontbreken of in on voldoende staat verkeren van de achterverlichting uit de aard der zaak bij verschillende soorten van voertuigen op de weg voorkomt, geldt zulks, aldus de KNAC, toch wel in bijzondere mate voor drie ca tegorieën, n.l. bespannen voertuigen ten plattelande, vrachtauto's vooral wanneer daaraan een aanhangwagen is gekoppeld, en de rijwielen inclu sief bakfietsen. Na er op gewezen te hebben dat vrachtwagens in de regel slechts zijn voorzien van één achterlicht, zulks in tegenstelling tot Vrijwel alle personenauto's die van twee achterlichten zijn voorzien, spreekt de KNAC als haar mening uit, dat zij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat indien meer zorg aan het schoonhouden en controle ren van achterverlichting en reflec toren werd besteed, een aanmerke lijke verbetei'ing in de toestand zou kunnen worden verkregen. DE KONINGIN TE LEEUWARDEN. H. M. de KoningiA heeft heden per auto een bezoek gebracht aan Leeuwarden. H. M. begaf zich naar de Grote Kerk. Nadat Koningin Juliana haar plaats op de „Koningsdraak", (grafkelder der Friese Oranje's) had ingenomen, werden van het Wilhel mus het le en 6e couplet gezongen, en begon een korte dienst, waarin ds. Hettinga voorging. De Koningin be gaf zich onmiddellijk hierna naar de ambtswoning van haar Commis saris in deze provincie, waar zij zich door Friese boeren en boerinnen liet voorlichten over enige maatschappe lijke vraagstukken, die vooral het platteland beroeren en waarbij haar eeuwfeest vierende Friesche Maatschappij van Landbouw, steeds nauw betrokken is. Tezelfder tijd recipieerde het hoofd bestuur van de jubilerende organisa tie in hotel Amicitia. Op deze zeer druk bezochte gelegenheid voerden o.m. het woord de Minister van Land bouw, de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Leeuwarden. Bloembollenuitvoer naar Ver. Staten Volgens voorlopige berekeningen van de Bond van Bloembollenhande laren, de organisatie van bloembol lenexporteurs, is dit najaar voor on- veer zeven millioen gulden meer aan bloembollen naar de Verenigde Sta ten en Canada uitgevoerd, dan in 1951. Van 1 Juli 1952 tot en met 13 Sep tember 1952 werden naar deze lan den 23.146 kisten bloembollen meer verzonden. De uitvoer vertegenwoor digt een waarde van 38.401.623 gul den. Dit is 6.804 554 gulden meer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1951. Hierdoor zijn de Verenigde Staten de eerste afnemers van bloembollen geworden. Engeland dat zijn invoer met ongeveer 40 percent heeft be perkt, komt daardoor op de tweede plaats te staan. Ongetwijfeld kan deze verhoogde uitvoer voor een groot gedeelte wor den toegeschreven aan de activiteit van het bureau. dat door alle bloembollenkwekers en expor teurs wordt gevormd. De collectieve reclame-acties speciaal in de Ver enigde Staten en Canada, die vooral na de oorlog sterk zijn uitgebreid, be ginnen nu kennelijk door te werken hoewel het aanvankelijk scheen alsof de omzet niet noemenswaardig steeg. In 1951 begon de invoer sterker te stijgen dan verwacht werd, wat dit jaar nog meer het geval is. Gisteravond ir te Borne bij de krui sing Almelosestraat en Rondweg een wielrijder, J. B. Bussink, woonachtig te Almelo, door een luxe auto gegre pen en op slag gedood. De chauffeur treft in deze geen schuld. De wielrij der schijnt niet voldoende op het hoofdverkeer te hebben gelet. En kreeg een valse pas Een ontvluchte psychopaath heeft kans gezien zich in Breda van valse papieren te voorzien en wordt thans door de politie gezocht. In deze stad stelde hij zich in ver binding met de gebroeders De Ron den. Hij had zich gestoken in pries terkleren en vertelde de broers, dat hij met enkele kloosterlingen een tocht naar Frankrijk moest maken, waarvoor hij een chauffeur nodig had. Misschien zelfs wel twee, deel de hij terloops mee. Maar voor hij een chauffeur mocht aannemen, moest hij h-ierover met de overste van het klooster praten en deze zou de papieren van de candidaten eerst aan een onderzoek iqoeten onder werpen. De gebroeders koesterden tegen over de man in priesterkoren geen enkele verdenking en dus gaven zij hem hun papieren mee. Met deze pa pieren gewapend, begaf hij zich naar het bureau van de burgerlijke stand. Hier vroeg hij een pas aan op de pa pieren, die hij van de chauffeur had afgetroggeld. Men koesterde ook daar geen verdenking. De man begaf zich toen naar een reisbureau te Breda en bestelde daar vijf plaatsen in een KLM-toestel naar Rome. Van deze order vroeg en kreeg hij schriftelijke bevestiging en met dit papier gewapend begaf hij zich wederom naar de burgerlijke stand om aan te tonen, dat hij met de pas zeer veel haast had. Men ad viseerde hem toen met de papieren naar de provinciale griffie in Den Bosch te gaan en daar de pas zelf in ontvangst te nemen. De zaak liep zo als de man gehoopt had: hij kreeg de pas in handen, zonder dat deze be hoefde te worden opgestuurd. De psychopaath wordt thans ge zocht. Vermoed wordt, dat hij in priesterkleren thans bedelt voor zgn TON BOETE GEëlST. Honderdduizend gulden boete eiste de procureur-generaal voor de eco nomische kamer van het Leeuwar der gerechtshof tegen de vijf gebroe ders R. leden van een firma te Har- lingen, die door de economische ka mer van de Leeuwarder rechtbank waren veroordeeld tot totaal 59.000 gulden boete, omdat zij in strijd met de voorschriften en zonder de nodi ge rijks vergunningen schapenhuiden bewerkten en verhandelen. De pro cureur-generaal eiste voorts ver beurdverklaring van de zwarte kas met een bedrag van 18.630 gulden. Uitspraak over 2 weken. charitatieve instellingen. De pas zou hij nodig hebben, zo vermoedt men, om zich naar het buitenland te kunnen begeven, wanneer de grond hem te warm onder de voeten wordt. HAAGSE RECHTBANK. Boekenliefhebber. Volgens zijn schatting heeft een 28-jarige Leidse directie-assistent in de jaren 1947 tot 1952 voor 25 a 30.000 gulden aan boeken gestolen uit diverse Haagse boekwinkels. Wanneer hij goed werk had, taalde hij niet naar boeken, maar was hij zonder werk dan her vatte hy zijn bedrijf. Hij bepaalde zich daarby tot dure standaardwer ken, die hij verkocht aan zekere v. d. B. Deze bracht de boeken weer in de handel. Reeds eenmaal was verdachte ver oordeeld. Het reclasseringsrapport vermeldde weinig goeds over ver dachte, maar men achtte hem wel (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisse lend bewolkt met enkele ver spreide buien. Krachtige, langs de kust af en toe harde wind tus sen Zuid en West. Morgen min der zacht dan vandaag. 25 Sept.: zon op 6.31 en onder 18.31; maan op 14.07 en onder 20.47 uur. Onstandvastig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Toen in de nacht van Maandag op Dinsdag zachte Oceaanlucht Neder land binnen stroomde, kwam er een einde aan een periode van te koud weer die drie weken had geduurd. Vooral des avonds en des nachts werd het belangrijk warmer dan we de laatste tijd gewend waren. Zo kwamen de afgelopen nacht mini mum temperaturen van 12 tot 15 graden voor. Gistermiddag liep het kwik op vele plaatsen tot 18 graden op. De oorzaak van het zachtere weer moet worden gezocht in het feit, dat er zich thans een langge rekt hogedrukgebied bevindt tussen de Azoren en Frankrijk, terwijl te gelijkertijd een vrijwel onafgebroken stroom van storingen over het Noor delijk deel van de Oceaan naar Zuid- Scandinavië trekt. Tussen de hoge druk in het Zui den en de lage druk in het Noorden ontwikkelde zich een krachtige stro ming, die de van oorsprong subtro pische lucht naar Europa voerde. Ten Zuiden van IJsland is nu een zeer actieve depressie aangekomen, die nog in betekenis toeneemt en met grote snelheid naar het Oost- Noordoosten trekt. Het koufront van deze depressie nadert, voorafgegaan door een regengebied en sterke ba rometerdalingen, Ierland. Het ziet er naar uit, dat dit front binnen 24 uur Nederland zal bereiken en daarna gevólgd zal worden door Oceaan- lucht met lagere temperatuur. Men moet daarom rekenen op onstand vastig en minder zacht weer met tij delijk regen en veel wind. ü&t w-tzh, in SuAo^ia De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer max. OSLO temp. zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM zwaar bew. 10 LONDEN zwaar bew. 22 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 AMSTERDAM zwaar bew.' 18 ZURICH mist 15 GENEVE zwaar bew. 18 PARIJS mist 19 BORDEAUX geheel bew. 19 NICE lioht bew. 22 BERLIJN regen 14 FRANKFURT geheel bew. 16 MUNCHEN zwaar bew. 12 WENEN zwaar bew. 14 LUXEMBURG geheel bew. M GRENOBLE geheel bew. 18 INNSBRUCK zwaar bew. 14 reclassabel. Na de eerste serie dief stallen was verdachte door de poli tie verhoord, omdat men zijn ge scharrel in boekenwinkels niet ver trouwde. Het onderzoek was toen op niets uitgelopen. De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank acht te een gevangenisstraf van twee jaar m.a. de juiste straf. De raadsman meende, dat v. d. B. doelbewust een funeste invloed op zijn cliënt had uitgeoefend. De ver dachte zou uit wanhoop, omdat hij geen inkomsten meer had, de boeken hebben gestolen. Hij bepleitte een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. De verdachte zei voornemens te zijn de schade te vergoeden. Uitspraak 7 October. De Hoge Raad behandelde gisteren het cassatie-beroep van de Rijs wij kse arts A. L., die te Zevenhoven op 1 November 1950, in samenwerking met de plaatselijke arts aldaar een inwo ner van die gemeente, Kalshoven, de tanden en kiezen trok onder narcose. Om het bloed op te vangen stopte hij zijn patiënt een prop in de mond, die in diens keel schoot zonder dat de arts er iets van merkte. K. is toen gestikt. Wegens dood door schuld werd L. door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en een geldboete van 1000.Het Haagse Gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. Dr. mr. Dr. W. Schuurmans Stek hoven uit Scheveningen lichtte twee cassatiemiddelen toe. Pleiter betoog de, dat het oordeel van het Hof. dat de dood van het slachtoffer niet te wijten was aan te verontschuldigen gebrek aan inzicht, doch aan ernstige tekortkomingen van requirant, geen steun vindt in de deskundigen-ver klaringen. Voorts had het Hof volgens pleiter moeten komen tot de conclusie, dat de plaatselijke arts geheel en uitsluitend, althans „mede" voor de dood van het slachtoffer aan sprakelijk was. De leer der gemeen schappelijke aansprakelijkheid, die in dergelijke gevallen in medische krin gen meer algemeen gevolgd wordt, brengt met zich aldus pleiter dat bij samenwerking van twee art sen elk hunner mede aansprakelijk is \oor de fouten van de ander voorzo ver hij die fouten kan voorzien en (of) voorkomen. Die verantwoorde lijkheid brengt mede, dat men niet alleen bevoegd, maar ook verplicht is in te grijpen zodra verwikkelingen zich voordoen. Het was het bewust zijn van die verantwoordelijkheid die de plaatselijke arts tot ingrijpen noopte, toen hij levensgevaar bij K., zijn eigen patiënt, veronderstelde. De plaatselijke arts heeft zich niet tot een neipende rol bepaald doch zelfstandig penthotal ongevraagd bij gespoten en draagt daardoor de ver antwoordelijkheid voor alle verwik kelingen, die daarvan het gevolg kon den zijn, resp. geweest zijn.. Deze arts heeft daardoor niet alleen mede de verantwoordelijkheid voor de ge hele pentholtalnarcose aanvaard, maar ook voor de bewustzijnsvernau wing, die bij requirant optrad, toen hij stoornissen bij Kalshoven waarnam, die het gevolg konden zijn en rede lijkerwijs toen konden worden ge acht te zijn van pentholtaloverdose- ring. De advocaat-generaal, jhr. mr van Asch van Wijck, zal op 7 October conclusie nemen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2