R+K* FLB*S* te Leiden - thans Lyceum - gaat haar zilveren jubileum vieren IN 25 JAAR BEZOCHTEN RUIM 2000 LEERLINGEN DE SCHOOL Luisterrijk feestprogramma voor de hele schoolgemeenschap Groenland verslagen DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HERINNERINGEN AAN VERVLOGEN JAREN (Van een oud-leerling). ^|EN HEEFT MAAR "WEINIG NODIG, een heel licht duwtje, om plotse- ling ondergedompeld te worden in de herinnering aan vroeger jaren. Wat in het jachtig leven bijna vergeten is, staat ineens weer zó helder voor de geest, dat de jaren, die sindsdien vervlogen zijn, nog slechts uren lijken. Dat lichte duwtje gaf ons een circulaire bij de ochtendpost: het R. K. Lyceum Te Leiden bestaat 25 jaar! Verzonken zijn ineens de jaren, die tussen het laatste klappen van de schooldeur en de ochtendboterham liggen; verdwenen :s de tijd, die ons scheidde van de schooljongen. Waar zijn de boeken, die we vandaag nodig hebben? En hoor ik daar de schoolbel niet? Herinneringen aan een tijd, die veel te snel gegaan is en waarvan we te laat begrepen hebben wat ouderen ons deed zeggen: verlang niet naar het einde „St. Bonaventura", monument van katholieke emancipatie Het einde is gekomen, snel en on barmhartig. Het lokkende leven lag open en tijd om even om te zien was er niet. Er kwamen andere jongens op onze plaatsen, de maatschappij stootte anderen uit en nam ons op, het leven ging verder. En nu ineens die circulaire! Daar ligt de Mariënpoelstraat weer, daar staat de school. Door dat hek zijn we eens voor de eerste keer gegaan, klein en bedeesd, vol ontzag voor de grotere knapen, die zoveel gewichtig heid onder hun arm droegen. Weer overvalt ons de angst bij het toela tingsexamen, toen de vierde vrouw van Willem van Oranje ons niet te binnen wilde schieten. Zonder vier de vrouw, daar waren we zeker van. zouden wij te licht bevonden worden om deze tempel der wetenschap te betreden. Dank zij Louise de Coligny waren we twee maanden later toch middel baar scholier. We zijn er haar nog dankbaar voor! Zee van herinneringen. Is het nodig de film verder af te draaien? Zijn deze enkele regels niet voldoende om bij iedere oud-leerling een zee van herinneringen wakker te roepen? Reeds draait de filmband, een voor een verschijnen de hoofd rollen op het witte doek van onze herinnering. Daar heb je pater Zonderland, die wij het meest waardeerden, omdat hij altijd en vaak met succes! bereid was „ijs-vrij" te vragen. Zijn moppen- met-baarden wekten altijd een enor me lachlust op, het meest bij hemzelf; hij stond er bij te schudden van het lachen. Ik denk aan de gym. lessen bij de heer Castelein. Was er iets heerlijkers denkbaar dan trefbal, vooral wan neer ie de bal zó hard tegen de ver warming kon gooien, dat het gebouw er van daverde? Onder in de boekenkast ligt nog een herbarium met gedroogde lupi ne-, eiken- en wilgenbladeren, die bijgedragen hebben tot ons algemeen welzijn. Het was de heer Melsen. die ons speurend door bos en veld joeg. Wat zou er van ons terechtgekomen zjjn, wanneer we dit niet gedaan hadden? We moeten er niet aan den ken Hebben de geheimzinnigheden der duistere chemie ons ooit zo sterk be. koord als tijdens de lessen van de heer Van Woerden, wanneer hij proeven deed en ons soms aan een alchimist deed denken? Zijn enthou siasme kende geen grenzen, wan neer twee stoffen, die volgens het boekje affiniteit tot elkaar dienden te bezitten, zich inderdaad in de echtelijke staat verbonden, zoals hij dat uitdrukte. Waar is de tijd gebleven, dat we doodsbenauwd waren voor Engelse les op Maandagochtend? Als Ajax 's Zondags verloren had, was de heer Terlingen niet de schaduw meer van de beminnelijkheid, die hij anders in levende lijve placht te zijn. En hoeveel kopjesnu ja, laat ons zeggen: thee, heeft Annie ons geschonken? We mogen eigenlijk niet zo onbeleefd zijn haar voornaam in de krant te zetten; misschien geeft ze ons er wel strafwerk voor. De tweede dag in de eerste klas hebben we ons verstout een ogen blikje uit het raam te kijken, terwijl de heer Wissing manhaft'ge pogingen deed weer eens dertig kinderen wijs te maken, dat a -f- b c hetzelfde is als 2 3 5. Nog jaren daarna heb ben we bij iedere proefwerk-onvol doende moeten horen: „Tja, jongens die uit het raam kijken De school met een paradijs ver gelijken zal de huidige leerlingen ietwat overdreven voorkomen. Ons niet meer. 't Was dan ook een paradijs, compleet met ver boden vruchten. De meest sappi ge was ongetwijfeld het roken in een zekere gelegenheid op de speelplaats. Hoe kunnen we ons toch ooit verbeeld hebben, dat de surveillerende leraren die im mense rookwolken meestal niet zagen? Ons hart vloeit nog steeds over van dankbaarheid als we terugdenken aan de heer Wesseling, de amanuen sis, die ons voor grote rampen behoed heeft, toen we eens uit de klas ge stuurd waren en, door zijn „pst" ge waarschuwd, nog net op tijd achter een stel jassen konden wegduiken. Een ogenblik later kondigden voet stappen en rozenkransgerammel het passeren van de directeur aan. Hoe is het mogelijk, dat hij ons hart met heeft horen bonzen? Franciscaanse gemoedelijkheid. Welke oud-leerling men ook spreekt, iedereen is vol lof over de sfeer van de set ooi, die zich weliswaar moeilijk laat definiëren, maar toch duidelijk voelbaar was. Misschien kunnen wij die het best omschrijven: met Fran ciscaanse gemoedelijkheid, want het is zeker, dat het vooral de paters zijn geweest, die hun stempel op de school gedrukt hebben. Wij hebben op school geen cadaver-discipline ge kend; het had er zelfs de schijn van, dat iedere discipline ontbrak. Toch was die er wel, maar wij voelden niet zo zwaar, omdat de school vóór alles een hechte gemeenschap was tussen leraren en leerlingen waarbij de eersten vaak een persoonlijke be langstelling voor de laatsten toonden, die ver uitging boven het plichtmati ge. Dit heeft voor ons de school ge maakt tot iets meer dan een instituut, dat met meer of minder succes trachtte de leerlingen een dosis pa rate kennis bij te brengen Het is vooral om deze reden, dat wij als oud- Mèt de school vieren vier leraren hun zilveren jubileum. Op bovenstaande foto ziet men de jubilarissen rond de oud-directeur, pater De Goede, in de leraarskamer, v.l.n.r.: de heren M. Bertels, J. Castelein, P. A. M. Haanappel en J. A. H. Cranssen Vijf en twintig jaar hebben zij met de school lief en leed gedeeld; meer dan 2.000 leerlingen hebben zij voor zich gehad. (Foto: „De Leidse Courant") leerlingen met zoveel waardering en liefde kunnen spreken over onze school, die altijd in ons hart een bij zonder plaats zal blijven innemen. En nog veel meer. Zo zouden we verder kunnen gaan, kolommen vol. Want als de herinne ring eenmaal gaat spreken, kan men haar moeilijk meer het zwijgen op laggen. We zouden nog moeten ver tellen over de heer Bertels, die een aanmerkelijk deel van ons zakgeld verslond, vooral toen de strafteke- ningen op de schoolmarkt twee cent gingen doen; over de onbarmhartige vreugde wanneer een leraar ziek was- over de heer De Jong. die van ons allen Jan Musch-en wilde maken, hoewel de meesten het niet verder brachten dan het psychologisch zo fijntjes aangevoelde „Jantje zag eens pruimen hangen"; over onze angst, wanneer we moesten kloppen aan de directeurskamer en het gele lampje ons antwoordde: wacht even: over de koude rillingen, die de „Mots et expressions usuelles" van de heer Cranssen ons bezorgden; over al die jaren van jongensvreugde en jon- gensieed, de eerste zo hartstochtelijk, het laatste altijd zo spoedig geleden. Hoe snel zijn die jaren vergleden! Er zijn thans andere zaken, die onze aandacht vragen. De hon derden leerlingen, die in de af gelopen 25 jaar de school verlie ten, hebben hun plaats ingeno men in het maatschappelijk be stel. Werk en gezin eisen hen op. Maar toen op die bewuste mor gen de circulaire in de bus viel zal het allen vergaan zijn als ons, zullen ook hun gedachten even teruggevloeid zijn naar de Ma riënpoelstraat en naar „St. Bo naventura". die zoveel zegen rijks tot stand gebracht heeft. Zij zijn uitgetrokken door stad en land, over heel de wereld, de docto ren, zakenlieden, officieren, ambtena. ren, middenstanders bouwkundigen, economen. Van velen kan gezegd wor den: „Ze hebben het ver geschopt" Zij mogen bedenken dat de grondslag van hun succes voor/ een groot deel is gelegd aan de Mariënpoelstraat, waar 25 jaar geleden een moedig ini tiatief werkelijkheid begon te wor den. waar voor Leiden en verre om geving gebouwd werd aan een levend Kwart eeuw geschiedenis OP 19 SEPTEMBER 1927 werd de R.K. H.B.S. te Leiden officiëel geopend in het gebouw van de voor malige Zeevaartschool aan het Noordeinde. Bovenstaande foto toont de eerste leraren omgeven door de eerste 18 leerlingen. De leraren wa ren (v.l.n.r.) W. Jacob (Ned.), ir. G. Wiessing (wisk.), pater S. Bernsen (plant- en dierk.), pater B. de Goe de (directeur), pater mr. E. v. d. Helm (godsd.), W. Vlaming (Duits), J. Castelein (gymn.), staande: P A. M. Haanappel (aardr.) en J. A H. Cransen (Frans). De heer M. Bertels (tek.) ontbreekt op deze foto. Tegen de verwachtingen in groei de de school opmerkelijk snel en in 1932, toen het nieuwe gebouw aan de Mariënpoelstraat in gebruik ge nomen kon worden, waren er reeds 150 leerlingen. De school is berekend op 250 a 300 leerlingen en was al spoedig te klein. Kort na de bevrij ding steeg het leerlingental zelfs tot 460. Thans zweeft het aantal om de 400. Een dieptepunt in de geschiedenis der school was de in beslagname door de Duitse bezetters in het voor jaar 1943. Dank zij de gastvrijheid der „buren" konden enige weken la ter de lessen vervolgd worden in het gebouw van de Chr. H.B.S. aan de Kagerstraat. Toen na de bevrijding het schoolgebouw weer vrij gegeven werd, trof men er een grote ravage aan. Desondanks konden de lessen spoedig hervat worden. Nadat er in 1947 een R.K. H.B.S. monument van katholieke emanci patie Een enkeling is gestruikeld, een groep heeft nauwelijks de middel maat bereikt. Maar velen gelukkig mogen met enige gerechtvaardigde trots worden aangewezen, ook zij zijn op „St. Bonaventura" geweest. Dank baarheid zal hen op het komende feest bezielen. We hopen er velen te ontmoeten! NIC. SCHRAMA. voor Meisjes was opgericht, aanvan kelijk verbonden aan de H.B.S. voor Jongens, wachtte de directeur, pater B. de Goede, nog één grote taak voordat hij in 1950 zijn levenswerk aan een jongere kracht kon overdra gen: de omzetting van H.B.S. in Ly ceum. Het overwinnen van de grote moeilijkheden, die daaraan verbon den waren, was tekenend voor de wilskracht en ijver waarmede pater de Goede 23 jaar de school heeft ge leid en tot grote bloei gebracht. Bij zijn afscheid is daarover uitvoerig geschreven, zodat wij thans kort kunnen zijn. De lichting 1952 nog niet meegere kend. hebben 2080 leerlingen deze school bezocht. Van hen deden er ruim 900 eindexamen; 80 hiervan is geslaagd. Voor zover het pater De Goede bekend is, zijn 27 leerlingen tijdens of na hun schooljaren over leden; van hen sneuvelden er 11 door oorlogshandelingen. In actieve dienst overleden er vier leraren: pater Bernsen, de heer l'Ortye, de heer Kaptijn en ir. J. Korte. Thans zijn er 27 leraren aan het Lyceum ver bonden. Pater W. Geurts werd in 1950 tot rector benoemd. Uitbreidingsplan Reeds lange tijd bestaan er plannen tot uitbreiding van het schoolgebouw, die vooral na de omzetting in een Lyceum nood zakelijk geworden is. Dit plan omvat de bouw van een nieuwe vleugel, bestaande uit tien loka len, een gymnastiekzaal, een overblijflokaal en een onder grondse fietsenstalling, die ge projecteerd is op^de plaats van de huidige fietsenstalling, dus recht tegenover het klooster, verbonden met de gang naast de leraarskamer. Dit plan is mo menteel in studie bij de Rijks gebouwendienst en heeft dus nog geen officiële goedkeuring ver kregen. 47millioen meer voor wederopbouw dan in 1952 Grootste deel begroting bestemd voor subsidiering woningbouw Het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting vraagt volgens de begroting voor het dienstjaar 1953 rond f 47.000.000 meer dan voor het lopende jaar. Met totaal 179.5 mil'ioen komt 29 van deze 50 millioen op rekening van de gewone dienst en 21 op dat van de uitgaven met een aflopend karakter, waarvoor ruim 100 millioen gevraagd wordt. Alleen de kapitaalsdienst vraagt met totaal 11.700.000 gulden 3.75 millioen min der dan dit jaar. Voor de viering van dit zilveren jubileum is een ere-comité samen gesteld, waarin zitting hebben jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemees ter van Leiden, pater C. van den Eijnden, provinciaal der pater Fran ciscanen, deken A. Homulle, pastoor Th. Beukers, eerste voorzitter van het Schoolbestuur, en de heer Van der Ent, inspecteur M. O. Bovendien is er een werkcomité gevormd onder voorzitterschap van de heer W. Doeven, namens de oud- leerlingen. Hierin hebben zitting pa ter Huining, prefect, namens de school, drs. H. A. van Woerden, na mens de leraren, de heer H. A. Wa lenkamp. namens de ouders, en de heer H. Niessert namens de leerlin gen. De feestelijkheden beginnen a.s. Zaterdagmorgen om negen uur met een H. Mis uit dankbaarheid in de Hartebrugkerk. Na afloop daarvan worden de genodigden, leraren en leerlingen door de St. Paulusband (zeeverkenners van de school) naar de Mariënpoelstraat geleid. In de school kunnen enige verversingen worden gebruikt. Daarna vangt om elf uur een plechtige herdenking aan in de aula, opgeluisterd door het schoolkoor onder leiding van pater S. Wijssen. Tijdens deze bijeenkomst zal namens leerlingen, oudleerlingen en ouders het feestgeschenk worden aangeboden, bestaande uit een mo numentale toegangspoort, ter ver vanging van het oude hek. Om half een zullen de gevallen leraren en leerlingen herdacht worden met een kranslegging bij de gedenkplaat in de school. Van één tot drie uur wordt een receptie gehouden in de leraars kamer. De reünie van oud-leerlingen begint Zaterdagavond om acht uur met een soirée in de aula van de school. Zondagmorgen wordt om tien uur een H. Mis opgedragen in de schoolkapel, waarna de rec tor de reünisten een ontbijt zal aanbieden. Hierna wordt de feest- vergadering gehouden. Ter gele genheid van dit jubileum wordt een extra programmapunt inge voegd: herhalingslessen door eni ge leraren! In de namiddag zul len de reünisten genieten van een café-chantant en na afloop daar van is er een diner in In den Ver gulden Turk. De Maandag zal in het teken staan van de zilveren jubilea der vier lera ren. Om half tien wordt er een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid, waarna de leraren en leerlingen ge zamenlijk ontbijten, 's Avonds om acht uur wordt in het St. Antonius Clubhuis het spel „Arcenicum en oude kant" door de toneelclub van de school opgevoerd, onder regie van pater Raymund Sasse van Ysselt. Deze uitvoering wordt Dinsdagavond herhaald. Woensdagavond om half acht zal voor en door de leerlingen de revue „Circus Bolyvar" worden gebracht, eveneens onder regie van pater Ray mund. Na afloop hiervan worden de leerlingen door de St. Paulusband naar het station gebracht. Bijzonder aandacht wordt ge vraagd voor de grote fancy-fair, die tijdens deze feestdagen in de school wordt gehouden. Er zullen enige at tracties zijn, die nog nooit in Leiden vertoond werden, o.a. een linktrai ner! Voorts zullen er 'n „griezelhal" zgn, een internationaal restaurant, een cineac, enz. Iedereen is welkom! De baten zijn bestemd voor de mis sie van pater Teepe op Nieutv Gui nea en voor het studiefonds van de school. Drie posten, die samen 38 millioen meer vragen, trekken speciaal de aandacht. Ten eerste is voor de post „bijdragen over 1953 en afgesloten dienstjaren in de exploitatie van wo ningwetwoningen" nu 65^2 millioen uitgetrokken tegen 55^2 millioen in 1952 en 40 millioen op de begroting 1951. Van deze 65 millioen heeft 11 mill, betrekking op woningen, die reeds voor 1946 gereed kwamen, 37 mill, op woningen, die tussen 1947 en 1951 gereed kwamen, 11 min. op wo ningen, die in 1951 gereed kwamen, en 6 min. voor in '52 gebouwde wo ningen. Verwacht wordt, dat in '52 25.500 woningwetwoningen gereed zullen komen (in 1951 werden 40.100 van deze woningen gebouwd). De tweede opvallende verhoging is de bijdrage in de lonen der D.U.W.- arbeiders, die nu geraamd wordt op ruim 67 millioen, tegen 56 millioen op de begroting voor 1952 en een uitgave van ca. 60 millioen in 1951. Er wordt op gerekend, dat in 1953 gemiddeld 20.000 arbeiders geduren de 50 weken bij de D.U.W. zullen worden tewerkgesteld. Hun loon wordt gesteld op ƒ58 per week plus 2 premie ingevolge de werkloos heidswet, samen dus 60 millioen gul den. De derde opvallende verhoging vonden we onder uitgaven met aflo pend karakter, en wel een post van 87 millioen voor premiën te verstrek ken aan natuurlijke en rechtsperso nen voor de bouw van woningen, waarvoor in 1952 60 millioen werd uitgetrokken en waarvan in 1951 slechts 131A millioen werd besteed. Van deze 87 millioen is vijf millioen bestemd om de woningbouw voor mi litairen te stimuleren, welke vijf mil lioen naderhand met het ministerie •san Oorlog zullen worden verrekend. In 1951 kwamen 12.200 woningen in de particuiere sector gereed; voor 1952 wordt dit aantal op 21.500 ge raamd, terwijl in 1953 eveneens op ca. 20.000 door particulieren met sub sidie te bouwen woningen wordt ge rekend. Het gem. premiebedrag per woning wordt op ƒ4100 geraamd. Uit de eerste en laatste van deze drie posten blijkt, dat iets meer dan de helft van de uitgaven op de begro ting van dit departement bestemd is voor subsidiëring van de woning bouw. Een bedrag van ruim 150 mil lioen, waarvan de uitgave feitelijk al leen wordt veroorzaakt door het stre ven van de regering de woninghuren laag te houden. De rijksgebouwendienst is van plan het komende jaar voor bijna 64 mil lioen gulden te laten aanbesteden (in 1951 voor 43 millioen). Hiervan zal voor bijna 46 millioen gulden in 1953 worden verwerkt, waarvan o.m. llj^ millioen ten laste van P.T.T., 13.7 millioen ten laste van O., K. en W. en ruim drie millioen ten laste van Financiën en van Verkeer en Water staat. Hoewel het aantal bij Wederop bouw werkenden afnam van totaal 3596 tot 3544 personen, nam het aan tal vaste en tijdelijk aangestelde ambtenaren toe van 1024 tot 1105. Geraamd wordt dan ook een hoger aan salarissen uit te betalen bedrag, n.l. ƒ15.173.164 tegen 15.068.134 in 1952. Hoewel minder opvallend dan de vorige verhogingen vraagt toch ook de rijksgebouwendienst een aanzien, lijk bedrag meer, n.l. nu bijna 24 mil lioen tegeni ruim lV/2 millioen op de begroting 1951. Voor het eerst vinden we hier een raming van kosten voor opdrachten aan particulieren archi tecten en adviseurs van 2% millioen. Verder is 3 millioen meer uitgetrok ken voor onderhoud, lasten, exploita tievoorzieningen en opleveringskos- ten van gronden en opstallen. De ca paciteit van de rijksgebouwendienst zal worden opgevoerd, voornamelijk door het inschakelen van particulie re architecten en adviseurs. EUROPA IN HET HARNAS „Hold fast" geëindigd Met de komst van het mooie weer, is de grootste na-oorlogse geallieerde oefening gisteravond geëindigd. Nadat Groenland tot Zaterdagmid dag een enorme aanvalsactiviteit ont plooid had en de „vredelievende Elauwen" letterlijk weggedrukt had in Westfalen, waar hun eer. roemloos einde scheen te wachten, moest deze aanvallende strijdmacht in het afge lopen weekend ervaren, dat de zwak te van „Blauwland" slechts schijn geweest is. Toen de tanks van „Blauwland" hun taak volbracht hadden en door vertragende gevechten de infanterie de gelegenheid had geschonken, zich strijdend gereed te maken, trokken zij zich achter de beschermende linie terug. De infanterie had inmiddels haar vallen opgezet en toen de snel optrekkende „Groenen" hier een maal in verzeild waren geraakt was hun lot bezegeld. Zondag en Maan dag werd dat yonnis voltrokken en een theoretisch geheel verslagen „Groenland" heeft zich gisteravond op „genade of ongenade" overgege ven aan het triomferende „Blauw land". Nu zullen er indrukwekkende ge schriften geschreven worden, waarin alle ervaringen van deze oefening in uitgewerkt zullen worden. Alhoewel het natuurlijk onmoge lijk is reeds nu een oordeel te vormen over de oefening „Hold fast", heeft men wel allerwegen de indruk, dat in vergelijking met het vorig jaar de onderlinge samenwerking tussen de diverse landen aanmerkelijk ge groeid en verbeterd is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6