S)e Qeidóc&ywïmit Naguib haalt de teugels strakker aan ALLE WAPENS MOETEN WORDEN INGELEVERD De strijd om Amerika's presidentschap Persbezoek aan de Noordpool Vijf Oost-Duitsers trokken af Het olieconflict is weer acuut Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 43ste JAARGANG No. 12696 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 Nixon de man, die de klappen krijgt Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.-— p. mnd.» f 6.-— p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Schacht moet helpen met begroting De Egyptische premier en opperbevelhebber, generaal Naguib, heeft dit weekend de teugels van zijn bewind opnieuw strakker aangehaald. In zijn functie van militair gouverneur vaardigde hij drie proclamaties uit, waarin hij gelastte dat: 1. Binnen een week alle vuurwapens moeten worden ingeleverd. 2. Alle daden van verzet tegen de landhervormingswetten door militaire rechtbanken worden berecht. 3. De politie in het gehele land te allen tijde het leger te hulp kan roepen om de orde te handhaven. Tegelijkertijd werd in Cairo bekend gemaakt, dat dr. Hjalmar Schacht door vandaag (Maandag) zou aankomen om de Egyptische regering te helpen bij het opstellen van de begroting. Hij zal ook worden geraadpleegd over de economische problemen van het land. EERSTE DOODSTAF GEëlST TEGEN GRONDBEZITTER. Nog voor Naguibs proclamatie over de berechting van misdaden tegen de landhervormingswetten was afgekon digd, was in de Zuid-Egyptische stad Minia de eerste eis tot de doodstraf al gevallen. Het was de jonge sjeik en grootgrondbezitter Adyq Saleh Lamloem, die hieï met acht van zijn Bedoeinen terecht stond. Lamloem was op de dag, dat de wet op de land hervorming was afgekondigd, met 35 Bedoeinen Minia „binnengerukt", en had de bevolking aangespoord zich tegen de wet te verzetten. De auditeur-militair noemde Lam loem, alvorens hij de doodstraf eiste, „een typische vertegenwoordiger van het oude, feodale regiem van onder drukking". Dooi een ander militair gerechtshof werd een onderzoek naar de geestver mogens van de toneelspeler Rafaat oqo Sjalaby gelast Hij had met een zestal nog was" het generaalNaguib zelf. die officieren plannen beraamd generaal i „heilzame samenwerking" met de Naguib en andere Egyptische leiders Britten bepleitte. te vermoorden, en daarna het oude regiem onder koning Faroek te her stellen. Hij had vorige week juist de ande re samenzweerders verteld, dat hij zichzelf opperbevelhebber van het leger zou maken, toen de politie hem kwam arresteren. ,.Bij het zien van de politiemannen had hij uitgeroe pen: „Mij arresteren? Waarom? We studeren hier alleen maar een nieuw toneelstuk in". Wat nu het inleveren van de wa pens betreft, een van de grootste zor gen der Egyptische regering was tot dusver het grote aantal wapens dat zich in handen van particulieren be vond. Deze toestand was een over blijfsel uit de tijd van de Wafdisti- sche regering van Nahas. Deze had na de opzegging van het verdrag met Engeland en de daarop gevolgde Brits-Egyptische spanning de Egyp- tenaren aangemoedigd zich te wape nen tegen de „agressor". Naguib wil aan deze toestand nu een eind maken. Deze maatregel is tevens een bij drag> tot het scheppen van een betere verhouding met Engeland. Zaterdag Moeder van dè Sjah breekt enkel De moeder van de sjah van Perzië is Zaterdag bij aankomst met de „Nieuw Amsterdam" te Hoboken van een scheepstrap gevallen en heeft zowel het kuitbeen als het scheen been vlak boven haar linker enkel gebroken. Zij struikelde over de derde trede. Op een draagbaar werd zij aan land gebracht en naar een ziekenhuis vervoerd, waar onmiddellijk rönt genfoto's werden genomen. Haar toe stand werd „goed" genoemd. De koningin-moeder, die incog nito reist onder de naam „pievr. Pahlevi" maakte de reis in gezel schap van haar dochter, prinses As- raf, en haar vier-jarige kleinzoon, prins Nasir. Zodra de toestand van de koningin het toelaat, zal het ge zelschap doorreizen naar Los An geles. SENATOR NIXAN IN OPSPRAAK In een Amerikaanse verkiezingsstrijd werkt men met grof geschut. Zo is de republikeinse eandidaat voor het vice-presndentschap, senator Richard Nixon, ervan beschuldigd dat hij in de afgelopen twee jaar 18.000 dollar van 75 Californische millionnairs had aangenomen om zijn uitgaven als senator te dekken. Eisenhower zelf nam zijn adspi- rant-vice-president terstond in be scherming, door te verklaren, dat hij Nixon als „een eerlijk man" be schouwde, die „tegenover het Ame rikaanse volk volledig rekening en verantwoording zal afleggen" al was Eisenhower ook kennelijk boos, omdat de senator vóór de yerkie- zingsstrijd nimmer iets van dit geld gezegd had. Zelf verzekerde Nixon, dat hij zich ongetwijfeld zou terugtrekken, als hij de overtuiging had, dat het aan nemen van dit geld voor politieke doeleinden „geen rooie cent voor mijzelf", zoals hij er nadrukkelijk aan toevoegde in strijd was met do morele code. Deze overtuiging had hij echter niet. Niettemin zijn de leden van Nixon's campagnestaf er zeker van, dat de kwestie in de verkiezingsstrijd zal FRANKRIJKS VERDEDIGING De Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft te Meaux tijdens een toespraak ter 38e herdenking van de slag aan de Marne onder ge neraal Joffre in 1914 het Franse volk gewaarschuwd, d&t de defensie-in spanning lang zou duren en veel van het nationale inkomen voor zich zou opeisen. „Wij moeten alle illusies uit ons hoofd zetten. Geen politiek, geen nieuw wapen kan een land als het onze, dat geografisch zo kwetsbaar is, van een langdurige defensie-in spanning redden", verklaarde Ple ven. Pleven verklaarde, dat Frankrijk er na langdurige besprekingen in ge slaagd was de bondgenoten er van tc overtuigen, dat de „peripherische strategie", volgens welke het conti nent prijsgegeven zou zijn en later, na vele bombardementen weer be vrijd zou moeten worden, niet de juiste politiek was. „Wat ook de prijs van de opbouw der nationale defensie mag zijn, het is altijd minder dan de kosten van een langdurige oorlog of, erger nog, van een nederlaag". Hij merkte op, dat Frankrijk zich opnieuw tegen over de dreiging van een Duits mi litarisme zal geplaatst zien, indien het onvoldoende bijdraagt aan het Europese leger. Typhoon op het eiland Wake Een hevige typhoon heeft op het eiland Wake, in de Stille Zuidzee, alle hul zen vernield, en bijna het gehete eiland onder water gezet. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet, omdat de bevolking was gewaarschuwd, en een toevlucht had gezocht in de oude Japanse bunkers uit de oorlog Alle be woners van het eiland, zullen per vliegtuig naar elders worden geëvacueerd. Het eiland had een inwonertal van 600 a 700. Radiografisch overgebracht® foto. De Nationale Reclasseringsdag Met het doel, belangstelling te wekken voor de reclassering, en om voor dit humane werk geld in te zamelen wordt er ieder jaar een Nationale Reclas seringsdag in Nederland georganiseerd, door het Nationaal Bureau voor Re classering. Dit bureau is een orgaan van de Vereniging van Reclasserings- '/•stellingen, waarin alle op dit gebied werkende instellingen zijn verenigd. egenwoordig wordt gestreefd naar individualisering in de behandeling Van gestraften. Er vooral voor jeugdige personen is dit stelsel ver doorgevoerd, (ii de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongemannen te Zutfen worden de jeugdige delinquenten onderworpen aan een regime, dat voornamelijk is gericht op reclassering. De Jeugdgevangenis te Zutphen. Foto boven: een rijke oogst. Imkerij op de open afdeling van „Werkse Veld" te Warnsveld. Onder: een kijkje in de stoffeerderjj. worden uitgebuit, ongeacht haar werkelijke betekenis. In St. Louis, Missouri, verklaarde de perschef van Eisenhower, dat er op zijn minst al 400 telegrammen over deze affairé waren binnengekomen. De helft van de afzenders verlangt Nixon's aftre den, de andere helft niet, aldus de perschef. Ook in de Amerikaanse pers die grotendeels achter Eisenhower t heeft een en ander veel stof doen opwaaien, en twee vbn de in vloedrijkste bladen, de „Washington Post" en de „New York Herald Tri bune", menen, dat Nixon zyn can- didatuur moet intrekken. Weliswaar beschuldigen zij hem niet van oneer lijkheid, maar zij vinden toch, dat de „kruistocht" van burgerdeugd, waarvan Eisenhower zich als leider heeft opgeworpen, ernstig gecom promitteerd wordt door de beschul digingen tegen Nixon. De democra tische eandidaat, gouverneur Steven son. zei slechts, dat men geen oor deel moet vellen zonder alle feiten te kennen. In zijn eerste reactie zei Nixon, dat hij het geld gebruikt had voor porti, reiskosten, drukwerk, docu menten en de verspreiding van zijn toespraken. Zijn aanhangers zijn van oordeel, dat het salaris van een se nator (in totaal 15.000 dollar) te laag is om zijn taak naar behoren te vervullen, ook al betaalt de rege ring veel van zijn onkosten. In hemdsmouwen Net als elke andere plaats duizen den kilometers in de omtrek zo ziet de Noordpool er uit. Een ijsveld met stroken zwart water er tussen met daarover de witte en pastel blauwe schaduwen van de ijsmassa. Dat beeld vertoonde zich aan de grootste stroom bezoekers, die ooit naar de Noordpool is gekomen. Het waren 36 Amerikaanse persmensen, die in een militair vliegtuig enige tijd rondcirkelden boven het enorme ijsveld, dat een 4500 meter diepe zee bedekt. Deze verslaggevers van krant en radio waren de eersten, die de ge legenheid kregen om de grote Ame rikaanse vliegbasis Thule op Groen land vanuit de lucht te bezichtigen. Maar de wolken hingen te laag bo ven de enorme ijsschots, waarop de weerkundigen nu al maanden rap porten opstellen, om iets te kunnen zien. En daarom werd doorgevlogen naar de Noordpool, die slechts enkele honderden kilometers verder was. „We zaten in hemdsmouwen in de warme cabine", vertelde de verslag gever van Ass. Press. „Maar met de Poolkleding onder handbereik voor het geval, dat we een noodlanding DE GASPERI TE BONN De Italiaanse minister-president Alcide de Gasperi die een driedaags officieel bezoek aan Bonn brengtf is Zondagmiddag in de Westduitse hoofdstad aangekomen. Vóór zijn vertrek naar Bonn heeft de Italiaanse premier verklaard, dat zyn bezoek aan West-Duitsland niet ten doel had „assen te smeden, maar bruggen te bouwen voor een ge meenschappelijk bouwwerk". Fiasco of „geslaagde stunt"? De vijf man sterke Oost-Duitse delegatie, die, staande onder leiding van de veteraan-communist Hermann Matera, Vrijdag te Bonn een nota van het Oost-Duitse parlement over een voorgestelde hereniging van Duitsland heeft overhandigd aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann FMers, heeft Zondagochtend vroeg de Oost-Duitse zónegrens weer over schreden. Bij het betreden van Oost-Duits gebied werd de delegatie door Sovjet-Russische soldaten en leden der Oost-Duitse volkspolitie bloemen overhandigd. Een verzoek der delegatie, om tot heden in Bonn te mogen blijven, werd afgewezen. De Oost-Duitse pers heeft hen bij hun terugkeer verwelkomd als „mannen, die een nieuw belangrijk stadium in de ontwikke ling naar de Duitse eenheid hebben bereikt moesten maken. Om meer benzine te kunnen meenemen, was de machine ontdaan van reddingsvlotten. De tocht ging trouwens vrijwel geheel over het troosteloze, verlaten ijs landschap, dat de Noordpool nog al tijd is sinds de dagen van Peary en adm. Byrd VAN DORST GESTORVEN De Ierse gezagvoerder en de Indi sche bemanning van de Indische Da kota, die in de Nubische woestijn in Afrika is neergestort, zijn van dorst gestorven. Britse treiler door Russen opgebracht Een Russische kanonneerboot heeft gisteren de Britse trailer „Equerry" in de Witte Zee opgebracht naar een Russische haven. Een andere trailer, die het zag gebeuren, heeft dit radiografisch aan de rederij in Grimsby gemeld. Het is niet bekend, waarom het schip is opgebracht. Britse treilers vissen regelmatig in de Witte Zee, en de rederij meende dan ook niet, dat er inbreuk is ge maakt op de visrechten in de Rus sische wateren. NIEMAND'GESPROKEN EN TOCH De delegatie heeft een afscheids- telegram aan dr. Ehlers gestuurd, waarin zij zegt te betreuren, dat zij „de vele Kamerleden, vooraanstaan de persoonlijkheden en delegaties die ons gevraagd hadden hen te be zoeken", niet heeft kunnen ontmoe ten, nu hun verblijfsvergunning niet verlengd werd. Desniettegenstaande vertrokken zij in de overtuiging, dat „de meerder heid van de bevolking de Oost-Duit se voorstellen voor besprekingen over een verenigd Duitsland steunt", aldus het telegram. Ongeveer 3000 anti-communistische betogers wachtten de Oost-Duitse de legatie op, toen zij Zaterdag een hotel in Bonn binnenging, waar de buiten landse persvereniging haar voor een lunch had uitgenodigd. Er werden tomaten geworpen en vlugschriften verspreid. De West-Duitsers beschouwen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zij er niet in geslaagd is bespre kingen te voeren met ook maar één enkele vooraapstaande West-Duitse politieke partijleider De communis ten zijn echter van mening dat het delegatiebezoek een „geslaagde nieu- ten doel heeft besprekingen over hereniging van Duitsland te doen be ginnen. Indonesië slimmer dan Mossadeq Mr. Soemanag, de Indonesische minister van economische zaken, heeft gisteren op een persconferen tie meegedeeld, dat hij niet alleen economisch bezien, maar evenzeer uit politiek en strategisch oogpunt teruggave van de olievelden oi Noord-Sumatra aan de B.P.M. voor staat. Indien nodig, zo vervolgde de mi nister, zouden wij Mossadeq kunnen navolgen, doch zolang de tijd daar toe niet is gekomen, moeten wij geen overhaaste stappen ondernemen. De B.P.M. zal de oliebronnen zeer snel kunnen herstellen, hetgeen bij na tionalisatie ten minste twee jaar zou vergen, aldus mr. Soemanang, die voorts wees op de jaarlijkse op brengst van zestig millioen roepiah aan belasting, zijnde 65 procent van de winst, ongeacht de indirecte baten voor het land. Ten slotte merkte de minister op dat er voldoende nieuwe olievelden in Indonesië beschikbaar zijn voor we zet" is in hun campagne, welke exploitatie met Indonesisch kapitaaL De Sjah is bezorgd over Mossadeq Het Perzische olieconflict is weer in een acuut stadium gekomen door een reeks gebeurtenissen, die gisteren ongeveer gelijktijdig plaats grepen: 1. In Teheran verzocht een bezorgde sjah i-an premier Mossadeq het drei gement met het verbreken van de betrekkingen met Engeland nog eens rus tig te overwegen, alvorens Londen en Washington officieel op hun voorstel len te antwoorden. 2. In Washington deed de nieuwe Perzische ambassadeur Allahyar Saleh een beroep op minister Acheson in het olieconflict te bemiddelen en een spoedige regeling tot stand te brengen. 3. In Rome kondigde de directeur van de Italiaanse oliemaatschappij EPIM, graaf Delia Zonca, aan, dat twee tankers van resp. 7000 en 10.000 ton olie in Abadan zullen gaan innemen. z 4. In Teheran verklaarde de directeur van Cities Services, Jones, dat Perzië kan rekenen op olie-aankopen door Amerikaanse maatschappijen „waartegen Engeland niets zal kunnen doen." 5. In het Perzische oliecentrum Masjid Soeteiman bestormden werkloz® olie-arbeiders het paleis van de gouverneur en plunderden zijn verscheidene winkel, nadat hun was medegedeeld, dat er nog altijd geen werk voor lien was. bezighouden. De Italiaanse graaf Zonca was bij zijn mededelingen over het zenden van olietankers uiterst vaag. Hij zei, dat de schepen niet onder Italiaanse vlag zullen va ren en in een niet-Italiaanse haven gereedheid worden gebracht. Kennelijk wilde de graaf de En gelsen niet wijzer maken over de bewegingen van zijn „vloot". De „Rose Mary", waarmede hij al eerder een mislukte poging deed de blokkade te doorbreken, ligt nog al tijd in Aden aan de ketting en Zonca hoopt ditmaal meer geluk te hebben. De kapitein van de „Rose Mary" zal als gezagvoerder van de 7000- tons tanker optreden, deelde de graaf nog mede. De olie, die „omstreeks eind van deze maand wordt geladen", zal in een Italiaanse vrijhaven wor den gelost en geraffineerd, en daar na worden doorverkocht aan de Zwitserse Bubcnbergmaatschappij. DE „SCHOTELS" ZIJN ER NOG Deskundigen van de Britse lucht macht zullen de rapporten van tien ervaren officieren en manschappen bestuderen, die, in bijna gelijklui dende bewoordingen het verschijnen en gedrag van een „vliegende scho tel" boven een vliegveld in Noord- Engeland hebben beschreven. In Midden-Zweden heeft een voor malige vlieger van de Zweedse luchtmacht eveneens- een „vliegen de schotel" waargenomen, waarvan hij een nauwkeurige beschrijving heeft gegeven. Ook dit voorwerp verwijderde zich op een gegeven ogenblik „met reusachtige snelheid". Zijn verklaring wordt door zijn echt genote onderschreven. Ook twee mannen in de West- Zweedse haven Gothenburg meld den Zondag een „vliegende schotel" te hebben waargenomen. „VREDE IN GEVAAR". Door dit alles heeft het oliecon flict zioh verder toegespitst. De nieuwe Perzische ambassadeur te Washington, die zijn verzoek aan Acheson deed, toen hij zijn geloofs brieven kwam overhandigen, zin speelde op het gevaar van het com munisme, dat Perzië bedreigt. Hij noemde de economische positie van zijn land „kritiek", en voegde er in één adem aan toe: „Wanneer niet onmiddellijk aandacht aan de rechtvaardige eisen van het Per zische volk wordt geschonken, zou er wel eens een situatie kunnen ont staan, die de vrije wereld niet meer in de hand heeft, en die een gevaar voor de internationale vrede vormt". Volgens de „Daily Express" zou Saleh tegelijkertijd hebben verzocht Perzië onmiddellijk 35 mililoen te doen toekomen om het land over de grootste financiële moeilijkheden heen te helpen. Over enkele dagen zal te Londen Washington de overhandiging plaats hebben van het officiële Per zische antwoord op de Brits-Ameri kaanse voorstellen, waarover men in beide hoofdsteden weinig optimis tische verwachtingen koestert, sjah heeft nu te elfder ure een po ging gedaan de toon van dit ant woord te verzachten. Hij liet Mos sadeq door middel van zijn hofmaar schalk weten, dat hij zich ernstig zorgen maakt over diens dreigement met het verbreken van de betrek kingen met Engeland. Naast de ministers en diplomaten blijven ook de mensen uit de olie wereld zelf zich druk met Perzië VETO'S AAN DE LOPENDE BAND De veto's rollen bij de Russen in de Veiligheidsraad aan de lopende band. Het 56ste veto is nu reeds be reikt, ditmaal over de toelating van de Indochinese staten Cambodja en Laos tot de Verenigde Naties. Nog geen 24 uur te voren had zij haar veto uitgesproken over de toelating van Japan. In beide gevallen stem den de andere leden van de Veilig heidsraad voor toelating. In de ondergrondse werken van Staatsmijn Hendrik is gisteren de 28- jarige houwer J. Kamphuis uit Bruns- sum getroffen door een uit het dak vallende steen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen van dit ongeval.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1