OOST-DUITSERS BRACHTEN BEZOEK AAN BONN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^ste JAARGANG ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 No. 12695 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 HOBBY VOOR HAND TEKENINGEN REEDS kwamen er giro's binnen vanaf Vlissingen tot de kop van Noord-Holland. De weldoeners ont vingen van de Bisschop een persoon lijk hartelijk dankschrijven" schreef ons mgr. H. J. J. van Hussen, voorzitter van het fonds voor Ker kenbouw in het Bisdom Haarlem, in een brief, waarin hij in overweging gaf het lovend schrijven van de Bis schop, hiernaast afgedrukt, te publi ceren. Op die overweging zijn we in gegaan, op de eerste plaats omdat we ons niet weinig gestreeld voelen door de brief, op de tweede plaats omdat publicatie een aansporing, bijna een uitdaging inhoudt, óók e(en brief van de Bisschop te ontvangen. Hebt u al eens een brief van de bisschop ontvangen? Niet een brief van „het Bisdom" met de handteke ning van de vicaris of van een van de secretarissen eronder, maar een brief met de bekruiste handtekening van de Bisschop-zelve, waarin mgr. u persoonlijk dank zegt, om dat 'ge hart getoond hebt voor zijn zorgen, die ieders zorg behoren te zijn; medegewerkt hebt aan de bouw van- kerken in dit fel-omstreden bis dom, waarvoor hij de verantwoor ding torst, maar^welke verantwoor ding ook op ieder Katholiek rust? Er bestaat een hobby, om handteke ningen te verzamelen. Het nut daar van vermogen we niet in te zien, maar wat iemand graag doen wil, dat moet hij maar doen. We hebben niets tegen die onschuldige hobby, doch het zou verrassend zijn als alle Ka tholieken plotseling een hobby in zich voelden opwellen, een handtekening van hun Bisschop machtig te worden. Het nut van een dergelijke hobby is niet twijfelachtig, en ik weet zeker, dat ge er het gehele leven trots op zult zijn, de brief zuinig voor de kin. deren zult bewaren of hém zult laten inlijsten. Men ontvangt niet iedere dag een brief van zijn Bisschop, en dan nog wel een dankende brief van zijn Bisschop, omdat ge hem gehol pen hebt in de nood en de zorgen van zijn zorgelijk ambt hebt verlicht. DE Bisschop van Holland en Zee land zit in de zorgen, zware zor gen, loodzware zorgen, niet om zich persoonlijk, maar om het eeuwig heil van het millioen mensen, dat door Christus aan hem, als opvolger van de Apostelen-schaar, aan hem per soonlijk is toevertrouwd. Niet als een „huurling", maar als een goed her der trekt hij zich de nood, de geeste lijke nood, van zijn nogal omvang rijke! kudde aan. Evenals Willi- brord overal kerken bouwde om onze voorvaderen, kers-vers Christen, voor het Christendom te behouden, wil Joannes Petrus overal, waar het Christendom bedreigd wordt, kerken bouwen, om de goede geest en de heerlijke beloften van het Christen dom in dit zo hevig-bedreigde ge west met zijn millioen en-bevolking te kunnen doorgeven. Och, indien ge wilde begrijpen, dat in 't bizonder in dit gewest, met zijn ontzaglijke bevolkingstoename door de industrialisatie en de geweldige vlucht van de steden, dat in d i t ge west beslist wordt over de vraag, of Nederland een Christelijk of een hei dens land zal worder och!, indien ge dit wilde begrijpen, dan zoudt ge meteen beseffen, waarom de Bisschop zó dankbaar gestemd is voor ieder blijk van medeleven, dat hij er per soonlijk voor wil danken. Laat ieder een, die daartoe in staat is, de Bis schop verrassen met een grotere of kleinere gave voor de bouw van ker ken. Men kan dat doen niet alleen door een storting op het gironum mer 43500 (ten name van het Bisdom Haarlem, met duidelijke vermelding „Extra gave voor Kerkenbouw); men kan dat ook doen door een post wissel met dezelfde vermelding; men kan dit ook doen door een enveloppe af te geven aan de pastorie, op welke enveloppe men schrijft: „Voor de Bisschop; extra'gave voor de Kerken bouw". Ook bescheiden bedragen zijn hartelijk welkom, want behalve dat vele kleintjes een groot maken, is het van bijna nog meer belang, dat Bisschop, onze Bisschop, uw Bis schop zich in zijn zorgen voor ande ren gedragen, gesteund en verlicht weet door de genegenheid en het me deleven van het gehele bisdom. Ge moet uzelf eens indenken bis schop te zijn van zulk een uitgestrekt, volkrijk en groeiend bisdom als het Hollandse! Ge zult dit verantwoor delijke hoge ambt niet begeren en er ook wel niet toe geroepen wor den, maar het laat zich gemakkelijk voorstellen, dat ge, bisschop zijnde, het bizonder op prijs zou stellen, als van alle kanten bleek, dat men be reid was en gaarne eraan medewerk te om de soms ondraaglijke last van het apostelambt te helpen verlichten. De Bisschop zal u erkentelijk zijn, '-^ien ge dat voor hem wilt doen en cn zijn bizondere genegenheid blijk even. Bij K. B. is met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester van Oudenbosch B. Funk onder toe kenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Heinkenszand. De heer Funk is lid van de K.VP. Van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem mocht de hoofd redacteur het volgende schrijven ontvangen: Het is Ons een behoefte U oprecht dank te zeggen voor de zeer bekwame en toegewijde wijze waarop Gij Uw le zers hebt voorgelicht hoe hoog de nood aan nieuwe kerken moet worden genoemd. Wij durven vertrouwen, dat deze publicaties de katho lieken hebben bewogen tot een grotere bijdrage aan de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden. Ook heeft het Ons bijzonder verrast, dat U de suggestie hebt gedaan om Ons naast deze wekelijkse bijdrage te verblijden met een rechtstreekse toezending van een extra-gave. Het zijn juist de haast niet te dragen zorgen, welke Ons zo dankbaar doet stemmen voor zoveel hartelijk mede leven. Reeds gaven vele katholieken aan Uw voorstel gevolg en zonden Ons een extra-bedrag. Gaarne geven Wij aan U en aan de lezers van Uw blad Onze Bisschoppelijke Zegen. Met alle hoogachting, ROMMEL IN DE BIOSCOOP Op zijn minst 30 politiemannen en 50 betogers hebben verwondingen opgelopen bij heftige relletjes, die gisteren ontstonden in Wenen uit protest tegen de vertoning van de Amerikaanse film „Rommel, de woestijn-vos". Bovendien ?ijn 30 de monstranten gearresteerd. Het waren meest jonge commu nisten, die de relletjes op touw zet ten. Met stokken en stenen wierpen zij de ruiten van de bioscoop in. de aanplakbiljetten werden afgescheurd maar ook passerende trams werden met keien bekogeld. Maar de vertoning van de film die de loopbaan en de dood van de commandant van Hitiers voormalige Afrikacorps in beeld brengt gaat ondanks alles voort, voor uitver kochte zalen. IS MEN CHARLEY LIEVER KWIJT? De Amerikaanse procureur-gene raal McGranery heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij een onder zoek heeft gelast om uit te maken of Charley Chaplin bij zijn terugkeer weer in de Verenigde Staten kan worden toegelaten. De filmacteur is nu per schip op reis naar Engeland. Hij is geen Amerikaan, maar een Engelsman. Hongersnood in Indiê Hun aanbod was echter niet welkom Bevolking jouwde hen uit morandum „niets nieuws" behelsde. De Oost-Duitsers, aldus Ehlers, wensten, dat afgevaardigden uit Oost- en West-Duitsland aanwezig zouden zijn bij besprekingen tussen de Grote Vier over een Duits vredes verdrag. Zij'waren bereid een West- duitse parlementaire delegatie toe te staan naar Oost-Berlijn te gaan voor In grote gebieden van India heerst hongersnood, door het mislukken van de lijstoogst ten gevolge van de grote droogte. De regering tracht zoveel mo gelijk voedsel te verdelen onder de hongerende bevolking. Hier ziet U een uitdeling van gratis rijst. Een regeringsambtenaar ziet toe. Terwijl buiten luide kreten klonken als: „Geef ons onze krijgsgevangenen terug", boden gisteravond vijf communistische afgevaardigden uit Oost- Duitsland glimlachend en buigend voorstellen voor hereniging van Duits land aan, aan de president van het West-Duitse federale parlement in Bonn. een ontvangst door het Oostduitse Anti-communistische demonstraties, die in Bonn, als op het vliegveld bij j parlement. Een lid van de delegatie Dusseldorp, waar de delegatie aankwam, werden verwacht, bleven uit maar i had dr. Ehlers meegedeeld, dat de wel werden de auto's nagejouwd, toen zij door de straten van Bonn reden. delegatie opdracht had gekregen van „Geef ons Linse terug" „Ga terug naar Moskou" en „Wij onderhandelen het Oostduitse parlement om in Bonn Diet met kidnappers" waren kreten, die getuigden van de gezindheid der i te blijven tot zij antwoord had ge- West-Duitse bevolking. Toen de communisten het parlementsgebouw ver lieten, doorbrak het publiek de afzetting, waardoor de auto's niet weg kon den rijden. De politie herstelde de orde echter spoedig. ONDER ZWAAR POLITIE-GELEIDE Onder zwaar politiegeleide waren de communisten naar het parle mentsgebouw gereden, waar zij naar de werkkamer van dr. Ehlers, de voorzitter van de Bundestag, geleid werden. Zij bleven ongeveer een half uur bij dr. Ehlers en boden hem de Oostduitse voorstellen aan. Daar na verzochten zij Ehlers om toestem ming om in Bonn te wachten op het Westduitse antwoord. Ehlers ver klaarde dit verzoek niet te kunnen inwilligen. Toen de voorzitter der Oostduitse delegatie, Nuschke, sprak over sa menwerking tussen Oost- en West- Duitsland, viel Ehlers hem in de rede en zei, dat het Oosten nog geen en kele blijk had gegeven behoefte te gevoelen aan een dergelijke samen werking. De communisten zijn onderge bracht in een klein hotel te Rema- gen. Zij weigerden gisteren de pers te woord te staan, maar verklaarden! meedelen, zich daartoe misschien vandaag be-l Desgevraagd zei Ehlers de indruk reid. Vandaag of uiterlijk Zondag te hebben, dat het Oostduitse me moeten zij weer vertrekken, tenzij hun verblijfsvergunning wordt ver lengd. Dr. Ehlers heeft verklaard, dat de delegatie het Westduitse parlement heeft verzocht toe te treden tot een commissie ter voorbereiding van verkiezingen in geheel Duitsland. Het Oostduitse verzoek was vervat in een memorandum van de presi dent van de „Volkskammer", Dieck- mann. Ga maar terug. In een persconferentie na de over handiging verklaarde dr. Ehlers, dat hij de Oostduitse delegatie had voor gesteld naar Oost-Duitsland terug te keren, aangezien het Westduitse par lement nog twee weken op reces was en op het ogenblik geen ant woord kon geven. Hij, Ehlers, zou kregen. De politie was zelfs niet op het vliegveld aanwezig toen de delega tie met een Pools vliegtuig arriveerde. Geweigerde bloemetjes. Op het vliegveld te Dusseldorp stonden alleen enkele verslaggevers en fotografen, toen de delegatie daar aankwam. „Wij zijn er van overtuigd, dat ons verdeelde vaderland weer herenigd zal worden en dat ons bezoek een eerste stap is op de weg naar die hereniging," verklaarde Otto Nusch ke, de leider van de Oostduitse de legatie. De delegatieleden overhandigden glimlachend de bouquetten chrysan ten, die zij van het Oostduitse par lement hadden gekregen, aan de vrouwelijke journalisten op het vlieg veld. Dezen wierpen ze echter on middellijk weg. Onder geleide van een afdeling Westduitse politie is de de Oostduitse zienswijze, zoals deze afvaardiging daarna per auto^ naar in het memorandum was weergege ven, aan de Westduitse politieke partijen en de eWstduitse regering DRUK OP DE KNOP r\E AMERIKANEN hebben deze week het een en ander losgela- ten over de perspectieven van een I toekomstige oorlog. Zij hebben voor eerst het een en ander verteld over hun voorraad atoombommen; hun atoomwapenarsenaal zou binnen een paar jaar zo groot zijn, dat zij elke oorlogvoering van welke mogendheid ook daarmee in een ogenolik volko men lam zouden kunnen leggen. Wanneer zij dat hoogtepunt bereikt zouden hebben, konden zij rustig de productie stopzetten. En passant zij voor de volledigheid nog even ver meld, dat binnenkort de grootste ont ploffing, welke de wereld ooit heeft meegemaakt, op Eniwetok zal worden teweeggebracht, waarschijnlijk door een H.-bom, een bom met waterstof explosie, nog ettelijke malen sterker dan de atoombom. Op de tweede plaats hebben zij, 0 misschien naar aanleiding van het bericht, dat een Brits vliegtuig een noodlanding heeft moe ten maken in het Noorden van Groenland, iets meegedeeld over een Amerikaanse vliegbasis op Groen land, welke de Noordpool bestrijkt en als het ware de wacht houdt op Bonn vertrokken. Zij werd onderge bracht in Remagen, ten Zuiden van Bonn. De Oost-Duitsers hebben een verblijfsvergunning voor twee dagen ontvangen voor Bonn en omgeving. De Oostduitse president Wilhelm Chinees-Russisch verdrag te Moskou getekend Pieck heeft voor het vertrek der de legatie uit Oost-Berlijn in een toe spraak gezegd: „Waar het om gaat is, dat de wereld weet, dat wij naar Bonn gaan met de vaste wil het we derzijdse begrip in Duitsland te ves tigen en om te spreken over de vor ming van een Duitse commissie van toezicht voor toekomstige vrije ver kiezingen in heel Duitsland." DE AAP UIT DE MOUW. Eén der Oostduitse afgevaardigden, _e vice-president van de „Volkskam mer" Matera, verklaarde gisteravond alles te voelen voor hereniging van Duitsland „doch uiteraard onder ons eigen regiem, dat het enig goede is". Tito naar Londen? Premier Churchill heeft maar schalk Tito uitgenodigd om „in de naaste toekomst" een officieel be zoek aan Engeland te brengen. Het semi-officiële Jeogoslavische nieuwsagentschap meldde gisteren, dat een persoonlijke uitnodiging door minister Eden aan Tito over handigd is. Het was niet bekend of Tito de uitnodiging zou aanvaarden. de ijskap van de aarde, waar de kort ste verbinding is tussen het Ameri kaanse vasteland en Sovjet-Rusland. Tenslotte heeft men ook een tipje opgelicht van enkele bombardemen ten op Noord-Korea in het begin van I deze maand. Deze zijn geschied door een aantal bommenwerpers zonder menselijke piloten, bestuurd door ra dio-golven vanuit een begeleidend vliegtuig. De robots werden losgela ten op een vliegtuigmoederschip, dat op zee rondzwalkte en van daar uit naar Korea gedirigeerd, waar zij wer den opgevangen door een vliegtuig, dat ze verder naar hun doel leidde. Deze robot-vliegtuigen zijn uitgerust met radar-toestellen, die de terugge kaatste impulsen doorzenden naar de posten, waar de leiders zitten, zodat deze precies de weg van de robot kunnen volgen op hun radar-scherm. Met deze nieuwe ontwikkeling zijn de stoutste fantasieën werkelijkheid ge worden. Men heeft altijd gestreefd naar een zover mogelijk doorgevoer de mechanisatie van de oorlog, waar door het mechanisme de taak van de mens zou kunner overnemen, maar thans schijnt inderdaad de „druk-op- de-knop-oorlog" te zijn ingeluid. Met deze term duidt men een oor log aan, welke gevoerd zou kunnen worden tussen twee legers, die el kaar bestrijden door ergens ver ach ter de grenzen op een knopje te druk ken en allerlei projectielen op elkaar los te laten, zonder dat er verder menselijk ingrijpen bij te pas komt. Te Moskou werd door de minister van Buitenlandse Zaken van dit land, en door de eerste minister van China, Choe en Lai, de Chinees-Russische overeenkomst getekend, waarin is vastgelegd, dat de Changchung spoorweg, die in handen was van de Russen, doch door China loopt, tegen het eind van het jaar zal worden overgedragen aan dit land. Men zegt, dat de spoorweg zonder betaling zal worden overgedragen, en dat er nota's zijn gewisseld met betrekking tot het gezamenlijke gebruik van de Marine-basis Port Arthur. Bij de on dertekening waren Stalin en Molotov o. a. aanwezig. Onderste foto, van links naar rechts: Chen Chiakang, Hsui Hsin, Shih Cho, A. S. Panushkin, A. Y. Wyshinsky, Russisch minister van Buitenlandse Zaken, N. T. Fede- renko, V. M. Molotov, Su Yu, Tchan Ven-tang, G. I. L. runkin, Li Fuchnn, Stalin G. M. Maïanlov, L. P. Beria, I. Mikoyan, L. M. Kagenovitch, N. A. Bulganin en P. N. Kumykln. Choe en Lai tekent (aan tafel). Op de jovenste foto ondertekent Wyshinsky de overeenkomst, erwijl Choe en Lai zijn plaats in de rij als achtste van •echts (naast Stalin) heeft ingenomen. Z° Advertenties per telefoon De PTT te Wenen heeft na het succes met „de vijf sprookjes per telefoon" weer iets nieuws in gesteld, nl. advertenties per te lefoon. Grote'zaken kunnen thans een nummer krijgen, waarop dege nen die opbellen, het een en an der zullen horen over de koop jes van de dag, over prijzen en over de reden waarom zij juist in een bepaalde winkel moeten kopen. Op reclame-zuilen in Wenen stond de aanwijzing gevraagd: „Een ideale vrouwbel num mer 22 2 90". Duizenden dames, die dit nummer opbelden, hoor den de boodschap: „De ideale vrouw zult u aantreffen in de film van de zelfde naam, die in het laatste van deze maand in verscheidene bioscopen van We nen zal draaien". BREIDT ZICH DAN VOOR _.is geestesoog het toekomst beeld van de volgende oorlog uit; een oorlog van machines maar dan van uiterst moorddadige machines. Het ideaal zou zijn, dat men er gens op een plaats waar niemand woont, een stei robots op elkaar liet botsen en van de uitslag het winnen of verliezen van de oorlog afhanke lijk stelde. Dan zouden er geen men senlevens verloren gaan. Maar thans zoekt men onder het voorwendsel van mensenlevens te sparen naar al lerlei vernuftige constructies die geen ander resultaat hebben dan dat zij groter onheil aanrichten dan ooit door mensenhand mogelijk is. De mechanisatie moet de oorlog minder bloedig maken, althans aan de kant van de aanvaller, maar men ziet te veel over het hoofd, dat geen enke le partij louter aanvallend kan zijn; de tegenpartij betaalt hem ongetwij feld met gelijke munt en het eind van het lied is, dat de aarde tenslotte een onbewoonbare woestenij wordt, waar slechts robots rustig kunnen liggen roesten. Al deze moordwerktuigen hebben slechts één voordeel en dat is, dat zij kunnen dienen als voorbehoedmid del, als waarschuwing voor onver antwoordelijke lieden, die met een druk op de knop een werkelijke oorlog zouden willen ontketenen. Laten we hopen, dat nimmer de verschrikking van een atoom-robot-^ oorlog over Europa komt en dat de grootmachten van deze aarde als zij dan per se hun krachten willen meten in 'n gewelddadige botsing hun robots zullen zenden naar de Noordpool. Overigens vormen deze publicaties wel een apocalyptische achtergrond voor de beraadslagingen om te ko men tot eenheid in Europa. Wij zul len tot elkaar moeten komen, zo snel wij kunnen en zo eerlijk als wij kun nen, want men vergete niet, dat de schrikwekkende achtergrond geen hersenschim meer is, opgekomen in het koortsachtige brein van een fan tast, maar de ruwe werkelijkheid. JCameCtje Niets wordt toevallig genoemd, dan uit een oogpunt van ons gemis aan inzicht en begrip.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1