3)e ftzidóeSoii/fca/iit De drukknop-oorlogis ingeluid Robotbommenwerpers op Korea Crisis onder Frankrijks communisten Koninklijk paleis krijgt verfje Al een Prononce Pymaa gekocht Amerikaanse vliegbasis aan de Noordpool Prins Nicolaas bij luchtmacht JiavceCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12694 Druk op de knop en 't is oorlog Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Feilloos gedirigeerd naar hun doel Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid zijn, zoals gisteren reeds ge meld, langs electronische weg (dat is dus draadloos) bestuurde robotvlieg tuigen op Korea gebruikt, waarmee, volgens commentators, de „drukknop oorlog" in feit is ingeluid. Aan deze bekendmaking van de Amerikaanse marine werd in Tokio nog toegevoegd, dat Amerika thans een ruime voor raad van deze robots bezit, die het proefstadium verlaten hebben en daad werkelijk aan de oorlogvoering kunnen deelnemen. Het zijn omgebouwde „Hellcat"-vliegtuigen uit de tweede wereldoorlog, die een zware springla ding mee voeren en zijn uitgerust met een televisie-zender. RECHTSTREEKS OP HET DOEL. De robot-vliegtuigen worden voort gestuwd door een benzine-motor. Evenals de Japanse Kamikaze-vlieg tuigen storten zij zich rechtstreeks op het doel, waarna zij tot ontplof fing komen. Het verschil is echter, dat in de robot-vliegtuigen geen pi loot zit en dat zij met grote nauw keurigheid door middel van televisie en andere electronische installaties kunnen worden bestuurd. Dit kan zowel van de grond af gebeuren als van een vliegdekschip of door een ander vliegtuig. Een zegsman van het Amerikaanse departement van Defensie heeft te Washington medegedeeld, dat de aan vallen reeds de vorige maand waren begonnen. Zij waren gericht op „een vijandelijke concentratie in een dal tussen twee heuvels", en de uitwer king wordt als „een succes" geken schetst hoewel geen nadere bijzon derheden daaromtrent worden gege ven. VERTRAAGD TELEGRAM. De militaire censuur heeft thans ook een perstelegram doorgelaten dat afkomstig was van een ooggetuige op de „Boxer": de correspondent van Associated Prees, Fred Waters. Het telegram, dat ook door de New Yorkse radio werd voorgelezen, was geda teerd 1 September en dus al die tijd door de censuur opgehouden. Water's bericht luidde als volgt: Aan boord van het U.S. „Boxer" 1 Sept. (vertraagd en gecensureerd). „Een van de meest dramatische en historische gebeurtenissen van de Koreaanse oorlog heeft vandaag plaats gevonden op dit schip en hon derden leden van de bemanning zijn er nog steeds opgewonden van. Ik ook. Wij hebben een bestuurd projectiel uit een catapult zien suizen, naar het Noord-Westen stijgen in een grote boog en koers zetten naar een com munistisch doel op Noord-Korea, meer dan 250 kilometer verwijderd. Voordat het projectiel afgeschoten werd, werd een Douglas Skyraider" met geheime electronische uitrusting van af de „Boxer" afgeschoten en cirkelde op 700 meter boven het schip. Leden van de bemanning brachten vervolgens de motor van net projec tiel op gang. Een tweede vliegtuig werd naast de catapult geplaatst Dit toestel moest het projectiel door mid del van electronische apparaten lan ceren. Fantastisch. Het was fantastisch om aan te zien. Het projectiel stond te schudden op de catapult door zijn eigen kracht. Toen gaf de bemanning de piloot van het tweede vliegtuig het signaal „af schieten". Terwijl de adem ons in de keel stokte, schoot het projectiel uit de ca tapult en snelde over de golven. Even verloor het hoogte, maar daarna be gon het te stijgen. Het was nog teeds onder controle van het aanvals- vliegtuig dat op het dek stond. Toen het projectiel 300 meter hoog was, nam het bovencirkelende vlieg, tuig de besturing over. Het projectiel zette koers naar het Noord-Westen, met het besturende vliegtuig er vlak boven, maar iets er achter. Het vlieg tuig zorgde er voor buiten het bereik van het afweergeschut te blijven. We zagen het toestel en het projec tiel verdwijnen, maar in de geheime Kamer maakten de electronische des kundigen het grimmige einde de tocht van het projectiel mee. Op hun instrumenten in de gehei me kamer konden de marine-deskun digen onder leiding van kapitein-lui- tenant-ter-zee Kurtz intussen w nemen, hoe de robot de Japanse zee overstak en hoe in de verte de tand- vormige toppen van Oost-Korea op doemden en groter werden. Met re gelmatige tussenpozeii zond het pro jectiel ook gegevens over afstand en hoogte naar het schip De signalen op de ontvang-instru- menten werden sterker, toen het pro jectiel recht naar zijn doel dook in een dramatische vlucht waarbij de snelheid opliep tot honderden k'lome- ters per uur. Toen was er plotseling niets meer te zien. De robot was in een gillende duikvlucht recht op zijn doel neergekomen. Wij op het schip wisten op dat moment dat in de oorlogvoering een nieuw tijdperk was aangebroken een tijdperk waarin electronische hersens het gevaarlijkste werk van de mens overnemen, projectielen bin nenleiden in gevaarlijke plaatsen en aldus het leven van piloten sparen." GROTE MOGELIJKHEDEN. De gebruiksmogelijkheden van zul ke robot-vliegtuig en zijn zeer tal rijk. Zij kunnen geschikt gemaakt worden voor de beschieting van vijan delijke landstrijdkrachten, kunnen op aanvallende vliegtuigen terugschie ten, kunnen hun bommen, uitwerpen en naar hun basis terugkeren. Zij kunnen als verdediging tegen vijan delijke bestuurbare projectielen ge bruikt worden. Geen van de boven Korea gebruikte robot-vliegtuigen is door communistische luchtdoelart'l- lerie omlaag geschoten, ofschoon de meeste van de doelen krachtig ver dedigd werden. De tel°virie. welke eebruikt wordt voor het dirigeren en waarnemen, kent dezelfde beperkingen als de ci viele televisie, maar op grote hoogte uitgezonden stralen hebben een gro tere radius. Hoewel het thans voor de eerste maal is, dat draadloos bestuurde ro bots in de oorlogvoering worden ge bruikt en men dus van een begin van de „drukknopooidog" mag spreken zijn de gebruikte Hellcats alweer ver. ouderd. Kurtz bevestigde, dat men ieze machines had genomen omdat men er een groot overschot van had. De V. S beschikken thans echter al weer over veel modernere bestuur bare projectielen waarvan de details echter nog strikt geheim zijn. H. VADETt HERSTELLEND. De H. Vader, die zoals enige da gen geleden werd gemeld licht onge steld was, is thans in zoverre her stellend, dat hij Donderdagochtend wederom enige Curie-ambtenaren heeft kunnen ontvangen. Comedie van Helmstedt Russen werden plotseling vriendelijk Voor het eerst in hun loopbaan stonden gisteren de chauffeurs der vrachtwagens tussen West-Duits- land en Berlijn te Helmstedt voor een aangename verrassing. De Russiche autoriteiten staakten plotseling alle obstructie; gisteravond stond geen enkele vrachtauto aan de grens te wachten. Dit is in geen jaren gebeurd. Woens dagavond was er nog een rij van 250 auto's, waarvan enkele drie dagen hadden gewacht. Toen verschenen er een aantal Russische officieren en vervolgens zes ploegen Russische politie op het toneel. De auto's wer- dpn snel gewogen, de documenten even snel gestempeld en iedereen had een goed numeur Het eerste uur trokken dertig vrachtwagens de grens over Sommige chauffeurs ver zocht men een bewijs te tekenen dat zij waren doorgelaten zonder op- ontnoud. Deze papieren zullen onge twijfeld in ae communistische pers worden gepubliceerd Er zijn twee redenen voor deze co medie. De Russen willen aantonen, dat zij de wegverbinding met Berlijn volkomen in hun macht hebben. Zij v/ilien echter ook propaganda ma ken vooi het bezoek van de parle mentaire delegatie der Oostelijke zóne aan Bonn, dat vandaag plaats vindt. De Westduitse regering heeft gezegd, dat de delegatie alleer, komt om een brief te brengen en dat er geen besprekingen zullen gehouden worden. Maar. de Oostduiste regering vei klaart dat deze ge'egenheid het grote ogenblik wordt voor de hereni ging van Duitsland. PERSOONLIJKE VETE De leiding van de Communisti sche Partij Frankrijk heeft André Marty en Charles Tillon gewaar schuwd, dat nog meer strafmaatrege len tegen hen zullen worden geno men, als zij niet openlijk voor de kameraden toegeven, dat zij hebben gedwaald. Een speciale enquêtecom missie onder leiding van Léon Mau- vais is bezig een dossier van bezwa rend materiaal samen te stellen te gen de twee samenzweerders, die Torez en Duclos van de leiding van de partij hebben willen verdringen. Het secretariaat van de partij (Du clos, Lecoeur en Thorez) heeft gis teren een formele klacht tegen Mar ty en Tillon gepubliceerd. Marty zou verdeeldheid hebben gezaaic en poilitieke meningsverschillen heb ben gesteund, die de eenheid van de partij ondermijnen. Hij zou tevens geheime bijeenkomsten met Tillon voor de partijleiding geheim hebben gehouden. Tillion wordt beticht van openlijk verzet tegen de partijlei ding. Bovendien vindt men in deze aanklacht een echo terug van een persoonlijke kwestie tussen Thorez en Tillon. Toen de oorlog in 1939 uitbrak, deserteerde Thorez uit het Franse leger. Langs onbekend gebleven we gen bereikte hij Rusland, vanwaar hij pas na de bevrijding terugkeerde. Tillon daarentegen bleef in Frank rijk en voerde met zijn vrijschutters van de F.T.P. gewapend verzet tegen de Duitse'bezetter. Hij heeft Thorez altijd verweten, dat hij „is gevlucht" in plaats van in de vuurlihie te blij ven, zoals hij (Tillon). Gisteren Prinses Wilhelmina in Leeuwarden 3. K. H. Prinses Wilhelmina bracht Woensdag een kort, onofficiëel bezoek ~n Leeuwarden, waar zij het koor van de Grote Kerk aldaar bezichtigde. Ter begroeting waren o.a. aanwezig, de Commissaris der Koningin in de Trovincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, Oud-Commissaris der Ko ningin Mr. P. A. V. Baron van Harinxsma thoe Slooten, de kabinetschef van de Commissaris der Koningin Mr. G. F. W. Hartung, de burgemeester van Leeuwarden, Mr. A. A. M. van der Meulen, Ir. J. J. M. Vigter, Ir. D. S. Visser en enige kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente. kwam het secretariaat hierop terug door te verklaren: „Het verzet in Frankrijk tijdens de bezetting zou niet mogelijk zijn geweest, als Mau rice Thorez, die heimelijk de leiding van de partij op zich had genomen, niet daarvoor het sein had gegeven". Het hele partij-apparaat is intus sen in beweging gekomen om Marty en Tillon als opgejaagd wild te ach tervolgen. Volgens „L'Humanité" komen van alle afdelingen uit het land betuigingen van goedkeuring binnen. In vele gevallen worden de strafmaatregelen nog niet streng ge noeg geacht en eist men kort en bon dig het royement van Marty en Til lon. Waar de twee gevallen commu nistisch? leiders zich thans ophou den, is niet bekend. Van Marthy wordt gezegd, dat hij met vacantie is in Zuid-Frankrijk. Tillon, die onder- burgemeester is van het Parijse voorstadje Aubervilliers is spoor loos. Hij is niet thuis en verschijnt ook niet in zijn werkkamer op het gemeentehuis. Maatregelen tegen de „Mau Mau" L'e blanke inwoners van Kenia heb ben van het bestuur dezer Britse ko lonie gpëist, dat bet onverwijld krachtige op een noodtoestand geba seerde, maatregelen za' nemen om paal en pent te stellen aan de mis aadige bedrijvigheid van de „Mau Mau", een geheime organisatie van inboorlingen die er naar streeft de blanken door het pJogen van een reeks gewelddaden, uit Kenia te doen vertrekken. Het bestuur van Kenia heeft Don derdag de tekst gepubliceerd van een wet die ten doe" neeft krachti ger te kunnen optreden tegen de zes weken gelede" begonnen terroristi sche campagne van de „Mau Mau". Volgende week Domerdag zullen de bestuursambtenaren een speciale bij eenkomst houden ter bespreking van de te nemen bestrijdingsmaatregelen. De bodem van Perzië's schatkist De nieuwe Perzische ambssadeur in Washington, AUa*-jcc Sslen, heeft Donderdag de Amerikanse minister van buitenlandse zaken, Acheson medegedeeld, dat de economische toe stand van zijn land critiek is. Zon der hulp van de V.S. zou de toestand buiten de macht van de vrye wereld kunnen geraken. De ambassadeur deed voorts een beroep op de V.S. voor meer begrip voor de „billijke wensen" van Per- zië om de Britse olie-eigendommen te nationaliseren HET 53STE VETO. De Sowjet-Unie heeft haar veto uitgesproken tegen toelating van Ja pan tot de V.N. De andere tien le den van de Veiligheidsraad spraken zich vóór toelating van Japan uit. De Sowjet-Unie heeft tnans voor de 53ste keer van naar recht, van veto gebruik gemaakt. Vanavond op de Braderie nog elke 25e gratis (Advertentie) Ned. straaljager in België neergestort PILOOT OMGEKOMEN Naar wij van het Belgische minis terie van defensie te Brussel verne men is gistermorgen om 9.48 te Öt- tenburg op 12 km. ten Zuidwesten van het vliegveld Bevekom in de pro vincie Brabant een Nederlandse Me- teor-8, afkomstig van Soesterberg, néergestort. De bestuurder, de 32-jarige reser ve sergeant-vlieger I. de Kat uit Rot terdam, is daarbij om het leven ge komen. Omtrent de oorzaak van het ongeval zijn nog geen bijzonderheden bekend. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk naar België vertrok ken. Sergeant dè Kat trad in 1946 in dienst bij de luchtmacht. Eerst kreeg hij een opleiding als radio-telegrafist, daarna volgde hij een cursus vooi vliegtuig-telegrafist en in 1950 kwam hij in opleidng voor vlieger. Op 3(ï Juni 1951 behaalde hij zijn» vliegbre vet. Het slachtoffer was ongehuwd. lil Engeland is men reeds druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de Kroning van Elizabeth II, die in 1953 zal plaats vinden. Onder het strenge en waakzame oog van een schildwacht in groot tenue, krijgen de hekken, die toegang geven tot Buckingham Palace, „een kwastje". Op de achtergrond ziet U een vlaggestok (in de steigers), die blijkbaar nodig een grote beurt moest hebben. HET BOUWEN WAS EEN NACHTMERRIE De Verenigde Stalen hebben de geheimhouding over de fantastische luchtbasis in het ijzige Groenland een basis, die door 7000 arbeiders onder de slechtste omstandigheden is gebouwd en de ingenieurs nacht merries heeft bezorgd gedeeltelijk laten varen en verder onthuld, dat straaljagers het nog niet voltooide vliegveld reeds gebruiken. Dit vliegveld, aldus verklaarde ko lonel 'Robert Humphreys tegenover een groep journalisten, die de basis bezocht, beslaat met het terrein, waarop allerlei installaties zijn ge bouwd, ongeveer 36.000 h.a. Het is trapsgewijze gebouwd, wordt in de rug afgesloten door de rand van het Groenlandse ijsplateau en aan de voorkant door een fjord. Men zou bijna kunnen zeggen, dat het op de top van de wereld ligt (1490 km van de Noordpool), daartegenover het grote Russische Euraziatische vaste land. Het vliegveld zelf is ruim genoeg voor de grootste strategische bom menwerpers of voor de snelste straaljagers, die thans bestaan of nog gebouwd zullen worden. Een 400 meter hoge radiotoren priempt de Poollucht in en houdt de basis in contact met het opperbevel te Was hington en met andere posten in het Amerikaanse defensiesysteem. Het bouwen van deze basis was, vooral voor de ingenieurs, 'n nacht merrie. Allereerst is daar de permanent tot op een diepte van 500 meter be vroren grond zo hard als een rots. Bleef het nu evenwel maar aan de oppervlakte constant hard, dan was er niets aan de hand, maar in de kor te „zomer" ontdooit de bodem tot een diepte van één twee meter. De grond is te hard om de palen er in te drijven; eerst moet er ge graven worden, dan gaan de palen er in en vervolgens worden zü let terlijk op hun plaats vastgevroren. Een startbaan, die boven op de nu eens bevroren, dan weer ontdooide opperlaag aangelegd zou worden, zou in de toendra wegzinken. Daar om wordt er tot twee meter diep ge graven, dit wordt opgevuld met la gen rolsteen en kiezel en daarop komt ten slotte de toplaag. De gebouwen moeten van alumi nium gebouwd worden en wel zo, dat de Poolkou er niet in kan bin nendringen. Het zijn „binnenste-bui- ten-ijskasten". Dit alles arbeiders en materiaal werd hoofdzakelijk door een spe ciale „luchtbrug" aangevoerd. In to taal werden er 2100 retourvluchten naar dit verlaten deel van de wereld uitgevoerd. Geen animo voor vuurrode zetel In de raad der Groningse gemeente Noordbroek doet zich de merkwaar dige situatie voor, dat een fractie de haar toekomende plaats niet kan vervullen doordat alle candidaten, die in eeri ontstane vacature zijn be noemd, deze benoeming niet wen sen te accepteren. Het betreft hier de lijst van de communisten. Het gevolg hiervan is, dat de CPN, die in de periode van 1946—1949 zelfs een wethouderszefel bezat, en bij de laatste verkiezing geen stemmenverlies leed in deze gemeente, niet meer in de raad is vertegenwoordigd. De opengevallen plaats zal thans «worden toegekend aan een andere lijst, in dit geval de lijst van Gemeentebelangen. Prins Nicolaas van Yoego-Slavië, die U hier ziet, ondergaat een 15-daagse training voor vliegers in Engeland, waarna hij zal worden aangesteld als officier bij de vrijwillige reserve van de Royal Air Force. In Oxford be hoorde de Prins, die 24 jaar oud is, tot het luchtsquadron van de Univer siteit. Zijn broer, Prins Alexander, is piloot bij de British European Airways. Wat is er toch een rijkdom gebor gen in de ervaringen van het verle den.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1