poene laiel Onbekende getuige beschuldigde vrouw van drievoudige moord Bouwprogramma 1953 houdt rekening met verschaffen van werkgelegenheid Russen wilden zo graag de manoeuvres bijwonen DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Voor 1953 ongeveer 55.000 woningen, programma 52 wordt overtrokken De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een brief aan de Tweede Kamer het bouwpro gramma 1953 aangeboden. Het bouwprogramma 1953 gaat uit van een volumen in de sector weg- en waterbouwkunde van 255 millioen gulden, d.i. 57 millioen gulden meer dan het officiële programma 1952, dat echter sterk overtrokken zal wor den. Deze overtrekking geschiedt o.m. door de additionele werken, welke in het kader van de werkgelegenheids- politiek worden uitgevoerd. De voor naamste posten in deze sector zijn die van de Rijkswaterstaat (met inbegrip van de Zuiderzeewerken, die onge veer de helft van de post uitmaken) en enkele bescheiden werkeni voor het Staatsvissershavenbedrijf en die voor de mijnen, de Nederlandse Spoorwegen, de provincies, de wa terschappen en de gemeenten. Voor deze laatste post en dan in het bij zonder voor het aandeel van de ge. meenten geldt, dat de realisatie sterk afhankelijk zal zijn van de financiële mogelijkheden. Het streven de hoog opgelopen vlottende schuld van de gemeenten te verminderen heeft ge leid tot maatregelen, die het de ge meenten als regel slechts mogelijk maken nieuwe kapitaalsuitgaven te doen, wanneer daarvpor geld op lange termijn beschikbaar is. Mocht de wenselijkheid naar voren komen meer openbare werken uit te voeren, om meer werkgelegenheid te scheppen, dan kunnen de maatrege len, waarvan hiervoor sprake is, wor den verlicht. Voor woningbouw is 680 millioen gulden aan bouwvolumen uitgetrok ken, waarbij de volgende verdeling is verondersteld: 27.500 woningwet woningen; 20.000 premie woningen; 5.000 herbouwingen; 2.500 andere wo ningen; dus 55.000 woningen in to taal, exclusief de woningen, die deel uitmaken van boerderijen en be drijfspanden en een aantal landarbei derswoningen, die uit het bouwvolu men voor boerderijen worden ge bouwd. De boerderijbouw staat nog sterk onder invloed van de behoeften ter zake van herbouw vani in de oorlog verwoeste boerderijen en van de nieuwe IJsselmeerpolders. Er is in de boerderijbouw een continuïteit, die ook in de twee komende jaren, waar in de herbouw zal worden afgewerkt, nog aanwezig zal zijn en die in de Katechetische Dag" In het Haarlemse Bisdom wordt op Zondag 21 September èen Kate chetische Dag gehouden. Op die dag zullen heel bijzonder de ouders wor den gewezen op hun allervoornaam ste en allerschoonste taak: de gods dienstige opvoeding van hun kinde ren. Die Katechetische Dag moet vol gens de richtlijnen van Rome wor den opgevat als een feest, „het feest van de Christelijke Leer". Een feest van dankbaarheid, dat wij als katho lieken in de H. Kerk een onfeilba re lerares hebben van de waarheid, die Jesus Christus heeft geopen baard. Echter moet volgens diezelfde richtlijnen die dag ook zijn een dag van bezinning. Wij moeten ons dan eens ernstig afvragen of wij de H. Kerk bij het vervullen van haar taak als lerares wel zo helpen als het on ze plicht is. Ons vaderland heeft zeker een bij zondere reden tot dankbaarheid. In onze eigen katholieke scholen kan de H. Kerk het godsdienstig onder wijs verzorgen op de best mogelijke manier. Dagelijks komen haar pries ters daar hun godsdienstlessen ge ven. Maar dit neemt niet weg, dat ook voor ons enige bezinnig beslist nood zakelijk is. Want juist door dit goed georganiseerde godsdienstonderwijs op de scholen is bij vele ouders de belangstelling verzwakt. Bij velen heeft zich de mening ge vestigd, dat zij, de ouders nu alles wel aan de school kunnen overlaten. Dit is natuurlijk een fatale ver gissing en een gevaarlijke dwaling, waartegen het Decreet van Rome nadrukkelijk waarschuwt. De ouders zijn en blijven de eer ste en voornaamste opvoeders; zij zijn dit ook voor het godsdienstig le ven van hun kind. Zij moeten met die godsdienstige opvoeding reeds beginnen voordat 't kind met pries ters en onderwijzers in aanraking komt. Zij moeten deze ook later blij ven geven en het onderricht, dat hun kind op de school ontvangt steunen door de grote invloed, die hun woord en hun voorbeeld bezitten op hun kind. Zij moeten volop met de school meewerken. Zouden zij dit niet doen, dan zal er van een echte gods dienstige vorming, die duurzaam is, in de regel geen sprake zijn. De on dervinding heeft dit reeds lang ge leerd. De ouders moeten ook hun volle dige ouderlijke steun geven aan de „Cursus voor 18-jarigen", die door de Bisschop met zoveel nadruk is voorgeschreven en die in alle paro- chie's van het Bisdom nu reeds voor de derde maal gegeven wordt. Want nogmaals: zonder de ouders gaat het niet. Geheel in overeenstemming hier mede is dan ook in het Decreet van Rome dringend voorgeschreven „de ze verplichting diep in de zielen der ouders in te prenten." Om aan deze opdracht te voldoen wordt de Katechetische Dag gehou den. R. buurt van 75 millioen gulden per jaar lag. Met het oog op de verrui ming van de goedkeuringspolitiek is een bedrag van 80 millioen guldeni gesteld. Kerken en Scholenbouw. Voor 1953 is 22 millioen gulden uitgetrokken, waarmee naar aangeno men wordt in de behoeften kan wor den voorzien. Verwacht wordt, dat in 1952 20 millioen gulden zal worden verwerkt als gevolg van de grote vrijheid, die in dat jaar reeds voor kerkenbouw werd toegestaan en waardoor het officiële programma van 15 millioen guldenimet 5 millioen zal worden overtrokken. Voor het L.O., U.L.O., V.H.M.O., N.O. en kleuteronderwijs is voor 1953 57 millioen gulden uitgetrokken. Dit volumen is op grond van de rijks goedkeuringen, verleend in het ver leden voor B.L.O. en diverse lagere en middelbare vakscholen, verhoogd met 6 millioen gulden. Verder is re kening gehouden met het bouwpro gramma van de rijksgebouwendienst voor de rijksluchtvaartschool, voor de hogeschool, alsook met geraamde bedragen voor het hoger onderwijs irj Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam. Het totaal kan dan op 77 millioen gulden worden gesteld, waartegen over een te verwachten realisatie in 1952 van 60 millioen gulden staat. Uitdrukkelijk wordt er op gewe zen, dat het bouwprogramma niet de werken bevat, die eventueel additio neel zouden worden ter hand geno men, indien de toestand op de ar beidsmarkt zulks wenselijk doet zijn. Gunstige ontwikkeling in '52. Het bouwprogramma 1952, dat te gelijk met de aanbieding van het ontwerp van de rijksbegroting 1952 aan de Staten-Generaal werd mee gedeeld, droeg nog het stempel van de benarde monetaire omstandig heden, waarin het was opgezet. De noodzakelijkheid de investeringen te beperken om de slechte betalingsba lans in het voorjaar van 1951 te ver beteren noopte er toen toe het pro gramma 1952 sterk te beperken. Voor de niet militaire werken werd het programma vastgesteld op 1236 millioen gulden. Door de in 1951 in gezette gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans was het echter mo gelijk reeds van de aanvang van het jaar 1952 af meer toe te staan dan uit het programma zou moeten vol gen en toen de betalingsbalans zich gunstig bleef ontwikkelen konden in de loop van 1952 de teugels nog meer worden gevierd. De toenemende werkloosheid in de bouwvakken ver hoogde de aandrang meer vrijheid toe te staan in de uitvoering van wer ken. Aan deze aandrang kon wor den toegegeven, omdat de kapitaal- schaarste een rem bleef tegen over spanning van de arbeidsmarkt en omdat vele werken slechts met over heidssubsidie tot stand komen, waar bij het dus mogelijk blijft regulerend op te treden. De verwachting is, dat het meege deelde bouwprogramma 1952 (zonder genie en marine) van 1236 millioen gulden door de grotere vrijheid, die is gegeven door de budgetaire voor zieningen, welke getroffen zijn om het woningbouwprogramma van 40.000 op 50.000 te brengen, sterk zal worden overtrokken. Voorshands zou het totaal op 1570 millioen gulden (zonder genie en marine) kunnen worden geraamd. EUROPA IN HET HARNAS „Gauw weg, en niet meer terugkomen..." Om de een of andere reden eten die belangstelling alhoewel zeer Nederlandse generaals te velde geen sardientjes. Toen dus de kok van het legercorps staf kwartier bij de oefe ning „Hold Fast" opdracht kreeg sardientjes in te slaan, wist hij met een, dat het legercorps heel hoog bezoek zou krijgen. De kok had gelijk! Woensdagmorgen is Prins Bern- hard in gezelschap van de brigade generaal Ward, een Amerikaanse adviseur van onze legerleiding, per vliegtuig in West-Duitsland gearri veerd voor een ééndaags bezoek aan de Nederlandse troepen. De prins trof de Nederlandse troe pen in een ietwat gespannen sfeer. Iedereen wist dat de Groenlandse strijdkrachten de langzaamaan-oor- log van de eerste oefendag hadden omgezet in een hevig offensief en Woensdagmorgen over drie nood bruggen over de Weser Blauwland waren binnengevallen. Onze man nen, die zo graag een beetje actie hadden gewild, werden echter in re serve gehouden en daardoor bleven zij in die zenuwachtige sfeer, die aan de première van ieder optreden, ook van troepen in een oefening, pleegt vooraf te gaan. Als zij in de strijd geworpen zul len worden men fluistert, dat dat nog wel even zal kunnen duren zal het bij de onzen waarschijnlijk even goed gaan als bij de Engelse en Belgische divisies, die Woensdag tot taak hadden de opmars van Groenland te vertragen. Belgen in de knel Handig gebruik makend van de bsosen, die hen verborgen voor het spiedend oog van vijandelijke ver kenningsvliegtuigen, trokken de En gelsen en Belgen langzaam terug, tot zij tegen het vallen van de avond de „buffalo-stelling" betrokken, een 36 km van de Weser gelegen weer standslij n in het zogenaamde Egge- Gebirge. Het is echter de vraag of deze be boste heuvelrij, die dwars door het oefenterrein loopt, de opmars van „Groenland" lang zal kunnen ver tragen. Woensdagnacht dreunden de wegen in de Zuidelijke sector van de 50 ton zware Centurion tanks, die naar de zwakke plek in de „buffalo-stelling" rolden. Die zwakke plek vormde het Belgische legercorps van Blauwland, dat op zijn terugtocht te weinig ver sperringen had achtergelaten en dus direct door de „Groenen" op de hie len werd gezeten. De versperringen, als opgeblazen bruggen, mijnenvel den en bomen over de weg, bleken, hoewel zij natuurlijk fictief waren, zeer doelmatig, Bij iedere versperring stond na melijk politie van de opruimings dienst die controleerde of de Groen- landers net zo lang stopten als no dig zou zijn voor het opruimen van de hindernissen. Ongewenste belangstelling Behalve de sardientjes en het daarmede gepaard gaande hoge be zoek, kreeg het Nederlandse Hoofd kwartier ook nog een andere sen satie te verwerken; zij het dan van een geheel ander kaliber. Er kwamen zich namelijk enige heren in burger melden, die toch zo erg graag de manoeuvres zouden wülen bijwonen. Na een korte ondervraging bleek komen. begrijpelijk niet bijster gewenst. Het bleken leden te zijn van de Russische militaire missie, die zich voor deze gelegenheid maar in bur gerpakjes gestoken hadden. Had een lid van de Amerikaanse missie deze belangstelling in Rus land aan de dag gelegd, de man had momenteel in boeien gezucht, be schuldigd van spionnage, ondermij nende activiteiten en pogingen om het Russische volk een slaaf te ma ken van het verfoeilijke imperia lisme. De Britse generaal, die hier beslis sen moest, gebruikte niet van derge lijke koudmakende woorden, ook liet hü de Russen niet in boeien slaan. Maar hij bracht ze netjes tot buiten de oefenzóne en verklaarde daar, dat hij het zeer op prijs zou stellen, wanneer hij hun gezichten tijdens de oefeningen niet meer zou zien. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag een korte vergadering gehouden. Mr. Jonkman, weer benoemd tot voorzitter der Kamer voor de thans aangevangen zittingsperiode, herin nerde aan de behandeling van het jongste voorstel tot grondwetsherzie ning, waarbij o.m. werd voorgesteld het aantal leden der Tweede Kamer te vergroten. Dit voorstel zou zeker met de vereiste meerderheid ook door de Eerste Kamer zijn aangenomen, ware het niet, dat de Kamer tegen de verder voorgestelde voorzienin gen overwegende bezwaren had. Dit gaf mr. Jonkman aanleiding drie vragen op te werpen. 1) Zijn in het licht gezien van de huidige personen in onze geschie denis, de regels om tot grond wetsherziening te komen, niet te zwaar? 2) Hebben bij deze poging om tot grondwetsherziening te geraken, alle staatsorganen wel voldoende rekening gehouden met de grondslag van ons staatsbestel volgens hetwelk elk staatsorgaan met andere organen heeft samen te werken? 3.) Is bij alle staatsorganen de taak verdeling wel voldoende in acht genomen? Mr. Jonkman, op de belangrijke wetsontwerpen die zijn aangekondigd wijzende, sprak de hoop uit, dat de Eerste Kamer zou mogen bijdragen aan versterking van onze nationale gemeenschap en het verwerven van een plaats in de internationale sa menleving, welke ons verleden waar- dig is. Op Dinsdag van de volgende week zal de Kamer behandelen het wets ontwerp noodwet ouderdomsvoorzie ning. PRINSES WILHELMINA BEZICHTIGDE DE GROTE KERK TE LEEUWARDEN. Prinses Wilihelmina heeft Woens dagmiddag een bezoek gebracht aan het koor van de Grote Kerk te Leeu-> warden, om daarin de enige jaren geleden gerestaureerde graven van de Friese Nassau's te bezichtigen. Deze restauratie is in 1948 aangebo den als een huldeblijk van het Friese volk. De Prinses was 's morgens met het jacht Piet Hein te Kornwerderzand aangekomen en had zich daarna per auto naar Leeuwarden begeven. Om kwart over vier verliet Prin ses Wjlhelmina de kerk om zich nog even naar de ambtelijke woning van de commissaris te begeven. Enige tijd later vertrok zij per auto naar Het Loo. Zij was vergezeld van mejuf frouw Geldens, haar particuliere se cretaresse en van mevrouw L. de Beaufort baronesse van Hardenibroek. MR. MULDERIJE GEEN KAMERLID. Mr. H. Mulderije te Amsterdam, die benoemd was verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature ontstaan doordat ir. Staf wegens zijn benoeming tot minister van Oorlog en van Marine ontslag had genomen, heeft zijn benoeming niet aanvaard. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer mr W. F. E. baron Van der Feltz te Middelburg, die in de vorige zittingsperiode reeds zitting had voor de C'hr. Hist. Unie. FordTaunus 12 aan lopende band Op de R. A. I. Automobiel Tentoonstelling, welke dit jaar van 29 Februari tot en met 9 Maart in het R. A. I. Gebouw te Amsterdam werd gehouden, stelden de Fordfabrieken voor het eerst de Ford Taunus 12M aan het Ne derlandse publiek voor. Deze fantastische automobiel stond onmiddellijk in het middelpunt van de belangstelling en het enthousiasme, waarmede auto-minded Nederland de Taunus 12M ontving, \as groot. Thans is de eerste Taunus 12M in de fabriek te Amsterdam van de lopende band gekomen en de productie zal krachtig ter hand worden genomen. Het getal 12 duidt op de klasse, welke, zoals vroeger, 1200 cm is. Wat de uiterlijke vormgeving betreft is de breedte van de wagen volledig voor in wendige ruimte benut. De auto heeft brede deuren, zeer brede gemakkelijke zitplaatsen, is langer, lager en breder. De zitplaatsen zijn aangebracht in het best geveerde ge deelte van de wagen en er is volledig uitzicht naar alle kanten. Katholieke Ambachtsschool te Arnhem Bij Koninklijk besluit goedgekeurd t Het Kon. Besluit is gepubliceerd, waarbij met ingang van 1 September j.l. aan de Stichting Katholiek Nij- veheidsonderwijs voor 'jongens in Arnhem de tweede ambachtsschool voor de hoofdstad van Gelderland is toegewezen. Hiermede is een perio de van strijd afgesloten, welke reeds gedurende vier jaren in Arnhem zo veel beroering heeft gewekt, niet in het minst in de gemeenteraad, waar in deze materie driemaal het onder werp van heftige discussie heeft uit gemaakt, omdat de meerderheid niet overtuigd was van de noodzaak van een dergelijke school in Arnhem. Naar de mening van verschillende Raadsleden kon de reeds bestaande neutrale school de jaarlijkse stroom van nieuwe leerlingen zeer goed ver werken- en een uitbreiding zou vol gens de tegenstanders dan ook alleen maar een daling van het leerlingen aantal op de bestaande school tot ge volg hebben. Het bestuur van de Stichting Katholiek Ambachtsonder- onderwijs in Arnhem nam evenwel geen genoegen met deze afwijzing door de raad en ging bij de Kroon in beroep. Hierop is thans goedgunstig beschikt. Het ligt in de bedoeling, dat nu onmiddellijk met de voorbe reidingen voor de toestandkoming van de school zal worden begonnen. Umï de. HAAGSE RECHTBANK. Poging tot doodslag. Op 4 Sep tember heeft de officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank op grond van poging tot doodslag een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige Leidse kappers bediende, die zijn 47-jarige werk- geefster met een bijl op het hoofd geslagen heeft na een ontstane woor denwisseling. .De rechtbank heeft de verdachte veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk, met aftrek van preventief. ECON. POLITIERECHTER. Zoonlief. De zoon van een kwe ker uit Noordwijkerhout jaagt zijn vader wel op kosten met zijn lief hebberij om narcissenbollen te telen. De zoon is nl. geen erkende kweker en de vader had geen vergunning voor de 132 m.2 van zijn tuin waarop de bollen waren gekweekt. De verd. betoogde voor de Haagse Econ. Poli tierechter dat de zoon al vier jaar lang had geteeld, maar even later beklaagde hij er zich over dat er al meer een proces-xerbaal was opge maakt voor dit feit. Dat kan, zei de officier, want elk jaar dat u het weer doet bent u opnieuw in overtreding. De verd. hoorde hem hooofdschud- dend aan. De verd. erkende dat hij gezegd had het risico te dragen voor de teelt van zijn zoon. De officier van justtie eiste 125. boete. Het werd 100.of 50 da gen. Dramatische zitting van Bossche Rechtbank Jonge vrouw verklaarde: „ZIJ HEEFT HET MIJ BEKEND" Gisteren heeft er in de rechtzaal van het Hof van Justitie te Den Bosch een spanning geheerst, zoals men slechts zelden in Nederland meemaakt. In de beklaagdenbank bevond zich een 41-jarige weduwe, die beschul digd werd van moord op een oude man, doch die in de loop van de zit ting, door het optreden van een on verwachte getuige, aangeklaagd werd wegens het plegen van een drievoudige moord. De vrouw, die enige tijd geleden voor de politie een bekentenis afge legd heeft, wat betreft de moord op de oude man, trok deze bekentenis tijdens de zitting in en verklaarde zich onschuldig. Toen de nieuwe getuige de be schuldiging van nog twee andere moorden door de rechtzaal geroepen -had, geraakte de aangeklaagde vrouw in paniekstemming en dreigde er een ogenblik zelfs een vechtpartij in de rechtzaal, daar de beschuldigde zich op zeer dreigende wijze tot de aan klaagster wendde. Een oude man verdween Zoals men zich zal herinneren werd ongeveer twee jaren terug in een tuin te Bergen op Zoom de res ten gevonden van de 80-jarige Kees je Schreurs, die 4Vx jaar daarvoor plotseling verdwenen was. Keesje Schreurs was op een dag in Augustus 1946 op bezoek geweest bij de vrouw van de Bergen op Zoomse politie-agent Goense. Hij was die dag jarig en de vrouw had hem beloofd voor honderd gulden, die het oude mannetje bij haar ge bracht had, een paar schoenen en een broek te kopen. Keesje Schreurs ss het huis niet meer levend uitge- Neer geslagen Zover als thans nagegaan kan worden, was op het moment, dat het oude mannetje bij het huis aankwam, alleen de vrouw van de politieman, de thans 41-j. Johanna Goense aanwe zig. Keesje Schreurs, die niets an ders verwachtte, of de vrouw zou de goederen voor hem aangeschaft heb ben, was reeds begonnen met zijn oude schoenen uit te trekken, toen de vrouw hem met een gummie knuppel een klap toegediend heeft. Hieraan is de oude man bezweken. Toen de agent later thuis kwam en de misdaad van zijn vrouw ontdek te, heeft hij uit wanhoop medegehol- pen het lijk te verbergen. De ver moorde werd in een droge put in de tuin begraven. Verdachte dood Zes weken na deze tragische dag overleed de agent Goense onder zeer verdachte omstandigheden in een der stedelijke ziekenhuizen. Te voren zou hij zoals gisteren ter zitting door een zijner collega's werd ver klaard te kennen hebben gegeven bevreesd te zijn voor een aanslag op zijn leven door zijn echtgenote: „Ik heb de laatste tijd zoveel last van hoofdpijn; ik ben bang, dat mijn vrouw me vergiftigen wil". Toen de agent in het ziekenhuis opgenomen werd, had het spraakvermogen hem reeds in de steek gelaten en hij stierf zonder een getuigeverklaring te kunnen afleggen. De laatste getuige verdween Kort nadat de politie-man, die in Bergen op Zoom een zeer goede re- putttie genoot, overleden was, stierf gezin en de vrouw, die zoals in middels gebleken was een ver houding had met een andere man, vertrok naar Zeeland Wanneer het onderzoek eenmaal zal uitwijzen, dat hier onomstotelijk van misdrijf spra ke is, dan wordt met dit geval tevens een bijzonder geraffineerd staaltje van misdadigheid aan het daglicht gebracht. Wantw alhoewel de autori teiten zowel de verdwijning van het oude mannetje, als de plotselinge dood van vader en dochter verdacht vonden, konden wij geen aanwijzin gen ontdekken, die aan misdaad de den denken. Diefachtig en zelfzuchtig Vier en een half jaar later trof een nieuwe bewoner van het huis der misdaad in zijn tuin een dichtge- worpen put aan. Toen hij ging gra ven stootte hij op de vergane delen van een menselijk lichaam. Met de?e vondst kwam het politie apparaat in werking. Na een kort on derzoek ging men over tot de arres tatie van de weduwe van de politie agent. De vrouw, door de politie toen verhoord, legde een volledige beken tenis af. Zij verklaarde uit roofmo- tieven de oude man van het leven te hebben beroofd. Tegen een door de justitie aangestelde psychiater legde zij eenzelfde verklaring af. „Zij is diefachtig en zelfzuchtig', luidde het rapport. Doch gisteren voor de rechtbank herriep zij de gehele bekentenis. Na een uiterst scherp, doch door de rechtbank zeer lankmoedig gevoerd verhoor, gaf zij wel toe de oude man, toen deze vermoord was, be roofd te hebben. Doch toen de pre sident haar in het nauw dreef, ging zij er zelfs toe over haar overleden het enige kind, een meisje, van het man van de moord tp beschuldigen. Scherpe aanklacht Hier gekomen, legden enige oud collega's van haar echtgenoot een getuigenis af, waarin zij verklaar den, dat de jonge Bergen op Zoomse agent bevreesd was geweest voor vergiftiging. De president, die tot dan toe steeds met vriendelijke en geduldige stem de ondervraging ge leid had, verhief zich en beschul digde de vrouw, vergift in de koffie van haar man gemengd te hebben. De vrouw geraakte in paniek en be gon ontkenningen te schreeuwen. De spanning in de zaal groeide. De moord op de oude man was ietwat op de achtergrond geraakt, door deze nieuwe beschuldiging. ,,Zij doodde haar kind" Doch nog was de climax in deze dra matische rechtzitting niet bereikt. Plotseling stond er een jonge, dertig jarige vrouw in de getuigenbank en met een stem, die rustig begint, maar geleidelijk aanzwelt, verklaarde zij, dat zij tezamen met de aangeklaagde in voorarrest gezeten heeft en dat de 41-jarige, Johanna Goense haar toen bekend heeft zowel de 80-jarige Keesje Schreurs, als haar man en dochter van het leven te hebben be roofd. Er ontstond grote beroering in de rechtzaal. Verbeten keek de vrouw, die een zo zware beschuldiging tegen zich hoorde uiten haar aanklaagster aan en met een lage, dreigende stem zei ze: „Hond!" De zaalwachters traden naderbij en de verdediger zag, dat zijn taak reddeloos was: „Hier ben ik niet op voorbereid, meneer de president. Dit overvalt me. Ik ken deze getuige niet." Wat is de waarheid? De president gebood de beschul digde, die tijdens de laatste getuige verklaring opgestaan was, weer te gaan zitten en even later werd deze dramatische zitting geschorst. Een hernieuwd onderzoek en mogelijk nieuwe getuigen zullen in de naaste toekomst de justitie bezighouden om te geraken tot een beantwoording van de vraag: „Wie doodde Keesje Schreurs?" Terwijl een geheel nieuw onder zoek geopend zal moeten worden naar de aanklacht, die de onverwach te getuige gedaan heeft, omtrent de moord op de man en hpf kind

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6