Stromende regen kon trage mensenbrei niet van de straat spoelen LEIDEN LEEFT OP BRADERIE EN VEBO Eerste Leidse Braderie een succes te zijn blijkt een succes te zijn Neen, dat had niemand gisteravond LEIDSE KAAS ZONDERPITJES De Vebo-tentoonstelling trok weer het allerbeste vee naar Leiden DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 1— DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Links: Het Stadhuis straalt in een zee van licht; als een vlammende fak kel verheft de toren zich uit het marktgewemel omhoog in de duis tere avond. Rechts: Onder het Stadhuis-balcon aan de Vismarkt hebben de Leidse kunstenaars hun tenten opgeslagen. Wilt U een .schilderij cadeau heb ben? Raadt dan slechts hoeveel pen selen er in deze pot staan! (Foto's: „De Leidse Courant"). rie-attracties behoorde, maar een lo gisch gevolg was van de overstelpen de drukte. Onder het Stadhuis-balcon aan de Vismarkt had het Leidse Kunstcen trum zijn tenten opgeslagen, waar boven het pakkende opschrift: Iiier •worden geen dooie meester verkocht, maar levende! Het publiek verdrong zich tussen de colonnade, zó zelfs, dat de pottendraaier en z'n schijf onder steboven gelopen dreigden te wor den. Een meisje, dat aan het weef getouw 'n demonsaratie gaf, kon zich nauwelijks verroeren. Aan de muren hingen schilderijen van moderne Leidse schilders en op tafels lagen tekeningen uitgestald. Vraag ons niet van wie; we hebben het niet kunnen colade, enz., eiu. Alleen de ijscoven- ters hadden het slecht naar hun zin; we hebben er twee heel mistroostig "f Tl *1! naast hun wagen zien staan; het pu- i om half zeven durven denken. De NEEN, dat had de grootste optimist koper? Dat waren de vragen, die de hele middag had een grauwe hemel niet durven hopen; zóveel regen bezoekers gisteravond bezielden. Zij a* me' regen gedreigd en toen het en toch zóveel drukte! De regen viel j weten nu wat een Braderie is (on- uur ^er opening naderde, barstte de in stromen neer, naar half Leiden danks alle pogingen in de krant wist eerste bui los. Drijfnat kwamen de trok zich er niets van aan en wan-het Leidse publiek nog steeds niet meer dan 100 genooigden het Gulden delete over de Braderie alsof we dei wat er eigenlijk zou gaan gebeuren) i Vlies binnen waar de comité-leden van mooiste zomeravond beleefden, die en wat de(deelnemers te bieden heb- «Leiden Leeft' matig geslaagde po- het seizoen ons schonk. De organisa- ben. Redelijkerwijze mag men ver- gingen deden om opgewekt te schij- van „Leiden Leeft" hadden j wachten, dat er vandaag en morgen j nen. Want op hun ruggen zou het hun hart vastgehouden: als het in Godsnaam maar niet gaat regenen, want dan zijn we veruorenHet is gaan regenen. En hoe! JYIaar Leiden was in 3 October-stemming en trok zich er niets van aan. Als een stro perige brei gleed tergend langzaam tie stroom van tienduizenden langs de tentjes; een drukte zoals Leiden nog maar zelden in zijn binnenstad heeft gekend. De winkeliers, die aanvankelijk wei konden huilen van spijt, wreven vergenoegd hun han den: het kon tóch nog goed worden! Het werd goed. Nu moet men niet denken, dat er de eerste avond voor duizenden guldens is verkocht; zoiets kon men eenvoudig niet verwachten. Want het Leidse publiek is uitgesla pen; het wil eerst de kat wel eens uit de boom kijken voordat het tot hij in verwarring riep: „Dames en heren, hier vette paling", terwijl hij met een bosje stropdassen in de lucht zwaaide? Laten de winkeliers-in etenswaren spreken van duizenden worstjes, kopen overgaat. Wat is er te koop? j balletjes gehakt, croquettjes, zakjes Wat kost het? Waar is het nóg goed- j patattes frites, oliebollen, repen cho- gekocht zal worden. Niet dat het publiek gisteravond alleen maar gekeken heeft. Ver schillende winkeliers deden reeds goede zaken, de een beter dan de ander. Hebben we niet zelf gezien, dat er op de Braderie een parket fiasco neerkomen, als het nu een I strop werd, zou Leiden nooit en te nimmer meer te bewegen zijn een Braderie te houden. Het was de echtgenote van de bur gemeester, mevr. J. M. van Kinschot Dorhout Mees, die er een einde aan vloer gekocht werd, althans be- maakte. ..Kom", zei z« tot wethoii steld? Hebben we geen haarden winkelier horen zeggen: „Zo, die ben ik alvast kwijt"? En hebben we met eigen ogen en oren niet ge zien en gehoord, dat een winkelier in herenmode-artikelen, ergens op Kwaak *9» grote vreugde uitgespro- het Gangetje, het zó druk had, dat j ken over dit grote ogenblik Lang der Van der Kwaak, de voorzitter van „Leiden Leeft", „kom we zullen maar gaan". En zij stapte de straat op, gevolgd door de genodigden. Tevoren had de heer Van der Mevr. Van Kinschot gaf startschot had men geaarzeld; velen hadden ge zegd: daar komt niets van terecht. Maar desondanks is er veel bereikt. Onmiddellijk vond het idee van een Braderie instemming bij de vier or ganisaties: Vreemdelingenverkeer, Vebo, Leidse Middenstandscentrale en 3 October-vereniging. De wethou der dankte allen, die tot het welsla gen hadden bijgedragen. Het zou hem te ver voeren namen te noemen, maar één uitzondering moest hij ma ken: de heer R. J." Meyer, commissa ris van politie, die zeer veel mede werking heeft verleend. De wethouder had nog meer op z'n hart, maar het aanrukkende drum- en pijperscorps van „Kunst en Genoe gen" overstemde met donderend la waai zijn toespraak, zodat de heer Van der Kwaak er maar spoedig een einde aan maakte. Vanaf het Stadhuisbalcon aan de j Vismarkt zagen de genodigden nog vóór het officiële startschot reeds hoe het zwart zag van de mensen. Duizenden gekleurde lampjes hin gen langs de tenten gespannen en gaven het geheel een feestelijk aan zien. Voor de Hoogstraat spoot een hoge fontein uit het water op, ba dend is een zee van licht Het Stad huis triompheerde weer in het ver blindend licht der schijnwerpers. De 16 luidsprekers lieten nu en dan een vrolijk melodietje horen, afgewisseld met gesproken advertenties, waarin de deelnemers om strijd hun waren Mevr. 3. M. van KinschotDor- velen naar Leiden zullen komen om als de beste aanprezen^ hout Mees, die gaarne voldeed aan te zien hoe gezond Leiden leeft en J Roven dit alles uit klonk het on- openen, voor het initiatief en de animo van klaarde mevr. Van Kinschot de tenten schreed. Hier en daar ont- het Actie-comité, waarvan spreekster Braderie voor geopend. Zij drukte stonden kleine opstootjes, wanneer het bijzonder de voorzitter op een knop en stelde daarmede de i er een kind omver gelopen werd of Voordat de officiële opening plaats vond, heeft liet comité „Leiden Leeft", vertegenwoor digd door de heren D. v. d. Kwaak, J. v. d. Kloot, L. A. Mennes en H. de Wilde, Woens dagmiddag een bezoek gebracht aan de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Om vijf uur kwam het Glippertje voor de woning van de Commissaris in Den Haag rij den met mej. Willy van der Meer, die een heerlijke Goudse kaas bij zich had. De Commissa ris had nameiijk laten weten, dat hij wel van kaas houdt, maar niet van Leidse. Wethouder Van der Kwaak sprak daarom over een „Leidse kaas zonder pitjes"! Mr. Kesper was zeer dankbaar voor het geschenk, temeer om dat de stad, waar hij zo graag en zo vaak komt, nu eens naar hem gekomen was. De Com missaris beloofde Donderdag avond om half acht een bezoek aan de Braderie te zullen bren gen. zien. Als we ons niet vergissen hing recht wees do loco-burgemeester, er iets van Will Tweehuyzen en een wethouder J. C. van Schaik, er op, stilleven van Van Zonneveld. Maar dat Leiden de naam heeft alleen maar dat is dan ook alles wat we gezien I op 3 October feest te kunnen vieren, hebben. Zeer groot was de belang- I Nu is wel gebleken, dat Leidén ook stelling voor het raden naar het aan- iets anders kan organiseren. Als dit penselen in een grote pot. De winnaars ontvangen een schilderij. Nog nooit, geloven we, hebben de Leidse kunstenaars zoveel be langstelling ondervonden. Wanneer zij een zaal-tentoonstelling houden, kost het moeite er enige honderden mensen te krijgen; nu de kunst op straat hing, kwam het publiek met duizenden tegelijk! Vraag ons ook niet wat er op de Braderie te koop is. Is er wel iets niet te koop? Men kan er sokken kopen en een karpet, een knakworstje en een halve koe, een speelgoed- auto'tje en een keukenuitzet, kortom van alles. Als volleerde standwer kers stonden de winkeliers hun waren aan te prijzen. De grootste drukte concentreerde zich op de Korenbeurs. Aan de ene zijde was een gezellig café inge richt, waar de hele avond geen stoel leeg stond, aan de andere leant stond een legertje dames oliebollen te bak ken en patattes frites te verkopen. De mensen trapten elkaar op de te nen om een warm hapje te be machtigen. Buiten het Braderie-terrein was het bijna even druk. Op de Haarlem merstraat hadden alle winkeliers hun etalage-verlichting ontstoken om hun Braderie-koopjes onder de aandacht te brengen. Men zag hetzelfde op de Breestraat, waar de mensen-zee de sfeer van 3 October opriep. Zeer te- slaagt, zullen we werkelijk kunnen zeggen: Leiden Leeft! De loco-burgemeester sprak deze woorden in Het Gulden Vlies, waar de autoriteiten en genodigden na de opening weer bijeengekomen waren. Weth. Van der Kwaak deelde ge schenken uit aan mevr. Van Kin schot en bood de wethouders en ge meente-secretaris een kaasje aan. Op zijn beurt kreeg de heer Van der Kwaak een kaasje van de heer J. v. d. Kloot. Alle aanwezigen ontvingen daarna 'n luxe doos met echte Leid se Kletskoppen. Ondertussen stroomde het publiek verder. Pas tegen tien uur, toen de halve bevolking van Leiden een nat pak had, begon de drukte iets te minderen en kregen de blijvers meer gedegenheid iets te kopen. In het be gin hadden zij nauwelijks ruimte om hun porterronnaie te grijpen Toen om elf uur het einde kwam van deze eerste Baderie-dag, heer ste er in de stad nog ten flinke drukte. Velen bewonderden de fraaie versiering en verlichting van de Donkersteeg. Anderen lie pen dooi de Maarsmanssteeg, waar een prachtige licht-kroon de aan dacht trok Ook de Dcezastraat- winkeliers hebben een actie op touw gezet, waarvoor eveneens veel belangstelling was. De café's in de bir.nenstad deden goede za ken. EEUWENOUD CENTRUM VAN BOERENLAND vele eeuwen her. Het moge zijn, dat vele boeren thans per auto komen en hun vee laten reizen in grote wagens, dit heeft niets veranderd aan het feit, dat Leiden nog steeds een centrum van het boerenland rondom is en dat de boeren uit de wijde om trek naar de Sleutelstad trekken. Van oudsher is Leiden verbon den met de veehouderij. In de achtste eeuw vond men op de plaats waar Rijn en Mare samenvloeien, enige boerenhoeven. De stad groeide en de boeren maakten plaats voor handel en industrie. Maar zij zijn aan Leiden verbonden gebleven en op iedere marktdag komen zij Leidens poorten binnen. Zo was het ook vanmorgen, toen de boeren uit Rijnstreek, Duinstreek en Amstelland hun beste vee naar Leiden brachten voor de 17de Vebo-tentoonstelling, om de resultaten van hun fokkerij te tonen en zo mogelijk een erepalm weg te dragen. De Leidse straten waren weer vervuld van het geloei der koeien en rondom molen molen De Valk heerste weer de vertrouwde bedrijvigheid, die boer en stedeling zo bijzonder prettig aandoet. Het is de grote verdienste van de Vebo, dat zij de centrale plaats van Leiden als marktstad zo duidelijk accentueert en dat zij de Sleutelstad zo actief betrokken heeft in hetgeen ons boerenland steeds nader aan het hart ligt: het fokken van het beste vee, de glorie van het kleine Holland. Reeds om zeven uur werd het eerste vee aange- gevoerd en nadat de jury om acht uur in 't Schuttershof ontvan gen was, toog zij onmiddellijk aan het werk om zo spoedig mo gelijk de uitslagen bekend te maken. Terwijl de juryleden aldus druk doende waren, kwamen om tien uur vele genodigden in zoek om deze Braderie te wat het heeft te bieden. Met de bes- ophoudelijk geroezemoes van de mas- >t schutterhof bijeen, waar zij door de Vebo-voorzitter, de heer had bijzondere bewondering te wensen voor een groot succes ver- sa, die voetje voor voetje langs de w> jjonda, hartelijk verwelkomd werden. Bij afwezigheid van burgemeester Van Kinschot was het de loco-burgemeester, wet houder J. C. van Schaik, die de officiële opening verrichtte. noemde. Leidens eerste burgeres, die be treurde, dat haar echtgenoot door een verblijf buitenslands niet aan wezig kon zijn, merkte op, dat de ac tie zal worden voortgezet in een Leidse Week en zal culmineren in het 3 Octoberfeest. Voorts wees zij er op, dat op het gebied van de handeldrijvende en industriële middenstand mag wor den gezegd, dat Leiden een levendige stad is, die bovendien als centrum van wetenschap een wereldfaam heeft en een middelpunt is van land en tuinbouw en veeteelt. Toch is het goed, dat „Leiden Leeft" nog meer le ven in de brouwerij brengt. Het co mité heeft zijn plan lofwaardig uit gevoerd. Deze Braderie wil nog eens speciaal benadrukken, dat Leiden leeft, intens leeft. De eensgezinde sa menwerking heeft iets zeer bijzonders tot stand gebracht en de burgerij zal van deze activiteiten ruim schoots genieten. Ik vertrouw, dat j sirene in werking, die luid-loeiendiemand een parapluie-balein in z'n aan heel de stad verkondigde, dat het oog kreeg, hetgeen niet tot de Brade- feest begonnen was. Hij deed dit met een overzicht te geven van de belangrijke plaats, die Leiden al sedert eeuwen inne- ment ten aanzien van de veehoude rij, als centrale markt waarop de boeren uit de wijde omtrek elkaar ontmoeten en handel drijven. Dit laatste legt Leiden geen wind eieren. Een groot deel van de mid denstand profiteert regelmatig van het verblijf der boeren in Leiden, niet'op de laatste plaats de nering doenden rondom de markt. In dit verband wees de heer Van Schaik er op, dat Leidens Gemeentebestuur bij de komende verplaatsing van de Veemarkt buiten het stadscentrum (over vijf jaar, achter de Haarlem mervaart) terdege rekening zal moe ten houden met het typische cachet onder de Korenbeurs verdrongen de mensen elkaar om een paar heerlijk*. van de Leidse markt, vol landbouw- oLiebollen of een zakje patattes frites te bekemen. 1 winkels en café's. Leiden is thans bovendien een centrum voor het land- en tuin- bouwonderwijs. In 1948 werd er een Lagere Landbouwschool ge opend. Pogingen tot het oprich ten van een Tuinbouwdagschool hebben nog geen resultaat opge leverd, maar het Gemeentebe stuur zal het toch niet laten bij de Avondschool van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, hoeveel deze ook voor de verede ling van de tuinbouw heeft bij gedragen. De tegenwoordige tijd stelt steeds hogere eisen, ook aan het land- en tuinbouwonderwijs. Nadat spr. met enige cijfers had aangetoond, dat de export van vee houderij-producten nog steeds gro ter wordt en een zeer belangrijke deviezenbron is, spoorde hij de vee houders aan op de goede weg door te gaan en niet tevreden te zijn met de tegenwoordige resultaten. Over tuigd, dat de Vebo ook in 1952 niet teleur zal stellen in haar taak het dienen van de belangen van veeteelt In het Waaggebouw werd gister avond de 'Vebo-kaastcntoonstclling geopend, waarop de grote roem van Hollands polderland te pronken ligt: de onvergelijkelijke boerenkaas, met grote vakmanschap en liefde op de boerderij gemaakt. Op hoge stellages liggen dc goud glanzende kazen uitgestald, terwijl daarvóór een pyramide van kazen is gebouwd, waarvan het publiek moet raden hoeveel het totale ge wicht bedraagt. We zagen gister avond twee kleine peuters (zoontje en dochtertje van de heer Th. Schol- te) vol bewondering de kazen be zichtigen. Het meisje was er zelfs voor op een stoel gaan staan! (Foto: „De Leidse Courant") en landbouw verklaarde de loco burgemeester de tentoonstelling voor geopend. Vervolg pag. 2, Eerste Blad.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5