Vebo-tentoonstelling bracht in beide veeslagen weer de beste stieren Organisatie toneelconcours thans bij het prov. bestuur Leidse Kath. E.H.B.O. toonde grote activiteit in eerste 5 jaar Houtbewerkers in Sleutelstad DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DE EERSTE INDRUKKEN Hoewel er af en toe een druppel regen viel, mocht de Vebo-tentoon- stelling hedenmorgen toch niet kla gen over het weer. Wel is ons opge vallen, dat de belangstelling in de morgenuren niet zo bijzonder groot was; tegen het middaguur werd het gelukkig iets drukker, toen vele vee houders de resultaten kwamen be wonderen. (Vervolg van pag. 1, 2de blad). Voorzitter Bonda dankte te heer Van Sohaik voor zijn toespraak en wees op de grote verantwoordelijk heid van de Vebo, die reeds zoveel successen heeft afgeworpen. Een ver gelijking met tentoonstellingen van 7 a 10 jaar geleden, toen de koeien zó van het land op de Vebo kwa men, wijst duidelijk op een grote vooruitgang. Het gezelschap, waaronder zich o.a. de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper met echtgenote, mevr. J. M. van KinschotOorhout Mees, de wethouders St. Kenken, A. J. Jon- geleen en D. v. d. Kwaak, vele bur gemeesters uit de omtrek, enige le den van de gemeenteraad, de heren F. C. Meerpoel. en mr. dr. P. G. Kniibbe, ondervoorzitter en secreta ris van de Kamer van Koophandel en enige hoofden van takken van dienst, luisterde daarna naar een toe spraak van de heer A. v. d. Hoek, voedselcommissaris voor Zuid Hol land, die wees op het belang van de boerenstand in Nederland, niet al leen om de grote export, maar ook omdat Nederland zichzelf voeden kan. Waar ter wereld kan men dit met zo'n grote bevolkingsdichtheid gen. Spr. wenste daarom de Vebo tot verheffing van de boerenstand. Nadat nog enige sprekers het woord gevoerd hadden, brachten de genodigden een bezoek aan de ten toonstelling, waar de keuring nog in volle gang was. Jammer dat de aan voer hedenmorgen niet zo vlot liep, zodat de keuring verlaat werd. Om 12 uur bezochten de genodigden ook de kaastentoonstelling in het Waag gebouw, waarna zij om één uur lunchten in 't Schuttershof. Hedenmiddag om twee uur vangt het concours hippique aan in de Leidse Hout. Hedenavond om 7 uur wordt er gedineerd in Het Gulden Vlies. EERSTE INDRUKKEN Terwijl de keuringen hedenmorgen nog in volle gang waren, was het ondoenlijk reeds een gedetailleerd overzicht te verkrijgen van hetgeen er op de Vebo aangevoerd is. Enkele algemene opmerkingen kunnen ech ter reeds wel gemaakt worden. Zwartblaar Bezien we eerst het zwartblaar- veeslag. dan valt het op, dat prac- tisch alle oude bekende stieren weer i Uitslagen van de kaas-keuring De jury, die gisteren 'n groot deel van de dag haar aandacht besteed heeft aan de bekroningen van de zuiveltentoonstelling in het Waag gebouw, kwam tenslotte tot het vol gende resultaat: Meikazen tot 7 k.g.: C. N. v. d. Akker te Leimuden en G. v. d. Hulst te Voorschoten (9 y,) zilveren medaille; Julikazen tot 7 k.g.: P. Molenaar te Kamerik en G. v. d. Hulst te Voorschoten (9^) zil veren medaille; Meikazen 710 k.g.: G. Belt te Zoeterwoude 10— zilveren medaille, A. v. d. Marei te Nieuw koop '9)4) bronzen medaille, C. N. v. d. Akker te Leimuiden (9-fbron zen medaille; Juli-kazen 7 tot 10 k.g. N. v. d. Poel te Zoeterwoude (9j^) zilveren medaille, P. Hoogeveen te, Noordwijkerhout en C. N. v. d. Ak ker te Leimuiden (9+) bronzen me daille;' Mei-kazen 10 tot 15 k.g.: C. Hillenaar te Hoogmade zilveren me daille, S. J. Visser te Rijnsaterwou- de, C. H. v. d. Meer te Hoogmade en L. Kruyt te Zegveld (9 bronzen medaille; Juli-kazen 10—15 k.g.: S. J. Visser te Rijnsaterwoude (10) medaille Gem. Wassenaar, P. Rijns burger te Zoeterwoude en L. J. van Tol te Hoogmade (9^) zilveren me daille, P. N. van Schie te Warmond (.9%) bronzen medaille; Mei-kazen 15 k.g. en hoger H. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn (10) medaille ge meente Wassenaar, J. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn (9-f) bronzen me daille; Juli-kazen 15 k.g. en hoger: W. C. Kelder te Ter Aar (8^<) bron zen medaille; Leidse Mei-kazen C. C. van Leeuwen te Zoeterwoude (9)4) zilveren medaille, S. P. Pen- nings te Noordwijkerhout (9-f) bronzen medaille; Leidse Juli-kazen: J. Warmerdam te Warmond (10 wisselbeker gemeente Sassenheim, C. Wassenaar te Noordwijkerhout (£>M) zilveren medaille. aanwezig zijn, behalve Court van de combinatie Van NoortDe Wit. Ze vormen samen een prima groep fok- dieren. Opmerkelijk is, dat er steeds minder gestreefd wordt naar vervet ting van de stieren, zodat zij langer beschikbaar blijven voor de fokkerij. Bij de jongere stieren zijn de bloed lijnen opvallend van Thomson, Dirk en Martinus. Bij het vrouwelijk vee zijn de jon geren opmerkelijk sterk vertegen woordigd. Zij zijn over het algemeen van behoorlijke kwaliteit; de invloed van de K.I. is hier duidelijk merk baar, hoewel nog niet zo sterk als bij het zwartbont. De kwaliteit van het melkvee vertoont wederom een voor uitgang ten opzichte van verleden jaar. Een verheugend verschijnsel, want goede stieren alleen zijn voor de fokkerij niet voldoende! De pias melkers" maken steeds ruimer baan voor, de fokkers! Zwartbont Bij de zwartbonte stieren was di rect al te zien, dat de strijd voorna melijk binnen de K.I. gelederen zou woeden; van de 9 oudere stieren be hoorden er 6 aan de K.I. toe. Bij de jongere stieren worden nog geen af stammelingen gevonden van de K.I. Het melkvee is weer met een uit stekende collectie tegenwoordig, wel iswaar nog niet datgene, wat we op tentoonstellingen in Alkmaar en Rot terdam zien, maar toch wel van zo'n gehalte, dat er van een duidelijke vooruitgang gesproken kan worden. Het z^artbont-veeslag wint in deze omgeving steeds meer terrein en de kleine collectie jongvee houdt de belofte in voor een goede fokkerij- toekomst. Vooral door de aanwezig heid van Amstelland nemen de zwartbonten een belangrijke plaats in op deze tentoonstelling. Overig vee Verheugend groot was de collectie paarden (150), uitsluitend warm bloed, die een afspiegeling is van de belangstelling voor de paardenfok kerij rond Leiden. De mechanisatie is nog steeds niet in staat geweest het paard te verdrijven, vooral de jongere boeren tonen zich actief, het geen voor een groot deel te danken is aan de landelijke paardensport. I Het voorbrengen der paarden in de ring was vandaag keurig ver-J zorgd. De meesten voorgeleiders ver schenen in het wit en gaven daar door aan de keuring een feestelijk cachet. Ook de geiten waren goed verte genwoordigd (69). De fokkerij hier van weet zich uitstekend te handha ven en de kwaliteit toont een goede vooruitgang. We zagen enige uitste kende melkgeiten, wier melkgift die van menige vaars overtreft. Matig was de varkensinzending. De varkenspest was er oorzaak van dat zelfs de ingeschreven 50 stuks niet alle aanwezig waren, hetgeen een algemene indruk moeilijk maakte. Ook de schapen waren niet groot in aantal; zij bleven beneden de aangekondigde 75 stuks, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat het sei zoen eigenlijk al voorbij is. De kwa liteit mocht behoorlijk genoemd worden, hoewel niet briljant. Eerste uitslagen Hoewel alle uitslagen bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend zijn, kan toch reeds gemeld worden, dat bij de zwartbonte stie ren de le prijs A in de klasse van 3 jaar en ouder gewonnen is door Aaltje's Adema van de K.I.-ver „Vita Nova". Jan Adema van geb-r. Ver burg uit Bodegraven werd 1 B. Bij de tweejarige werd Stienser Rudolf Fetse (K.I.) eerste en bij de jongere stieren droeg Rijnalda Juweel van Splinter uit Zevenhoven de erepalm weg. Bij de zwartblaar-stieren won Gus- taaf (K.I.) de 1 A prijs, terwijl Al- bert (Eikelenboom, Rijnsaterwoude) als 1 B weinig voor hem onderdeed, evenals Albert 4342 (v. d. Weijden, Langeraar) die 1 C werd. Drie eerste prijzen dus in deze grote en uitste kende groep. Van de 2-jarigen werd Julius (Ro- senboom, Rijnsaterwoude) 1 A, ge volgd door Gregor (Hoogeveen, Noordwijik) 1 B, en Maarten 2 van Alma (Van Leeuwen, Zevenhoven) 1 C. Ook bij de jongere stieren vie len er drie eerste prijzen: 1 A voor Jonker (Zwanenburg, Bodegraven), 1 B voor Abel (Van Os, Rijnsater woude) en 1 C voor Peter (Verhaar, Ter Aar). We hopen morgen de verdere uit slagen te geven. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Coleta, d. van J. Ham en H. de Vos; Johnny, z. van J. Bekker en M. H. Petiet; Hendrik, z. van J. van Beerschoten en T. Slap- pendel; Andreas Petrus, z. van C. A. Zuidhoek en Th. C. Opdam; Jan Arie, z. van H. Vlieland en W. van Leeu wen; Carla, d. van K. Keller en H. Pelder; Alfred Albert, z. van A. A. Felix en J. van der Welle. Gehuwd: W. D. Th. van Werkho ven en M. Pieterse; C. J. Straathof en J. A. van der Meer; B. van Daalen en J. C. Huisman; J. Spierenburg en A. G. M. Cornelisse; B. G. B. Ve nier en C. de Ridder; A. Hendriksen en W. Minderman; J. Vijlbrief en J. van der Leek; A. Singeling en C. E. vander Pot; P. van Leeuwen en A. H. Menijn; Th. C. Ouwersloot en S. Ladan. Overleden: J. A. Gaikhorst wedn. 75 j.; L. A. Romeijn man 60 j.; P. van Hooidonk man 90 j. £eidó JVieuiud De gymnastiekver. „Sportief" heeft Vrijdag geen les in de zaal van het lyceum, maar in de gym.zaal in de Ursulasteeg. Voor de leden van de Bond van Kath. Melkhandelaren is a.s. Zondag een bedevaart naar Heilo georgani seerd. Degenen, die mee willen gaan, kunnen nadere bijzonderheden vin den in het bondsorgaan. De heer W. J. A. Bots uit Lei den slaagde te Rotterdam voor het examen Frans M.O. A. PATROON BESTOLEN. Door de politie is aangehouden de 29-jarige A. L., alhier woonachtig, die twee bankschroeven en ijzeren gietvormen ontvreemdde tem nadele van zijn patroon. Kring Rijnland WKA Omzetbelasting sticht narigheid Nu de lange winteravonden weer voor de deur staan, kwam de Kring Rijnland van het W.K.A. gisteravond in de Kleine Burcht bijeen, om de structuurwijziging in de organisatie van het katholieke amateurtoneel te bespreken en de plannen voor het aanstaande seizoen vaste vorm te geven. De voorz., de heer Van Elburg, deelde in dit verband mede, dat het provinciaal bestuur van het W.K.A. in Zuid Holland zelfstandig is ge worden' per 1 Juli 1952. De belangen van de Kring Rijnland zullen daar om in het vervolg via het prov. be stuur behartigd worden. Het jaarlijkse toneelconcours zal door het prov. bestuur georganiseerd worden. De richtlijnen hiervoor zijn thans: Geen klassen meer; jury van twee man, die direct na uitvoering de behaalde punten mededeelt; deel name alleen bij inschrijving voor 1 Oct., kosten ƒ15,— per voorstelling. De jury zal worden aangewezen door het prov. bestuur. Men gaat van het standpunt uit, dat zoveel mogelijk juryleden uit andere delen van de provincie moeten worden aangewe zen. De reiskosten voor de jury, die doof de betreffende verenigingen moeten worden betaald, zullen wor den omgeslagen tot een maximum van 5,per vereniging. De Kring Rijnland besloot bezwaar te maken tegen de bepaling, dat de juryleden direct na de opvoering de behaalde punten bekend moeten ma ken. Sommige plaatsen hebben moei lijke verbindingen en het zal vaak ondoenijlk zijn een uitslag te geven en daarna nog de laatste aansluiting te halen. Men vermoedt, dat het prov. bestuur soepel zal zijn in het toepassen der bepalingen en reke ning zal houden met bepaalde moei lijkheden in sommige streken. De voorz. deelde nog mede, dat aanbevolen wordt een stuk met ka tholieke inslag te spelen. Vijftien dagen voor de te beoordelen opvoe- „Peerke Donders" viert eerste lustrum Zondag a.s. lustrumvieriug Zondag a.s. zal de „Peerke Don ders", afdeling Leiden van de Kath. Nationale Bond van E.H.B.O. het eer ste lustrum gaan herdenken. De grondslag van deze afdeling ligt in het oude stationsgebouw, waar in sf zomer van 1947 de heer H. C. Pieëte, toentertijd lid van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor E.HJB.O., een bespre king had met de heer Bergers, voor zitter van de Nat. Commissie voor E.H.B.O., een onderafdeling van het Wit-Gele Kruis en de heer Mineur. Deze bespreking leverde al onmid dellijk succes op, want op Zondag 17 Augustus, E.H.B.O.-Zondag, werd in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare tot oprichting besloten, waar bij zich 36 personen als lid opgaven. Een maand later had de eerste leden vergadering plaats, waar het bestuur als volgt werd samengesteld: Driesen, voorzitter, H. C. Pieëte, secr., mej. Herversteyn, penning- meesteresse en P. Levedag, commis saris. Als geestelijk adviseur werd pater Van Gend aangezocht, terwijl dr. Kortmann zich bereid verklaar de als medisch docent op te treden. De heer Pieëte werd instructeur. Eerste werk van de afdeling was te zorgen voor gediplomeerde leden 'n Mei 1948 nam dr. Zeijerveld het eerste examen af: van 29 candidaten slaagden er 27. Uit deze 27 geslaag den kwamen de pioniers voort, waar op de vereniging moest voortbouwen en voortgebouwd heeft. Op 28 October 1948 werd de toe treding tot de E.H.B.O.-raad een feit en enkele maanden later slaagden 25 deelnemers van de tweede cursus, terwijl een jaar later, in Juni 1950 wederom 23 gediplomeerden het ka der der vereniging versterkten. Inmiddels had „Peerke Donders" een primeur weten te veroveren in het district Zuid-Holland door het geven van een cursus in Jeugd-E.H. .O. o.l.v. de heer v. d. Meer, waar bij 17 candidaten in het bezit kwa men van een getuigschrift. Langzamerhand bleek overduide lijk, dat er gebrek aan financiën kwam. Er was gebrek aan materiaal, de docent wachtte op zijn honora rium. Kortom, het gewone verschijn sel bij vele jonge verenigingen. De collecte op E.H.B.O.-Zondag bracht niet de gewenste oplossing, maar de heer Pieëte zorgde voor uit komst. Hij trók tot diep de polders in en wist van verschillende pas toors toestemming te verkrijgen tot een buiten-collecte aan de kerk. Zo kon men in het najaar van 1950 eni ge Zondagen achtereen, een groepje leden onder leiding van de heer Pieëte, 's morgens om 6 uur de stad zien verlaten, om na een fietstocht van 10 tot 20 km. door regen en wind, de plaats der collecte te bereiken. Groot was dus de opoffering dezer leden, maar groter ongetwijfeld de voldoening, dat de vereniging uit de financiële moeilijkheden geraakte. In September 1950 startte de vier de cursus o.l.v. dr. Jansen en de heer v. d. Meer als instructeur. De vacature van geestelijk advi seur, die door het vertrek van pa ter van Gend was ontstaan, werd aangevuld door pater Huinink, die tot op heden deze functie vervult. Optreden naar buiten. Inmiddels werd de hulp van de Leidse afdeling ingeroepen voor op treden buiten Leiden. De Kath. Nat. Bond vroeg nl. assistentie bij de op richting van afdelingen in Katwijk en Hoogmade en naar beide plaatsen werden twee instructeurs gezonden. De gehouden cursussen leverden goede resultaten op. In het voorjaar van 1951 kwam te vens een verzoek in van het Kath. Emigratiecomité voor Land- en Tuin bouw voor het geven van een be knopte cursus in E.H.B.O., welk ver zoek werd ingewilligd. Daarna werd op verzoek van de Kath. Nationale Bond de afdelings hulp ingeroepen voor de oprichting van een afdeling Zoeterwoude-Hoge Rijhdijk, waarbij de demonstratie- ploeg van 10 personen haar kunnen toonde. Kort daarop was ook Roelof- j arendsveen aan de beurt, eveneens met guwtg resultaat, terwijl nog maals een tweede verzoek van het Kath. Emigratie-comité voor Land en Tuinbouw voor een tweede cursus werd ingewilligd en met succes be ëindigd kon- worden. De activiteit in eigen vereniging leed daar niet onder. Integende.el: begin Mei van dit jaar deden 26 cur sisten examen en allen slaagden. Een en ander had tot gevolg, dat in het jaarverslag van het District Zuid- Holland de afdeling Leiden een eer volle vermelding kreeg. Eind December begon de afdeling met een eigen orgaan: „De Pleister", waarvan wij het Lustrum-nummer mochten ontvangen en waaruit we hebben kunnen lezen hoeveel acti viteit er in deze jonge vereniging zit. Maar, men is er nog niet. Er is nog steeds een groot gebrek aan nieuwe krachten, aan gediplomeerden. En het is daarom, dat wij een ernstig beroep doen op onze Katholieke jongens en meisjes om de gelederen der Katho lieke E.H.B.O.-vereniging te verster ken. A.s. Zondag zal de herdenking van het eerste lustrum plaats hebben. Hoe meer jongelui hieraan deelnemen, hoe liever het bestuur zulks ziet. Men melde zich dani evenwel onmid dellijk aan bij de secr., de heer B. A. Alberts, Melchior Treublaan 20, Lei den. Herdenking eerste lustrum. A.s. Zondag zal de herdenking van het eerste lustrum plaats hebben. De dag wordt begonnen met een gezongen H. Mis te 8 uur in de ka pel der Voorzienighed aan de Hoge- woerd, gevolgd door een gemeen schappelijk ontbijt in de zaal Hoog landse Kerkgracht 40, waarna de jaarvergadering zal worden gehou den. Op de agenda staat o.m. verkie zing van een voorzitter en twee be stuursleden. De heer C. Ch. van der Meer, voorz. en mej. W. Pley, pen- ningmeesteresse zijn herkiesbaar, ter wijl in de functie van commissaris voor materiaal wordt voorgedragen de heer Jac. Straathof. Des avonds zal er een feestelijke herdenking plaats vinden in de grote Burchtzaal, waar toneel, muziek en dans elkaar zullen afwisselen. Katholieken van Leiden: wij vra gen uw bijzondere belangstelling voor deze feestavond, omdat de Ka tholieke E.H.B.O. uw meeleven ten zeerste verdient en dit tevens op prijs zal stellen. ring moeten twee tekstboekjes in het bezit van de jury zijn. In October zal het aantal deelnemers worden bekend gemaakt. De winnaars van de kringen komen in het prov. concours en de winnaars daarvan zullen om de hoogste eer kampen in het landelijk concours. De vergadering wilde een splitsing in groepen, omdat "sommige kringen, die drie leden hebben een winnaar zouden krijgen, maar een kring van vijftien leden eveneens slechts een. De kansen voor grotere kringen moeten in een goede ver houding staan tot kleine kringen ten aanzien van deelname aan het prov. concours. Deze kwestie zal aan het prov. be stuur worden voorgelegd. Uit de vergaderingen gingen voorts stemmen op, om het systeem van klassen te behouden. Bij nader on derzoek bleek de meerderheid voor het oude systeem te zijn. De voorz. was van mening, dat men de klassen in kringverband zou kunnen hand- haven zonder in conflict te komen ™ren J^um vieren en dit feest VICTORIE. De Kath. Gymnastiekvereniging Victorie heeft haar lesuren enigezins moeten veranderen. De Woensdag middag blijft hetzelfde en wel van 2 tot 5 uur. Maandagavond zal er les gegeven worden vani 7.15—8.15 van 8.15—9.15 en van 9.1510.15. Wie dus eerst om half zeven kwam komt nu om kwart over zeven enz. De rhythmische groep is verplaatst naar Donderdagavond en wel van 79 uur voor meisjes tot 15 jaar en voor de ouderen van 89 uur. Daar na komt de groep van getrouwde da mes en senioren. Woensdagmiddag is in de Java- straat evenals Maandagavond. Donderdagavond worden de lessen in de zaal aan het Schuttersveld ge geven. Voor de eerste rhythmische club op Donderdagavond kunnen nog wel wat leden geplaats worden. Meisjes van 11 tot 15 jaar, die zin hebben om te komen, weten dus de weg. Bovendien willen wij nu reeds me dedelen, dat in November weer de jaarlijkse feestavond gehouden zal worden in de Burcht. Wie nu nog lid wordt, profiteert ook mee van deze feestavond, die verzorgd wordt door de Victorie-toneelgroep. De „Getrouwden"-club is een groot succes gewordeni en telt ca. 45 leden. Er kunnen er echter niet meer dan 50 in de zaal, maar indien er nog ge trouwde dames zijn, die lid willen worden, dat zij zich opgeven, want als er genoeg liefhebsters zijn, dan vindt het bestuur vanzelf wel een oplossing. Alle Katholieke meisjes en dames, die iets voor sport voelen en lid van de vereniging zoudeni willen worden, geven zich schriftelijk op aan het secretariaat, Leedestraat 8. DE „VOLA" GAAT FEESTVIEREN. Of het kwam door de „Braderie" of het slechte weer, is ons niet be kend, maar de vergadering, die gis teravond vOor de leden van de Vola (Ver. oud-leerlingen Ambachts school) in „Den Burcht" gehouden werd, had drukker bezocht kunnen worden. Dit te meer, daar er heel belangrij ke beslissingen op de avond genomen moesten worden. Doch de geringe be langstelling is voor de dertig aanwezi gen geen beletsel geveest om de be langrijke besluiten toch te nemen. De Vola gaat een groot jaar tege moet, want in 1953 zal zij haar zil- met de richtlijnen van het prov. be stuur. In de komende winter zullen in verschillende plaatsen van de kring toneelcursussen worden gehouden. De Leidschendamse cursus gaat dit jaar naar Stomp wijk. In Leiden zal het prov. bestuur cursussen organi seren voor beginnelingen en gevor derden, terwijl men hoopt een regie cursus te verwezenlijken. De voorz. deelde mede, dat er voor amateur-verenigingen gelegenheid be staat op de Flora 1953 te Heemstede uitvoeringen te geven. Een mooie ge legenheid voor de Kring Rijnland, die momenteel 32 leden telt. Tijdens deze vergadering sprak de heer Lonis uit Amsterdam over moei lijkheden bij het amateurtoneel. De meeste verenigingen worden door de wet aangemerkt als ondernemer en dienen derhalve omzetbelasting te betalen. Een betreurenswaardig ver schijnsel, aangezien het doel van to neelverenigingen allerminst is om winst te maken en men vaak voor liefdadige doelen speelt. Het W.K.A. doet aan deze kwestie, wat het kan. Vooral omdat door een fout van de ontvangers nooit aangifte-biljetten zijn verzonden en men nu de omzet belasting over een periode van 5 jaar wil incasseren. Voor verenigingen zonder koninklijke goedkeuring kan een en ander moeilijkheden mee brengen voor bestuursleden. Ook de auteursrechten vormen een probleem. Men kan er nooit achter komen, hoe men aan de bedragen komt. Het is van belang op dit terrein waakzaam te zijn. Binnenkort komen er be sprekingen tussen schrijvers, bureaux voor auteursrechten en W.K.A. en Natu. Vermoedelijk zullen er spoe dig verbeteringen komen. Als laatste punt roerde de heer Lonis" de kwestie van keuze der stuk ken aan. Helaas is de keuze nog niet zo bijzonder groot voor het W.K.A. en daarom moet het streven er op gericht zijn de katholieke schrijvers te stimuleren, opdat er goede stuk ken komen met een katholieke inslag. Bij de rondvraag werd medege deeld, dat er in de Kring Rijnland een Leidse sectie zal worden opge richt, die speciaal de belangen der zal samenvallen met het 70-jarig be staan de van de Ambachtsschool zelf. Het hoeft geen betoog, dat de Vola de bloempjes eens goed buiten wil zetten en enige tijd geleden is er dan ook al een feestcommissie in het le ven geroepen, die zich' belast ziet met het voorbereidende werk. De grote vraag is nu: Hoe komen we aan het geld om deze festiviteiten te bekosti gen? Het antwoord hierop is gisteravond gegeven door de aanwezigen, die zich met het voorstel van de commissie om een bijdrage van 2.tot 2.50 te vragen, accoord verklaarden. Laatste Berichten Toestand van de Paus Paus Pius de Twaalfde heeft Don derdag twee van zijn naaste mede werkers ontvangen. Woensdag waren alle audiënties afgezegd, omdat de thans 76-jarige Paus leed aan lichte maagstoornissen. ZUURSTOF-CYLINDER IN DELFT ONTPLOFT. Vanmorgen is op het terrein van het zuurstof-depot Haring te Delft een zuurstof-cylinder bij het afladen van een vrachtauto ontploft. De ont ploffing was zo hevig, dat het dak van de opslagplaats werd vernield en de ruiten van kantoor en magazijnen en van nabijgelegen fabrieksgebou wen braken. De arbeider N. W. uit Schiedam, die de cylinder van 'de auto had ge laden, kreeg een vond aan het achter hoofd en splinters in het lichaam. Een tweede arbeider J. In 't V., even eens uit Schedam kreeg ook splinters van de ontplofte cylinder in het lichaam. V/. en In 't V. werden naar het gasthuis te Delft overgebracht al waar hun medische hulp werd ver- Leidse verenigingen zal behartigen, leend. Internationaal Congres Het was de loco-burgemeester, wet houder J. C. van Schaik, een bijzon der groot genoegen de deelnemers aan het 9e congres van de Interna tionale Federatie van Chr. Bonden van Houtbewerkers en Bouwvakar beiders in de Sleutelstad te mogen begroeten, toen zij gistermiddag om vijf uur in de Burgerzaal van het Stadhuis officieel door het Gemeen tebestuur van Leiden werden ontvan gen. De heer Van Schaik gewaagde van de toenemende betekenis der werk nemersorganisaties in het openbare leven, ook op internationaal niveau. Daarom zijn dergelijke internationale bijeenkomsten van groot belang. De vraagstukken in de organisaties van het bouwbedrijf zijn na de oorlog on getwijfeld aanmerkelijk groter ge worden, zodat een hechte samenwer king nog meer dan ooit tevoren een eerste vereiste is. Gelukkig kon de loco-burgemeester verklaren, dat deze samenwerking in Leiden niets te wensen overlaat. Nog onlangs heeft de Gemeente een belangrijke lening afgesloten met het pensioenfonds van de bouwbedrijven, waardoor Leiden in staat gesteld werd 800 woningen te bouwen. Bovendien ligger er plan nen gereed voor nog 800 huizen. Nadat spr. in het kort de geschie denis van het Leidse Stadhuis gere leveerd had, wenste hij de deelne mers prettige dagen in Leiden, waarvan zijde beste herinneringen naar huis mogen meenemen. De heer Rik Faes, voorzitter van het congres, dankte het Leidse Ge meentebestuur, in het bijzonder wet houder Van Schaik, die geflankeerd werd door wethouder A. J. Jongeleen en de heer J. Wij er, loco-secretaris, voor de ontvangst op het Stadhuis. Spr. bleek de geschiedenis van Lei den goed bestudeerd te hebben en uitte zich in de meest loffelijke woorden over de heldhaftigheid, die Leiden tijdens het beleg van 1574 getoond heeft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2