S)e Mossadeq onverzoen lijker dan ooit Paus Pius Xil ongesteld De dood van pater Kammerer DENNY MILLER illiiï2§HIr lH F I MfT Éi H ii mt éW P j HMK iiiEfiÉ Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12692 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MOEIZAME ARBEID IN DE INTERNATIONALE toestand is helaas geen ontspanning inge treden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaar der gestalte worden gegeven. Aldus sprak gistëren H. M. de Koningin in de Troonrede. Zij had blijkens de volgende zin voornamelijk de defen sie-gemeenschap vain de Noord-At lantische Unie op het oog, maar stip te toch ook even „de voortschrijden de integratie van West-Europa" aan, welke in Straatsburg wordt uitge werkt. Daar is de z.g. kleine assem- blée van de Kolen- en Staal Ge meenschap met voortvarendheid aan de slag gegaan en de politieke één wording van West-Europa voor te bereiden, een arbeid, welke 0 ook de intensieve belangstel ling van het Vaticaan heeft, getuige de aanwezigheid van kardi naal Tisserant. De assemblée heeft het eigenlijke voorbereidingswerk gedelegeerd aan een commissie, wel ke als leidraad een rapport van vijf deskundigen op het gebied van het staatsrecht heeft genomen, waarin de verschillende mogelijkheden voor de inrichting van een federatieve staat worden opgesomd. Het idee vani Verenigde Staten van Europa is door velen met enthou siasme begroet, maar degenen, die het meest enthousiast zijn, realiseren zich gewoonlijk het minst, welke in gewikkeldheden er eerst moeten worden ontrafeld alvorens men aan de opbouw kan gaan beginnen. Eén van de vragen, welke zich voordoen, is bijv.: Zou een toekomsti ge Europese federatie een staatshoofd moeten hebben? Indien de politieke gemeenschap zich inderdaad sterk zou ontwikkelen, zouden er volgens de samenstellers van het zoeven ge noemde rapport, drie mogelijkheden bestaan, n.l.: men zou de staatshoof den der zes landen beurtelings de hoge functie kunnen laten waarne men; men zou de Amerikaanse re geringsvorm kunnen overnemen of wel de Zwitserse federale grondwet tot voorbeeld kunnen nemen. Een andere vraag is, of er aparte belastingen zullen moeten komen, opgelegd door het Europese gezag. De rechtsgeleerden achten dit onvermij delijk, zodat wij ons alvast kunnen voorbereiden op het vooruitzicht. Vervolgens doemt de vraag op, of er één algemene buitenlandse poli- tiek dient te komen, of m.a.w. de zes deelnemende landen één lijn zullen moeten trekken. Het rapport meent, dat. het voorlopig nog moeilijk zal zijn de buitenlandse politek geheel in handen te leggen van een Europe se gemeenschap. Dit zou volgens de commissie betekenen, dat de natio nale staten vrijwel van hun gehele onafhankelijkheid zouden worden be roofd. De commissie oppert echter een tweede mogelijkheid, namelijk een verdeling van het gezag tussen de gemeenschap en de staten, die er lid van zijn. Ook zo'n verdeling zal evenwel haken en ogen meebrengen. Uit een en ander blijkt wel, dat er nog heel wat problemen dienen te worden opgelost, alvorens de een heid van West-Europa op politiek ter rein een feit is. Maar wanneer deze federatie een maal een werkelijkheid zal zijn, zal men daarbij nog -liet stil mogen staan, doch zal ook op economisch gebied de eenheid moeten worden verwezenlijkt. „Indien zij (nl. die in tegratie) ook op economisch gebied wordt voortgezet, houdt zij tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daaraan deelnemende volken". Aldus de Troonrede. Zo is het inderdaad. Wanneer een oprechte en met begrip toegepaste eenheid wordt nagestreefd kan deze eenheid een zegen zijn, op allerlei gebied, voor West-Europa. Moge het de regeringen en volken van Europa in deze tijd niet aan wijs heid en edelmoedigheid ontbreken. Dreigt zelfs met diplomatieke breuk Het Perzische Lagerhuis heeft met overweldigende meerderheid van stem men zijn vertrouwen uitgesproken in het beleid van Mossadeq. De minister president was zelf niet aanwezig, maar hij liet zijn standpunt inzake het BritsAmerikaanse voorstel ter oplossing van het olie-geschil voorlezen door Kazemi zijn waarnemer. Aan het einde van de verklaring vroeg Mos sadeq de Majlis om een vertrouwens-votum, dat alle punten omvatte. „In dien de Britse regering voortgaat economische druk op dit land uit te oefe nen, kan men er niet aan twijfelen, dat de politiek van Engeland jegens Perzië niet vriendschappelijk is", zegt hij in zijn verklaring. Onder deze omstandigheden schijnt het voortzetten van de diplomatieke betrekkingen onnodig. De Perzische regering behoudt zich het recht voor elke stap te nemen zelfs die van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen Mossadeq voegde er aan toe: „Ik verklaar hierbij dat: 1. De Perzische regering de geschil len spoedig uit de weg zal ruimen. 2. De Perzische gerechtshoven be reid zijn de eisen van de voorma lige maatschappij in overweging te nemen. 3. Daar de voormalige maatschap pij zich ndet op de Perzische hoven wil beroepen is de Perzische rege ring bereid het volgende aan het Internationale hof voor te leggen: a Vaststelling van de compensatie die betaald moet worden voor de eigendommen van de voormalige maatschappij voor de nationalisa tie van de olie. b Onderzoek naar de eisen van bei de partijen, c. Onderzoek naar de eisen van Per zië inzake de verliezen die het geleden heeft ten gevolge van het j verhinderen door Engeland van verkoop van olie en de verliezen voortvloeiend uit de economische druk die door Engeland wordt uit geoefend. Studenten de dupe. Vijftig Perzische studenten hebben in het Perzische consulaat-generaal te Paus Pius de Twaalfde heeft voor vandaag, Woensdag, alle audiënties ook die van kardinalen en andere functionarissen van het Vaticaan, af gezegd, aldus is vernomen. Z.H. lijdt aan een maagstoornis. Prof. Galeazzi Lisi heeft de Paus Woensdagochtend in diens zomer verblijf te Castel Gandolfo onder zocht. Bulgaarse priesters beschuldigd Het Bulgaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een „aanzienlijke groep" R.K. geestelijken in staat van beschuldi ging is gesteld. De geestelijken worden er van be schuldigd orders van het Vaticaan te hebben opgevolgd. Zij hadden gelden uit het buiten land ontvangen en gepoogd ontevre denheid te zaaien onder de gelovi gen. Een aantal kerken had gediend als wapenopslagplaats. De priesters wegens gebrek aan deviezen. Zij wil- worden ervan beschuldigd een len hun studie echter te Stuttgart spionnagenet te hebben georgani- voltooien. seerd. Stuttgart post gevat uit protest te gen de maatregelen van de Perzische regering, waardoor zij van voldoende deviezen verstoken zijn om hun stu die in West-Duitsland voort te zet ten. Het nieuws van de staking, die reeds een week duurt, werd pas gis teren door een mededeling van de studenten bekend. De jongens zijn onlangs naar Perzië teruggeroepen HORLOGES! lb Bteens Ancre Fa. J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21 RUSSEN TREKKEN DE LIJN Een 10 km. lange rij vrachtwa gens (ongeveer ?50) wachtte gister middag geduldig voor het Russische controle-punt Mariënburg aan de Oost-Duitse zöne-grens. Doch de Russen maken geen haast per uur werden slechts zes wagens doorgela ten Hij spaarde zijn medewerkers Betreffende ae moora op pater M. Kammerer J.F.M. op Nieuw-Guinea bericht „de Maasbode" het vol gende: Pater Kammerer vertrok 4 Augus tus in gezelschap van een goeroe (on derwijzer) cn enkele dragers voor een lange voettocht van de WisselmereÊ naar de Haga-vallei, die in 't nog onbestuurde gebied van het centrale hoogland ligt, om daar zijn missie- arbeid te verrichten Deze vallei is bekend uit een vo- MODERNE KLOKKEN VELE MODELLEN Fa. J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21 Malik zei; NEEN De Sowjet-Unie heeft Dinsdag haar veto uitgesproken over het ver zoek van Libye tot de Verenigde Na ties te worden toegelaten, terwijl de andere tien leden van de Veilig- Deze langdurige wachttijden soms heidsraad zich allen voor toelating öO uur, hebben de geallieerden al i; mt.gesproken. krachtig doen protesteren bij de Rus- i v,usslsc, f afgevaardig- sische autoriteiten - een stap die 1 Jac°b J?alllc verklaarde, dat hy vergezeld ging van een brief van de ï±ye, ,sl8cbts z°u 408134811 t8z,am8n Amerikaanse Hoge Commissaris aan b5v£ de Russen, waarin hy onmiddellyk die |ldus Malik was h t welb maatregelen verlangt opdat de voed- kendi dat de Britse en Ame„ikaan_ selvoorziemng van West-Berlyn met se „oorlogsstokers" Libye tot de be- langer dan nodig wordt gestagneerd. .Afgezien van de schade aan de levensmiddelen, komt het herhaalde lijk voor, dat vrachtwagens of hun inhoud in besiag genomen worden, zodat de Westberlijnse T^ervoerson- dernemers al een staking hadden be raamd. Deze dreiging is echter op het laatste ogenblik afgewend, ten eerste door de geallieerde protesten en verder doordat het Westberlijnse stadsbestuur de ondernemers „hal verwege'' in hun eisen is tegemoet gekomen. De firma's eisten nl. een garantie tegen eventuele inbeslagne ming en tegen schade door het lange wachten. Vliegwedstrijden voor modelvliegtuigjes rige onderzoekingstocht onder con troleur Meyer Ranheft. 20 Augustus kwam pater Kammerer met de Da- ni's, de „handelaren van centraal Nieuw-Guinea, in contact. Deze ken nismaking verliep aanvankelijk vriendschappelijk, doch spoedig wer den „beperkingen" opgelegd. De pa ter mocht niet verder naar het Oos ten trekken, als hij zijn meegenomen goederen niet wilde verspelen. 28 Augustus zag pater Kammerer kans te ontsnappen, echter niet voor lange tijd, daar de Papoea's snel de achter volging inzetten. De missionaris zond de goeroe en de dragers weg en bleef zelf, zittend op eer petroleumblik, achter om het verdere verloop der gebeurteniissen al te wachten. Uit de verte waren d» goeroe en dragers getuige van de aanval op de pater, welke met lange sper-en werd uitgevoerd. Daar de locale adat lijk verbranding eist, werd de volgende i dag het stoffelijk overschot van de j pater verbrand. De goeroe en de dra- J gers bleven door de handelwijze van de pater gespaard. i DE BEKENDE PIANISTE AAN DE VLEUGEL MET HAAR NIEUWSTE REPERTOIRE Tijdens de BRADERIE venei 1 9 uur op 1 7 - 1 8 en 1 9 September 1 952 Café-Restaurant „HET GULDEN VLIES" Eden sprak te Straatsburg mÊÊ WEKKERS reeds vanatFl. 7.50 Fa. J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21 De vliegwedstrijden om het wereldkampioenschap voor modelvliegtuigjes met motor, werden gehouden op het militaire vliegveld Dübendorf te Zürich, Zwitserland. Negen landen waren vertegenwoordigd, waaronder Nederland. De eerste prijs was voor Engeland, de tweede voor Zwitserland. Nederland behoorde niet tot de prijswinnaars. De Nederlandse ploeg komt op het vliegveld. langrijkste lucht- en vlootbasis in het Middellandsezeegebied maakten. Rusland heeft thans in het geheel twee en vijftig keer van zijn recht van veto gebruikt gemaakt. Wake verzwolgen Een zware typhoon (windsnelhe den tot 220 km. per uur) heeft het kleine, maar strategisch uiterst be langrijke eilandje Wake, op 3680 km. ten Westen van Hawaii, volkomen onbewoonbaar gemaakt. Vliegtuigen en een troepentrans portschip, de „Alnsworth", zijn nu op weg naar het eiland om de onge veer 600 bewoners die een toevlucht hebben gezocht in oude Japanse mu nitiebunkers uit de laatste oorlog, te evacueren. Wake, dat normaal reeds slechts j enkele meters boven de zeespiegel ligt, staat thans practisch geheel on der water. De eerste berichten over de ramp waren afkomstig van een empleyé van de „Pan American Airways", die net behulp van een zendinstallatie van een opgelegd vliegtuig er in daagde in verbinding met de buiten wereld te treden. Hy deelde mede, dat alle huizen op het eiland waren ver nield, maar dat i-iemand ernstig was gewond. De schade wordt geraamd op een millioen dollar. Deze ramp zal tot gevolg heb ben, dat al het burgerlijke en mili taire luchtvervoer voor Korea, dat het eiland Wake als tankstation ge bruikte, thans een andere route zal moeten volgen. Waarschijnlijk zal hans het eiland Kwajalein hiervoor orden ingericht. HONGERSNOOD IN INDIA. In het vruchtbare gebied van Sun- derban ten Zuiden van Calcutta in India heerst grote nood ten gevolge van drie opeenvolgende natuurram pen: overstromingen in 1950, droogte in 1951 en overstroming door de zee. Bijna een derde van de bevolking I van een millioen wordt door hon- I gersnood bedreigd. Zuivering onder Franse communisten Volgens berichten uit Parijs is een reorganisatie van het bestuur van de Franse communistische partij aan de gang. Onder degenen, die door deze zui veringen getroffen zijn, behoren An. dré Marty en Charles Tillon. Het Franse blad „France Soir" beeft gemeld, dat Marty en Tillon ontslagen zijn vanwege hun afwij kingen met de partijlijn. Politieke kringen beweerden dat, als deze be richten juist zijn, zij het teken zijn vam de ernstigste crisis in de partij sinds Doriot in 1935 uit de partij trad en een meer rechtse organisatie stichtte. Marty en Tillon worden in het al gemeen beschouwd als de meest ex treme Franse communistische leiders. De maatregel, die tegen Marty en Tillon is genomen wordt gezien als een overwinning van de communis tische tactici van „de gulden mid denweg" met Thorez en Duclos als exponenten. De grootste klap in de geschiedenis Carl Durham, waarnemend voor zitter der verenigde Amerikaanse congrescommissie voor de atoom kracht, heeft aan een verslaggever medegedeeld dat in de komende herfst proeven zullen worden geno men met Amerikaanse, op atoom energie berustende wapens, waarbij, indien de proefnemingen gelukken, ,,de grootste ontploffing van alle tij den" zal plaats vinden. De proefne mingen worden, als gemeld, gehou den op het in de Stille Oceaan gele gen atol Eniwetok, dat reeds eerder voor proeven met atoomwapens is gebruikt. Durham wilde niet zeggen of het hier de eerste ontploffing van een waterstofbom zou betreffen. Hij verklaarde voorts, dat de ont ploffing „op een vast punt" teweeg zou worden gebracht (dus geen uit geworpen bom). Er zullen geen gro te militaire doelen bij de proefne ming betrokken zijn. ONTBINDING VAN DE AFD. De voorzitter van de Wafd Uahas, heeft de ontbinding van zijn partij bekend gemaakt. Ter gelegenheid van de opening van de herfstzitting van de Raad van Europa, heeft Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, een grote rede gehouden, die in sommige kringen verwondering heeft ge wekt. Bekend is, dat Eden de nacht voor de openingszitting de oorspronke lijke tekst heeft verscheurd, en met zijn adviseurs een nieuwe rede heeft opgesteld. Eden, de vergadering toesprekend. VERLOVINGSRINGEN 14 KARAATS. Fa. J. M. PIERROT Maarsmansteeg 21 (Advertentie). Moderne kleding voor kloosterzusters Volgens het Romeinse blad „Tem po" is op een congres van vrouwe lijke leden van kloosterorden te Ro me besloten, de kleding der klooster zusters te moderniseren. Op het congres datniet openbaar was, is meegedeeld, aldus het blad, dat de „Zusters van het instituut der Hei lige Familie van Nazareth'^de goed keuring van de Paus hebben ver kregen op hun voorstellen voor meer eenvoudige, hygiënische en moder ner nonnenkleding. Grondwetscommissie voor Europa De Assemblée ad hoe heeft Dinsdag een werkcommissie van 26 leden be noemd ter voorbereiding van de Europese grondwet. In deze commissie zullen zitting hebben de Nederlanders mr. Blaisse, dr. Bruins Slot en mr. v. d. Goes van Naters. Engeland mag drie, Zweden twee Turkije twee en Ierland, IJsland, Noorwegen, Denemarken en Grieken land elk een waarnemer zenden. Bomaanslag te Beiroet Voor de hoofdpoort van het paleis van de Libanese president in Beiroet is gistermorgen een bom ontploft, al dus te Damascus ontvangen berich ten. Er zijn geen slachtoffers, maar wel is aanzienlijke schade aangericht. De door de oppositie uitgeroepen staking uit protest tegen de beweer de corruptie in het openbare leven die wordt geweten aan het huidi. ge regiem duurt nog steeds voort. Tussen betogers en politie komt het nog herhaaldelijk tot relletjes. KOGEL IN HET HART. De vijftien jaar oude Edward Wil liams te Kaapstad zal over enige da gen uit het ziekenhuis worden ont slagen met een kogel in het hart. Twee weken geleden werd de jon gen, een neger, per ongeluk door een kogel getroffen terwijl hij In diaantje speelde met zijn vriendjes. De kogel trof hem in de rechter slaap, ging door het strottenhoofd cn. bleef in de hartspieren steken. Vol gens de artsen voelt de jongen zich fit en is er geen aanleiding de kogel in een gevaarlijke operatie te ver wijderen. Edward zal regelmatig voor onder- zoek in het ziekenhuis terugkeren. Het enige wat er van het avontuur aan hem te zien is, is een klein lit teken aan de slaap. PASTOOR TOT HOOGLERAAR TE NIJMEGEN BENOEMD. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft dr R. Mohr e Krett- nach (bij Trier) met ingang van de dag waarop hij zijn lessen zal aan vangen benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der Lette ren en Wijsbegeerte der R.K. Uni versiteit met leeropdracht voor .Vol kenkunde", met gelijke letropdracht bij het Missiologisch Instituut der R.K. Universiteit. Vanaf 1930 is hy pastoor te Krettnach bij Trier. PRINS BERNHARD NAAR MANOEUVRES IN DUITSLAND. Prins Bernhard is vanochtend naar Duitsland vertrokken om de grote manoeuvres bij te wonen, die daar dezer dagen worden gehouden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin op 7 October a.s. tuinstad Slotermeer de grote uitbreiding van Amster dam naar het Westen officieel te openen. Jlaiiettje Het geluk ligt niet in de dingen zelf, maar in het genoegen dat wij er in vinden. (La Rochefoncauld),

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1