S)e ftzidaeSou/fca/iit DE TROONREDE Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 42ste JAARGANG No Leiden leeft! Grote prijsvraag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 VERDIENSTELIJK PROGRAMMA Met bizondere belangstelling werd dit jaar de Troonrede tegemoet gezien, daar zij de weerslag zou zijn van het compromis, dat tussen de vier in de regering zitting nemende partijen was aangegaan. Deze Troon rede is tevens regeringsverklaring en deze Bij het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende pe riode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan èèn regeringsverklaring is geb^- *icht reden tot voldoening en dankbaarheid. seerd op de schets van dr. Drees, wel ke in grote lijnen het politiek beleid tekende en welke op even vlotte wijze werd aanvaard als de kabinets formatie met horten en stoten ge paard ging. Het vermoeden afge leid uit dit spoedige accoord tussen zo uiteenlopende meningen dat het regeringsprogram van socialistische zijde bezien gematigd zou blijken, wordt, door de Troonrede bevestigd. Zelfs de nogal ingrijpend klinkende zinsnede inzake de investerings-poli- üek: „mede door participatie van de overheid waar de omstandigheden daartoe nopen", is, door het erbij ge maakte voorbehoud van de genoopt heid, als algemene richtlijn niet on aanvaardbaar. Het hangt geheel af van de manier, waarop zulk een deel name van de overheid in practijk wordt gebracht en wij kunnen ons nauv/elijks indenken, dat een Ant.- Rev. minister van Economische Za ken zou wijken voor aandrang, méér investeringen door de staat te doen geschieden, dan het algemeen welzijn vordert. De opmerking, dat het van de manier afhangt, waarop de verschil lende paragrafen in wets-artikelen worden uitgewerkt, is trouwens gel dend voor de gehele Troonrede in 't bizonder voor de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvorming. Maar als staatsstuk in haar geheel bezien geeft deze Troonrede een programma voor het nieuwe zittingsjaar, dat gezond- progressief kan worden genoemd, op de basis van een conservatief finan cieel beheer. Van belasting-ve'rlaging wordt niet gerept, omdat een deel van de lopende inkomsten zullen worden gebruikt tot dekking van de kapitaalsuitgaven, 'welke noodzake lijk zullen zijn voor woningbouw en werkgelegenheid. Of de bevordering van voldoende investeringen toch tot een belastingverlaging voor bedrijfs winsten zal leiden, wordt in 't midden gelaten, terwijl wel de nadruk wordt gelegd op de uitvoer naar de dollar- landen en een verhoging van de koop kracht der bevolking. De onzichtbare straffe hand van prof, Lieftinck is in de financiële paragrafen nog duide lijk te bespeuren, maar het zal zeker aanbeveling verdienen na te gaan of de tijden niet gerijpt zijn, althans voor het bedrijfsleven, deze straffe omknelling te verlichten om de vrije investeringen aan te moedigen en aldus tevens de werkgelegenheid bre der baan te geven. Daartoe moet wel geneigdheid bestaan aangezien uit drukkelijk wordt vastgesteld, wat ze ker niet bijzonder socialistisch klinkt, dat de ontwikkeling van het normale zeker verantwoord is. Nu ons land de schok van de onaf wendbare militaire veiligheids-maat regelen in een verzwaarde belasting heeft opgevangen en de betalingsba lans in evenwicht is gebraoht hoe wel niet al te vast is het nodig de werkgelegenheids-politiek in het middelpunt der regerings-zorgen te plaatsen. Een open oog heeft de re gering daarbij voor de uitvoer, en de industrialisatie als de gezondste mid delen om de werkgelegenheid te ope nen. doch daarnaast beraamt zij ver snelling en voorbereiding van cul tuur-technische werken waarbij^ ook wel gedacht zal zijn aan de. overigens zeer kostbare, wegenbouw, welker bespoediging, met name van de weg BurgerveenYpenburg economisch zkêr verantwoord is. Behalve aan de grote industriële ondernemingen en grote werken tot bezwering van de werkloosheid, wijdt de Troonrede aandacht aan het uit breiden van credieten voor de mid denstand en huur-verhoging en in 't bizonaer aan het welzijn van de landbouw, voor welke bedrijfstak omvangrijke wetten worden ontwor pen, waarbij de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie tot volledige toe passing zal komen Het is met enige spanning, dat de verwezenlijking van dit ontwerp kan worden ver wacht en op haar verdienstelijkheid getoetst, want als één P. B O.-schaap nu goed en wel over de dam is, zal de geneigdheid groter zijn ook op andere terreinen de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zonder dwang en con amore in te voeren. In de onderwijs-paragraaf worden de wetsontwerpen voor onderwijsver nieuwing van minister Rutten door zijn voormalige staatssecretaris over genomen, terwijl de afschaffing van het schoolgeld voor leerplichtigen het is voorzichtig geformuleerd! zal worden onderzocht. Tevens wor den maatregelen overwogen, opdat ook in minder-bedeelde kringen met meer gemak na de lagere school de studie kan worden voortgezet. Wij zouden in een herhaling van de Troonrede vallen, indien wij de inhoud van de sociale paragrafen weergaven, doch oprechte voldoening zal wekken dat de administratie van sociale verzekering en belastingen zal worden vereenvoudigd de romp slomp is werkelijk schrikbarend en dat het wankele ziekenfonds-we zen beter op poten zal worden gezet. De internationale betrekkingen, zo als deze in de Troonrede worden ont vouwd, geven geen aanleiding opmerkingen er heerst daarom- In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlantische strijd krachten bevestigd en uitgebreid. De voortschrijdende integratie van West-Europa zal die grondslagen verder versterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daaraan deel nemende volken; In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goe de opgetreden. Ook in de voor ons liggende periode zal de ontwikkeling der in ternationale betrekkingen in belangrijke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie een versterking der Westeuropese defensie te be reiken, werd de Europese Defensie Gemeenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane over eenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Bene- luxverband blijft de Regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigingen in de internationale verhou dingen met toenemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buitenlands beleid ten goede komen, in dien de wijziging van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Sta ten-Generaal is aanvaard, zo spoedig mogelijk van kracht wordt. NIEUW-GUINEA. De Regering is bereid de besprekingen met Indonesië over de Ne derlands-Indonesische Unie en daarmede samenhangende kwesties, welke in Februari j.l. werden opgeschort, te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De Regering zal zowel de geestelijke en sociale ontwikkeling der bevolking van Nieuw-Guinea als de economische vooruitgang van het land bevordejen. Het ligt in het bijzonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de.grondslag te worden gelegd voor de mogelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden ge steld z»lve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties. In overleg met de Regeringen der Nederlandse Antillen en van Suriname zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voortgang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de Commissie voor het voortgezet overleg, waartoe de Conferentie Nederland-Suriname-Nederlandse Antillen besloot. BETALINGSBALANS MET OVERSCHOT Tengevolge van in 1951 getroffen maatregelen, de gunstige ont wikkeling van de ruilvoet met het buitenland en een aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de bevrijding de betalingsbalans een overschot vertonen. De goud en deviezenvoorraad is echter in verhouding tot de totale handels beweging nog aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is de internationale economische toestand vol onzekerheden, terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voortdurende toe neming der economische bedrijvigheid voor ons land dringend nood zakelijk maken. DE WERKGELEGENHEID. Het feit, dat de productie reeds geruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau be vindt dan vorige jaren, noopt er toe de werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal-economische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van voldoen de investeringen zal zijn te bevorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de omstandigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikke lingsgebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwach tingen omtrent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Ver. Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige betalingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke trent een nationale eensgezindheid doch meer nieuwsgierigheid bestond er voor Nieuw-Guinea, dat in de for mulering, hier gekozen, in de ijskast is gebleven, maar met de sleutel in het slot. Aansluitend op de door de Indonesische regering geuite wens de besprekingen over de Nederlands-In donesische Unie te heropenen, ver klaart ook onze regering zich daartoe bereid, met dien verstande en daarvan zal ook de Indonesische re gering niet onkundig zijn gebleven! dat Nieuw-Guinea Nederlands blijft, zo lang het onmondig kan wor den geacht over zijn eigen status te beslissen. De gehele Nieuw-Guinese aangelegenheid drijft midden in de zee van de wereldpolitiek, wat voor een eiland, dat bewoond wordt door- koppensnellers, een vermakelijke eer betekent. Deze klip in zee schijnt in de Indonesisch-Nederla'ndse betrek kingen thans omzeild te kunnen wor den, doch dat neemt niet weg, dat het overleg over de zeer losse maar door Indonesië als nog te knellend aangevoelde banden tussen hen en ons, zeer moeilijk en voor ops teleur stellend kan zijn. Als wij ons niet vergissen, komt de Koningin, na als constitutioneel monarch plichtmatig de door de de- (Adv.) de volgende belangrijke gebeurtenis Op Vrijdag 19 Sept., om 2 uur, begint op Houtrust het grote evenement van Den Haag: de 70ste Damesbeurs van de Dames kroniek. Vele attracties en demonstraties, waardevolle geschenken. Entrée slechts fl.-; kinderen f0.50. Dit moogt CJ beslist niet missen! partementen aangevoerde lees-stof te hebben uitgesproken, zelf aan het woord bij het slot, waar de Troon rede gevoeliger van toon wordt en gewaagt van de moeilijkheid tot het bewaren van de nodige afstand tegen over de vele vraagstukken van deze tijd, om in deze tijd nog tijd te vin den voor de „verdieping van eigen inzicht". De Troonrede valt op geluk kige wijze uit haar rol, na haar rol vervuld te hebben. Deze rol was „de goede vertegenwoordigers des volks", en daarmede het gehele volk, een uiteenzetting te geven van de plan nen der regering voor dit jaar, ee* zeer rijk-beladen en, met het eerder gemaakte voorbehoud, verdienstelijk en veelbelovend programma. voorzieningen, genoemd in de Exportnota, die in de afgelopen zit- tingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De Regering zal, terwille van de toeneming van het handelsver keer, krachtige steun verlenen aan pogingen om internationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische werken versneld en de voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emigratiebeleid acht de Regering ge boden. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inachtne ming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding van het vestigings- en credietbeleid zal getracht worden de econo mische positie der middenstandsbedrijven zoveel mogelijk te ver stevigen. DE WONINGBOUW. Op het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden ge maakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is. Om de krotopruiming dienstbaar te maken aan bestrijding van werkloosheid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen, zal de voorbereiding van saneringsplannen worden ter hand genomen. Het zal naar het oordeel van de Rgering ook tijdens het komende begrotingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapi taalsuitgaven. Het is twijfelachtig of zonder deze financieringswijze de middelen voor de woningbouw en voor werken, noodzakelijk ook terwille van de werkgelegenheid, in voldoende mate zouden kunnen worden verkregen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, de nog steeds hoge staatsschuld zo beperkt mogelijk te houden. In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. ONDERWIJS-VERNIEUWING. Naast de toenemende krachtsinspanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en versteviging van de geestelijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voorzienin gen, die hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voor bereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten-Generaal voor gelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende Regeringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leerlingen van de lagere school •wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen dan wel de regeling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastingfaciliteiten nodig zijn voor kin deren, die in opleiding zijn, of ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden bevorderd. Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvorming zal een wettelijke basis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de Regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Ook overigens wacht op het gebied van de wetgeving Re gering en Staten-Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds ge noemde wetsontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de omzetbelasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen een ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden om het ont staan van onrendabele bedrijven te voorkomen, benevens voorstellen betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht en van de cas satieprocedure. Nadere voorstellen aangaande Jiet burgerlijk procesrecht worden voorbereid. In verband met de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wetboek zullen in de vorm van vraagpunten een aantal principiële kwesties aan de Tweede Kamer ter behandeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoedige indiening van wetsontwerpen betreffende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak. Een Staatscommissie zal een onderzoek instellen nopens in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste bestuursvorm voor de grote gemeenten in onderzoek wor den genomen. SOCIALE VOORZIENINGEN Een herziening der pensioenwetgeving is in voorbereiding. Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op de grondslag van de sociale verzekeringsgedachte zal worden voorbereid, zodra het advies van de Sociaal-Economische Raad is ontvangen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve rege ling van de kinderbijslag voor zelfstandigen worden bevorderd. Ver eenvoudiging van de administratie van de sociale verzekeqring en de belastingen wordt voorbereid. De regeling van het ziekenfondswezen en de organisatie der ge zondheidszorg zullen zijn te herzien. DE LANDBOUW. Op het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een Land- bouwarbeidswet, een Landbouwwet ter vervanging van de zoge naamde crisiswetgeving welke aangepast zal zijn aan de wetge ving inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, en een herzie ning van de Pachtwet. Steeds groter wordt de kring van problemen, die U ter beoordeling worden voorgelegd. Niet alleen binnenslands, maar ook internationaal vragen voortdurend meer onderwerpen de aandacht van de Rege ring en Volksvertegenwoordiging. Temidden van de dagelijkse zor gen en ingewikkelde problematiek wordt het steeds moeilijker het ge heel te blijven overzien. Nog moeilijker is het tegenover de vraag stukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aandacht te schenken aan verdieping van eigen inzicht. Moge God U wijsheid schenken en Gij als goede vertegenwoordigers des volks in het ko mende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. NAGUIB VRAAGT HALF JAAR Egypte's generaal-premier Naguib heeft een lialf jaar tijd gevraagd om zijn hervormingsplannen uit te voe ren. „Wij hebben nog maar de eerste faze bereikt", sprak hij op een mas savergadering, „De volgende stappen vragen uw samenwerking en uw ge duld. Geeft ons zes maanden de tijd." Naguib heeft reeds nieuwe verkie zingen beloofd tegen Februari, over een half jaar derhalve. Men verwacht, dat hij deze week de politiek jegens Engeland zal uit stippelen, een politiek, die gebas- seerd zou zijn op „realisme". Volgens sommige bladen zouden Naguib en zijn ministers overwegen om van het land een republiek te maken een dankbeeld, dat onder steund zou zijn door een petitie van verschillende organisaties en par tijen. Officieel is tot dusverre echter niets in de richting van een wijziging van het regiem ondernomen. Zonder fez gaat het niet De kooplieden in fezzen te Alex- andrië hebben bij de bevoegde auto- randum een soort „verdediging en verheerlijking van de fez" inge diend. Zij beschouwen de fez als het nationale Egyptische hoofddeksel. De kooplieden stellen deze vraag: „Wat komt er zonder fez terecht van de kale, de kleine, de vrome en de nationalist?" Ook brengen zij in herinnering, dat per jaar voor 5.078 pond sterling fezzen werd uitgevoerd en dat Egypte in 1950 voor 65.000 pond sterling hoeden heeft inge voerd. „Het zou dus millioenen kos ten, indien de hoed als hoofddeksel algemeen werd ingevoerd." Gearresteerden te Vera Cruz weldra vrij De Nederlandse consul Gabriel L. Barranco heeft meegedeeld dat de drie Nederlandse zeelieden die sinds Juli in Vera Cruz worden vastge houden onder verdenking van moord op een Cubaanse verstekeling op de „Alblasserdijk", waarschijnlijk in do loop van deze week vrijgelaten zul len worden. De advocaten van de drie Neder landers zijn in hoger beroep gegaan en het Federale Hof heeft daarna ge last de verdachten in vrijheid te stellen. Het Hof van Appèl achtte geen termen aanwezig om langer ar rest te rechtvaardigen en noemde de tenlastelegging en het verzamelde bewijsmateriaal onvoldoende. De uitspraak van het Hof van Ap pèl is doorgezonden naar het dis tricthof, maar de plaatselijke autori teiten hebben nog niet op het bevel van hogerhand gereageerd. Veertien dagen geleden nam de Nederlandse regering de kwestie op en diende bij de Mexicaanse gezant in Den Haag een klacht in over de trage afwikkeling van het geval. Een tip voor transporteurs In de woeste Abruzzen (Italië), kun nen sommige bergdorpjes niet wor den bereikt door vrachtwagens, zelfs niet door karretjes. Daar wordt de waarde van het hoofd van 'n vrouw niet afgemeten naar de mooie ogen, neus of mond, maar naar de stevig heid van de schedel. Want de huis vrouw in de Abruzzen doet bood schappen zonder boodschappentas. Zij zet het brood, vlees, een kan met water, op haar hoofd, en zo wandelt zij rustig naar huis. Ook deze vrouw vindt, dat water het beste op het hoofd kan worden gedragen. Op weg naar huis, ergens in de bergen, breit zij kousen voor het gezin. De kope ren kan is met de hand gemaakt. JCatieCtje Pessimisme is gelijk aan een don kere bril, die het zonnige landschap als door onweerswolken bedreigd doet schijnen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1