$z£eidó&(Sowiw\k De Paus over Europa's eenheid Spoed met de Grondwet voor Europa Diepzee-onderzoek op de Oceaan De risico's van de Russische zone Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12690 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Plicht tot zelfverdediging Z. H. Paus Pius XII heeft Zater dag in Rome 2.000 deelnemers uit Westeuropese landen aan een zojuist in Assisië geëindigd Katholiek Con gres toegesproken. De Paus schetste een geestelijke vredesprogram voor de landen, die In de „koude oorlog" zijn gewikkeld en hij sprak zijn geloof uit in de ver eniging van Europa als middel voor de vrede. Vreedzame volken hebben, als zij worden aangevallen, niet slechts het recht, doch ook de plicht zichzelf te verdedigen. Geen staat of groep van staten kan kalm politieke slavernij of economische ondergang aanvaar den, aldus de Paus. Hij waarschuw de echter, dat bij het weerstaan van een dergelijke aanval de gebruikte maatregelen „geheel en eerlijk moe ten zijn aangepast aan de staat van vrede, die in strikt juridische zin tussen de aanvaller en de. aangeval lene heerst". Het scheppen van instellingen om Europa te verenigen vooronderstelt een nieuwe beschouwingswijze van de betrekkingen tussen de volken, aldus de Paus. „Helaas is deze voor onderstelling nog niet in werkelijk heid omgezet en bestaat de sfeer nog niet, zonder welke deze nieuwe po litieke instellingen niet lang kunnen bestaan", zo. voegde hy hieraan toe. De Paus schetste als volgt de mid delen, die Hij nodig acht om de nieuwe sfeer te scheppen: Het bereiken van een heldere be oordeling van de geschiedenis, ge grondvest op door alle partijen aan vaarde feiten. Wederkerige achting onder de vol ken, verbod van minachting, voort gekomen uit vergelding van sommige doch niet alle talenten van een eigen volk en een ander. Eerbied voor het recht van elk volk om eigen werkzaamheid aan te wenden, een recht, dat niet kunst matig beperkt of gesmoord kan wor den. Vertrouwen tussen landen, even als tussen enkelingen van een zelfde land. Vaderlandsliefde die niet ontaardt in minachting of haat voor andere landen. Een gevoel van eenheid. Schacht vindt de Perzen lui Na een verblijf van vijf dagen in Perzië heeft de Duitse financiële deskundige (en minister onder het Hitler-regiem) dr. Hjalmar Schacht, het land weer verlaten en is gisteren in München teruggekeerd. De finan ciële en economische problemen van Perzië heeft hij nu bestudeerd en hij zal binnenkort een rapport hierover opstellen. Maar bij het afscheid te Teheran zei hij alvast tegen de jour nalisten: „Ik wil u niet beledigen, maar toch moet ik u zeggen, dat de Perzen lui zijn en harder moeten werken." Het Perzische geld was echter gezond, aldus Schacht en in dien de nationale productie ver hoogd zou worden, zou dekking in goud of juwelen niet nodig zijn. Premier Mossadeq heeft een on derhoud van 354 uur met de sjah ge had en daarbij heeft hij onder meer NOODWEER IN NOORD-ITALIË. sprekingen met Schacht. Het voor naamste onderwerp was evenwel aldus verklaren waarnemers de pogingen het oliegeschil op basis van de Amerikaans-Engelse voorstellen op te lossen. TRIËST MAAR LATEN RUSTEN Er zijn belangrijker kwesties Maarschap Tito heeft voor een menigte van ongeveer 200.000 perso nen te Dolensje-Toplice (Slovenië) een toespraak gehouden, waarin hij Italië nogmaals voorstelt Triëst tot een condominium te maken, be-1 rapp0rt uitgebracht over zijn be stuurd door een regering, die door - - de bevolking van Triëst is gekozen met een gouverneur, die aangewe zen wordt met instemming van Joe- go-Slavië en Italië. Maarschalk Tito zeide de kwestie-Triëst eens en voor al geregeld te willen zien, zodanig dat conflicten uitgesloten zouden zijn. Een verdeling op ethnische gron den zei hij te verwerpen, vanwege de lange periode van „denationalisa- tiepolitiek ten aanzien van de Slo- venen". Van deze voorstellen kon Joego-Slavië niet afwijken. Moch ten deze echter thans „om intern- politieke redenen" onaanvaardbaar voor de andere partij zijn, dan zou het het beste zijn de gehele kwestie te laten rusten en te pogen op an dere punten met Italië naar overeen stemming te streven. „Laat ons sa menwerken in kwesties, die van we reldbelang zijn, zoals de vraag van het paraat zijn tegenover agressie, economische uitwisseling, h^t hand haven van de vrede en het elimine ren van alle elementen in Europa, die de Sowj et-Unie zou kunnen ge bruiken, om de gemeenschap van landen te verzwakken". De Bisschop, mgr. J. P. Huihers, heeft in een her- derlijk schrijven, hetwelk gisteren in alle kerken van het diocees werd voorgelezen, de noodtoestand voor zijn bisdom afgekondigd, omdat de kerken, noodzake lijk voor de zielzorg, niet kunnen worden gebouwd. Als een vader in de nood heeft hij zich gericht tot zijn kinderen, voor wier noden en belangen hij zovele jaren in zeer moeilijke tijdsomstandigheden heeft gezwoegd en gearbeid. Ongetwijfeld zijn er ook onder onze lezers velen, die naast hun trouwe wekelijkse bijdrage, bij de jaar lijkse kerkenbouwdag de bisschop met een extra- bijdrage willen verheugen. Al degenendie daartoe de mogelijkheid en welwil lendheid bezitten, adviseren wij een extra-gave per giro of postwissel rechtstreeks aan hun bisschop te willen toezenden (gironummer 43509), ten name van het bisdom Haarlem te Haarlem, met duidelijke ver melding van: „extra-gave voor kerkenbouw"Ook kan deze gave aan de pastorie worden afgegeven in een enveloppe, waarop eveneens vermeld staat: „Voor de bisschop extra gave voor kerkenbouw" Moge aldus geheel het bisdom op spontane wijze aan de bisschop tonen, dat het bereid is zijn grote zorgen te helpen verlichten. Redactie „De Leidse Courant Duitse socialisten doen niet mee Het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft Zaterdag te Straatsburg zijn eerste zitting beëindigd, doch de leden komen vandaag op nieuw bijeen. In grote meerderheid heeft het parlement namelijk besloten reeds heden in een tot 87 leden uitgebreide formatie bijeen te komen om het werk aan een politiek statuut voor Europa te beginnen D.e Duitse delegatie had te voren haar technische bezwaren tegen dit zeer straffe tempo inge trokken. Slechts vier Duitse socialisten stemden tegen het voorstel, terwijl de voorzitter van de Belgische Senaat, Struye, en de Franse Gaullist Debré zich onthielden. De vergadering nam Voorts met grote meerderheid een motie aan, waarin nadruk wordt gelegd op cle wens om de nauwst mogelijke ban^ den tot stand te brengen tussen de EXPEDITIE VAN VIER JAAR voor oceanografische doeleinden is omgebouwd. Kapitein Cousteau is de mede-uit vinder van een methode, die voor het eerst een veilig en gerieflijk verblijf Met steun van het Amerikaanse on(jer water, onafhankelijk van alle verbinding met de oppervlakte, mo gelijk maakt, aldus een publicatie van het genootschap. De „Calypso" heeft een dubbele boeg, waarin ruimte is voor waarne ming onder water. Automatische ca mera's zullen onafgebroken draaien en alles fotograferen, wat tijdens de vaart voor de boeg komt. Midscheeps bevindt zich een duik- opening, die zo vervaardigd is, dat de duikers in en uit het water kun- bezig de oevers te versterken van Yves Cousteau, zal de expeditie lel de bergstromen die sterk gezwollen den. Zijn schip, de „Calysois een zijn. Hoger in de bergen zijn lawines, voormalige Amerikaanse mijnenve- waargenomen. ger van 350 ton en 142 voet lang, die Kardinaal Innitzer in processie te Wenen nationale geografische genootschap zal een groep geleerden vier jaar lang om de gehele aardbol heen onder zoekingen onder de Oppervlakte van de Oceaan verrichten, aldus heeft de voorzitter van het genootschap, dr. Gilbert Grosnevor, bekend ge maakt. De expeditie, die onder Franse lei ding zal staan en de officiële steun geniet van de Franse regering en de Franse academie van wetenschap- §H. In het Alpengebied van Noord- pen'htrefK?p„ h„e' „'l.Tfjf IJ!nen *omen zonder las' te onderv™- Italië hebben regen, hagel en wind TOorbereidingen voor het vertrek in den van de temperatuur van de Zaterdag op verscheidene plaatsen October. j iucht. Op het dek bevindt zich een aardstortingen veroorzaakt. De Bren-1 voornaamste deskundige van j helicoptère. Benedendeks bevinden nerpas en tientallen andere wegen de Franse marine op het gebied van wetenschappelijke laboratoria zijn versperd. In vele dorpen is mendiepzee-onderzoek, kapitein Jasques- van verschillende aard. De beman- „i w ning telt twintig koppen. In de eerste twee jaar zal de expe ditie werken in de Sargassozee in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, in de wateren bij Bermuda, de mond van de Amazone, de kust van Patagonië en de Weddel-zee (Zuidpool). De volgende twee jaar begeeft de .Calypso" zich naar de wa teren om Nieuw-Zeeland, de Ross- zee (Zuidpool), bij het Barrière-rif (ten Oosten van Australië), de Ara bische Zee, de Oost- en Westkust van Afrika en vele plaatsen daartussen. Ongeregeldheden in Perzië Volgens berichten uit Koerdistan in Noord-West-Perzië zijn ongere geldheden uitgebroken tussen twee stammen, de Sandatmille en de Wan- datmille. Politie en soldaten, die trachtten tussenbeidt te komen, ver den aangevallen. Een aantal wapens werd door de stamleden vernietigd, aldus de berichten. Naar het Perzische blad „Etelaat" meldt, ontstonden de ongeregeldhe den, toen getracht werd Mossadeqs recente agrarische hervormingen, om het aandeel van pachters in de oogst met 20 procent te verhogen, in te voe ren. Reeds eerder waren berichten binnengekomen van het verbranden In Wenen is een grote processie gehouden ter gelegenheid van de Oosten rijkse Katholieke Dag. Aan het hoofd van de stoet liep Kardinaal Dr. Th. Innitzer, Pauselijk gezant. Geheel links op de foto een officier van de Zwit serse wacht, die de Kardinaal naar Wenen begeleidde en geheel rechts Mgr. Fried, Hoge Dignitaris van de Katholieke Kerk in Oostenrijk. toekomstige politieke gemeenschap en de Raad van Europa. De afgevaardigden van de Duitse sociaal-democratische partij (S.D.P.) zullen niet deelnemen aan de bespre kingen van de grondwetgevende ver gadering voor een toekomstige Euro pese gemeenschap. Het bestuur van de SPD heeft ver klaard, dat de poging, aan het parle ment van de Kolen- en Staalgemeen schap de uitwerking van een Euro pese grondwet op te dragen, de be doeling in zich bergt, „de aandacht af te *v'den" van economische kwes ties naar algemeen politieke vraag stukken. Het partijbestuur heeft be sloten de vergadering te boycotten, „daar zij slechts streeft naar het vor men van een politieke basis voor de cefensie van de leden van een „Klein Europa". De gehele opzet, aldus een communiqué vormt slechts een ob stakel voor de stichting van een wer kelijk verenigd Europa. De president van de Raadgevende Vergadering, die vandaag in Straats burg bijeenkomt, de Fransman Men ton, deelde mee dat de Assemblée bij haar werk zal kunnen beschikken over een ontwerp, dat zojuist is op gesteld door een specialistencommis sie van de Raad van Europa. Tijdens het korte debat dat nog aan het besluit voorafging heeft de Nederlandse afgevaardigde mr. J. Blaisse in het Frans een lang plei dooi voor de vorming van een poli tieke eenheid gehouden. Vlak bij de Russische grens Geallieerde bommenwerpers zijn Vrijdag en Zaterdag opgestegen van twee Amerikaanse vliegdekschepen, om een aanval te doen op Hoeryong, op de grens tussen Mantsjoerije en Korea, en Moensan, twaalf kilometer van het Russische grordgebied Siberië. De piloten hadden strenge orders, zich niet boven Russisch grondgebied te begeven en moesten een scherpe zwenking boven de rivier de Toe- mangang maken om niet boven hel grondgebied van Mandsjoerije te ko men na het afwerpen van 'hun bom men. De Britse regering, die bij een vorige gelegenheid heeft geprote steerd .tegen het bombarderen van doelen bij de grens, was ditmaal van te voren graadpleegd. Aan het centrale front duren de he- vigp gevechten voort, waarbij voor 't eerst vlammenwerpers werden ge bruikt. Atoom bommenwerpers „bestormd" Van de zijde van de Amerikaanse van oogsten in het gebied van Koer- luchtmacht is Zaterdag medegedeeld, listan. dat op 1 September een wervelstorm Voorts zijn Zaterdag in Teheran 106 B-36 „atoombommenwerpers" berichten ontvangen, volgens welke heeft beschadigd op het vliegveld elf personen om het leven zijn ge- Carswell bij Fort Worth in Texas. De komen en zeven gewond in de na- gehele schade aan vliegtuigen en in- bijheid van Sjiraz in Zuid-Perzië, stallatie wordt geschat op 48 millioen waar een vete is ontstaan tussen twee dollar. De vliegtuigen kosten elk 3.5 stammen. j millioen dollar. Transporteurs hebben er genoeg van Zeshonderd firma's in West-Berlijn, die zich bezig houden met het weg transport tussen West-Berlijn en West-Duitsland, hebben besloten Dinsdag om middernacht met hun werk op te houden. Zondag al weigerden zij aan neming van vrachten voor vervoer in beide richtingen. Als reden voor hun besluit, waaronder de bevolking van West-Berlijn zeer zal lijden, geven zij op, dat de risico's van het transport door de Russische zóne te groot zijn geworden. Op de vergadering, waarop dit besluit werd genomen, zeiden ver scheidene ondernemers, dat zij voor een bankroet stonden tengevolge van lange vertragingen aan de grens en inbeslagnemingen van de lading. De ondernemers hebben een uit vijf punten bestaand memorandum aan geboden aan prof. Reuter, de burge meester van Berlyn, waarin zij een serie eisen stellen zoals: 1. Het afschaffen van de belasting op interzonale transporten. 2. Het opnieuw invoeren van brandstofsubsidie. 3. Vergoeding voor de schade, ont staan door oponthoud aan de grens. 4. Het stichten van een garantie fonds waaruit zware verliezen on derweg zouden kunnen worden be taald, zoals inbeslagneming van auto's. 5. Onderhandelingen met de geal lieerden om de veiligheid van de transporten te verhogen. Het is nu zo, dat de vrachtauto's tussen de 50 en 70 uren aan de grens moeten wachten op de controle door de Russen. Aan bederf onderhevige waren zijn in die tijd volkomen be dorven. Dat veroorzaakt zeer veel schade, en de kleine firma's kunnen dat niet riskeren. Wie zijn wagens de weg tussen Berlijn en West- Duitsland opstuurt, weet nooit van te voren, of hij ze ooit zal terugzien. En komen zij terug, dan verkeren zij vaak in een zeer slechte staat. West-Berlijn is, wat de aanvoer van bijna al zijn voedsel en grond stoffen betreft afhankelijk van weg-, water- en railtransport. Per dag brengen driehonderd auto's goede ren naar de stad. Wat betreft het „harde voedsel" zal Berlijn weinig last ondervinden van deze staking, want de geallieer den hebben al tijdens de blokkade zeer grote voorraden aangelegd van niet aan bederf onderhevige levens middelen. Daarentegen zal er wel onmiddellijk gebrek komen aan eieren, melk en vis. Reeds vorige week hebben de ge allieerden doen weten dat zij hun uiterste best doen om het verkeer door de Russische zone te bespoedi gen, maar zij kunnen geen enkele garantie geven voor het vlot verlo pen van de transporten of het ach terwege blijven van vertragingen bij de Rusissche controleposten. Weer vervoersmoeilijkheden in Berlijn Opnieuw hebben Russische wachtposten motorvoertuigen van de Britse en Amerikaanse politie op de voornaamste Berlijnse verkeersweg tegengehou den, toen deze zich naar hun controlepunt te Dreilinden wilden begeven. De aanhouding geschiedde op een klein gebied van de Sovjetzóne, dat zich In een puntvorm dwars over deze weg uitstrekt. Niet militaire voertuigen mochten wel doorrijden. Twee Britse leden van de militaire politie keren onverrichter zake terug, na te zijn tegengehouden door de Russen. Hun ka meraden (per jeep) staan hen op te wachten. AMERIKAANSE REPRÉSAILLE Passen van Russen afgenomen Het Amerikaanse leger heeft gis teren de terugroeping van drie leden van de Russische verbindingsmissie te Frankfort geëist, als représaille voor het Russische verzoek, om drie leden van de overeenkomstige Ame rikaanse missie in Potsdam terug te roepen. De beide missies tellen ieder elf leden. De drie leden van de Amerikaanse m'ilitaire missie in Potsdam een luitenant-kolonel, een kapitein en 'n soldaat werd op 15 Augustus door de Russen gearresteerd ten Noorden van Berlijn. Zij werden 36 uur later weer vrijgelaten, maar de Russen hebben geëist, dat zij teruggeroepen zullen worden. De drie Russen van gelijke rang, wier terugroeping nu door de Ameri kanen is geëist, verblijven nog in hun gebouw in Frankfort, maar zij mogen zich niet meer in de Ameri kaanse zone van Duitsland begeven. Hun passen zijn ingetrokken, het geen de Amerikanen niet zonder moeite is gelukt. Zij verzochten de bevelvoerende kolonel van de missie op 28 Augus tus de passen in te leveren, welk verzoek, daar 't zonder gevolg bleef, op 3 September werd herhaald. Daar na werd, zoals aangekondigd, een wacht voor de missie geplaatst met instructie, geen Russische militairen het gebouw te laten uitgaan. Onmid dellijk daarop vroeg de commandant, dat een vertegenwoordiger van het Amerikaanse hoofdkwartier de pas sen zou komen ophalen. Aldus ge schiedde en de wacht werd terstond teruggetrokken. De Russen hebben gisteravond ge protesteerd tegen wat zij de blokka de van de Russische missie in Frank fort noemen. NED EMIGRANTEN NAAR BRAZILIë. Het motorschip „Alioth" is Zaterdag uit Rotterdam vertrokken met be stemming Brazilië. Aan boord van dit schip bevinden zich een elftal Neder landse lanbouwersgezinnen die, zo als bekend, zich zullen gaan vestigen in Castcrolanda. Hopelijk heeft het schip nu meer geluk dan op Vrijdag 5 September, de oorspronkelijke ver trekdatum. Op die dag moest de „Alioth" toen zij op de nieuwe Wa terweg een uur van Rotterdam ver wijderd was met motorpech terug keren. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan de Zeereerw. Heer D. J. J. de Kok, Pastoor te Amster dam (H.H. Nic. en Barb.) Tot Pastoor aldaar is benoemd, de Weleerw. Heer Th. W. M. van der Lugt; tot Pastoor te Den Haag (On- bevl. Hart van Maria), de Weleerw. Heer J. H. A. Everts; tot Pastoor te Rhoon, de Weleerw. Heer S. Stroek; tot Godsdienstleraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar ,de Weleerw. Heer Drs. P. Remijn, die Kapelaan was te Heemstede (O. L. Vr. Hemel vaart). 31 eitje Vrolijke en ernstige momenten sa men beleefd, doen vriendschap en waardering voor elkaar groeien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1