i nenco^ Van jonge arbeiders met gehele beroepsopleiding Na de 59ste Utrechtse Jaarbeurs Mgr. A. v. Miltenburg o.f.m. terug naar Pakistan Is provisie over niet-geïnde posten mogelijk? Ned. auteurs nauwer betrokken bij galafeest boekenweek VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 EUROPESE UITWISSELING Ons land heeft reeds vele jaren stagiaire-overeenkomsten met een aantal Europese landen, welk aan tal binnenkort nog zal worden uitge breid. Onder stagiaires kan men verstaan personen met een volledige beroeps opleiding meestal zijn het jongere mensen die in het buitenland zich enige tijd verder in hun vak willen bekwamen, er hun talenkennis wil len vergruten en daardoor hun ge zichtskring verruimen. Dat is in het belang van de stagiaire zelf, maar het is ook in het belang van het bedrijf, waar hij werkzaam is en waarheen hij of zij want ook de vrouwen hebben die mogelijkheid na hoog stens een jaar terugkeert. Om een en kel voorbeeld te noemen, kan het een mooie opleiding tot voorman vormen. Het betreft hie> dus niet een soort vacantie. De stagiaires, die niet ouder mogen zijn dan 30 jaar, genieten in het ontvangende land het daar gel dende loon, zij vallen onder de so ciale voorzieningen van dat land, zij hebben recht op vacantiedagen en worden voor dat jaar in het algemeen gelijk gesteld met de werknemers van dat land. Datzelfde geldt voor de buitenlandse stagiaires, die enige tijd in ons land komei werken. Ons land heeft nu met een aantal Europese landen stagiaire-overeenkomsten. Zij hebben tot doel voor jonge mensen, die een volledige beroepsopleiding hebben, de mogelijkheid te vergro ten en te vergem; i kelijken geduren de een jaar in het buitenland te gaan werken, onder de hiervoor ge noemde voorwaarden. In die overeenkomst is er een totaal vastgesteld voor d' jonge mensen, die in ons land kunnen worden ont vangen en een totaal voor de Neder landse stagiaires, die voor een jaar in het land kunnen worden opgenomen, waarmee de overeenkomst is aange gaan. De regering schept dus alleen de voorwaarden voor een dergelijke uit wisseling, zij vergemakkelijkt deze en draagt er toe bij haar zo vlot mo gelijk te laten verlopen. In elk land is er een orgaan, dat bij deze uitwisseling de leiding heeft. In ons land is deze in handen van het Rijksarbeidsbureau. Bij de Arbeids- bureaux kan men zich melden. Daar wordt de nodige voorlichting gege ven en worde1 de papieren ver strekt. De uitwisseling wordt dan centraal geregeld. Heeft een gega digde zelf reeds in het buitenland een werkgever gevonden, die hem een jaar als stagiaire wil ontvangen, dan kan die regeling uiteraard reeds vrij vlug geschieden. Belangstelling uit Zwitserland. Onlangs vertoefde in ons land de heer Alfred de Naville, een werk gever uit Zwitserland, die voorzitter is van de Zwitserse organisatie, welke de uitwisseling van stagiaires regelt. Hij had met een aantal werkgevers en organisaties in ons land bespre kingen, teneinde de uitwisseling van stagiaires tussen Zwitserland en ons land te vergroten en te vergemak kelijken. Zo bezocht hij de Kon. Ned. Grof smederij in Leiden, Philips te Eind- haven en andere. Hij had met verte genwoordigers van een aantal orga nisaties een onderhoud, zoals met de secretaris van de Werkgeversorgani saties in het boekdrukkersbedrijf, met de secretaris van de Metaalbond, met een afgevaardigde van de con tact-commissie van de Centrale Werkgeversbonden en andere. In een onderhoud, waarbij ook de heren de Naville en N. C. Kwint van het Rijksarbeidsbureau aanwezig wa ren, werd êr on-- de nadruk op ge legd, dat de regering hier alleen de voorwaarden schept. Het initiatief tot een uitwisseling zal moeten uit gaan van de kringen der werkgevers. Bij zijn bezoeken stelde de heer de Naville vast, dat de mogelijkheden voor een dergelijke uitwisseling nog niet algemeen bekend zijn. Voor som migen was de gedachte nieuw. Men vond dit uitwisseling zeer interes sant en zag er een prachtige gele genheid in voor de jongelui hun hori zont te verruimen. In een ander geval, waar het een groot bedrijf be trof met buitenlandse vertakkingen, had men wel een uitwisseling met KONINGIN JULIANA BEZOCHT „SONSBEEK 1952". Gistermiddag heeft Koningin Ju liana onofficieel bezoek gebracht aan de internationale tentoonstelling van beeldhouwkunst in Arnhem „Sons beek 1952". Slechts zeer weinigen waren op de hoogte van het konink lijk bezoek, zodat de vorstelijke be zoekster ongestoord kon genieten van de kunstschatten. H.M. arriveer de om even na half twee aan de in gang van de Zypendaatsweg, in ge zelschap van een aantal clubgeno ten uit haar Leidse studietijd. De Koningin werd verwelkomd door de voorzitter van de stichting „Sons- beek 1949" de heer John A. de Goeyen. Zij werd rondgaleid door de beeldhouwster mevrouw Heil en de Arnhemse beeldhouwer Ab Dieker- hof. H.M. gebruikte de thee op het ter ras voor het Sonsbeek-hotel. Aan he.t eind van het bezoek, dat tot omstreeks half vier duurde, bood de heer de Goeyen de Koningin een aantal foto's aan. studenten en bepaalde die uitwisse ling zich binnen het concern. Het ligt in de bedoeling nadere contacten met de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, organi saties en andere tot stand te bren gen, teneinde aan de mogelijkheid tot een stagiaire-uitwisseling grotere be kendheid te geven en de uitwisse ling te vergroten. In deze tijd van groeiende Europe se samenwerking kan ook de uit wisseling van jonge arbeiders een po sitieve bijdrage vormen tot de Euro pese gedachte, zo werd ons opge merkt. Voorts zal ook de aanstaande emigrant meer kansen in zijn toe- komstland hebben als hij reeds een stagiaire-uitwisseling heeft gehad. Ter illustratie enkele cijfers met betrekking tot de uitwisseling van stagiaires met een volledige beroeps opleiding over 1951. In het buiten land werden 448 Nederlandse sta giaires geplaatst. Daarvan kwamen er uit Engeland 66, Zwitserland 50, Frankrijk 41, Duitsland 35, enz. Deze cijfers hebben geen betrekking op de uitwisseling van studenten. WACHTGELD- EN WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Schilderspatroons ontevreden. Gisteren, op de laatste dag van het driedaags congres van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons, dat deze week in Groningen werd ge houden, is een motie aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen de verhoging van lasten, voortvloeiend uit de opgelegde wachtgeld- en werk loosheidsverzekering, zonder dat daar tegenover staat een voldoende com pensatie, zoals die door de Sociaal Economische Raad werd geadviseerd. Eerder werd door de vergadering nog de wenselijkheid naar voreni ge bracht van vrijdom van omzetbelas. ting voor de verkoop van verf en an dere materialen. ENGELSE PELGRIMS NAAR NIJMEGEN. Onder auspiciën van het Neder landse oorlogsgraven-comité zullen 50 Engelsen een pelgrimstocht naar Ne derland maken. De pelgrims zullen in Nijmegen de gasten zijn van de bevolking. De groep zal Zaterdag ar riveren. Zondagmorgen zal een herden kingsdienst worden gehouden op het Engels oorlogskerkhof „Jonkerbos" bij Nijmegen. Maandag en Dinsdag a.s. zal een bezoek worden gebracht aan de dodenakkers in Mook en Oos terbeek. mpt U nnnn i M BEHOORLIJK ZAKEN GEDAAN De laatste dag van de Najaars- beurs heeft een waardig sluitstuk ge vormd op de voorbije dagen van zeer delingen aan de Croeselaan was nu ook de efficiency-afdeling geplaatst; ze ondervond grote belangstelling. Bij de aanvang van deze 59ste Beurs had men op verzoek van som migen de sluitingstijd des avonds verlaat van vijf tot zes uur. De za kenmensen vonden dat evenwel niet behoorlijk zakendoen. Overal, waar I geschikt, omdat de meesten nog met wij ons oor hebben te luisteren ge-1 de trein, vaak over verre afstand, legd, was men tevreden over de be- naar huis moesten terugkeren. Daar- reikte resultaten. Er is veel binnen-0m is het sluitingsuur in de afgelo- lands bezoek gekomen, van heinde en verre en ook het buitenland heeft zich niet onbetuigd gelaten. De stad Utrecht zelf heeft zich bijzonder ge weerd door het aanleggen van een vaak smaakvolle straatversiering, waardoor het voor de zakenman een lust was zich buiten de muren van de Beursgebouwen aan Vreeburg en Croeselaan te verpozen. Werkelijk een openbaring was het Medisch paviljoen met welhaast een overdaad van medische instrumen ten, pharmaceutische en aanver wante artikelen voor ziekenhuis en apotheek. Deze enorme stand van meer dan honderd inzendingen was niet slechts zeer druk bezocht, maar er waren vooral prima zaken ge daan. Enkele keren was de belang stelling zo groot, dat het nodig bleek, de poorten tijdelijk te sluiten. Me dici, directeuren van instellingen en ook tal van religieuze verpleegsters hebben zich in dit paviljoen laten voorlichten omtrent de modernste apparaten. Ook in andere afdelingen werden vele orders genoteerd; we noemen bijvoorbeeld de speelgoed- en leder- warenafdeling. Wat deze laatste be treft, vernamen we van de exposan ten, dat zij tevreden waren over de inrichting van een goed deel der vierde verdieping, welke voor dit doel een ruimer aanzien had gekre gen. Zakenlieden uit andere bran ches waren evenwel minder gesticht over de verhuizing, sommigen zelfs van het ene gebouw naar het andere. Met name de kantoormeubelen-han delaren vonden de overgang van Vreebrug naar Croeselaan niet pret tig. Temidden van de machine-af- Rheuma- en kanker bestrijding De Katholieke bond van Zieken fondsen heeft zo juist besloten, over te gaan tot instelling van 'n rheuma- en kankerfonds, teneinde beter in staat te zijn, de grote vraag naar behandeling op te vangen. Men zoekt nog naar middelen om dit fonds het eerste van dien aard in het Ne derlandse fondswezen sterk te maken. In afwachting daarvan zal men beginnen, een deel van de pre mies der aangesloten leden voor het prachtige doel der stichting te reser veren. De gewezen liberale volksvertegen woordiger Ameye wijdt in „Le Soir" van gistermiddag een beschouwing aan de Nederlands-Belgische concur rentie. Hij schrijft van oordeel te zijn, dat het heffen van beschermende rechten op Nederlandse goederen, die in Bel gië worden ingevoerd, de principes van de Economische Unie zou aan tasten en voor de Nederlanders zon der twijfel aanleiding zou zijn re presailles te nemen, die andere tak ken der Belgische industrie schade zouden toebrengen. De beste oplos sing voor de thans bestaande crisis ziet de heer Ameye in het verstrek ken van een regeringssubsidie aan die industrieën, die als gevolg van de Nederlandse concurrentie noodlij dend zijn. Dit subsidie zou echter slechts een tijdelijk karakter moeten dragen en zou de getroffen indus trieën in de eerste plaats in staat moeten stellen zich aan te passen aan de nieuwe eisen der internationale concurrentie. pen dagen wederom gesteld op vijf. Wij hebben nog vernomen, dat de plannen tot viering van de zestigste Beurs in Maart 1953 reeds vergevor derd zijn en dat het aantal aanvragen voor die Jubleumbeurs reeds nu be langrijk is te noemen. Deense en Nederlandse vertegen woordigers van de landbouworgani saties van enkele bedrijfschappen en van beide ministeries van landbouw zijn dezer dagen in den Haag op uit nodiging van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bijeen geweest teneinde ge meenschappelijke problemen met be trekking tot de integratie van de landbouw en verwante vraagstukken te bespreken. Op grond van artikel 20 van de Wederopbouwwet kan in bijzondere gevallen bouwvergunning worden verleend voor bouwwerken, die af wijken van de voorschriften van bouwverordening, uitbreidingsplan of wederopbouwplan. Dergelijke afwij kingen mogen echter niet langer du ren dan tien jaren .tenzij zij het ge volg zijn van de toepassing van een door de Minister vani Wederopbouw en Volkshuisvesting aangewezen bouwsysteem. Eerlang benoeming tot Apostolisch Internuntius Mgr. Alcuinus van Miltenburg O.F.M., aartsbisschop van Karachi, die kortgeleden zijn vacantie in Ne derland heeft doorgebracht, is be noemd tot chargé d'affaires van het Vaticaan in Pakistan. Naar het KNP verneemt bestaat de verwachting, dat de aartsbischop binnen afzienbare tijd benoemd zal worden tot Apos tolisch Internuntius in Pakistan. De mogelijkheid bestaat, dat hij dan zijn functie als aartsbisschop zal neerleggen, omdat beide ambten moeilijk verenigbaar zijn. In dat ge val zal de H. Stoel voor de noodza kelijkheid geplaatst worden een aartsbisschop van Karachi te benoe men. Mgr. Van Miltenburg arriveerde in Juli in ons land na een bezoek te hebben gebracht aan het Vaticaan. Dinsdag is hij na een vacantie van Rechtsstrijd over incasso-voorwaarden Voor het Almelose kantongerecht werd een civiele procedure behan deld, welke de firma S. Pachter te Amsterdam had ingesteld tegen het Incasso- en adviesbureau Schirlcke en Japink te Almelo. Het ging over de vraag of de incasso-voorwaarden van genoemd bureau in strijd wa ren met de goede zeden. Uit de be handeling van de zaak, waarvoor in de kringen van de rechtsbeoefenaren vrij grote belangstelling bestond, bleek, dat de firma Pachter zich bij genoemd Almelo's bureau geabon neerd had voor gratis en rechtskun dig advies tegen proceskostenrisico en voor kwade posten tegen een jaarlijkse premie van 25.Haar vorderingen zouden door Schiricke en Japink zo nodig gerechtelijk wor den geïncasseerd tegen 10 incas so-provisie. In Mei van dit jaar staakte de firma Pachter het abon nement, waarop het incasso-bureau onmiddellijk de incassopogingen staakte. Het bureau maakte van de geïnde 268.03 slechts f 23.59 aan de firma Pachter over. De rest be hield het bureau als incasso-provi sie over de andere nog in zijn han- Nederland bij „de grote vijf' Eert supernationaat orgaan, dat de gehele aarde omspant ZELFS RUSLAND TOONT INTRESSE „In internationaal luchtvaartmi lieu wordt met de Nederlandse stem terdege rekening gehouden. Neder land wordt erkend als een van de „grote vijf" op luchtvaartgebied en de naam die Nederland reeds jaren had is na de porlog zelfs nog beter geworden". Dit is de uitspraak van dr. F. C. Copes van Hasselt, die ons land ver tegenwoordigt in de Council van de ICAO (International Civil Aviation Organization), het lichaam dat er voor een belangrijk deel voor gezorgd heeft dat het internationaal burger- luchtvaartverkeer functionneert zo als het dat thans doet. By deze I.C.A.O., dat gevestigd is te Montreal, zijn 57 landen aangeslo ten en, hoewel I.C.A.O. geen recht voor bindende voorschriften heeft, is het gezag van deze organisatie toch dermate groot, dat practisch geen aangesloten land zich aan haar aanwijzingen zal onttrekken. Op practisch elk terrein dat met de luchtvaart annex is doet I.C.A.O. haar invloed gelden. Het is een ver enigde naties in het klein, met dit verschil dat er niet aan politiek ge daan wordt, dat de stem van elk aangesloten land precies evenveel waarde heeft en dat elk geschilpunt in gemeenschappelijk overleg opge lost wordt. Hét hoogste gezagsorgaan in de I.C.A.O. is de „General Assem bly", waaronder direct het uitvoe rend orgaan, de „Council" staat, die gevormd wordt door 21 gekozen lan den en waarvan Nederland er op het moment een is. Tot dusverre is echter Rusland met zijn satellietstaten achter het IJzeren Gordijn nog ndet bij de I.CA.O. aan gesloten. Het enige land dat hierop een uitzondering maakt is Tsjecho- Slowakije, dat dus via de luchtvaart nog steeds het contact met de overige wereld onderhoudt. Overigens kunnen alle niet-leden waarnemers naar de I.C.A.O.-verga- deringen zenden en zo is Rusland toch reeds enige maleni op deze bij eenkomsten aanwezig geweest. Over de technische samenwerking bestaat in de I.C.A.O. dan ook prac tisch geen verschil van mening. An ders staat het op het economisch vlak, waar nog veel omstreden pun ten zijn. De I.C.A.O. heeft zich in vijf jaren ontwikkeld tot een lichaam, dat de internationale burgerluchtvaart niet meer kan missen en dat in deze be trekkelijk korte tijd reeds veel heeft bereikt. En het was verheugend van dr. Copes van Hasselt te horen, dat Nederlanders in deze organisatie een belangrijke rol spelen en dat de er- stuk bevat. varing die wij op luchtvaartgebied hebben, thans vele landen tot voor deel strekt. Ons internationaal presti ge moge dan al sinds de oorlog een knak hebben geksegen, in de lucht behoren wij tot de grote vijf. En dat kan in de toekomst zijn rente op brengen. OOIEVAAR BEZOCHT MOEDER EN DOCHTER GELIJKTIJDIG. Gisteren heeft zich in het gezin Pot te St. Maartensdijk een zeldzame ge beurtenis voorgedaan. Mevr. Pot— Dane en haar oudste dochter mevr. SuurlandPot, die bij haar inwoont, werden gisteren namelijk beiden door de ooievaar bezocht. De moe der kreeg een dochter en de doch ter een zoon. De laatste kwam iev eerder ter wereld dan zijn nieuwe tante. De blijde gebeurtenis speelde zich den gestelde posten,waarmede evenwel nog geen succes was be reikt, Het beriep zich op de ter grif fie van het kantongerecht en van de rechtbank gedeponeerde voorwaar den. Deze voorwaarden bepaalden inderdaad, dat Schiricke en Japink konden afrekenen op de wijze, wel ke zij toepasten. De firma Pachter stelt zich evenwel op het standpunt, dat die voorwaarde^ haar niet kun nen verbinden, omdat zij naar haar mening in strijd zijn met de goede trouw, de goede zeden en de open bare orde. De kantonrechter te Almelo, dr J. J. A. Greebe, heeft de raadslieden der beide partijen hun standpunten over de kwestie laten uiteenzetten. De pleiter van de firma Pachter, de heer Th. J. van der Heyden, secre taris van de Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs, bracht daarbij onder meer naar voren, dat de voorwaarden die het Almelo's bureau had gesteld, in strijd waren met de goede zeden, daar geen reke ning is gehouden met de redelijk heid, de billijkheid en goede trouw. Het moet niet mogelijk zijn, dat men met een hand vol recht, in dit val de incassavoorwaarden, verder komt dan met een zak vol recht, al dus spreker. De pleiter van de fir ma Schiricke en Japink, mr. San ders uit Maastricht, haalde een arti kel uit de periodiek „De Rechtskun dige Adviseur" aan over de incasso voorwaarden, geschreven door de heer Th. J. van der Heyden, de plei ter van de firma Pachter. In dit ar tikel wordt onder meer gezegd, dat het alleszins billijk is, dat door in- cassobureaux provisie wordt bere kend over alle posten, die door een cliënt in behandeling worden g< ven, doch hangende de afwikkeling door de clienten worden teruggeno men. Bovendien wees pleiter er nog op, dat van dezelfde schrijver nog een artikel was geplaatst naar aan leiding waarvan het bureau Schiric ke en Japink een rechtskundige ver volging tegen hem heeft ingesteld. De kantonrechter besloot over zes weken schriftelijk vonnis te wijzen, HAVENCOMMISSIE UIT HELSINKI. Tien leden van de Kamer van Koophandel te Helsinki zij vormen de havencommissie van de Finse hoofdstad hebben gisteren een kort bezoek gebracht aan Amster dam. Zij werden na aankomst aan het Centraal Station ontvangen door de enkele maanden opnieuw naar zijn aartsbisdom vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door zijn orde broeders pater Odulphus van der Vat, missiesecretaris, Mariofilus Celi, gardiaan te Weert, en Benvenutus Zuidwijk, vic. procurator. Mgr. Van Miltenburg arriveerde Dinsdagavond te Rome, waar hij tot Zondag zal blijven om er bespreking te voeren met de Pauselijke Staatssecretarie. Mgr. Van Miltenburg was tot 1 Augustus Apostolisch Delegaat, doch is van die datum af chargé d'affaires geworden. Deze stap van het Vaticaan is het resultaat van de overeenkomst, die vorig jaar October tussen de H. Stoel en de Pakistaanse regering werd ge sloten. Het pauselijke gezantschap werd in in April van dit jaar te Ka rachi gevestigd door de Eerw. Heer Edwin Gordijn, officiaal van het Pauselijke Staatssecretariaat. Mgr. Van Miltenburg, .die in Har- melen in de provincie Utrecht, werd geboren, viert Zondag 14 September a.s. zijn 53ste verjaardag. „LE SAGE TEN BROEK" TE UTRECHT BIJEEN. De vereniging „Le Sage ten Broek" heeft te Utrecht haar 30ste jaarver gadering gehouden onder leiding van de heer J. A. Duynstee. Er waren ruim vijftig bestuurs leden van de sub-comité's aanwezig. De uitgebreide jaarverslagen bewe zen de gestage activiteit van de le den. In dit jaar, waarin het eeuw feest is gevierd van Louis Braille, de Uitvinder van het blindenschrift, kon door „Le Sage ten Broek" het tien duizendste gebrailleerde deel aan de blindenbibliotheek van het St. Hen- ricusgestioht te Grave worden aan geboden. Deze bibliotheek bevat thans bijna 42.000 banden, waarvan er in 1951 18.747 werden uitgeleend. Het aantal vaste lezers bedraagt 580. Frater Faustinus deed een beroep op de bestuursleden om bijzonder te ijveren voor het brailleren van stu dieboeken, daar momenteel verschil lende blinden universitaire of M.O.- studies maken. Sommige leden doen voortreffelijk werk, door oudere blinden het brailleschrift te leren. Mej. J. J. Weve te Den Haag werd herkozen als lid van het hoofdbe stuur, terwijl als nieuwe leden ge kozen werden mevr. M. RoesHoo- gewegen en mej. D. van der Ham, eveneens te Den Haag. Tenslotte verzocht de voorzitter aan de sub-comité's zoveel mogelijk contribuerende leden te willen ver werven, daar de vereniging borg staat voor de aflossing van een grote schuld, welke rust op de enige jaren geleden voltooide uitbreiding van 't 'bibliotheekgebouw, en voor de ex ploitatiekosten van de bibliotheek zelf. Nadat de voorstellen van de sub- comité's, vooral omtrent de uitbrei ding van de propaganda waren be sproken, werd deze geanimeerde jaarvergadering koffietafel. besloten met een af in het Algemeen Burgergasthuis Kamer van Koophandel te Amster- te Bergen op Zoom. J1"""u T" J~ De kinderen, de moeders en dus ook de grootmoeder maken het uit stekend. Het zoontje van mevr. Suur landPot is voor de ruim 90-jarige heer Heijboer, de grootvader van mevr. PotDane het vijfde geslacht. Ook de moeder van mevr. Pot, mevr. Dane-Heijboer is nog in leven. dam. die een lunch aanbood. In de middaguren hebben de Finnen op uitnodiging van de vereniging „De Amsterdamse Haven" de traditio- nel rondvaart door havens en grach ten gemaakt. Gisteravond zijn zij per vliegtuig naar Hamburg vertrokken. Een-acter gevraagd Het is sinds enkele jaren een goe- Het thema, dat als grondslag van de gewoonte geworden, dat de Ne- de een-acter moet dienen is als derlandse Boekenweek geopend volgt: Een man van ongeveer 40 jaar, wordt met een „gala der gladiatoren" een neutraal figuur, zonder markan- in dit geval der schrijvers te te wezenstrekken, komt bij een P. Amsterdam. Op dit galafeest wordt altijd een cabaret opgevoerd en ten einde de Ned. schrijfsters en schrij vers ter ere waarvan het feest per slot van rekening gehouden wordt actiever bij dit festijn te betrek ken, heeft de commissie voor de col lectieve propaganda van het Neder landse boek besloten, dat in dit pro gramma een een-acter gevoegd zal worden, die geschreven zal worden door een der Nederlandse schrijf sters of schrijvers. Zij heeft een prijsvraag uitgeschre ven, waarin zij een een-acter van 25 min. speeltijd vraagt, gebaseerd op een door haar verstrekt gegeven. De pennevruchten moeten voor 31 October in drievoud anonym inge stuurd worden met bijvoeging van een verzegelde enveloppe, die naam van de auteur -en de titel van het T.T. brievenbus met een brief in zijn hand. Voordat hij de brief in de brievenbus laat glijden, aarzelt hij enkele ogenblikken zich bewust van het onherroepelijke van zijn stap als de brief door het gleufje is verdwe nen. Wanneer hij de brief gepost heeft, is de spanning gebroken, De man is bevrijd van zijn innerlijke spanning en verlaat het toneel. Dit is het voorspel. Van de Nederlandse auteurs wordt nu gevraagd 'n een-acter, waarin de volkomen ommekeer te zien wordt gegeven, die deze brief brengt in een bestaande situatie ter plaatse, waar de brief wordt ontvangen. De jury, die de binnengekomen inzendingen zal moeten beoordelen, Ned. Gemeenten congresseren Het probleem der industrialisatie Gistermorgen is in Assen een aan vang gemaakt met het tweedaags congres van de Ned. Vereniging voor Gemeentebelangen. Het voorzitter schap berustte bij de Commissaris der Koningin in de provincie Gel derland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Na een kort openingswoord zei de voorzitter dat nu reeds 500 gemeen ten bij de Ned. vereniging zijn aan gesloten; in het afgelopen jaar tra den weer 130 nieuwe leden toe. Hij belichtte het industrialisatiepro bleem, dat primair uiteraard een eco nomisch aspect heeft doch dat de maatschappelijk structuur niet min der belangrijk is. Mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Emmen, hield een inleiding over de industrialisatieproblemen ten plattelande. De geschiktheid van de werklozen om over te schakelen op fabrieksar beid vormde eveneens een probleem. Spr. vroeg zich af: „Hoe staat het met de „spirit" van het platteland ten opzichte van de industrie?". Mr. Gaarlandt kwam tot de conclusie dat het bestuur van een plattelandsge meente, die gaat industrialiseren, er altijd voor moet zorgen, dat het ge meentelijk apparaat zo wordt inge steld, dat het de vraagstukken, aan dit alles verbonden, vóór blijft. Wat de huishoudelijke agenda be treft kan worden medegedeeld, dat de heren A. Volgel, directeur van de bank voor Nederlandse gemeenten te 's Gravenhage, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, burgemeester van Nijmegen en J. C. Haspels, burgemeester vara Bussum als bestuursleden werden herkozen. Als bestuurslid werd geko zen de heer F. A. J. van Oers, bur gemeester van Oosterhout, terwijl voorts aan het bestuur werd toege voegd dr. F. A. Helmstrijd, griffier van de staten van Zuid-Holland te Den Haag. Na afloop van de middagvergade ring werd het gezelschap officieel ten gemeentehuize ontvangen door de burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu die in zijn toespraak zei dat het werk van de Ned. vereni ging niet alleen van groot belang is bestaat uit Hella S. Haasse, Han G. Hoekstra, J. J. van Mechelen en I voor de gemeenteambtenaren, doch twee commissieleden Chr. Leeflang ook voor de gemeenten en de ge en W. J. Schouten. I meenschap.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6