Kerken, kerken, kerken moéten er komen Buitenwijken van steden groeien met Amerikaanse snelheid Zorgen groeien bisschop over 't hoofd VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gezien de urgentie zouden van September 1952 tot. September 1953 de volgende projecten, waarvoor door het Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem gelden beschik baar gesteld moeten worden, op het gebied van kerkenbouw ten uitvoer moeten worden gelegd in de vol gende urgentie-volgorde. a. krachtens herbouwregeling. 1. Rotterdam, H.H. Antonius en Rosalia (Bosje) (kerk en pas torie). 2. Den Haag, Morgenstond (kerk en pastorie). 3. Rotterdam, Overschie (kerk en pastorie). 4. Den Haag, Bezuidenhout (zon der medewerking van het fonds) b. Nieuwbouw: 1. Den Haag, Moerwijk (kerk). 2. Bloemendaal (kerk en pastorie) 3. Amsterdam, Slotermeer (kerk en pastorie). 4. Den Haag, Leijenburg (kerk en pastorie). 5. Krommenie^ (kerk en pastorie). 6. Bakkum (pastorie). 7. Den Haag, H. Paulus (kerk en pastorie). 8. Voorburg, Prinses Marianne- laan (kerk en pastorie). 9. Zwaagdijk (zonder medewer king van het fonds). 10. Middenmeer (id.). In het onderstaande wordt voor iedere kerk beknopt een overzicht gegeven van de redenen, waarom in de periode 19521953 tot bouw moet worden overgegaan. De kerken zijn hier niet naar urgentie volgorde, maar per plaats gegroepeerd. ROTTERDAM, H.H. ANTONIUS EN ROSALIA. In 1940 werden bij het bombarde ment in Rotterdam in totaal 6 ker ken verwoest. Voor de Rotterdamse cityparo chies werd tot nog toe door noodop lossingen in het tekort aan kerkge legenheid voorzien. In de periode 19521953 zal een van deze citykor- ken herbouwd worder;, n.l. de kerk van het Bosje, toegewijd aan de H.H. Antonius en Rosalia. Deze kerk zal worden herbouwd aan dè Hofdijk tussen de Schoterbosstraat en de Al- mondestraat. Het aantal plaatsen voor de nieuwe Bosjeskerk is vast gesteld op 902. De parochie zal in totaal ongeveer 6000 parochianen tellen. Deze herbouw is noodzakelijk ge worden door de -noodtoestand van de noodkerk (een oude schiettent). Bovendien heeft de herbouw van woningen in deze omgeving grote omvang aangenomen (Jonker Frans straat e.o.) ROTTERDAM, OVERSCHIE. In Overschie werd de bouw van een nieuwe kerk urgent door de grootscheepse uitbreidingen, welke hier door de gemeente Rotterdam werden en worden gerealiseerd. Vóór 1941 ontwikkelde Overschie zich tot een forensendorp van Rot terdam, na de annexatie werd het uitbreidingsplan grondig herzien en werd Overschie, inzonderheid de Kleinpolder, bestemd voor het op nemen van arbeiders, die in de in middels tot industrieterrein bestem de Spaanse polder, een werkkring zouden vinden. Verwacht mag wor den, dat binnen afzienbare tijd in Overschie ruim 33.000 personen woonachtig zullen zijn, en dat Over schie met het Rotterdamse woonge bied met Amerikaanse snelheid zal vastgroeien. Het totaal aantal katho lieken zal dan ongeveer 8750 bedra gen, waarvan in de nieuwe parochie Sömmige stads-noodkerken zijn Zondags zo vol, dat er niemand meer bij kan. 6500, ofwel nog ruim 3300 meer dan op 1 Januari 1952. Reeds op het ogenblik is de pa rochiekerk van St. Petrus Banden te Overschie zo klein, dat de toestand onhoudbaar is. Besloten werd daarom, gezien de grote omvang en het snelle tempo, waarin de uitbreidingen gerealiseerd worden, zo spoedig mogelijk tot de bouw van een nieuwe kerk over te gaan. Deze nieuwe kerk zal in totaal 988 zitplaatsen tellen en centraal in de nieuwe wijk gesitueerd worden. DEN HAAG. In 1951 alleen werden in Den Haag in totaal niet minder dan 4000 nieu we woningen gebouwd. De gemeente Den Haag breidt zich dus zeer snel en wel voornamelijk in Westelijke richting uit, omdat juist in deze richting, althans op dit moment, practisch de enige mogelijkheid ligt om nieuwe stadswijken te projecte ren. De belangrijkste Haagse 1 '.brei- dingen in Westelijke richtin^ z..jn op dit moment: Leijenburg, Moerwijk en Morgenstond. a. Leijenburg. In de wijk Leijenburg-Rustenburg IV is een nieuwe parochie dringend nodig. De parochie H. Theresia van het Kind Jezus waar een gedeelte van deze wijk thans onder ressor teert, telt op het ogenblik niet min der dan 11.000 parochianen. En nog steeds gaan de uitbreidingen in de ze wijk verder. Juist in verband met de voorlopig nog niet plaats vindende voltooiing van de wijk is besloten in Leijen burg over te gaan tot de bouw van een gedeelte van de definitieve kerk met intotaal 750 plaatsen. Uiteinde lijk, wanneer het gebied is volge bouwd, zal deze parochie waar schijnlijk 6500 a 7000 parochianen tellen. Door Mgr. Huibers is onlangs de zeereerwaarde heer J. Metzelaar be noemd tot bouwpastoor voor deze nieuwe parochie. De katholieke be woners van deze wijk zullen per soonlijk worden uitgenodigd om aan wezig te zijn bij het Pontificaal Lof, hetwelk Z.H.E. Mgr. Huibers zal op- j dragen op Kerkenbouw-Zondag te 5 uur in de kerk van de H. Theresia aan de Apeldoornselaan. b. Moerwijk (parochie O. L. Vr. van het Allerh. Sacrament) De Moerwijk zal waarschijnlijk dit jaar of uiterlijk volgend jaar gereed komen. In totaal zijn hier dan in en kele jaren tijd 7500 woningen ge bouwd, waarvan ook een belangrijk aantal door de katholieke woning bouwvereniging, welke uitmunten door voortreffelijke architectuur en rationele indeling. Het houten noodkerkje, vervaar digd uit materiaal, afkomstig van de vroegere bedevaartskerk in Den Briel kon onmogelijk ook maar enigszins voldoen om het aantal kerkgangers uit deze wijk op te van gen. Het aantal parochianen bedroeg op 1 Januari 1952 reeds meer dan 7.000. De bouw van een definitieve parochiekerk is daarom hoogst ur gent en met de werkzaamheden is dan ook reeds enige maanden gele den een aanvang gemaakt. Op 14 September a.s., de 3e Kerkenbouw- Zondag, zal Z.H.Exc. Mgr. Huibers de plechtige eerste steenlegging van deze kerk verrichten. Verwacht mag worden, dat de kerk medio 1953 gereed zal komen. Deze parochie, welke door de Paters van het Allerheiligst Sacrament uit Brakkenstein verzorgd wordt, zal na voltooiing van de wijk bijna 10.000 parochianen tellen. In verband met de grootte van de parochie is door de architect Ir v. d. Laan onder de kerk een crypte ontworpen, met in totaal 300 zitplaatsen, welke even- tueel ook als kinderkerk dienst kan doen. Dit laatste is vooral ook in de ze wijk, waar 62% van de kinderen katholiek is, een gunstige oplossing. De nieuwe kerk, welke 1200 zitplaat sen zal tellen, zal komen te liggen vlak bij het kruispunt van twee gro te hoofdaders, in de Moerwijk. n.l. de Erasmusweg en de Middachten- weg, omringd door woningen van de katholieke woningbouwvereniging. c. Morgenstond. Ten Westen van de Moerwijk, welke haar voltooiing nadert, is men reeds begonnen met de bouw van de nieuwe wijk Morgenstond. In Sep tember 1952 zullen hier ongeveer 1000 woningen gereed zijn, in Sep tember 1953 waarschijnlijk al onge veer 4000. In-1955 zal deze wijk reeds geheel voltooid zijn. In totaal zal deze wijk, naar bere keningen hebben uitgewezen, na vol- toooiing ongeveer 10.000 katholieken tellen. Gezien het snelle tempo van deze wijk is het dringend noodzakelijk daar reeds volgend jaar, wanneer het aantal katholieken waarschijnlijk de 3000 al zal overtreffen, een voor ziening te treffen. De bouw van een noodkerk heeft hier betrekkelijk weinig zin, daar de wijk in enkele jaren gereed zal komen. De bouw van een nieuwe kerk in deze wijk is des te meer urgent, ge zien de geïsoleerde ligging en de grote afstand tot reeds bestaande kerken. De nieuwe parochiekerk, welke in totaal ruim 1300 plaatsen zal gaan tellen, is dank zij de ruime mede werking van de Dienst voor Stads ontwikkeling der gemeente 's-Gra- venhage gesitueerd in het hart van de nieuwe wijk aan de Leijweg, hoofdader, welke deze wijk van Noord naar Zuid doorkruist. Zowel in Moerwijk als in Morgen stond zijn de geprojecteerde nieuwe parochies van zeer grote omvang 10.000 parochianen). Uit zielzorg- oogpunt zou het veel beter geweest zijn, wanneer hier kleinere parochies gerealiseerd hadden kunnen worden. Het tekort aan financiële middelen heeft het Bisdom echter gedwongen tot deze noodmaatregel zijn toe vlucht te nemen. BLOEMENDAAL. De parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal met thans ruim 3000 parochianen heeft sinds haar oprichting in 1917 nog steeds niet de beschikking gehad over een volwaardig Godshuis. Het huidige kerkgebouw aan de Zomer- zorglaan, dat reeds meer dan 30 jaar dienst doet, is een noodvoorziening en telt slechts 410 plaatsen, hetgeen voor deze parochie veel te weinig is. Reeds direct na de eerste wereld oorlog bestonden er plannen om te komen tot de bouw van een defini tieve nieuwe kerk. Door allerlei om standigheden konden deze plannen nog steeds niet ten uitvoer gelegd worden. De nieuwe kerk, welke 850 zitplaatsen zal tellen zal verrijzen op het door de fam. Bispinck geschon ken terrein aan de Korte Klever laan. AMSTERDAM-SLOTERMEER. In Amsterdam is men begonnen aan de bouw van enkele „tuinste den" buiten de Ringspoorbaan. De eerste te realiseren tuinstad is het plan Slotermeer. Gezien het snelle tempo, waarin de uitbreidin gen gerealiseerd worden, is het vol gend jaar de bouw van een nieuwe katholieke kerk in dit gebied een dringende noodzakelijkheid De nieuwe parochie in de Slotermeer zal ongeveer 5000 parochianen tel len. De te bouwen kerk zal centraal komen te liggen in het Noordelijk gedeelte van het uitbreidingsplan- Slotermeer en zichtbaar zijn vanaf de Haarlemmerweg. De grootte van deze kerk is bepaald op ongeveer 800 zitplaatsen. Tot bouwpastoor is door Z.H. Exc. Mgr. Huibers be noemd de zeereerwaarde heer H. J. A. Koopman, welke zich tijdelijk heeft gevestigd in de pastorie van Halfweg. KROMMENIE. De reeds 70 jaar oude parochie kerk van Krommenie vertoont vele bouwkundige gebreken, b.v. de bal ken van de kerkvloer zijn totaal ver rot, de kalk van het plafond valt in grote stukken naar beneden, enz. Bovendien heeft de kerk slechts één uitgang en zitten de mensen boven op elkaar: in de lange banken zitten in plaats van normaal elf dikwijls 14 a 15 personen. De nood wordt echter door de groei van deze door links radicalisme be dreigde industriegemeente (bij de laatste verkiezingen stemde meer dan 28% op de C P.N.) steeds drin gender: de huidige kerk met haar 325 zitplaatsen voor ruim 3000 paro chianen is veel te klein geworden. Bovendien moet erop gerekend worden, dat de groei van Kromme nie zich in de toekomst nog zal door zetten, PASTORIE BAKKUM. In het snel gegroeide dorp Bak kum is reeds een nieuwe parochie kerk gereed gekomen. Gebrek aan bouwvolume en financiële middelen hebben echter belet dat tegelijker tijd de pastorie gebouwd kon wor den. De geestelijkheid is vanzelf sprekend hierdoor in haar zielzorg uitoefening gehinderd. Pastoor J. de Wit heeft mede vanwege de geeste lijke verzorging van het provinciaal ziekenhuis (psychiatrische inrich ting) „Duinenbosch" assistentie no dig van twee kapelaans. In de hui dige behuizing is echter ternauwer nood plaats voor de parochieherder alléén. DEN HAAG, H. PAULUS In 1945 is in West-'s Gravenhage de Paulusparochie opgericht, welke werd afgescheiden van de parochies H. Familie en H. Theresia van het Kind Jezus te Den Haag en O. L. Vr. Hemelvaart te Loosduinen. Als pa rochiekerk fungeert heden een nood kerk, gelegen op een ingebouwd ter rein aan de Haagweg. Bouwpastoor Moolenaar heeft een gedeelte van een flat aan de Thorbeckelaan in ge bruik. De bouw van de definitieve kerk en pastorie zijn dringend nodig, me de gezien de uitbreidingen, welke gedurende de laatste jaren binnen het parochiegebied tot stand rijn ge komen en welke de eerstkomende jaren nog te verwachten zijn. Uiteindelijk zal de parochie waar schijnlijk ongeveer 4600 parochianen tellen. Het aantal zitplaatsen in de nieuwe kerk bedraagt ongeveer 900. Na zeer veel inspanning is het gelukt dank zij de medewerking van de Dienst voor Stadsontwikkeling te 's-Gravenhage een geschikt ter rein voor een kerk te verkrijgen, VOORBURG PRINSES MARIANNELAAN. Tussen de parochie van de H. Bo- nifacius te Rijswijk en deze van O. L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg ligt een gedeelte van de gemeenten Voorburg en Rijswijk, dat op betrek kelijk grote afstand ligt van deze beide kerken. Bovendien vinden in beide parochies nog uitbreidingen plaats, zodat deze op den du r veel te groot zullen worden c.q. reeds zijn; de parochie Rijswijk telt thans b.v. reeds meer dan 10.000 parochia nen. Om de parochie van de H. Boni- facius te Rijswijk en deze van O. L. Vr. Hemelvaart te Voorburg te ver lichten, zal het nodig zijn te komen tot de oprichting van een nieuwe parochie, waarvan de ker^ gevestigd zal worden bij de Prinses Marianne- laan, hoek Arentsburglaan. Deze pa rochie zal waarschijnlijk in totaal ongeveer 3500 a 4000 parochianen tellen. De nieuwe kerk zal ongeveer 750 zitplaatsen groot worden. Deken Reynen van Schiedam plaatst oorkonde in eerste steen van nieuwe kerk te Vlaardingen. EEN BLIK IN NAASTE TOEKOMST Naast de projecten, welke in het jaar 19521953 verwezenlijkt moe ten worden, zijn er andere proble men over het gehele Bisdom Haar lem verspreid, welke de aandacht en vaak een spoedige voorziening vragen. In het hierna volgend over zicht zullen een aantal van deze projecten kort worden samengevat. In eerste instantie zijn het weer de drie grote stedelijke agglomera ties Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, welke door hun steeds verder gaande uitbreidingen de aandacht van de bisschoppelijke situerings- commissie blijven vragen. A. AMSTERDAM. In totaal zijn in Amsterdam-West buiten de Ringspoorbaan vier tuin steden geprojecteerd. Buiten het reeds vermelde plan-Slotermeer zijn dit Geuzenveld, Slotervaart en dorp. Het totaal aantal katholieken in deze vier tuinsteden zal waar s'chijnlijk ruim 35.000 bedragen op een bevolking van bijna 110.000 per sonen. In totaal zijn in dit stadsge deelte 6 parochies nodig en deze enorme groei te verwerken, waar van één zoals boven vermeld - in de periode 19521953 gerealiseerd zal worden. Gezien het snelle bouw- tempo zal in de volgende periode in Slotermeer al een tweede kerk moe ten verrijzen. In elk van de tuinste den Geuzenveld en Slotervaart zal één nieuwe parochie voldoende zijn, in Osdorp zullen twee nieuwe pa rochies nodig zijn. Daarnaast zal ook t.z.t. binnen de ringspoorbaan (in de voormalige „Overtoomse polder") waarschijnlijk een nieuwe parochie wenselijk zijn, wanneer de geprojecteerde uitbrei dingen uitgevoerd worden. B. ROTTERDAM EN HET GE BIED ROND DE NIEUWE WA TERWEG. Naast de city-herbouw wordt ook aan de buitenkant der stad flink ge bouwd. De uitbreiding van Over schie is reeds hierboven vermeld De uitbreidingen te Schiebroek wa ren reeds voorzien bij de bouw der kerk aldaar in 1942. Echter aan de Zuidrand van de stad wordt thans ook in snel tempo gebouwd. Ver wacht worden o.m. voor Hoogvliet 1400 woningen, te Pendrecht 5300, in Zuid wijk 7000 en in Lombard ij en 5500, terwijl daarnaast nog enige honderden woningen o.a. te IJssel monde, Pernis en Heyplaat worden verwacht. Het is niet overdreven aan te ne men, dat alleen aan deze Zuidrand van Rotterdam binnen enkele jaren tenminste vier kerken gebouwd zul len moeten worden. SCHIEDAM Door grote uitbreidingen te Schie dam wordt de vraag naar een kerk voor Nieuwland-West -f een gedeel te der oude wijk rond de Burge meester Knappertlaan dringend. In Nieuwland-Oost zal waarschijnlijk mettertijd nog een kerk nodig zijn, terwijl de uitbreidingsplannen rond de kom van de voormalige gemeen te Kethel eveneens t.z.t. kerkbouw nodig maken. VLAARDINGEN De industriële ontwikkeling van het Waterweggebied doet zich wat woningbouw betreft naar verhou ding nog het sterkst gevoelen in Vlaardingen. Deze gemeente, die bij de Volkstelling ongeveer 45.000 in woners telde, heeft thans volgens laatste gegevens reeds een inwo nertal van rond 55.000, terwijl nog voor 1970 een aanwas tot zelfs 80.000 wordt genoemd. Op de dag, dat de eerste steen werd gelegd voor Vlaar- dingen's tweede katholieke kerk, werden namens het Bisdom onder handelingen gevoerd met de ge meente tot reservering van terrein, niet voor de derde, maar zelfs voor de vierde katholieke kerk in Vlaar dingen. Aangezien de gemeente reeds twee jaar op het eigen bouwplan vóór is, zal de spoedige realisering van kerkenbouw in Vlaardingen- Oost voor de derde kerk een gebie dende eis zijn, terwijl de vierde kerk niet lang daarna moet volgen. DEN HAAG EN OMGEVING Behalve de reeds vermelde uit breidingsplannen zijn op korte ter mijn in Den Haag en omgeving nog de volgende grote uitbreidingen te verwachten: a. In 's-Gravenhage zelf: Bouwlust (incl. Vrederust en Beerestein) 11.700 woningen; Waldeck 6.000 woningen; Mariahoeve-Landscheiding 6.900 woningen, b In Voorburg: Binnen- en Bovenveenpolder I, II en III 6.400 woningen; Binnen- en Bovenveenpolder IV 4.500 woningen, c In Rijswijk: Te Werve 7.200 woningen. Dit betekent, dat in de uitbreidin gen in de Haagse agglomeratie op korte termijn nog 7 nieuwe kerken gebouwd moeten worden, waarvan in 's-Gravenhage 4, in Voorburg 2 en in Rijswijk één voor in totaal min stens 45.000 katholieken. Van deze 7 kerken zullen er waarschijnlijk 5 al binnen enkele jaren gebouwd moeten worden. Hierbij zijn dan nog niet mede- gerekend de uitbreidingen van Leid- schendam en Wateringen, waar de vestiging van een nieuwe kerk even eens de aandacht van de situerings- commissie heeft. LANGS HET NOORDZEEKANAAL Naast de stedelijke agglomeraties is het vooral ook hot industriegebied langs het Noordzcekanaal, dat door zijn sprongsgewijze groei op korte termijn nieuwe kerkelijke voorzie ningen nodig heeft. Het hoogovencomplex te Velsen zal de eerstkomende decennia een enorme uitbreiding ondergaan waar door het aantal werknemers in dit bedrijf met 13.000 zal toenemen. Ingevolge deze uitbreidingen mag verwacht worden, dat het aantal ka tholieken in dit gebied tussen Be verwijk en Heemskerk met rond 45.000 zal toenemen, hetgeen neer komt op tenminste 7 a 8 nieuwe kerken, waarvan tijdens het tienja renplan waarschijnlijk ongeveer 3 kerken gerealiseerd zullen moeten worden. Het is van de grootste betekenis, dat in dit immense project, dat als 'n tweede mijngebied uit de grond ver rijst, de kerken op de juiste plaats en rekening houdende met de alge hele ontwikkeling van het gebied, gesitueerd worden. Ook in het gedeelte van de IJ- mond, gelegen ten Z. van het Noord- zeekanaal, zijn de uitbreidingen van een dergelijke omvang, dat aller waarschijnlijkst ook hier behoefte zal bestaan aan nieuwe kerken. Met name kan hier worden gedacht aan Santpoort-Station en aan de uitbreidingen in het Zuidelijk ge deelte van IJmuiden. Buiten de reeds genoemde pro jecten hebben ook o.a. de navolgen de nog de aandacht van de situ- eringscommissie a. Delft, waar de groei van het aantal katholieken o.a. in het Weste lijk gedeelte (Westplantsoen e.o.) om kerkelijke voorzieningen vraagt; b. Haarlem, waar in de Amster damse Buurt èn in Haarlem-Noord de parochies nog slechts met de grootste moeite de aanwas van de katholieke bevolking kunnen op vangen; c. Leiden, waaraan door de situ- eringscommissfe momenteel alle aan dacht geschonken wordt om te ko men tot de meest voor de hand lig gende oplossing voor de parochiële herindeling. In ieder geval zal in de loop der jaren in Leiden Zuid-West, waar In de uitbreidingen nog 5.000 katholieken bij zullen komen, een nieuwe kerk moeten verrijzen; d. Gouda, waar ten N. van het sta tion een nieuwe wijk verrijst, met uiteindelijk 3500 katholieken, welke t.z.t. een nieuwe kerk behoe ven; e. Den Helder, waar in de z.g. Nieuwstad een terrein voor een der de parochiekerk gereserveerd is, welke deze gehele wijk, waarin naar berekening ra voltooiing 4.000 katholieken zullen wonen, zal ver zorgen f. Purmerend, waar o.a. in verband met de groei van-het aantal katho lieken in Z.O. Beemster de bestaan de toestand zeer moeilijk nog lang kan worden gehandhaafd; g. Alphen aan den Rijn, waar ver wacht mag worden, dat binnen het tienjarenplan ook een nieuwe kerk nodig zal worden gezien de uitbrei dingen, welke een verwachte toene ming van het aantal katholieken m^ 2.800 met zich brengen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5