DUINSTREEK Noordwijkerhout is uitgefeest De vooruitzichten voor Nederlandse boeren in Canada HOE VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Laatste dag was de moeite waard De oranjefeesten zijn dit jaar wel met er? mooi herfstweer begunstigd geworden. Dit heeft zeer zeker bijge dragen tot het welslagen der feeste lijkheden. Dondermorgcn om 9 uur was er weer veel belangstelling voor de zeepkistenrace. Niet echter van deel nemers. No.g geen tien jongens had den de moed gehad om een wagentje in elkaar te prutsen. De animo voor zeepkisten raakt er af en het bestuur van de Oranjevereniging zal er wel licht goed aan doen, een ander jon gensspel te verzinnen, dat meer deel nemers trekt. De eerste prijs werd gewonnen door C. Duivenvoorden, de 2e door J. van der Zwart en de 3e door P. v. d. Burg, alle drie met hun „duwer". De uitslag van het spel „Ringrijden met versierde fietsen", voor meisjes, waarvoor in de 80 deelnemers' zich hadden aangemeld, was als volgt: Versiering: le pr. Mej. Zonneveld, 2e H. v. d. Sleet, 3e. B. v. d. Voet, 4e. R. Knoppert, 5e. Rie Kemming, 6e. A, Kerkvliet. De jury had geen gemakkelijke taak, de meeste fietsen waren prach tig versierd zodat 6 prijzen beschik baar waren. De uitslag van het steken was: 1. T. Warmerdam, 2. A. Duivenvoorde, 3. L. Drama. Bij het ringrijden voor heren per fiets was nr. 1 Joop v. d. Berg, 2. C. v. d. Bosch, 3. T. Heemskerk. Het touwtrekken gaf weer een hef tige strijd te zien en de belangstel ling van de zijde van het publiek voor de zes ploegen van 4 personen, welke zich in de strijd hadden ge worpen, was enorm. De ploeg van W. Heemskerk was nr. 1 en sleepte 40 in de wacht, 2e was de ploeg van J. van Schie, 30 en 3e de ploeg van J. v. d. Meij, 20. Waren er aanvankelijk maar 10 gehuwde dames, die zich hadden op gegeven voor het 'spel popaankleden met kinderwagenrijden, de dames, die eerst toe wilden kijken, lieten het er niet bij zitten en er gaven zich nog een flink aantal op. Het was 'n vermakelijk spel. De uitslag was als volgt: ie pr. Mevr. Van der Niet-Van der Tang, 2e. Mevr. Jansen-Vallen, 3e Mievr. Heemskerk. Het spel „Ringrijden met versierde tilbury's" is aan het verlopen, slechts 7 deelnemers waren er. le Prijs van de versiering: J. Landman, 2e. G. v. Leeuwen, 3e. W. Dobbe. Steken: le pr. G. van Leeuwen, 2e W. Buschman, 3e. J. Landman. De ringrijderij met versierde auto's Dodelijk ongeluk bij Oegstgeest Gisteravond Is de 44-jarige heer B. W. G. Citroen uit Amsterdam, bestuurder van een personenauto, bij een verkeersongeval op de rijks weg AmsterdamDen Haag nabij Oegstgeest om het leven gekomen. De door de heer C. bestuurde per sonenauto reed omstreeks 20.15 uur niet grote snelheid in de richting Den Haag. Plots stuurde hij zijn wa gen naar de linker weghelft en kwam in botsing met een uit tegen overgestelde richting' naderende melkwagen uit Den Haag, bestuurd door de 24-jarige J. van Nieuwkoop. Na deze aanrijding botste een uit de richting Amsterdam komende vracht auto uit Lisse op de achterzijde van de melkauto. De heer C. overleed ter plaatse. De chauffeur van de melkauto liep enige hoofdwonden op en werd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht. De materiële schade was zeer groot. Geboren: Lucia Adriana d. van H. A. Hoogervorst en P. P. van den Burg; Marianne d. van J. O. Gra- vesen en B. Hoenegaard. Ondertrouwd: H. Janssen 23 j., te Valkenburg Z.H., en W. A. Olivier 23 j.; J. Hahndiek 39 j., te Utrecht, en C. M. den Haan 30 j. Getrouwd: Th. van Sprang en S. P. H. Nortier; A. Otgaar en J. Breg- man; W. J. Jansen en M. Kooreman. Overleden: A. E. de Wolf echtg. van D. Bergman, 76 j., won. te Lei den. geleek wel een bloemencorso. Het was een lust voor het oog. Er waren een 30-tal deelnemers. Het was voor de jury wederom geen gemakkelijke taak en de O.V. zag zich, door de grote deelname en de prachtige wa gens, wel genoodzaakt, een paar prij zen er bij te voegen voor de versie ring, le pr. H. v. d. Berg, 2e, C. v. d. Berg, 3e. P. van Leeuwen, 4e. J. v. d. Berg, 5. P. v. d. Berg, 6e. W. v. d. Burg. De uitslag van het steken was: 1. G. van Leeuwen, 2. L. M. Bergman, 3. P. van Leeuwen. Voor het zwemmen in de Zanderij was grote belangstelling. Voor de 100 meter schoolslag was de uitslag als volgt: 1. Jan Slingerland, 2, Huib Heemskerk, 3. P. Laros. Zwemmen 500 meter vrije slag: 1. G. Bouwmeester, 2, J. Bouwmeester, 3. J. Heemskerk. De uitslag van de gehouden „Oran- jevlucht" voor postduiven vanaf Roo sendaal was: le pr. C. P. van den Berg, wisselbeker; 2e. A. Duiven voorde, 3. K. Heshof, 4. K. Nulkes, 5. Pav. St. Jan, 6. Jac Peeters, 7. J. Plug, 8 en 9. P. Duivenvoorde Pzn., 10. Br Kok. Om 8 uur des avonds had op het schoolplein van de N.H. school de uitreiking van de prijzen plaats. Dit geschiedde door burgemeester Van der Weijden. Om 10 uur volgd tot slot een prachtig vuurwerk, dat dui zenden mensen trok uit de omgeving. DE ZILK Tegen elkaar gebotst. Twee wielrijders renden nog wel zon der rijwielverlichting! langs de Zilkerduinweg. Zij botsten tegen elkaar, sloegen tegen de grond en bleven bewusteloos liggen. Toen ze weer bijkwamen bleek het nog mee te vallen, maar de fietsen waren totaal vernield. LEIDSCHENDAM Koninklijke onderscheiding. Ter gelegenheid van zijn 40 jarig dienst- jubileum bij de graanhandel Blonk is de heer C, van der Heijden ko ninklijk onderscheiden met de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De uitrei king had plaats te zijnen huize met grote belangstelling van vrienden en bekenden. De heer v. d. Heijden was behalve ijverig medewerker van de firma Blonk ook in het sociaal en charitatief leven actief. Zo was hij 23 jaar secretaris van'de Leidschen- damse afd. van de R.K. Volksbond en ook 30 jaar secretaris van „Her wonnen Levenskracht." NOORDWIJK KON. MIJ VAN TUINBOUW. Gisteravond had in het „Hof van Holland" de maandelijkse bijeen komst plaats, waarvoor een goede belangstelling bestond. Op deze bij eenkomt waren tevens de schoolflo- ralia en de door de leden gekweek te chrysanthen opgesteld zodat de zaal een feestelijk aanzien had. De voorzitter kon in zijn openingswoord zijn vreugde uitspreken over de goe de deelnamen en mooie inzendingen van de schoolfloralia en het spreek woord „De aanhouder wint" kwam bij deze zeker tot zijn recht. Spr. memoreerde nog de excursie naar de de. Willem v. d. Bergstichting en stelde in het uit zicht, dat in het komende voorjaar, dit nogmaals herhaald zal worden. Medegedeeld werd dat de eindles der Bindcursus gehouden zal worden op 19 Sept., terwijl op 20 Sept. een tentoonstelling gehouden zal wor den van de werkstukken, waaraan ook oud-cursisten kunnen deelne men. De uitslag van de schoolfloralia is als volgt: 1. R.K. Jongensschool, 2. R.K, Meisjesschool, 3. Wilhelmina- school, 4. Chr. ULO-school, 5. Open bare School, 6. Herv. School, 7. R.K. ULO, 8. Mr dr v. d. Bergstichting, 9, Christus Koningschool. Individuele prijzen: 1. W. Steen voorden, 2. Deetje Wassenaar, 3. Cle mentine v. d. Hoonaard. Uitslag Chrysantenkeurig: 1. J Noordermeer, 2. J. Schipper, 3. Arie Lindhout, 4. J. Lindhout. Na de prijsuitreiking beveelde de heer W. Braun aan de deelname aan de a.s. Tuinbouwcursussen, terwijl de heren J. v. d. Burg en P. v. Bo- hemen de ingezonden planten en bloemen bespraken. Oranjevereniging. De Oranje vereniging Noordwijk-binnen heeft op 2425 Sept. en 1. en 2 October a.s. een 4-tal toneelavonden georgani seerd, welke verzorgd zullen wor den door de Noordwijkse Toneel veren. H.T.J.O.S. Opgevoerd zal worden het bekende stuk „De Spooktrein. SASSENHEIM EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER VAN DER VLUGT Zaterdag om 6.30 uur wordt de neomyst pater Van der Vlugt bij „Huize Sint Bernardus" verwacht. Van hieruit gaat het met „Adest Mu- sica" voorop in optocht naar de kerk, waar om 7 uur een Plechtig Lof wordt gecelebreerd. Op iedere plaats in de kerk ligt een vel papier, waar op o.m. het welkomstlied is gedrukt. De parochianen worden verwacht dit lied uit volle borst mee te zin gen. U gelieve dit vel papier mee naar huis te nemen, daar hierop ook liederen zijn afgedrukt, welke Zon dag worden gezongen. Zondag om 10 uur draagt de neomyst zijn Eer ste Plechtige H. Mis op. Men wordt verzocht zoveel mogelijk hierbij aan wezig te zijn. In het K.S.A.-gebouw is er van 3.30 af tot aan het Lof van 5 uur gelegenheid de neomyst geluk te wensen. Tevens is hier dan gelegenheid het parochiegeschenk te bewonderen. Iedere parochiaan is op de receptie van harte welkom. Om 5 uur wordt een Plechtig Lof opgedragen. De parochianen worden verzocht beide dagen de vlag, eventueel met de Pausaijjke wimpel, uit te stekén. Programma Oranjefeesten. Nu de drukte van de export achter de rug is gaat Sassenheim z'n jaarlijkse Oranjefeesten vieren. Deze feesten worden gehouden op 24 en 25 Sep tember a.s. Naast de vele vermake lijkheden, die op het terrein aahwe- zig zullen zijn, zullen ook weer ver schillende volksspelen gehouden worden. Het programma voor deze twee dagen luidt als volgt: 24 September: 9 uur leerlingen van de Kleuterscholen doen spelletjes op eigen terreinen. 9.30 Officiële ope ning bij het Raadhuis door de bur- gemeestèr, gevolgd door de traditio nele kinderoptocht. De optocht ein digt op het feestterrein en wordt in de miadag gevolgd door kinderspelen als matjesrace, ruiter te paard, zak- lopen, stoelendans enz. 25 September staat in het teken van de spelen voor groteren, waar bij het tobbesteken en touwtrekken een belangrijke plaats innemen. Om 8 uur 's avonds wordt die dag een concert door de Chr. Mondaccor- deonvereniging „Excelsior" o.l.v. de heer J. F. Kriek gegeven en tot slot is er om 11 uur een fantastisch groot vuurwerk op het feestterrein. VOORSCHOTEN Dc Zwaluw (Voorschoten). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Roermond (navluchten); ge lost om 10.45 met Z.O. wind; eerste 12.43.9, snelheid 1263,33 meter; laat ste 13.0.2, snelheid 1103,40 meter. Uitslag: V. L. Pierlot 1, 2, 10; G. Schrijvers 3, 22; K. I. Waasdorp 4, 9; J. P. v. d. Assem 5, 8, 11, 16, 17, 18, 23; J. Kusters 6, 20; Fr. Hendriks 7, 13, 14, 25. WARMOND Tafeltennis. De tafeltennisver. „Steeds Vooruit" opent a.s. Maan dagavond 7 uur het tafeltennissei- zoen '52-'53 in de gem. gymnastiek zaal. Er wordt nu drie avonden in de week gespeeld op vijf tafels. Voor de junioren uitsluitend Maandag- en Woensdagavond van 78 uur. Nieu we leden kunnen zich opgeven op de betreffende trainingsavonden bij één van de bestuursleden. WASSENAAR Floraliatentoonstelling Donderdag werd in het Wapen van Wassenaar de tentoonstelling gehou den van planten, door de Floraliaver- eniging Wassenaar uitgereikt aan jongeren en ouderen, om thuis of op school op te kweken. Er werden on geveer 400 planten ingezonden en de jury van deskundigen, die te beslis sen had over de toekenning van de vele prijzen, die door de vereniging waren beschikbaar gesteld, had een verre van eenvoudige taak. De inzendingen waren door de le. den van het bestuur op smaakvolle wijze gerangschikt in de zaal van het Wapen van Wassenaar. Door het aan brengen van een grasrand, werd een aardig effect verkregen. De voornaamste bekroningen wa ren: Genranium (Pelargonium zo nale): 1. Adrie Beyersbergen, 2. Hen ny v .d. Ploeg, 3. Arnold v. d. Ploeg. Henk Renkema, 5. Jan Biezen. Fuchsia's: 1. Jan Biezen, 2. Henny v. d. Ploeg, 3. Henk Renkema, 4. Pim Eevers, 5. Rietje ter Burg. Afrikanen: 1. Adrie Beyersbergen, 2. Henny v. d. Ploeg, 3. Arnold v. d. Ploeg, 4. Ni co van Bommel, 5. A. Dijwstra. Age- ratum: 1. Henny v. d. Ploeg, 2. Farns van Bommel, 3. S. van Bommel, 4. Rietje ter Burg, 5. Adrie Beyersber gen. Coleus: 1. Anneke Butterman, 2. Annie v. d. Dool, 3. Wieger van Zanten, 4. Vera v. d. Spek, 5. Henny v. d. Ploeg. De prijzen voor de volwassenen vielen aan de volgende inzenders ten deel: Ster van Bethlehem: 1. me vrouw Zeedijk, 2. mevrouw v. d. Ploeg, 3. mevr. v. d. Lely. Varen (pteris arcmula): 1. mevr. van Eg- mond, 2. Jan v. d. Lely, 3. mevr. Rijs- dijk. Cineraria: 1. mevr. van Eg- mónd, 2. mevr. Th. P. van der Lee, 3. Jan v. d. LelyGeranium: 1. mevr. van Egmond, 2. mevr. v. d. Ploeg, 3. Jan v. d. Lely. Wat de inzendingen van de scholen betreft, bij de Geraniums won de 6e klasse van de Mariaschool de eerste prijs, bij de Begonia's de 4e klas van de zelfde school, bij de Coleus de 3e en 4e klassen van de Chr. School aan de Bloemcamplaan. Van de inzendin gen buiten mededinging kregen plan ten van J. Th. van Haastrecht, Hans v. d. Velde, Anneke v. d. Wouden, Willy van Muylwijk en Nico Nell eervolle vermeldingen. Wassenaars Damgenootschap. Op een dezer dagen gehouden leden- Duizenden bedrijven kijken uit naar een opvolger TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen voor een openbare vergadering c-p Dinsdag 16 September des namid dags te drie uur. In deze vergadering zal de rijksbegroting voor 1953 wor den aangeboden. Voorts zal de no minatie voor het voorzitterschap worden opgemaakt. OUDE MAN DOOR TRAM GEDOOD. Gistermorgen om kwart voor elf is de 76-jarige voetganger, A. J. D. in de le Constantijn Huygenstraat by de le Helmerstraat te Amsterdam onder een tramstel van lijn 7 ge raakt, waarschijnlijk doardat hij niet voldoende heeft uitgekeken. Bij aankomst in het Wilhelmina- gasthuis bleek de oude man aan zijn verwondingen te zijn overleden. OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie te Enschede heeft de 26- jarige W. V. uit Zwollerskerspel in arrest gesteld. Hij wordt ervan ver dacht de firma in Amsterdam, waar van hij vertegenwoordiger was voor Overijssel, te hebben opgelicht voor geld en goederen tot een totaalbedrag vani ongeveer 6000. Dat Canada uitstekende perspec tieven te bieden heeft aan landbouw- emigranten die zioh daar op den duur zelfstandig willen vestigen mag wel als algemeen bekend veronder steld worden. Over de wijze waarop de zelfstandige vestiging in de prac- tijk in zijn werk gaat zijn belang wekkende gegevens te vinden in het proefschrift, waarmee dr. ir. A. S. Tuinman dezer dagen aan de land bouwhogeschool te Wageningen pro moveerde. Wij lezen daar dat de Canadese landbouwer zich op het ogenblik in een gunstiger economische positie bevindt dan ooit te voren. Oorzaak hiervan is de voortdurende toename der bevolking o.a. door immigra tie waardoor de binnenlandse af zet aanzienlijk is verruimd, terwijl ook de consumptie per hoofd groter is geworden tengevolge van de stij gende levensstandaard. Intussen is de landbouwbevolking van Canada nog steeds te klein om de rijke mogelijkheden van dit enorme land uit te buiten. De situatie is dan ook zo dat er niet alleen nog mil- lioenen hectaren grond op ontgin ning liggen te wachten, maar dat er over heel Canada duizenden reeds ontgonnen gronden met opstal te koop zijn doordat de eigenaars geèn opvolger hebben. Voorlopig is er dus nog voor geruime tijd aanbod genoeg om te voorzien in de vraag van Ne derlanders die zich in Canada zelf standig willen vestigen. Hoe gaat het overnemen van een bedrijf nu in zijn werk? Zoals be kend kan de emigrant geen kapitaal uit Nederland meenemen, zodat hij eerst als werknemer dienst moet ne men om de nodige gelden bijeen te sparen. Deze gang van zaken is trouwens geheel in het voordeel van de emigrant, daar hij zodoende ge legenheid heeft om aan zijn nieuwe omgeving te wennen en ervaring op te doen met de werkmethoden in Canada, die doorgaans nogal van de Nederlandse afwijken. Uit de berekeningen van dr. Tuin man blijkt dat de materiële vooruit gang van de Nederlandse landbouw- emigranten, die sedert 1947 in Ca nada binnengekomen zijn, in gelds waarde uitgedrukt na het eerste jaar gemiddeld 257 bedroeg, na het tweede 1306, ra het derde 2492, na het vierde 4124. Van de tussen 1947 en 1950 aangekomen Neder landse gezinnen heeft zich thans on geveer de helft, in hoofdzaak door aankoop, in enkele gevallen door pacht of deelpacht, zelfstandig ge vestigd. Deze vestiging vond gemid deld een kleine twee jaar na aan komst in Canada plaats. De prijs van de door Nederlan ders gekochte bedrijven lcopt nogal uiteen maar het gemiddelde bedrag is ongeveer 7800, waaruit volgt dat deze bedrijven gekocht zijn met be hulp van verstrekte credieten. Welke credietfaciliteiten zijn er nu voor de Nederlandse landbouwemigrant be schikbaar? Sommige provinciale re geringen, zoals die van Nova Scotia, Quebec en New Brunswick, verstrek ken leningen voor de aankoop van een bedrijf; vooral in Nova Scotia, dat leningen tot een maximum van 8000 verstrekt tegen Ay, inte rest, is hiervan reeds door verschei dene Nederlanders gébruik gemaakt. De meeste credieten blijken echter van particuliere zajde gekomen te zijn; hierbij speelt natuurlijk een be langrijke rol de goede naam en het vertrouwen dat de betreffende im migrant zioh heeft weten te verwer ven. Als interest wordt bij deze par ticuliere leningen gemiddeld 4.85 in rekening gebracht, terwijl de af lossingstermijn varieert van 3 tot 40 jaar met als gemiddelde 11 jaar. Wanneer men de verschillende ge vallen van vestiging nagaat, blijkt dat gemiddeld 28 y, in contanten betaald is en 71H als crediet op genomen. Naast de aankoop van bedrijven, doen zich natuurlijk nog andere fi nanciële problemen voor, zoals de aanschaf van landbouwwerktuigen en levende have of het aanbrengen van verbeteringen. Oim hierin tege moet te komen, kunnen uit hoofde van de „Farm Improvement Loan Act," een wet, die in 1945 van kracht geworden is, kortlopende leningen van ten hoogste 3000 aan landbou wers verstrekt worden. Dit geld wordt niet rechtstreeks door de rege ring geleend, maar door particuliere banken, waarbij de regering zich ech ter voor 10 pet. van het eventuele verlies garant stelt. De bank mag niet meer dan 5 pet. interest eisen, terwijl de aflossingstermijnen varië ren van 1 tot 10 jaar. De hierdoor geopende mogelijkheid is tot dusver een groot succes gebleken en vele Nederlanders hebben er reeds van geprofiteerd. Deze leningen zijn ech ter niet bedoeld voor de aankoop van bedrijven, maar m'oeten beschouwd worden als „sluitstuk" om een reeds aangekocht bedrijf in werking te stellen of te verbeteren. Voor hen, die nog kapitaal in Nederland hebben staan, bestaat volgens de deviezen- voorschriften der Nederlandse Bank de mogelijkheid, om twee jaar na het vertrek naar Canada, een bedrijfsin- ventaris van Nederlands fabrikaat (waaronder ook vee begrepen wordt) tot een waarde van hoogstens 8000 te ontvangen; zij die hiervan geen gebruik maken, kunnen na dezelfde oeriode ook deviezen krijgen tot 'n bedrag van 1520. Als voorwaarde wordt hierbij echter gesteld dat de emigrant zich inmiddels zelfstandig gevestigd heeft. Overigens wordt reeds bij de oor spronkelijke plaatsing van de Neder landse emigrant bij een werkgever, zoveel mogelijk rekening gehouden met de toekomstige vestigingsmoge lijkheden in een bepaald gebied, het geen de karsen om süoedig te slagen vooral wanneer de emigrant zich een goede naam in zijn omgeving weet te verwerven aanmerkelijk vergroot. Er moge in dit verband nogmaals aan herinnerd worden, dat zij, die 't volgend jaar nog naar Canada willen vertrekken zich reeds nu dienen aan te melden. I vergadering van het Wassenaars Damgenootschap is de indeling van drie tientallen, waarmee aan de a.s. wintercompetitie zal worden deelge nomen vastgesteld. De indeling is als volgt: le tiental (Hoofdklasse): P. Kleute Jr., P. Gijsbertse, C. G. Waar denburg, C. van Dijk, J. Vermaas, J. M. Lodewijks, A. Vermeulen, J. Ver meulen, P. Grashof en N. Noort, re serves: E. v. d. Wal, H. Oudshoorn, D. Timmermans, J. de Boer, J. Veer man en P. van Schie. 2e tiental: J. van Doorn, C. Stgter, H. van Boxcel, W. C. van Laar, Th. Or ie, N. Kndjnen- burg, A. v. d. Berg, C. Knijnenburg, W. Rotteveel, J. Mulder. 3e tiental: J. Weekhout, O. Th. Rijsdijk, W. Pool, A. Schutte, H. Bronkhorst, T. Freriks, W. Steffhaan, J. C. Turk, C. van Kuyen en W. de oJng. Blauw Zwart-supporters hielden contactavond. De eeerste contact avond, voor de leden belegd door de Supportersvereniging Blauw Zwart, is gezellig verlopen en had b.oven- dien een zeer leerzaam karakter door een causerie van een bekende Leidse scheidsrechter, de heer Swanenburg. De voorzitter sprak de hoop uit, dat vele supporters het eerste elftal zullen vergezellen bij de uitwedstrij den. Op 28 September a.s. speelt Blauw Zwart tegen Hillegom en dan is er dus gelegenheid voor de supporters om hun clubliefde te to nen. De doelpunten-actie heeft een fraai resultaat opgeleverd, n.l. 1500. Aan de winnaars van derze actie werd als pry's een enveloppe met inhoud overhandigd. Daarna was het woord aan de heer Swanenburg, die op humoristische wijze een verklaring gaf van een aan tal spelregels. Uit zijn eigen prgetijk als scheidsrechter vertelde de heer Swanenburg ter illustratie van zijn betoog vele vermakelijke voorvallen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene aanwezigen gebruik gemaakt.f De pauzes werden gevuld met accor- deonmuziek door Ge Houps en ver der werd er gekiend om aantrekke lijke prijzen. Van Zaterdagmiddag 4 uur wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen H. W. Plink, Lange Kerklaan 66 tel. 2075 en J. C. de Neef, van Heeckerenstraat 7 tel 4018. - Van a.s. Zaterdagavond tot de volgende week Zatefdag heeft Apo theek O. A. Singelenberg, Rijksstraat weg 728 tel. 9141 avond-, nacht- en Zondagsdienst. Geboren: Hendrik z. van L. Jagt en C. J. van Trigt; Janna Ma ria da van C. J. Raaphorst en H. Kleinman; Petronella Cornelia Ma ria d. van C. J. Ruigrok en E. J. Beijersbergen; Peter z. van W. F. A. Herfst en M. E. Frijdal; Yvonne Ca rolina Catharina d. van M. A. van Nes en M. A. Meijer. Ondertrouwd: G. Wielenga en C. van Rijn (Den Haag); A. F. Hilver- dink en E. G. J. de Blouwe. Getrouwd: A. R. Nottelman en G. J. Ensing; D. Bilderbeek en A. Brij- nen; J. Q. Olsthoorn en M. A. Bre- kelmans; I. van Laar en C. Buite laar; A. M. Dikkers en R. Sutton; J. M. G. A. Dronkers en J. J. M. Hessing; C. G. Hogewoning en E. J. van der Zwet. Overleden: Marie Quirina Knij nenburg 4 dg.; Willem Veuger 70 j., man van A. Lequin; Willem David Mullekes 41 j., man van L. v. d. Plas; Antonie de Bonte 39 j.. ongehuwd. ZOETERMEER Geziene wijkzuster gaat heen Half September zal de eerste zus ter van het Wit-Gele Kruis heengaan, om haar nieuwe betrekking als di rectrice van een op te richten tehuis voor ouden van dagen te Blokker (N. H.) te aanvaarden. Zoetermeer zal aan zr. De Backer heel wat verliezen, want in de vier jaar, dat zij in deze gemeente heeft gewerkt, heeft zij zich heel wat vrienden gemaakt. Haar flinkheid, opgewektheid en goedheid droegen daartoe niet in de laatste plaats bij. Begin September 1948 trad zij als eerste zuster van het Wit-Gele Kruis te Zoetermeer in dienst. Bij het be gin telde het Wit-Gele Kruis 275 leden, nu zr. De Backer heengaat ruim 400. Haar taak was verre van gemakkelijk, daar het bestuur van het Wit-Gele Kruis geheel onkundig stond tegenover de Kruis-beweging. Zij heeft alles op zich genomen en alles georganiseerd. Zij zorgde voor het magazijn en de verplegingsbeno- digdheden. Al spoedig miste zij op haar huisbezoek een E.H.B.O.-afde- ling. Mede door haar toedoen kwam ook .deze afdeling tot stand.Ook de zorg voor de hulpbehoevende ouden van dagen nam zij op zich. De be jaarden zullen haar dan ook erg mis sen, want hun hart had zij werkelijk gestolen. In geval van nood konden de kraamvrouwen altijd op haar re kenen, dag en nacht stond zij klaar. Zij organiseerde met medewerking van het Wit-Gele Kruis cursussen, o.a. de moedercursus, welke zij al leen gaf. Zij hield lezingen voor de J. G. Letterlijk Op elk terrein, waar zij meende iets te kunnen bereiken, was zij steeds actief. Dat het Wit- Gele Kruis ic Zoetermeer is blij ven bestaan en nog steeds vooruit gaat is voor een heel groot gedeelte het werk geweest van zr. De Backer. Zoetermeer zal dan ook niet in ge breke blijven als Zondagmiddag in het parochiehuis gelegenheid zal wor den gegeven, om afscheid van zr. De Backer te nemen. Veilig verkeersweek. De pl. afd. van Veilig Verke<.r organiseert in de veilig verkeersweek, welke van 15 tot 20 Sept. a.s. wordt gehouden di verse acties. Deze acties worden thans ingeluid door de verkoop van V.V.-lucifers. Voor de schoolkinderen is reeds een begin gemaakt. Vandaag kregen de kinderen van de 5e klasse opdracht de verkeersborden in Zoe- wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur), WEINIG VERANDERING. Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tus sen Noord en Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 13 Sept.: zon op 6.11 en onder 19. maan op en onder 17.uur. Uit iv-nï in Ewiajia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. OSLO temp. onbewolkt 12 C. STOCKHOLM zwaar bew. 14 HELSINKI geheel bew. 11 EDINBURGH lidht bew. 16 LONDEN geheel bew. 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM onbewolkt 16 ZURICH regen 13 LOCARNO regenbui 12 GENEVE zwaar bew. 13 PARIJS zwaar bew. 14 BORDEAUX half bew. 17 NICE onbewolkt 23 BERLIJN geheel bew. 18 FRANKFURT regen 16 MUNCHEN regen 13 WENEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG onweer 13 GRENOBLE zwaar bew. 14 INNSBRUCK motregen 15 termeer te tellen. De leerlingen van de 6e en 7e klasse en le klasse ulo moeten ze niet alleen tellen maar ook rubriceren. Maandag moeten ze er mee klaar zijn. Dinsdag en Woensdag zullen deze kinderen een bezoek brengen aan de verkeerstafel. Deze wordt hiervoor opgesteld in een van de lokalen van de openbare school. Woensdagavond staat dé verkeers tafel in het spaarbankgebouw. Om 8 uur begint dan een avond, die vrij toegankelijk is voor iedereen. Er zul len interessante dingen te zien zijn en er zal een hersengymnastiek worden georrgaiseerd. Zaterdag 20 September wordt een intercommunale veilig verkeersrit gehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Sept. Vee. Aanvoer: 15 stieren, 60 melkkoeien, 240 vette koeien, 304 varekoeien, 17 graskalve ren, 33 vette kalveren, 39 nuchtere kalveren, 350 vette schapen, 200 wei- deschapen, 849 vette lammeren, 16 varkens (zeugen), 50 schrammen, 110 biggen, 2 paarden, 2 veulens, 19 geiten, Totaal 2307 stuks. Prijzen: Stieren (fok-) 350500, stieren (slacht-) 9001100 per stuk 2.652.80 per kg. schoon gewicht:; melkkoeien 8001190, vette koeien 8251200 per stuk, 2.403.00 schoon gewicht; varekoeien 500 850, vaarzen 600875; pinken 375 575, graskalveren 200400 en vette kalveren 300500 per stuk, per kg. levend gewicht 2.402,80; nuchtere kalveren (sl.) .5075 per stuk, per kg. levend gewicht 1 50 1 70; wette schapen 100125. weide- schapen 70105, vette lammeren 7095, zeugen (drachtige) 300 500, schrammen 60110, biggen f 38 60 en geiten 1545 per stuk. Handel: stieren, melkkoeien, vette koeien, vaarkoeien, vaarzen, pinken, graskalveren, en geiten matig; vette en nuchtere kalveren vlot; schapen en lammeren vrij goed. zeugen, big gen en schrammen traag; Volgende week Vebo Donderdag en Vrijdag geen T.B.C. vrije markt. Kaas. Aanvoer 72 partijen Goud se en 10 partijen Leidse kaas. Prijzen Goudse extra kwaliteit f 2.51, le soort 2.38—2.42 en 2e soort 2,32—?.37; Leidse kaas 2.442.48 per kg. Han del goed. LISSE, 21 September. Bloembollen Tulpen: zift 10 per 100: Alaska 1.40 Annie Lauri 1.05, Black Eagle 1.10 Clara Butt f 1.15, Crown Imperial 2.—, Edith Eddy 2.95, Fantasy 1.45, Golden Harvest 2.90, Ibis 1.25, Inglescombe Yellow 1.05, Krelages Triumph 1.65, La Reine Max 1.05, Le Nótre 1.10, Picca dilly 3.05, Ph. de Comines 1.05, Pr. Elisabeth 1.15, Rose Copland 1.90, Themis 1.15, Weber 1.35, White Sail 1.65, Wm. Copland 1.05 Wm Pitt 1.05, Zenober 1.70. Gescheurde Tulpen: per 100: Alaska 1.45, Alice Keith 1.05, All Bright 1.20, Afterglow 1.60, Avalanche 1.05, Bartigon 1.20, Bartizan 1.50, Blue Aimable 0.85, Brilliant Star 3.95, Campfire 2.Carrara 1.35, Crown Imperial 2.35, Deli cate 1.40, Electra 2.75, Fansasy 1.45, Fr. Nansen 2.70,, Gloria Swanson 1.Golden Harvest 2.95, Ibis 1.85, Inglesc. Yellow 1.50, Kansas 1.10, Kleurenpracht 1.10, Krelaga's Triumph 1.95, La 'Reine Max 1.15, Lord Carnavon 1.65, Mr. v. d. Hoef 2.85, Mrs. J. T. Scheepers 1.10, Murillo 1.75, Mad. Lefeber 4.80, Orange Favou rite 1.Oranje Nassau 2.35, Olympiade 1.40 Peach Blossom 2.20, Ph. Snow-don 1.40, Pride of Haarlem 1.55, Pr. Elisabeth 1.95, Pr. Truman 1.30, Prunus 1.10, Queen of the Night 1.85. Rose Cop land 2.20. Sunkist 0.85, Sunshire 2.Theeroos 1.85. Utopia 1.40, v. d. Eerden 3.10, Vict d'Oiiveira 0.90, Weber 1.70, White Sail 1.20, Witte Valk f 1.William Copland 1.55, William Pitt 1.15, Zenober 1.70.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2