3)e ftzidóeSou/fcont Naguibs bezem Beril jnse blokkade weer opgeheven De bezem door de bureaux van Cairo Mossadeq kreeg Brits bezoek Militaire auto sloeg over de kop Spaak won de wedloop Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12688 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ t 2p. mud., f p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 T> 1 1111 1 1 MODERNE BEELDENSTORMERS BEVEL VAN TSJOEIKOF De Russische generaal Tsjoeikof heeft de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn gisteravond schriftelijk mede. gedeeld, dat de „blokkade" van de controlepost op de hoofdverkeersweg naar Helmstedt op zijn bevel is op geheven. Tsjoeikof schreef, dat de geallieer de militaire patrouilles voortaan vrij het Russische gebied kunnen overste ken om aan de zónegrens haar werk te doen. In de loop van de dag heten de Russen ook de beide Britse officieren vrij, die Dinsdag in O.-Berlijn waren gearresteerd. Ook werd een employé van de Amerikaanse gezondheids dienst Babb, op vrije voeten gesteld, die 48 uur door de Russen was vast gehouden, nadat hij op de autoweg naar Berlijn een ongeluk had gehad. Alle vrijgelatenen verklaarden goed te zijn behandeld. Van de drie Britse soldaten, die sinds Dinsdag worden vermist, is echter nog niets vernomen. De „blokkade" van de controlepost was feitelijk reeds enige uren voor Tsjoeikof's schrijven werd ontvangen, opgeheven. Om 12 uur lieten de Rus- Evacuatie aan Oder en Neisse Volgens mededelingen van uit Po len komende reizigers, zoudert de Poolse autoriteiten de burgerbevol king wegvoeren uit die delen van Frankfort aan de Oder, Guben, Forst en Goerlitz, die op de Oostelijk oe ver van de Oder en de Neisse, de grens tussen Polen en Oost-Duits- land, zijn gelegen. Deze burgerbevolking zou naar het Poolse binnenland worden overge bracht. Hoewel niet bekend is, of de evacuatie is ingegeven door politieke of militaire overwegingen, gelooft men wel, dat zij door de Russische autoriteiten is bevolen. Prijsstop in Frankrijk Het Franse kabinet heeft gisteren ter bestrijding van de inflatie, last gegeven, de prijzen tot het peil van 31 Augustus terug te brengen. In de beide departementen rondom Parijs, moeten handelaars in gevo gelte, eieren, groenten en fruit, zo wel de engros- als de detailprijzen bij hun koopwaar plaatsen. Winke liers, die zich niets van de nieuwe prijs voorschriften aantrekken krijgen zware boeten. Overtreders lopen ook de kans hun zaken voor een periode van een week tot een maand te moe ten sluiten. sische wachtposten aan de grens van de Amerikaanse zóne onverwacht een jeep met aflossingsmanschappen door. Gistermorgen nog hadden zij alle jeeps tegengehouden. Als het brandt achter het Gordijn Bij een reusachtige brand, die on langs in een Oostduitse bandenfa briek te Fürstenwalde bij Berlijn heeft gewoed, zijn 19 Russische offi cieren en soldaten verbrand of ernstig gewond, aldus heeft de Oostduitse regering gisteravond volgens A.P. of ficieel bekendgemaakt. Vice-premier Heinrich Rau heeft in een zitting van het kabinet verslag over het gebeurde uitgebracht. Hij zei, dat honderd manschappen van het rode leger de plaatselijke brand weer te hulp waren gekomen bij de bestrijding van de brand in de fa briek. De „Neue Zeitung", het officiële Duitse dagblad van de Amerikaanse Hoge Commissie, had vorige week reeds het bericht over de brand ge geven. In de Oostduitse pers werd er echter niet over gerept. Volgens de „Neue Zeitung" ging de aanwezige voorraad banden, wel ke als herstelbetaling aan de Sovjet- Unie zou worden geleverd, door de brand verloren. Rau noemde datum noch oorzaak van de brand. Zware sneeuwval in de Alpen De internationale treinen uit Frank rijk kwamen gisteren met vertraging te Milaan aan tengevolge van zware sneeuwval in de Alpen. De gemeenteraad van de Hongaar se bisschopsstad Szombathély heeft besloten alle beelden van heiligen van de straten te verwijderen. Het besluit heeft onder de overwegend Katholieke bevolking grote opwin ding te weeg gebracht, niet alleen wegens de godsdienstige waarde der beelden, maar ook om hun dikwijls zeer grote kunst-historische waarde. Aldus verneemt het K.N.P. uit We nen. Zij namen geen risico Naar het Columbiaanse blad „El Colombiano" meldt, is onlangs uit Bogota een dokter ontvoerd door 'n aantal leden van een guerillabende, die opereerde in het gebied van Urrao. De dokter werd in een kast ge stopt en overgebracht naar 't hoofd kwartier van de bende om de gueril- laleider, die ernstig ziek was, te ver plegen. Toen de dokter op het hoofd kwartier aankwam, bleek daar ook reeds een geestelijke aanwezig te zijn die door andere bendeleden was ont voerd om in geval van nood hun lei der de laatste H.H. Sacramenten toe te dienen. Zover is het echter niet gekomen. De bendeleider is hersteld en de dokter en de geestelijke zijn door de guerillastrijders naar Bogota gebracht en in vrijheid gesteld. PANMOENDJON De onderhandelingen te Panmoen- djon worden tegenwoordig geken merkt door een grote mate van over eenstemming. Men komt nl. thans ir de tent bijeen alleen om af te spre ken voor hoe lange tijd men ni weer eens uit elkaar zal gaan. Het is opmerkelijk hoe snel men het hier over eens wordt. Zo zijn de onder handelaars vanmorgen weer bijeen geweest na een tussenpoos van een week. Zij besloten opnieuw tot 20 September uiteen te gaan. Koning Hoessein te Sandhurst De 17-jarige koning van Jordanië, Hossein, die zijn vader, Talal, opvolg de nadat deze ongeschikt was ver klaard voor de regering, is aange komen in Engeland. De jonge ko ning heeft zijn schooljaren ook in Engeland doorgebracht: hij was nL op kostschool in Harrow. Nu zal Hossein een cursus volgen aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Sandhurst. De cursus zal 6 maanden duren. WAPENSCHANDAAL WORDT UITGEZOCHT Speciale afdelingen Egyptische politie en militairen hebben gister te Cairo ten razzia gehouden onder een aantal hoge ambtenaren van het ministerie van Financiën en hun bureaux en woningen verzegeld, na talrijke belang rijke documenten in beslag genomen te hebben. De actie had plaats op ver zoek van de nieuwe minister van Financiën, dr. Abdoel Falil el Emary, en staat in verband met het wapenschandaal uit de dagen van de Palestijnse oorlog. Emary heeft verklaard vastbesloten te zijn het wapenschandaal uit te zoeken en de schuldigen te doen straffen. Generaal Naguib verklaarde gisteren in een interview met het West-Duitse persbureau DPA, dat het Suezkanaal „overeenkomstig onze wettige rechten Egyptisch is." „Ons leger is capabel de kanaal zone te -verdedigen", aldus Naguib, „buitenlandse troepen kunnen dat niet even krachtig doen als de Egyp- tenaren, omdat deze weten, dat zij daarmede hun eigen gebied verdedi gen." Een sterk nationaal leger in dit ge bied zou de vrede in het Midden-Oos ten verzekeren en een belangrijke factor in het handhaven van de we reldvrede zijn De Britse ambassadeur in Cairo sir Ralph Stevenson, heeft Donderdag generaal Naguib bezocht. Hij ver klaarde tegenover verslaggevers, dat „de eerste contacten" tussen hem en de nieuwe premier waren gelegd. Ook de Amerikaanse ambassadeur, KONING BOUDEWIJN. Geruchten over aanstaande verloving tegengesproken. Met betrekking tot de geruchten over een aanstaande verloving van koning Boudewijn met een der doch ters van de Luxemburgse groother togin wordt thans van de zijde van het Belgische hof meegedeeld, dat de koning slechts enkele dagen bij zijn familie in de Provence heeft vertoefd en het louter fantasie is aan zijn verblijf te Bormes een an dere betekenis te willen geven. De 77-jarige prins Mohammed Ali, neef van ex-koning Faroek, oudste lid van de Egyptische koninklijke fa milie en troonopvolger na de zeven maanden oude koning Foead de tweede, zal, blijkens een door zijn particuliere secretaris gedane me dedeling, Dinsdag a.s. per vliegtuig naar Zwitserland terugreizen, voor het te Lausanhe voortzetten van een rustkuur. De prins is in Augustus j.l., in ver band met de toen in Egypte heer sende politieke toestand, ijlings uit Zwitserland naar Egypte terugge keerd. Het dagblad „Al Ahram" meldt dat de prins, na met de huidige Egyptische politieke leiders te heb ben beraadslaagd, zou hebben beslo ten afstand te doen van al zijn rech ten op de Egyptische troon. Hij zou voornemens zich, na voltooiing van zijn rustkuur te Lausanne, definitief in Europa te vestigen. Caffery, had een ontmoeting met de generaal, waarbij, naar hij later ver klaarde, was gesproken „over zaken van gemeenschappelijk belang i gaande de betrekkingen tussen Egyp- ie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten". Naar verluidt werd even eens gesproken over technische en financiële Amerikaanse hulp volgens het programma van hulp aan onvol doende ontwikkelde gebieden. Om 't presidentschap der Ver. Staten Dynamische politiek De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een conventie van vakver enigingen te Kansas een toespraak gehouden, waarin hij de „republi keinse voorstellen voor een meer dynamische buitenlandse politiek en de „bevrijding" van onder commu nistische controle staande volken" van de hand wees. „Indien deze „positieve politiek" een gewelddadige bevrijding dezer volken inhoudt, komt zij neer op een positief recept voor een ramp". Acheson zinspeelde op de redevoe ringen, welke door generaal Eisen hower en de republikeinse adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, John Foster Dulles, zijn gehouden. Acheson noemde hun namen ech ter niet. Hij zeide, dat de huidige buitenlandse politiek der V. S. ver der gaat dan het enkel en alleen binnen de perken houden van het communisme. De landen aan deze zijde van het „IJzeren Gordijn" dien den een sterke aantrekkingskracht uit te oefenen „opdat de balans naar ons voordeel doorslaat". Het zou buitengewoon gevaarlijk zijn te pogen deze balans met ge weld te doen doorslaan. Stevenson over corruptie Voor de eerse maal heeft Steven son, de democratische presidents- candidaat, in een belangrijke ver kiezingsrede gesproken over corrup tie. Hij verklaarde, in een rede op het stadhuis van Los Angeles, dat „goed regeren eindigt als leiders van groepen met speciale belangen de toon aangeven". Stevenson noemde „het geloof, dat democraten verkwistend en repu blikeinen zuinig zijn een deel van een valse folklore". Geen enkele po litieke partij heeft „het alleenrecht van deugdzaamheid of schelmachtig heid", aldus Stevenson. Eisenhowers kansen Iemand is op het idee gekomen, een opinie-onderzoek te houden on der de Amerikaanse journalisten, die Eisenhower op zijn verkiezingsreis door de Verenigde Staten volgen. Ofschoon de meesten bladen verte genwoordigen, die de Republikeinse partij steunen, voelden van de 37 journalisten er 24 het meest voor Stevenson, en zeven voor Eisenho wer. Zes hadden hun mening nog niet bepaald. Eisenhower kan enige troost put ten uit een ander, door de American Press Monthly ingesteld, onderzoek naar de opinie van weekblad-redac teuren. Van de 617 is 75 procent voor Eisenhower als president, 20 procent van Stevenson en vijf procent had zijn keus nog niet gedaan. Doch slechts 55 procent van de on dervraagden verwachtten dat Eisen hower ook werkelijk zou worden ge- kozexu Een boodschap Woensdag is een legerauto, die 32 mariniers van Oudeschild (Texel) naar het militaire oefenkamp aldaar, „De Mok" vervoerde, verongelukt. De chauffeur verloor de macht over het stuur, en de auto sloeg enige malen over de kop. Alle militairen werden eruit geslingerd. Gelukkig liet de toe stand zich na het ongeluk ernstiger aanzien, dan zij was. Tien militaire werden gewond, doden vielen er niet bij te betreuren. Bloed kruipt toch waar het niet gaan kan De zgn. „Kleine Assemblee" der West-Europese Kolen- en Staalgemeen schap (SKG) heeft gisteren, zoals gemeld, de Belgische socialist Paul Henri Spaak tot voorzitter gekozen en vijf der 78 leden uit de vyf andere deelne mende landen tot vice-voorzitters: Pierre Henri Teitgen uit Frankrijk (MPR-RK), Hermann Pünder uit Duitsland (CDU), Mario Casati uit Italië (liberaal), mr. G. Vixseboxse uit Nederland (CHU), lid der Eerste Kamer en Jesan Fohrmann uit Luxemburg (socialist). Spaak won de wedloop tegen de Duitse christelijk-democratische can- didaat von Brentano met 38 stemmen tegen 30. De uitslag was een pijnlijke verrassing voor de Duitsers, die vast hadden gerekend als grootste partner deze post te kunnen bezetten. Men neemt aan, dat de christelijke vleu gel van de Franse delegatie zijn steun liever gaf aan de socialistische candidaat, dan mee te werken aan de benoeming van een Duitse geestver want. Zo zegev.ierde de socialistische candidaat, alihoewell de socialistische partijen slechts 20 afgevaardigden tellen. De doorwerking van nationale gedachten kwam ook tot uitdrukking In het besluit van de Assemblee om niet twee, doch vijf vice-voorzitters te kiezen. De Nederlandse afgevaardigde, mr. P. Blaisse, noemde dit besluit een ernstige fout, aangezien het nationale element wordt ingehaald, dat in het parlementaire en uitvoerende orgaan De hoop op een oplossing voor het BritsPerzische oliegeschil steeg gisteren te Teheran opnieuw, door de bekendmaking, dat de Britse zaak gelastigde George Middleton een on verwacht bezoek aan dr. Mossadeq had gebracht. Waarnemers vroegen zich af, of Middleton, die de premier telefonisch om het onderhoud had verzocht, soms een of andere bood schap van zijn regering had over handigd. Tegelijkertijd kwam te Londen het Britse kabinet onder voorzitter schap van premier Churchill bijeen om van minister Eden een uiteen zetting over de jongste.ontwikkeling in de Perzische kwestie aan te ho ren. Volgens welingelichte kringen zou Eden zich uitgesproken hebben tegen een wijziging van de gemeen schappelijke Brits-Amerikaanse voor stellen aan Mossadeq. Afgelopen Zondag wees Mossadeq deze voorstellen in hun tegenwoor dige vorm van de hand. Hij deed een beroep op de Anglo-Iranian om haar aanspraken op schade vergoe ding duidelijk te specificeren. Hij stelde deze specificatie als voorwaar de voor zijn instemming met het voorstel de vergoedingskwestie aan een internationaal orgaan voor te leggen. Van zijn kant gaf de Perzi- sche premier vier tegeneisen op tot financiële vergoeding door de maat schappij. Te Londen werd zijn verklaring uitgelegd als een beroep op Enge land, de voorstellen te wijzigen en vooral de omvang van de aanspra ken der Anglo-Iranian in te perken. Volgens goedingelichte kringen te Londen is de stap van Mossadeq zorgvuldig bestudeerd, maar onbe vredigend bevonden. Mossadeq's besluit het debat in de Majlis over de Brits-Amerikaanse voorstellen tot 16 September uit te stellen, wordt in Londen opgevat als een gebaar om de Briten de tijd te geven zich nader over hun volgende stap te beraden. JONGELUI ENSCENEERDEN OVERVAL. In de Grote Houtstraat te Haarlem is gisteravond omstreeks half elf gro te consternatie ontstaan, toen een auto, die met grote snelheid door de straat reed, plotseling stopte voor een modezaak. Een tweetal jongelie den stormden uit de wagen en sleur den een jongeman, die op het trottoir stond, in hun wagen. Het slachtoffer verzette zich hevig, maar moest voor de overmacht zwichten. De hevig ge schrokken toeschouwers, alarmeer den de politie, die een achtervolging inzette met een overvalwagen. Later op de avond werd de auto achter haald. Daarbij bleek, dat men met ,.een grap" te doen had. Een drietal jongens had de auto van de vader van een hunner geleend. Een der knapen heeft als „slachtoffer" gefun geerd. Het NJe geval was op touw gezet om een opstootje in de Grote Houtstraat te verwekken, De politie heeft de jongens een verhoor afgeno men. Zij zullen de gevolgen nog on dervinden. Passagiersboot zo snel als een trein Mum van de gemeenschap tot nog toe zo zorgvuldig was vermeden. Om de eerste bijeenkomst van een Europees parlement te vieren, heb ben geestdriftige federalisten Woens dag in alle grote Duitse steden bal lonnetjes opgelaten, waaraan kaart jes bevestigd waren met 't opschrift: „De Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal is van kracht geworden. Hiermede naderen wij ons doel, de Verenigde Staten van Europa". Vele van die ballonnetjes dreven over de zone-grens naar het Oosten. De Nederlandse afgevaardigden zijn de heren Van der Goes van Naters, Korthals, Bruins Slot, Vixseboxse, Rip, Nederhorst, Sassen, Kapteijn, Blaisse en mej. Klompé. Deze boot werd gebouwd naar een idee van de Duitse ingenieur Hans von Schertel, dat overigens niet nieuw meer is, want zijn uitvinding dateert van voor de Tweede Wereldoorlog; in die tijd werden er al acht boten volgens dit model in Hamburg gebouwd. Bij een snelheid van 40 km. per uur rijst het voorste deel van de boot uit het water, en komt dan als het ware te rus ten op twee vinnen, die de wateroppervlakte raken. De weerstand van het water wordt kleiner, doordat er een kleiner gedeelte van de boot in het water ligt en de snelheid des te groter. Dit model kan een snelheid bereiken van 80 km. per uur. Geen personen beneden de 16 jaar op bromfietsen De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Gravenhage heeft medegedeeld, dat het berijden van bromfietsen door personen be neden de 16 jaar in strijd is met de letter en geest van de wet. In daar toe aanleiding gevende gevallen zal de politie proces verbaal opmaken. Een strafvervolging ter zake leidde reeds tot een veroordeling. WEDUWEN VAN KLEIN ZEEUWS STADJE BEDACHT. D? secretaris van de Jeugd Vrien den Associatie afd. Holland heeft van zijn Amsterdams-Ameri kaanse vriend, die in Mei van dit jaar in de hoofdstad 76 gouden bruidsparen met geschenken ver- rastte, het verzoek ontvangen een andere groep een verrassing te be reiden. Een pakket met een goeddeels zelf gekozen inhoud (ter waarde van 50,zal op Zaterdagmiddag 4 Oc tober te half drie, op het gemeente huis van het plaatsje Kapelle-Bieze- linge op Zuid-Beveland door de bur gemeester worden overhandigd aan elk der daar gevestigde weduwen bo ven 65 jaar. De onbekende weldoener schreef „ter ere van de nagedachtenis van mijn lieve moeder, die mij steeds heeft voorgehouden onder alle om standigheden een eenvoudig mens te blijven, heb ik het plan hiertoe op gevat".. Kapelle-Biezelinge is de geboorte plaats van de moeder van de schen ker. WEGVERVOER VAN ST. RAPHAEL Op Maandag 29 September a.s. zal de bedrijfsgroep wegvervoer van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" haar tweede algemene vergadering hou den in hotel „Noord-Brabant" te 's Hertogenbosch. De bondsadviseur pater v. d. Borg zal spreken over „Wij werken voor een hoog geestelijk ideaal". De heer W. J. L. Spit, penningmeester van de bedrijfsgroep, zal een inleiding houden over „De Wachtgeld- en Werkloosheidswet". Jio-vteUje Neem geen hart als mikpunt, scherpe pijlen kwetsen het.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1