S)e CcicbeSoti/fca/nt EUROPEES PARLEMENT Triomfale intocht van Pauselijk legaat Nieuwe wetgeving in Oost-Duitsland De scheepsramp op de Donau Naguib en zijn nieuwe kabinet Oplossing uit Koreaanse impasse Russen blijven hinderen 3\iavteUje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12687 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 VERENIGDE STATEN J^ANGZAAM MAAR ZEKER groeit de gedachte van de federale een heid van West-Europa. Voordat het einddoel bereikt zal zijn, zal er nog heel wat water door de Rijn moeten vloeien, maar het begin is er en er zit leven in het kleine plantje. Zo kwam gistermiddag te Straats burg voor het eerst een echte Euro pese Kamer bijeen met een dikke 70 afgevaardigden uit zes naties. Deze Kamer heeft het toezicht op de z.g. Hoge Autoriteit van de Europese staal- en kolengemeenschap en heeft de bevoegdheid om deze Hoge Auto riteit in het rechte spoor te houden en zo nodig tot aftreden te dwingen. Hier hebben wij dus in Europees verband een werkelijk parlement, dat controle uitoefent op het eerste bestuurslichaam, dat boven de afzon derlijke staten uitrijst, zij het op het vooralsnog beperkte gebied van de koleni- en staalgemeenschap. Een echte volledige Europese „regering" is dat nog geenszins, maar deze „re gering" is in elk geval tot 0 stand gekomen doordat de deel nemende staten elk een deel van hun souvereiniteit hebben afge staan; de eerste bres in de souverei- niteits-barrière. Maar reeds gaan de gedachten ver der en doemt een tweede taak op voor dit Europese parlement. Het zal nl. in opdracht van de zes ministers van buitenlandse zaken een Europese Constitutie moeten opstellen-, een Grondwet voor het eventuele poli tieke gezagsorgaan voor de Verenig de Staten van Europa. En wel bin nen een termijn van zes maanden. Hiermede komen wij op veel uit gebreider terrein, een terrein, dat de gehele politieke samenwerking om vat tussen de leden van de toekom stige nieuwe staten-eenheid, welke men de Verenigde Staten van Euro pa denikt te noemen. Het voorstel om de Europese Kamer van de kolen- en staalgemeenschap daarmede te be. lasten is uitgegaan van Frankrijk en Italië en beoogde aanvankelijk deze „Assemblée" volledige volmachten te verlenen bij het opstellen van de plannen voor de nieuwe Europese politieke gemeenschap. Het comité van ministers der zes deelnemende landen heeft echter besloten de op dracht aan de Assemblée niet zó royaal te maken, doch een welom schreven taak op te geven, waarom trent zij rapport zal moeten uitbren gen aan de ministers. De laatsten houden blijkbaar liever de touwtjes in handen, hetgeen wel te verklaren is, omdat de diverse naties, waarvan de ministers de vertegenwoordigers zijn, nu eenmaal zeer zuinig zijn met het prijsgeven, van bevoegdheden, Deze zes ministers hebben geen ge makkelijke taak; zij zijn leden van een internationaal gezagsorgaan en tevens leden van nationale regerin gen; zij moeten beurtelings Europees en nationaal-kunnen denken en han delen. Of zoals Adenauer het te Luxemburg uitdrukte: zij moeten de belangen van de Europese gemeen schap recht doen wedervaren, zonder die van de afzonderlijke staten uit het oog te verliezen. Zij hebben een verbindende en een bemiddelende taak, want zij zijn geplaatst op het snijpunt van twee souvereiniteiten, een supranationale en een nationale. Zo gaat, aanvankelijk wat stroef omdat er gemakkelijk wrijvingen en spanningen kunnen optreden op dit snijpunt van twee souvereiniteiten, de gemeenschaps-idee zich verwezen- Katholiekendag in Wenen De aartsbisschop van Wenen, kar dinaal Theodor Innitzer, heeft heden morgen bij Arnoldstein zijn intocht uit Italië in Oostenrijk gehouden als Pauselijk Legaat naar de Katholie kendag te Wenen, welke deze week voor het eerst sedert 1938 gehouden wordt. De kardinaal werd alle eer bewezen welke een regerend monarch ten deel valt. De Pauselijke Hymne en het Oostenrijkse volkslied werden gespeeld. Het kleine station van Ar noldstein tussen de met sneeuw be dekte bergen was versierd met de Pauselijke en Oostenrijkse kleuren en erewacht van de Oostenrijkse gendarmerie, de helmen met eiken loof gesierd, presenteerde het geweer bij de aankomst van de kardinaal. Pauselijke Legaat, omgeven door geestelijken in officiële gewaden en vergezeld van twee officieren van de Pauselijke Garde in middeleeuwse uniform, maakte daarop een triom fale reis naar Wenen. In- elke plaats aan de weg wapperden de vlaggen de eerste maal hadden de Sowjet- autoriteiten toegestaan, dat een com pagnie politie, de bajonet op het ge weer en gesierd met eikenbladeren, in de Sowj et-zóne paradeerde. Aanvankelijk had men gevreesd, dat in Wiener Neustadt, een commu nistisch centrum in de Sow jet-zóne, wellicht tegendemonstraties zouden worden gehouden, doch tot kilome ters buiten de stad stonden belang stellenden langs de spoorlijn ge schaard. Er stonden in het wit ge klede schoolkinderen met bloemen, religieuzen knielden langs de spoor baan en koren zongen oude Oosten rijkse liederen. Op een persconferentie in de trein verklaarde kardinaal Innitzer, dat ook de Oostenrijkse protestanten- wa ren uitgenodigd deel te nemen aan het Congres. Franciscaner missionaris vermoord Op het Provincialaat van de paters Franciscanen in Nederland is bericht ontvangen van de dood van pater Michael Kammerer O.F.M. uit Dor drecht. Pater Kammerer is in de buurt van de Wisselmeren op Nieuw Guinea vermoord, vermoedelijk door koppensnellers. Vijf jaar geleden was de pater naar de missie van de Franciscanen op Nieuw Guinea ver trokken. Hij was 34 jaar oud. SS-DOKTER VAN BUCHENWALD VEROORDEELD Dr. Werner Kirchert, voormalig hoofd van de medische staf in het concentratiekamp Buchenwald, is gis teren door een Duitse rechtbank te Muenchen tot 3 1/2 jaar gevangenis straf veroordeeld op drie beschuldi gingen wegens het veroorzaken van de dood van Joodse gevangenen door weigering van medische hulp. Rechtspraak volkomen aan banden Of het de Oost-Duitsers en de Sow- jet-Russische bezetting ernst is met overal"stond^de'bevolk^ng^des'toet »"„rdere„ van de toUtand^ op te wachten voor een geestdriftige j mhig van een verenigd Duitsland begroeting. j wordt wel zeer twijfelachtig als men Te Wenen werd kardinaal Innitzer verneemt, dat er plannen bestaan, door de president van de republiek, Theodor Koerner, en de regering ont vangen. De speciale treini kon zonder Rus sische controle de Sowjetzóne passe ren. De Russische soldaten waren uiterst voorkomend. Russische offi cieren schudden de chef van het pro tocol de hand, terwijl een dozijn Rus sische soldaten met machinepistolen zich op de achtergrond hield. Voor BLIJFT FAROEK IN ITALIË? Ex-koning Faroek, die sedert zijn troonsafstand op Capri verblijft, zou van plan zijn zich blijvend in Rome te vestigen. Naar A.F.P. verneemt, zou Faroek enige dagen geleden aan de rand van Rome een villa hebben gekocht. Hij zou zijn dichters aan een onderwijs instelling in Rome haar studie wil len laten vervolgen. Hoe kwamen die uniformen daar? Enige tijd geleden stuurde de afde ling velddienst van de Verenigde Naties vijf kisten blauwe uniformen naar het Midden-Oosten. Zij waren bestemd voor de wachtposten van de V.N., die toezicht houden op het Arabisch-Israëlisch bestand. De uniformen kwamen echter nooit op de plaats van bestemming aan. Het ingestelde onderzoek leverde geen resultaat op, totdat men enige dagen geleden op het hoofdkwartier van de V.N. een telegram van het Russische ministerie van buitenland- om in de naaste toekomst in Oost- Duitsland een geheel nieuwe wetge ving in te voeren, waardoor de een heid van de nog toe in geheel Duitsland bestaande oude wetgeving verbroken zou worden. Het plc^i zou zijn te beginnen met de invoering in Oost-Duitsland per 1 October van een nieuwe wetgeving op het gebied van de organisatie der rechterlijke macht, het strafrecht en het strafprocesrecht. Volgens de nieu-( we bepalingen zou bijv. slechts tot' rechter benoemd kunnen worden iemand, die „zich zonder voorbehoud inzet voor de opbouw van het so cialisme". Verder zou volgens de nieuwe bepalingen de leiding van het vooronderzoek in een strafproces aan het O.M. ontnomen en geheel in han den van- politie en staatsveiligheids dienst gelegd worden. Het O.M. en de rechter zou geen inzage gegeven worden van alle stukken doch alleen een slotrapport worden overgelegd, zodat zij niet meer zouden kunnen nagaan hoe bepaalde getuigenissen tot stand zijn gekomen. Vrijspraak zou in de toekomst niet meer moge lijk zijn: zou de bewijsvoering in een proces duidelijk zijn, dan zou onder ling door O.M. en rechter beraad slaagd worden over de uitspraak. Dit zou dienen om het prestige van het openbaar ministerie te beschermen tegen eventueel van de eis afwijkend rechterlijk vonnis. Sommige rechters zouden zich reeds hebben moeten verantwoorden voor vonnissen die onder de eis bleven-. Overigens zou ook het uitspreken van een hard vonnis omgekeerd tot de verdenking kunnen leiden, dat de betrokken rechter tot de opposite behoort en dit tracht te camoufleren. - SÉF" Reeds 110 slachtoffers Volgens de laatste gegevens, aldus radio Belgrado, zijn bij het ongeval met het schip de „Nisj" op de Do nau ongeveer 110 personen om het leven gekomen. De „Nisj" is Woensdag gelicht. 63 Lijken werden benedendeks aange troffen. Een theorie voor de oorzaak van de ramp is, dat het schip is omgesla gen, doordat de passagiers, die in pa niek waren geraakt, naar één zijde - - se zaken ontving, waarin gevraagd lijken en komt de Europese Staten-werd. >Wat moeten wy met 5 kisten bond nader en nader. hemelsblauwe uniformen doen?" Moge dit ideaal ook beantwoorden Het nieuwe raadsel is: Hoe kwa- aan de verwachtingen. men de uniformen op het Kremlin? Ned. afgevaardigden op Londense bloemententoonstelling De landhervorming in Egypte De regering van generaal Naguib is van plan een speciale bank met 'n kapitaal van vermoedelijk ongeveer 200 millioen pond sterling op te rich ten voor de finaciering van de agra rische hervormingen, waartoe langs is besloten, aldus wordt te Cairo vernomen. Overwogen wordt onder meer, kapitaalbezitters uit te nodigen, een handelsbank voor de uitvoering van het programma in het leven te roepen. Verder wordt ge dacht aan de mogelijkheid 'n staats bank voor dit doel te stichten. Met het oog op de agrarische her vorming, bestuderen de Egyptische autoriteiten thans ook de capaciteit van de bestaande coöperatieve land bouwcredietbank. Volgens buitenlandse deskundigen zal de Egyptische regering om te be ginnen 200 millioen pond sterling nodig hebben om de voorgenomen landonteigeningen te financieren. Het nieuwe Egyptische kabinet werd na de beëdiging door de Regerings raad, voor het Abdin Palace, in welk gebouw de ceremonie had plaats ge vonden, gefotografeerd. Generaal Naguib zélf is de premier van het 16 le den tellende kabinet. Intussen is het aantal politici, dat werd gearresteerd op last van de nieuwe eerste minister, gestegen tot 50. Mexicanen komen met een plan Mexico heeft aan de Verenigde Naties een plan voorgelegd ter oplossing van het kernprobleem van de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea. Volgens dit plan zullen krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren, in de gelegenheid worden gesteld naar andere landen te emi greren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington gezegd, dat zijn regering het plan bestudeert; de secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, steunt het plan. Mexico's president Miguel Aleman heeft het plan enkele dagen geleden naar Trygve Lie gezonden en even- De dames dr. C. J. Gorter (rechts), en S. de Boer, beiden werkzaam op een tuinbouwkundig onderzoekings-station, respectievelijk te Wageningen en tc Boskoop, bezochten de bloemententoonstelling, die te Londen, in het gebouw van de Koninklijke Plantkundige Vereniging werd georganiseerd. De dames zijn vertegenwoordigsters van ons land op het 13e Tuinbouw- congres in Londen. Geallieerden beramen tegenmaatregelen De geallieerden hadden na het gesprek van Hoge Commissaris Donnelly met de Russische generaal Tsjoeikof de indruk, dat de Russen het hun voor lopig wat gemakkelijker zouden maken om het verkeer tussen West-Duits- land en Berlijn te regelen en niet weer Amerikaanse patrouilles zouden terugsturen. Maar gisteren werd de eerste de beste patrouille van de Ame rikaanse militaire politie al weer teruggestuurd. Donnelly, die van plan was om naar Bonn terug te keren, zal voor lopig nog wat in Berlijn blijven om te kijken hoe de moeilijkheden wor den opgelost. Gistermiddag hebben de geallieerde commandanten in Berlijn een vergadering gehouden om tegenmaatregelen te beramen. De Fransen en de Britten zijn even min als de Amerikanen van plan om Russische inmenging in het werk van de wegpatrouilles te dulden^ „De Russen bluffen", zo zei Don nelly, „en wij moeten dit soort din gen direct onder ogen zien. Het i een risico, maar wij leven nu een maal in een riskante wereld. Het is zeker, dat zij nu veel meer respect voor ons hebben dan twee of drie jaar geleden en dat komt, omdat wij sterker worden". Het Britse leger heeft bekend ge maakt, dat twee Britse officieren, die zioh met verlof in Berlijn bevon den, in de Russische sector van de stad gearresteerd zijn. Generaal- majoor Coleman, de Britse com mandant, heeft een verzoek tot vrij lating ingediend. De namen der beide officieren zijn niet bekend gemaakt. De arrestatie had Dinsdag plaats, waarschijnlijk terwijl de officieren de bezienswaar digheden van Oost-Berlijn bekeken, heen zij zullen gaan. eens naar de landen die lid van de Ver. Naties zijn en waarmee Mexico diplomatieke betrekkingen onder houdt. Zeven landen hebben reeds op het plan gereageerd. Het plan-Aleman voorziet in on middellijke repatriëring van alle krijgsgevangenen, die hiertoe wens te kennen hébben gegeven, terwijl de overigen permissie zullen krijgen te emigreren naar neutrale landen. Na de definitieve beslechting van het Koreaanse geschil zullen deze emigranten nogmaals in de ge legenheid worden gesteld, naar hun land terug te keren. Uit Washington meldt Reuter, dat Acheson geen commentaar op het plan wilde geven zolang het ter stu die lag, maar als de natie die door de V.N. was aangewezen om het op perbevel in Korea te voeren waren de Verenigde Staten natuurlijk wel ge ïnteresseerd in iedere suggestie van een bevriende mogendheid, die de toestand op de bestandsbesprekingen te Pannpoenjon zou kunnen verbete ren. De reactie die AFP in Russische kringen der V.N. vernam was op het eerste gezicht niet erg gunstig. Men zag daar in het Mexicaanse plan maar weinig verschil met het Ame rikaanse voorstel, dat aan krijgsge vangenen de keus wil laten, waar van het schip zijn gegaan om be schutting te, zoeken tegen de regen vlagen. Tot dusver zijn 51 slachtoffers ge ïdentificeerd v onder hen bevinden zich zeven kmdereni. Zij zullen op re- geringskosten begraven worden, ter wijl de nabestaanden ieder 50.000 di nar zullen ontvangen uit een levens verzekeringskas. In Belgrado zijn alle voor van daag vastgestelde feestelijkheden, in verband met het 10-jarig bestaan van het Joegoslavische leger, afgelast. Een tragisch voorval is wel wat een majoor vara het Joegoslavische le ger is overkomen. Toen de boot kap seisde sprong hij overboord, na inder haast nog zijn kind onder de arm ge klemd te hebben. Toen hij de wal had bereikt, bleek hem, dat het kind niet het zijne waszijn eigen kind was, samen met zijn echtgenote in de diepte verdwenen. Mossadeq's parlement is weer zoek De regeringen van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten zullen nog wat moeten wachten op het ant woord van Perzië op hun voorstel len ter beëindiging van het geschil over de olie. Gisteren had het Perzi sche parlement bijeen moeten ko men om zich te beraden over het antwoord, maar er waren in Teheran niet voldoende parlementsleden bij een. Mossadeq zal een nieuwe poging doen om het parlement bijeen te roepen op Dinsdag 16 September. Een van de redenen, dat er niet ge noeg leden in Teheran waren terug gekeerd van hun vacantie, is dat sommigen van oordeel zijn, dat zij Mossadeq zulke grote volmachten hebben gegeven, dat het niet meer nodig is dat zij in zaken als de kwes tie van de olie nog worden gekend. Mossadeq is er nog niet zeker van, hoe hij het parlement zal betrekken in het opstellen van een antwoord aan de regeringen van Groot-Brittanië en de Verenigde Staten. Misschien moeten de leden van het parlement zelf een antwoord opstellen, nadat Mossadeq hun een overzicht heeft ge geven van de toestand, maar het is ook mogelijk dat zij niets anders be hoeven te doen dan hun goedkeuring hechten aan een door hem opgesteld antwoord. De „kleine Assemblée" Het eerste supra-nationale parle ment van Europa, de „Kleine Assem blee" van de West-Europesc K.S.G. (kolen- en staalgemeenschap), waar in zes landen met 78 leden zijn ver tegenwoordigd, is Woensdagavond to Straatsburg bijeen gekomen. De agenda van deze eerste bijeen komst is van formele aard, maar de grondtrekken van de nieuwe Euro pese statenbond worden Teeds zicht baar, De zes landen zün in verhouding tot hun grote door afgevaardigden vertegenwoordigd: Frankrijk 18, Ita lië 18, Duitsland 18, België 10, Ne derland 10, Luxemburg 4. Spaak voorzitter. De Belg Paul Henri Spaak is ge kozen tot president van de assem blée van de kolen- en staalgemeen schap. Op Spaak werden 38 stem men, op de enige andere candidaat, de Duitser von Brentano, 30 stem men uitgebracht. Er was een blan co stem. De absolute meerderheid was 35 stemmen. De boom telt zijn rijpende vruchten 1 niet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1