De gemeente-financiën bieden een iets rooskleuriger beeld De financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente is nog onzeker Leidens aandeel in lening voor de woningbouw was f 1,072.257 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDSE BEGROTING 1953 VERSCHENEN Weth. D. v. d. KWAAK. nog veel duisternis DAAROM NOG VEEL DUISTERNIS UOE VOORZICHTIG DE HEER D. VAN DER KWAAK, wethouder van J financiën, ook was, toch kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat B. en W. van Leiden de groene kleur, waarin de lijvige boeken van de gemeente-begroting 1953 gestoken zijn, niet zomaar gekozen hebben. Groen is de kleur van de hoop en hoewel niet gezegd kan worden, dat alles, wat cie gemeente-financiën betreft, thans koek en ei is, mag het Gemeentebe stuur toch wel hoopvol gestemd zijn. „De zorgen in het verleden hebben ons gesterkt", aldus weth. v. d. Kwaak, toen hij jaarlijkse traditie de Leidse pers met een korte uiteenzetting de gewichtige boeken overhandigde. „Moe dig gaan we de toekomst tegemoet". Behandeling begint reeds op 13 November Desalniettemin moest de wethouder voorop stellen, dat het Gemeentebe stuur, wat de financiën voo-r 1953 be treft nog volkomen in het duister tast. De Wet Noodvoorziening Ge meente-financiën loopt dit jaar af en het is nog niet te zeggen hoe de ver houding Rijk-Gemeente ten aanzien van de financiën zal worden. Toch hebben B. en W. niet langer willen v/achten met het opstellen van de be groting. Zij zijn daarom uitgegaan van de waarschijnlijkheid, dat de noodvoorziening voor 1953 verlengd zal worden en rekenen er op, dat de uitkeringen uit het Gemeentefonds in totaal f 650.000.— hoger zullen zijn dan in 1952. Overigens is er getracht de ramingen van uitgaven voor 1953 zoveel mogelijk te beoerken tot de credieten die voor 1952 werden voor gesteld. Toch zal deze verhoogde uit kering uit het Gemeentefonds nodig zijn, omdat o.a. de kosten yan steun verlening aan behoeftigen 206.000. hoger geschat moesten worden dan voor 1952. De subsidie voor het lager nijverheidsonderwijs is 116.000. hoger beraamd, o.a. dooi- de oprich ting van de R K. Technische School ,,Don Bosco", en de rente en afschrij vingslast van enkele noodzakelijke investeringen (grondaankopen, brug gen, spoorwegwerken, scholen e. d.) zal 206.000.— hoger zijn. Zoals wij Zaterdag reeds meld den, sluit de Leidse Gemeentebe groting 1953 op een bedrag van f 25.255.923, met een post onvoor ziene uitgaven 'van f 268.625. Reeds op 13 November a.s. zal de Gemeenteraad beginnen met de behandeling van de begroting. Het financieringsprobleem. Het is typerend voor de huishou ding van de gemeente, dat de pro blemen van financiële aard, welke om een oplossing vragen, gedurende de laatste jaren veel meer de finan ciering van de kapitaalsuitgaven heb ben betroffen dam het verkrijgen van evenwicht in het budget. In de laatste maanden is er even wel een verbetering in de toestand ingetreden, welke het mogelijk heeft gemaakt een aanmerkelijke vermin dering te brengen in het bedrag van de voor consolidatie in aanmerking komende vlottende schuld. Ongetwij feld zijn daarvoor verschillende fac toren aan te wijzen. Het heeft de schijn, dat de rentevoet voor geldle ningen op lange termijn op de kapi taalmarkt zich heeft gericht op 4J4 pet., het percentage, dat door de Mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën voor leningen van de gemeenten is toegestaan. De bereid willigheid van de institutionele be leggers om tegen deze rentevoet aan gemeenten gledleningen te verstrek ken is althans zeer toegenomen. Deze toestand is begrijpelijkerwijze het ge volg van de toeneming van het ver trouwen in de financiën van het Rijk, waaraan de opmerkelijke verbetering van de deviezenpositie niet vreemd is. De plaatsingsmogelijkheid van obligatieleningen werd nog in de hand gewerkt, doordat aan de emit- tenten van deze leningen een plaat- simgsprovisie van 2 pet. was toege staan. Terwijl het nadelig verschil tussen de kapitaalsuitgaven en de financie ringsmiddelen op lange termijn per 1 Januari 1951 nog ƒ4.262.720.41 be droeg, was deze toestand per 1 Ja nuari 1952 reeds zodanig verbeterd, dat het voordelig verschil op die da tum bedroeg 406.515.26, ondanks het feit, dat in 1951 ter financiering van door de gemeente gedane kapitaals uitgaven 16.078.610.55 nodig was. De positie is zodanig, dat verwacht mag worden, dat de gemeente, indien geen nieuwe geldleningen zouden worden gesloten, tot het tweed/ kwartaal van 1953, geen financie- rings-moeilijkheden zai hebben. Aangezien de investeringen) even wel zoveel mogelijk voortgang zullen moeten vinden, zal het verstandig zijn in de toekomst waakzaam te blij ven. Uit het vorenstaande heeft men reeds de gevolgtrekking kunnen ma ken, dat de gemeente een aanmerke lijk bedrag aan geldleningen moet hebben gesloten. Dat bedrag is voor 1951 nauwkeurig 20.302.325.terwijl het nominaal bedrag van de gesloten geldleningen bedroeg: in het 1ste kwartaal 1952 5.038.109.12, in het 2e kwartaal 1952 16.875.035.in de maanden Juli en Augustus 2.607.835.—, totaal dus 44.823.304,12; daarenboven heeft de gemeente nog ontvangen wegens ge deblokkeerde uitkeringen uit het ge meentefonds over 1948 887.669.79, 1949 1.047.093.22, terwijl nog te vor deren is over 1950 1.058.149.19. Belangrijk renteverlies. De omstandigheid, dat Gedeputeer de Staten reeds enkele jaren van de gemeentebesturen verlangen, dat in vesteringen niet eerder worden ge daan dan nadat de gemeenten de daarvoor noodzakelijke financierings middelen op lange termijn beschik baar hebben, en het feit, dat Gedepu teerde Staten hun goedkeuring ont houden aan de besluiten van de ge meentebesturen, indien deze midde len niet voorhanden zijn, schept voor deze besturen merkwaardige conse quenties. In normale tijden was het gebrui kelijk^ dat de financiering op lange termijn van de investeringen der ge meenten eerst plaats vond, wanneer deze reeds belangrijk waren gevor derd, m.a.w., wanneer reeds een flink bedrag was uitgegeven. Aanvankelijk werden de kosten gefinancierd met goedkope kasgeldleningen. Deze handelwijze vond zijn moti vering in de rentebesparing, welke op deze wijze werd verkregen, zo mede in de omstandigheid, dat de financiering op lange termijn geen moeilijkheden opleverde, omdat er steeds aanbod van lang crediet aan wezig was. Daarenboven vertoonde de rentevoet op de kapitaalmarkt een zeer stabiel karakter. Ook is het van belang te vermel den, dat de gemeenten in die dagen niet de zorg hadden voor de financie ring van de woningbouw, omdat het Rijk constant voor de middelen zorg droeg. In de huidige omstandigheden is de toestand juist tegenovergesteld. De gemeenten moeten reeds de beschik king hebben over de lange leningen, voordat zij de daarmede te finan cieren uitgaven hebben gedaan. De gemeente Leiden beschikt in verband met deze eis over een zeer ruime kas, welke zij voornamelijk rendabel maakt door het verstrekken van kasgeldleningen. Aangezien de kasgeldmarkt op dit ogenblik zeer ruim is, is het niet mo gelijk een rente te verkrijgen, welke hoger is dan V/2 pet. 's jaars. Er moet zelfs op gerekend worden, dat de kasgeldrente in de komende maanden nog verder zal dalen, omdat de geld markt nog ruimer zal worden, voor namelijk als gevolg van de aanzien lijke verbetering van de kaspositie in het Rijk. Wanneer men ini aanmerking neemt dat de gemeente op dit ogen blik circa 15.000.000.aan kasgel den heeft uitgeleend tegen een per centage, dat varieert van 11/2 tot 1 7/8 's jaars, en zij deze gelden heeft ontvangen tegen een rentevoet van gemiddeld 4 1/4 pet. 's jaars, zal het U duidelijk zijn, dat deze financie ringswijze voor onze gemeente een zeer belangrijk renteverlies betekent. Het is de vraag, of deze prijs in de huidige omstandigheden niet te hoog is voor het risico, dat zij daarvoor gedekt heeft. Zoals reeds gezegd, is zij evenwel het gevolg van de eisen, welke Gedeputeerde Staten stellen. Overigens heeft niemand kunnen voorspellen, dat deze ontwikkeling zich in enkele maanden zou voltrek ken. Het hiervoor genoemde bedrag ad 15.000.000.is slechts, tijdelijk zo hoog en zal in de naaste toekomst snel verminderen. Credieten voor kapitaals uitgaven. Het ligt voor de hand, dat de loon. en prijsstijging van de laatste jaren het noodzakelijk maakt de credieten voor kapitaalsuitgaven, welke reeds geruime tijd geleden zijn verleend, te verhogen. B. en W. denken hier in het bijzonder aan het crediet voor de spoorwegwerken, dat reeds op Januari 1948, en dat voor de uitbrei ding van de electriciteitsfabriek, dat reeds op 11 Juli 1949 werd verleend, Voor het ogenblik menen zij te mo gen volstaan met de mededeling, dat deze credieten beide aanzienlijk, dat is met 25 pet., zullen worden over schreden. Volledigheidshalve delen B. en W. mede, dat op dit ogenblik is uitgegeven ten behoeve van de spoor- wiegwerken 2.97 millioen en ten be hoeve van de vergroting der produc tie-capaciteit van de electriciteitsfa briek 15.42 millioen. Het vorenstaande geldt mutatis mutandis voor alle werken, welkè de laatste jaren ter hand zijn genomen. Reserves van de gemeente. De gemeente had per 1 Januari 1952 de beschikking over een alge mene reserve van ƒ2464.876.Gelet op het batig saldo van de dienst 1951, hetwelk kan worden geraamd op 1.043.848.mag worden aangeno men, dat de algemene reserve per 1 Januari 1952 zal bedragen 1.508.724. Bij de beschouwing van dit cijfer moet evenwel in aanmerking worden genomen, dat dit gedrag geflatteerd is, omdat ten behoeve van de dienst 1952 reeds is geraamd, dat over deze reserve zal moeten worden beschikt tot een bedrag van 200.000.in verband met de omstandigheid, dat de bijzondere uitkering uit het ge meentefonds voor de jaren 1951 en 1952 niet afzonderlijk is vastgesteld, doch is bepaald met de behoefte over deze jaren gezamenlijk. Of dit bedrag voldoende zal zijn, kan op dit ogen blik nog niet worden beoordeeld. Afgezien van het feit, dat de ge meente door dit bedrag de beschik king heeft gekregen over enige weer stand voor het opvangen van moge lijke tegenvallers, is het in de hui dige omstandigheden als financie ringsmiddel niet zonder belang. B. en W. herinneren er nog aan, dat de gemeente als reserve voor eigen financiering tevens de beschik, king heeft over de restant-uitkerirn- gen uit het gemeentefonds over de jaren 1948 en 1949 tot een gezamen lijk bedrag van 1.934.763.De uit kering over 1950 ad 1.058.149.is nog niet gedeblokkeerd. Dit nadeel wordt getemperd, doordat het Rijk over dit bedrag een rente vergoedt van 4pet. 's jaars. De investeringen in 1953. Evenals voor 1952 is op hoofdstuk XIII par. 2 weder een bedrag ge raamd, thans 125.000.voor ten laste van de gewone dienst komende rente en afschrijving van< nog te vo teren credieten voor- kapitaalsuitga ven. Dit bedrag is uiteraard slechts toereikend voor de meer urgente nieuwe investeringen. Het moge overbodig lijken, wij kun nen niet nalaten, aldus B. en W. in de gcleidebrief tot de Raad, onze vreug de uit te drukken over het feit, dat ook tijdens de zwaarste financierings-' zorgen de investeringen in onze ge meente doorgang konden vinden. Wanneer men bedenkt, dat de ge Ruim f 12.50 per inwoner Thans is bekend geworden hoe groot het resultaat is van de nationale wo ningbouwlening, waarvoor de gemeente Leiden zich zo bijzonder ingespan nen heeft. Over het hele land werd voor een bedrag van ruim honderd mil lioen gulden ingetekend. Volgens het landelijk gemiddelde zou Leiden hier van ruim 900.000 gulden bijgedragen moeten hebben. De grote campagne in de Sleutelstad heeft echter tot een nog beter resultaat geleid, want bij elkaar schreven de Leidenaars in voor een totaal bedrag van 1.072.275 gulden! Dit belekent, dat iedere Leidenaar van groot tot klein, arm en rijk, gemid deld ruim 12.50 heeft bijgedragen aan deze nationale lening voor de wo ningbouw. Een resultaat waarop zowel het gemeentebestuur als de vele medewerkers trots mogen zijn! meente verschillende belangrijke werken onderhanden heeft en in die omstandigheden zelfs nog kans heeft gezien nieuwe aan te vangen, dan is er reden tot tevredenheid. Het meest tot de verbeelding spreekt in dit verband de woning bouw. Weliswaar geldt voor haar, dat de exploitatiekosten door de huur worden gecompenseerd en deze der halve geen last veroorzaken voor het budget, zodat de woningbouw met enigszins andere ogen kon wordeni bezien, de problemen waren, mede door de hoge bedragen, die er mede gemoeid zijn geweest, er niet minder om. Dat deze desondanks tot nu toe konden worden overwonnen, stemt des te vreugdevoller.. Ook voor de naaste toekomst staan *wedei\ de no dige plannen op stapel. Ook de bouw van scholen kon in de afgelopen periode, dank zij de middelen, die voor de financiering aanwezig waren, op normale wijze voortgang vinden terwijl tevens verschillende andere werken ter hand konden worden genomen. Er zullen in de toekomst nog vele wer ken uitgevoerd moeten worden. Ons streven blijft bij voortduring gericht op de verwezenlijking van de bestaande plannen. Het stemt tot tevredenheid, dat er ondanks de moeilijke financiële toe stand niet getornd is aan de subsidies voor jeugdzorg en culturele zaken. In bepaalde gevallen kon zelfs tot ver hoging worden overgegaan. Ten aanzien van de herziening der electriciteitstarieven kunnen B. en W. nog geen nadere voorstellen doen. De kosten voor openbare straatver lichting zijn voor 1953 36.254 hoger geraamd dan voor 1952, in verband met de regelmatige verbetering en uitbreiding. De uitkering, die van de N.V. Leid se Duinwater-maatschappij wordt verwacht, is ƒ40.000.lager gesteld. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat hier in de toekomst geen bron van inkomsten meer gevonden zal wor den. Verhoging van de tarieven kan nog niet onder het oog gezien wor den. Uitgaven voor Sociale Zaken. Het is opvallend, dat, terwijl ten aanzien van vele lasten van de ge meente een zekere stabiliteit kon worden bereikt, de uitgaven wegens steunverlening door de dienst voor Sociale Zaken zich nog steeds in een stijgende lijn bewegen. Wanneer men daarbij nog in' aanmerking neemt, dat de cijfers sedert 1948, het jaar, waar in de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning in werking is getreden, nog gun stig zijn beïnvloed, mag worden ge concludeerd, dat de kosten wel bij zonder zijn gestegen. Het staat thans wel vast, dat de totstandkoming van genoemde wet niet die gunstige in vloed op het uitgavenpeil van de ge meente heeft gehad, welke men er in 1948 van heeft verwacht Bij een beoordeling van de cijfers dient men evenwel te bedenken, dat het aantal ondersteunde armlastigen bedroeg op 1 Juli 1948: 649, 1949: 707, 1950: 822, 1951: 995 en 1952: 1158, terwijl voor 1953 met een voort gaande stijging rekening moet wor den gehouden.Zij wordt voornamelijk veroorzaakt, doordat de gedeeltelijk invaliden zich steeds moeilijker in het productieproces kunnen handhaven. Ondanks de mogelijkheid, dat de ver hoging van de normeii voor onder steuning van armlastigen tot staan zal kunnen komen ,is er nog weinig grond voor de hoop, dat ten aanzien van het totaal der kosten het hoogte punt is bereikt. Hiervoor is thans 2.258.216 uitgetrokken. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEBEGROTING 1953. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatse lijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1953, alsmede de begro tingen voor dat jaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens ar tikel 252 der gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 9 September 1952. 3573 Burgemeester en Weth. voorn., De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De loco-secretaris, WFJJER. Woensdag 10 September. Vandaag gaat eerst onze belang- i stelling uit naar het 55-jarig hu we- lijksfeest, dat het echtpaar M. Boer- smaJ. Smitz a.s. Vrijdag viert. De bruid van 83 en de bruidegom van 79 jaar genieten beiden nog een pui ke gezondheid, kunnen nog wandelen, lezen, horen, kottom: zo gezond als een visje. Zij wonen samen heel ge- noegelijk in hun huisje aan de Hoge Rijndijk (108) en wachten in span ning de dingen af die komen gaan. Uit dit huwelijk werden 6 kinderen geboren, waarvan er nog 5 in leven zijn. Er zijn reeds 17 kleinkinderen en zelfs al 2 achterkleinkinderen. De naam van de bruidegom doet reeds een Groningse afkomst vermoeden en het gemoedelijke dialect van de bruid bevestigt dit. Beiden werden in Groningen geboren en pas 25 jaar on en zij in Leiden. De heer Boersma heeft jarenlang als „voorwarmer-be- diendeop een suikerfabriek ge werkt, totdat hij naar Leide-- kwam om concierge te worden van het St. Vincentiushuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Na dit 18 jaar geweest te zijn, brak de rust aan, die enige jaren geleden even bedreigd werd, toen de bruid heel ernstig ziek was. „Maar ik ben nu weer helemaal in r--w, vertelde ze ons. We lopen al lebei nog als kieviten!'' Of ze nog wmen naar Groningen? „Vast en zeker niet", riep de bruide gom met grote beslistheid uit. „We hebben hier in Leiden direct kunnen wennen en geen van allen hebben we heimwee gehad." A.s. Vrijdag middag zal er van 3 tot 5 uur recep tie zijn en a.s. Zondag wordt het feest nog eens dunnetjes over ge vierd! Zoals bekend, bestaat er in Leiden een Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool (V.O.L.A.), die werd opgericht in 1928 en die dus volgend jaar het 25-jarig bestaan viert. Dit feest zal samenvallen met het 70-jarig bestaan van de school en gevierd worden op 9 Mei 1953. Het is nog wel erg vroeg daarover nu reeds te schrijven, maar we doen het toch, omdat er volgende week Woens dagavond om 8 uur in Den Burcht een ledenvergadering wordt gehou den, waarop de plannen besproken worden. Een zeer sympathiek plan heeft de Leidse Bond van Volkstuindersver- enigir.gen opgevat, dat a.s. Zaterdag ten uitvoer gebracht zal worden. Op die dag kan iedere volkstuinder zijn zelf-gekweekte bloemen en fruit af staan voor de ouden van dagen in de verschillende Leidse tehuizen. Na de inzameling (iedere volkstuinder is vrij om al of niet te geven, zo veel of weinig als hij wil) zullen fruit en bloemen verdeeld worden om daarna naar de tehuizen gebracht te worden. We hebben er al iets over verteld, maar nu Is het vast en zeker, dat de Leidse afdeiing van de Ned. R.K. Midenstandsbond op Maandag 22 Sept. a.s. het winterseizoen opent met een cabaret-avond, die georgani seerd wordt in samenwerking met het Leidse Santos-comité. Het gezelschap van Adrie van Oorschot zal een pro gramma brengen, dat klinkt als een klok. Als hij klaar is, komt Evert Castelein voor de dag ennou, dan weet u het wel! Dat wordt een bijzonder prettige opennig van het seizoen, waarmede tevens een uit stekend doel gediend wordt. De Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland, afd. Leiden, kortom: de Veron, gaat a.s. Donderdagavond .rr 8 uur het seizoen openen met een bijeenkomst in Reho- both, Rapenburg 10. De Leidenaars, die zich vanmorgen verwonderd afgevraagd hebben wat die stellages op de Breestraat, te genover het Stadhuis, en op de Vis markt te betekenen hebben, kunnen we mededelen, dat het hier de voor tekenen betreft van de gtote Brade rie, die volgende week Woensdag wordt geopend. Deze stellages die nen voor de bevestiging van schijn werpers, die het Stadhuis in een zee van licht zullen zetten. STADSKOK. Dit jaar 134 „groenen" in de Sleutelstad Gisteren heeft in de sociëteit „Mi nerva" de inschrijving plaats gevon den van de nieuwe leden van het Leids Studenten-corps. Er hebben zich 134 „groenen"' aangemeld, een aantal, dat iets lager ligt dan verle den jaar (150). Er moet echter reke ning mee gehouden worden, dat er in October a.s. nog een tweede inschrij ving volgt, speciaal voor nieuwe stu denten die thans nog in militaire dienst zijn. De inschrijving van nieuwe stu denten aan de Leidse Universiteit be gint op 26 Sept. a.s. Op het Studen ten-inlichtingenbureau hebben zich tot op heden 360 nieuwe studenten aangemeld voor de diverse facultei ten. Hieronder bevinden zich 155 „novieten" van de Ver. voor Vrou welijke Studenten te Leiden (V.V. S.L.). Verleden jaar bedroeg bet totale aantal nieuwejaarsstudenten bijna 700, waaronder bijna 200 vrouwelijke studenten. K.A.B. gewest Leiden heropende haar school De K. A. B. in het gewest Leiden opende Maandagavond in De Harmo nie het winterseizoen met een cursus avond van de Gewestelijke Sociaal- Economische School, op welke avond niet de docenten, maar de leerlingen zelf het woord voerden. De heer Hendriks, directeur van de school, zette bij de aanvang nog eens het grote belang uiteen, dat de kath, arbeiders bij deze school hebben, om dat zij zichzelf op een gemakkelijke wijze kunnen ontwikkelen. Het leer plan van de school is zodanig opge steld, dat iedereen de lessen kan volgen, toonde de cursisten, die en kele inleidingen hielden overduidelijk aan. In de loop van de avond belicht ten drie hunner de medezeggingschap de arbeid en arbeidsvreugde en de verhouding K. A. B.K. V P. Num mer 4 behandelde wat hij van zijn standsorganisatie mocht verwachten. Na een kort debat over deze onder werpen ging men verder met enkele economische onderwerpen Wij kunnen niet anders dan grote lof hebben, voor hetgeen men hier presteert en we zijn het met de voor zitter van het Gewest eens, dat deze schoo' in de K. A. B. bijzondere aan dacht verdient- De opkomst was niet groot, maar de kleine honderd aanwezigen hebben zeker een avond gehad van goed ge halte, die veel belooft voor de toe komst, want door dit werk vormt de K. A. B. een kern van leden, waar door zij in de toekomst een sterk ka der zal krijgen. De school geeft haar lessen in de R.K. Ulo aan het Vrouwenkerkhof en begint Maandag 15 Sept. om 8 uur. Men kan zich daar alsnog aanmelden. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, zn van J. Plug en M. Struijs; Greta Helena, dr van Ct H. Disseveld en W. J. Koch; An- tonius Simon, zn van Th. II. van Schaik en C. J. Brasker; Geertruida Janske Maria Adriana, dr van J. van der Slot en G. M. van der Wal. Overleden: B. Boere, man 74 jr; D. Uithol, huisvr. van Vonk, 62 jr; H. Abbink, huisvr. van Brandt, 75 jr; J. van Biezen, zn 1 jr; H. Siere, huisvr. van Beij, 69 jr. Laatste Berichten RITUELE ZELFMOORD IN INDIA. De gehele bevolking van een dorp bij Jaipoer in India heef; ondanks de wettelijke bepalingen, die zulks ver bieden, eer bewezen aan een jonge weduwe, die zich op 30 Augustus na de dood van har echtgenoot op de brandstapel heeft geworpen en in de vlammen is omgekomen. Volgens de corespondent van de „Times of India" tooiden de dorpe lingen de jonge vrouw met guirlan des, zij liep naar Je brandstapel óver een tapijt van door de bewoners uit gespreide bloemen. Een kind van zivcn jaar werd uit gekozen om het vuur aan te steken in de hoop. dat z;jn jeugdige leeftijd hem zou sparen voor de gestrengheid \an de justitie. N-emand trachtte de jonge vrouw te weerhouden en de politie wist tot gisteren niets van het gebeurde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2