S)e £eid<te6oti/fca/iit STERKE MAN I SCHEEPSRAMP OP DE DONAU I Natuur sterker dan techniek BIJ BELGRADO Weer moeilijkheden op autoweg naar Berlijn Europese federatie in beginsel goedgekeurd De grote schoonmaak in Egypte Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG- No. 12686 - Die mooie blauwe Donau Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. i 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 derdrukking en armoede vor men de bodem, waaraan de dictatuur ontspruit; gewoonlijk gaat zij aan dezelfde euvelen weer ten gronde. In Egypte was de bodem meer dan rijp voor de grote revolutie van Na- guib; de tegenstelling tussen de ar moe van de grote massa en de weel de van de enkele zeer rijken was al te schril. De koning, zelf een der rijkste mannen van het land, was het symbool van de kliek der. uit buiters; hij was de eerste, die ver wijderd werd. Maar daarmee was de situatie nog lang niet gesaneerd; Na- guib eiste zelfzuivering van de par tijen en leniging van de armoe door verdeling van het grootgrondbezit. Zelf wilde hij aanvankelijk 0 de man achter de schermen blijven, maar toen hem zo wel de zuivering als de landhervor ming niet snel genoeg gingen, nam hij zelf het heft in handen. Thans is hij vrijwel allenheerser, practisch dictator. De man, die Naguib eerst had aan gesteld tot premier, Ali Maher, was het niet eens met de onbesuisdheid, waarmede de generaal zijn hervor mingsplannen wilde doordrijven. Over het principe was hij het met Naguib wel eens, maar niet met het tempo. De politicus wilde geleide lijkheid, om de toch al precaire eco nomie van het land niet aan te grote schokken bloot te stellen. De econo mische situatie van Egypte wordt beheerst door twee grote problemen, n.l. de verbouw en de export van katoen en de invoer van broodgraan. Door het kunstmatig hooghouden van de katoenprijs hebben de groot grondbezitters aardige winsten we ten te maken, maar de hoge prijzen deden de export teruglopen, waar door minder geld vrij kwam voor de betaling van de steeds groter wor dende invoer van graan. Dat heeft geleid tot een passieve handelsba lans en een groot tekort op de be groting. De economie van Egypte is dus in derdaad in hoge mate kwetsbaar en hoezeer men het ook eens mag zijn met het streven van generaal Na guib, zal men toch toe moeten ge ven, dat er ook alle reden was voor Ali Maher om bevreesd te zijn voor grote schokken. Naguib heeft evenwel doorgezet en Maandag heeft zijn regering de nodige besluiten genomen om de landhervorming in te voeren. De zuivering had het leger reeds Zon dag ingezet, toen een hele rits voor name en rijke Egyptenaren ingere kend werd. Daarna heeft het kabi net besloten, dat alle partijen ook de machtige Wafd-partij zich bin nen een maand moeten hebben ge zuiverd van alle corrupte elementen, of anders worden ze van de kaart geveegd. De wereld wacht nu met belang stelling de uitslag van deze experi menten af. Zal de grote massa van nieuw-bakken kleine landbezitters er in slagen de opbrengst van katoen en graan zodanig op te voeren, dat Egypte een welvarend land wordt? Of zal Ali Maher's visie bewaarheid worden en zal de generaal-dictator de geesten, die hij opgeroepen heeft, niet kunnen bezweren? Tot nog toe is Naguib opgetreden als de edele Hercules, die de Augias stal van Egypte met forse bezem- streken wil schoonvegen en na de verkiezingen wil terugtreden op de meer bescheiden plaats van militair bevelhebber. Bij menige dictator komt de dictatoriale honger echter al etende en niemand kan op het ogenblik voorspellen of Egypte's sterke man zo sterk zal zijn om zich zelf te overwinnen. Overbelaste veerboot sloeg om NEGENTIG PERSONEN OM HET LEVEN GEKOMEN Negentig personen zijn gisteren verdronken, doordat een stoompont, die de verbinding onderhoudt tussen Belgrado en Zemoen, door een storm op de Uonau is omgeslagen, zo meldt radio-Belgrado. Dertig mensen redden hun leven door overboord te springen toen het schip begon te zinken. De overi gen verdwenen met het schip in het water. Het vaartuig sloeg vroeg in de middag om, slechts 10 minuten na het vertrek uit Belgrado. AANTAL SLACHTOFFERS NOG ONZEKER. De pont „Nish" vervoert gewoon lijk 130 mensen, maar het schip was nu overvol. De passagiers merkten, dat een storm opstak en renden naar het dek. De autoriteiten van de rivierhaven van Belgrado wisten niet met zeker heid hoeveel slachtoffers er waren, maar zij hadden vernomen, dat 98 mensen kaartjes gekocht hadaen. Zij wezen op de mogelijkheid, dat er toch meer mensen aan boord waren, omdat sommige personen vrij ver voer nebben, terwijl er ook passa giers zijn, die van tevoren een kaart je nemen. Ooggetuigen waren het er over eens, dat ongeveer 80 a 100 mensen vermist worden. Het was een warme dag in Belgra- ming in de rivier staat, bereikt had. do geweest toen 's middags plotse- Er bevonden zich meer mensen: ling de lucht betrok en er een sterke aan boord dan gewoonlijk, omdat een wind opstak, welke gepaard ging van de hoofdverkeersbruggen over met regen- en hagelbuien. Huive- de rivier gesloten is wegens herstel- rende passagiers, die uit dc Donau I werken. Sommige ooggetuigen ver gered waren, hadden de indruk, dat kort voor de ramp de bemanning de boot niet meer in de hand had. Hulp- boten schoten toe en visten een aan tal passagiers op. Gisteravond werd er nog in de rivier gedregd. De mees ten van de geredden waren in het water gesprongen, even voordat de boot omsloeg. Volgens ooggetuigen waren sommige passagiers, toen de storm opkwam, naar de hutten ge hold, waar zij in de val kwamen te zitten. De boot zonk onmiddellijk. SPEELBAL VAN DE STORM. De pont was om 13.07 uur uit Bel grado naar Zemoen (12 kilometer stroomopwaarts) vertrokken. Zij werd een speelbal van de storm toen zij de samenvloeiing van de Sawa en de Donau bij het fort Kalemegdan, op welk punt altijd een sterke stro- tellen dat de passagiers zich aan bakboord hadden opgesteld om be schermd te zijn tegen de hevige ha gelbuien en mede daardoor het schip deden overhellen en omslaan. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt, doordat de dichte hagel het uit zicht belemmerde. Duikers maakten zich gisteravond gereed om al te da len naar het wrak om stoffelijke overschotten te bergen. Honderden mensen stroomden des avonds naar de meerplaats van de boot, om inlichtingen over vermiste familieleden en bekenden te verkrij gen. De kapitein, die zich onder de ge redden bevond, verklaarde nog, dat hij met opzet te vroeg was afgevaren om te voorkomen, dat met het slech te weer zijn schip overladen zou worden'. Vóór het schip zonk had de kapitein nog vele ruiten van het dekhuis ingeslagen en ingesloten passagiers naar buiten ge.rokken. Vissers, die ooggetuige van de ramp waren, verklaarden, dat minstens 40 tot 50 personen het schip hadden kunnen verlaten, doch velen, die niet kor.den zwemmen, verdronken. He* zicht was op het ogenblik van het ongeluk slechts 30 meter. Nader wordt uit Belgrado gemeld, dat van de dertig geredden bij de scheepsramp op de Donau, thans nog acht zijn overleden. Tot nu toe hébben duikers zes lij ken geborgen. Het schip ligt op zijn kant in ongeveer 10 m. diep water. Russische speldeprïkken Gewapende Sowjet-soldaten en le den van de Oostduitse politie hebben gisteren tot viermaal toe een patrouil le van de Amerikaanse militaire poli tie, die het Amerikaanse controle punt aan de Berlijnse zijde van de grote autoweg naar West-Duitsland wilde bereiken tegengehouden. In het begin van de avond werd ten slot> na twee vergeefse pogingen een auto van de Britse militaire politie door gelaten. Vanmorgen werden de militaire patrouilles weer gewoon doorgelaten. In Mei kwam een eind aan het pa trouilleren der geallieerden op de autoweg na Sowj et-inmenging. Tot 18 Augustus toe hebben Britse en Amerikaanse patrouillewagens di 0 lijks geprobeerd de Sowjet-wachtpos- ten te passeren. De Amerikaanse Hoge Commissa ris Donelly heeft op een persconfe rentie te Berlijn meegedeeld, dat hij bij de Sowj et-autoriteiten heeft ge protesteerd. De militaire politie wil de ploegen aflossen, die de Ameri kaanse voertuigen controleren, wel ke van de autoweg gebruik maken. MINISTERS TE LUXEMBURG ACCOORD De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap hebben gisteravond het Frans-Italiaans voor stel om een statuut te ontwerpen, waarbij een politiek gezagsorgaan voor een Verenigde Staten van Europa wordt ingesteld, in beginsel goedgekeurd, 70 verneemt Reuter te Luxemburg van een afgevaardigde ter conferentie. De ministers hebben echter water in de wijn van hun Franse en Italiaanse ambtgenoten gedaan door de bevoegdheden van de Assemblee, die het sta tuut moet ontwerpen, in te perken. Men heeft besloten het voorstel te verbinden met het plan van de En gelse minister Eden, om de Raad van Europa bij de voorgestelde gemeen schappen in te schakelen. De herziene Frans-Italiaanse voor stellen zullen vandaag aan de Raad van Ministers voorgelegd worden. Bondskanselier Adenauer zal van daag ook een onderhoud onder vier ogen met minister Schuman hebben over de toekomst van het Saarge- bied. Beiden zullen dan aan hun col legae verslag uitbrengen over hun beraadslagingen, die al twee maan den lopen. Schuman zou Adenauer hebben voorgesteld een gemeenschappelijk statuut op te stellen voor het Saar- gebied. De bevolking zou door mid del van een stemming haar oordeel te kennen moeten geven over een dergelijk statuut. Men is te Luxemburg van mening, dat een dergelijk gemeenschappelijk statuut van Frankrijk en Duitsland voor het Saargebied, zonder tot een definitieve oplossing van dit vraag stuk te geraken, de hindernissen, die een samenwerking tussen beide lan den thans nog verhindert, uit de weg zou ruimen. Het gaat weer knallen op Eniwetok Het Amerikaanse departement van defensie en de commissie voor atoom energie hebben aangekondigd, dat er een nieuwe reeks proefnemingen met atoomwapens deze herfst zal worden gehouden op de testgebieden van het atol Eniwetok in het midden van de Stille Zuidzee. De nieuwe proeven houden ver band met de ontwikkeling van atoom wapens. Er zijn berichten geweest, dat op zijn m'inst een waterstofbom in het een of ander voorbereidend stadium, tot ontploffing gebracht zal worden. De enige officiële waarne mers zullen van de Amèrikaanse re gering en van het legeronderdeel ko men, dat de proeven uitvoert. De patrouille trachtte niet op de autoweg zelf te komen aldus DoneRy. De weg naar de controlepost loopt ongeveer driekwart kilometer door de Sowjet-zöne. Donelïy bracht Dinsdag zijn eerste bezoek aan Berlijn' sedert hij McCloy opvolgde. Hij had een „vriendschap pelijk onderhoud" met generaal Tsjoeikow, hoofd van de Sowjet-con- trólecommissie in Duitsland, die 's avonds op de receptie verscheen. Hij is van plan veelvuldiger bezoe ken aan Berlijn te brengen en open hartig met de Sowjet-Russen geschil punten te bespreken. In de loop van het onderhoud hadden beide partijen grieven ter sprake gebracht. Donelly sprak o.m. over de ontvoering van dr. Linse, een West-Berlijnse advo caat die voor een anticomministische organisatie werkte. Generaal Tsjoei kow herhaalde zijn verzekering, dat hij niets van deze kwestie afweet", aldus Donelly. „Hij zou nadere in lichtingen inwinnen". ILLEGALE GRENSOVERSCHRIJDING. Naar eerst Dinsdag bekend is ge worden hebben Zaterdag illegale grensoverschrijders bij de zónegrens in de nabijheid van Oberrieden de D-trein Hamburg—Bazel door aan de noodrem te trekken tot stilstand ge bracht. Volgens ooggetuigen snelden onge. veer achttien personen uit de treini in de richting van de grens, waar zij door de volkspolitie werden opge wacht. Men vermoedt, dat het hier communistische functionarissen be treft, die op deze wijze ongecontro leerd Oost-Duitsland wilden berei ken. D.P.A. tekent hierbij aan, dat dergelijke illegale grensoverschrij dingen meer voorkomen. HET ONGELUK TE FARNBOROUGH Piloot geen schuld Een „Coroner's Jury" van acht man heeft gisteren vastgesteld, dat piloot John Derry, wiens straalvliegtuig Zaterdag tijdens een luchtdemonstra- tie te Farnborough in de lucht uiteen- sprong, in geen enkel opzicht aan sprakelijk is te stellen voor het on geluk, waarbij Derry en 27 andere personen om het leven kwamen. Kapitein Sidney Hughes, die in de verkeerstoren dienst deed. terwijl de straaljager dook met een snelheid, groter dan die van het geluid, ver klaarde, dat hij tijdens de duik met Derry in radiotelephonisch contact stond en dat hy er zeker van was, dat de piloot geen enkele aanwijzing had, dat er iets aan zijn machine ha perde. De jonge weduwe van de pi loot heeft de „Coroner" een telegram gezonden, waarin zy haar medeleven betuigt met de familieleden van de 27 toeschouwers, die gedood werden door het vliegtuig, dat zich in de me- ningte boorde, en met de 63 gewon den. De jury kwam eenstemmig tot de uitspraak van: dood door ongeval. De ongehoorzaamheids campagne in Z. Afrika Het aantal sedert het begin van de ongehoorzaamheidscampagne gear resteerde niet-blanken in Zuid-Afri- heeft Dinsdag een totaal van 3.734 bereikt. Dinsdag werden in Be- noni en in Germiston 22 niet-blan- ke overtreders van de apartheidsbe palingen aangehouden. In Fortebeaufort hebben Dinsdag 54 daags tevoren gearresteerde niet- blanke overtreders terechtgestaan. Zy werden veroordeeld tot een boete van twee pond of een maand gevan genisstraf. Allen kozen de gevange nisstraf. In Grahamstown stonden Dinsdag 24 van de 45 gearresteerde niet-blanken terecht, die eveneens de voorkeur gaven aan een maand ge vangenisstraf boven het betalen van een boete. In Krugersdorp verkozen negen niet-blanke gearresteerden ze ven dagen gevangenisstraf boven het betalen- van een boete van tien shil ling. Tengevolge van een orkaan is het 5500 ton metende tankschip „Foundation Star" op de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. Eén lid van de beman ning, de kok, weigerde van boord te gaan en is later overleden; achttien anderen zijn in veiligheid gebracht, terwijl 11 anderen aanvankelijk vermist werden. Twee hiervan zijn inmiddels gered, doch de anderen zijn in de reddingsboot van uitputting gestorven. Deze telcfoto toont het in tweeën ge broken schip; de golven slaan reeds over het middenschip. ZUIVERING OF ANDERS ONTBINDING Generaal Naguib heeft de politieke partijen in Egypte een maand tijd gege ven, zich te zuiveren van corrupte elementen. Doen zij dit niet, dan zullen sij van het politieke toneel verdwijnen. Dit verklaarde gisterenavond de minister van Staat in Naguib's kabinet, Fathi Radwan. De periode van een maand gaat in zodra de aangekondigde wet op de politieke partijen van kracht wordt. Daarna krijgt het Opperste Gerechtshof de bevoegdheid de partijen, „welke nog steeds met corruptie besmet zijn", te ontbinden. De eerste Britse atoomproeven De eerste Britse atoomproeven zullen binnenkort plaats vinden in West- Australië. Te Onslow is een legerkamp ingericht voor degenen, die zijn be last met de voorbereidingen van deze proefnemingen. TEGEN DE WAFD. Algemeen neemt men aan dat de ze nieuwe wet vooral gericht is te gen de vroeger zo machtige Wafdis- tische partij. De leider dezer party, Nahas, een der weinige politici, die nog op vrije voeten is, heeft zich reeds gehaast aan Naguib's regiem de volledige steun van zichzelf en zijn partij toe te zeggen. Maar te gen Naguib's verlangen en dat van de jongere Wafdisten in, heeft Nahas nog weinig bereidheid getoond zyn groepering te zuiveren. Het hoofdbestuur van de Wafd is onder leiding van Nahas drie uur by- een geweest. De nieuwe wet bepaalt, dat poli tici die een vonnis wegens misdaad, machtsmisbruik, omkoperij of cor ruptie achter de rug hebben, hun burgerrechten verliezen, en geen lid van enige partij meer mogen zijn. Alle partijfondsen moeten bij of ficiële banken worden gedeponeerd. Penningmeesters, die hiertoe in ge breke blijven, kunnen drie jaar ge vangenisstraf krijgen. De Mohammedaanse Broederschap, die zichzelf steeds een religieuze or ganisatie heeft genoemd, valt ook onder de wet. Landhervorming. Over de beperking van het grond bezit is bepaald, dat jaarlijks een vijfde deel van het grootgrondbezit zal worden onteigend. De landher vormingen moeten dus over vijf jaar voltooid zyn. Grondeigenaars, die meer dan 80 li.a. bezitten, mogen aan hoogstens twee kinderen elk-^20 h.a. overdra gen. Het familiebezit wordt dus be perkt tot maximaal 120 h.a. De grootgrondbezitters zullen voor Te vroege sneeuwval In Zwitserland, Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk en Noord-Italië is gisteren de eerste sneeuw gevallen, een maand eerder dan normaal. Sommige Alpenpassen in 't Oosten van Zwitserland werden gisteren be dekt met meer dan 30 cm. sneeuw. Chauffeurs werden gewaarschuwd, dat zy de passen alleen zouden kun nen overgaan, wanneer hun wielen van kettingen voorzien zyn. In Bazel werd gisteren de laagste temperatuur op 9 September sedert 126 jaar gere gistreerd met 8.7 graden ('t normale gemiddelde is 15.4). De weg over de Grossglockner, de hoogste berg van Oostenrijk (3798 meter), die de provincies Karinthië en Salzburg met elkaar verbindt, is tengevolge van sneeuwstormen ge blokkeerd. Er wordt met sneeuwploe gen geprobeerd om de weg vrij te krijgen. In de republiek Slovenië heerst 'n koude golf, met minimumtempera turen tot drie graden boven nul. In Luxemburg L hedenochtend om acht uur door de Westduitse bonds kanselier, Adenauer, en de Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Sjaret, het verdrag op de Duit se schadevergoeding aan Israël on dertekend. de onteigening een prijs ontvangen van tienmaal de jaarlijkse pacht. Het zal hun worden uitbetaald in 3% staatsobligaties, welke eerst over 30 jaar verhandelbaar zijn. Huiszoekingen. Speciale afdelingen van leger en politie hebben gisteren tientallen huizen in Cairo en Alexandrië door zocht. Zy hebben veel documenten in beslag genomen, die thans door de autoriteiten worden onderzocht. Het betrof vooral de woningen van voor aanstaande personen onder het oude regiem en de kantoren van de „Ko ninklijke Automobielclub" in beide steden. De Egyptische regering heeft de onmiddellijke sluiting gelast van drie clubs waar ex-koning Faroek en zijn vrienden plachten samen te ko men. Het zijn de Koninklijke Auto mobielclub, de Mohammed Aliclub en de Watersportclub de „Nijl". Uit alle Egyptische regeringsge bouwen worden de portretten van alle Egyptische vorstelijke personen, om het even of zij nog leven dan wel reeds gestorven zijn, verwijderd. Een van de eerste daden van gene raal Naguib als premier was het ver vangen van het portret van koning Foead door de Arabische tekst „God, de Almachtige". Nieuwe premier van Egypte Generaal Naguib schudt de hand van de vroegere eerste minister, Ali Maher, nadat deze zich met zijn ka binet had teruggetrokken van de re gering. Maher en zijn kabinet namen ontslag uit protest tegen de arresta tie van 50 a 60 Egyptische politici, waaronder de secretaris-generaal van de machtige Wafd-partij, Serag- ed-Din. Generaal, Naguib heeft nu zelf een kabinet gevormd, waarvan hij als eerste minister aan het hoofd staat. 9\CaweCtje Vrede maken is altijd moeilijker dan de oorlog verklaren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1