Argentinië won Iandenwed- strijd te Rotterdam Open doos ontmaskerde fabrieksdiefstallen MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Ten aanschouwe van 7.000 toe schouwers Koningin Juliana, Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet alsmede prinses Armgard woonden het concours hippique bij heeft de Argentijnse ruiterploeg de landenwedstrijd te Rotterdam gewonnen vóór Mexico en België. Voor deze wedstrijd, bestaande uit 2 ronden, hadden 5 teams ingeschre ven nl. Mexico, Engeland, België, Argentinië en Nederland, in welke volgorde zij ook aan de start kwa men. Ieder equipe bestond uit vier ruiters. De einduitslag werd opge maakt aan de hand van de resulta ten van de drie beste ruiters. Eerst verscheen de eerste ruiter van Mexi co aan de start, daarna de eerste rui ter van de Britse ploeg. Vervolgens die van de Belgische ploeg, van de Argentijnse ploeg en tenslotte die van de Nederlandse equipe. Daarna volgde de tweede ruiter van de ploeg van Mexico. Vervolgens de tweede ruiter van het Engelse team enz. Het parcours had een lengte van 720 meter. Er waren 14 hindernissen opgesteld (17 sprongen) met een maximum-hoogte van 1.60 meter. De minimum snelheid bedroeg 400 meter per minuut, de maximum toegestane rijtijd was dus 108 sec. De Franse equipe had helaas de inschrijving moeten annuleren, aan gezien lt. Chamsavin door een val van Zaterdag, waarbij hij zijn rech ter pink brak, niet beschikbaar was. Na de eerste ronde waarin geen enkele ruiter foutloos rondkwam, stond Mexico aan de kop met 12 fou ten, gevolgd door Nederlanr met 24 fouten, Argentinië met 25^ fout, België met 28 fouten en Engeland met 29 X fout. In de tweede ronde kwamen fout loos rond de Argentijnen S. Della- cha en maj. J. Sagasta. De laatste kreeg echter een halve tijdfout voor overschrijding van de maximum tijd. Deze twee foutloze parcoursen lever den Argentinië de overwinning op. De Zuid Amerikanen werden win naars met 30 fouten over beide ron den. De uitslag luidde: 1. Argentinië 30 KEES BROEKMAN naar Nederland Kees Broekman komt 1 November naar Neerland opi deel te nemen aan de centrale training, zo vernamen wij van het lid van de technische commissie van de KNSB, de heer H. Roos tijdens de eerste bijeenkomst, welke op de terreinen van Cios te Overveen onder leiding van df. Car- lier weer is begonnen. Van de uitge nodigde schaatsenrijders ontbraken, behalve Kees Broekman, die in Noorwegen vertoeft, Wim van der Voort, die door werkzaamheden dit seizoen blijkbaar niet voor uitzen ding in aanmerking weru - te komen, Jan Wervers, die voorlopig door mi litaire dienst de sport vaarwel moet zeggen, on Win de Graaff (Rotter dam), waarschijnlijk wegens studie redenen. Zo was het aantal rijders gereduceerd tot zes, te weten Anton Huiskes (Wierden), Gerard Maarse (Aalsmeer), Egbert van 't Oever (Lisse), Dokkie van der Eist (Rot terdam), terwyl Schüller en Van der Berg (de laatste is een veelbeloven de Friese rijder) het half dozijn vol maakten. Het sprak wel vanzelf, dat op deze eerste centrale training het devies „kalm aan'' door dr. Carlier was uitgegeven, aangezien hy eerst eens moest zien, hoe de rijder „over- zomerd" hadden. Bij sommigen van hen viel dat sterk mee, bij anderen wat tegen. In de duinen werd een rustige cross gelopen, daarna vonden voor het gebouw van Cios gymnas tische oefeningen plaats, vervol gens stonden enkele rondjes droogrij- den op het programma met wat los lopen in de duinen aan het slot Het spreekt vanzelf, dat in de komende weken de oefeningen moeilijker zul len worden en dat het tempo zal worden opgevoerd. Het ligt in de be doeling, dat omstreeks eind Decem ber een aantal rijders naar Noorwe gen zal vertrekken voor een ijstrai- ning. Eerst daarna zal worden be slist, welke rijders aan de komende grote wedstrijden van het seizoen zullen deelnemen. fouten; 2. Mexico 36}£ fout; 3. Bel gië 44 fouten; 4. Nederland 49 fou ten; 5. Engeland 49 yK fout. Courses te Duindigt De resultaten van de gisteren op Duindigt gehouden courses waren; Overijsselprijs. 1. Olympus (J. M. v. d. Berg) 1.29.2; 2. Peter Arion; 3. ueen Belwin. Toto: w: 9.30; pl. 3.50, 7.20, 2.60; gekoppeld: 12.90; cov.: 13.70. Gelderlandprijs: 1. Quick Star (P. Heynen) 1.29.6; 2. Oranje Nassau; 3. Kondor. Toto: w: 7.70; pl. 2.60, 1.70, 4; gekoppeld: 7.20; coc: 6.40. Finale dameskampioenschapprijs, le afdeling: 1. O Marijke (mevr. Ph James) 1.26.8; 2. Notre Dame; 3. Mientje O. Toto: w: 3.40; pl. 1.40, 1.50, 1.80; gekoppeld 5.20; co'c: 6.50. Generaal G. J. A. A. baron van Heemstra-beker, draverij internatio naal: 1. Kievit S. (M. Vergay) 1.25.8; 2. MacKinley; 2. Leo Axkit. Toto: w: 6.60; pl. 1.70, 1.10: gekekoppeld: 2.90; cov: 7.40. Frieslandprijs: 1. Our Bonni B. (J. de Vlieger) 1.26.9; 2. Prinses Zora; 3. Nino Narvile; Totot: w: 7.80; pl: 1.80, 1.80, 1.70; gekoppeld ƒ12.30; cov: 5.60. Finale dameskampioenschap, afdeling: 1. New Spencer (mej. H. Oosting) 1.25.9; 2. Norma Shearer; 3. Luccie Rohda. Toto: w: 5.50; pl. 2.10, 3.50, 6.20; gekoppeld: 11.30; cov: 8.70. Gelderlandprijs. 2e afdeling: 1. Octa- vianus K. (L. J. Heyman) 1.25.9; 2 Odell; 3. Narcis. Totot: w: 7.10; pl. 2.40, 2.80, 3.40: gekoppeld /_17.40; cov: 8.50. Limburgprijs. 1. Flying Gal (J. Vóórhaar) 2.09; 2. Kamila; 3. 3. Brio- so. Toto: w: 3; pl: 1.50, 1.60, 1.70; gekoppeld 7.60; coc: 4. De Gouden Droomprijs, 1. Cleone (H. J. v. d. Kraats) 1.26; 2. 2. Bon- heur Perdu; 3. Gitana. Toto: w: 1.50 pl: 1.20, 1.50: gekoppeld: 4.30; cov: 3.90. Beker der amateurs. 1. Noordwes ter (G. C. Dekkers) 2.51.8; 2. Bran- dal; 3. Fiery. Toto: w: 1.50, pl: 1.10; gekoppeld: 2.10; coc. 1.80. Totale omzet: 117.130,50. KORFBAL ALGEMENE JAARVERGADERING K.N.K.B. Onder grote belangstelling is te Amsterdam de 49e algemene jaar vergadering van de Kon. Ned. Korf- balbond gehouden. In zijn openings rede zeide de voorzitter, de heer W. Ch. Schaap, dat er nog steeds clubs en spelers zijn, waartegen men niet voor zijn genoegen speelt. Het aan tal gevallen is echter heel beperkt. Spreker klaagde er over, dat er nog steeds te weinig scheidsrechters zijn. terwijl ook terreinenposities nog zor gen baren. Er zijn nog clubs, die een ledenstop hebben. De voorzitter bracht hulde aan de heer Bening, die gedurende 30 jaar als scheidsrechter heeft opgetreden. Hij ontving het ereteken van de bond. De erebeker van de K.N.K.B. kwam voor een jaar in het bezit van Henk Venema. Hem werd deze onderscheiding verleend voor het belangrijke aandeel, dat hy heeft gehad in de organisaie en de leiding van een propaganda trip naar Denemarken. „Als ik u was, zou ik dat maar aanvaarden", zo luidde de voorzit ter een bestüursvoorstel in tot ver hoging van de bondscontributie van 2.tot 2.75, Zo gemakkelijk ging het echter niet, want de afgevaardig den discussieerden enige uren lang over deze financiële kwestie. Het slot was, dat het bestuursvoorstel met 68 voor en 86 tegen werd ver worpen. Een amendement van het District Zuiden om de contributie te stellen op 2.50 werd met grote meederheid daarna aangenomen. Drie aftredende leden van het hoofd bestuur de heren J. van Driel, M. J. van Glabbeek en Q. Roggen, werden herkozen. POSTDUIVEN De Blauwband (Alphen). Wed vlucht vanaf Roermond, afstand on geveer 140 km. In concours 129 dui ven, gelost om 10.45 uur met N.W. wind. Aankomst eerste 12.40.35, laat ste 12.53.50. Uitslag: G. v. Ofwegen KONINGIN NAAR LEEUWARDEN. H. M. de Koningin heeft de uitno diging van de Friese Maatschappij van Landbouw, om op 24 Sept. a s. het eeuwfeest van deze organisatie by te wonen, aanvaard. Het ligt in het voornemen van H. M. tijdens haar verblijf in de Friese hoofdstad o.m. een bezoek te brengen aan enige landbouwbedrijven. PRINS BERNHARD NAAR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Z. K. H. Prins Bernhard zal op 15 en 16 October a.s. een zogenaamd werkbezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Woensdag 15 October zal de prins per vliegtuig arriveren op het vliegveld Woensdrecht en van daar naar Zeeuwsch-Vlaanderen rei zen. Hij zal o.a. vergezeld zijn van zijn secretaris, dr. T. A. de Graaff. De prins zal verscheidene bedrijven- en industrieën bezichtigen. Het be zoek zal uitsluitend Zeeuwsch-Vlaan deren gelden. Een tweede station voor Arnhem Er is heel wat over te doen ge weest, of de Ned. Spoorwegen er toe zouden overgaan nabij de Velper- poort boven de Steenstraat in Arn hem een b-station, of liever halte, te bouwen, teneinde hiermede tegemoet te komen aan de wens van vele trein gebruikers die zich in de geweldig uitgebreide woonwijken ten Oosten van Gelre's hoofdstad bevinden. Maar thans is de kogel door de kerk, de halte komt er. Ongeveer 25 jaar geleden kende men ook reeds nabij de Velperpoort een klein b-stationnetje, dat echter wegens overbodigheid werd opge ruimd. Thans is de situatie sterk ge wijzigd, zodat een halteplaats hier ze ker van belang kan worden genoemd. Met de eerste werkzaamheden voor de bouw is men thans begonnen. Met ingang van 1 Januari as. wordt het geëlectrificeerde baanvak Arnhem Zwolle in gebruik genomen, waarna op 5 Januari het Arnhemse bij-sta tion eveneens zal worden openge steld. MR. BURGER VOORZITTER VAN P. v. d ARBEID-FRACTIE. Mr. J. A. W. Burger is gekozen tot voorzitter van de P v. d. Arbeid-frac- tie in de Tweede Kamer. Hij heeft het voorzitterschap van de P. v. d. Arbeid-fractie al enkele malen tijde lijk vervuld. TRAGISCHE GEBEURTENIS TIJDENS RECEPTIE Onder zeer grote belangstelling vierde de heer H. C. Nijkamp Za terdag zijn 25-jarig jubileum als wethouder der gemeente Enschede. In de trouwzaal van het stadhuis werd een receptie gehouden waar o.a. het woord werd gevoerd door burgemeester M. van Veen, die me dedeling deed van het Koninklijk Besluit waarbij de heer Nijkamp, die voortgekomen is uit de R.K. Ar beidersbeweging, werd benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Tijdens de toespraak van de bur gemeester werd de heer J. G. Lam- mers, directeur van de Gemeente lijke Reinigingsdienst, onwel en overleed kort daarna. Franse kunstschilder zat in de verkeerde trein en sprong eruit Vandaag met de goede trein verder Tussen De Klomp en Ede is gis termorgen een man uit de Rhein- goldexpres gesprongen, die om 7.11 uit Amsterdam naar Bazel was ver trokken. De expres, die met een snelheid van bijna honderd kilometer per uur reed, werd door medepassagiers met behulp van de noodrem tot stil stand gebracht. Onmiddellijk stelden marechaussees, die in de trein aan wezig waren voor de gebruikelijke passencontrole en die kort tevoren ook de papieren van de bewuste reiziger gezien en in orde bevonden hadden, een onderzoek in langs de baan. Tot aller verwondering was er van de man echter geen spoor te be kennen. De trein zette met ruim een half uur vertraging de reis voort.. In de loop van de dag zetten po litiemannen de nasporingen naar de verdwenen reiziger voort, aanvan kelijk zonder resultaat. Doch 's mid dags kwam uit Wageningen bericht, dat daar door de politie een man aangehouden was, die door zijn vreemd gedrag de aandacht op zich vestigde. Het verhoor bracht aan het licht, dat men inderdaad met de ge zochte treinpassagiers te doen had. Het was een uit Nice afkomstige De elf emigrerende gezinnen zijn nog in Nederland Schip kreeg machineschade Het m.s. „Alioth" van de N.V. van Nievelt, Goudriaan en Co's stoom vaart maatschappij ligt op het ogen blik in de Lekhaven te Rotterdam. Vrijdagmiddag verliet het schip de Rotterdamse haven met aan boord een elftal Nederlandse families, die zich gaan vestigen in Castrolanda (Brazilië). Toen de „Alioth" een uur onder weg was, noodzaakte een machine- schade het schip terug te keren naar Rotterdam. Men hoopt het schip te gen het einde van de week weer in orde te hebben, zodat dan de onder broken reis kan worden voortgezet. De emigranten zijn aan boord ge bleven, behalve de heer Groenewold en zijn kinderen. Zij zijn naar Zwar- temeer teruggereisd om de begrafe nis van mevrouw Groenewold mee te maken, die, zoals bekend, Don derdagmiddag door een auto werd aangereden en gedood. Franse kunstschilder, die op weg was naar Kopenhagen. Vermoedelijk doordat hij een verkeerde reisroute genomen had en zijn geldmiddelen uitgeput waren, was hij tot zijn zon derlinge daad gekomen. Behalve een paar schrammetjes had hij geen let sel opgelopen. De 21-jarige kunst schilder bracht de nacht in Wage ningen door en is hedenmorgen door gereisd naar Kopenhagen. Meer ongelukken in bouwbedrijf In 1951 is het aantal ongevallen in de bouwbedrijven groot geweest. Op 160.000 arbeiders kwamen 39.010 ongelukken voor, waarvan 37 met dodeiijke afloop. Sinds 1947, toen 24.390 ongelukken voorkwamen met 20 doden, is het aantal dus aanzien lijk gestegen. De schade wordt door ir. H. 't Hart in ..Bouwbelangen" geschat op vyf millioen gulden directe en 15 mil- lioen indirecte kosten. Vergeleken met andere bedrijfstakken is het per centage aan ongevallen in de bouw bedrijven het grootst. Ir. 't Hart dringt aan op het voor schrijven van bakeliethelmen, zoals die :n Amerika door bouwvakarbei ders gedragen worden. Voorts zou het verplicht dragen van schoenen met stalen neuzen en zo mogelijk ook met stalen binnenzolen, zeer ge wenst zijn. Aanbevolen wordt voorts vooral bij grote werken veiligheids-inspec teurs aan te stellen. ZIEKENBEDEVAART NAAR BANNEUX Vrijdagmorgen 12 September ver trekken' ruim honderd zieken uit alle delen van Nederland naar het Belgische genadeoord Banneux, om daar een ziekentriduum mee te ma ken en van O. L. Vrouw der Armen genezing af te smeken. De zieken worden op deze drie dagen geduren de de bedevaart vergezeld door dr. V. Smits uit Vught, die ook bij dui zenden Lourdes-pelgrims welbekend is. Verpleegsters en brancardiers staan voortdurend gereed de zieken, onder wie verschillende ernstige, by te staan. Pater Lambertus van het Minderbroeders-convent uit Wy- nantsrade zal de bedevaart en het triduum leiden. De zieken vertrek ken van het Oranjeplein in Maas tricht en zullen Zondagavond plm. 7 uur daar terugkeren. Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, brengt Zondag een bezoek aan de zieken te Banneux en zal een Pontificaal Lof celebreren en de ziekenzegening verrichten. De hoogwaardigst heer Gisquère, Prelaat van Averbode, België, draagt Zondag een pontificale H. Mis op. De feestpredikatie houdt pater Plou- men S.J. uit Maastricht. Het maag denkoor uit Beek zal de plechtighe den opluisteren. WIELRIJDER GEDOOD Door het plotseling naar links uit- wyken met zijn rijwiel is gisteren avond een zekere M. uit Chaam (N.B.) op de Tilburgseweg te Reu- sel onder een autobus geraakt en op slag gedood. Als tragische bijzonder heid zij meegedeeld dat M. had deelgenomen aan de grote inter- kring-sportdag te Reusel van de R.K. Jonge Boerenstand en dat hij even voor zijn ongeluk als prijswin naar in diverse nummers twee be kers en een lauwerkrans in ontvangst had genomen. Olijke olifant en kakelende kip hadden samen een gezellig reisje Een olifant is een gezelschapsdier, dat een vreselijke hekel heeft aan eenzaamheid. Nu moeten sommige van die dikhuiden echter wel eens een reisje maken en wanneer dit per vliegtuig geschiedt, dan is het niet altijd mogelijk, dat er een tweede oli fant voor de gezelligheid meegaat. De K.L.M., die echter haar passa giers de meest mogelijke service ga randeert, heeft, zoals reeds eerder gemeld, een passend gezelschap ge vonden voor haar dikhuidige passa giers met slurf. Eniige tijd geleden Een der firmanten van de bonbon en chocoladefabriek Promena Boon en Comp. te Wormerveer ontdekte enige tijd geleden tijdens het lossen van een fabriekslading goederen, dat een der dozen bonbons geopend was. Hij vroeg de chauffeur van de auto naar zijn verzendbriefje en las daar op, dat er 4 colli met een gezamen lijke inhoud van 20 kg. bonbons moesten worden afgeleverd. Bij na weging bleken de dozen echter 10 kg. chocolade ieder te bevatten. Burger arresteerde aanrander Wilde achtervolging te Appingedam Door het krachtdadig optreden van een der bewoners van Appingedam. heeft de politie de hand kunnen leg gen op een jongeman, die reeds lan ger dan een jaar de omstreken al daar onveilig maakt door het plegen van aanrandingen. De heer G. F. Bos reed' Vrijdag avond per fiets op de weg naar Leer mens, toen hij plotseling gealarmeerd werd door een luid hulpgeroep. Ter wijl hij toeschoot zag hij een jonge- 1, H. van Vegten 2, 5, 11, L. Tuinen- burg 3, P. H. Goedhart 4, W. D. Groeneveld 6, 15, 16, Hoogeveen Martens 7, 13, gebrs. de Wit 8, J. A. Mens 9, 17, C. Martens 10, 14, H. W. Martens 12, 18, 19. mam een meisje van haar fiets tracht te te sleuren. Toen de aanrander de heer Bos zag komen, koos hij het ha- zenpas. De heer Bos zette echter on middellijk de achtervolging in en smaakte het genoegen de onverlaat in de kraag te grijpen. De jongeman beloofde kalm mee naar de politie te gaan, doch deed even later een po ging tot ontsnapping, die echter door de heer Bos im de kiem gesmoord werd. Na verhoor door de Rijkspolitie te Appingedam kwam vast te staan, dat de arrestant, de 22-jarige P. de V. uit Delfzijl, in het afgelopen jaar verschillende aanrandingen gepleegd heeft en reeds lang door de politie gezocht wordt. Hij is heden voor de officier van Justitie te Groningen voorgeleid. Dit voorval was oorzaak van het ontdekken van een reeks diefstallen, die reeds gedurende enige jaren in de fabriek gepleegd worden In het complot zatem vele leidinggevende fi guren, waarvan er enkelen veertig en vijftig jaren aan het bedrijf werk zaam waren. Na een nauwkeurig onderzoek van de Wormerveerse politie is komen vast te staan, dat de oorzaak van het misdrijf gezocht moet worden bij een ontmoeting die de fabriekschef van het bedrijf had met een Amsterdams grossier. Beide mannen kenden elkaar als oud-politiek-delinquent en besloten elkaar behulpzaam te zijn. De fabriekschef liet meer afleveren aan de grossier, dan op de factuur vermeld stond. Daartoe had hij de medewerking nodig van de chef der expedite-afdeling, die weer een der inpakkers in vertrouwen moest ne men. De medewerkers werden met kleine geldbedragen stilgehouden. Uit het voorlopig onderzoek is ko men vast te staan, dat in de afgelopen twee jaren voor enkele duizenden guldens chocolade ontvreemd is. VAN TRAP GEVALLEN EN GEDOOD. Zondagavond is in een perceel aan de Kinkerstraat te Amsterdam de 66-jarige bewoner P. de N., vermoe delijk omdat hij onder invloed van sterke drank verkeerde, aldus deelt de politie mede, van de tweede etage van de trap gevallen en onmiddellijk overleden. kreeg zij van de diergaarde Blijdorp de tip, dat een olifant zelfs al met het gezelschap van een kip genoegen nam en zij heeft daarvan dankbaar gebruik gemaakt. Dit bericht bracht de gehele wereldpers in beroe ring en Zaterdag zou de proef gedemonstreerd worden met een 3H-jarig olifantje, dat vanuit Bang kok naar Nederland gebracht moest worden. Toen het vliegtuig geland was, hoorden de samengestroomde foto graven en filmmensen een vrolyk trompetter en daar tussendoor het uitbundig kakelen van een kip. Het experiment bleek volledig geslaagd te zijn. De kip had gedurende do ge hele reis op de kop van de olifant gezpten en daar nog tussen de be drijven door een ei gelegd ook. De steward, die onderweg voor de die ren gezorgd had, verklaarde, dat hij niet de minste last gehad had. De kip is nu in vaste dienst bij de K.L.M. aangenomen. Zij heeft een waardig verblijf gekregen in het Dierenhotel op Schiphol en is „olifantenimeisje" gedoopt. GUNSTIGE ONTWIKKELING KLM De burgerluchtvaart blijft zich gunstig ontwikkelen. Dit blijkt o.m. uit de cyfers van de KLM over het eerste halfjaar van 1952, waarin de vervoersinkomsten 118.000.000 be droegen tegen 103.000.000 in het eerste halfjaar van 1951. De bela dingsgraad 'steeg van 66.8 tot 67.8 AGENT GREEP OP TIJD IN. Toen de afgelopen nacht een agent van politie in de Oudemansstraat te 's-Gravenhage patrouilleerde, hoorde hy, dat men de motor van een aldaar geparkeerde auto trachtte aan te slaan, hetgeen echter niet gelukte. Naderbij gekomen, zag hij, dat de man achter het stuur een slapende houding aannam. De agent vond dit verdacht, stapte van zijn fiets, plaat ste deze tegen de auto om eens een praatje met de chauffeur te maken. Deze was echter niet gediend van een gesprek met de politie, sprong uit de auot en zette het op een lopen. De agent ging hem achterna en had de vluchteling spoedig te pakken. Het bleek te zijn de 28-jarige varensgezel L. R. T. uit Den Haag. Hij is in ver zekering gesteld en zal terecht staan wegens poging tot diefstal. Een uiaeótijln RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 44) Er viel nu weinig anders meer te doen dan te berusten in het onver mijdelijke; bluf zou hem hier geen steek verder helpen, „Wat ben je van plan met ons te doen?" informeerde hij. De man achter de tafel knikte te gen een der Mexicanen. „Fouilleren en alles hier op tafel leggen." Crofts protesteerde niet; en wierp een berustende blik op Parker, die de gehele procedure met volkomen gemis aan belangstelling had bijge woond en thans vol aandacht een spin met vervaarlijke, wriemelende poten gadesloeg, die van 'n balk van het plafond langzaam maar zeker de schedel van de man achter de tafel naderde. Toen zyn zakken echter werden geledigd, ontwaakte hij uit zijn me ditatie en keek ontsteld om zich heen. ,Ik kan toch zeker mijn kauwgom houden?" Het kauwgom werd onderzocht, gewogen in de schaal en goed bevon den; daarna werd het pakje aan de eigenaar gerestitueerd. Crofts ver zoek om behoud van sigaretten werd afgewezen Hun bezittingen lagen nu opeenge stapeld in het midden van de tafel en vormden een bescheiden hoopje. Het pronkstuk van de verzameling vormde Crofts portefeuille. Crofts zag dat pronkstuk met be zorgde blik aan. „Wat gebeurt er met dat allemaal daar?" vroeg hij, met zijn hoofd naar de tafel wijzend. „Wordt zeer zorgvuldig bewaard en onderzocht!" zei de ander, „wij nemen geen verantwoording op ons voor diefstal, beschadiging of verwis seling. Pedrostop ze zolang in de grote cel en zorg er voor, dat ze geen lawaai maken." Hij wendde zich weer tot Crofts. „Gedraag jullie je nu rustig; door jullie schuld ben ik op 'n hels vroeg uur vanmorgen uit mijn bed gehaald, ik wil rust. Dus denk er aan, dat je niet tegen de deur gaat schoppen of de Yankee Doodle zingen of zo iets, anders gaan jullie in aparte cellen. Het eten is hier goed. Goeden mid dag." Hij gaf Pedro een wenk in de rich ting van de deur, mikte zyn sigaret tenpeukje weg en vouwde zijn han den achter zijn hoofd. Vlak bij de de deur keerde Parker zich nog een maal om en zuchtte mismoedig: het onderhoud was juist iets te vroeg ge ëindigd. Inplaats van op het hoofd van hun rechter te belanden, zakte de wriemelende spin juist voor diens neus naar beneden. DERTIENDE HOOFDSTUK Clim's merkwaardige avonturen op de kade van Tampico Het was laat in de middag toen de New Orleans aan de kade van Tam- pico's haven meerde. Op de lange kade wachtten groepjes mensen, voor het grootste gedeelte Amerikanen, waarvan sommigen reikhalzend be kenden aan boord trachtten te oh- derscheiden, terwijl anderen reeds herkende passagiers toewuifden. Ma trozen van schepen, die in de haven lagen, en vele Mexicanen, die allen blijkbaar niets te doen hadden, leun den tegen de hekken, die de kade af sloten of werden opzij geduwd door sjouwerlui, die met laadbomen, ein den touw en veel ruwe taal zich een weg door de drukte baanden. Een tweetal rammelende auto's reed luid toeterend langs de douaneloods. De hitte was aanmerkelijk minder dan op het midden van de dag en Clinff, die te zamen met Ben in een gehuurde wagen vlak voor #de uit gang van het afsluithek wachtte, voelde zich voorlopig zeer tevreden met de gang van zaken. Een reeks van hoge stapels kisten en vettige olievaten benam hem het uitzicht op de loopplank van het schip in de verte, maar het geluid van draaiende stoomlieren was een aanwijzing, dat men begonnen was, de valreep neer te laten, zodat er vooreerst nog geen vrees behoefde te bestaan, dat Mo- rescu overhaast door de ingang zou komen rennen. Clim haalde zijn sigarettenkoker te voorschijn en tikte er Ben mee te gen diens schouder: „Neem een sigaret!" zei hij, „het zal nog wel even duren, vóór onze vriend naar buiten komt." Ben schrok op uit zijn onafgebro ken staren naar de doorgang van het hek en nam dankbaar een sigaret uit de koker. „Je weet toch zéker, dat er geen enkele uitgang is dan deze?" vroeg Clim, toen Ben hem een brandende lucifer voorhield. Ben schudde het hoofd. „Neen, ik ken Tampico nou zowat 30 jaar en ik wou, dat ik zoveel daagjes jonger was als ik keren hier aan deze kade hebt aangelegd. Ik ken de hele streek, zoals ik mijn broekzak ken. Elke passagier, die van de New Orleans komt, moet door dit hek naar buiten komen, een andere uitgang is er niet." Clim blies gerustgesteld een grote rookwolk uit en overwoog voor het laatst de verschillende manieren, om Morescu in handen te krijgen. Op 't ogenblik, dat hij zyn stompje sigaret over de rand van de open wagen mikte, kwanten de eerste passagiers lachend het hek door. Zij vielen voor het grootste gedeelte in de armen van hen, die vóór het hek hadden ge wacht, inplaats van op d"e drukke kade. De stroom passagiers werd spoedig dichter en de groepjes in eikaars armen liggende en handen schuddende groeide snel aan tot een roezemoezige en wriemelende menig te die Clim, laag in z'n auto gedoken om niet in het oog te lopen, het uit zicht op de door het hek komende mensen dreigde te benemen. „Kunnen we niet wat dichter bij 't hek gaan staan?" informeerde Ben. Clim, diep gebukt achter het wind scherm, loerde over de motorkap heen en wrong zich in bochten, om het hek in de gaten te houden, maar telkens schoven er nieuwe kluitjes mensen tussen het hek en hem. „Ik probeer het liever niet," brom de hij. „Morescu is er natuurlijk van op de hoogte, dat wé er ondanks al les toch nog in zijn geslaagd, van die boot af te komen en hij zal er wel op verdacht zijn, dat wij hier op hem wachtenHij is ook niet van gis teren. Als we te dicht bij het hek gaan staan, heeft-ie ons meteen in de gaten en dan zijn we verkocht. Ik zal toch eens even kyken, of dat dek selse pistool van mij nog in orde is. Hei, zeg, wacht eens.Ja, dat is-ie, daar heb je hem. Die dikke kerel in dat lichtgrijze pak, met die vent met dat paardengezicht naast hem.... heb je hem in de gaten?" Ben gromde instemmend en boog zich voorover om Morescu en zyn metgezel goed op te nemen, toen er vóór hun auto een grote verwarring ontstond. (Wordt vervolgd')

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7