Groots opgezette en leerzame middag voor Bescherming Burgerbevolking Gouden jubileum G. Verhey van Wijk MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GESLAAGDE RAMPOEFENING TE LEIDEN Kranig werk van actieve E.H.B.O. en geduldige verkenners Een denkbeeldige ramp heeft Za terdag in Leiden plaats gevonden. Te 2.17 uur werd het Openbaar Slacht huis getroffen door een luchtbombar dement aldus luidde de opgave waarbij een bommenlast van 8 ton werd neergeworpen. Naast grote ma teriële schade, waren ongeveer 60 gewonden te betreuren, waarvan 45 zwaar, en braken felle branden uit. De brandweer van Leiden, die vrij spoedig assistentie kreeg van haar collega uit Oegstgeest, was in zeer korte tijd op de plaats van de ramp gearriveerd en terwijl deze wakkere mannen druk bezig waren de bran den te bestrijden, verleende de E.H.B.O. de eerste hulp aan de overal verspreid liggende gewonden. Doeltreffende hulpverlening. De slachtoffers werden verzameld in zgn. gewonden-nesten, kenbaar ge maakt door een witte vlag. In deze „nesten" werden groepjes van 3 tot 6 gewonden ondergebracht in af wachting van de komst van het Roode Kruis, dat voor afvoer naar een ver- zamelcentrum, naar het noodhospi taal en uiteindelijk naar een der ste delijke ziekenhuizen zou zorgdragen. Naast het aanleggen van noodver banden, zorgde de E.H.B.O. in eerste instantie voor de identificatie van de slachtoffers. Wanneer zij bij kennis waren, werden naam en adres op een label genoteerd, die aan de kleren be vestigd werd. Was de gewonde bui ten kennis, dan trachtte men door papieren, die het slachtoffer even tueel bij zich droeg, gegevens te ver zamelen. De E.H.B.O. leverde kranig werk. Een klein half uur, nadat de 120 da mes en heren op de rampplaats ge arriveerd waren, lagen alle gewon den althans voor ons ondeskundig oog keurig in noodverband te wachten op transport. Tè militant. Gekomen op dit punt, werd de tot dan toe vlotlopende actie ietwat stroef. Alhoewel de brancardiers van het Roode Kruis reeds te kwart over drie voor de school aan de Maresin- gel, waar de eerste verzamelpost voor de slachtoffers was ingericht, opge steld stonden, duurde het tot kwart voor vier eer de eerste colonnes uit rukten. Te midden van de slacht offers bleven de afdelingen een kwartiertje in het gelid staan, ter wijl men druk naar een papiertje zocht, zonder welk de slachtoffers blijkbaar niet geholpen konden wor den. Het gevolg hiervan was, dat de gewonden, waarvan er velen reeds om kwart over drie door de E.H.B.O. verbonden waren, om vier uur nog in de openlucht op vervoer lagen te wachten. Administratie kost mensenlevens. Toen de Roode Kruiscolonnes ein delijk aan hun taaie begonnen, werd een nieuwe rem gevonden in de ver zamelpost. Hier ontving één dokter de gewonden in de gang, met de be doeling hen te selecteren in zwaar-, middenzwaar- en lichtgewonden, waarvoor in de school aparte lokalen waren ingericht. Eer de slachtoffers echter in deze lokalen belandden, moest in het nauwe portaal een heel medisch en administratief onderzoek plaatsvin den. Hierdoor ontstond al vrij spoe dig een grote opstopping, die het ver werken van de gewonden dermate vertraagde, dat ingeval van een wer kelijke ramp velen dit oponthoud niet overleefd zouden hebben. Getuige de kaartjes met verwon dingen, die hen opgespeld waren, hadden velen meer behoefte aan een operatietafel en bloedplasma, dan aan het briefje van de administrateur. Administratie is in dergelijke geval len weliswaar nuttig en noodzakelijk, maar men zal toch een systeem moe ten vinden, dat geen mensenlevens gaat kosten. Een tweede aanval. Inmiddels had een tweede aanval plaats gehad, die de Lichtfabrieken getroffen had. Behalve grote branden vroegen in dit nieuwe noodgebied 40 gewonden de aandacht. Tot overmaat van ramp werd de Trekvaartbrug door een voltreffen vernield. Onmid dellijk richtte het Roode Kruis een zolderschuit in voor gewondenver- voer en de ambulance-auto's, die de gewonden van de Maresingelschool naar het noodhospitaal in de school aan het Schuttersveld moesten ver voeren, reden naar een ijlings ge- improviseerde overgang tegenover de Aloëlaan. Hier werd vlot gewerkt. De amlbulances werden door bekwame handen geledigd, waarna de schuit de gewonden naar de overzijde bracht, waar nieuwe auto's wachtten, die de slachtoffers naar het noodhospitaal vervoerden. In dit noodhospitaal, waar ook de Commandant van het gehele reddingswezen bestaande uit politie, brandweer, Roode Kruis en E.H.B.O. gestationneerd was, moest weer hetzelfde euvel geconstateerd worden, als in de verzamelpost aan de Maresingel. Langdurige formali teiten moesten vervuld worden en de charmante, volijverige verpleegster tjes, die naast de bedden stonden te popelen om de slachtoffers bij te staan, moesten,lang wachten, eer zij, hun menslievende taak konden ver vullen. Eenmaal echter deze sluis gepasseerd, ging alles van een leien dakje. De verpleegstertjes gingen zo zeer op in hun taak, dat zij zelfs l\et passende meewarige gezicht trokken, wanneer een gewonde bij hen ge bracht werd. De gymnastiekzaal was ingericht voor de shockpatiënten en dezen werden met plasma en koppen soep (dit laatste hoorde echter niet bij de officiële behandeling) opge kikkerd. Dokters waren hier en op andere afdelingen druk in de weer, om de patiënten door de sturen naar de verbandpost indien zij na verbonden te zijn, naar huis konden gaan of om hen gereed te maken voor doorvoer naar een ziekenhuis. Niet overbodig. Wanneer we de oefening in haar geheel bezien, dan menen we te mo gen zeggen, dat zij grote vruchten heeft afgeworpen. Alle medewerken den namen de hun toebedeelde taak zeer serieus op en gaven dikwijls blijk van grote deskundigheid. De onvol maaktheden, die tijdens deze eerste grote na-oorlogse Leidse oefening aan het licht gekomen zijn, duidden er slechts op, dat deze en dergelijke oefe gen zeer zeker niet overbodig ge noemd mogen worden. Een woord van bijzondere hulde gaat uit naar de verkenners, die een zeer gTote rol bij deze oefeningen ge had hebben. Niet alleen fungeerden zij als gewonden, die soms langer dan een uur in stromende regen moesten blijven liggen (en dit ook heel ge duldig deden) voordat zij geholpen werden, maar tevens verrichtten zij ordonnancediensten en vonden vele padvinders tientallen malen in ver sneld tempo het pad tussen het hoofd kwartier en de plaats van de ramp. Belangstelling gevraagd. De oefening werd gehouden ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeling Roode Kruis Leiden en stond onder leiding van de Be scherming Burgerbevolking. Mede werking werd verleend door de brandweren uit Leiden en Oegst geest, door afdelingen reservepolitie van Leiden, terwijl het Roode Kruis van Leiden werd geassisteerd door afdelingen uit Wassenaar, Noordwijk, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer, Voorburg, Hazerswoude, Gouda en Rijnland; in totaal 4 artsen, 47 ver pleegsters en 84 brancardiers en ver plegers. De bovengenoemde organisaties, die alle resorteren onder Bescher ming Burgerbevolking, hopen, dat door deze oefening bij verschillende Leidenaars, die zich tot nu toe afzij dig hebben gehouden, het besef wak ker is geworden, dat ook voor hen een taak is weggelegd in tijden van onheil. Op Dinsdag 1€ September a.s. des avonds te acht uur zal het Roode Kruis een propaganda-filmavond be leggen in het Academisch Ziekenhuis, waarby zij alle belangstellenden uit nodigt. De oefening werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, waar bij wij o.m. opmerkten de burgemees ters van Leiden, Oegstgeest en Ha zerswoude, de heren jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. H. L. du Boeuff en L. J. den Hollander, benev.ens ver schillende wethouders uit genoemde gemeenten. Mr. L. M. Gallas uit Den Haag vertegenwoordigde de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. De militairen van de kokschool in Leiden maakten zich buitengewoon verdienstelijk door voor de deelne mers aan deze oefening een lekker kopje soep klaar te maken. Bij velen, die door de miezerige motrëgen, het sombere decor van de oefening, door nat geworden waren, viel dit zeer in de Heden op hartelijke wijze gevierd Onder zeer grote belangstelling heer A. Linschoten, die er op wees, heeft de heer J. G. J_. Verhey J^an óat de heer Verhey v. Wijk door een Wijk, directeur der Leidsche Tex tielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co, vandaag dc dag herdacht van zijn vijftigjarig jubileum in het bedrijf. Dat was een feestdag, niet alleen voor de jubilaris, maar tevens voor het bedrijf en dus had hedenmorgen in de Wolloods van het gebouwen complex der firma aan de Nieuwe Vaart een bijeenkomst plaats van talrijke genodigden uit het indus- veelzijdige opleiding in het bedrijf het vak beheerst als weinigen in den lande. Als blijvend aandenken bood spr. de jubilaris een borstbeeld van hemzelf aan, vervaardigd door prof. Wenckebach, welk borstbeeld hierna door de jongste zoon van de jubilaris werd onthuld. uVervolgens werd het woord ge- J voerd door de heer ir. J. T. Duyvis, Oplevende strijd in Korea Zaterdagavond en Zondag heeft de communistische artillerie een onge kend zwaar spervuur op de geaUieer- de stellingen gelegd. Overal aan het 250 kilometer lange front laaide een verwoede strijd op. De zwaarste actie van de infante rie kwam aan het Westelijk front, niet ver van het geneutraliseerde ge bied om Panmoenjon, waar de be standsbesprekingen plegen te wor den gehouden. Door het felle vuur van de communistische mortieren en kanonnen moesten de geallieerde troepen in het Oosten, Midden en Westen van het schiereiland hier en daar enig terrein prijsgeven. Zaterdag verwoestten Amerikaan se, Britse en Australische piloten het hoofdkwartier van het vijftigste Noordkoreaanse legercorps ten Zui den van Kowon aan de Oostkust; daar werd een vijftigtal gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Een Noordkoreaanse luitenant, die tot taak had de communisten te be letten te deserteren door de corri dor voor de bestandsbesprekingen te Panmoenjon, heeft zich overgegeven aan de Verenigde Naties. Ongereqeldheden in Bogota Zaterdag is het in Bogota tot on geregeldheden gekomem. Vijf politie mannen, die in het gebied van Toli- ma waren gedood, werden begraven. Er vielen schoten en de menigte drong het gebouw van het liberale blad „El Tiempo" binnen, vernielde het kantoormeubilair en stak het ge bouw in brand, dat geheel uitbreid de. Ook werden twee woningen ver nield, de ene van de gewezen liberal president, Alfonso Lopez, en de an dere van een liberale gewezen mi nister. Ook het gebouw van he avondblad „Espectador" werd gedec1 telijk vernield. Een politieman viel uit het ge bouw van een der kranten en raakte gewond. Verdere persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan De orde is hersteld, doch Zondag patrouilleerde de politie nog door de straten. Hondurees schip in tweeën gebroken De Hondurese tanker „Foundation Star" is Zaterdag 120 mijl ten Oos ten van Charleston (Zuid Carolina) in stormachtige zee in tweeën gebro ken. Het schip had een bemanning van 30 personen aan boord. Het Noorse schip, de „Emu", heeft achttien over levenden gered, doch een redding boot van het tankschip wordt nog vermist. lm de vermiste reddingsboot be vinden zich elf opvarenden, waaron der de gezagvoerder van de „Foun dation Star". Vliegtuigen en schepen van kustwacht en marine der Ver enigde Staten zoeken naar de boot. Eèn lid der bemanning bevindt zich nog op de gebroken tanker. striële verenigingsleven tezamen met het voltallig personeel der fabrieken, eud-gedieneïen incluis, die vooraan een ereplaats hadden gekregen bij de staf van het personeel. Een gedeelte der Wolloods was voor deze feestviering afgescheiden en op fraaie wijze versierd met ta pijten, bloemen en planten, zodat het geheel een feestelijk aanzien gaf. Toen de jubilaris zijn plaats had ingenomen trad als eerste spreker de catheder op de heer W. H. Th. Helm'ig, mede-directeur van de heer Verhey v. Wijk, die er aan herinner de, hoe de jubilaris in de afgelopen 50 jaar, waarvan 40 jaar als direc teur, zijn volle krachten aan het be drijf heeft gegeven, waardoor dit tot een van de grootste in Leiden is uitgegroeid. Spr. wees er op, dat de heer Ver hey van Wijk als het ware vereen zelvigd is met dit steeds uitgegroei de bedi'ijf, waarvan hij alle fines ses door en door kent. Door ziin energiek optreden en voorbeeld heeft hij voor het bedrijf grote ver diensten gekregen. Wanneer de jubilaris aan het eind van deze maand als president-direc teur zal zijn afgetreden, hoopt spr., dat men nog veel van zijn ervaringen zal kunnen genieten. Als president-commissaris sprak mr. F. J. J. Trapman zijn grote dank uit tot de jubilaris voor de wijze waarop hij zijn taak heeft vervuld en bood hem een boekwerk aan over dc Nederlandse monumenten in Lei den en Rijnland, De oudste zoon van de jubilaris, de heer W. F. Verhey van Wijk, voerde namens de adjunct-directeu ren het woord en dankte zijn vader voor het voorbeeld, dat hy hen ge geven had. Namens het personeel sprak de voorzitter van de Nederlandse Maat schappij van Nijverheid en Handel, die o.m. wees op de algemene belan gen, die de heer Verhey van Wijk gediend heeft, o.m. als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland en als hoofd bestuurslid der Mij. van Handel en Nijverheid. Hierna overhandigde spr. hem de gouden erepenning der maatschappij. Tenslotte spraken nog de heer L. Gijsman, als voorzitter van de Per soneelsvereniging „De Spil' en de heer J. Arnoldus, die namens de ge- pensionneerden het woord voerde. Aan het einde sprak de heer Ver hey van Wijk tot alle woordvoerders afzonderlijk een woord van dank voor hun vele goede wensen, waar na spr. uitvoerig uitweidde over de lotgevallen van het bedrijf in de loop der jaren en over de relaties met zovelen van het personeel. Aan het slot van zijn toespraak zegde »pr. het personeel een gratificatie toe. Na afloop had het gehele perso neel gelegenheid de jubilaris te com plimenteren. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. van J. van der Meij en J. H. van der Veen; Ma ria Joanna Hendrika, d. van H. A. M. van Ulden en H. E. J. van Gendt; Ja cobus Antonius Maria, z. van J. C. Stolwijk en M. G. vani der Poel; Sy- bille Maria, d. van H. Arnoldus en J. M. van der Pluijm; Nicolaas Hen- drikus Maria, z. van H. Prins en G. J. van den Berg; Nicolaas, z. van A. van Kuyeren en J. Laven; Hermanus, z. van H. van der Wolf en A. Hart man. Overleden: L. G. Lambrechts vrouw 77 j. Frontaanzicht van het nieuwe Leidse station Zilveren priesterfeest van pater Duynstee Gistermorgen werd te kwart over tien in de Hartebrugkerk een plech tige Hoogmis opgedragen ter gelegen heid van het zilveren professiefeest van pater S. Duynstee O.F.M., die gedurende tien jaren in Leiden werk. zaam is geweest en dezer dqgen be noemd werd te Haarlem. Pater Duynstee werd aan het al taar geassisteerd door pastoor N. Lo- huis O.F.M. (presbyter-assistens), ter A. Vermeulen O.F.M. (diaken) en pater G. Hogenelst O.F.M. (sub-dia- ken). Pater S. van Swelm O.F.M. fun geerde als ceremondarius. Mgr. dr. A. C. Ramselaar, de pre sident van het seminarie te Apel doorn, hield de feestpredicatie en had tot onderwerp gekozen, de Evan gelische Raden, die Christus gegeven heeft aan hen, die een volmaakte na volging van Hem nastreven. Deze Evangelische Raden vindt men terug in de geloften van gehoorzaamheid, zuiverheid en armoede, die de kloos terlingen afleggen. Spr. benadrukte, dat het voor de leek geen bron van critiek mocht zyn, wanneer een kloos terling deze geloften niet altijd en overal nastreeft, want volmaaktheid wordt op aarde nu eenmaal niet ge vonden. Daarnaast rust ook op de leek de plicht de Evangelische Ra den zo ver als dit in zijn vermogeni ligt, in practijk te brengen, daar Christus van al zijn volgelingen een streven naar volmaaktheid eist. Spr. sprak nog een persoonlijk woord tot de jubilaris, daarbij constaterend, dat de echte iSranciscaanse geest altijd bij pater Duynstee aanwezig was ge weest. Zijn vele werken onder de ar men van Leiden en zijn manmoedig optreden tijdens de oorlog zijn hier van sprekende bewijzen. Zoals aan gekondigd, heeft het zilveren feest van pater Duynstee voorts een be sloten karakter gehad. Pater Duyn stee heeft de dag doorgebracht in ge zelschap van zijn familie. Des avonds te 5 uur celebreede pater Duynstee een plechtig Lof. N.V. Mavom in Leiden gevestigd Chemische industrie in voormalig) Zoutkeet In de fabriekspanden van de voor malige Leidse Zoutkeet, Oude Singel 248, Leiden, is Zaterdag met enig officiël vertoon het bedrijf van de N.V. Mavom geopend, een industrie ter vervaardiging van chemische producten voor de metaal-nijverheid. Dit bedrijf werd in 1938 te Schiedam opgericht en is thans naar Leiden overgebracht, waarin bovengenoem de panden meer expansie-mogelijk heden liggen. De directie heeft nog meer plan nen tot uitbreiding, die samenhan gen met de resultaten, welke de con tacten met het buitenland zullen op leveren. De N.V. verschaft momen teel werk aan 25 man. Slechts de kern is uit Schiedam meegekomen; het overig personeel werd in Leiden aangetrokken. Voordat deze bedrijfs ruimte in gebruik genomen kon wor den, moest eerst een flinke verbou wing plaats hebben, waarvan het re sultaat gezien mag worden. Vooral de kantoren maken een uitstekende indruk. Op de eerste verdieping werd voor het personeel een gezel lige cantine ingericht. Zaterdagmiddag om 12 uur vond de officiële opening plaats door jhr. C. C. Roëll, oud-directeur van de voormalige Leidse Zoutkeet, thans een der commissarissen van de Ma vom. Jhr. Roëll sprak een inleidend woord, waarna ing. A. Thomassen sr., directeur van de N.V., de geschiede nis van de Mavom releveerde, eindi gend met een woord van dank tot het Leidse Gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking. Als ope ningsceremonie hees jhr. Roëll ver volgens de Mavom-vlag. Namens het personeel, in de can tine bijeen, sprak de heer C. J. Kruyskamp woorden van felicitatie tot de directie, onder aanbieding van een electrische klok. In de namiddag hield de directie een zeer druk bezochte receptie, waarop wethouder A. J, Jongeleen, mr. dr. P, G. Knibbe, secr. van de Kamer van Koophandel, de heer J. van Decventer en mr. F. J. J. Trap man, voorz. en secr. van de Leidse Ver. van Industriëlen, zakenrelaties en ^eidse industriëlen hun geluk wensen kwamen aanbieden. Leiden heeft er met de komst van de Mavom weer een industrie bij. Weliswaar nog klein, maar in deze tyd van industrialisatie en dreigen de massa-werkloosheid toch vdn gro te betekenis, vooral gezien de uit breidingsmogelijkheden, waarvan de directeur gewaagde. GROENOORDS DERDE LUSTHUM. Feestgeschenk: 159 nieuwe leden. Ondanks de grote- aanhang van de Buurt- en Speeltuinvereniging Groen- oord, zit er na 15 jaar nog altijd groei in deze actieve vereniging. Dit bleek weer eens opnieuw tijdens het avond feest, dat Zaterdagavond in de tot op de laatste plaats bezette Stadsgehoor zaal werd bijgewoond door de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot en diens echtgenote, de ere voorzitter, dr. K. Reitsma, enkele hoofden van Gemeentetakken van Dienst en afgevaardigden van de NusC; de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen en vele zustervereni gingen. De voorzitter van de Feestcommis sie, de heer L. Veerman, bracht in zijn inleidend woord het bestuur hul de voor zijn activiteit en bood voor zitter v. d. Holst een lijst met 159 nieuwe leden en donateurs en een enveloppe met 100.aan voor de bouw van een clubhuis. De heer v. d. Holst, die wederkerig de Feestcom missie dankte voor de organisatie van dit lustrumfeest en deze geschenken, spoorde alle leden aan hun uiterste HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan vankelijk weinig wind. Later matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. 9 Sept.: zon op 6.05 en onder 19.0: maar. op 20.50 en onder 13.29 uur. Uzt w-zeA. in Ewiajia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO nevel 14 C. STOCKOLM mist 14 HELSINKI half bew. 13 EDINBURGH zwaar bew. 14 LONDEN zwaar bew. 12 KOPENHAGEN licht bew. 15 AMSTERDAM licht bew. 15 ZURICH nevel 14 LOCARNO onbewolkt 15 GENèVE licht bew. 18 PARIJS half bew. 19 BORDEAU half bew. 19 NICE zwaar bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFURT mist 13 MüNCHEN nevel 13 WENEN LUXEMBURG mist 15 GRENOBLE licht bew. 19 INNSBRUCK zwaar bew. 12 Mr. van Thiel wordt minister De benoeming is te verwachten van mr. F. J. F. M. van Thiel te Hel mond, tot minister van Maatschap pelijk Werk. Prof. dr. Beel zou minister van Binnenlandse Zaken blijven, en te vens vice-premier, omdat voor Bin nenlandse Zaken geen gegadigden in K. V. P.-kringen zijn gevonden. Mc. F. van Tiel, 45 jaar oud en di recteur van de N.V. Robur-buizenfa- briek te Helmond, is lid van de ge meenteraad van Helmond en was tot de verkiezingen lid van de Tweede Kamer. Hij is voorzitter van de stich ting Sociale Gezinszorg te Helmond, bestuurslid van enige sanatoria en president van de Bijzonder Raad der St. Vincentiusvereniging. Onder het departement van Maat schappelijk Werk komt te vallen: de uitvoering van de armenwet, blin denzorg, gezinsverzorging, zorg voor de gerepatrieerden uit Indonesië, voor de Ambonezen en voor de Nederlan ders in Indonesië, tiie hulp nodig heb ben. De afdeling Sociale Bijstand van het ministerie van Sociale Zaken t over naar het departement van Maatschappe"*<k Werk. Leidse Gemeentebegroting sluit op f. 25.255.923 Heden is verschenen de begroting 1953 van de Gemeente Leiden, die sluit op een totaal van ƒ25.255.923, met een post onvoorziene uitgaven van 268.625. Bij de samenstelling is gerekend op enige verhogingen van de rijksuitkeringen (ƒ650.000). Op 13 November a.s. zal de Gemeen teraad met de behandeling van deze begroting beginnen. Wij hopen a.s. Woensdag op enige aspecten van deze begroting en van de Leidse ge- meente-financiën nader terug te ko men. krachten te geven voor de bloei der vereniging. Hierna was het de beurt aan het gezelschap van Daan Hooykaas, dat een vlot en gevarieerd programma zorgde voor enkele uren amusement Groenoords feest werd besloten met een geanimeerd bal o. 1. v. de heer C. van Leeuwfen en met medewerking van Gé Hofenks dansórkest. OOK DE KERMIS OP „OOSTERKWARTIER" GESLAAGD In de rij van Leidse speeltuinver enigingen, die het zomerseizoen be sloten met een kermis voor jong en oud, heeft „Oosterkwartier" niet achter willen blijven. De speeltuin aan de Borneostraat was Zaterdag de laatste, maar niet de minste! De regen, die bij tijd en wijle de feest vreugde wilde verstoren, heeft de goede stemming niet kunnen beder ven. Toen de kermis om vier uur werd geopend, waren het vooral de kin deren, velen onder geleide van hun moeders, die genoten van de veel at tracties. Vooral de oliebollenkraam vond veel aftrek, maar ook de schiet tenten en de grabbelton mochten zich in eer. grote belangstelling verheu gen. De schommels hingen vrijwel onaangeroerd; aller aandacht ging uit naar de tentjes, die in een cirkel op het speelterrein waren geplaatst. Vrolyke gramofoonmuziek verhoog de nog de stemming. 's Avonds was het de beurt aan de groteren. Het Rad van Avontuur snorde en velen gingen er met een prijs van door. De feestelijke ver lichting verdreef de duisternis en een openlucht-dansje hield de ker- mis-gangers in beweging. De kas is er wel bij gevaren!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2