S)e Ccidóe0oii^cmt EEN ONTZETTEND ONGELUK BIJ VLIEGFEESTEN Tweede staatsgreep van gen* Naguib Astronomen bij de Paus ENGELANDS NIEUWSTE STRAALJAGER ONTPLOFT Goed voetenwerkin het zadel Thans alle macht in één han Mossadeq doet tegenvoorstellen JCaweCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12684 Naguib is toch de sterkste Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Vijf-en-twintig doden onder toeschouwers Engelands nieuwste straaljager, de „De Havilland 110", is Zaterdagmiddag Ic Farnborough, waar vliegfeesten werden gehouden, in de vlucht ontploft voor de ogen van 120.000 toeschouwers, nadat hij de geluidsgrens doorbro ken had. De gevolgen waren ontzettend. Het aantal doden dat aanvankelijk acht bedroeg, onder wie de bemanning de 30-jarige invlieger en een waarnemer is tot 27 gestegen. Er zijn 25 toeschouwers om het leven ge- komen en 63 gewond, van wie 13 ernstig. Onder de doden bevinden zich. I drie kinderen. DE STUKKEN VLOGEN ERAF Het ongeluk gebeurde onverwacht, er bleek uit niets dat er iets met het toestel niet in orde was. De D.H. 110 kwam, duidelijk zichtbaar van meer dan 12.000 meter uit het blauw naar dé aarde suizen, zo nu en dan het1 normale witte spoor nalatend. Het toestel doorbrak de geluidsbarrière, hetgeen hoorbaar was aan drie scher pe knallen. Vlak daarop was de ma chine al boven het veld. Het grijs ge schilderde vliegtuig maakte, steeds lager komend, een linkerbocht om het veld, zich aldus van de toeschouwers verwijderend. Boven de Noord-Westelijke zijde, aan de rond van 't veld aangekomen, zette het toestel de bocht voort. De bestuurder had kennelijk de bedoe ling nogmaals laag over het veld te vliegen. Tot grote ontzetting van al len schoot het vliegtuig plotseling steil de lucht in, terwijl stukken van de onderzijde van de rechtervleugel afvlogen. Onder doodse stilte en met afgrijzen zag iedereen voor zijn ogen de snelle machine in stukken sprin gen. Het gebeurde alles in onderdelen van seconden, Terwijl de romp om- hoogschoot en daarna met een dave rende knal ter aarde slóeg, kwamen de twee losse motoren met duize lingwekkende snelheid op circa 50 meter hoogte over het vliegveld op een gedeelte van de toeschouwers aansuizen. Iedereen bukte zich onwil lekeurig en menigeen barstte in snik ken uit. De omroeper van de B.B.C., die aanwezig was, verloor een ogen blik zijn gerbuikelijke karmt» en schreeuwde: „Kijk uit, kijk uit". Hij herstelde zich snel en deelde kort na de ontploffing mede, dat alles werd gedaan, wat maar gedaan kon wor den. De demonstraties, die gewoon doorgingen, namen ieders aandacht weer in beslag. Het was op de dag af vier jaar ge leden, dat de piloot John Derry voor de eerste maal sneller dan het geluid vloog. Zijn echtgenote was getuige van het ongeluk, dat sinds de oorlog de 21ste Engelse invlieger het leven kost. REEDS 100 GESLAAGDE VLUCHTEN. In een officiële verklaring is ge zegd, dat er „op het eerste gezicht geen reden bestaat om aan te nemen, dat de „D.H. 110" zou zijn ontploft tengevolge van de duikvlucht. „Het is bekend," aldus de verklaring, „dat het vliegen met ieze snelheid geens zins nadelig is voor het vliegtuig of zijn bemanning. Met het verongelukte toestel warei. reeds ruim honderd goed verlopen vluchten gemaakt, waarbij de geluidsverplaatsingssnel- heid werd overschreden. Een van de twee vliegtuigmotoren kwam onder de toeschouwers en de andere op een stuk onbebouwde grond terecht. „Een gedeelte van de stuurstoel kwam aan het einde van de stijgbaan neer, waardoor een aan tal personen wérd gewond." Aan allen, die foto's van het onge luk hebben genomen, is verzocht deze ter beschikking te stellen. Binnen drie uur na de ramp waren reeds 35 negatieven ontvangen. De plaats van het ongeval werd van uit hefschroef- vliegtuigen «/erkend Politie en meca niciens verzamelden alle brokstuk ken van het verongelukte toestel voor het onderzoek Terwijl lange rijen bloedverwan ten trachtten de 25 stoffelijke over schoten te herkennen, die in 'n oude hanger werden neergelegd terwijl min. Duncan Sandys de 63 gewon den bezocht en een dozijn technici begonnen met het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk, werden overeenkomstig de traditie der lucht vaart de vliegdemonstraties voort gezet. Minstens één straalvliegtuig, een Harker Hunter, bestuurd door Neville Duke, bereikte een snelheid groter dan die van het geluid. De luchtmacht der Sovjet-Unie De productie van vliegtuigen van de Sow jet-Unie is zo groot, dat zij iedere tiende straaljager van het ty pe Mig 15 aan het continentale Chi na kan afstaan, aldus Washingtonse persberichten, die ee betrouwbare bron" aanhalen. De t van jagers der Sowjet-Unie bestaai uit ten min ste 9.000 Migs in actieve dienst en een onbekend aantal vliegtuigen van an der type, zo verklaart men. De Sowjet-Unie zou 1.300 Migs aan China overgedragen hebben. Blijk baar, zo zeggen Amerikaanse deskun digen, is de actieve Sow jet-luchtvloot de laatste twee jaar onveranderd op een sterkte van 20.000 toestellen ge bleven. In die tijd echter zijn de Jaks en de Sotrmowiks, vliegtuigen met zuigermotoren, naar de reserve gede legeerd, die men even groot schat als de actieve vloot. Vele der jachtvliegtuigen in ac tieve dienst zijn thans straaljagers en de Sowjet-Unie zal over twee jaar naar raming 20.000 straaljagers in haar luchtvloot hebben. KLAAR TERWIJL U WACHT. Tien mannen hebben Donderdag te Lincoln (Engeland) een huis in el kaar gezet in 50 minuten minder tijds dan de acht uur, die men nodig dacht te hebben. Het huis zal weer worden afgebro ken en naar Canada verzonden". Het is in een fabriek gemaakt var. Scan dinavisch hout en het i> een van een serie van 28 bestemd voor export naar Canada. De woning telt drie slaapkamers, Deze man is geen circusartist, zoals U misschien zoudt menen. Hij is een een woonkamer, een keuken, een I motorkoerier van het Italiaanse elite regiment Bersaglieri, en vertoont badkamer en een hall. hier een staaltje van zijn kunnen. Reddingsploegen bezig met het bergen van de slachtoffers op het met wrak stukken van de straaljager bezaaide terrein. Leunend tegen de schoorsteenmantel Het door premier Churchill en president Truman opgestelde plan om een eiiiï te maken aan het al anderhalf jaar oude geschil over de Perzische olie ,werd gisteren te Teheran het slechtste genoemd, dat er ooit was gedaan. De man die deze woorden gebruikte was dr. Mossadeq, die in zijn eigen buis, leunend tegen de schoorsteenmantel met krachtige stem een verkla ring over het jongste aanbod van het Westen voorlas aan een grote menigte verslaggevers. Hoewel zijn verklaring nogal scherp van toon was, deed hij aan het slot tegenvoorstellen. Of, juister gezegd, hij vertelde welke eisen I'erzië stelt. In vier punten samengevat, komt het hierop neer: 1. Betaling van de schulden van de voormalige maatschappij aan de Schepper en universum De H. Vader heeft Zondagmorgen in de grote zaal op Castel Gandolfi 400 deelnemers aan het 8ste Inter nationale Congres van Astronomen ontvangen. Onder hen bevonden zich tal van vooraanstaande geleerden als mede de nieuwe directeur van de Vaticaanse sterrewacht pater O'Con- nel en de voorzitter prof. Lindlaf uit Stockholm. Ook de vertegenwoordi gers van Polen en Yoego-Slavië kwa men bij de H. Vader hun opwach ting maken. Slechts de afgevaardig den der Sovjet-Unie waren niet bij de toespraak tegenwoordig, doch Belangrijke muizen Dat ook een witte muis een „belangrijk persoon" kan zijn be wees gisteren de vlucht van vijf tien Zwitserse muizen, die als „V.I.P." (very important person zeer belangrijke persoon) per vliegtuig van Zwitserland naar India werden vervoerd. De mui zen, die speciale onschendbaar heid genoten, die anders al leen diplomaten en speciale gezanten ten deel valt, wer den bij iedere landing door een speciale verzorger opge wacht en van voedsel en water voorzien. Dit is de eerste zending witte muizen, die levend in India aan komt. De vorige partij stierf on derweg. De muizen, die elk twin tig gram wegen en smetteloos wit haar hebben, zijn bestemd voor de muizenteelt in het cen traal instituut voor kruidenon- derzoek te Lucknow. kwamen eerst na de toespraak te Castel Gandolfi om de sterrenwacht te bezichtigen. De H. Vader verwelkomde de deel nemers, gaf dan een kort historisch overzicht over de astronomische we tenschap, die thans de kosmische ruimte tot in de verste sterrennevel heeft weten te doorgronden. Daarna weerlegde de Paus de voornaamste pantheïstische en deïstische dwalin gen en ging aldus voort: „Zal in de toekomst deze weg in het duister ein digen? Het antwoord dergenen, die het diepst in de Kosmos zijn doorge drongen is nog zeer bescheiden. Wel zullen wij op de weg, die wij nu bewandelen verder komen, maar het ligt niet in de lijn der waarschijn lijkheid, dat ooit een onderzoeker alle geheimen, welke het physieke univer sum in zich bergt zal weten te vinden en op te lossen. Alles evenwel wat wij ontdekken, naarmate wij dieper in het univer sum doordringen, wijst op het be staan van een oneindige Schepper, Die alles heeft gewrocht en alles be stuurt, zowel heden als morgen, als reeds op de eerste dag van de schep ping. Tenslotte gewaagde de Paus van de overwinning, welke de moderne astronomische wetenschap heeft be haald, op het anthropocentrische standpunt dat de antieke weten schappen gevangen hield: „Hoe groot de dimensies van het universicum ook mogen zijn, de materie blijft steeds aan de geest onderworpen". En op dit punt kwam de Paus tot zijn slotwens: „Moge de astronomische wetenschap", zo zeide Hij, „wier ideaal gevormd is door de grote man- nen als Copernicus, Keppler en New- j ton, nog altijd volmaakter vormen i aannemen. En opdat het enige licht van God U op deze weg moge leiden, geven Wij U van harte onze Aposto lische zegen". Iraanse regering, lopende over ver scheidene jaren, alsmede schadever goeding voor de vertraging in beta ling dier schulden. De Perzische Vooraanstaande politici achter slot en grendel Generaal- Naguib, de leider van de staatsgreep in Egypte, is een man die weet wat hjj wil. Bij de invoering van zijn landhervorming stuitte hij, zoals bekend, op de tegenstand van zijn premier Ali Maher, die niet zo hard van stapel wilde lopen. Zondag heeft Naguib premier Ali Maher gedwongen af te treden Ook met de zuivering van de partijen wilde het niet vlotten, waarop Naguib zelf heeft ingegrepen en meer dan vijftig politici in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft doen arresteren. Generaal Naguib heeft zich thans zelf aan het hoofd van de regering gesteld en een nieuw ministerie geformeerd, dat Zondagavond nog de vereiste eed aflegde ten overstaan van de regentschapsraad. macht in één hand wordt samenge trokken." CAÏRO LAG IN DIEPE RUST. Waarnemers wijzen er op, dat de nieuwe regering, die hoofdzakelijk uit partijloze deskundigen bestaat, twee leden van de ultra-nationalis tische Wappania-partij en een leider van de Mohammedaanse broeder schap telt. Vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken is Soloman Hafez, die de abdicatieverklaring van Faroek opstelde en overhandigde. Hij is vice-president van de staats raad (het hooggerechtshof) en is on langs raadsman van de legerleiding geworden. Het leger sloeg toe, toen Caïro in diepe rust lang. Terwijl de arresta ties werden verricht, werden in Alexandrië, 150 kilometer verder, twee raddraaiers van de stakingen, regering is van mening, dat zij van I die vorige maand de textielfabrieken de A.I.O.C. tientallen millioenente Kafr al Dwar troffen, terechtge- ponden te vorderen heeft. I steld. 2. Vergoeding van de schade, ver-' Generaal Naguib, die Ali Maher oorzaakt door het verhinderen van' van zijn optreden op de hoogte had verkoop van Iraanse olie door inti- gesteld, eiste onmiddellijke uitvoe- midatie en intrigues van de vroegere ring van het landhervormingsplan, maatschappij, geholpen door de Britse dat de kloof tussen de weinige land regering, waardoor de Iraanse rege-. bezitters en de in armoede levende ring in moeilijkheden is geraakt. boerenbevolking moet overbruggen. 3. Invoerrechten en monopolierech-1 ¥"a*Yf£ weigerde met de bewering, ten, welke de Iraanse regering te dat de hervormingen te vergaand vorderen heeft van de voormalige™nd en dat economische ineenstor- maatschappij. Daaronder vallen alle g z?u. .v?!êen- Hy trad af toen het Van de tweede staatsgreep viel n;^!* 1 i i-Lsen van gegeven, dat er geen ernstige stap pen waren gedaan in de richting van een zuivering van het bestuur, en dat er werd getalmd met de uitvoering van agrarische hervorming Van de reger:ng-Maher wordt gezegd, dat zij et' mede heeft ingestemd de wet in zake de beperking van het groot grondbezit aan te nemen, volgens het ontwerp van het leger maar dat la- tor ingevoerde veranderingen haar lot bezegelden. De nieuwe minister van buitenland se zaken, Ahmed Farrag Tajeh, was door de regering-Maher aangewezen als voornaamste permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties De „rebellen" van de Wafd-partij, voorgegaan door de vroegere minis ter van buitenlandse zaken, dr. Mo hammed Salah Eddin, besloten in de ndag op Maandag de weinig te merken leisen van het leger inzake zuivefin« Fr »ra~n «toil moniflinn in te willigen. Men beweert van hen, Er waren geen menigten op de - voorstanders zijn van een breide troepe™bïweginfe™eHe"'was i nieuwe partij-constitutie, die in over een dekkend hete dag en de meeste e?ns«emming ia met het nieuw, re- hoofdstedelingen deden ongestoord §'em- hun middagslaapje. De gearresteerden zyn opgesloten in een opslagplaats van het leger, een langgerekt gebouw met rode luiken in de omgeving van het hoofdkwar tier van Naguib. Twee schildwachten staan voor de poort en soldaten met de bajonet op het geweer bevinden zich op de binnenplaats, die bestre ken wordt door machinegeweren. In een verklaring heeft Naguib medegedeeld, dat de opstand van het leger niet alleen tegen de vorst was gericht, maar ook tegen de corrup tie, waarvan de koning slechts een zinnebeeld was. Het leger is vastbe sloten allen uit invloedrijke posities te verwijderen, die samengewerkt macht misbruikt hebben ten nadele hebben met ex-koning Faroek en hun van het volk. Men verwacht dat de landhervormingen nu met spoed en met kracht doorgevoerd zullen wor den. materialen, voorraden en installaties, die de A.I.O.C. in de laatste twintig jaren vrij van rechten in Perzië heeft binnen gébracht. 4. Belastingen op petroleumrechten, verbruikt door de geallieerde strijd krachten in Perzië. Dit punt heeft blijkbaar betrekking op hetgeen de Britse troepen gebruikten geduren de de bezetting van het land in de tweede wereldoorlog. Het is niet waarschijnlijk, dat de Engelsen en de Amerikanen op die punten, zoals Mossadeq heeft gefor muleerd, zullen willen ingaan. Maar het is zeker niet het laatste woord van Mossadeq. Hij heeft, toen hij het aanbod van Churchill en Truman af sloeg al gezegd dat het Perzische ant woord pas zou worden opgesteld, wanneer hij het parlement geraad pleegd zou hebben. Dat gebeurt Woensdag. Wat er dan wordt gezegd, kan pas worden beschouwd als defi nitief antwoord. PELGRIMS OMGEKOMEN IN DE HIMALAYA Meer dan 350 Hindoe pelgrims zijn omgekomen bij een sneeuwstorm, die hen in het Himalayagebergte overviel. De eerste groep van overlevenden die in de vlakte is teruggekeerd zei, dat er nog velen in de spelonken een toevlucht hadden gezocht, om trent wier lot nog niets bekend is. hem duidelijk werd dat behalve hij en de Wafdleider Moestafa Nahas, geen vooraanstaande politicus op vrije voeten was. Later werd ook Nahas huisarrest opgelegd. Geen militair bewind. men, maar de generaal gaf de voor keur aan een burgerlijke regering. Ali Maher verklaarde na zijn weige ring om zijn fiat aan het optreden van het leger te geven: „Het land is er het meest mee gediend, dat de SNEL PASSAGIERSVAARTUIG. De Duitser Freiherr Schertel von Burtenbach heeft met een door hem zelf ontworpen vaartuig op het meer van Luzern een snelheid van 80 km. per uur bereikt, terwijl zich 32 passagiers aan boord bevonden. Het schip is 15 meter lang. Het heeft voor en achter vleugelachtige vinnen, waardoor het uit het water wordt ge drukt bij hoge snelheid. Het vaar tuig rust dan als het ware op deze vinnen, waardoor het door golfslag zo goed als niet wordt beïnvloed, de schroef wordt aangedreven door een dieselmator van 350 pk. De 50-jarige ontwerper heeft ja renlang aan dit type gewerkt. Hij wil volgend voorjaar met drie van de ze boten 'm passagiersdienst op het Lago Maggiore laten onderhouden. Wel verkiezingen in Februari Uit gezaghebbende bron te Cairo wordt vernomen, dat generaal Na guib, zich aan zijn belofte zal houden om in Februari a.s. algemene ver kiezingen te houden tot herstel van het constitutionele en parlementaire leven in Egypte. Voorts wordt gezegd, dat generaal Naguib op het ogenblik niet van plan is de politieke partijen te ont binden, maar dat hij vastbesloten is corrupte leiders te verwijderen. Slechts in laatste instantie zou het leger ontbinding der partijen gelas ten, alsmede bij de wet geregelde reorganisatie. Men verwacht, dat de gearresteer de politieke leiders zich voor een speciaal gerechtshof zullen moeten verantwoorden voor het op onwet tige wijze vergaren van vermogens, misbruik van macht en andere on regelmatigheden onder het regiem van ex-koning Faroek. De gearresteerden. Onder de door generaal Naguib ge arresteerde personen bevinden zich behalve prinsen, politieke leiders, en hogere officieren, ook journalisten. Zij worden gevangen gehouden in een militaire school te Koebbeh in een buitenwijk van Cairo. Een woordvoerder van het leger verklaarde, dat de betrekkingen tus sen generaal Naguib en de afgetreden eerste minister Ali Maher „goed blij ven". Egyptische bladen hebben o. m als Engeland bedruipt zichzelf weer „Engeland bedruipt thans weer zichzelf afgezien van de Ameri kaanse bijdrage voor de bewapening en thans mag voorspeld worden, dat Engeland rekening houdend inct deze defensicbijdrage een al gemeen evenwicht zal bereiken in zijn betalingsbalans met de niet- sterling-landen, terwijl ook het ster- lingblok in zijn geheel in balans zal zijn met de rest van de wereld", al dus Winson Churchill in een Zater dag in zijn kiesdistrict gehouden rede. „Wij hebben geen Amerikaanse lening, noch 400 millioen pond ster ling Marshall-hulp per jaar, zoals de vorige regering, die daar zulk een verkwistend gebruik van maakte", aldus Churchill, die vervolgens wees op het succes, dat de conservatieve minister van Financiën, Butler, in het eerste stadium van het horstel van Engelands solvabiliteit heeft ge had. ,.Wij hebben het hoofd boven wa ter weten te krijgen, onze taak is nu tegen de stroom op te zwemmen. Engeland met zijn 50 millioen men sen produceert slechts voedsel voor 30 millioen. Voedsel voor de reste rende 20 millioen kan slechts ge kocht worden door te exporteren", aldus de premier. Churchill was van mening, dat het verlies van Abadan voorkomen had kunnen worden door moed en standvastigheid. Hij noemde het Brits-Amerikaanse voorstel redelijk en hoopte, dat er aandacht aan ge schonken zou worden. Churchill prees het wijze staats manschap, dat «op het TUC-congres te Margate getoond was toen de lei ding van het Britse verbond van vakverenigingen zich zeer terughou dend betoonde bij het stellen van looneisen, die de economie van het land in gevaar zouden kunnen bren gen. Dank of ondank, daar komt het WÊ niet op aan, het is alleen de goede redenen van het aftreden van Maher daai die de ziel verruimt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1