3)e &2id^6ou/&mt Gemeenschappelijke politiek der NATO-landen Levend op en van de zee Verkiezingsstrijd op volle toeren Naar een Europees politiek gezag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 19SS 43ste JAARGANG No. 12683 isSIM welpt oe bisschop j kerken bouwehf J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SPRAAK WATERVAL Ï1ET VUURWERK van de verkie- zingsspeeehes van de candidaten voor het presidentschap der Ver enigde Staten is deze week begon nen. De Amerikanen luisteren met open mond en staren stomverbaasd naar het geknetter en geknal van de sprankelende woordenstroom, die op spat uit de monden der redenaars. Buiten Amerika bewaart men van zelfsprekend beter de nuchtere kijk op het strijdkarakter van de rede voeringen, maar toch volgt men ze met aandacht omdat het op de eerste plaats niet de eersten de besten zijn, die zich te buiten gaan aan de spraak waterval en omdat het op de tweede plaats van belang is, wie de wed strijd winnen zal. Wint 0 Eisenhower, dan zullen wij er rekening mee moeten houden, dat de generaal de woorden, welke hij thans spreekt, in de toe komst niet geheel zal kunnen ver loochenen, zodat hij dus nu reeds een inzicht geeft in de algemene tendenz van zijn regeerperiode. Wint Steven son, dan zal ook hij de richtlijnen, welke hij nu bezig is uit te stippelen, dn practijk gaan brengen. En omdat de invloed van de president op de politiek in Amerika tamelijk groot is, veel groter dan de directe invloed van een regerend vorst in Europa, gaat men nu reeds nauwkeurig na, welke de inzichten zijn van de to- komstige machthebber. In nauiw verband daarmee weegt men reeds de mogelijke kansen van de candidaten en tracht aan de hand van de reacties der toekomstige kie zers af te leiden of de kansen rijzen of dalen. Wij hebben reeds eerder opge merkt, dat de populaire generaal Eisenhower aanvankelijk alle troe ven in handen scheen te hebben, maar dat Stevenson's ster snel aan het rijzen was. Deze tendenz schijnt zich voort te zetten; Stevenson blijkt een buitengewoon goed spreker te zijn en te beschikken over oratorische talenten, waartegen de rondborstige taal van Eisenhower nauwelijks is opgewassen. Nu is het zelfs in Ame rika niet zó, dat de kans van een president afhankelijk is van zijn vaardigheid in het afdraaien van redevoeringen; er zijn ook andere karaktereigenschappen welke gewicht in de schaal werpen. Maar een goed voorgedragen rede met een inhoud, welke vertrouwen geeft in de op rechtheid van de bedoelingen van de redenaar en in de juistheid van zijn inzichten, geeft toch wel een flinke voorsprong. En men voelt in Ame rika, dat de generaal terrein begint te verliezen tegen de welbespraakte gladde politicus Stevenson. Eisenhower geeft ook in zijn redevoeringen blijk meer een man van de daad te zijn. Dat vinden de Amerikanen over het algemeen prachtig, maar zij zijn toch wel een beetje geschrokken van de plannen, welke de generaal ontvouwd heeft. Zoals het wel meer gaat met man- nenen, die zulke kerels van de daad zijn, ontbreekt het de generaal wel eens aan de nodige tact en omzichtig heid. Althans dat is de indruk, welke men hier krijgt uit de verslagen. Globaal genomen komt de inhoud van hetgeen Eisenhower zegt op het volgende neer: De huidige regering in Washington is een grote knoeiboel, het lijkt nergens naar en het eerste wat wij dat is dan Eisenhower met zijn aanhang, als hij het wint te doen hebben, is daar in Washing ton ecyss een grote schoonmaak hou den. En dan gaan we eens goed re geren. Dan moet er welvaart komen voor iedereen en vrede voor de hele wereld; kortom dan gaat het pas goed worden. En die bolsjewieken, die ons zo dwars zitten, jagen we te rug tot binnen de grenzen van Rus land. Alleen maar met vredelievende middelen, verzekert nu de generaal uitdrukkelijk. Dat laatste om de onge rustheid weg ^e nemen, welke zijn vroegere redevoering had veroor zaakt, toen hij zich ontpopte als een aanhanger van de politiek van het terugdringen, welke in tegenstelling staat tot de politiek van het „con tainment" (binnen de perken hou den). Hoe de generaal dat wil verwezen lijken is ons nog niet duidelijk, mis schien hem zelf ook niet. Maar men vraagt zich toch af, of dit alles nu maar eenvoudig op de rekening van het verkiezingsvuurwerk mag worden gesteld. Buiten Amerika heeft men ook al waarschuwende kreten ge slaakt en er speciaal nog eens de na druk op gelegd, dat het Noord- Atlantisch Verdedigingspact een zui ver defensief verdrag is en zeker niet bedoeld is als een middel om onder drukte volken te gaan bevrijden. Wij hebben het in Europa wel eens betreurd, als Amerika zich slechts schoorvoetend, aarzelend en in veel te langzaam tempo liet overhalen om ons hulp te verlenen en dan zijn we wel eens bang geweest, dat de Ame rikanen zich weer zouden opsluiten binnen de enge begrenzing van de oude Monroe-leer, welke zich in kort laat formuleren als: „Amerika voor de Amerikanen en de rest moet maar op eigen houtje zien zalig te worden". Toen Eisenhower het pleit won en candidaat der republikeinen werd, hebben wij ons oprecht ver heugd, omdat wij meenden dat hij ons niet in de steek zou laten en dat OVERLEG INZAKE ANTWOORD AAN RUSLAND Tevens herziening bewapeningsplannen Een totale herziening van de bewapeningsplannen der NATO-landen en de hernieuwde vraag hoeveel parata divisies de verschillende landen in het veld moeten brengen, zullen de hoofdpunten vormen van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie van het Noord-Atlantisch Pact, welke in December te Parijs zal worden gehouden. Dit werd besloten op een vergadering van de NATO-raad (de raad van permanente vertegenwoordigers der NATO-landen bij het NATO-hoofd- kwartier te l arijs), op welke vergadering Engeland, Frankrijk en de V.S. tevens hun elf Atlantische bondgenoten op de hoogte stelden van het con cept-antwoord der Grote Drie op de laatste Russische nota over de Duitse kwestie Zowel Reuter als de N. Y. Herald Tribune ziet in deze stap die geen precedent kent een gebaar, dat kan leiden in de richting van een £enot?n °°k met atoomwapens te soort gemeenschappelijke buitenlandse politiek der NATO-landen. naar het aantal parate divisies dat noodzakelijk is, op de helling. Volgens de militaire medewerker van de „Daily Telegraph" bestaat aan militaire zijde het verlangen, het aantal parate divisies zo hoog moge lijk op te voeren, desnoods ten koste van het aantal r^erve-divisies. Volgens deze medewerker speelt hierbij ook de overweging een rol, dat door het massale gebruik van atoomwapens de Russen mogelijk zelf binnen zes weken, nadat zy tot een aanval zouden zijn overgegaan, tot rede kunnen worden gebracht. Daarom zou met 50 parate divisies kunnen worden volstaan. Al deze vragen, en de financiële kant van de zaak, komen op de mi nisterconferentie ter sprake. Waarbij nog wellicht het belangrijkst is, of Amerika zich bereid toont zijn bond- STANDPUNT GEHANDHAAFD. De Amerikaanse, Britse en Franse afgevaardigden hebben inmiddels dit concept-antwoord aan hun rege ringen toegezonden. Aangenomen wordt, dat er in wordt vastgehouden aan het reeds eerder ingenomen standpunt, n.l. dat er eerst een vier- mogendhedenconferentie over het organiseren van vrije verkiezingen in geheel Duitsland moet worden ge houden alvorens er andere punten betreffende de Duitse eenheid kun nen worden besproken. Inmiddels is aangekondigd, dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken, -Eden, volgende week belang rijke besprekingen met de NATO- ■leiders zal voeren over de Britse her bewapening. Hij zal een conferentie hebben met de voorzitter van de NATO-raad, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken; Lester Pearson, alsook met William Draper, de Amerikaanse MSA-vertegenwoor- diger en NATO-expert in West-Eu ropa en met Lord Ismay de secreta ris-generaal van de NATO. Dit beraap en dat op de NATO- conferentie van Parijs is volgens een militaire commentator van A.F.N., het Amerikaanse radioprogram voor de strijdkrachten, noodzakelijk als gevolg van de snelle ontwikkeling van atoomwapens zowel in de Ver. Staten als in Engeland. Nu op grote schaal een begin is ge maakt met de vervaardiging van atoomwapens, welke aan het front, d.w.z. voor tactische doeleinden, kunnen worden gebruikt, en door een speciaal kanon of door straalja gers kunnen worden afgevuurd, moet de gehele bewapening der At lantische strijdkrachten opnieuw be keken worden. Dynamiet tegen locomotief Op een onbewaakte overweg in Oranje Vrijstaat is gisteren een vrachtwagen geladen met dynamiet De tot dusver heersende opvat- in botsing gekomen met een rangeer- ting, dat atoomwapens moeten wor- locomotief. Bij de explosie die op de den beschouwd als een „extraatje" botsing volgde, zijn een blanke en een boven de normale uitrusting der Afrikander gedood en verscheidene troepen, is door de snelle technische Afrikaanders gewond, ontwikkeling geheel achterhaald. I Allc3 wat binnep een straal van Het gebruik dezer wapens gaat in „ijftig meter van de ontpioffing lagi de komende paar jaar een essenüeel isJverWoest.. Waar de vrachtauto had onderdeel van de uitrusting vormen, is _at van 13 in en voor alles moet daarom, worden |estaan. ls ££n gat van ld me er vastgesteld, welke besnoeiingen kun- grond geslagen. De chauffeur van nen worden gedaan op het aankoop- vrachtwagen is op slag gedood, program van de z.g.n. conventionele Een wagon die aan de locomotief wapens (als tanks, kanonnen e.d.) was gekoppeld, werd totaal versphn- In Engeland is onlangs reeds de aan- terd. maak van bepaalde uitrustingsstuk- De ontploffing werd op 23 kilome- ken om deze reden ingekrompen. i ter afstand nog gehoord. Alle hui- De samenstelling der divisies zal zen van het plaatsje trildën op hun belangrijk moeten worden gewijzigd.' grondvestena Het plaatsje heette Wel - Daarmede komt tevens de vraag, kom. Groenlandse costuums van Deens Kon. Gezin Bombard te Las Palmas Louis Alain Bombard, de Frans man, die probeert met een rubbervlot Amerika te bereiken, is na een tocht van elf dagen van Casablanca in Las Palmas op de Canarische eilanden aangekomen. Hij vertelde dat de reis zeer ver moeiend was geweest. „Mijn ergste ervaring deed ik op toen twee dagen achtereen mijn vlot werd achtervolgd door een reusachtige haai. Doodsbang heb ik uren naar het beest zitten sta ren uit vrees dat hij mijn rubbervlot kapot zou bijten. Dat zou fataal ge weest zijn want binnen enkele minu ten zou het gezonken zijn". Bombard slaagde er in gedurende Thans vrede met Oostenrijk Uitnodiging aan Moskou Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Rusland in een nota uitgeno digd onmiddellijk een bijeenkomst van de pl.v. ministers van Buiten landse Zaken te houden, ter parafe ring van een vredesverdrag met Oos tenrijk. De drie gelijkluidende nota's der Westelijke mogendheden zijn een ant woord op Ruslands nota van 14 Augustus, waarin de Sovjet-Unie het door de geallieerden voorgestelde verkorte concept-verdrag van acht artikelen afwees. De drie Westelijke mogendheden delen in haar nota me de, bereid te zijn de vier, door Rus land nog gewenste artikelen in het concept-verdrag op te nemen, „zodat niets een ondertekening van dit ver drag meer in de weg staat". Deze vier artikelen ontleend aan de uitvoerige tekst van het oorspron kelijke concept-verdrag, waarover geen overeenstemming kon worden verkregen gaan over de verklaring van de Rechten van de Mens, de dena zificatie, vrije verkiezingen en de de militarisatie. EISENHOWERS REDE WERD GEKAPT De verkiezingscampagne in de Verenigde Staten begint nu op volle toe ren te komen. Eisenhower heeft zojuist een tournée door de Zuidelijke sta ten beëindigd, waar hij meer indruk op zijn toehoorders schijnt te hebben gemaakt dan de democratische candidaat Stevenson, die ook links en rechts toespraken houdt Twee grote thema's zijn bij de hele campagne in het geding. De republi keinen richten hun pijlen op wat zij janboel in Washington noemen; de democraten buiten de onvoorzichtige uitlating van Eisenhower, over een terugdringen van het communisme binnen de Russische grenzen, zoveel mogelijk uit. GistVen heeft Stevenson in een rede te Denver beloofd, dat hij alle onbetrouwbare elementen, die hij ooit in Washington zal vinden als hij pre sident wordt, direct zal ontslaan. Ei senhower sprak gisteren te Chicago en zei tegen 'n verzameling partijlei ders uit het midden-Westen, dat hij een neger in zijn regering zou opne men, als een neger de juiste man voor een bepaald baantje zou zijn. Een rede, waarin Eisenhower een dag tevoren tien punten voor een vredesverdrag ontwikkeld had, werd voor zijn radiopubliek ontijdig beëin digd. Hij raakte over het vastgestel de tijdschema heen, en moest abrubt plaats maken voor 'n detective hoor spel. die tijd te leven van wat de zee hem verschafte, hoewel hij de grootste moeite had om geen eten en drinken aan te nemen van de Portugezen, die hij onderweg tegenkwam. Hij zei dat hij de Brit John Palmer met open armen zou ontvangen als hij terugkwam en toch besloot de tocht mee te maken, zoals aanvanke lijk het plan was. Met zijn- tweeën zal de kans aanmerkelijk vergroot worden om Amerika te bereiken. Palmer ging in Tanger van boord na een meningsverschil met zijn reis genoot. Bombard is van plan enkele dagen rust te houden op de Canarische eilanden en dan de sprong naar Ame rika te wagen. Het doel van zijn tocht is, na te gaan of schipbreukelingen het op een vlot onbepaalde tijd kunnen uithou den, wanneer zij zich voeden met wat de zee levert en het vocht dat zich in vis bevindt drinken. De verkiezingscampagne der democraten m hij voor ons de juiste man was op de juiste plaats. Nu begint een kleine twijfel binnen te sluipen of we ons misschien toch vergist hebben. Als tiij maar niet al te voortvarend is! In elk geval: het begint spannend te worden en niet alleen voor de Ame rikanen. Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het presidentschap in de V. S., hield op de „dag van de Arbeid" te Detroit een grootse toespraak tot een menigte van 40.000 mensen, die met aandacht naar deze man, die over een groot redenaarstalent beschikt, hebben geluisterd. Stevenson viel de Taft-Hartley-wet aan, en zei, dat deze zou moeten worden ingetrokken om plaats te maken voor een geheel nieuwe wet, die een snelle en eerlijke op lossing van stakingen, die de nationale welvaart ondermijnen, in de hand zou werken. Tijdens hun bezoek aan Groenland, werden door de bevolking het Deense Koningspaar complete nationale costuums voor het gehele koninklijke gezin aangeboden. Hier zien we Koning Frederik, Koningin Ingrid en Prinses' Benedikte in de Groenlandse klederdracht in de tuin van het Kasteel Graas ten, het zomerverblijf van de koning. Koningin Ingrid is haar dochter be hulpzaam bij het uittrekken van haar laarzen. Balkan-alliantie in de maak Een delegatie van het Zuid-Slavi sche leger zal op 15 September uit Belgrado vertrekken voor een be zoek aan Griekenland en Turkije. Tij dens het bezoek aan Griekenland, dat een week zal duren, zal de delegatie besprekingen voeren met Griekse mi litaire leiders en een aantal militaire installaties inspecteren. Hoewel de aard van de reis van of ficiële zijde „informatief" wordt ge noemd, beschouwt men het te Bel grado als vrijwel zeker dat de be sprekingen zullen leiden tot een ac- coord tussen de drie landen ten aan zien van een gemeenschappelijk on treden, ingeval een van hen zou wor den aangevallen. De regering te Belgrado heeft een decreet uitgevaardigd, dat het Zuid- Slavische burgers mogelyk maakt vreemd geld op te nemen voor bui tenlandse reizen. Tot nog toe was dit voorrecht voorbehouden aan autori teiten van de regering en de commu nistische partij en dan nog voor of ficiële aangelegenheden. Verloop in Mahers kabinet De Egyptische premier, Ali Maher, heeft zijn kabinet gewijzigd. Twee ministers van zijn zes weken geleden gevormde regering zyn afgetreden. Vijf nieuwe minister worden van daag beëdigd. Er zijn twee nieuwe ministeries ingesteld, namelijk voor Wederopbouw en Plattelandszaken. Maher zei, dat millioenen hectares moerasgrond drooggemaakt moeten worden en dat uitgebreide gebieden doestijnland in weiland moeten wor den veranderd. Maher verklaarde, dat zijn regering zelfbestuur voor de gemeenten zou in voeren. Onderwijl heerst er onenigheid over de geëiste zuiveringen in de po litieke partij en de grote landbezit ters zouden het premier Maher zo lastig maken, dat hij het afkondigen van de landhervorming tot volgende week heeft moeten uitstellen. Ahmed Hoessein, de leider van do Egyptische socialistische partij, die gevangen zit omdat hij er van ver dacht wordt de voornaamste aan stichter van het oproer op „Zwarte Zaterdag" in Cairo te zyn geweest, is in zijn cel in hongerstaking ge gaan. Duitse televisie programma's Volgens een verklaring van de Noordwestduitse Radio-omroep zul len de eerste Duitse televisiepro gramma's met Kerstmis worden uit gezonden. De omroep heeft thans het zendstation Langenberg overgenomen van waar binnen enkele weken proef- uitzendingen zullen beginnen. De eerste Duitse programma's zullen op de lyn HanburgKeulen worden uit gezonden en worden overgebracht met behulp van acht tussenstations. Het televisienet zal later worden uit gebreid langs de lijn KeulenFrank fort-Stuttgart. SPAAK LUIDDE CAMPAGNE IN De president van de Europese Beweging, de heer Paul Henri Spaak, heeft gisteren in een persbijeenkomst in restaurant Royal te Den Haag, een cam pagne ingeluid, die ten doel heeft de opepbare mening wakker te maken ten gunste van een spoedige vorming van een Europees Politiek Gezag. Deze compagne wordt georganiseerd in de landen, die hebben meegewerkt aan de voorbereiding van een Europese Defensie Gemeenschap. Paul Henri Spaak deelde in zijn inleiding mee, dat men in de landen van het plan-Schu- man een beperkt referendum wil houden. De vraag zal worden voorgelegd of men het bijeenroepen van een Europese vergadering wil, die door de legeringen wordt belast met het ontwerpen van een Europees politiek ge zag, onderworpen aan een werkelijk democratische controle. Spaak gaf een historisch overzicht van de Europese Beweging, die in 1948 op het Haagse Congres een de finitieve stap nam. Daaruit is de Raad van Europa tot stand gekomen. Men heeft na enige tijd de consti tutionele methode verlaten ter be reiking van het doel: een Europees Politiek Gezag. Men volgde toen de functionele methode, om als het wa re bedrijfstaksgewijze de eenheid te verkrijgen. Een tweede poging, waarbij de func tionele methode werd toegepast, be trof de vorming van de Europese De fensie Gemeenschap. Bij de bespre kingen van de ministers was het een sensationele gebeurtenis, aldus Spaak, toen men moest vaststellen, dat er geen mogelijkheid is een Europese Defensie Gemeenschap te vormen, als men ook geen Politieke Gemeenschap zou hebben. Om een Europees leger te vormen, moet er een Europa bestaan. Het le ger heeft geen ander doel dan het uitdrukken van de politiek. Het heeft geen zin een Euorpees leger te vor men als er meerdere politieken zijn. Aan wie moet het leger dan gehoor zamen, zo vroeg Spaak. Hij noemde het heel wel mogelijk, dat er in 1953 een Europese Verga dering komt en wellicht zouden dan in 1953 de Europese verkiezingen mogelijk zijn. Maar hier is misschien de wens de vader van de gedachte. Men wil nu proberen bij de open bare mening steun te vinden voor hetgeen de regeringen reeds hebben besloten te doen in de E.D.G. Anderzijds wil men met deze actie pressie uitoefenen, om de ratificatie sneller te doem geschieden. Er is aan 20.000 Nederlanders uit alle lagen, richtingen en overtuigingen, een brief verzonden. Deze bevat een oproep om instemming te betuigen met het spoedig bijeenroepen van een Euro pese vergadering, aan wie het op stellen van een ontwerp van een Europese grondwet wordt opgedra gen, welk ontwerp vervolgens aan de nationale parlementen wordt voorgelegd. Het tweede deel van de actie wordt in het najaar gehouden. Dan wil men in een tweetal plaatsen in ons land deze zijn nog niet gekozen die representatief worden geacht voor ons land, proefverkiezingen houden, zoals zulks al in een tweetal plaat sen in Duitsland is gebeurd. J\Co-weCtje Bedenk dat men over 't algemeen iets méér waardeert naarmate men er meer moeite voor gedaan heeft om het te verkrijgen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1