Pater Meuwese dringt door in N* Guinea Aan beunhazerij moet een einde komen 1 De arbeidsproductiviteit blijft teruglopen Hoe zal contact met hen onderhouden worden? Valse boekingen verricht om douceurtjes te verantwoorden VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Waar nog menseneters leven, die nooit een blanke zagen Met de ontdekking van de Juliana-rivier in Nieuw-Guinea zijn, zoals thans blijkt nieuwe gebieden van dit land voor verkenning ontsloten. Patei C. Meuwese M.S.C. en zijn ordebroeder pater J. Verschueren hebben na een kort verblijf in Nederland en na persoonlijk verslag aan H. M. de Koningin te hebben uitgebracht, thans hun ontdekkingsreizen in het binnenland van Nieuw-Guinea hervat. Zij hebben een groot aantal nieuwe gebieden bezocht, waarvan de bewoners vaak nog menseneters zijn en nog nooit blanken heb ben onfimoet. In zijn verslag over zijn ervaringen vertelt pater Meeuwese, dat hij een paar maal over de Koningin Juliana- rivier is geweest. Wat een land zo luidt zijn relaas Geen wonder dat ze het aan een paar pastoors heb ben overgelaten om het te ontdek ken. Sagobossen en nog eens sago- bossen, dat wil zeggen: modder en nog eens modder en doornen bij dui zenden. Doornen van meer dan 20 cm. lang (nagemeten met een liniaal tje) en daar maar door heen bagge ren, tot je buik aan toe. Andere ke ren uren achtereen over omgekapte bomen sprietlopen. De mensen, die wij hier overal vinden, hebben na tuurlijk nooit van blanken gehoord en de eerste kennismaking is ge woonlijk dan ook erg spannend. Zo kwamen we bijv. laatst bij mensen eters van de Dajoessi-rivier, een dorp van meer dan duizend mensen. Toen die lui ons in de verte zagen aanko men, neen maar, dat had men moe ten zien. Een ontzettend gebrul steeg op en daarboven uit het geschreeuw der vrouwen. Direct hoorden we op tientallen plaatsen de snelhoorns klinken en binnen tien minuten za gen wij van alle kanten zwaar bewa pende mannen in prauwen aanko men Vóór op de punt van mijn prauw stond ik met een paar snoeren kralen in mijn handen en een prachtige bijl. Toen ze eenmaal in de gaten hadden, wat het voor dingen waren, werd het rustiger. Een kerel kwam de bijl halen maar ging er direct weer van door. Daarna ging ik aan de kant kij ken met een bijl, een mes en een hakmes bij me en nog een stel kra len. De lui omgaven me in een cir kel op een tien meter afstand. Pra ten kon ik niet met ze want ik kende hun taal weer niet. Later bleek, dat het te gevaarlijk was hier langer te blijven en de beide priester-verken ners gingen verder. Nog 103 dagen en dan is het Kerstmis. Nog 103 dagen en dan hoopt het Kath. Thuisfront aan 4000 militairen, verspreid over Korea en Nieuw Guinea, een tastbaar bewijs van medeleven uit het va derland te kunnen overhandigen. Wanneer U f 3,stuurt naar het Nat. Kath. Thuisfront, Den Haag, krijgt u omgaande een enveloppe toegestuurd. Op deze enveloppe schrijft U Uw naam en adres ën in de enveloppe sluit U eventueel een persoonlijke groet aan de nog onbekende militair, die Uw pakket zal ontvangen. De enveloppe stuurt U terug naar het Thuisfront en daar wordt een pakket, dat ongeveer f 10, waard is, op Uw naam verzon den naar een militair, die zijn Kerstmis viert onder het kanon gebulder en de snijdende sneeuw storm van het Koreaanse front of aan een van onze jongens, die het feest van Christus geboorte viert in de onwerkelijke tropen nacht. De eerste reacties op het plan, dat twee weken geleden bekend geworden is, zijn een beetje te leurstellend. Het Kath. Thuis front heeft nog geen 500 enve loppen kunnen versturen en er zijn 4000 jongens op Korea en Nieuw Guinea, die voor uw be langen daar de hitte van de dag en de barheid van de strijd ver duren, Niet zo zeer het pakket, als wel uw persoonlijik blijjk van medeleven hebben deze militai ren nodig. Nog 103 dagen en dan is het Kerstmis. Pak nu even een en veloppe en meldt het Thuisfront, dat u ook met een pakket ver tegenwoordigd wil zijn. Het gironummer is 52000. Het was weer bij een stam van echte menseneters, waar wij beland waren. Hier echter was de ontvangst vriendelijker. Wij kregen onver wacht een kind op onze schouders en werden daarna met ons gezicht on der de oksel van een der mannen ge drukt. De bedoeling van deze cermo- nie is: de lui nooit irfleer te vergeten. Nu kan ik u verzekeren, zo gaat het relaas verder, ik vergeet die reuk nooit meer. Na die eerste kerel kwa men er nog een tiental anderen. Ons gezicht zat vol met zwarte vegen, toen de plechtigheid was afgelopen. Maar dat was geen bezwaar, want er kwam al iemand aan met verse sago en daar werd heel ons hoofd van on der tot boven mee ingesmeerd. Ik zag er uit met mijn witte baard als een Sinterklaas, zoals men er in Holland nog nooit een gezien hebt. De twee pastoors kenden elkaar niet meer terug met hun sagomaskers De kinderen zijn bij ons gebleven en zij hebben geen traantje gelaten, toen zij met ons meegingen. Wij heb ben ze voorlopig onder veilige hoede genomen, totdat de zusters hier aan komen, die kunnen dan direct een internaat openen. De missionaris concludeert dan: Zo ziet men, dat wij op onze tochten telkens een over vloed van mensen vinden, waaronder wij kunnen werken. Het werk gaat prachtig vooruit, de contacten met de mensen nemen toe en als allen goed bidden, maakt O. L. Heer er nog eens puike christenen van. Binnenkort zal te Groningen een nieuwe brug over het Verbindingskanaal de smalle Heerenbrug vervangen. Dit betekent een grote verbetering voor Jiet verkeer naar en van het Zuiden. In de laatste jaren had men hier tel kens te kampen met verkeersopstoppingen, omdat de smalle Heerenbrug de grote verkeerstoevloed niet kon verwerken. De foto toont de noodbrug, en de daarachter gelegen Heerenbrug. Op de achtergrond de St. Josephtoren aan de Radesingel. MIDDENSTANDSOPLEIDING De commissie van overleg van de drie Nederlandse middenstandsbon den (de Nederlandse Katholieke, de Koninklijke Nederlandse en de Chris telijke) en de contactraad van de drie onderwijscentralen van deze bon den doen een ernstige waarschu wing horen tegen de practijken van sommige instituten en individuele personen, die met schoonschnijnende beloften en valse voorspiegelingen ge gadigden voor het middenstandsdi ploma trachten te bewegen een cur sus te volgen, doch die allerminst bona fide blijker te zyn. Sinds het in werking treden van de Vestigingswet Kleinbedrijf in 1937 is het middenstandsdiploma vereist voor de vestiging in detailhandel en i ambacht. Van ho^ grote betekenis de oplading voor dit diploma is, bewijst I o.m. het feit, dat zich jaarlijks om- streeks twintig duizend candidaten voor het middenstandsexamen aan melden, waarvan gemiddeld ruim de helft slaagt. Hoewel reeds in 1947 door de mi nister van Onderwijs een commis sie werd ingesteld, die inmiddels ook rapport heeft uitgebracht, bestaan er voor de opleiding v<?or dit examen nog steeds geen wettelijke voor schriften en het gevolg daarvan is, dat naast tal van bona fide institu ten en leraren, velen zich op het ge ven van dit onderwijs werpen uit lou ter winstbejag. Bij de middenstands bonden beschikt men over gegevens, die op dit terrein een duidelijke taal spreken. Een folder, uitgegeven met het doel cursisten te trekken, bleek af komstig van een 17-jarige jongen, die zelf juist voor het examen geslaagd was. Een onderwijzer met hoofdak te, die een goede opleiding gaf, zag zijn cursus verlopen, doordat een kapper tussen knippen en scheren door zijn klanten overhaalde bij hem j De arbeidsproductiviteit in de Nederlandse industrie, die in het eerste kwartaal van 1952 reeds een daling te zien gaf t. o. v het laatste kwartaal 1951, is in het tweede kwartaal 1952 verder teruggelopen. De productie per werknemer in de industrie zonder bouwnijverheid in de periode April- Juni bedroeg nl., volgens het C. B. S., 93 van het niveau van 1938, tegen 95 in het eerste kwartaal 1952 en 99 in het laatste kwartaal van 1951. In het tweede kwartaal 1951 bedroeg de productie per werknemer 94 van het peil van vóór de oorlog. Het indexcijfer van de industriële neelsbezetting in de industrie was in productie (1938 100), dat voo rhet het eerste en tweede kwartaal 1952 eerste kwartaal 1952 143 bedroeg,gelijk. Het indexcijfer bedroeg voor daalde in het tweede kwartaal van beide periodes 150, tegen 155 in het dit jaar tot 139 (v.j. 145). De perso- tweede kwartaal 1951. Tengevolge van de vacanties heeft de gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie een scherpe achteruitgang ondergaan ten op zichte van Juni. Verleden jaar was de vermindering bijna even groot, zodat in de vermindering niets ver ontrustends zit. Het indexcijfer van het C.B.S. der dagproductie tuimelde omlaag van 144 in Juni tot 133 in Juli. Verfleden jaar was er een ach- teruggang van 143 tot 131. Dank zij het feit, dat Juli drie ar beidsdagen meer telde dan Juni, n.l. 25 tegen 22, kon de algemene pro ductie ten opzichte van Juni even wel aanzienlijk toenemen. Het be treffende indexcijfer van het C.B.S. kwam op 142 tegen 135, zodat bijna het niveau van Mei (143) werd be reikt, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat Mei maar 23 arbeidsdagen telde. Wat de afzonderlijke bedrijfstak ken betreft, viel in Juli een daling te constateren van het indexcijfer voor leder, schoenen en rubber, n.l. van 170 tot 150 en voor leder en schoenen van 138 tot 113. Het index cijfer voor bouwmaterialen nam toe van 129 tot 139 voor metaalproduc ten van 170 tot 184, voor papier van 104 tot 136 en voor openbare nutsbe drijven van 177 tot 185 en voor steenkolen van 86 tot 98. een cursus te volgen. Er worden contracten ter tekening aangeboden, die wel nauwkeurig de rechten der instellingen omschrij ven, maar waari van verplichtin gen niet wordt gerept. Men garan deert het behalen van het diploma of gratis doorstuderen als men zakt, belooft goede resultaten bij één uur studeren per veelc, verzekert dat de cursisten vrijgesteld zijn van militai re dient zolang zij de cursus volgen enz. In het belang van de goede op leidingen en van de candidaten voor het examen waarschuwen de mid denstandsbonden ernstig tegen der gelijke misleidingen en men advi seert toekomstige cursisten zich bij een der middenstandsbonden op de hoogte te stellen, alvorens men een contract voor het volgen van een cursus aangaat. Ned. militairen gaan oefenen in Duitsland Het Nederlandse Legerkorps, dat in September deelneemt aan een oefening in Duitsland, zal onder En gelse leiding staan. De verzorging van het legerkorps blijft echter een Nederlandse taak. Hiertoe behoort ook de regeling van het contact met familie en verwanten van het per soneel, dat tot het legerkorps be hoort. Voor de twee belangrijkste moge lijkheden van contact, namelijk de briefwisseling en de berichtgeving in dringende gevallen, zijn bijzon dere regelingen ontworpen, welke door Nederlandse diensten worden uitgevoerd. Het postverkeer wordt geregeld door het veldpostkantoor, dat de P TT is van het leger. Adres-aandui ding geschiedt door een veldpost- nummer. Voor de legerkorpstroe pen is dit: Napo 201, voor de 2e di visie: Napo 221, voor de 3e divisie: Napo 231. Napo betekent: Nether lands Army Post Office. Een volle dig adres moet vermelden: rang of stand, achternaam, voorletters, le- gernummer, onderdeel, en Napo- nummer. ziekte of verwonding van militairen de naaste verwanten onverwijld hiervan in kennis worden gesteld door de centrale registratie van het Min. v. Oorlog. Afvoer naar Neder land blijft dan afhankelijk van de toestand van de militair. De mogelijkheden van het veld- postverkeer in beide richtingen naar en van Duitsland zijn beperkt tot: a) Brieven tot en met 20 gram; b) Briefkaarten (enkele en dubbele) c) Drukwerken tot een maximum van 3000 gram; d) Nieuwsbladen tot een maximum gewicht van 3000 gram. Alle zendingen kunnen m»t Ne derlandse zegels worden gefrankeerd volgens het binnenlandse tarief en op normale wijze worden gepost. De berichtgeving in dringende ge- KONINGIN NAAR KONINGIN Op het paleis Soestdijk is gister morgen een delegaatie uit het West- land ontvangen. De burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, de voorzitter van de Veilingvereniging Westland, de heer J. Barendse, de druivenkonin- gin van het Westland, mej. Jo. Steenks en haar hofdames Arda Zwinkels en Riet Kuyvenhoven heb ben aan de secretaris van H.M. de Koningin, W. J. baron van Heecke- ren van Molecaten, uit naam van de Westlandse druiventelers, een grote versierde mand druiven aangeboden voor de Koningin en vier kistjes met druiven voor de Prinsessen. Koningin niet naar een modeshow Het bericht, dat de koningin voor nemens zou zijn de modeshow van Herbert Sidon te Amsterdam bij te wonen, is niet juist. Hare Majesteit heeft nimmer het voornemen gehad zich naar deze modeshow te begeven. Het is te vrezen, dat hier van opzet telijke misleiding sprake is geweest. Een gevangenisstraf van acht we-1 ken eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse Rechtbank gister- morgen tegen de 53-jarige L. H. van j der M. uit Gouda. Volgens de dagvaarding zou deze zijn aangiftebiljetten voor de inkom stenbelasting over de jaren 1946 tot en met 1949 onjuist of onvolledig hebben ingevuld. De officier, die de zaak voordroeg, merkte op, dat Van der M. over deze jaren een bedrag van circa ƒ17.000 aan inkomen zou hebben verzwegen. Ook zou hij als directeur van een N.V. het belastbaar bedrag op een aangiftebiljet -mor de vennootschaps belasting niet jïist hebben opgege ven. Verdachte, die verklaarde te goe der trouw te hebben gehandeld, zei- de, dat hij het bewuste geld had be steed om relaties te behouden. Om dat hij de bedragen toch wilde boe ken, ging hij tot fictieve boekingen over. Zijn raadsman, mr. E. J. Polak, lichtte dit als volgt toe: Zijn cliënt legt zich toe op het uit rusten van schepen met tuigage etc. In dit bedrijf is het usance, wil men leveren, met douceurtjes te werken. De door pleiter geraadpleegde scheep vaartmaatschappijen zeiden hem blij met dit „euvel" te zijn, want zou niemand douceurtjes geven, dan zou den scheepskapiteins voor de tuigage naar Antwerpen varen. Dezt man had een ruim inkomen, hield zelfs over en daarom was er voor hem geen re den zijn inkomen met bedragen van enkele honderden guldens te verho gen. Verdachte zeide gedacht te hebben een boeking te moeten hebben en hij gaf toe, dat de „vorm totaal verkeerd is geweest." Zou hij de fiscus namen genoemd hebben van de personen aan wie hij douceurtjes gaf, dan zou hij ze als klant verloren hebben. Pleiter betoogde nog, dat de bedra gen zijn cliënt niet privé ten goede zijn gekomen. Voor het eerste tenlastegelegde vroeg de raadsman vrijspraak. Van het tweede achtte hij de opzet niet bewezen en drong hij aan op een geldboete. Uitspraak over 14 dagen. vallen wordt zoveel mogelijk be spoedigd. Een bericht, dat voor mi litairen is bestemd, dient te worden gegeven aan de burgemeester, die dit overgeeft aan de berichtendienst van het Ministerie van Oorlog Bij ziekte of ongeval wordt hierbij een verklaring van de geneesheer over gelegd. In zeer dringende gevallen kan de geneesheer ofwel de belang hebbende zich rechtstreeks wenden tot de berichtendienst. Verzoek tot overkomst van militairen wordt toe gestaan bij ernstige ziekte of bij overlijden van naaste verwanten. Omgekeerd zullen bij ernstige AFSCHEIDSRECEPTIE VAN IR. L. T. VAN DER WAL. De scheidende directeur-hoofdin genieur van de provinciale water staat in Zuid-Holland, ir. L. T. van der Wal, ontving in de Witte Socië teit zijn vrienden en relaties, ge maakt tijdens zijn ambteperiode. Honderden zyn van ir. Van der Wal afscheid komen nemen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper, die de scheidende ingenieur onlangs als eerste onderscheidde met de „Gouden Lis" van de provincie, nam de receptie te baat om nogmaals van zijn waardering blijk te geven. BRANDSTOFFENHANDELAREN DEMONSTREREN TE UTRECHT. Op initiatief van de Kath. Bond van Brandstoffenhandelaren was Donderdag op de Jaarbeurs te Utrecht een speciale dag voor de Brandstoffenhandelaren belegd, om de methodes en efficiency in het i eigen bedrijf nader te bestuderen. 800 Brandstoffenhandelaren woonden de bijeenkomst in de Congreshal bij. Dit is de eerste uitgebreide demonstratie van deze Bond. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. J. M. A. Ap pel, voerde de secretaris der eigen vervoerdersorganisatie (E.V.O.), de heer A. M. Jansen, het woord, waar na de heer Tielen, algemeen leider van de transportafdeling der jaar beurs sprak over economische werk methoden en technische outillage van het brandstoffenbedrijf. Verder voerde het woord de heer Schoonenwolf, technisch adviseur van de Federatie van Nederlandse Brandstoffenhandelaren. Het congres werd besloten met een demonstratie van het interne transport en van dc technische hulpmiddelen, die het be drijf ten dienste kunnen staan. De heer Arcnthals gaf de aanwezigen voorlichting over de vraag welke cre- diet-mogelijkheden er zijn om de aanschaf van moderne machines te verzekeren. Donderdagavond waren talrijke brandstoffenhandelaren op het 'be drijf van de heer Tielen aanwezig, om de outillage daar in ogenschouw te nemen. WIELRÏJDSTER DOODGEREDEN Zou heden emigreren In de Langstraat te Klazinaveen is de 54-jarige mevrouw Groenewold, wonende te Zwartemeer, gistermid dag door een auto aangereden en ge dood. Mevrouw Groenewold reed met een fiets over de Langstraat. Nabij de woning van de landbouwer J. Bentum stak zij plotseling de weg over. Naar ooggetuigen verklaarden heeft zij alvorens over te steken niet achterom gezien. Een haar achteropkomende perso nenauto, bestuurd door de handels reiziger K. uit Groningen, kon haar niet meer ontwijken, zodat zij werd gegrepen en kwam te vallen. Mevr. Groenewold werd zwaar gewond aan. het hoofd en overleed enkele minu- ten na het ongeval. Het is gebleken, dat mevrouw Groenewold van plan was een afscheidsbezoek bij de fami lie Bentum te brengen, omdat zij van daag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigreren. Haar zoon was reeds eerder naar Brazilië vertrokken en de rest van het gezin zou nu volgen. Het is nog nipt be kend, of de emigratieplannen vdn de heer Groenewold met zijn kinderen onder deze omstandigheden doorgang zullen vinden. Een uieeatyn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 42) De motor gromde harder en ver hoogde zijn toerental. Langzaam schoof de boot achteruit van de stei ger weg, grote kringen van rimpels trekkend in het gladde wateropper vlak. „Wat een hitte hier op de kade," zuchtte Clim, verlangend naar het water beneden hem kijkend. Dan zocht hij in zijn zakken naar een si garet, maar vond er geen. „Ook dat nog," klaagde hij, naar de boot wuivend: „Adios!" „Good luck," riep Peter, „geef Morescu zout water, als hij drinken wil, het zal tijd uitsparen!" Hemingway stopte de motor enkele ogenblikken, draaide het stuurrad en gaf gas vooruit. De boot lag even stil, legde zich dan scheef en gleed in een wijde boog, met steeds toenemende snel heid, naar de vage horizon in de monding van de haven, waar het kristal van de lucht en het kobalt blauw van het water elkaar raakte. Achter de boot spreidden de rimpels zich uit als een enorme waaier. Toen Clim en Ben Forster, beiden met koffers beladen tussen de pal men en kolommen van de Southland Hotel galerij doorliepen, was de Lu cky Lassie nog slechts een wit stipje in een wijde kom van blauw water. TWAALFDE HOOFDSTUK Een slaperig conflict Crofts slaakte een diepe zucht van verlichting, toen de oude, knarsende auto, waarvan vele niet essentiele onderdelen, zoals kussens en veren, in de loop der jaren waren afgeval len en wijd en zijd over het land schap rond het dorp Hernadez ver spreid, te midden van een stofwolk voor de gevangenis op het plein stop te. Het was laat in de middag en en kele bewoners van het plaatsje, die juist uit hun siesta waren ontwaakt, rekten zich voor hun deuren uit of zaten, bruine sigaretten rokend, ge hurkt op de grond met him ruggen leunend tegen de wit adobe muren var. hun vierkante huizen. Het geschiedde niet alle dagen, dat de auto van de douane, de sensatie en de trots van de streek, het dorp Hernandez met een bezoek vereerde. Nu de wagen rammelend en krakend het stoffige plein opreed, werden ijlings de nog slapende familieleden wakker geschreeuwd; de voor hun huizen gehurkte mannen krabbelden haastig overeind en alles snelde toe. Er viel nieuwe aanvoer voor de bouwvallige gevangenis te bezichti gen. En de hoogste verwachtingen der inboorlingen werden overtroffen. Enkele bevoorrechten onder hen wa ren zo zeer door het lot begunstigd, dat zij er nog getuige van konden zijn, hoe twee Americano's geen Mexicanen maar twee echte Ameri kanen met de handen op de rug gebonden,stijf, bestofd en scheldend, uit de achterzitplaatsen werden ge haald en het gebouw ingeduwd. Crofts had tijdens de rit weinig ge legenheid gehad, om opmerkingen te maken. Hij had het hardnekkig meermalen geprobeerd, maar het la waai van de motor, het klepperen der diverse losse onderdelen en het schokken van de wagen over de bui len en gaten in de weg, maakten zijn pogingen bij voorbaat vruchteloos. Maar nu hij, pijnlijk en stijf, de wa gen verliet, barstte hij los: „Als jullie, krakelende en grijn zende Mexicanen, soms denkt, dat je twee vrye Amerikaanse staatsbur gers in volle zee kunt beschieten, bijna vemvoorden, in een klepperen de doodkist zetten, en dan twintig mijl voortsleuren door een gloeiende 'hitte, terwijl de schorpioenen je in je nek waaien, heb je het toch mis.' Dat zal jullie zandhazen toch duur te staan komen. Als Roosevelt dat hoort, ligt er hier morgen een oor logsbodem van Ome Sam, die jullie hele potten- pannenwinkel hier met één schot door de Parelmoeren Poor ten blaast! Begrepen?" Hij blafte zijn laatste woorden te gen de glimlachende Mexicaan, die het dichtst bij hem stond. De douanier, die sandalen droeg, zonder sokken, een gerafelde uni formjas aanhad met onwezenlijk- schitterende knopen en een vuil wit te broek met goudgalon, deed twee verschrikte passen achteruit, knikte welwillend en zei haastig: „Si, si,' senor! Si, si!" „Si,si!" raasde Crofts, si, si, grin nikende aap, maak myn handen los en ik zal je leren, een Amerikaans staatsburger te binden en rond te zeulen. Hij stikte by na van woede, staarde enkele ogenblikken in het welwillen de gezicht van de douanier en wend de zidh dan tot Parker. „Zeg, Parker, doe jy je mond eens open. Wat zeg jij van die Mexicaan, die me daar aan staat te gapen en niets anders weet te vertellen dan si, si, senor?" Parker, die op de grond was gaan zitten, met zyn rug tegen de muur van de gang en zich daar blijkbaar zeer op zijn gemak voelde, keek op, wierp een afwezige blik op .de rode Crofts en de glimlachende Méxicaan en zei: „Dat zou ik ook zeggen als ik door een krankzinnige in het Hindoestans werd aangebruld. Alleen zou ik het senor er af laten, maar Mexicanen zijn hoffelijke lui." Hij verzonk, tevreden kauwend, weer in beschouwing van de muur tegenover hem. Crofts slikte een paar maal en opende dan zijn mond om een opmerking te maken over Par ker's geestelijke afwijkingen, toen de tweede douanier, die tot nu toe was bezig geweest, aan de volksme nigte op het plein explicaties te ge ven, door de deuropening de duistere gang binnenkwam, hen met een ver ontschuldigend gebaar passeerde, op de deur, enkele meters verder, klop te en binnentrad. Het was in de lange, donkere gang aanmerkelijk koeler dan het buiten was geweest en voor het eerst die middag voelde Crofts zijn hunveur enigermate verbeteren. De Mexicaan had de deur, verder op in de gang, achter zich gesloten en alleen een vaag geroezemoes van stemmen was te horen. Over 't gehele gebouw hing een genoegelijke sfeer van slaperigheid. Het zonverlichte plein met zijn witte, vierkante hui zen, dat door de opengebleven deur zichtbaar was, het gonzen van enkele muskieten, de warrr.'tegolven van buiten, die enkele zachte geluiden met zich voerde, dat alles deed bin nen enkele minuten Crofts woede be daren; hij was nu in een stemming van kalme afwachting. „Waarom zouden we ons druk ma ken?" zei hij tegen Parker, en volgde diens voorbeeld door eveneens tegen de muur gehurkt te gaan zitten, „wat kan ons gebeuren? Hoogstens een paar dagen in de bak, en ons papier is zo veilig als het maar zijn kan." „Heb je dat nou pas'in de gaten?" verbaasde Parker zich en geeuwde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5