S)e GeidóeSoti^cmt Dat was 13 jaar geleden Een vrouw als leidster van een roversbende? Eert plastic huis.... het nieuwste Commissaris Sebeille geeft het op Hete mosterd beter dan steenkool België weer gekalmeerd Naar een Europese spoorwegpool Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 43ste JAARGANG No. 12682 De commissaris kan er niet meer uit wijs Papengracht 32, Tel» 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Oude herinneringen en nieuwe visies Maandag j.l. 13 jaar geleden begon de Duitse aanval op Polen. Intussen is bekend geworden, dat in de nacht van 25 op 26 Augustus 1939 de Duitse oorlogsmachine reeds tegen Polen in beweging was gekomen. Deze eerste invasie werd op het allerlaatste moment door Hitier afgelast, nadat reeds gemotoriseerde patrouilles de grens hadden overschreden en drie Duitse legergroepen in beweging waren gekomen. de blitzkrieg begon. Generaal von Rundstedt, die 't be vel voerde over de Zuidelijke Duitse legergroep, meent, dat het tegenbevel ingegeven werd door de hoop van Hitier, dat hij Polen door diploma tieke stappen tot capitulatie zou kunnen dwingen. Hij en zijn staf, die tijdelijk inge kwartierd waren in een klooster bij Neisse, herinnerden zich, hoe Hitier ook in 1938 tot een dergelijke abrupte stopzetting bevel gegeven had van wege de conferentie in München, die hem het Sudutenland bezorgde. Op 1 September echter begon de werkelijke Blitzkrieg. Ofschoon Goebbels hoog van de to ren heeft geblazen, dat de Polen in 18 dagen werden weggevaagd, heb ben Poolse troepen in feite tot half October hun verzet voortgezet. Bij het oprukken van het rode le ger om 'n deel van de Poolse buit te bemachtigen, is het tot incidenten tussen Russische en Duitse troepen gekomen. Een Duitse bergdivisie stelde een Sow jet-tank buiten vecht. Bij dit incident kwamen Duitse en Russische officieren om het leven. Dit goed bewaarde geheim uit de eerste dagen van de oorlog on an dere bovenstaande bijzonderheden zijn ontleend aan het boek „Von Rundstedt, de soldaat en de man' dat volgende week bij Odhams Press te Londen zal verschijnen. De biographie is geschreven door Guenther Blumentritt, die tijdens de oorlog stafchef van Von Rundstedt is geweest. De nu 76 jaar oude Von Rundstedt leeft nu van een klein regeringspen sioen met zijn verlamde vrouw in Hannover. De biographie staat herhaaldelijk stil bij de militaire meningsverschil len tussen Von Rundstedt en Hitier. De veldtocht in West-Europa vorm de voor alle legerleiders en eveneens voor Hitier zelf een grote verrassing. Niemand had verwacht, dat de Duit sers in veertien dagen tijds aan Het Kanaal zouden staan. Hitier zelf ech ter verbood de aanval op Duinkerken. Vermoedelijk hoopte de Führer, dat de Britse regering vrede zou willen sluiten. Het invasieplan van Hitier berustte voornamelijk op bluf. Von Rundstedt schrijft, dat Hitier hem zelf toever trouwde: „Er is geen brug over de Noordzee. Te land ben ik een held, maar op zee ben ik een lafaard." Von Rundstedt verzette zich tegen de Russische invasie, omdat hij eerst vrede met het Westen wilde sluiten. Hitier zette echter door en voegde zelfs olie-experts aan het leger toe, daar hij verwachtte binnen enkele weken over de olievelden bij Bakoe te kunnen beschikken. Von Rund stedt werd op eigen verzoek overge plaatst, nadat het hoofdkwartier van de Führer hem niet tijdig permissie had gegeven zijn ingesloten troepen bij Rostow terug te trekken. Hij werd na vier maanden ziekteverlof be noemd tot opperbevelhebber in West- Europa. De geslaagde landing in Norman- Debat over Korea in V. Naties? Bij het vorderen van de besprekin gen, zowel tussen de Britse regering en de regeringen van het Gemene best als tussen de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, krijgt men in verantwoorde lijke kringen in Londen de indruk, dat Groot-Brittannië momenteel bij zonder graag zou zien dat de toe stand in Korea onderwerp van be sprekingen op de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zal zijn, die op 14 October te New York zal beginnen. In dezelfde kringen merkt men op, dat ten tijde van de laatste zitting, die te Parijs werd gehouden, talrijke dië achtte Von Rundstedt in de eerste plaats het gevolg van de aarzeling van Hitier om twee reserve pantser divisies in de strijd te brengen, hoe wel hij het waarschijnlijk acht, dat de geallieerden zich ook dan gehand haafd zouden hebben, dank zij over macht ter zee en in de lucht. In Juni 1944 vroeg het hoofdkwar tier van de Führer aan Von Rund stedt wat er gedaan moest worden, De veldmaarschalk antwoordde: „De oorlog beëindigen". Enkele dagen la ter werd hij overgeplaats Het Ardennen-offensief was een idee van Hitier zelf. De veldmaarschalk achtte het plan van de Führer om Antwerpen te her overen onuitvoerbaar. In plaats daar van stelde hij een klein offensief voor, maar daarmede ging Hitier niet accoord. Von Rundstedt verliet de militaire dienst op 10 Maart 1945, na dat hij de Westwal een muizenval had genoemd in een rapport, dat door Hitier als een persoonlijke belediging werd opgevat. In Berlijn ontmoette hij Hitier voor de laatste maal. Hij werd door Führer onderscheiden en bij die ge- legeBheid vertrouwde Hitler hem toe d geschiedde op ongeVeer dezelfde dat hij zelf steeds gewanhoopt had I dipwaa?hii naar maan_ aan de uitslag van het Ardennnen- landen het niet opportuun hadden geacht de Koreaanse kwestie op te werpen en dat de besprekingen over dit onderwerp het gevaar met zich zouden hebben gebracht de wapen stilstandsonderhandelingen te scha den. Maar zo zegt men, de huidige toestand is sterk verschillend, daar de onderhandelingen steeds maar weer worden gerekt en het zich niet laat aanzien, dat zij spoedig tot een einde zullen komen. Dezelfde kringen menen, dat Lon den en Washington van oordeel zijn, dat een uitgebreid debat over Korea in hoge mate wenselijk is, juist om dat de kwestie van de vrijwillige re patriëring van krijgsgevangenen, de voornaamste oorzaak van de huidige impasse in de onderhandelingen te Panmoendjon, geheel onder de com petentie van de V.N. zou vallen. Op zoek naar de „Zwarte Orchidee" In de Londense onderwereld heeft Scotland Yard, volgens A. P., een inten sieve jacht geopend op de „Zwarte Orchidee" een geheimzinnige, elegant geklede brunette, van wie wordt vermoed, dat zij reeds recente overvallen in Londen heeft uitgedacht. De laatste daad van haar bende was de overval, Woensdag op een bankauto in een Londense voorstad, die haar 2500 pond sterling opleverde. De heer Gustav Lettstrocm heeft voor zichzelf te Skoeldnora in Uppland, Zweden, een huis gebouwd, dat geheel van plastic is vervaardigd. Alle mu ien, zowel buiten als binnen, het dak, de "waterleidingbuizen, raamkozijnen en alle andere onderdelen zijn van plastic; zelfs het meeste meubilair, en de gordijnen en vloerkleden zijn van hetzelfde materiaal. nïAak geen slapende vrouwen wakker In Columbia, Zuid-Carolina, is de 22-jarige soldaat William Mermin- gas wegens het herhaalde malen ste len van wasgoed veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf. Hij werd gegrepen, toen hij, na wasgoed van een lijn gestolen te hebben, een kus van een slapende vrouw stal BRUTALE OVERVAL. Deze brutale roof op klaarlichte wijze als die, waarbij een paar maan den geleden een buit van 250.000 pond sterling uit een postauto werd gestolen, verhaalt de „Daily Mail". Kassier Alfred Throp was in gezel schap van chauffeur Saunders in een auto op weg om een valies met 2500 pond sterling naar de bank te bren gen. Hij deed dat elke week en tel kens langs een andere route, zodat de politie zich nu afvraagt, hoe de bende de auto wist te herkennen. In de voorstad Harrow naderde plotseling een Austin, die recht op, de bankauto aan koerste, hem van de weg in de grasberm drong, blik semsnel keerde en toen de auto i'i Laat de veldwachter het maar opknappen Commissaris Sebeille van de cri minele recherche te Marseille heeft gisteren aangekondigd met zijn ze ven assistenten naar Marseille te zullen terugkeren. Na 'n maand onafgebroken speur- derswerk bleek het onderzoek nog even ver gevorderd te zijn als op 6 Augustus, toen de plaatselijke po litie hem te hulp riep om de drie voudige moordzaak-Drummond op te lossen. Gustave Dominici, de boer, bij wiens woning de moord gepleegd werd, is gisteren, na 28 uur in hech tenis te zijn gehouden, in vrijheid Deze arbeider vult de ovens van de Union Electric Company in St. Louis met een wel zeer merkwaardige brandstof. Het betrof hier een afgekeurde scheepslading mosterdzaad, afkomstig uit Nederland. Deze „brandstof" bleek 20 meer hitte te geven dan eenzelfde hoeveelheid steenkooL gesteld. Achttien en een half uur hadden de in ploegen werkende de tectives van Sebeille hem onder vraagd, maar geen enkel nieuw feit van enig belang, geen enkele ver klaring, die een ander licht op de zaak zou werpen, kon uit hem wor den gekregen. de flank ramde. Een gemaskerde bandiet sprong er uit, onmiddellijk bijgestaan door drie andere rovers, eveneens met doeken voor hun ge zicht, die op een afstand in een snelle Jaguar hadden staan wachten. Zij rukten het portier van de bankauto open en sloegen de kassier, die naast de chauffeur zat, met een 'ploerten doder op het hoofd en tegen de be nen. „Zij moeten hebben geweten, dat ik het valies altijd voor mijn voe ten zet om ira geval van dood direct met het geld uit de wagen te kunnen springen", vertelde Throp., „Toén ik mijn armen ophief om terug te slaan, greep een van fte bandieten de geld tas, waarna het viartal de benen nam. Zij waren allen ongeveer 35 jaar oud en krachtig gebouwd. We begrepen pas wat er gebeurd was, toen de overvallers op ons afstorm den en het portier openrukten. Een ogenblik zaten beide mannen versuft in de auto chauffeur Saunders met een shock. Zij zagen nog, hoe de rovers in de Jaguar sprongen en er met een snelheid van ruim 100 km. vandoor gingen. Op twee wielen gierden zij langs een autobus, maar vlak op hun hielen- zat toen al mr. Norris, die juist zijn nieuwe auto aan het inrijden was. Korte tijd hield hij de jacht vol maar de Jaguar was te snel en wist te ontkomen. Later vond de polite deze auto, maar zij bleek al evenzeer gestolen als de eerste wagen, waar- Dodelijk vermoeid, maar gelukkig mede de bankauto werd geramd, keerde de ]onge boer naar zijn huis terug, waar zijn vrouw Yvette en zijn oude vader hem wachtten. „Er is geen enkele aanwijzing, dat Dominici schuldig zou zijn aan deze moord", zo verklaarde hoofdcom missaris Mevel, waarnemend chef van de criminele politie te Marseille. Hij beklaagde zich zeer over het gebrek aan medewerking van de plaatselijke bevolking. „Er is zeker een twaalftal mensen binnen een straal van 10 km van de plaats, waar de moord werd ge pleegd, dat ons bij het onderzoek zou kunnen helpen, maar het algemeen parool schijnt te zijn: „Kiezen op el kaar". De Marseillaanse recherche heeft het onderzoek nu weer overge dragen aan de plaatselijke politie. Men hoopt, dat de bevolking vlotter tegenover haar „eigen veldwachters" zal praten, dan tegenover de vreem delingen uit Marseille. GRAAF SFORZA OVERLEDEN Hij diende zijn land 50 jaar Graaf Carlo Sforza, Italiaans oud- minister van Buitenlandse Zaken en internationaal vermaard liberaal staatsman, is gisteren op 79-jarige leeftijd in een kliniek te Rome over leden. Sforza is een van de weinige di plomaten uit de wereldgeschiedenis geweest, die na twee wereldoorlogen het vredesverdrag voor zijn land on dertekende: één keer (na de eerste wereldoorlog) als overwinnaar, de tweede keer als overwonnene. Meer dan vijftig jaar heeft Sforza, zoon uit een oud Noord-Italiaans adellijk geslacht, zijn land trouw ge diend. AI vroeg trad hij in diplo matieke dienst en er was in de ja ren tussen 1900 en 1922 geen belang rijk internationaal diplomatiek ge beuren, waarbij ook Italië was be trokken, of Sforza was daarbij aan wezig. De conferentie van Algecires over Marokko en vele andere diplo matieke conferenties woonde hij bij. In 1921 werd hij minister van Bui ten landse Zaken, na twee jaar lapg onderminister van dat departement te zijn geweest. Een jaar daarop ver huisde hij als ambassadeur van zijn land naar Parijs. Wanneer Mussolini enkele maan den later echter aan het bewind komt, wenst Sforza dit regime niet De ploertendoder werd nog in de auto gevonden, en ook werden ver scheidene vingerafdrukken genomen maar wat de politie het meest in teresseert is de glanzende auto met aan het stuur een elegant gekleed meisje, dat op het moment van de overval naderbij reed en met haar langzaam rijden, midden op de weg, de achtervolging door mr. Norris in zijn nieuwe wagen poogde te belem meren. Heel sterk vermoedt Scot land Yard, dat zij de „Zwarte Or chidee" is een mysterieus meis je, dat de „hersens" schijnt te zijn achter deze en ander roofovervallen,, die vooral opvallen door de brutali teit, waarmee zij plaatsvonden... Na het vrijwillige ontslag van minister Pholien zijn de politieke hartstoch ten in België weer wat gekalmeerd. Als minister van justitie zal hij worden opgevolgd door de katholieke senator Leonce Lagae, die op het punt van de zuivering bekend staat als een gestreng maar rechtvaardig politicus. Tot dusver was hij voorzitter van de commissie voor justitiële aangelegenheden van de Belgische Eerste Kamer. Nieuwe minister van justitie De afgetreden minister heeft zijn gratiebeleid gisteren toegelicht op een persconferentie. Pholien had Richard de Bodt, bijgenaamd de beul van Breensdonk, bij de koning voor gedragen voor begenadiging en An te dienen en keert naar Rome terug om de strijd tegen het fascisme aan te binden. Hij wordt er leider van de democratische oppositie in de Se naat, maar wordt gedwongen in 1927 zijn land te verlaten. In de moeilijke na-oorlogse jaren belast premier de Gasperi hem met de behartiging van Italië's interna tionale belangen. Het is vooral Sforza groot be wonderaar van Frankrijk die een belangrijke rol speelt in de toenade ring tussen beide Zuid-Europese re publieken. Als voorvechter van de Verenigd-Europa-gedachte is Sforza een belangrijke figuur bij de oprich ting van de Raad van Europa ge weest. Zyn slechte gezondheid dwong hem het vorige jaar er toe d- porte feuille van Buitenlandse Zaken aan een ander over te dragen. Initiatief ging uit van Frankrijk Vertegenwoordigers van de regeringen en de spoorwegdirecties van de Be- nelux-landen, Frankrijk, West-Duitsland en Italië (alle lid van het plan- Schuman) en Zwitserland zullen waarschijnlijk reeds in October te Parijs bijeenkomen om te spreken over de vorming van een Europese spoorweggemeenschap, naar 't voorbeeld van de kolen- en staalgemeenschap. Het initiatief tot deze conferentie is van Frankrijk uitgegaan. Over de agen da worden nog langs diplomatieke weg onderhandelingen gevoerd, maar volgens de „Times" mag worden aangenomen, dat zij de volgende punten zal bevatten: 1. Organisatorische kwesties. 2. Het onderbrengen van het materiaal in 'n gemeenschappelijke „pool." 3. Standaardisering van het rollend materieek 4. Gelijkschakeling van alle tarieven. 5. Gemeenschappelijke aanleg en bekostiging van de clcctrificatie der internationale lijnen. werd reeds geruime tijd wenselijk geacht, in verband met de organisa tie der Europese defensie en om eco nomische redenen. De massaproduc tie van spoorwegrijtuigen en goede renwagons is in Europa alleen mo gelijk indien de uitrusting in meer dan ééru land wordt gebruikt. Een ander voordeel is, dat een defecte wagon, in welk land hij zich ook be vindt, onmiddellijk ter plaatse kan worden gerepareerd. In de practijk bestaat intussen reeds een zekere mate van samen werking tussen de spoorwegdirecties bij het probleem der standaardise ring. Tarief -problemen. Wat de gelijkmaking van de ta rieven betreft, deze zal de eerste tijd op een aantal moeilijkheden stuiten. Zij wordt echter onvermijdelijk en noodzakelijk, wanneer de deelnemen de landen voortgaan hun economieën te integreren, en voor hun producten gemeenschappelijke markten te scheppen. Het neutrale Zwitserland, als enig niet-lid van het plan-Schuman, dat aan de Parijse conferentie deelneemt, zal, wanneer het zich bij de spoor weggemeenschap aansluit, op een aantal politieke moeilijkheden stui ten. Naar de mening van de „Times" i3 zijn deelneming echter bijna on vermijdelijk, gezien zijn geografische ligging. Om dezelfde reden zou ook Oostenrijks toetreding tot de ge meenschap gewenst zijn, doch dit is door het voortduren van de bezetting van dit land (in het bijzonder van de Russische bezetting) thans onmo gelijk. OOK IN AMSTERDAM. Geheel los van deze conferentie wordt van 15 tot 18 September te Amsterdam een conferentie van spoorwegvertegenwoordigers der ge noemde landen gehouden over de vorming van een internationale pool van goederenwagons. Een dergelijke pool is reeds ge vormd door Frankrijk en West- Duitsland. Beide landen hebben daar in elk 50.000 wagons ondergebracht. Het is nu de bedoeling deze pool tot andere landen uit te breiden. Gevolgen en voordelen. Wat nu zullen de gevolgen en de voordelen zijn van de vorming ener Europese spoorweggemeenschap? Allereerst zal de samenvoeging van het rollend materieel der verschillen de landen het voordeel hebben, dat men met minder wagons kan vol staan. Bovendien kan van elke wa gon, en elk personenrijtuig een eco nomischer gebruik worden gemaakt. Standaardisering van het materieel drien van Coppenolle, de man die de Rijkswacht in handen van de Duit sers speelde, vrijgelaten nadat hij een derde van zijn straf had uitgeze ten. Pholien herinnerde de journalisten er aan, dat de wet hem daartoe de bevoegdheid gaf. Hij wees er op, dat er sedert de bevrijding tot 1950 ruim 240 doodvonnissen waren uitgevoerd, en zei: de doodstraf wordt een rea liteit wanneer de staat werkelijk in gevaar is. Le leiders van de verzetsbewegin gen, die de aanval op Pholien had den aangevoerd, verklaarden zich te vreden nu zij hun onmiddellijke doel hadden bereikt. Maar de socialisten bleven gisteren bij hun mening, dat de hele katholieke regering-van Houtte tot haar nek in deze zaak zat en voor het parlement rekenschap moest afleggen. Zij is er niet mee van af, Pho lien als zondebok de woestijn in te sturen, aldus de commentaar van een hunner. Gisteravond heeft de premier Van Houtte in een radiorede de verzeke ring gegeven, dat zijn regering niet zal afwijken van het beleid jegens politieke delinquenten, zoals zij dit indertijd heeft uitgestippeld. Er is geen sprake van een algemene am nestie. DE BRAND TE MARSEILLE Brandweerlieden zoeken in de smeulende, met schuim bedekte res ten van de zeepfabriek te Marseille, die Woensdag door een ontploffing vernield werd, naar het stoffelijk overschot van een twintigtal mensen, die nog vermist worden. Tot nog toe heeft men de verkoolde resten van negen personen gevonden. Acht zijn voorlopig geïdentificeerd ondanks de verminkingen, die het moeilijk ma ken de lijken zelfs maar te tellen. De geweldige hitte heeft de licha men bijna onherkenbaar ineen doen schrompelen. Jlavteitje Het is merkwaardig, dat een klein beetje medegevoel je zoveel goed kan doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1