Hoogtijdag voor Leidse Gymnastiek (5nze Samrubrieic uC Chefarine „4'- doet wonderen WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Twee nieuwe lokalen in gebruik genomen Wat in deze tijd een onmogelijk heid zou lijken is in Leiden gebeurd: de Sleutelstad kreeg maar liefst twee nieuwe gymnastieklokalen tege lijk. En de officiële opening daar van vond gistermiddag en -avond plaats, n.l. aan de Van Vollenhoven- kade en de Van de Sande Rakhuyzen- laan. Leiden had ongetwijfeld een grote achterstand op het gebied van gym nastieklokalen, maar deze achter stand is met één klap voor 'n groot deel ingehaald: al moet gezegd wor den, dat de totstandkoming ervan aan 'n zijden draadje heeft gehangen. Naar de heer J. Coers, ambtenaar voor de Lichamelijke Opvoeding, gisteren bij de officiële opening mee deelde kwam het idee om te trach ten meer gymnastiekgelegenheid voor Leiden te verkrijgen op bij een na praatje van een veteranen-gymnas- tiek-bij eenkomst. De mogelijkheid daartoe was er, toen vorig jaar weer vergunning voor de bouw van gym nastieklokalen werd gegeven. Allerijl werden de nodige stappen gedaan, de medewerking van de gemeente werd verkregen en de plannen gingen bij het rijk in zee, waarbij na veel we derzijds overleg ten slotte monde ling Werd medegedeeld, dat Leiden vergunning kreeg voor de bouw van de twee geprojecteerde gymnastiek lokalen. Enkele dagen later werd officieel medegedeeld, dat de bouw van nieu we gymnastieklokalen weer werd stopgezetEn het heeft de ge meente heel wat zorgen gekost om de mondeling gegeven toestemming toch op papier te krijgen. Maar het is gelukt en het resultaat ervan kan men thans zien: twee fraaie gymnas tieklokalen, niet luxueus ingericht, maar we zouden trouwens niet weten waarom hier luxe zou moeten worden toegepast maar voorzien van alle nodige toestellen-, welke bo vendien natuurlijk volgens de nieuw ste eisen zijn vervaardigd. Een rijke aanwinst ongetwijfeld voor de gym- nastieksport in Leiden, waarvoor men niet dankbaar genoeg kan zijn. De opening van het gymnastieklo kaal aan de Van de Sande Bakhuy- zenlaan vond gistermiddag plaats, waarbij zowel de heer J. Coers als de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. v. Schaik, uitbundig waren in hun lof voor de samenwerking, door de diverse instanties: Gemeentewer ken, achitect D. Landman, Panagro, diverse aannemers, enz., die bij deze bouw betrokken waren, was betracht. De heer D. Landman, architect der beide gebouwen, zeide zoveel als: Ik ben geen Michel Angelo, waarmede hij te kennen wilde geven, dat wat INTERNATIONALE ATHLETIEK- ONMOETING IN DE LEIDSE HOUT. Morgenavond zal er zoals reeds eerder aangekondigd een interna tionale atletiekontmoeting plaats vinden tussen de Londense Herne Hill Hariers en een Versterkte Leid se Ploeg. De Engelse vereniging is een van de bekende en sterkste atletiekver enigingen van Londen. Twee jaar geleden won deze vereniging een ont moeting met de Nederlandse club kampioen Vlug en Lenig te 's-Gra- venhage. Enkelen van de sterkste sprinters en middenafstandlopers van Londen zullen actie de presence ge ven. In dit verband wijzen wij op de deelname van de negersprinter Gibbs en op de lopers I. H. Boyd en G. Bridge, die b.v. de 800 m. ruim bin nen 2 min. en de 1500 m. binnen 4 min lopen. De Leidse ploeg wacht ongetwij feld een zware strijd De versterking uit Den Haag en Schiedam zal de wedstrijd ongetwijfeld een nog inte ressanter beeld geven. In verband met de vroeg invallen de duisternis is het programma be perkt tot de attractiefste loopnum mers en enkele technische nummers. De ontmoeting begint om half ze ven. deze bouwmeester kon doen: als 't ware alleen een gebouw uit de grond stampen, thans niet meer mogelijk is. Daarom bracht hij dank aan al zijn medewerkers, die hij gulhartig liet delen in de hem gebrachte hulde. De heer J. M. J. Korpershoek, voorzitter vani de Vereniging van onderwijzers en leraren in de Licha melijke Opvoeding in Nederland, fe liciteerde de gemeente Leiden met het hier verkregen resultaat en zeg de dank voor het genomen initiatief, maar wenste tevens de gymnasten ge luk, die zulk een prachtige gelegen heid kregen de gymnastiek te beoefe nen. Na een dankwoord van de heer Coers gaf de heer W. P. Leen en een demonstratie met een aantal jon gens en meisjes over de eerste be ginselen van de gymnastieksport, waarna mej. Greet Ort met een aan tal kwekelingen van de school voor Bewaarschoolhouders een vrije oefe ning ten beste gaf. Gisteravond volgde de opening van het lokaal aan de Van Vollenhoven- kade. Dit werd een verenigirugsavond, want hier zullen de verenigingen ge legenheid krijgen de gymnastiek te beoefenen. Met zekere trots gewaagde de heer Coers ervan, dat de gymnastiek maar heel schaars in Nederland vorzorgd is, maar dit was zij nog meer in Leiden. Nu kan even wel gezegd worden dat Leiden een uitzonderingspositie in Nederland in neemt ten goede. Kan de schooljeugd in het 's mid dags geopende lokaal de gymnastiek beoefenen, hier is het de schoolvrije jeugd en zijn het de verenigingen. Maar spr. deed een ernstig beroep op de leden dier verenigingen om te zorgen dat het lokaal en de toestel len zuinig gebruikt zullen worden. Verder werd hier nog het woord gevoerd door de heren dr. J. Miede- ma, chef van de Lichamelijke Opvoe ding en Sport bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te Den Haag, Landman, ar chitect, en A. van Wieringen, voor zitter van het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond, welke laatste zijn be wondering en verbazing uitte over hetgeen hier is tot stand gekomen. Het was volgens spr. om er jaloers van te worden, want een dergelijke aanwinst was een felicitatie waard. De gemeente Leiden, zeide spr., heeft iets gecreëerd, waarvan men tot in verre toekomst de vruchten zal kun nen plukken. Tenslotte sprak de heer Anton Metz, Leiden's oudste „gymnastiek meester", die meende de tolk van Leider/s turners .en turnsters te zijn als hij de gemeente dankzegde voor hetgeen hier voor de gymnastiek sport was tot stand gebracht. De avond werd hierna verder ge vuld met gymnastiekoefeningen van dames en heren, waarbij we een bij zonder compliment willen brengen aan de heren van „Excelsior" voor het fraaie werk, dat zij aan de brug lieten zien. CENTRALE TRAINING BEGONNEN. Voor het eerst in het nieuwe sei zoen zijn de leden van de Neder landse Elftalclub gisteravond in het olympisch stadion te Amsterdam bijeen gekomen voor de centrale training. Van de 19 aangewezen spelers lie ten Clavan en van Melis verstek gaan. Van de nieuwelingen in het gezelschap, Boskamp, Tebak, van der Hurk, Lugthart en van Ede deed Boskamp, die herstellende is van een enkelblessure, alleen aan de loop oefeningen mee, terwijl de Groninger Lugthart van de kant de oefeningen volgde. Hij heeft tijdens de wedstrij den voor het Arol bekertournooi een teen gekneusd. Landman klaagde over onwillige rugspieren en deed het kalm aan. De training bestond uit lichame lijke oefeningen, baltraining, rondjes lopen en een partijtje voetbal, ge volgd door een saunabad en de ten slotte de bijeenkomst in de „kuil" van het stadion,, die voor de niet in gewijden gesloten was, omdat het de eerste keer was, dat de spelers na de olympische spelen tezamen wa ren. Dat tegelijkertijd een repetitie werd gehouden voor het bloemen- spel, dat Zaterdag a.s. in het stadion wordt gehouden, kwam de concen tratie van de spelers niet ten goede. Enige tientallen jongens en meisjes liepen op de grasmat en de sintel- baan en volgden de aanwijzingen, die door een luidsprekerinstallatie werden gegeven. Daar tussen door klonk gramofoonmuziek. Wie echter het meest afgeleid werden, de spe lers van het Nederlandse elftal of de jeugdige deelnemers aan het bloe- menspel, valt nog te bezien. De trai ning werd bijgewoond door de heren A. W. Verlegh, voorzitter van de keuzecommissie; H. J. Mommers en Otto de Vries, beiden lid van deze commissie, C. F. van der Meulen, lid van de technische commissie, C. Kruyver, lid van het bondsbestuur en dr J. Thomee, de bondsarts. De laatste heeft assistentie gekregen van de heer Wjjnekus, een student in de zoals men in Leiden zegt „botten en spieren". De eerste interlandwedstrijd, die het Nederlands elftal speelt is op 21 September a.s. in Kopenhagen tegen Denemarken. Er zal voor deze ont moeting geen oefenwedstrijd worden gespeeld, zo vertelde de heer van der Meulen. SCHAKEN. HET INTERZONALE TOURNOOI IN ZWEDEN. Van 14 Sept. t.m. 5 Oct. a.s. zal te Stockholm en te Saltsjoebaden het interzonale schaaktournooi worden gehouden, waaraan 22 meesters en grootmeesters deelnemen. Het roos ter voorziet dus in 21 ronden, waar van de eerste zes in het stadhuis te Stockholm en de overige vijftien te Saltsjoebaden gespeeld worden. De deelnemers uit de verschillende zones zijn: le zone. Gligoric (Z. Slavië), Un- zicker (Did.), Matanovic (Z. Slavië), Prins (Nederland) en Golomlbek (Gr. Brittannië). 2e zone. Gelier, Petrosian, Taima- nov, Awerbach en Kotov (allen Rusland). 3e zone. Paohmann (Ts. Slowakije), Szabo en Bareza (beiden Hongarije), Stahlberg en Toltz (beiden Zweden). 4e zone. Steiner en Bisquier (bei den Ver. Staten). 5e zone. Vaitonis (Canada). 6e zone. Sanchez (Colombia). 7e zone. Bolbochan en Eliskases (beiden Argentinië). 8e zone. Wade (N. Zeeland). De vijf hoogst geplaatsten in de rangschikking komen uit in het uit- dagingstournooi, dat in de loop van 1953 wordt gehouden en waaraan ook Bronstein, Boleslawsky, Smyslov, Keres (allen Rusland), Najdorf (Ar gentinië), Reshewsky (Ver. Staten) en dr. Max Euwe (Nederland) zullen deelnemen. De winnaar van dit tournooi speelt later een wedstrijd om het wereld kampioenschap tegen de titelhouder, de Rus Botwinnik. WIELRENNEN. John Braspennincx, de eerste Ne derlander en buitenlander, die in België zo'n grote furore maakte, hangt zijn fiets aan de wilgen. Een nieuwe knie-operatie, welke hij moet ondergaan noopt hem dit besluit te nemen. Braspennincx' loopbaan was suc cesvol: rijkelijk gevuld met ontel bare zegepralen, avonturen en on derbrekingen. Steeds wist de Bras de sportwereld in zijn twintigjarige loopbaan als coureur te verbazen door een onverwachte terugkeer, welke gepaard ging met een ijzeren wilskracht. Zijn erelijst ziet er als volgt uit: 98 overwinningen bij de nieuwelingen, 113 als amateur en 88 als prof. Daarbij zijn twee kam pioenschappen van Nederland als prof. en een als onafhankelijke. De Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" heeft deelgenomen aan wedstrijden tussen de vereni ging „Ulyssus" uit Amsterdam, de Uithoornse Wielertrainingsclubs en De Bollenstreek. Een gedeelte van het parcours was zeer slecht en de renners, die er zonder bandenpech afkwamen, hebben dan ook zeer goed gereden. E. van 't Oever be haalde de eerste prijs, J. Kaptein de tweede prijs van de nieuwelingen en Weyers de vierde in de C-klasse. POSTDUIVEN De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Venlo met oude en jonge duiven. In concours waren 53 duiven; afstand 130 k.m.; gelost om 9.10 uur; aankomst eerste 11.35 uur. Uitslag: A. van Leeuwen 1 en 13; J, W. Woerde 2, 3, 4, 6 en 10; J. Tijs terman 5 en 7; P. Oosterman 8, 9, 11 en 12. De Reisduif (Hazerswoude). Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Tilburg, afstand 69 km. In concours 78 duiven, gelost om 1.30 uur met Oostenwind en goed weer, aankomst eerste 2.26.48, snelheid 1216 meter, laatste 2.53.36, snelheid 828 m. Uitslag: C. Groen 1, 9, 11, 19; A. H. ase 2, 12, 15, 25, 26; P. van der Malen 3; W. G. de Jongh 4, 10, 14; W. van Veen 5, 7; C. van Veen 6, 18, 20, 22. (WXMttWCVtl VOft Q Humpo Hotiflot» kunstenaar 36 „Zou ik even mogen bellen?" vroeg Evelientje aan de slaperig 'uit ziende kruidenier, bij wie ze was binnengestapt. „Het is dringend!" „Eh.bellen?" vroeg de kruidenier verbaasd. „Bellen? U hoeft hier niet te bellen, u kunt zo maar binnen ko men, deze winkel is voor iedereen toegankelijk! U heeft toch ook niet gebeld, toen u binnenkwam? Dat is ook niet nodig!" „Nee, ik bedoel tele foneren!" antwoordde Evelientje on geduldig. „Ik moet de politie spreken, door de telefoon!" „O, had u dat maar eerder gezegd!" zei de kruidenier schaapachtig. „Maar., eh.. dat kost vijf cent!" gaf Evy te kennen, „en dat heb ik niet, want ik heb geen tas bij me.... maar de politie zal het graag betalen, denk ik, als ze weten waar het om gaat....!" „Nou, dan moet het maar," antwoordde de krui denier, „ofschoon het niet mijn ge woonte is, om op crediet te laten tele foneren. als u dat maar begrijpt. Ik moet mijn rekeningen ook direct be talen, als ze komen!" Evy luisterde al niet meer naar het gemopper van de saaie kruidenier, maar had reeds het nummer van de politie aangeslagen. „Met Evelientje!" kondigde ze aan, toen ze verbinding kreeg. „Ik moet de hoofdcommissaris hebben!" en toen ze die geweldige heer aan het apparaat had: „Hoofdcommissaris, de lijst van Steven Steenrijk is gestolen. De dief zit in de trein, die om twee uur uit Huizendam is vertrokken. Doe uw best, om hem te pakken!" en ze hing weer op. Alle correspondentie betreffend* deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- Ktraat 3, Nieuw-Vennep. Na een onderbreking van een maand zal onze damrubriek weder om wekelijks verschijnen, welke me dedeling door onze damspelende le zers zeker met grote voldoening zal worden ontvangen. Immers gedu rende de maand, dat onze damru briek niet verscheen, hebben wij vanuit onzen lezerskring de verzuch ting horen slaken, dat men deze ru briek node miste. Toch mochten wij ook in deze maand nog vele aange name relaties met onze lezers onder houden en velen hebben wij met ge noegen inlichtingen, raadgevingen enz. verstrekt, die ons omtrent pro blemen en andere damzaken werden gevraagd. Wij twijfelen niet of de damru briek zal wederom met grote belang stelling worden ontvangen en wij geven gaarne de verzekering, «lat wij alles in het werk zullen stellen om onze rubriek actueel en orgineel te doen zijn en we vertrouwen, dat wij onzen damspelenden lezers weder menig uurtje van intens damgenot kunnen verschaffen. De Damredacteur. PROBLEMATIEK. De Maandelijkse-Oploswedstrijd. Wij openen onze rubriek met een heel aardig tempo-probleem van de heer Kleen, een vraagstuk met een verrassende afwikkeling, waarin wit bij de 7e sprong wel moet weten hoe hij aan wal moet stappen. Wedstrijd-Probleem no. 116. Auteur: D. Kleen, Heemstede, le Publicatie. ii j» m i j P "'ai "'m IJjijl li m mm'M 1' «Bs 1 'm 'm. m M m 8fl 'p&-zlB M jmrM m JBLJBI Zwart: 5, 7, 8, 13, 16, 22, 23, 25, 27, 28, 35 en 36. Wit: 15, 24, 26, 31, 33, 34, 37/39, 43 en 45. Vervolgens een licht verteerbaar kostje van onze vriend Scheijen, waarin een nieuw idee verwerkt zit. De auteur heeft dit vraagstuk opge dragen aan de heer P. v. d. Kwartel en ongetwijfeld zal v. d. Kwartel de ze vererende opdracht in dankbaar heid aanvaarden. Wedstrijd-Probleem no. 117. (Opgedragen aan P. v. d. Kwartel Miniatuur-probleem) Zwart: 7. 13, 14, 17, 24, 26 en 35. Wit: 16, 28, 33, 36, 39, 40 en 48. Voor beide vraagstukken geldt: TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN ft f 0.75 (Advertentie) Wit speelt en wint. Oplossingen van alle geplaatste problemen over de maand September, kunnen tot 10 Oct. a.s. aan bovenstaand adres wor den ingezonden. PROBLEMISTEN-WEDSTRIJD. De volgende inzendingen voor de problemisten wedstrijd zijn reeds in gezonden en wel onder motto: „Trial" I, H, III en „Problemiolo- gie" I. Uitslag Juli-serie. Wegens plaatsgebrek moeten de oplossingen van problemen over de maand Juli, blijven overstaan tot de volgende rubriek. Wij zullen alvast volstaan met het vermelden van de prijswinnaars. Na loting is de prijs van 3.ten deel gevallen aan de heer S. v. d. Kwartel, Oude Heren gracht 20A, Leiden, en dc prijs van 2.aan de heer C. B. Janssen, 2e Groenesteeg 29, Leiden. De prijs winnaars onze gelukwensen. CORRESPONDENTIE. D. K. te H. en J. J. H. S. te K.: problemen in dank ontvangen. Laat van zenuwen f Mijohardt's Zeo u wta bletten helpen U er overheen. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Gra- mofoonmuz. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor dc huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gra mofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet." 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Philharmo- nisch orkest. 11.45 „Moderne Kunst," causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje." 12.30 Land- cn tuinbouwmededelineen. 12.33 Gramo foonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gramofoonir.uz. 13.20 Voor de vrouw. 13.25 Mctropole or kest. 14.00 Cabaret. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Kamerorkest. 16.50 Gramofoonmuziek 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17 40 Gramofoonmuz. 17.45 Regcringsuitzending: Prof. dr. M. H. v. d. Valk: „Indonesië en China. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblcmcn. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Pianoduo. 19.10 Orkestconcert. 19.50 Reünie Oud-Po litieke Gevangenen. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.05 „De ontdekking der atoomenergie," klankbeeld. 22.20 Rhythmische muz. 32.00 Nieuws. 23.15 Sport;tctua]itei- ten. 23.30—24.00 Zang, orgel en viool. HILVERSUM II. 203 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonmuziek NCRV. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 Als de ziele luistert. 12.0o Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12 3012 33 Land- cn Tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nieuws cn katholiek nieuws. 13.20 Negro-spiri- tuals. 13.40 Pianoduo. NCRV: 14.00 Gramofoonmuz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuz. 15.30 Sopraan en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal en semble en solist. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Dubbelmannen- kwartet. 18.40 „Op de stelling." 18.50 Grazrrofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard on een pastoraal antwoord. 19.25 Meisjeskoor. 19.40 Radiokrant. 20.00 Promenade orkest. 20.45 Voordracht. 21.05 Gramofoon muziek. (Om plm, 21.40 't Wespen nest). 21.55 Buitenlands overzicht, 22.15 Kamerorkest. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws on S.O.S.-be richten. 23.1524.00 Gramofoonmuz. Een luaeötyn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN veilig»uitslapen in een koele cel, da's alles" Hij sloot zijn ogen en kauwde behaaglijk. „En de volgende keer ga ik naar een andere waarzegster," voegde hij er aan toe. „Ja!" zei Peter, „in die schuit zit een motor, die er op berekend is in geval van nood alle reddingssloepen van de New Orleans door de Caraïbi- sche Zee voort te zeulen, en als de een of andere gek mocht proberen, die motor op een snelheid van meer dan 25 mijl te laten draaien, kiest de hele tobbe prompt het luchtruim. De kapitein heeft me ervoor ge waarschuwd." „Was het niet vijfendertig mijl?" zei Clim, „vergissen is menselijk, Pe ter!" „Dat is zeker," gromde Peter, „daar kan zelfs Moeder Natuur, die een gezicht als het jouwe heeft ge produceerd, van meepraten. Maar ik heb me nou eens niet vergist, die boot loopt niet harder dan vijfen twintig mijL" Hij werd in 't gelijk gesteld. Toen zij tussen de twee golfbrekers door voeren werden zij gepraaid door een boot van de havenpolitie. De beamb te, dip hun papieren controleerde, verzekerde, dat geen andere boot de haven was genaderd of binnengeva ren. Zwijgend stuurde Hemingway de boot naar een steiger en minderde gas. Het grommen van de motor ver anderde In een kalm pokkepok. De steiger naderde en rees hoog boven hen op. Dan schudde de boot even door de schok tegen de houten palen en gleed met een zacht schurend ge luid langs die palen verder tot de plaats, waar een groenig aangeslagen houten trap loodrecht in het gladde, blauwe water verdween. Met een somber gezicht sloeg Peter een touw om een der palen en legde een knoop De motor zweeg, de boot lag stil. Clim zat op het dek, met zijn rug te gen het stuurhuis geleund en zijn ogen halfdichtgeknepen om de felle weerspiegeling van de zon op het water. Hij tuurde belangstellend naar bo ven, waar de houten rand van de steiger een zwarte lijn sneed tegen de schel blauwe lucht en keek dan de anderen aan. „Wat mi?" Geen van beiden wist daar een af doend antwoord op te geven en ge durende enkele minuten heerste er een drukkend zwijgen. Het was één uur. Van de verre schepen aan de overzijde van de haven kwam geen enkel geluid, behalve nu en dan de blaf van een hond of een kort geplas. Het water rimpelde traag. De kade, hoog boven de steiger achter hen, was niet te zien, maar ook daar heer ste een lome stilte. Peter was naast Clim neergezon ken, met zijn rug tegen het stuur huis. Zijn witte broekspijpen ver toonde hier en daar vuile strepen en zijn kin was stoppelig. Hij haalde 'n pijp te voorschijn en vulde haar. Dan blies hij 't eerste blauwe rookwolkje in het zonlicht en zei: „We kunnen nu in elk geval het volgende concluderen: als de kiel vannacht niet onverwachts uit de boot van de New Orleans is gevallen en die twee boeven plus onze woes tijn op de bodem van de Golf van Mexico heeft gedeponeerd, staat het vast, dat die lui een ander doel heb ben gehad dan Tampico." „Dat haal je de drommel," zei He mingway, „maar de kust strekt zich links en rechts van Tampico nogal een aardig eindje uit. Als ik me niet vergis In het Zuiden tot aan het Vuurland en in het Noorden tot La brador. Kun je me vertellen, op welk plekje ze aan land zijn gegaan, of wou je de hele Amerikaanse kust gaan afzoeken naar voetsporen?" Peter keek hem nieuwsgierig aan. „Wat stel jij dan voor? Hier te blijven zitten tot we de heren op ons toe zien wandelen met het document aan een touwtje, of met vier man op Morescu's aankomst wachten? Ik heb een idee, ik wil alleen graag weten of julie er mee accoord gaan. Kijk eens hier: we hebben vijftig procent kans dat we goed raden, als we ver onderstellen, dat de boot of naar het Zuiden of naar het Noorden de kust is langs gevaren, nietwaar? Deze boot loopt een stuk harder dan de schuit, waarmee onze langvingerige vrienden er vandoor gingen; zelfs al zijn ze op topsnelheid in rechte lijn naar een plek aan de kust ten Noor den of ten Zuiden van Tampico ge varen, dan is het toch in elk geval zeker, dat ze op het ogenblik nog steeds niet aan wal zijn." Hij wachtte even en bestudeerde de gezichten van Clim en Heming way. Beiden zwegen en wachtten op verdere uiteenzettingen. Op 'n schip in de verte zong een matroos. Peter deed een haal aan zijn pijp en ging voort: (Wordt vervolgd) 40) Een van de kogels trof de koperen buis, waardoor de staalkabels van 't roer liepen. Met een knap sprong een der kabels. De boot reageerde ogenblikkelijk, waggelde als een dronke gans, zwaaide een ogenblik besluiteloos heen en weer, kwam tot rust en bleef toen in een wijde cirkel rondvaren tot Crofts, met een zucht van onderwerping aan het onvermij delijke, de gashandle naar beneden schoof en de ontsteking afsloot. De motor zweeg plotseling en in de ontstane stilte werd het zwakke ge luid van de machines der in de verte naderende boot hoorbaar. „We zijn er bij," zei Crofts, de na derende boot gadeslaand. Parker loosde een diepe zucht en koesterde zich in de warme zonne schijn tegen de wand van de stuur hut. „Wat kan ons gebeuren?" merkte hij op, „we kunnen een paar dagen ELFDE HOOFDSTUK De Luoky Lassie gaat op jacht Toen de Lucky Lassie de lage golf brekers, die de monding van Tampi- co's haven omgaven, naderde, was de bemanning van dat roemruchte jacht in een allesbehalve rooskleurige stemming. Het enthousiasme, waarmee het ge zelschap gedurende de ochtend be zield was geweest, was aanmerkelijk getaand, toen de conclusie moest worden getrokken, dat het wild op spoorloze en onbegrijpelijke' wijze was verdwenen. Na die deprirrferen- de ontdekking had Clim, als onver woestbaar optimist, getracht het ge zelschap met nieuwe hoop te bezie len door te wijzen op de mogelijkheid dat Peter zich in de snelheid van de achtervolgde boot had vergist. „Weet je wel zeker, Peter, dat die boot niet harder loopt dan 25 mijl?"

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5