De bestrijding van de varkenspest Pernis bederft de Zuidenwind ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Commissaris K. RIJPMA vertelt over: Gevaren, welke dreigen en tegenmaatregelen vereisen In de radio-uitzendingen van de laatste tijd worden herhaaldelijk praatjes ingelast over de op het ogen blik in opbouw zijnde Bescherming Burgerbevolking - Zelfbescherming. In de KRO-uitzending van gister avond 8 uur hield commissaris K, Rijpma (Commissaris van Politie ter (beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken, docent aan de Stafschool Bescherming Bevolking te Barneveld) een causerie over dit on derwerp. „Het gaat thans om de zelfbescher ming, de pijler waarop de gehele or ganisatie van de Bescherming Bevol king rust. Toen ik in Sepember 1940 de be kende wijk Kattenburg in Amster dam bezocht in verband met een ibom- afworp van 20 brandbommen, kwam ik tot merkwaardige ontdekkingen. In de eerste plaats had men alle brandbommen, welke in de huizen terechtkwamen in totaal 14 on schadelijk weten te maken. Er was zelfs 1 man, die kans zag er twee voor zijn rekening te nemen. Ik heb deze man gevraagd hoe hij dit ge presteerd had en kreeg het volgende specifiek Amsterdamse antwoord: Mijnheer zei hij: „Ik hoorde twee klampen en ik zei tegen mijn vrouw: Bemoei jij je met de k?nders, dan zal ik dat akkevietje even opknappen". Dat zegt U nu wel, zei ik hem, maar was U wel zo kalm, zoals U het nu vertelt. Daarop gaf hy het volgende wonderbaarlijke antwoord: „Kalm Mijnheer, ik was zo bij mijn positie ven, dat ik dacht bij mijzelf: Laat ik ze nou in de tuin van mijn buurman gooien, want die heeft een zandbak in zijn tuin staan en ik andijvie" De grapjas, maar'hij presteerde het dan toch maar. Heel anders verging het de man, die weigerde aan het nut van het veel bespotte bakje met zand te geloven. Ook hij kreeg een brandbom in zijn huis en had zelfs geen water gereed staan, omdat hij er eenvoudig niet aan gedadht had, dat de water leiding wel eens getroffen zou kun nen worden. Zijn huis en dat van zijn buren ging in vlammen op. Zijn eigen woorden waren: „Had ik maar een steelpannetje met water gehad, dan had ik het begin van brand ter grootte van een vuist gemakkelijk kunnen bestrijden. Ik heb het nu ge zien en zo is het dames en heren. Wij- willen eerst het gevaar zien en dan geloven we het pas. Als gevolg van deze houding zijn in de afgelopen oorlog talloze mensenlevens nodeloos verloren gegaan en er is een enorm veel grotere materiële schade aan gericht dan noodzakelijk alleen en uitsluitend omdat men die zo een voudige zelfbeschermingsmaatregelen niet nam. Faalt echter de zelfbescherming dan is de overheidsorganisatie zeker gedoemd om te falen. Er is namelijk nimmer een organisatie op te bou- men, die voor elke brandbom een brandspuit klaar heeft staan. Daarom is de zelfbeschermer de pijler, waar op de gehele overheidsorganisatie rust. Wanneer er onverhoopt weer een oorlog zou uitbreken dan zal deze totaal zijn d.w.z. iedere man, iedere vrouw en ieder kind kan een toe komstig slachtoffer zijn. Daarom is het ons aller taak om iedere man, iedere vrouw en ieder ikind in te lichten over de gevaren, welke ons bedreigen, maar bovenal over de eenvoudige en doeltreffende maatregelen welke tegen deze geva ren te nemen zijn. Maakt U zich overigens geen zor gen, dat U dit veel geld gaat kosten. Het merendeel van hetgeen U voor de zelfbescherming in Uw huis nodig hebt is reeds aanwezig. Alleen dient U dit materieel in de vorm van zand, water, schop, hark e.d. op de juiste wijze gereed te zetten en U te laten voorlichten over de wijze waarop U deze middelen in geval van nood dient'te hanteren. Het is allerminst myn bedoeling om U te bewegen met deze maatregelen reeds vanavond te beginnen. Het enige wat ik thans hret klem zou willen raden is: Leent U een welwillend oor aan het blok hoofd, de hoeder van Uw buurt, die U gaarne volledig zal willen in lichten. Ik weet dat bij vele mensen de mening leeft: Wat is dit zelfbescher ming nu eigenlijk waard in deze eeuw van de atoombom? Men zal verder b.v. verwijzen naar de getrof fen stedien in Duitsland. Inderdaad kan men, wanneer men door het Roergebied rijdt, constateren, dat de steden de luchtaanvallen niet heb ben doorstaan. In Düsseldorf staan km. na km. kale muren! Maar wat kan men bij nadere beschouwing waarnemen? De huizen zijn niet in gestort, maar.... afgebrand. Men wist er eenvoudig niets tegenover te stellen. De zelfbescherming faalde volkomen, waardoor dus ook auto matisch de overheidsorganisatie moest falen. De vraag, welke dus rijst, is deze: Is er nu werkelijk niets aan te doen om vernietiging van een stad door brand te voorkomen? Het ant woord hier op: zeer zeker! Iedere brand begint heel klein of dat nu door een lucifer komt of door een brandbom. In het eerste stadium is het zeer eenvoudig om een brand met eenvoudige middelen te blussen. Tijdens de oorlog zeiden we reeds: „Beter een glas water bij een begin van brand dan 10.000 liter water 10 minuten later door middel van een autospuit. Maar kunt U op deze spuit rekenen? Neen immers. De brand weer kan nu eenmaal niet overal te gelijk zijn, dus moet en kan de zelf bescherming hier optreden. Het is zeer onaangenaam, dat wij opnieuw met deze narigheden wor den geconfronteerd. Maar wy dienen te bedenken, dat wat wij in vredes tijd op dit gebied verzuimen, wij in oorlogstijd met bloed zullen moeten betalen. Dat heeft de praktijk van de afgelopen oorlog onomstotelijk bewezen: talloze nodeloze slachtoffers en een enorme nodeloze schade. Het gaat er nu in het bijzonder om, dat wij bij een onverhoopte herhaling deze kostbare fouten vermijden. Dat kan wanneer wij in de eerste plaats met aandacht de voorlichting op dit gebied volgen. Door welke oorzaak zijn nu zoveel nodeloze slachtoffers gevallen? Eyerzijds omdat de mensen de ge varen niet voldoende kenden en deze zwaar overschatten, hetgeen nu weer gebeurt ten aanzien van de atoom bom en anderzijds omdat men zeer roekeloos was. In het eerste geval kreeg men te horen: Ik blijf niet in mijn huis, want als er een bom op valt dan ben ik er geweest. Men rekende dus op een voltreffer, hetgeen volslagen on juist is. De kans op een voltreffer is n.l. zeer gering, hetgeen voornamelijk daaraan is toe- te schrijven, dat soms 80 van een gemeente wordt inge nomen door straten, pleinen, tuinen, plantsoenen, kanalen enz. Waarom moest dus de bom juist op Uw huis vallen? Neen deze bom valt niet op Uw huis, maar er 10, 20, 30, 50, 100 meter afstand van Uw huis. Waarop moet U dan wel letten? Op het veel grotere gevaar van de scherf- werking. Een bom van gemiddeld formaat kan n.l. 800 a 900 scherven verspreidien, die op zichzelf dodelijk kunnen werken of zeer zware ver wondingen teweeg kunnen brengen. Tengevolge van deze scherfwerking zijn de meeste nodeloze slachoffers gevallen. Dit is temeer te betreuren omdat men tegen deze scherfwerking met eenvoudige middelen dekking kan zoeken. Loopt men dus zijn huis uit om de kans van een voltreffer te ontlopen, dan neemt men het hon derdvoudig grotere risico van rond vliegende scherven, aarde en puin. Dekking zoeken is de enige remedie om Uw leven en dat van Uw gezin te redden. Als U hieraan twijfelt moge ik U raden te informeren bij inwoners van Venlo en Geleen om er enkele te noemen. Men zal U daar vertellen hoe dankbaar men was voor een tevoren ingerichte eenvou dige schuilgelegenheid, toen men ge dwongen was 6 weken achtereen dekking te zoeken voor granaatvuur en bombardementen. Luistert U toch vooral in dit verband naar Uw blok hoofd, die U gaarne zal inlichten over de wijze van dekking zoeken. Het kan een levenskwestie zijn in geval van nood. Ik heb U voorts gezegd, dat de mensen in de afgelopen oorlog zeer roekeloos waren. Talrijke slachtoffers zijn gevallen door het kijken naar luchtgevechten, door op straat te blijven en geen dekking te zoeken en tenslotte door het op zeer ondes kundige en nieuwsgierige wijze om springen met ontplofbare projec tielen. Trouwens ook -nu doen zich helaas nog steeds ongevallen voor met ontplofbare bommen granaten, pant servuisten en ander oorlogstuig. Is het U bekend, dat sinds de be vrijding van ons land 18.900 mensen levens vielen door onvoorzichtigheid en nieuwsgierigheid met oorlogstuig? Dit zal U niet verbazen, wanneer U hoort, dat een vrouw in Limburg de was pleegde te stampen met een pantservuist. Deze kan nb. een com plete tank vernietigen! In een andere gemeente was een vrouw erg kwaad omdat de hulpver leningsdienst speelgoed uit de box van de kleine weg wilde halen. Het waren 2 cm. granaten. In Delfzijl spaarde een mijnheer geen postzegels maar landmijnen. Hij had er al 5 op de schoorsteen staan. Tenslotte was er een inwoonster van Vught, die iedere avond een anti-tankgranaat op de kachel voor verwarmde om als beddekruik te kunnen fungeren. Ze was als de dood voor de kou! Wij moeten van de grote stroom slachtoffers af en daarom zal bij de komende voorlichting op B.B.-gebied ook aan dit punt opnieuw en bij her haling de nodige aandacht worden besteed. Dames en heren, het is allerminst mijn bedoeling om U te verontrusten op deze avond. Daar is geen enkele reden voor. Maar anderzijds mogen wij geen struisvogelpolitiek voeren en maar afwachten tot er onver hoopt bommen zouden vallen. Dan is het te laat en valt er niets meer voor te bereiden. Ik moge besluiten met te zeggen, dat wij hartgrondig hopen, dat al het werk van de Bescherming Be volking voor niets gebeurt en dat ook de aanwijzingen in deze voor dracht ten eeuwige dage overbodig zullen blyken te zijn. Tenslotte kunnen we concluderen: Beter een Beschermingsorganisatie zonder oorlog dan een oorlog zonder Beschermingsorganisatie". HYPOTHEKEN en voor alle andere «aken op bet gebied van on roerende goederen 8ouw- en M akslaarsbedrijf v. d« Drift Oude Vest 29 Lelden Telef. 20513 (Advertentie) In verband met de vrij ernstige uitbreiding van de zo gevreesde var kenspest onder onze varkensstapel, is dezer dagen het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Varkens handelaren te Utrecht in een spoed vergadering bijeen gekomen. Het is nl. niet alleen de varkenshouder, maar ook de varkenshandelaar die grote last en schade van deze ziekte ondervindt. Niet zelden blykt im mers, dat ook zyn handels varkens met het pestvirus besmet zijn. Daar een dergelijke besmetting zelfs voor het meest deskundige oog moeilijk te constateren valt, is op het ogen blik een zeer grote mate van ver trouwen bij de handel in fokvarkens vereist. Op deze vergadering was tevens aanwezig de adj. directeur van de veeartsenijkundige dienst, de heer H. Venema, die, als deskundige op het gebied van veeziekten, een uit voerige uiteenzetting over de var kenspest gaf. Hierna wérd door de aanwezigen met de heer Venema van gedachten gewisseld omtrent de te treffen maatregelen, ten einde de ziekte zo veel mogelijk te beperken. Een ver dere uitbreiding zou nl onze var kenshouderij in groot gevaar kun nen brengen. De heer Venema was de mening toegedaan, dat een sa menbrengen van varkens op centra le plaatsen (veemarkten) het gevaar van verbreiding der besmetting in de hand zou werken, zodat door de veeartsennijkundige dienst ernstig overwogen wordt de varkensmark- ten voorlopig te sluiten. De reeds eerder getroffen maatregel van een interzonaal vervoerverbod (het land is in drie zönes verdeeld, waartussen geen fokvarkens vervoerd mogen worden) heeft niet het gewenste ef fect gehad. Ingeval van een sluiting der varkensmarkten zou aldus de heer Venema de verplaatsing van varkens van het ene onbesmette be drijf naar het andere eveneens on besmette bedrijf wel worden toege staan. De varkenshandel heeft begrip voor de ernst van de toestand en is zo nodig bereid offers te brengen. Het behoeft echter geen betoog, dat een dergelijke maatregel voor de varkenshandel, maar ook voor de varkenshouder en de slager groot economisch nadeel zou meebrengen. Uit de discussie bleek, dat ondanks zo'n rigoureuze maatregel er toch nog vele mogelijkheden tot over brenging van de besmetting aanwe zig blijven, mogelijkheden, welke men niet in de hand heeft, b.v. door personen, die zich van een besmet bedrijf naar een onbesmet bedrijf begeven, resp. door voorwerpen, welke op een besmet bedrijf gebruikt zijn, enz. Vele mogelijkheden wer den hiervan naar voren gebracht. Het sluiten der markten zou dan ook als een uiterste maatregel be schouwd dienen te worden. Unaniem was men echter van me ning, dat het op zo groot mogelijke schaal, hetwelk reeds enige tijd wordt toegepast en dat nu ruimer beschikbaar is, verreweg de voor keur verdient. De enting met dit preparaat welke nog niet voor de volle 100 immuniteit waarborgt, heeft in de practijk goede resulta ten opgeleverd. Door de vergadering werd tenslot te voorgesteld te bezien, in hoeverre het mogelijk is een algehele sluiting der varkensmarkten te voorkomen door te bepalen, dat op deze mark ten alleen varkens, welke ten minste 3 weken vóór de aanvoer tegen de varkenspest ingeënt zijn, aangevoerd mogen worden. De heer Venema verklaarde gaarne te zullen nagaan, of het voorgestelde niet in het minst wat de controle betreft uit voerbaar is. Mocht dit zo zijn. dan zal de veeartsennijkundige dienst zich er mogelijk mede kunnen ver enigen. Ten slotte vestigde de vergadering er de aandacht op, dat de koeten, verbonden aan de vaccinatie, hoog zijn en dat het ongewenst zou zijn, wanneer deze een belemmering zou den vormen voor een vaccinatie op grote schaal. Mede ter handhaving van onze zo belangrijke export van varkensvleesproducten dient be werkstelligd te worden, dat een nor male handel mogelijk blijft en dat onze varkensstapel in zijn geheel te gen de varkenspest wordt ingeënt. KINDERVERLAMMING TE LOPIK In de gemeente Lopik hebben zich gisteren twee gevallen van kinder verlamming voorgedaan n.l. bij een meisje van tien en- bij een meisje van twee jaar. Het jongste patiëntje is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. BROMFIETSER GEDOOD. Hedenmorgen heeft op de grote verkeersweg te Nijmegen, ter hoogte van de Scheidingsweg, een botsing plaats gehad tussen een personenauto en 'n bromfietser, ten gevolge waar van de laatste, de 53-jarige W. K. uit Nijmegen, zo ernstig werd ge wond, dat hy' een halfuur later in het ziekenhuis overleed. KOGEL STOP MACHINE Onmisbaar voor hot stoppen van kousen en linnengoed. Boezoekt onze demonstratie op STAND 1004 Jaarbeurs Utrecht C. F. MEERPOEL Hooigracht 58 Tel. 22657 (Advertentie) Priesterwijdingen bij paters Franciscanen Zondag zal Z. H. Exc. mgr. Aloui- nus van Miltenburg O.F.M., aarts bisschop van Karachi, in de Kloos terkerk te Weert de H. Priesterwij ding toedienen aan fr. Cabinus van Putten uit Den Haag; de diaken wijding aan de fraters: Odoricus Waelpoel, Amsterdam; Berchmans Gijsen, Wassenaar; Januarius Mün- ninghoff, Bilthoven; Marianus Coe- nen, Weert; Terentius Zijerveld, Nieuwkoop; Philotheus Kruijdenberg, Den Haag; Magnus van Tienen, Lei den; Hermenegild Geerlings, Leiden; Hildebertus Polman, Alverna; Eusta- ehius de Ridder, Sassenheim; Placi- dus Frankenmolen, Den Haag; Ser- gius Reintjens, Leunen; Valens Meijs, Den Haag; Supplicius Lau, Den Haag; Chrysostomus Dukker, Delft; Regalatus Pollmann, Leiden; Cual- bertus Steeman, Hillegersberg; Lu- dolf Alting v. Geusau, Utrecht; Ubald Muskens, Venray; Rumoldus van Sambeek, Veldhoven; Gondulphus Hoeberichts, Sittard, en Bentivolius Selhorst, Bennebroek, allen van de Orde der Minderbroeders. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Ko rea op 27 Augustus jl. is gesneuveld de soldaat H. R. Radstaat, geboren op 18 Maart 1929. Hij was afkomstig uit Nijmegen en ongehuwd. HERDENKING BRABANTSE GESNEUVELDEN. In de twaalfde eeuwse St. Willi- brorduskapel te Waalre bij Eindho ven zal op 7 September wederom de jaarlijkse herdenking van de Bra bantse gesneuvelden worden gehou den. Deze plechtigheid geschiedde voor de eerste maal in 1945. Niet al leen de Brabanders, die gesneuveld zijn bij de bevrijding van Nederland en later in Indonesië, maar ook dege nen, die hun leven in Korea hebben verloren, zullen in Waalre worden herdacht. Ook hun namen worden ge sneden in een afzonderlijk monumen taal bord. Op verzoek van het be stuur der Stichting Herdenking Bra bant's gesneuvelden zal ds. Ph. Meer burg, Ned. Hervormd predikant te Maastricht en destijds veldprediker bij het eerste Nederlandse detache ment Verenigde Naties in Korea, een gedachtenisrede uitspreken. De Eindhovense voordrachtkunste nares Jenny Lampe zal een aantal verzen zeggen, welke tijdens de be zettingsjaren werden geschreven. Verder wordt om half twaalf in het oude kerkje een H. Mis opgedragen, terwijl gelijktijdig in het patronaat ds. A. D. C. van den Bosch, Ned. Her vormd predikant te Ginneken, voor gaat in een dienst van de protestan ten. Bij de plechtigheid op 7 Sept. hebben nabestaanden van de gesneu velden op vertoon van hun afgestem pelde programma wederom voor rang in het kerkje. De leiding is zo als voorheen in handen van de schrij ver Antoon Coolen, die tevens het dodenappèl houdt. Waarschijnlijk zal de herdenking dit jaar voor de laatste maal op de eerste Zondag van September wor den gehouden. Het plan bestaat haar te doen samenvallen met de doden herdenking aan de vooravond van de nationale bevrijdingsdag. Voor Brabant zou die daardoor op Waalre geconcentreerd worden. Najaarsbeurs in gewijzigde opstelling De vakbeurzen hebben daartoe geleid Als aanstaande Dinsdag de 59ste Nederlandse Jaarbeurs wordt ge opend, zal tevens de eerste steenleg ging geschieden van de in aanbouw zijnde hal aan de Croeselaan. En het ziet er naar uit, dat deze hal ter ge legenheid van de komende Voor- jaarsbeurs, die als zestigde tevens Lustrumbeurs zal zijn,, in gebruik kan worden genomen. Van de 3010 firma's, die aan de Najaarsbeurs deelnemen en die afkomstig zijn uit 28 landen, zijn er 1383 met Neder landse en 1627 met buitenlandse pro ducten aanwezig. Het buitenlandse aandeel bedraagt derhalve 55 per cent, waarbij West-Duitsland de kroon spant met meer dan 640 deel nemers. Zoals directeur mr. J. Milius gis teren aan de pers heeft meegedeeld, zullen naast kwaliteit en prijs de verkooptechniek en de goodwill een belangrijke rol spelen. Was de ver kooptechniek tot voor kort in hoofd zaak in gebruik bij de consumptie artikelen en enkele technische arti kelen, de ontwikkeling gaat verder, zodat een zelfde verkooptechniek ook reeds toepassing vindt op het gebied van meubelen. Ook daar treedt de tendens op naar standaar disatie en massafabricage. En voor wat de goodwill betreft zal de Jaar beurs trachten profijt te trekken, daarbij er van uit gaande, dat bij toenemende economische moeilijk heden in vele gevallen de belang stelling voor de Jaarbeurs eerder toe- dan afneemt. Stimulering van de verkoop Herinnerend aan het feit, dat men dit jaar is overgegaan tot het in richten van vakbeurzen, zei mr. Mi lius, dat deze vakbeurzen kunnen worden gezien als een consequentie van de ontwikkeling van het econo misch proces op een bepaald ogen blik, als een consequentie van steeds verder gaande specialisering en als gevolg van de noodzaak om de on derlinge concurrentie te verminde ren door nauwer gemeenschappelijk optreden. Zo ontstonden reeds meu bel- en lederbeurs. In het algemeen ontstaan initia tieven tot het houden van beurzen zodra de verkoop enigszins merk baar gaat teruglopen; maar dan be- i hoeft in de verste verte niet aan een crisis te worden gedacht. Het gaat volgens mr. Milius in hoofdzaak om j de ontplooiing van het initiatief van de vrije zakenmensen. Uit deze geest zijn vroeger de Jaarbeurzen en thans de vakbeurzen geboren. Nochtans zal de algemene Beurs, mits men op steeds nieuwe initiatieven bedacht blijft, naast de vakbeurs geenszins aan betekenis behoeven in te boe ten. Intussen zijn belangrijke interne verschuivingen met de betrekking tot deze Najaarsbeurs nodig geble ken. Tal van afdelingen, die tot dus- Verstoorde romantiek Kalm en vredig reden Wilhel- mina Emperpoll en Hendrik Leunk gisteren in een ouderwets rijtuigje vanaf de kerk te Warns- veld, waar zij elkaar eeuwige trouw beloofd hadden, naar huis toe, om daar op meer wereldse wijize hun vereniging te vieren. Het paard scheen echter geen gevoel voor romantiek te heb ben, want midden in het dorp sloeg het op hol en de vrede in het rijtuigje veranderde in pa niek. Na enkele meters knapte de voorspan af en het paard maakte onmiddellijk gebruik van zijn vrijheid en liet het koetsje aan zijn lot over. Zodoende be landde het bruidspaar met een wanhopige koetsier in de berm van de weg, waar het koetsje ook ging saboteren en onderste boven rolde. De ravage leek groter, dan zij was. De bruid was alleen maar geschrokken, de bruidegom had een schaafwond aan zijn knie en de koetsier kreeg een paar snij wonden aan zijn handen. De bruilotfsgasten, die met grote ontsteltenis de ramp hadden zien gebeuren hadden een dame in hun mid den, die tegen een dergelijke rampspoed niet opgewassen bleek, en prompt flauw viel, maar eau de cologne deed hier wonderen. Het paard werd ten slotte een kilometer verder aan getroffen en bleek verwondin gen te hebben opgelopen. In een nuchtere auto werd ten slotte de feestzaal bereikt. Het Haagse raadslid de heer H. Smitskamp richtte onlangs tot B. en W. van Den Haag enige vragen naar aanleiding van de vele klachten over de bedorven atmosfeer, die in enkele gedeelten van de residentie is waar genomen. B. en W., wie eveneens klachten ter ore zijn gekomen, ant woorden nu dat deze aangelegen heid reeds lang de aandacht heeft van de pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid, die belast is met het toezicht op de hygiëne van bodem, lucht en water. Naar het oordeel van genoemde functionaris is het mogelyk, dat bij bepaalde meteorologische omstan digheden, in het bijzonder bij het ontbreken van verticale luchtstro mingen tijdens Zuidenwind, o.m. het kwalijk riekende mercaptaan, dat bij olieraffinage vrykomt, van Pernis naar Haags gebied overdrijft en daar wórdt waargenomen. Mercaptaan heeft zelfs in zeer grote verdunning nog een doordringende, onaangena me geur, het is echter bij een derge lijke verdunning niet schadelijk voor de gezondheid. B. en W. wyzen er op dat zy de bevoegdheid missen om hier op te treden, aangezien de oorzaak van dit verschijnsel niet is gelegen op Haags grondgebied. De pharmaceutische inspecteur en de door het gemeente bestuur van Rotterdam voor deze ge meente ingestelde commissie tegen lucht-, water- en bodemverontreini ging hebben voortdurend contact met de directies van de maatschappijen, die de raffinaderijen exploiteren, teneinde verontreiniging van de lucht zoveel mogelyk te voorkomen. De directies van de maatschappijen doen al wat mogelijk is. Echter kan niet worden voorkomen dat door on volkomenheden in de pijpleidingen kleine hoeveelheden mercaptaan ontsnappen. B. en W. beloven dat zij bij even tuele vestiging van industrieën in Den Haag er op zullen toezien, dat de Haagse bevolking zo min moge lijk hinder van luchtverontreiniging zal ondervinden. verre een bepaalde plaats bezetten, zijn nu verhuisd. Op de vierde ver dieping is een grote open afdeling ingericht voor de lederwarenfabri- kanten en -handelaren, die tot nu toe parterre waren gehuisvest. Door het wegvallen van de agrarische af deling moest de vrijkomende ruim te van 11.900 vierkante meter op andere wijze worden bezet; daar komt nu de efficiency-groep. De aan zienlijk vergrote medische afdeling krijgt een eigen paviljoen en de af deling woningtextièl zal bij de groep meubelen worden gehuisvest. Ook deze keer zullen tal van of ficiële personen uit binnen- en bui tenland de Jaarbeurs bezoeken. Meer huizen en minder inwoners te Haarlem Emigratie heft geboorte overschot op In Haarlem wijzen de statistieken al geruime tijd een teruggang van het bevolkingscijfer aan. De laatste becijfering toont maar liefst een ver schil aan van bijna 2.000 zielen. Toch is het geboorte-overschot van Haar lem zeer groot, maar dit wordt vol komen te niet gedaan door emigra tie. Trots deze terugloop is Haarlem ijverig aan het woningbouwen. In het laatste kwartaal werd een begin gemaakt met de bouw van 509 wo ningen en 2 maanden geleden waren er zelfs 758 woningen in aanbouw. Een ander gunstig cijfer biedt de werkloosheidsstatistiek, die in 3 maanden met 357 terugliep. WEL VET MAAR NIET WILD Een jager uit Ned er weert heeft in het struikgewas nabij zijn woning een vet varken van zijn buurman neergeknald, in de mening verkeren de dat het een wild varken was. BORSTEL- EN KWASTEN- INDUSTRIE IN GEVAAR. Import Chinees haar stagneert. De National Production Authority in Amerika heeft onlangs bepaald, dat de invoer van Chinees haar di rect' geheel stop gezet zal worden. Aangezien de West-Europese landen het Chinees haar grotendeels betrek ken via de Amerikaanse haar-im- porteurs, heeft dit bericht niet alleen zeer verontrustend gewerkt in Ame rika, doch ook in Nederland. Welis waar waren de importen van maand tot maand steeds geringer geworden, doch de plotselinge algehele stop zetting kwam als een verrassing. De reden van de Amerikaanse rege ringsmaatregel is dat de toevoer van USA-dollars naar communistisch China geheel afgesneden zou moeten worden (haar is voor China een van de belangrijkste export-producten). Van de zijde van de Bond van Borstelfabrikanten wordt medege deeld, dat Chinees varkenshaar een onontbeerlijke grondstof is voor de borstel- en kwastenfabricage, alsme de voor tal van doeleinden voor in- dustriegebruik. Het inlands varkenshaar, hetwelk van uitstekende kwaliteit is, kan on mogelijk in de behoefte voorzien omdat in Nederland alleen haar ge bruikt kan worden van zware var kens (huisslachting), welke slechts in een beperkt aantal aanwezig zijn. Om aan de normale vraag naar bor stels en kwasten te kunnen /oldoen is het verbruik in de grondstoffen dan ook ca 2/3 Chinees haar tegen 1/3 inlands haar. Niettegenstaande de aanvoer van buitenlands varkens haar geruime tijd nagenoeg stilstaat, kon aan de vraag naar kwasten en borstels nog steeds worden voorzien mede in verband met het feit, dat zowel schildersbedrijven, drogisten als groothandel na het Korea-con flict een behoorlijke voorraad had den ingeslagen. Als gevolg van het stopzetten van de aanvoer van grondstoffen uit het buitenland heb ben dan ook reeds verschillende fa brieken de productie aanmerkelijk moeten inkrimpen door personeel te ontslaan óf door de productie te be perken door slechts enkele dagen per week te werken. Voorts wijst genoemde bond er nog op, dat de Amerikaanse haar- importeurs hun activiteit direct ver legd hebben naar de West-Europese haarbereiderijen en momenteel bijv, in West-Duitsland kopen wat er te kopen valt, zodat het niet uitgesloten is, dat een sterke aantrekking van de grondstoffenprijzen het gevolg zou kunnen zijn. Scheepsberichten ALDABI, verm. 3 Sept. v. Buenos AiresR'dam; ALHENA, verm. 30 Aug. v. R'damBuenos Aires; AL- NATI, verm. 20 Sept. v. R'dam Aires; FAIRSEA, verm. 3 Sept. van R'dam—Sydney; GROOTE BEER, vertr. 3 Sept. v. R'damNew York; ENDRAPOERA, 30 Aug. te R'dam en verm. 9 Sept. v. R'dam—Tj. Priok; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, A'damSydney, 10 Sept. te Fre- mantle, 19 Sept. Sydney verw.; MAASDAM, vertr. 30 Aug. ca. 22 u. v. New YorkR'dam; NIEUW AM STERDAM, 30 Aug. v. R'dam te New York verw.; NOORD AM, vertr. 30 Aug. ca. 12 u. v. New YorkR'dam; ORANJE, A'damTj. Priok, 3 Sept. Pt. Said verw.; RIJNDAM, 30 Aug. v. New York te R'dam; SIBAJAK, 5 Sept. v. Tj. Priok te R'dam verw.; VEENDAM, New YorkR'dam, 1 Sept. ca. 0.30 uur te Southampton verw., 2 Sept. te R'dam; WATER MAN, vertr. 4 Sept. v. R'damNew York; WESTERDAM, vertr. 30 Aug. ca. 14 uur v. R'damNew York; WILLEM RUYS, Tj. Priok—R'dam, 30 Aug. Belaiwan verw.; ZUIDER KRUIS, 4 Sept. v. R'dam te New York verw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6