Een ijsje-van-tien is tegenwoordig de meest gevraagde ijs versnapering De ijsman uit de buurt" Het ijsseizoen voor venters ten einde Komen jullie eens kijken! De Steenschuur zou zonder de Sint Lodewijkskerk geen Steenschuur zijn ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 r—i DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 JJIT ONZE KINDERJAREN is ons de herinnering overgbleven aan een liedje over ijsco's over „ijsjes"' spraken we toen nog niet waar van we de letterlijke tekst reeds lang vergeten zijn. Het ging over de ijsman uit de buurt, die alsmaar „ijs met slagroom" riep en die voor 10, 5 of 3 centen ja zelfs voor 2 cent kon men die lekkernij bemachtigen gaarne bereid was zijn gebel te staken en met z'n hand in de nik kelen ketels op z'n wagen te dui ken om de begeerde heerlijkheid tussen wafeltjes of in een bekertje te doen. Die tijd is voorbij; we eten geen ijs meer op straat (t staat zo gek, als er een kennis voorbij komt) maar iedere keer wanneer we een ijswagen zien, komt dit wijs je weer in ons hoofd spelen. Dier bare herinnering aan lang vervlogen jaren Onze belangstelling voor ijs is echter gebleven en nam op een der warme zomerse dagen, die de afge lopen week ons schonk, plotseling zulke vormen aan, dat we op „ijs tocht" zijn gegaan, waaronder u geen prestatie per schaats verstaan moet, maar een bezoek aan enige inrich tingen, die iets met ijs te maken heb ben. Serieus als wij bij dergelijke aange legenheden plegen te zijn, zochten we het ijs eerst bij zijn oorsprong, dus in de ijsfabriek, waar het tot onze stomme verbazing helemaal niet ijskoud was. Men liep er zelfs met opgestroopte mouwen! De eerste ontdekking, die we er deden, was dat ijs althans goéd ijs niet voor het merendeel uit water bestaat Een goed ijsje be staat voor 12 a i2 pet. uit suiker en verder uit melk waarvan het vet gehalte 3 pet. behoort te zijp) en nog enige grondstoffen, waarover de ijs-fabrikant zich liever niet nader uitliet. Tenslotte moet men z'n fabrieksgeheimen niet prijs geven. Maar bi.i nadere ondervra ging was hij toch bereid te vertel len, dat die verdere grondstoffen bestaan uit bindmiddelen en smaakstoffen (vruchtensappen, mocca cacao of voor de goed kopere soorten essences i.. Roomijs wordt er practish niet meer ge naakt. Ds ramenstei.ing hiervan moet een vetgehalte van 12 pet. hebben en daar is de room van daag de dag te duur voor, meer dan dj ie gulden per lie.! BEREIDING £N KEURING. Suiker, melk en andere grondstof fen worden in ketels verhit, waar door de bacteriën ge'dcod worden. Er ontstaan dan een dunne vla-achtige brij, die in vakkringen ,rmx'' ge noemd wordt en die zo spoedig mo gelijk afgekoeld dient te worden tot 2 a 3 graden boven nu. Op deze tem peratuur wordt de mix in ,xijp- tanks" bewaard, lotda! ze in de ma chine gaat am er ijs \an te draaien. Door de draaiende i eweging van de ketels in deze tnachire, wordt ae mix steeds tegen de r:ant ges.agen, waardoor ze bevriest. Schrappers zor gen er voor, dat de n ix niet aan de Nadat de mix tot ijs gedraaid is, wordt de begerenswaardige lekkernij met een grote spaan uit de machine geschept en in een ketel gedeponeerd. kant blijft hangen en zo wordt voor komen, dat er een compacte massa ontstaat. Tenslotte weidt het ijs in conservators op pen temperatuur var- acht graden onder rui bewaard. Dit hele proces kan zich eventueel in drie uur afspelen, maar de kwa liteit wordt beter als het iets langer duurt. De Keuringsdienst voor Waren houdt nauwlettend toezicht op de ijs- bereiding, zowel op het bacteriën-ge halte als op de hygiëne in het bedrijf. Vele ijs-bereiders zijn bovendien vrij willig aangesloten op het Melk-controle-station, zo dat alle mogelijke voor zorgsmaatregelen geno men worden. Het is zeer belangrijk, dat de melk goed doorgekookt wordt en dat de gebruikte materia len steeds ontsmet wor den. Wanneer al deze maat regelen nauwkeurig ge troffen worden, zo verze kerde ons een ijs-fabri kant, is ijs niet nadelig voor de gezondheid, maar goed Zeer goed zelfs, om dat melk en suiker gezond zijn! HET IJS JE-VAN-TIEN. Men hoort wel eens de opmerking enige jaren geleden meer dan tegen woordig dat de snoep lust na de oorlog sterk toe genomen zou zijn, maar wat het ijs betreft gaat dit niet op, volgens onze zegs man, die er op wees, dat de volwassenen weliswaar meer ijs zijn gaan eten, doch dat het gebruik door kinderen afgenomen is. 'Het totale gebruik is in verhouding met vóór deoorlog practisch niet ge stegen. De prijzen liggen immers ruim tweemaal zo hoog en een ijsje van-vijf, dat vroeger zeer gangbaar was, is nu de moeite niet meer waard. Tegenwoordig is tien cent de meest gangbare prijs voor een ijsje, al zijn 15, 20 en 25 cent ook veel voorkomende prijzen. Doch ook hier is een teruggang te bespeuren; er is Twee porties alstublieft, met slagroom. PEN APART HOOFDSTUK vor- men in dit verhaal de ijs-venters, die er iedere dag met hun wagentjes op uittrekken, om hun frisse waar op straat te verkoopen. Waar in de stad maar enige drukte te bespeuren is, vindt men een ijswagen, meestal met klanten. Toch is het totale aantal ijs- wagens in Leiden niet groter dan 40, welk maximum door de gemeente is vastgesteld. Niet de ijs-bereiders, maar de ven ters zelf krijgen een vergunning, waarmede zij vrij zijn naar welke ijs fabriek dan ook te gaan om een wa gen te vragen en te gaan venten. Practisch iedere ijsventer werkt op eigen risico, wat hij 'smorgens dus in zijn wagen laadt, moet hij uitverko pen, wil hij tenminste iets verdie nen. Nu kan hij de porties wel erg klein maken want controle daar op is er niet maar daarmede be zorgt hij niet alleen de fabrikant, wiens naam zijn wagen voert, maar ook zichzelf een slechte reputatie. Onze zegsman verzekerde ons echter, j dat er een behoorlijke provisie wordt gegeven. Overigens schijnt het venterspro- bleem zeer moeilijk te liggen. Het is weliswaar niet meer zó, dat een ven ter ergens op een goede morgen op komt zeggen, om 's middags voor een andere baas te gaan rijden, maar veel systeem zit er nog niet in. En fin, er wordt gewerkt aan een betere regeling. Het beroepsnadeel van de ijsven ter is, dat hij seizoen-arbeid ver richt, dus 's winters werkloos is, het geen vooral tegenwoordig in vele gevallen betekent, dat hij sociale on dersteuning moet hebben. Als het op de eerste September slecht weer is, kan meestal wel gezegd worden, dat het seizoen ten einde is, althans voor de venters, die het dezer dagen al aanmerkelijk minder druk hebben dan twee weken geleden, toen de va- canties nog in volle gang waren. De meeste venters zetten hun wagen dan ook begin September aan de kant; hoogstens rijden zij op Zater dag en Zondag nog een rondje. 3 October is voor de Leidse ijs venters geen bijzonder goede dag, al zou men dat vermoeden. Om te beginnen is het dan meestal te koud, vooral 's avonds, maar boven dien maken vele varkens de spoe ling dun. In dit geval omdat er op zo'n dag vele venters van buiten.de stad naar Leiden trekken. De verkoop van ijs aan de wagen tjes is trouwens veel minder belang rijk, wat de omzet betreft, dan op de verkoopplaatsen, die groter in aantal zijn en die het publiek altijd weet te vinden. Hetgeen van een rij dende ijswagen niet gezegd kan wor den. minder geld voor dergelijke tracta- ties en vanzelf zoek het publiek het dan in de lagere prijsklasse. Alweer volgens onze zegsman kun nen de ijsprijzen beslist niet om laag, omdat er niet minder dan 7% belasting op betaaldmoet worden, maar ook omdat lonen en fabricage dus niet de grondstoffen de be langrijkste factoren in de prijsbe rekening zijn. OVERAL TE KOOP. Wel is het aantal verkoop-plaatsen van ijs aanmerkelijk toegenomen. In vele koffietenten, kruideniersza ken groentenwinkels en melkbedrij- ven kan men tegenwoordig ijs ko pen. Daarbij komen nog de ijs-ten ten, die een vaste standplaats heb ben. Samen komt men in een stad als Leiden minstens aan 80 van der gelijke verkoopplaatsen toe, waar onder ook de cafetaria's een belang rijke plaats innemen. Een zeer belangrijk bijproduct, dat de laatste jaren sterk aan be tekenis gewonnen heeft, is de slagroom, die vele ijs-eters met hun ijsje plegen te consumeren. In Leiden, zo verzekerde men ons, wordt minstens de helft van het aantal verkochte ijsjes mèt slag room gegeten. In de verkoop-ge legenheden vindt men meestal luchtdruk-slagroom-apparaten, op de ijswagens echter lachgas-slag room-apparaten. Het lachgas is nodig om het ijs langs chemische weg onder druk te brengen en de slagroom (geklopte room met sui ker) luchtig te kunnen spuiten. Minder belangrijk is het choco-ijs (ijs in chocolade) waarvan de ge middelde prijs (15 a 20 cent) boven het meest-bestede bedrag van 10 ct. ligt. Daarnaast zijn ei natuurlijk nog talrijke andere viaraties (meestal in de cafetaria's) van sorbets, parfaits en milk-sheaks tot ijstaarten toe. Men behoeft vooral o*. Zaterdag en Zondag maar eens door de stad te wandelen om te constateeren welk een belangrijke plaats het ijsje in welke vorm dan ook in het dage lijks leven van duizenden heeft in genomen. Op straat, aan de tenten, in de cafetaria's, overal wordt ijs gege ten. Weliswaar loopt het seizoen na 15 Augustus ten einde en geeft voor al een dag slecht weer een grote te ruggang in het verbruik te zien, toch laat het ijs zich door de koude niet verdrijven; zelfs in het hartje van de winter wordt er ijs gegeten Ook al wordt er dan niet gezongen van de ijsman uit de buurt, die aan de bel trekt! Dit joch trekt zich er nog niets van aan, dat het ijs tegenwoordig duurder is dan vóór de oorlog. Moeders portemenaie is er goed voorhij zal wel likken (Foto's De Leidse Courant) j^IT ZOUDEN ZIJN VRIENDEN NOOIT GELOVEN, meende de Rotter damse hengelaar gistermorgen ontmoedigd, terwijl hij met behulp van enige jongens een vis uit de Bergse Plas hees, die meer dan een meter lang was. Maar nu zou hij hen eens overtuigen en daarmee zijn vroegere verha len meer geloofwaardig maken. Dies sleepte hij het zeemonster mee naar huis en organiseerde een kleine tentoonstelling in zijn voortuintje. Enige nuchtere mensen, die zich maar moeilijk konden voorstellen, dat de onschul dige Bergse Plas dergelijke monsters herbergt zijn het geval uit gaan zoe ken en dit betekende de ondergang van de roem des hengelaars. Een viskoopman zag n.l. een paar dagen geleden een haai op de markt lig gen en kocht het beest voor een gulden, ten einde zijn vrouw eens iets leuks te laten zien. Nu, zijn echtgenote vond het ook een geweldig beest, maar toen de vis na een paar dagen een merkwaardig luchtje oegon te verspreiden, was de aar digheid er af. Manlief moest maar eens vlug zorgen, dat het beest de deur uitkwam. Nu lijkt zoiets eenvoudiger dan het in werkelijkheid is: de vuil nisman was net geweest en je ki\pt een meter vis toch moeilijk bij je voor de deur leggen. Toen mevrouw krachtdadig begon aan te dringen, werd de oplossing gevonden bij een paar jongens, die zich liepen te vervelen en voor de afwisseling wel de vis op sleeptouw wilden nemen. Zij sleepten hem naar de Bergse Plas en zagen daar een hengelaar, die nogal enige bekendheid geniet vanwege zijn sterke verhalen. De man werd even weggelokt en de vis aan het haakje bevestigd. Op het gekrijs van de jongens, vloog hij naar zijn hengel terug en met vereende krachten werd de vis op het droge ge bracht. De hevig teleurgestelde hengelaar heeft de haai nu aan een kippenboer cadeau gedaan, die er een lekker hapje voor zijn eierenleggers van zal bereiden LEIDSE STRATEN EN STEGEN 16. IIOE VAAK ZAL DIT PLEKJE al geschilderd, getekend en ge fotografeerd zijn? Het onbekende, maar ongetwijfeld astronomische ge tal had ons eigenlijk moeten doen besluiten de Steenschuur eens uit een andere gezichtshoek te bekijken, maar geen enkele Leidenaar zal een foto van de Steenschuur kunnen waarderen, wanneer de St. Lode wijkskerk er niet op voorkomt. Van daar dus dit plaatje. Nu is die liefde van de Leidenaar voor de St. Lodewijkskerk begrijpe lijk. Deze kerk heeft de stormen van vele eeuwen geschiedenis getrotseerd en ondanks alles stand gehouden. Zij dateert uit 1477 en werd gebouwd als kapel van het St. Jacobs-gast- dat dienst deed als doorgangshuis voor pelgrims naar St. Jacobus de Meerdere in Compostella (Spanje). In 1567 werd de kapel verkocht aan het stadsbestuur, dat er een graan- pakhuis van maakte. Hier werd op de ochtend van 3 October 1574 ha ring en wittebrood aan de verhon gerde Leidenaars uitgedeeld. Nadien werd de kapel gebruikt als saaihal voor het keuren van lakens en toen in 1807 de buskruitramp een groot deel van de Steenschuur wegvaagde, bleef dit gebouw hoewel zwaar gehavend gespaard. Het stadsbe stuur besloot de kapel af te breken en reeds was het werk aanbesteed, toen koning Lodewijk Napoleon zich over het gebouw ontfermde en een bedrag van 37.000 beschikbaar stel de voor restauratie. De kerk kreeg toen het interieur zoals men dat mo menteel kent en werd tot parochie kerk verheven. Na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie kreeg Leiden echter een nieuwe parochie indeling en werd de kerk -- die in middels van patroon veranderd was, uit dankbaarheid ten opzichte van koning Lodewijk een bijkerk van de St. Petrusparochie. Toen de St. Petruskerk aan de Langebrug af brandde, werd de St. Lodewijk weer enige jaren in haar functie van pa rochiekerk hersteld, totdat de nieu we kerk aan de Kamerling Onnes- laan klaar was. Laat ons afstappen van de St. Lo dewijk en de Steenschuur zelfs eens nader onder de loupe nemen. Ir. G. L. Driessen vermeldt in zijn boek „Leidsche Straatnamen", dat Simon van Leeuwen over de naamsoor- sprong geschreven heeft: '„Daar is ook van ouds een steenen koorn- schuyr geweest, die gestaan heeve aan dees zijde de Hoogewoerd, daar van het water Steenschuur zijn naam ontfangen heeve". Anderen betwij felen de juistheid van deze verkla ring, althans de plaatsbepaling van de stenen schuur. Maar hoe het ook zij, Leiden heeft zijn Steenschuur en is er trots op. Maar wat zou de Steenschuur zon der St. Lodewijkskerk zijn? Er staan weliswaar enige mooie trapgevels tussen Breestraat en kerk, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Naast de kerk vindt men het gebouw van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, de vroegere pastorie, die een ietwat uitgeleefde indruk maakt. Aan de andere zijde van de kerk verbergt een oude muur de tuin en een troeplokaal van de ver kenners. Bepaald fraai kan het Nutsgebouw niet genoemd worden; het ziet er bovendien vervallen en verwaar loosd uit. Thans wordt er druk ge werkt, om het gebouw klaar te ma ken voor zijn nieuwe bestemming: Sociale Dienst. Hopelijk wordt het aanzien er iets fleuriger op! Voorbij de Langebrug trekt nog een groot gebouw de aandacht: het Kamerlingh, Onnes-laboratorium waarin men het koudste punt der aarde aantreft. Voorbij dc Nieuw- steeg gaat de Steenschuur in het Ra penburg over. De onbebouwde zijde van de Steenschuur levert een fraai stads gezicht op: uitzicht op het Van der Werffpark en op het standbeeld van Leidens dappere burgemeester. (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5