3de Priesterzoon uit kostersgezin te Oegstgeesf De blauwe tram zal volgend jaar niet verder gaan dan Voorburg Poging oude tak van kunstnijverheid - het kantklossen - in ere te herstellen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Op Zondag 31 Aug. a.s. zal in de kloos terkapel van het Mis siehuis „Pater Dami- aan" te Sint Oeden- rode door mgr. Mut- saerts de H. Priester wijding worden toe gediend aan een aan tal fraters van de Congregatie tier H.H. Harten. Hieronder be vindt zich ook frater Paschalis Molenkamp, zoon van de koster der Sint Willibrord- parochie te Oegst- geest, waarmee dit ge zin dan een derde zoon in dienst van God en van de Kerk stelt. Immers in de zelfde Congregatie werken nog. twee broers van de neo- myst, waarvan er een als missiepater werkt onder de Chinezen op het eiland Bangka in Indonesië, terwijl de ander zich aan het bekeringswerk in Ne derland wijdt. Bovendien hebben nog twee dochters uit dit gezin de religieuze staat verkozen. Een hiervan werkt als Franciscaanse mis siezuster in Medan op Sumatra, ter wijl de tweede als Augustines van Sint Monica in Nederland werkzaam is. Frater Paschalis Molenkamp werd 4 Juni 1928 te Oegstgeest gebo ren en volbracht zijn studies in de missiehuizen van Sint Oedenroede, Ginniken en Valkenburg. De paro chie van Sint Wilbert zal deze pries terzoon op Zaterdag 6 September feestelijk inhalen, en op Zondag 7 September zal de neomyst om half negen in de parochiekerk zijn Eerste Plechtige Heilige Mis opdragen. De heer en mevrouw Molenkamp met hun drie priesterszoons. Geheel rechts de neomyst pater Paschalis. In het midden pater Hilarion en ge heel links pater Renatus. Tijdens de H. Missen in de Willi- brorduskerk wordt morgen gecollec teerd voor de neomyst. Men ver wacht, dat voor de zoon van de kos ter, die zelf altijd voor iedereen klaar staat, diep in de beurs zal wor den getast. Oranjefeesten van Rijndijk-Mors begonnen met een luchtaanval De Oranjevereniging Rijndijk-Mors heeft gisteravond op een wel zeer originele wijze de jaarlijkse feesten ingeluid. Wij kunnen ons tenminste niet herinneren, dat een Oranjefeest al eens eerder met een luchtaanval begon. Deze luchtaanval, die overigens 'n zeer vreedzaam karakter had, werd uitgevoerd door 'n rustig vliegtuigje, dat nog geen behoefte scheen te heb ben aan straalaandrijving. Om pre cies 7 uur verscheen het boven de weilanden aan de Rijndijk te Voor schoten, waar het gezellig enige rondjes pruttelde om de mensen er wat in te brengen. Twee bestuursle den van de Oranjeverenigingen ke ken vanuit de wolkenloze hemel neer op de lieden, die hen gekozen hadden en prakkezeerden intussen, hoe ze het beste hun lading kwijt konden raken. Het was natuurlijk niet de be doeling, om rondjes te vliegen. Het vliegtuig had enige duizenden vlag getjes aan boord, die boven de wei landen uitgestrooid moesten worden en verzameld door feestgangers. Vol gens het programma moesten deze feestgangers verkleed en getooid met feestmutsen, zich op de vlaggetjes werpen. Minimum eis was, dat men een rode zakdoek om het hoofd had. Wat dit betreft, is de start van het? feest m'in of meer een mislukking ge worden. Voor een nuchtere Neder lander schijnt het nu eenmaal erg moeilijk te zijn, om zich raar uit te dossen. Wie tegen 7 uur op de Rijn dijk was, zag hooguit een kind met een grappig hoedje op. De race op de vlaggetjes is deson danks een spectaculair schouwspel geworden. Zodra de eerste vlaggetjes naar omlaag dwarrelden, holden dui zenden, meest kinderen, de weilan den in tussen De Vink en het Haagsche Schouw. Tegelijkertijd ont stond er een paniek onder de koeien. Drie minuten nadat de beestjes nog rustig liepen te grazen, waren ze plotseling in een toestand van ontzet ting gekomen. Ze wierpen de achter poten in de lucht en renden als be zetenen rond tot grote schrik van de huismoeder, die een vlaggetje voor haar jengelende peuters wilde be machtigen, maar bij het zien van de danspasjes der logge koeien er de voorkeur aan gaf aan de andere kant van de hekken te komen. Ook enkele paarden raakten op drift en galop peerden door de weiden. Hier was er enige moed voor nodig, om vlaggen- verzaiwelaar te worden. Velen wisten deze moed echter op te brengen en verzamelden met grote ijver de vlag getjes, waarmede geldprijzen gewon nen konden worden. Intussen speelden zich allerlei to neeltjes af. Een pa, die niet agrarisch genoeg was aangelegd om zich tussen nerveus vee te begeven, was tot veel bereid om van het gejammer van zijn zoontje af te komen, die aan een stuk brulde: „Ik heb geen vlaggetje." Eh zie, het geluk was met de vader. Op een zijpaadje zag hij een vlaggetje tussen het riet van een sloot. Moe zou hem wel vasthouden. Begrijpt u het al? Pa rekte, rekte nog 'n beetje en toen.plons.de sloot in, Jongelieden, die wat luchthartiger over hun costuums dachten, waadden door de sloten of ze in zwemcostuum waren en arriveerden onder een laag kroos bij het prijsuitreiken. Alles bij elkaar was het een aar dig begin van de Oranjefeesten. Na de vlaggen wedstrijd trok men lampionoptocht naar het Lunapark en het slot van de eerste avond was de gebruikelijke spijsverteringsoefe ning, die in deze streken bekend staat onder de naam „Hosconcert." KATWIJK Zilveren jubileum. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer A. C. Hofkes bij de gemeentebedrij ven in dienst trad. Aanvankelijk schrijver, heeft de heer Hofkes zich opgewerkt tot boekhouder. Van ver schillende zijden, ook van autoritei ten, mocht hij bewijzen van belang stelling in ontvangst nemen. WASSENAAR R.K. T.T.V. „The Swallows". Op 31 Aug. a.s. is er gelegenheid om zich als lid in te laten schrijven bij de R.K. Tafeltennisver. „The Swallows' Men kan terecht van 12.30 tot 13.30 uur in het R.K. Ver.-gebouw aan de Kerkstraat. VOORSCHOTEN 25-Jarig zakenjubileum. Maan dag 1 September is het 25 jaar ge leden, dat de heer B. Hoogwerff Kroon, Papelaan 156, eigenaar werd van de handelskwekerij „Filices". De heer B. Hoogwerff Kroon nam het bedrijf over van wijlen de heer R. Eggink. die zich specialiseerde op bloeiende planten en varens. De heer Hoogwerff Kroon veranderde in de loop der jaren het bedrijf en specialiseerde zich in cactussen en vetplanten en heeft een zeer uitge breide binnen- en buitenlandse han del. Sedert enkele jaren is er weer iets anders bijgekomen en vindt men op de tuinen op bescheiden wijze een anjer cultuur. Gelijktijdig met dit zakenjubileum 'herdenkt de heer N. C. Lamboo het feit, dat hij 25 jaren in dienst is bij de heer Hoogwerff Kroon. Bij de overname van de handelskwekerij „Filices" was de heer Lamboo reeds werkzaam bij wijlen de heer R. Eg gink, zodat hij ook de verandering van de cultures meemaakte. A.s. Maandag wordt er op „Filices" niet gewerkt, omdat de familie Hoog werff Kroon met hun personeel el ders dit heugelijke feit zal herden ken, zodat er die dag geen gelegen heid is de heer en mevrouw Hoog werff Kroon of de heer N. C. Lam boo met hun zilveren jubileum te complimenteren. Gedurende dit weekeinde wordt de Zondagsdienst der doktoren waargenomen door dr. Th. J. Thies, (Foto: N .v. d. Horst) Leidseweg 51. Tel, 520. Verbinding Leiden-Den Haag Thans is bekend geworden, dat de directie van de Haagse Tramweg Mij. vergunning heeft aangevraagd voor de exploitatie van een autobus dienst van Voorburg (Oosteinde) naar Den Haag met doorgang naar Scheveningen. Als datum van ingang is door de H.T.M. aangevraagd 1 Mei 1953. Uit deze aanvrage is het duidelijk geworden dat de locaaldienst van de Blauwe tram met ingang van ge noemde datum zal ophouden te be staan. Ook zal dan verandering komen in de doorgaande tramdienst Leiden Oen Haag. Deze dienst zal dan niet verder gaan dan het viaduct bij de spoorlijn Den HaagRotterdam. Hier zullen de passagiers moeten over stappen in de autobus. Vanzelfsprekend zal deze verande ring belangrijke stagnatie met zich mede brengen te meer omdat de autobussen overdag een kwartier- dienst hebben geprojecteerd. In de spitsiuren waarop het vervoer naar, Den Haag zeer intensief is zullen de bussen wel om de 4 minuten gaan rijden maar de grote toeloop van passagiers zal met zich meebrengen, dat grote vervoersverstopping ontstaan. Zoals uit de aanvrage van H.T.M. blijkt zal om de andere rit gereden worden van Voorburg naar het BezuidenhoutCarel van By- landtlaan en Scheveningen, wat op zich zelf ook stagnatie zal brengerj voor de vele kantoormensen thans ongestoord naar de omgeving van de Javaibrug doorreizen. Bij al dit ongerief komt dan nog de belangrijke verhoging van de ver- voertarieven welke zoals wederom uit de aanvrage blijkt, minstens 50 meer zal zijn dan thans. Het is dus alleszins verklaarbaar dat onder de gedupeerde passagiers oppositie heerst over de ongewenste nieuwe maat regelen en reeds is een protestverga- Parochie van Oud Ade bereidde pastoor Lampe hartelijke ontvangst Slechts enkele uren was Oud-Ade zonder herder. Vrijdagmiddag was pastoor Derksen vertrokken en 's avonds wapperden de vlaggen in het dorp ter blijde begroeting van pastoor Lampe. Bij de grens der parochie werd de pastoor verwelkomd door het kerk en armbestuur. De gevoelens van de gehele parochie werden daar ver tolkt door de heer A. P. v. d. Poel, die zijn vreugde uitsprak over de komst van de nieuwe herder. Hij ge waagde van de goede gezindheid van de parochianen en prees het enthou siasme der jeugd, die in zo groten getale spontaan aan de eerste op roep gehoor ga* om van de intocht iets echt feestelijks te maken. Begroeting door burgemeester. Inderdaad had de spreker over de medewerking der jeugd niet te veel gezegd, want nauwelijks een kilome ter verder aan de grens der gemeen te werd de pastoor opgewacht door een eindeloze feeststoet, 'n Statige amazone en nog vijf en dertig ge- sjerpte ruiters op van ongeduld trap pelende paarden gaven daar blijk van hun enthousiasme. De volledige jongens- en meisjescongregaite met versierde fietsen stond in het gelid om het tweede deel der feeststoet te vormen. Nu was echter eerst het woord aan de heer Hoynck van Pa- pendrecht, burgemeester der ge- dcrrng uitgeschreven op Maandag 22] ^eente A'lkema|e. Spr. deed dit op September e.k. in de grote raai van recht hartelijke wijze. Waar kerke- de Dierentuin in Den Haag. lijk en wereldlijk gezag in de toe- Een dame, die een sloot moest nemen om een vlaggetje te bemachtigen, ver loor een schoen. Met man en macht wordt er gewerkt om de schoen weer boven te krijgen. Langs de kant staan de adviseurs, die men ook wel: „De beste stuurlui noemt, (Foto: N. v. d. Horst). De heer J. P. A. Brandt, dir. van de Amsterdamse Kantklosschool, trekt sedert de bevrijding het land rond om middels tentoonstellingen en demonstraties een oude tak van kunstnijverheid in ere te herstellen. Gisteravond demonstreerde hij in het Fe deratiehuis te Leiden. Hij wil opnieuw belangstelling wek- zijn de kantklosschool te be- onder hen die niet in staat zijn de kantklssochool te be zoeken. Daarom worden er in vele oorden van het land reeds cursussen gegeven. En dit nu nadat er vyf eeuwen ongeveer verlopen zijn sinds de opkomst van de eenvoudige versieringen die bestemd waren om het linnen een aantrekkelijke aanblik te geven. Ontelbare nijvere han den verwezenlijkten in die tijd die kunstwerken, die we kant noemen, wonderen van kunstzin, vaardigheid en ge duldige vlijt. Gedurende het eerste tijd vak van zijn bestaan behield het kantwerk zijn eenvoudig en oor spronkelijk karakter. Het komt nog niet voor op de portretten van voor aanstaande figuren. Maar langza merhand worden die „Passementen in vlasgarens" zo sierlijk en aan trekkelijk, dat ze wedijveren met de zijden en metalen versierselen, die tot dan toe gebruikt werden. De fijne smaak van de linnennaaisters heeft het in de eerste tijd overheer sende argument: versteviging van die delen van het linnen, die het meest aan slijtage onderhevig wa ren, omgevormd tot een versiering en de versiering heeft zich ontwik keld tot prachtig kunstwerk. Gedurende de tweede helft van de zestiende eeuw dringt de kant over al binnen de mannen doen niet onder voor de vrouwen: Monarchen, Prinsen, Kerkheren, Staatshoofden, Krijgslieden, Magistraten, Kunste naars en burgers tooien er zich mee. In de zeventiende eeuw is de kant- productie in de Nederlanden zeer uitgebreid: dit wordt een tijdperk van vindingen en vervolmaking. Tenslotte, omstreeks 1665 verschijnt een der meest sierlijke vormen van de ganse geschiedenis van het kant met het rijk-vloeiende en statige loofwerkdécor. Op het einde der zeventiende eeuw laat zich de invloed gelden van de „Manufactures Royales de Points de France", gesticht door Colbert in 1665. Deze werkhuizen hadden ten doel de Franse kantny- verheid, die toen door de Italiaanse en Nederlandse industrieën overtrof fen was, op hoger peil te brengen. De opleving door de stichter der i Manufactures beoogd is voortaan een bezegelde zaak en de verhouding tussen de kantproducerende landen wordt omgekeerd: het is voortaan vanuit Frankrijk en niet meer uit Italië dat de kunstige invloed komt die de kantnijverheid van de Ne derlanden verlevendigt. Overigens behouden de Nederlanden de onbe twiste superioriteit van hun tech niek. Rond die tijd wordt het werk van onze kantwerksters door het gebruik van uiterst fijne vlasdraad verbeterd en kunstiger. Wie zich de moeite geeft aandachtig na te gaan wat het geduldige spel van klossen en spel den voortbracht, zal het zeker op recht bewonderen. De eerste helft der achttiende eeuw kan de „Gul den" tijd voor de kloskant genoemd worden. De Lodewyk XVTe stijl biedt ons niet zoveel rijkdom. Een nieuwe hoedanigheid wordt enigszins overdreven doorgevoerd: de door zichtige lichtheid. De traliegronden- nemen te veel plaats in, de tekening verarmt en vergt niet meer het aan wenden van die zeer afwisselende slagen, die een zo tere schakering gaven aan de rijk-samengestelde kantwerken van de „Regence" en van de Lodewijk XVe stijl. Op dit ogenblik boekt men in de geschiede nis van de kanten een eerste symp toom van crisis; voor de eerste maal vallen ze in ongenade. Een van die moeilijkheden, die zware gevolgen had, was de totale verandering, wel ke de klederdracht der mannen on derging. De mannelijke elegantie, die vroeger zoveel belang hechtte aan de kant, werd helaas totaal ver waarloosd. Dit wondere kloskant te voor schijn brengen uit enkel maar draad, spelden en klosjes lijkt een groot voorrecht! Een bui tenstaander begrijpt er op het eerste gezicht niet veel van. En toch is het niet zo inge wikkeld als het lijkt. De de- monstratrices tonen dat op alle exposities, zo ook te Al phen a. d. Rijn en Leiden heeft plaats gehad. Om een regiment spelden heen wordt geklost. Met grote belangstel ling tracht men de rappe vin gers te volgen, welke met soms ontelbaar aantal klosjes, slag na slag tot stand bren gen. Langzaam maar zeker ontstaat dan om de spelden heen, ragfijn kloskant. Wie met het kantklossen begint, begint eigenlijk een ontdek kingsreis. (Foto: N. v. d. Horst) komst elkaar zouden raken, ver trouwde hij in die raakpuntjes op een prettige samenwerking. De bur gemeester roemde de dorpsgemeen schap van zijn gemeente en prees de pastoor gelukkig met zijn uitverkie zing tot herder van deze parochie. In feestelijke stoet. De stralende avondzon zette het Hollandse landschap in gouden gloed en daar trok de lange stoet van rui ters en fietsers, gevolgd door de co lonne auto's met parochie-vertegen woordigers en familieleden de Leidse weg langs. Bij de Molenbrug stond de voetbalclub VVOA aangetreden, als mede de handbalclub Jong-Ade en de Gidsen. Deze machtige stoet maakte op het dorp een ere-ronde en in de pastorie- tuin stonden de bruidjes gereed om de pastoor tussen de inmiddels ge vormde haag van gidsen, hand- en- voetbalclubs, congreganisten, film operateurs en fotografen naar de met bloemen gesierde pastorie te gelei den, waar eerst nog een bruidje de pastoor een schone wens toesprak. Inmiddels gingen de parochianen het kerkgebouw binnen en toen na enige minuten de bruidjes de feeste ling de kerk binnengeleidden juich ten de verzamèlde parochianen hun herder een prachtig welkomstlied toe. Hierop volgde een machtig Veni Creator en mocht de pastoor voor de eerste maal in zijn parochiekerk aan een schoon versierd altaar een plech tig Lof doen. Blij zongen de paro chianen en dankbaar ontvingen zij voor de eerste maal de plechtige ze gening. De bruidjes brachten hun bloemen aan Maria en geleidden de pastoor ter pastorie. 'n Schoon begin van het priester leven van pastoor Lampe in Oud- Ade. Moge de goede geest waarin dit feestelijk gebeuren plaats vond nog lang in ons dorp bewaard blijven. Zondag 10.15 u. plechtige installa tie van de pastoor door deken Homulle, van Leiden. Benoeming. De heer Jac. v. d. Geest Jz., is benoemd tot leraar bouwkundig tekenen aan de techni sche school Don Bosco te Leiden. Is Uw Radio defect "BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.H.C.O. N.V., Nieuw* Rifn 32 Repareert vlug, betrouwbaar an vak> kundig. (Advertentie) KAZERSWOUDE Verbetering aan de Rijndijk. Dinsdag 9 Sept. 1952 zal de aanbe steding plaats vinden van de weg- verbetering aan de Rijndijk. Het betreft hier het gedeelte tus sen de Gemeneweg tot de bakkerij A. Uljee. Ongeveer onderhalve kilome ter waar nog geen fietspad is en waar de weg smal is. Gecostumeerde voetbalwedstrijd. A.s. Zondag om 2 uur zal op het veld van de heer M. Kompier een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats hebben tussen de KAJ en de LTJ. Toegang voor kinderen 10 cent, voor ouderen 25 cent. De opbrengst is bestemd voor het kazuifel voor ipastoor Koene. OUDE-WETERING „Kassie zes". Morgen scihrijft de motorclub Zuid Holland een puzzel- rit uit onder naam „Kassie Zes" naar het paiviljoen de Braassem te Oude Wetering. Daarna zullen er brom fietswedstrijden plaats vinden met diverse attracties op het grasgazon. Tot slot 'n demonstratie waterskiën door de Zwitserse wereldkampioene mej. M. Boutellier. Eerste paal voor 52 woningen. Voor de bouw van 52 woningen te Oude-Wetering werd gistermiddag in tegenwoordigheid van het gemeen tebestuur en de directie van de bouw- en aanneem mij. Van der Poll uit Heemstede, door de onderaanne mer de fa. Wiersma uit Zaandam de eerste paal geslagen. Ruim 600 pa len van 8 meter lengte, waarboven nog een betonnen paal van 1 meter wordt geslagen, zullen nodig zijn om deze huizen, die worden opgetrok ken van puinbeton, te kunnen dra gen. Het heiwerk zal in 4 weken tijds zijn beslag krijgen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 10