De „Sleutelflora 1952" geopend in sprookjesachtige Stadszaal In nachtelijke arbeid kwam de tentoonstelling gereed Burgemeester van Kinschot opende de tentoonstelling Mgr* Jac* Buis is gisteren per boot naar zijn missiegebied vertrokken DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA. 1 BLOEMENTENTOONSTELLING IN LEIDEN r\E THANS 75-JARIGE LEIDSE AFDELING van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft duizenden mensen uit Leiden en omgeving, ja uit heel Nederland, uitgenodigd haar te komen ge lukwensen in een feestzaal die een sprookje gelijk is. Burgemeester jhr mï. F. H. van Kinschot, die als eerste zijn gelukwensen kwam aanbieden, was dan ook vol lof over de schitterende entourage waarin de jarige haar gasten ontvangt, toen hij hedenmorgen de officiële opening verrichtte van de na- lionale bloemententoonstelling „Sleutelflora 1952", die tot Zondagavond in alle zalen van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Na de burgemeester volgden vele andere officiële personen en ongetwijfeld zullen er in de ko mende dagen nog zeer veel andere mensen zijn, die de afdeling willen feli citeren door middel van een bezoek aan deze grote tentoonstelling vol over weldigende bloemen- en kleurenpracht. Grote verscheidenheid aan bloemen en planten Het is haast onbegonnen werk een gedetailleerde beschrijving te geven van de veelheid en verscheidenheid aan bloemen en planten, die hier tentoongesteld zijn. De aandachtige bezoeker, ook al is hij een leek op bloemisterij-gebied, komt er diep van onder de indruk en neemt in gedachte zijn hoed af voor hetgeen liefde, vakmanschap en taaie vol harding in harmonieuze samenwer king hebben bereikt. Laat een vak man spreken; hij zal vertellen hoe veel moeite en werk het kost een nieuwe bloem te kweken of een ontdekte variëteit te veredelen. Het oog van de bezoeker valt eerst op de middenpartij in de grote zaal: een decoratieve inzending dahlia's met als pièce de milieu een hoge bloemenbak, waaruit rose dahlia's (Ami George) zich in alle richtingen buigen. Daar omheen zijn nog vele andere dahlia-variëteiten te zien, zo als de enorm grote oranje Croydon Masterpièce, te groot voor onze huis kamers, maar zeer gewild in Ame rika, waar blijkbaar ook op het ge bied van bloemen het ,,lioe groter hoe mooier" geldt. Bloeiende Victoria Regia In een tuin van exotische pracht is het podium herschapen. De Leid se Hortus Botanicus heeft deze in zending verzorgd. Tegen een achter grond van palmen in verschillende soorten ligt daar een kleine vijver, waarin de statige bladeren drijven van de beroemde Victoria Regia, bladeren rond als reuze-schotels met een middellijn van een meter, waar tussen gisteravond nog een roze bloem in volle bloei stond. Enige knoppen doen vermoeden, -dat men Prachtige zonnebloemen in* een ko peren vaas, een klein detail uit de grote tentoonstelling. ook dezer dagen de Victoria Regia nog bloeiend kan zien, hetgeen een bijzondere attractie mag heten, want het is voor de eerste keer, dat deze bloem, die uit de Amazone-rivier stamt, buiten de Hortus-kassen ten toongesteld wordt. Een aantal planten en heesters uit deze botanische tuin completeren de prachtige inzending. Aan de voet van het podium vindt men welk een contrast met de reuze-dahlia's in het midden der zaal! een collectie Topmix-dahlia- tjes in bonte kleuren, die ten volle beantwoorden aan het gezegde „klein maar fijn". Aan de andere zijde van het pad, dus aan de rand van het grote middenperk, valt een kostelijke verzameling cacteeën op. Werk van een tuinbaas De drie zijkanten van de zaal wor den geheel in beslag genomen door enige kleinere inzendingen, waarvan we achterin de decoratie-groep snij bloemen in koperen vazen en pot ten, op een ondergrond van warm- gekleurde tapijten, zeer bewonder den. Daarnaast ontdekten we een inzending kwaliteitsrozen, koningin nen onder de bloemen, in bloed-rode en zacht-gele kleuren. Magnifiek! Aan de overzijde troffen we een zeldzame iding Bougainvillia aan in een practisch onbekende oranje-roze kleur. Aan deze kant valt ook de inzending op van jhr. J. A. G- Sandberg uit Wassenaar, wiens tuinbaas H. Aartse in de tuin en kassen van Huize „De Vrije Bliek" een collectie planten en bloemen kweekt, zoals men ze tegenwoordig zelden meer aantreft op buiten plaatsen: prachtige varens in ver rassend felle kleuren, een mooie groep Calariums en crotons, zelfs de bonte Ananas met vrucht. Het werk van een tuinbaas, die zijn hart ver pand heeft aan de tuin! Bloemen en planten in huis Hoewel overtuigd, dat boven staande opsomming verre van volle dig is, wordt het nu toch tijd een kijkje te gaan nemen in de foyer, waar de meubel-afdeling van V. en i D. enige interieurs geëxposeerd heeft, die door vaklieden met bloemen en planten zijn aangekleed. Menige huismoeder zal hier nieuwe ideeën opdoen over bloemschikken en over de wijze waarop met enige kleine stukjes de huis- of slaapkamer een en al fleur en vriendelijkheid wordt. e andere helft van deze zaal wordt in beslag genomen door een grote inzending zeer decoratieve va rens, een aantal heesters en een proefje uit de proeftuin van Aals meer, o.a. met prachtige cyclamen. In de kleine bovenzaal vindt men de vaste planten, heesters, beshees ters en rozen, waarvan vooral de vakman zal genieten. Tenslotte kan men beneden in een der receptiekamers de „nieuwighe den" bewonderen, die vier firma's inzonden voor de nationale keuring, welke hedenmorgen werd gehouden. Een leek ziet niet direct wat de practische waarde van zo'n inzen ding is. Hij begrijpt ook niet waarom die mooie rode dahlia's een nieuwig heid zijn, maar de ernst, waarmede hedenmorgen de jury aan het werk is geweest, moet hem er toch van overtuigen, dat het hier iets bijzon ders geldt. De bekroningen Ereprijzen: 1. Medaille H. M. de Koningin: Hortus Botanicus, Leiden; 2 Medaille Z.'K. H. Prins Bernhard: Jhr. J. A. G. Sandberg, Wassenaar; 3. Medaille Ministerie v. Landbouw: J G. Ballego en Zonen, Leiden; 4. Medaille van mevr. Sandberg—de Vlieger: fa. Stemerding, Den Haag. 5. Medaille d'Hangest Baron d'Yvoy Mijdrecht: Kon. Kw. „Moerheim" v/h B- Ruys, Dedemsvaart. Gouden medailles: 1. Tropische gewassen: Hortus Botanicus, Leiden; 2. warme en koude kasplanten van jhr. J. A. G. Sandberg, Wassenaar: tuinbaas Aartsen; 3. warme kasplan ten: A. J. Stemerding te 's-Graven- hage; 4. afgesneden Dahlia's: fa. J. G. Ballego en Zn., Leiden; 5. afge sneden bloemen' van vaste planten, enz. van Kon. Kw. ..Moerheim" v/h B. Ruys, Dedemsvaart. Kleine gouden medailles: 1. snij bloemen: P. v. d- Bosch, Rijnsburg; 2 Dahlia's: J. H. Smit, Leiden; 3. id. C. van Egmond, Voorschoten; 4. Ne- phrolepis: fa. J. Dubbeld, Aalsmeer; 5. bloemen vaste planten: E. Grif fioen, Voorschoten; 6. bindwerk: C. Kriest, Leiden. Verguld zilveren medailles: 1. kas en vollegrondsrozen: Ad. Noordam N.V., Aalsmeer; 2. Cacteeën: J. Smit, Leiden; 3. Knolbegonia's: Star, Leiden; 4. Cacteeën: C. Kriest, Leiden; 5. Bougainvillea's enz.: Keessen Jr. en Zonen, Aalsmeer; 6. kasplanten: Proefstation Aalsmeer; 7. bloemen vaste planten: Hooger- vorst, Oegstgeest; 8. bindwerk: bloe- menmag. „Regina" Leiden. Zilveren medailles: 1. Bindwerk: Alb. Riel, Leiden; idem: Streng „De Zonnebloem", Leiden; 3. Gem. Was senaar: Bloemenmag. „Regina", Lei den; 4. Gem. Voorschoten: bindwerk C. Kriest, Leiden; bloemwerk: C. Kriest, Leiden. Bronzen medailles: i n natura (Smit) aan groep Terra Nova, Aals meer; idem (Leidsch Dagblad) groep Cacteeën Smit; idem (oud-leerlin gen) voor schikking E. Griffioen, Voorschoten; plaquette Bond v. Volkstuinders: aan Kroon van J. En- trop, Leiden. Op het podium vindt men de inzen ding van de Hortus Botanicus met in het midden de bloeiende Victoria Regia. (Foto's „De Leidse Courant" Voordat de oficiële opening he denmorgen aanving, werd aan mevr. Van Kinschot bij het betreden van de hal een prachtig bouquet anjers aangeboden. Inmiddels hadden enige honderden genodigden zich in de grote zaal verzameld; onder hen be vond zich ook mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het Min. van Landbouw. Voorzitter Joh. Jonker wees er in zijn begroetingswoord op, dat er in De Leidse Markt- en Havendienst schrijft ons: Kon enige tijd geleden bericht worden dat naast de „veelading" (die buitengewone voldoening geeft aan alle betrokkenesn) ook de afdeling voor tuberculose-vrij rundvee was gereed gekomen, thans is te vermel den dat ook de voorbereidende maat regelen daarbuiten getroffen, de in gebruikneming op de vastgestelde datum, Vrijdag 5 September 1952, mogelijk maken. Het voor deze afdeling bestemde vee, al of niet per automobiel aan gevoerd, moet, met uitsluiting van elke andere weg, komende van de Mare, langs de weg noordelijk van het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst naar de ingang aan de Schei straat worden geleid. Deze weg is verboden voor alle andere vee en, evenals de loopgang oostelijk van de veebalies en de be trokken afdeling, geheel afgescheiden van het overige gedeelte der markt. Hiermede is voldaan aan de eisen door de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zuid-Holland gesteld voor erkenning als markt voor tuberculose-vrij rundvee. Deze erkenning houdt in dat door de Gezondheidsdienst aan belang hebbenden wordt geraden hun aan kopen van tuberculose-vrije runde ren op deze markt te doen. Met grote belangstelling wordt van vele zijden het resultaat van deze medewerking der Leidse overheid aan de dwingend voorgeschreven ge zondmaking van onze veestapel, te gemoet gezien. deze tijd moed voor nodig is een dergelijke tentoonstelling te houden, maar dank zij veler medewerking had de Leidse afdeling het toch aan gedurfd. Spr. dankte het Leidse ge meentebestuur, de vele schenkers van prijzen en niet op de laatste plaats de talrijke inzenders, die deze tentoonsteling tot een succes maken. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot herinnerde aan de Jubel flora van 1948, waaraan de Leidse bevolking zulke goede herinneringen bewaard heeft, dat mén met vreugde het bericht over deze Sleutelflora heeft vernomen. Spr. bracht bijzon dere hulde aan de Leidse afdeling, die met zoveel zorg de grote Stads gehoorzaal weer in een bloementuin veranderd heeft. De burgemeester wilde niet uitweiden over hetgeen op deze tentoonstelling te zien is, om dat men bij bloemen stil wordt, dus niet spreekt. Daarom tot besluit slechts de bekende versregels van Guido Gezelle: „Mij spreekt de blom- me een tale". Hierna werden de genodigden ver zocht de tentoonstelling te bezichti gen. De „Sleutelflora 1952" zal ook 's avonds geopend zijn, tot en met a.s. Zondagavond. Zondagmorgen is de tentoonstelling echter niet te be- i zichtigen. Leidse Missie-bisschop nam afscheid Uitgeleide gedaan door zijn vier broers en een zwager, is mgr. Jac. Buis, Apostolisch Vicaris van Jessel- ton (N. Borneo) gistermiddag met het m.s. „Oranje" van de Mij. „Ne-, derland" uit Amsterdam weer naar zijn missiegebied vertrokken. Na mens de Plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg, die op 8 Juni 1.1. de huldigingsavond or- ganseerde, was de heer F. C. de Hos- son bij dit afscheid tegenwoordig. Om half één begaf mgr. zich aan boord, waar hij, behalve zijn secre taris, father Klein, ook mgr. J. Vos uit Amsterdam, Apostolisch Vicaris van Kuching, aantrof. De beide mon seigneurs reizen gezamenlijk eerst naar Djakarta, waar zij een bezoek zullen brengen aan de Pauselijke In ternuntius, vervolgens naar Pontia- nak, om een vergadering van Bis schoppen bij te wonen, en tenslotte naar Singapore, van waaruit ieder zijn eigen weg zal gaan. Om vier uur vertrok de boot van de Woensdagavond nog een grote ravage Woensdagavond, tien uur. De Stadsgehoorzaal is één grote chaos en de nieuwsgierige bezoeker, éic heel on-officiëel stilletjes even komt binnenwippen, kan met z'n leken- verstand niet begrijpen, dat hieruit binnen twaalf uur een complete bloe mententoonstelling groeien kan. Tien tallen mannen lopen heen en weer, snel maar niet gejaagd, alsof zij er zeker van zijn, dat alles op tijd klaar komt, hetgeen volgens tentoonstel- li ngsbegrippen wil zeggen: op de laatste minuut! Men struikelt er bijna over kis ten, bakken en potten met bloemen, heesters, planten en varens. Hier wordt turfmolm gestrooid, daar wor den graszoden gelegd, elders is een jongen bezig tuintegels te versjou wen en aan de andere kant knipt een feilloze tuinschaar de coiffure van een vreemdsoortige heester. Het is overal nog even smerig. In de gangen glijdt men uit over ver trapte bloemen, de vloeren zien er uit alsof een propere werkster min stens een week nodig zal hebben en van enig nuttig systeem in de werk zaamheden is nauwelijks iets te be merken; in de ene hoek wekt een in zending de indruk practisch klaar te zijn, aan de andere kant ziet men al leen nog maar turfmolm. Op hun Midden in de zaal staan de dahlia's in bonte pracht te pronken. knieën kruipen de tuinlieden er door heen, wroetend en plantend. Onder hun werkzame handen groeit lang zaam maar zeker de- tentoonstelling. Iedere twijfel over het tijdig ge reedkomen wordt weggenomen wan neer de late bezoeker de heer Joh. Jonker tegen het lijf loopt, de voor zitter van de jubilerende afdeling, die in deze drukte z'n hoofd niet ver liest en overal tegelijk is om aanwij zingen te geven, hetgeen hij in zijn kwaliteit als voorzitter van het ten- toonstellingsbestuur wel moet doen. „Ik maak me helemaal niet onge rust", vertelt hij ons. „De Leidse af deling heeft reeds vaak een ten toonstelling gehouden en altijd zijn we op tijd klaar gekomen. Let op mijn woorden: Donderdagmorgen om elf uur mankeert er niets meer aan". „Pasterop", klinkt het achter ons. Een grote mand met dahlia's wordt over het pad geschoven en wonderlijk zoals die eeltige tuin- handen met tederheid een bouquet kunnen schikken binnen tien mi nuten is er weer een lege plek ge vuld. De hele nacht zal hier doorgewerkt worden en morgenochtend om elf I uur, wanneer de eerste bezoekers binnen komen, zal niemand weten hoe groot Woensdagavond nog de ravage was! Aan de Katholieken van Leiden. Wanneer deze regels onder Uw aandacht komen, zal ik alreeds op de Noordzee zijn, op weg naar mijn Missie, waar het werk wacht: de verdere opbouw van dit zo zwaar getroffen missie gebied, waar desondanks „de velden wit van de oogst staan" en dat een rijke zielenoogst belooft. De herinnering aan de tijd, die ik in Uw en mijn stad heb doorgebracht, zal een zeer prettige zijn: overtalrijk waren de bewijzen van sympathie welke ik mocht ondervinden sinds de dag, dat ik j.l. April voet op vaderlandse bodem zette. Maar behalve een mooie en prettige, is de herinnering aan U ook een dankbare. Nederland neemt als missionerend land een eerste plaats in. En dat het deze plaats ten volle verdient, is mij in de maanden, die ik onder U mocht doorbrengen, over vloedig gebleken. Met hoeveel gulheid is er geofferd voor de Missie van Noord-Borneo, een vrijgevigheid geïnspireerd door ware Missieliefde. Met speciale erkentelijkheid mag ik gewagen van het vele dat de bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat en omgeving voor mij en mijn Missie hebben gedaan. Hartelijk dank ik U allen voor Uw sympathieke belangstelling, die ik zo dikwijls heb mogen ondervinden en waarin ik steeds weer Uw eerbied voor de Kerk en haar bedienaren zag weer spiegeld. Dank ook aan de vele gevers, bekende en onbekende. God zegene U en Uw gezinnen overvloedig. Ik zal niet nalaten U steeds in mijn gebeden te gedenken. Bidt gij voor mij en voor de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde. t J- BUIS, Apost. Vic. van Jesse!ton. Javakade, nagewuifd door vele fami lieleden en kennissen van de passa giers. De broers van mgr. Buis wa ren inmiddels al naar de Hembrug vertrokken, om mgr. daar een laatste afscheid toe te zwaaien. Hoewel mgr. Buis aan boord nog enige werkzaamheden te verrichten heeft in verband met de a.s. verga dering van Bisschoppen, mag deze bootreis toch als een vacantie be schouwd worden, iets wat mgr. zeer hard nodig heeft na de buitengewoon drukke maanden, die hij na zijn aankomst in Nederland op 20 April 1.1. heeft doorgemaakt. Begrijpelijk, dat er zeer veel zaken geregeld moes ten worden alvorens mgr. kon ver trekken. Bovendien heeft hij vele afscheids bezoeken moeten afleggen bij fami lieleden, kennissen en mensen, die hem in de afgelopen maanden tot grote steun geweest zijn. Zonder an deren ook maar iets tekort te doen, mag hier de naam genoemd worden van de heer De Hosson, die zich we kenlang heeft ingespannen om mgr. te voorzien van alles was zijn bis schoppelijk ambt hem voorschrijft te bezitten. Bij zeer velen heeft de heer De Hosson moeten aankloppen; vaak vond hij een gewillig oor en een ge opende beurs. De laatste woorden, die mgr. Buis tot ons richtte, voordat hij de loop plank naar de boot betrad, waren vol dankbaarheid voor het zeer vele, dat katholiek Leiden voor hem heeft ge daan. Zóveel, dat hij geen kans ge zien heeft iedereen persoonlijk of schriftelijk te bedanken Daarom stelde mgr. ons nevenstaand schrij ven ter hand, waaraan wij gaarne plaatsruimte willen verlenen. Nog even een praatje bij de in gang van de douane-loods. Van links naar rechts: de heer F. C. de Hosson, de heer J. Buis, mgr. J. Buis, de heer J. Prins, de heer F. Buis, de heer A. Buis en de heer H. Buis. (Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6