Elim DUINSTREEK RIJNSTREEK Bescherming Burgerbevolking omgeving Slachthuis en Lichtfabrieken Telefoon 22444 Ontvanger P. M. Sontrop gaat de Belastingdienst verlaten DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 'JE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 6 SEPTEMBER OEFENMIDDAG: Samenwerkende organisaties bereiden zich voor om paraat te zijn in tijd van nood De ondervinding uit de laatste ooïlog heeft geleerd, dat de burgerbevol king meer dan ooit betrokken is bij de moderne oorlogvoering en niet ten onrechte werden kort voor de oorlog van 1.040 maatregelen genomen tot bescherming der burgerbevolking bij e. v. bombardementen uit de lucht. Zonder te willen zeggen, dat er een nieuwe oorlog voor de deur staat, is het toch wel hoogst gewenst te zorgen, dat men op alle mogelijke gebeurte nissen voorbereid is. Ieder mens neemt in zijn leven voorzorgsmaatregelen. Kij sluit levensverzekeringen, wapent zich door een inbraakverzekering tegen mogelijke inbraak. Kortom men neemt op alle gebied voorzorgsmaat regelen tegen mogelijke rampen. Waarom zou men dan geen maat regelen nemen tot bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van luchtaanvallen bij oorlogsgevaar? Zoals wij onlangs reeds hebben medegedeeld, kreeg Leiden bereids zijn Raad voor de Bescherming Be volking, A-kring Leiden genaamd, waarin vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking zitting hebben. Dit is gedaan om de gehele bevol king ervan te doordringen, dat me dewerking van deze zijde ten zeerste nodig is om de vereiste samenwerking der bij de strijd tegen de luchtaan vallen betrokken instanties te ver krijgen. Deze instanties zijn in de eerste plaats de brandweer, G.G.D, (in samenwerking irfet het Roode Kruis), E.H.B.O. en Politie, maar daarnaast heeft men de hulp van alle burgers nodig om de e.v. gevolgen van" luchtaanvallen zo krachtig mo gelijk te bestrijden. Evenals bij een gewone brand is in dergelijke geval len burenhulp van dikwijls onschat bare waarde. Wat evenwel voor een gdfede hulpverlening onmisbaar is. is dat de verschillende diensten weten welke taak er wan hen ge vraagd wordt. En daarvoor is weer oefening nodig, veel oefe ning zelfs, zodat de eerste grote oefening reeds op stapel is gezet. Deze zal worden gehouden op Zaterdagmiddag 6 September a.s. op het terrein en de omgeving van het Openbaar Slachthuis en de Sted. Lichtfabrieken. Over deze oefening heeft in een Woensdagmiddag gehouden bijeen komst ten burele van de commandant der brandweer, de heer S. W. Hage- doorn, die tevens leider van de B. B. is een bespreking plaats gehad, waar in de campagne voor deze oefening nade-' is uiteengezet De heer Hagedoorn juichte het ten zeerste toe, dat op zijn verzoek het Roode Kruis erin heeft toege stemd een aankoppeling te bewerk stelligen aan de grote oefening, wel ke zij ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan der Roode Kruis-colonne had geprojecteerd, in het kader der B.B., voorzover de onderscheiden diensten op het ogenblik in opbouw zijn. Aan deze oefening zullen deelne men de Roode Kruis-Mobiele Ge neeskundige groep, de EHBO Lei denOegstgeest, politie met reserve- politie, de brandweer met pim. 7 eenheden, welke zijn geput uit de brandweren van Leiden en Oegst geest. De heer Hagedoorn legde er voor al de nadruk op, dat men ervan doordrongen dient te zijn, dat voor het welslagen van de B.B. ieders medewerking nodig is. Met vereen de kracht is het mogelijk snel op te bouwen en in de toekomst zal in be narde tijden de zelfbescherming van veel nut kunnen zijn. Zij moet een steunpilaar zijn, welke gebaseerd is op een gezonde organisatie, die het vertrouwen van de bevolking heeft. Wanneer de BB-raad daarvoor een beroep doet op medewerking der be- aan het Gewestelijk Commando R. K.K. verzocht de afvoer en eerste geneeskundige \erzorging der talrij ke slachtoffers door het R.K.K. te doen organiseren, waarbij de Roode Kruis Commandant rampenleniging de beschikking krijgt over de colon nes van het district Leiden en Omge ving. 1. Door verkenning is te 15.00 uur komen vast te staan: a. dat het getroffen gebied wordt begrensd: W.: Slachthuisplein, Pas teurstraat. N.: Noordgrens Slachthuis- terrein Oostwaarts verlengd tot Ver bindingsspoorweg. O.: Verbindings spoorweg naar Gasfaibriek. Z.: Mare- singel. b. dat de Oostelijke toegangswegen tot het rampterrein door granaat trechters, ontwortelde bomen en puin versperd zijn. c. dat de Slachthuisbrug door een voltreffer vernield is. 2. Als Commandant rampenleniging is aangewezen de Districtscomman dant R.K.K. Leiden. Te zijner be schikking zijn gesteld de colonnes R.K.K. uit zijn district, alsmede enige uit de omgeving, tevens de reeds aanwezige of nog te ontbieden EHBO ploegen in het rampgebied. 3. Aangekomen zijn: a. Op het terrein van de ramp: Politie, Brandweer, EHBO-groepen. Deze instanties zijn reeds begonnen resp. beginnen hun hulpverlening. b. Op het parkeerterrein Schutters veld: Colonne R.K.K. Leiden, waarbij C. Rampenleniging. De te hulp geroepen colonnes R.K.K. 4. C. Rampenleniging ontvangt be richt, dat wegens overbezetting voor lopig geen vrije bedden in Acade misch Ziekenhuis noch in één der andere ziekenhuizen ter beschikking zijn. Van het Gemeentebestuur krijgt hij de beschikking over ruimte in de gemeenteschool aan het Schutters veld ter inrichting van een Nood hospitaal. 16.00 uur (na onderstelde 2e luchtaanval) is: 1. De hulpverlening in volle gang. In het voorterrein is een verzamel plaats gewonden en inlaadplaats in gericht in de Chr. School aan de Pas teurstraat. Het Noodhospitaal wordt ingericht in de Gem. School aan het Schutters veld, alwaar ook de C. Rampenleni ging zijn commandopost gevestigd heeft. 2. Door hernieuwde verkenning is komen vast te staan: a. dat de Trek- vaartbrug en de spoorbrug over de Maresingel vernield zijn; b. dat het terrein der Stedelijke Lichtfabrieken getroffen is en daar een aantal slacht offers door de Fabrieks-EHBO eerste hulp verleend wordt. 3. C. Rampenleniging heeft op dracht gekregen ook deze slacht offers voorlopig in zijn noodzieken huis te doen opnemen. Op deze oefening is voorts de hulpverlening der Brandweer en der Politie geheel afgesteld. Door meer dan 100 padvinders, gerecruteerd uit de N.P.V. en de V.K.J.B'. zijn slacht offers en ordonnancen gerecruteerd om bij de oefening behulpzaam te zijn, de E.H.B.O.-dienst zal met minstens 100 man aan deze oefening deelnemen. Er zullen portofoons en radiouitzend- en ontvanginstallaties worden aangebracht, ondersteund bij e.v. uitvallen door ordonnance- diensten en het Roode Kruis in Den Haag stelt materiaalwagens ter be schikking. Tenslotte: de oefening is erop in gesteld het publiek zoveel mogelijk te laten zien hoe de diensten wer ken, mits men zich volledig houdt aan de aanwijzingen van de politie. Daags voor de oefening hopen wij hieromtrent nog nkdere aanwijzin gen te geven. LAGE PRIJZEN GEEN FOOIEN (Advertentie) Leiden verliest actief ambtenaar Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd gaa tde heer P. M. Sontrop, ontvanger van s Rijks belastingen te Leiden, op 1 Septem ber a.s. de belastingdienst verlaten. Op 1 April 1906 begon hij zijn loopbaan als particulier klerk op het kantoor te IJsselstein; .in gelijke rang ging hij op 1 April 1909 naar het kantoor Leerdam. Als rijksklerk 3e klasse was hij achtereenvolgens werkzaam te Hulst, Amsterdam In voerrechten en Accijnzen en Amster dam Directe Belastingen 8e kantoor. Op 1 Juli 1917 kwam de heer Son trop naar Leiden, waar hij als rijks klerk 2e klasse benoemd werd aan de inspectie Leiden le afdeling. Per volking, wordt vertrouwd, dat zij de-1 l Januari 1921 volgde zijn benoe- ze volledig zal verlenen, opdat de j ming tot adjunct-commies en werd hij BB vroegtijdig paraat zal zijn, om-belast met de functie var» chef de het tijdstip, dat zulks nodig is bureau. Per 1 Mei 1929 werd hij be handelend te kunnen optreden. DE OEFENING UITEENGEZET. Dr. H.® P. Veldhuizen jr., een der leiders van het Roode Kruis, heeft daarna het schema van de oefe ning nader uiteengezet. Verondersteld wordt, dat op 6 Sept. a.s. tijdens een luchtaanval van 14.00 14.30 uur het Noordelijk stadsge deelte der gemeente Leiden door tal rijke brisant- en brandbommen ge troffen is. De grootste verwoestingen zijn aangericht op het terrein van het Openbaar Slachthuis alsmede op het Oostelijk daarvan gelegen terrein van de Gasfabriek, Noordelijk van de Maresingel. Behalve de aangerichte ravage zijn er talryke slachtoffers te betreuren onder het voor een toevallige be- dryfsrevisie in grote getale aanwe zige personeel van het Slachthuis als ook enige slachtoffers onder het per soneel werkzaam op het Gasfabriek- terrein. De reddingswerkzaamheden wor den nog bemoeilijkt door de onver wachte terugkeer van één der vijan delijke vliegtuigen, dat bommen af werpt en voltreffers veroorzaakt op de Trekvaartbrug en op het ten Zui den van de Maresingel gelegen ter rein der Stedelijke Lichtfabrieken. Bij het eerste bombardement is reeds de Slachthuisbrug vernield, zodat de afvoer van de slachtoffers van het Noordelijk Gasfabriekter nes van het district Leiden en Om geving. Genomen maatregelen. De Leidse gemeentelijke hulpver leningsorganisaties alsmedu Brand weer en Politie zijn spoedig na 14.30 uur ter plaatse. Politie zet het rampgebied af; de Brandweer begint de blussingswerk- zaamheden; opruim-, reddings- en E.H.B.O.-ploegen begeven zich naar liet Slachthuisterrein. De burgemeester van Leiden heeft vorderd tot commies en 1 Juli 1936 tot ontvanger, waarbij hij steeds aan dezelfde inspectie verbonden bleef. Van de ruim 35 jaar dat hij te Lei den werkzaam was, heeft hij ruim 23 jaar de taak van aanslagregelend ambtenaar voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting en de Heffingen Ineens vervuld. Mede door zijn ruime ervaring en door eigen studie, noodzakelijk om zijn tegenwoordige functie te berei ken, was de heer Sontrop de aange wezen persoon om anderen te stimu leren om door studie en volharding te trachten een hogere rang bij de be lastingdienst te bereiken. Ongeveer 25 jaar lang heeft hij zeer velen op- Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria Louise d. v. W. Schuitemaker en A. C. Lauten- •bach. Cornelis Gerrit z. van N. den Hertog en M. Weeda. Petrus Johan nes Cornelis Jeroen z. van J. P. Mul der en M. A. Slats. Bartl olomeus z. van B. Veldthuijzen en J. Wassink. Cornelia d. van P. Gorissen en S. Holstege. Adriana Annetta d. van C. J. L. Coster en C. A. Reichwein. Emerentiana Cornelia Maria d. van V. Peters en E. M. J. Verberg. Overleden: W. var Veen huisvr. v. Middelkoop 68 j. W. van der Marei z. 1 jaar. L. Knijnenburg wedd. 81 j. Gehuwd: L. A. Steenpoorte en G. E. M. Alsem. M. J. Oomen en C. La- gas. J. Beij en II. C. de Jong. J. Kool- moe§ en J. Moenen. W. K. Dijkema en E Coord es. W. A. M. Mulder en J. J. Moraal. J. W. de Rijk en M. J. A. van Ovost. A. Valk en A. C. van Stigt. C. Bekkering en M. M. van RÜn. A. J. C. Slothouwer en E. S. La baar. H. van Brakel en C. M. W. Roest. A. van Polanen en J. Lek. P. Hagenaar en E. Sloos. H. D. van Beek en W. N. de Ru. geleid voor de vakexamens van ad junct-commies t.m. ontvanger. Heel veel werkzaamheden heeft de heer Sontrop ook in tal van functies in het bestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenvercniging verricht. Zo is hij secretaris, tevens lid van het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur van de A.R.K.A. en vice-voorzitter van de groep Belastingambtenaren. Vanaf de instelling in 1922 is hij lid van de Bijzondere Commissie van Ge organiseerd Overleg voor het dienst vak Directe Eelastingen enz. en Re gistratie enz. Bovendien is hij secre taris van de R.K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel. Het blijkt duidelijk, dat hier een ambtenaar afscheid gaat nemen, die door grote ijver en werklust zijn te genwoordige functie bereikt heeft en die een groot deel van zijn vrije tijd afstond voor de behartiging van de belangen van vele ambtenaren en arbeidscontractanten bij de belasting dienst. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau op 30 April 1950. Het afscheid vindt plaats op Zater dag 30 Augustus a.s. in de boven zaal van „De Harmonie", Breestraat 16, te half tv/aalf. SPORTUITWISSELING LEIDEN—GENT Voor de sportuitwisseling met Gent welke het a.s. weekeind in Gent zal worden gehouden, zijn de Leidse ploegen als volgt samengesteld: Athletiek: A. Giskc, J. Mooykind, J. v. Rooyen, H. Redel, C. v. Vene- tiën, L. v. d. Berg, R. Singeling, W. Bonte, H. Rietbergen. Zwemmen: Hr. T. Plezier, Hr. Fr. Thijssen, Hr. H. de Tombe, Mej. C. v. Iterson, Mej. L. Binsbergen, Mej. W. v. Staveren. Biljarten: A. L. v. Iterson, H. C. Rietbergen, F. G. Poptie, P.' Zegers, L. Segaar, Verkade, S. Kukler, R. Witkamp. Korfbal: de dames E. Sormanie, A. Meurs, R. Hendriks, E. v. Weerlee, A. Bavelaar, K. Broeder, E. Koree De Man en de heren: J. v. d. Kaay, H. Bouter, W. de Wagenaar, J. de la Rie, W. Zwaak, D. Vijilbrief. Schermen: D. Verzijden, L. Erades, B. Haneveld, A. la Riviere, A. van Vliet. Voetbal Gem.-personeel: A. Bree, J. de Leeuw, G. de Daas, H. de Man, F. Klein, C. Sohreuder, W. v. Weizen, J. de Groot, G. Beekman, F. Lasander, P. Braggaar, G. van Schie, P. Klinkhamer, J. Arnoldus, A. Stik- kelorum. Bridge: paar S. v. EgmondKoeh, paar J. v. Egmondv. d. Star, paar M. KuytMeester, paar echtp. Van Wingen. Donderdag 28 Augustus. Onze afwezigheid van gisteren moet u ons maar niet kwalijk nemen; er was trouwens weinig Hutspot- nieuws,, zodat onze trduvve lezers en lezeressen niets gemist hebben. Van daag echter wiiten wij er weer zijn, omdat u beslist moet weten, welke plannen de speeltuinvereniging „Ons Eiland" heeft. A.s. Zaterdagavond wordt er namelijk een tuinfeest ge organiseerd, waarop weer vele attrac ties aanwezig zullen zijn, zoals rad van avontuur, schiettenten, oliebol- lenkraam, enz. De baten worden be stemd voor de bouw van het eigen clublokaal. Toch hadden we gisteren eigenlijk niet weg mogen gaan, v/ant nu kun nen we vandaag pas vertellen, da. L-eidens oudste mannenkoor „Kunst na Arbeid'' Dinsdag het jaarlijks uit stapje heeft gemaakt, deze keer over Arnhem naar 's-Heerenberg. Niet al leen door 't mooie weer, maar even zeer door het organisatie-talent van voorzitter Jac. Ginjaar verliep de reis uitstekend. De nieuwe leden en donateurs moeten van dit mannen- OEGSTGEEST Dr. Dijsselbloem gaat naar de Ver. Staten Dr. W. J. J. Dijsselbloem vertrekt Zaterdag a.s. per s.s. Westerdam naar de Verenigde Staten, waar hij zal deelnemen aan een cursus van drie maanden aan de Harvard Uni versity te Boston. Deze cursus is georganiseerd voor functionnarissen uit de vakbeweging. Allerlei problemen, die verband hou den met het vakverenigingsleven en de bedrijven zullen worden behan deld. Dr. Dijsselbloem is de enige Ne derlandse vertegenwoordiger. Aan de 'cursus wordt deelgenomen door 8 Europeanen, 2 Aziaten en een aan tal Amerikanen. Na afloop van de cursus wordt een trip van een maand door de V.S. gemaakt om hetgeen besproken is aan de Amerikaanse practijk te toetsen. De cursus begint op 10 Sept. Dr. Dijsselbloem zal de reis meegere kend ongeveer 4 maanden weg blijven. VOORSCHOTEN Orgel van de Ned. Herv. kerk ge restaureerdHet orgel van de Ned. Herv. kerk, daterende uit het begin van de 18e eeuw, verkeerde reeds lange tijd in een toestand, die gron dige restauratie noodzakelijk maakte. In 1947 heeft dr. Oussoren van de Orgelcommissie van de N.H. kerk een rapport over de toestand van het or gel uitgebracht. 25 October 1949 werd na inschrijving aan de fam. Van Leeuwen uit Leiderdorp opdracht gegeven om tot restauratie over te gaan. Wegens drukke werkzaam heden kon deze fa. pas begin 1952 met de werkzaamheden beginnen. Deze week is de restauratie een feit geworden. Vrijdagavond zal de heer Hermans uit Leiden, wanneer het orgel weer in gebruik wordt geno men, het orgel bespelen. Geb. Margaretha Apolonia, d. v. R. Smit en A. Minderhoud; Paulus, z. v. J. Hakker en J. M. J. Neuteboom; Marianne, d. v. A. L. Bollébakker en H. .Smeets; Leonardus Bruno, z. v. L. Janssen en M. J. de Langen; Ro bert Jacobus, z. v. J. F. Th. Luns en M. E. Dunn. Ondertr.: Hendrik Bioot, 27 j., te Leiden, en Johanne Bregman, 25 j.; Johannes J. H. den Hollanders, 25 j., en Willemina Hauer, wed van H. C. Meegdes, 29 j., te Zwanenburg; Ma- BOSKOOP Oom uit Amerika tracteerde op ijs De kinderen, die in de omgeving van de Puttekade wonen, in de z.g. „Rode Hoek", hadden gisteren on verwachts een prettige middag. Wat was n.l. het geval? De heer Jacob Brouwer, dde het levenslicht aanschouwde in #een huis aan de Puttekade en 20 jaar zonder onder breking in Amerika woont, kreeg on langs bezoek van de heer M. Ravens- berg uit Boskoop, die voor zakenreis in Amerika verbleef. Vanzelfspre kend werden nog eens „oude koeien uit de sloot" gehaald, waarbij bleek, dat de heer Brouwer zijn geboorte grond nog niet was vergeten. Ook de jeugd niet en zo gebeurde het, daL de heer Ravensberg op verzoek van de oud-Puttekader Woensdagmiddag aan alle kinderen tot een bepaalde leeftijd en wonende in „De Rode Hoek" een ijsje liet uitdelen. In op- ZWAMMERDAM BUS WET VRACHTWAGEN IN BOTSING. Een bus van de Citosa kwam bij de smalle uitrit naar de rijksweg in botsing met een vrachtwagen van de fa S. De chauffeur van de vrachtwa gen, die het ongeluk zag aankomen, wist zijn auto tijdig tot' stilstand te brengen. De botsing was echter on vermijdelijk, maar werd hierdoor minder hevig. De bus liep lichte schade op. HAZERSWOUDE (H. R.) DOLLE STIER VIEL MAN AAN. De stier van de veehouder J. de Wit wist, toen hij vervoerd moest worden, er tussenuit te trekken. Een arbeider poogde het dier in be- - - dwang te houden, maar dol van tocht ging het naar het terrein van woede viel de stier hem aan. Won de heer Oskam, waar een ijscomander boven wonder deden zich geen gereed stond, om deze onverwachte persoonlijke ongelukken voor. De versnapering, die ditmaal extra groot stier moest echter worden doodge- was, uit te delen. schoten. rinus W. Zonneveld, 23 j., en Cor nelia G. H. Konings, 18 j. Geh.: Johannes A. Zoetemelk en Josina J. Bregman; Jan van Omme- ring, te Terneuzen, en Adriana J. Bregman. NOORD WIJKERHOUT ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM In de St. Bavo-stichting te Noord- wijkerhout vierde gisteren broeder Jason (J. van Rooij uit Waalwijk) zijn zilveren klooster jubileum. De jubilaris is het hoofd van 't St. Bea- trixpaviljoen. Dinsdagmiddag om 1 uur werd hij op feestelijke wijze bij de hoofd-in- gang van de Stichting ingehaald door zijn mede-broeders, de verkenners en gymnasten van de verpleegden. Om 3 uur n.m*. begon reeds het feest voor de patiënen, nl. een toneelvoorstel ling in de feestzaal door de toneel vereniging „J.A.J.A." Woensdagmorgen om 8.30 u. droeg rector V. d. Gendt met assistentie van pater M. van Straten en kape laan Vroklage een plechtige H. Mis op uit dankbaarheid in de prachtig versierde kapel. Na de H. Mis volgde een druk bezochte receptie. 's-Avonds brachten de muziekverenigingen van het dorp een serenade. Ook vlak Voor het St. Beatrixpaviljoen gaf de vereniging „St. Jeanne d'Arc" enige nummers ten beste tot vreugde van de patiënten. WASSENAAR R.K. Montessori lageronderwijs. Aan de St. Jan Baptistschool te Was senaar is met ingang van 1 Septem ber a.s. naast de afdeling montessori kleuteronderwijs een afdeling inter parochieel montessori lageronderwijs verbonden. Ongeluk door open portier. Mevr. De L. uit Wassenaar, die in een auto zat, welke in de Johan de Wittstraat geparkeerd stond, deed het linkerportier van de auto open juist op het ogenblik, dat de 47-jarige monteur N. uit Wassenaar wilde pas seren. N. reed tegen het portier en viel op de grond. Hij klaagde over pijn in de rug en zijn fiets werd ber schadigd. Mevr. De L. kreeg eeft proces-verbaal. Op matje uitgegleden. In haar woning in de Bothastraat gleed de 56-jarige mevr. Van T. uit op een matje, dat op een gladde parketvloer' lag. Zij brak haar rechterpols en moest naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. ZOETERMEER K.A.B. winterprogramma Het bestuur van de K.A.B. heeft het win- terprogramma opgesteld. Het ziet er als volgt uit. 24 October: Een eeuw onder de Kromstaf 100 jaar Kerk provincie; 21 November: Van knecht schap tot P.B.O. 100 jaar sociale vooruitgang; 19 December; Schaep- rr.an's erfdeel 100 jaar politieke strijd; 23 Januari: Het veel omstre den recht 100 jaar Katholiek on derwijs; 20 Februari: Het sluitstuk in de balans 100 jaar cultureel ver lies en winst. Laatste Berichten STOPZETTING BACONEXPORT. Vanmorgen hééft de stichting voor de Landbouw aan de minister van Landbouw een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Heden ontvingen wij de medede ling, dat met ingang van Maandag a.s., ingevolge een door u genomen beslissing, de afname van varkens voor de bacon-export zal worden stop gezet. De Stichting voor de Land bouw, het ten zeerste betreurend, dat deze beslissing zonder vooraf- gand overleg is genomen, verzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen, daar hier door het vertrouwen in de ten deze zake gevoerde politiek wordt onder mijnd". koor beslist een goede indruk ge kregen hebben. Volgend jaar zal „Kunst na Arbeid" 60 jaar bestaan, in verband waarmede er reeds grote plannen gesmeed worden. Alle leden van de zangkoor van de St. Leonardus-parochie aan de Haag- weg worden dringend verzocht he denavond om acht uur aanwezig' te zijn bij de kennismaking met de nieuwe voorzitter, pastoor W. Schmitz Het zomerseizoen loopt helaas, helaas.ten einde en de vereni gingen gaan zich weer instellen op het winterseizoen. De R.K. Bridgeclub „O.O." heeft gisteravond het seizoen reeds geopend met een jaarvergade ring, waarop het bestuur werd aange vuld en een reglement vastgesteld. Er wordt besloten a.s. Woensdag 3 Sept. een propaganda-drive te houden om alle R.K. bridgers van Leiden en om geving in de gelegenheid te stellen kennis te maken met „O.O." Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de nieuwe secretaris, de heer P. J. Cup pen, De Sitterlaan 74, Leiden, tel. 30830. We moeten ook nog iets vertellen over het zilveren jubileum, dat de heer A. van Zijp, Mauritsstraat 41, gisteren gevierd heeft in dienst van de fa. J. Raaphorst, Prsteurstraat 26. In 1927 kwam de heer Van Zijp als leerling-bakker in het bedrijf. Ver gezeld van zijn ouders werd de jubi laris feestelijk binnengeleid en toe gesproken door zijn huidige patroon, de heer W. Raaphorst, die hem dankte voor zijn ijver en plichtsbe trachting, die hem tot een voorbeeld voor de jongeren maken. Natuurlijk werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud niet vergeten. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer J. Raaphorst, oud-patroon, en de heer Van der Oort, namens de Ned. Bak kerspatroonsbond, die er op wees, dat de heer Van Zijp een goed begrip heeft voor het bakkersbedrijf door nooit te laat te komen. Spr. wees ook op de toestanden van vroeger die sterk verschillen van de huidige, en besloot met de aanbieding van het certificaat voor 25 jaar trouwe dienst. Een der colega's bood met een gezellig speechje een vulpen aan en vele genodigden, waaronder enige oud-collega's, kwamen hun gelukwen sen aanbieden. In zijn dankwoord sprak de jubilaris de wens uit nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf te mogen geven. Weer een vreugdevol bericht, dat I talrijke- Leidse wielrijders goed zal doen. Het Noordeinde zal voorzien worden van een nieuwe slijtlaag (3 c.m. asphalt;. Het werk v/ordt uitge voerd door de N.V. Aann. bedrijf Ned. Basalt Mij., Zaandam. Heden- morgen is er reeds aan begonnen, i Eerst moeten de trottoirs opgehaald worden, daarna kan het asphaltdek aangebracht worden, hetgeen in één dag moet geschieden. Vervolgens zal het Noordeinde 24 uur worden afge sloten. Tenslotte nog drie zilveren jubilea in één klap. Bij de Conservenfabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg herdachten vandaag de heren W. H. C. Brugman, vertegenwoordiger, G. Verschoor, dekselstamper 'en C. Was sink, magazijnmeester, dat zij 25 jaar geleden hun dienstbetrekking aan vaardden. De jubilarissen werden netjes van huis gehaald en toege sproken door de directeur, de heer L. E. Nieuw enhuizen-Segaar, die de •heren enveloppen met inhoud aan bood, terwijl de dames bloemen ont vingen. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer C. Lau, procuratiehou der. Bovendien werd het v/oord ge voerd door de heer M. Heyn, bedrijfs leider door de heer J. Vermeulen namens het Jubileumfonds. Namens 'de jubilarissen dankte tenslotte de heer Brugman voor de vriendelijke woorden. STADSKOK. CURSUS IN BLOEMSCHIKKEN VOOR AMATEURS. De Leidse Dahlia-vereniging „Jo han Mater" heeft 35 belangstellen den gevonden, grotendeels uit de volkstuinverenigingen, die zóveel be langstelling hadden voor het schik ken van bloemen, dat zij bereid wa ren een cursus te volgen. De theore tische lessen worden gegeven door de heer C. Gerritsen, assistent van de Rijkstuintouw Voorlichtingsdienst, die ook toezicht houdt op de prac- tische lessen, waarvan er gisteravond een gegeven werd. De cursisten hadden bloemen mee gebracht naar hun leslokaal (club huis van de speeltuinvereniging Oos- terkwartier) en maakten daar rui kertjes en tafelstukjes van. De resultaten waren reeds heel verdien stelijk en wezen er op, dat de cur sisten met belangstelling en aan dacht de lessen gevolgd hebben. De bedoeling van deze cursus is de mensen „tentoonstellingsrijp te maken, omdat er op 13 en 14 Sept. a.s. een keuring van dahlia's en fruit gehouden wordt, die door „Johan Mater" en door de Amateur-fruit teeltclub „Prof. ir. Sprenger" wordt georganiseerd. Bovendien denken de organisatoren reeds aan de grote in ternationale volkstuin-tentoonstelling, die volgend jaar in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden wordt. Ook daarvoor zullen de inzenders enig inzicht moeten hebben hoe bloemen geschikt dienen te worden om op een tentoonstelling een goed figuur te slaan.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2