S)e CöidóeSoii^cmt Ooggetuigezag moord op Drummonds Naar het einde van het olieconflict Moeilijkheden in Egypte verwacht Amerika's houding tegenover Sovjet-Unie Pater H. de Gruyter benoemd tot directeur van het S.F.R. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12675 LICHT in de Drummond-zaak Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Sensationele mededelingen van een automobilist Identiteit van getuige geheim gehouden De Franse politie heeft gisteren medegedeeld, dat een man zich had gemeld, die verk'aarde, dat hij getuige was geweest van de drievoudige moord op sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, welke zich in het begin van deze maand nabij Peyruis in Frankrijk heeft voorgedaan. Hoofdinspecteur Edmon Sebeille, die de leiding van het onderzoek heeft, zeide, dat de man „sensationele" mededelingen had gedaan. Hij weigerde verdere bijzonderhe den te verstrekken dan dat de man had verklaard, dat zijn auto nabij de plaats van het ongeluk defect was geraakt, even voordat de moord gebeurde, en dat de moordenaar, dwars over de weg, Drummond achtervolgde. Ook laat men niets los over de identiteit van deze getuige, die zo onverwachts is komen opdagen. OP 80 METER AFSTAND. De getuige reed volgens de mede delingen van de politie met een Ame rikaanse auto van Manosque naar Digne en stapte wegens een defect aan de lichtinstallatie uit op onge veer tweehonderd meter afstand van de plaats, waar de auto van sir Jack Drummend v/as geparkeerd. De auto van getuige moet aldus op een af stand van tachtig meter van de tent der familie Drummond gestaan heb ben. Uitgestapt zijnde hoorde getuige doordringende kreten. Het was toen tien minuten over één. Nog door het geschreeuw heen hoorde getuige twee roffels van drie a vier schoten met een tussenpauze van enkele secon den. Daarop zag getuige een man in gebogen houding en met de armen vooruit de weg oversteken en in elkaar zakken. Een andere, slordig geklede man, waarschijnlijk de moordenaar, kwam naar de neergevallen man toe, gaf hem een stoot in de linkerzijde en d: aaide hem om. De getuige kon alles waarnemen dank zij het heldere maanlicht. En- PRAAG MELDT TREINRAMP Twaalf personen zijn Dinsdag avond in Noord-Oost-Moravië om het leven gekomen en 108 gewond door het ontsporen van een snel trein, die op weg was naar Praag, al dus heeft radio-Praag Woensdag ge meld. Het ongeluk was volgens dit radiobericht te wijten aan het feit, dat de machinist van de trein geen acht had geslagen op lichtsignalen en te snel een station passeerde. Arbeidsonrust in Engeland Het verbond van werkgevers in de Britse scheepsbouwindustrie heeft Woensdag leiders van 200.000 van hun we;knemers medegedeeld, dat zij eisen voor 'n „aanzienlijke loonsver hoging" niet zullen inwilligen. Verleden week zijn looneisen van 2.5 millioen vakarbeiders in deze in dustrie verworpen. De werkgevers hebben beloofd opnieuw contact te zullen opnemen met de vakvereni gingen en men hoopt, dat dit tot een compromis zal leiden. Looneisen van 600.000 mijnwerkers en 500.000 spoor wegarbeiders zijn eveneens verwor pen. Andere ontwikkelingen zijn: Londense buschauffeurs hebben besloten het officiële gerechthof voor arbeidszaken om een uitspraak te verzoeke^, nu de staatsraad hun eisen heeft verworpen. Looneisen van werknemers van de B.E.A. en de B.O.A C, (de Britse Europese en de Britse overzeese luchtvaartmaat schappij) zijn verworpen. Een staking van 100.000 arbeiders in de meubelindustrie is voorkomen, doordat de werkgevers hebben toege stemd in een loonsverhoging van één penny per uur. In Birmingham heelt de bond van technici in de automobielindustrie overwerk bij de „Austin Motor Works" verboden uit protest tegen het ontslag van 800 arbeiders. kele minuten nadat hij sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw geschreeuw. Hij zag de vermoede nen. klaarblijkelijk het meisje Eliza beth achtervolgend. De getuige, die haastig het man kement aan zijn auto had kunnen herstellen, maakte rechtsomkeert en reed weg in de richting Brianne. Het signalement, dat de getuige van de vermoedelijke moordenaar heeft gegeven, komt overeen met de be schrijving door de vrachtautobestuur der, die in het licht van zijn koplam pen iemand op de weg zou hebben ge zien op vijftig meter afstand van de boerderij van Dominici, op wiens erf de familie Drummond kampeerde. Dominici heeft eerder verklaard geen geschreeuw doch alleen schoten ge- moordenaar van Drummond verdwij- hoord te hebben. Mossadeq bolwerk tegen communisme De regering van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben, naar Associated Press te Londen verneemt, Perzië „zeer royale voorstellen" ge daan die enerzijds bedoelen een einde te maken aan het geschil over de Perzische olie, anderzijds een eventuele communistische staatsgreep in Per- ?ië onmogelijk te maken. De voorstellen voorzien in een nood-programma voor Amerikaanse hulp en enige con cessie van Britse zijde inzake het conflict dat nu anderhalf jaar oud is. BESPREKINGEN TE TEHERAN Gisteren zijn er in Teheran voort durend besprekingen gehouden tus sen-de Perzische premier en de am bassadeurs van Engeland en de Ver. Staten. De Amerikaanse ambassa deur Henderson, heeft Mossadeq ge zegd, dat zijn land bereid is om enige millioenen dollars aan Perzië te ver schaffen om het land te helpen het hoofd te bieden aan de onmiddellijke economische moeilijkheden. Middle- ton, de Britse ambassadeur, verklaar de zich bereid, om ten spoedigste onderhandelingen te openen over de kwestie van de vergoeding voor de genaaste olie-industrie. Bovendien schijnt Middleton gezegd te hebben, dat Groot-Brittannië bereid zou zijn, een einde te maken aan de blokkade van de uitvoer van de Perzische olie, als onderdeel van de algemene rege lingen die er getroffen zouden moe ten worden. Een dergelijke maatregel zou in zeer korte tijd millioenen dollars in de berooide Perzische schatkist doen vloeien. In Abadan ligt namelijk een grote voorraad olie, die het land niet uit kan, omdat Engeland er beslag op zou laten leggen. Deze gemeenschappelijke Brits-Ame rikaanse actie is het gevolg van in tensieve besprekingen tussen Londen en Washington over de steeds drei gender wordende toestand in Perzië. Tijdens die besprekingen zijn de Britten en Amerikanen tot de con clusie gekomen, dat Mossadeq op het Nieuwe verkiezingen in Japan Het Japanse kabinet heeft vandaag besloten, het parlement onmiddellijk te ontbinden en tegen 1 October nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. De secretaris van de minis terraad Sjigeroe Hori, maakte dit be sluit na een spoedbijeenkomst van het kabinet via de radio bekend. Oppositiebladen hadden reeds enige tijd ontbinding van het parlement en het houden van nieuwe verkie zingen geëist. Over het algemeen voerde de op positie als reden voor haar eisen aan, dat, nu Japan weer onafhankelijk is geworden, het land zo spoedig mo gelijk een nieuwe 'regering moet l hebben. ogenblik de beste man is in Perzië, om het heft in handen te houden, daar hij zich tot het uiterste tegen communistische invloeden in zijn land zal verzetten. In ruil voor die belangrijke Britse concessie en economische hulp uit de Verenigde Staten zou Mossadeq moe ten beloven, zich neer te zullen leg gen bij de uitspraak van een inter nationaal hof van arbitrage, dat zich zal uitspreken over de compensatie voor de Britse oliemaatschappij, wier bezit is onteigend. ROND DE KABINETSCRISIS Prof. Beel heeft gistermiddag zijn ideeën over de oplossing van de vraagstukken rondom de kabinets formatie besproken in een bijeen komst op het departement van Bin nenlandse Zaken mef een aantal de- missionnaire KVP-ministers. De heren Teulings,Rutten en Van den Brink en de demissionnaire staatssecretaris van Onderwijs, mr. Cals alsmede prof. Romme en de heer Koersen, resp. voorzitter en se cretaris van de Tweede-Kamerfrac tie van de KVP, de heer A. C. de Bruyn, die door mr. Donker was aangezocht als minister en prof pa ter Beaufort, die tijdens de forma tiepoging van mr. Donker optrad als bemiddelaar tussen de topfiguren van de Partij van de Arbeid en de KVP kwamen eveneens gistermid dag en gisteravond bijeen. Prof. Beel heeft gistermiddag, voordat de vergadering met de top figuren uit de KVP plaats vond, een kort gesprek gevoerd met dc heer Luns, met wie ir. Staf in contact is geweest voor het ministerschap zon der portefeuille aan het departement van Buitenlandse Zaken. Dr. Drees heeft een langdurig on derhoud gehad met mr L. A. Donker. Naar verluidt hebben deze bespre kingen o.a. omvat de afsplitsing van j „Binnenlandse Zaken" van een nieu we ministerie van „Maatschappelijke Zorg", dat dan door de K.V.P. zou worden bezet. Over het succes, dat deze al of niet zouden hebben opgeleverd, is echter nog niets medegedeeld. Tijdens zwemexperiment verdronken Pardon, ik ZIE dat ik verkeerd ben aangesloten" Daar de negentienjarige Nijmege- naar J. W. v. d. Leeuwen de zwem kunst niet geheel machtig was, be sloten zijn twee vrienden, met wie hij was gaan zwemmen, hem ver trouwd te maken met het water. Hiertoe adviseerden zij de jongen om achter aan hun roeiboot te gaan hangen, terwijl zij voor "de zekerheid nog een touw om zijn middel bon den ook. Deze voorzorgmaatregelen bleken echter ijdel. Plotseling ver dween de jongen in de diepte. Een zijner vrienden sprong hem onmid dellijk na, maar kon geen hulp bie den, daar de drenkeling onder wa ter zeer heftige bewegingen maakte. De tweede vriend, die de moelükhe- den zag, begaf zich ook te water Functionarissen van de V.N. heb-! maar ziJn hulp kwam te laat.-De ne- ben meegedeeld, dat Jacob Malik als gentienjarige jongen was in da diep- hoofd van de Russische delegatie bij te verdwenen en alle pogingen van de V.N. zal worden vervangen door ztfn twee vrienden om hem terug te Malik vervangen door Zorin Valerian Zorin. Malik en Zorin heb ben beiden de rang van onderminis ter van buitenlandse zaken. Men verwacht, dat Zorin op 15 September zijn nieuwe functie zal aanvaarden. De zitting van de Alge mene Vergadering der V.N. begint een maand later, op 14 October. Zorin was van 1945 tot 1947 am bassadeur te Praag. Ook na zijn te rugkeer te Moskou, waar hij het ambt van onderminister van buiten landse zaken bekleedde, bezocht hij nog verscheidene malen Tsjecho- Slowakije. Indertijd is gezegd, dat hij nauw betrokken was bij de commu nistische staatsgreep in dit land in 1948. Politieke kringen te New York zijn van mening, dat de vervanging van Malik door Zorin wellicht samen- Gelukkig was de wagen achter het hangt met het aanstaande congres I hek blijven steken, zodat van der B. j van de Russische communistische ongedeerd bleef. Het paard moest la- vinden, faalden. Het stoffelijk over schot van de jongen is nog niet ge vonden. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN. De landbouwer N. G. P. van der Bosch uit Kethel kreeg gisteren de schrik van zijn leven, toen zijn paard op hol sloeg, vlak voor de onbe waakte overv/eg van de Oude Dijk. Plet dier schrok van een naderende trein en van de B., die trachtte het tot stilstand te brengen, slaagde hier in niet. Teneinde raad stuurde hij het in de richting van de bij de overweg geplaatste schrikhekken. Op het laatste ogenblik nam het paard een sprong en wipte over het hek heen tegen de passerende trein aan. Om de landhervorming Er schijnen ernstige binnenlandse moeilijkheden op til te zijn in Egypte tengevolge van generaal Naguib's eis tot onmiddellijke invoering van de agrarische hervormingsplannen. Premier Aly Maher heeft zelfs met heengaan gedreigd. Hij kan zich niet verenigen met de haast waarmee ge neraal Naguib, de grote man van de staatsgreep tegen koning Faroek, de landhervormingen wil uitvoeren. De generaal en zijn adviseurs zijn van mening, dat een spoedig uitge voerde herverdeling van het bouw land, dat tot aan het ogenblik van de staatsgreep allemaal in handen was van enkele zeer rijken, onder wie de koning, het beste en krachtigste mid del is om een einde te maken aan de sociale en economische misstanden waaronder Egypte al eeuwen lang zucht. Terwijl de kloof tussen Naguib en de eerste minister breder en breder werd kon men hier en daar in de hoofdstad al de naam horen noemen van de man die Aly Maher wel zal opvolgen als premier. Het is dr. San- hoeri, president van het Hoge Ge rechtshof, die een even groot voor stander is van de landhervorming als de militairen en bereid zou zijn om een daartoe strekkend wetsontwerp er door te hameren. WEL WAPENS, MITS. In Washington heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat het zenden van wapens aan Egypte direct zou afhangen van de mate van samenwerking van de Egyp tische regering bij de instellingen van het in November jl. voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. ter worden afgemaakt. Ook Stevenson zet z'n standpunt uiteen Na generaal Eisenhower de republikeinse candidaat voor het presidentschap, hebben nu ook de adviseur van zijn partij, Foster Dulles, en zijn democra tische tegenstander, gouverneur Stevenson, zich met het vraagstuk van liet communisme beziggehouden. Foster Dulles keerde zich op een bijeenkomst van het Amerikaanse genootschap voor politieke wetenschappen tegen de door Eisenhower verkondigde stelling, dat het communisme „binnen zijn eigen grenzen" gehouden moet worden, omdat daardoor millioenen vrij heidlievende mensen aan hun lot overgelaten zouden werden. Dulles be toogde, dat het „communistische imperium van de Sovjets" van binnen uit ondermijnd moet worde». Dit zal men in de toekomst kunnen zeggen, wanneer men bij het gebruik van de televisie-telefoon een verkeerd nummer heeft gedraaid. Op het ogenblik is het vernuftige apparaat alleen nog maar te zien op de Nationale Radio Tentoonstelling, welke Woensdag in Earl's Court te Londen geopend lj\ Mej. Pat Cruxton, televisie-ingenieur, Voert hier over de televisie-tele foon een gesprek met haar collega Jim Rackett, die zij tegelijkertijd ook kan zien. BABY VERBRAND. Het zes maanden oude kindje van de heer Kainama in het woonoord Tugelroy bij Weert is van het bed in een teil kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden is het kind naar het ziekenhuis overgebracht en daar aan de gevolgen overleden. Scholier na val van fiets overleden Misplaatste grap Maandag heeft zich te Almelo een ernstig ongeval voorgedaan, dat hoogstwaarschijnlijk het gevolg is van een ondoordachte school jongens- grap. De 9-jarige L. Oelen reed op zün fiets naar huis, toen hij plotse ling viel. De val had ernstiger ge volgen, dan men in de aanvang ver moedde; in de loop der avond is de jongen aan een hersenbloeding over leden. Voordat hij stierf verklaarde het jongetje, dat zijn schoolvriendjes bij wijze van grap het zadel van zijn fiets losgedraaid hadden. Uit het dierenpark te Rhenen is een flamingo weggevlogen. De leerlingen van de vijfde klasse van de Phenixschool te Zaan dam zijn met een tiendaagse vacan tia gestuurd, omdat bij een leerling, Rob Bleij, verschijnselen van ver lamming zijn geconstateerd. Dit is het zevende geval in de Zaanstreek. De oudste postzegel ter wereld Mevrouw Erika Gmeiner, eigena res van de onlangs in Spittal in Oos tenrijk gevonden postzegel, welke een poststempel van 1839 droeg en de oudste ter wereld werd genoemd, heeft zich bereid verklaard de zegel voor vijftig duizend dollar aan een niet nader genoemde Engelsman te verkopen. Te Klagenfurt gaan geruchten, dat de zegel aan koningin Elizabeth zal wórden aangeboden, wanneer zij ge kroond wordt. Zij heeft een van de prachtigste verzamelingen ter we reld geërfd van haar vader. Mevr. Gmeiner heeft reeds vier honderd dollar aanvaard, maar dit geld is volgens de ontdekker van de postzegel,Ingo Waste, niet bedoeld als voorschot, maar om de Engels man recht van voorrang te verlenen, zonder verplichting om te kopen. Enige tijd geleden heeft een Oos tenrijks blad gemeld, dat mevrouw Gmeiner een aanbod van 120.000 dol lar had afgewezen. Waste verklaarde voorts, dat iemand hem had medegedeeld een postzegel te bezitten, gelijk aan die, welke in Spittal is gevonden, maar met een poststempel van 1838 in plaats van 1839. Deze postzegel zal worden onderzocht. Tot gemeentesecretaris van Haarlem is benoemd mr. H. E. Phaff, secretaris der gemeente Delft. VERANTWOORDELIJKHEID. Gouverneur Stevenson pleitte op de nationale conventie van het Ame rikaanse legioen de organisatie van oudstrijders waarop dezer da gen ook Eisenhower het woord voer de, voor de vrijheid van gedachte, die bij de strijd tegen het communisme r\iet uit het oog mag worden verlo ren. Hij waarschuwde tegen te ver doorgevoerd anti-communisme, waar bij het doel voorbijgeschoten wordt, en drukte de leden van het sterk pa triottische legioen op het hart, dat patriotisme „geen korte, emotionele uitbarsting is, doch de rustige instel ling, die een geheel leven duurt". Voortgaande betoogde Stevenson, dat de V.S. zich uit overwegingen van zelfverdediging met andere landen verbonden hadden en dat daarbij geen enkele gedacht aan overheersing in het spel was. „De fierste volken ter wereld hebben niet alleen het lei derschap der V.S. bij de organisatie van de defensie aanvaard, maar ook onze troepen op bases op hun grond gebied toegelaten. Overal op de we reld staan de havens dag en nacht voor Amerikaanse oorlogsbodems open en onze vliegers zijn in de verste landen gestationneerd. Dat ge tuigt van vertrouwen een groter vèrtrouwen dan ooit in de geschiede nis enig land genoten heeft. Maar onze zeer grote macht brengt ook verantwoordelijkheid mee. Het bevorderen van vrijheid rechtvaar digheid en vrede in de wereld moet dan ook het doel van de macht der V.S. zijn," aldus Stevenson. OPHEFFING KOFFIEDISTRIBUTIE IN DENEMARKEN. De Deense minister van handel, Rytter, heeft medegedeeld, dat de distributie van koffie, die 13 jaar ge rantsoeneerd is geweest, in October in Denemarken zal worden opgehe ven. De Deense koffie wordt geïm porteerd uit Brazilië, welk land er thans in heeft toegestemd betaling in andere valuta's dan dollars te ac cepteren. Met ingang van 1 Sept. a.s. is door de Bisschop van Haarlem benoemd tot directeur van het Sint Francisca Romanawerk te Leiden de weleerw. pater H. de Gruyter, kruisheer, wo nend aan de Vrouwenweg te Zoe- terwoude. Van 1946 tot 1949 is pater de Gruyter reeds assistent geweest van rector Bernefeld, voornamelijk om op Zaterdag en Zondag biecht te horen en de H. Mis te lezen, zodat dit sociale werk hem reeds enigs zins bekend is. Pater de Gruyter volgt als zodanig rector F. Berne feld op, die vanaf de oprichting, thans tien jaar geleden, directeur ge weest is. De rector blijft echter voor zitter van het bestuur. Gevraagd naar zijn visie op de taak van het S F.R., antwoordde pater de Gruyter, dat hij dit werk vooral zag als een verlichting van de taak der parochie-geestelijkheid, die overbe last is, ten aanzien van de geestelij ke verzorging der vrouwelijke jeugd. Alvorens de nieuwe directeur nader op zijn taak wilde ingaan, wees hij ons eerst op de onschat bare verdienste, die rector Berne feld voor het S.F.R. heeft gehad. Hij heeft dit werk van de grond af opgebouwd; hij zorgde voor een prachtig gebouw in de Lange Pieterskerkkoorsteeg en bracht het werk in volle gang. Zijn vele andere werkzaamheden verhin derden de rector dit werk nog langer te blijven doen, temeer daar het tot de taak van de direc teur behoort veel op huisbezoek te gaan. Vooral dit laatste wilde pater de Gruyter dik onderstrepen; hij hoopt een zeer nauw contact te onderhou den met de ouders der meisjes, ook door middel van vader- en moeder avonden. „Nog nieuwe plannen?", vroegen we de nieuwe directeur. „Ik zal m'n handen vol hebben met het uitwer ken van de plannen, die mijn voor- ganger reeds heeft opgesteld. Ik (Foto: „De Leidse Courant"), denk hierbij op de eerste plaats aan het inrichten van instuifhuizen of buurthuizen, zoals het S.F.L. die heeft, die voor ons werk noodzake lijk zijn. De nieuwe directeur, die reeds eni ge jaren godsdienstleraar aan de Mater Amabilisschool is, wees ons ook op het permanente tekort aan leidsters en was vol waardering voor hetgeen de leidsters en de zus ters van het Kath. Soc. Bureau voor het S.F.R. doen. Hij hoopt met hen tot een zeer prettige samenwerking te komen, evenals met het Sint Fran- ciscus Liefdewerk. JCavceltje Een zekere vrede is beter dan een overwinning, die men hoopt te beha len.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1