Bij Amersfoort oefent eerste verplaatsbare veldhospitaal Regulering prijspeil binnenlandse voedergranen Kleermakerspatroons doken in de historie en protesteerden Taak van kruisverenigingen bij de kankerbestrijding Koninklijke Militaire Kapel, een graag geziene gast Een brief naar een onbekende T.B.C. is niet altijd besmettelijk WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT 4 TWEEDE BL.AD PAGINA 1 NEP. LEGER IN WORDING Op de heide langs de Vlasakkers te Amersfoort heerste gistermiddag een koortsachtige activiteit. Ambulance wagens reden af en aan en vervoer den „gewonde" soldaten naar het 112de doorvoerhospitaal, dat vorige week aldaar is opgericht door militai ren van het regiment Geneeskundige Troepen. Dit doorvoerhospitaal is voor het vasteland van Europa een primeur. In plus minus 17 uur tijd verrezen ongeveer 50 tenten, dié ge zamenlijk een volledig hospitaal te velde vormen. Om na te gaan hoe deze tentenstad in de practijk zal functionneren, werd gistermiddag een grootscheepse oefening gehou den, waarbij alles volledig „echt" toe ging. Na aankomst der „gewonden" in het doorvoerhospitaal kwam het gehele medische en administratieve apparaat in volle werking. Al naar gelang van hun verwondingen wer den de manschappen naar diverse-af delingen vervoerd. In de operatie tent stonden vier tot vijf chirurgen gelijktijdig te opereren. In tijdsver loop van enkele urer werden vijftig „gewonden" behandeld. De comman dant, lt.-kol. Buisman en het hoofd van de Geneeskundige Dienst, lt.-kol. Kamberg waren zeer tevreden over H. MIS VOOR EVA PERON. Gistermorgen is in de R.K. kerk in de Parkstraat een dienst gehouden voor de zielerust van de overleden echtgenote van de president van Ar gentinië, Eva Peron. De deken, mgr. W. J. Pompe, celebreerde de Mis, ge assisteerd door de kapelaans van de Jacobus-parochie. Naast talrijke ver tegenwoordigers van het Corps Di plomatique waren namens de rege ring aanwezig mr. D. U. Stikker, prof. dr. L. J. M. Beel, mr. F. G. C. J. M. Teulings en mr. H. Mulder ij e. Namens de Staten-Generaal was aanwezig mr. L. G. Kortenhorst. Vele leden van de hofhouding der Koningin waren eveneens tegenwoor dig onder wie baronesse A. J. *L. de Smeth, geb. baronesse van Pallandt, hofdame, viceadmiraal N. A. Rost van Tonningen, adjudant-generaal van de Koningin en chef van het Militaire Huis van de Koningin, ba ron J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborgh, jagermeester in buitenge wone dienst, mr. J. C. baron Baud, groot-officier in speciale dienst, jhr. ir. P. F. O. R. Siokinge, intendant te Den Haag en Amsterdam en direc teur van het Koninklijk Huisarchief, W. Graaf van Limlburg Stirum, ka merheer, jhr. W. F. Röell, jagermees ter in Zuid-Holland, jhr. D.' G. de Graeff, ceremoniemeester en dr. F. A. de Graaff, secretaris van Prins Bernhard. Prins Bernhard werd vertegen woordigd door luit. ter 'zee 1ste kl. A. F. Eibers. SPRINGBOKKEN KWAMEN NIET. Met de vracht-Skymaster van de K.L.M., die vanavond even over elf uur op Schiphol arriveerde, werden ook de beide jonge springbokken „Marijke" en „Willem" genaamd, die de burgemeester van Johannesburg aan onze prinsessen ten geschenke zou geven, verwacht. De gezagvoerder haastte zich eoh ter om te vertellen, dat „Willem' even voor het vertrek plotseling op het vliegveld was overleden. Men had toen besloten „Marijke" niet mee te nemen, doch haar over veer tien dagen te laten vergezellen door een nieuwe mannelijke partner. De onderhandelingen over de aan koop door de regering van het gebouw „Eikenrode" in Heemstede, waar ver moedelijk het nieuwe marinehospi taal gevestigd zal worden, zijn in een beslissend stadium gekomen. De Rijks gebouwendienst is met de eigenaren overeengekomen het landgoed te ko pen, behoudens goedkeuring door de Staten-Generaal. (Volkskr.). het verloop van de oefeningen op deze eerste dag. Heden worden de oefe ningen voortgezet, terwijl tijdens het weekeinde de resultaten besproken zullen worden. Deze oefeningen aan de Vlasakkers betekenen het voor spel van de grote manoeuvres welke in September in Duitsland zullen worden gehouden en waaraan dit hospitaal als medische formatie zal deelnemen. NAAR KOREA. Onvoorziene omstandigheden voor behouden vertrekt op 28 Augustus a.s. wederom een aanvullingsdetache ment bestemd voor het Nederlands Detachement Verenigde Naties uit de haven van Rotterdam naar Korea. Het detachement, dat twee officie ren, drie onderofficieren en 95 kor poraals en manschappen omvat, staat onder leiding van de le luitenant E. Rowe uit Rotterdam. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 21 Augustus 1951 is ge sneuveld de soldaat T. J. Heugen, afkomstig uit Schaesberg (L.). Hij was 22 jaar oud. Het hoofdbestuur van de Stichting! worden opgenomen. Daarvoor is nu voor de Landbouw zal alle mogelij-1 een „ter beschikkingshoudingsrege- medewerking verlenen aan het ling" ontworpen, waarbij de teler wordt verplicht iedere maand een gedeelte van de voor afzet bestemde voergranen ter beschikking te hou den. Blijkt in de betreffende maand, dat de prijs niet aanzienlijk is opge lopen, dan wordt van deze leverings plicht geen gebruik gemaakt. De te ler kan dan vrij verkopen. Deze re geling is uitsluitend gedacht voor een gedeelte der voor de markt ge teelde voedergranen; de voor vee- voedering op eigen bedrijf bestemde granen vallen hier derhave geheel buiten. ontwerpen en uitvoeren van maat regelen, welke stabilisering beogen van het prijspeil der binnenlandse voedergranen. De hoofdafdeling Ak kerbouw van de Stichting heeft thans een plan ontworpen, dat even tueel voor de voergranen van oogst 1953 kan worden toegepast. Hoewel mag worden verwacht dat de over heid ook in de naaste toekomst de voederbehoefte in belangrijke mate uit import zal dekken, is nog niets te zeggen omtrent de voergraansi- tuatie in het seizoen 19531954. In dien daarom mocht blijken, dat na de oogst 1953 de binnenlandse voer granen al te hoog in prijs zouden oplopen en de veehouderij daardoor in grote moeilijkheden zou geraken, zou thans reeds in principe kunnen worden beslist, dat dan zal worden ingegrepen door de akkerbouwer te verplichten een zekere hoeveelheid tegen redelijke prijs ter beschikking te stellen. Deze hoeveelheid zou dan bijvoor beeld door tijdelijke verhoging van de normen in de distributie kunnen Utrecht vraagt goede ideeën Het Utrechtse gemeentebestuur heeft voorzover bekend als eerste in ons land een „ideeënbus" voor de gehele gemeente ingesteld. Ieder een, die vermoedt dat hij een te ver wezenlijken idee heeft om de stad aantrekkelijker te maken, kan zijn suggesties inzenden aan de voorlich tingsambtenaar. Hiervoor is in de hall van het stad huis een „ideeënbus" geplaatst. Voor bruikbare inzendingen worden prij zen beschikbaar gesteld. Op deze manier hoopt het gemeentebestuur een beter begrip en een hechtere band te verkrijgen tussen bestuur en bestuurden. VRAGEN VAN MEJ. KLOMPE OVER GELOOFSBRIEVEN. De Nederlandse gezant te Cairo, mr. W. Cnoop Koopmans, heeft gis teren in het Abdn-paleis te Cairo officieel zijn geloofsbrieven aan de regentschapsraad aangeboden. Zon dag had de gezant reeds een afschrift daarvan overhandigd op het minis terie van buitenlandse zaken. Wij hebben er toen reeds op gewe zen, dat Nederland niet het Britse voorbeeld heeft gevolgd, deze ge loofsbrieven te adresseren aan ko ning Ahmed Faroek de Tweede, maar voluit aan de koning van Egypte en de Soedan. Het Tweede Kamerlid mej. dr. M. A. M. Klompé heeft nu schriftelijk aan de minister van bui tenlandse zaken gevraagd, waarom de Britse formulering niet is gevolgd, voorts of er in de geloofsbrieven een voorbehoud is gemaakt met betrek king tot de toekomstige status van de Soedan, zo ja welk voorbehoud, zo nee waarom niet, en ten slotte welke houding andere bevriende mo gendheden ten deze hebben aange nomen. Ir L. T. VAN DER WAL VERLAAT PROVINCIALE DIENST De directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland, de heer ir L. T. van der Wal, die deze, sinds 1 Augustus 1928 door hem beklede functie neerlegt in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal op 4 September a.s. een afscheidsrecep tie houden in het gebouw van de Nieuwe of Literaire sociëteit „De Witte", te 's-Gravenhage. Prins Maurits vond het ook niet goed Een van de gevolgen van de nau were kennismaking tussen het Neder landse en Amerikaanse leger tijdens en na de afgelopen oorlog is het ontstaan van de zgn. „militaire shops". In deze winkels kan men allerlei ge bruiksvoorwerpen krijgen, die een militair behoeft en daaronder bevindt zich ook zijn kleding. Nu werken deze winkels niet met winst, terwijl de voorraden steeds rechtstreeks van de fabrieken betrokken worden, waar zij in grote hoeveelheden tegelijk ver vaardigd worden. Door al deze om standigheden is de prijs, die de mili tair voor deze artikelen in de „shops" betalen moet aanmerkelijk lager, dan hij zou moeten neertellen in gewone winkels. De R.K. bond van Kleerma kerspatroons, „St. Martinus", die de zer in Breda-Oranjestad congresseer de, heeft een telegram naar H.M. Ko ningin Juliana gestuurd, waarin zij zich verzet tegen deze gang van zaken. De bond is in de historie ge- In een vraaggesprek voor de NCRV- als voor de sociale taak. Spr. achtte microfoon heeft dr. P. Muntendam, j het noodzakelijk dat nauwe samen- staatssecretaris van volksgezondheid, gisteravond een en ander verteld over de kankerbestrijding. Er is in ons land een aantal centra voor de kankerbestrijding geprojec teerd, zo vertelde hij, namelijk in de universiteitssteden en in Rotterdam. Verder zal een aantal subcentra werkzaam zijn in nauwe verbinding met de centra. Zonder over de vestigingsplaatsen dezer centra iets definitiefs te willen meedelen, wilde de staatsse cretaris toch zeggen dat er gedacht wordt aan de steden Maastricht, Eind hoven, Middelburg, Deventer en Leeuwarden. De centra zijn nu, dank zij de toe gezegde steun van het Koningin Wil- helminafonds, in oprichting. Uiter aard, aldus dr. Muntendam, bestaat ook van de zijde van het Rijk be langstelling voor het werk dezer cen tra, zowel voor de wetenschappelijke Nederlanders in Schotland De Schotten fluiten: „Turf in je ransel" De Koninklijke Mil. Kapel, die momenteel deelneemt aan 'n Schots Muziekfestival te Edinburgh, kweekt daar zeer veel goodwill. Behalve vijf Schotse militaire bands en de band van de Royal Air Force, werden voor het festival slechts twee buiten landse militaire muziekcorpsen uit genodigd, namelijk de Koninklijke Militaire Kapel en de Garde Repu- blicaine a Cheval uit Parijs. De mu ziekcorpsen concerteren soms twee maal per avond en hun optreden duurt ongeveer anderhalf uur. Mede door de imposante achtergrond van Edinburgh Castle en door de schit terende uniformen, die de leden van deze corpsen dragen, .vormt het ge heel een fantastisch schouwspel. De muzikale prestaties der Koninklijke Militaire Kapel liggen op hoog ni veau en de leden der kapel zijn zeer populair, hetgeen heel wat zeggen wil, als men bedenkt, dat de Schot ten op het gebied der militaire mu ziekcorpsen erg verwend zijn. Ook het optreden van de leden der ka pel, buiten het eigenlijke festival, is uitstekend. Men waardeert hun cor recte houding op straat en de be leefde wijze van groeten. Het pu bliek in een tram of op straat en de Schotse jongens fluiten of neuriën: „Turf in je ransel", een bewijs hoe populair de kapel zich in korte tijd heeft weten te maken. Bij alle uit voeringen trad de Kon. Mil. Kapel in ceremonieel tenue op, evenals de andere corpsen, met uitzondering van dat der Royal Air Force. De ko ninklijke militaire kapel concerteert elke avond behalve Donderdags. Dan staat steevast een excursie op het programma. Wat het optreden van de konink lijke militaire kapel betreft, dit be gint steeds met „Turf in je ransel", waarna b.v. „O, Nederland let op uw saeck" volgt cn een Nederlandse taptoe door de klaroenblazers. Aan het einde van de avonduitvoering komen dan alle corpsen, die hebben meegedaan, op het voorplein, waar bij gezamenlijk ten gehore wordt ge bracht „Land "jf hope and glory", „Het Wilhelmus", de „Marseillaise" en „God save the Queen". Dit festi val, begonnen op 17 Augustus, ein digt op 6 September. werking met de kruisverenigingen tot stand wordt gebracht, opdat aan de centra districts verpleegsters ver bonden kunnen worden, die de scha kel vormen tussen het centrum en de wijkverpleegster. Pas dan kan het werk van het cen trum ten volle tot zijn recht komen als ook een goede zorg voor de pa tiënt in zijn woning gewaarborgd is. Spr. dacht hier niet alleen aan de ge neeskundige behandeling maar voor al ook aan de verpleging, de geeste lijke en sociale verzorging. De staats secretaris prees zich gelukkig te kunnen meedelen, dat dt kruisver enigingen graag bereid zijn ten spoe digste haar arbeid in de kankerbe strijding te beginnen. Dr. Muntendam vertelde verder, dat een aantal verbouwingen en uit breidingen van bescheiden omvang aan laboratoria ten uitvoer kon wor den gebracht, door de hulp van het Koningin Wilhelminafonds en onder andere met gelden van de Haak-in- actie. Grotere plannen zijn in voor bereiding, o.a. te Rotterdam, waar het radiotherapeutisch instituut nood zakelijk een nieuwe huisvesting moet hebben. Ook het kankerinsti tuut te Amsterdam, dat in de toe komstige organisatie een centrale plaats is toegedacht, vraagt om voor zieningen, welke belangrijke bedra gen zullen kosten. De orde van grootte waarin wij denken is niet een van tonnen maar van millioenen al dus de staatssecretaris. Verder sprak de staatssecretaris nog over de ïegistratie van de kan kerpatiënten. Het is noodzakelijk dat van de behandelde petiënten gedu rende geruime tijd aantekening van verschillende gegevens wordt gehou den. Medewerking van velen, in het bijzonder van artsen, is daarbij no dig en spr. kon met voldoening zeg gen dat deze medewerking overal, waar daarop een beroep is gedaan, ten volle werd toegezegd. GEESTELIJKEN OPGELICHT. De politie te Hengelo heeft de 34- jarige H. H. F. I. H. uit Utrecht, die gearresteerd is wegens oplichting van katholieke geestelijken, overge leverd aan de politie te Almelo. De ze man, die zegt journalist te zijn, heeft in tal van plaatsen van R.K. geestelijke geld weten los te krijgen, door mooie verhalen op te hangen. Hij bezocht voor zijn practijken bij voorkeur oud-studiegenoten. doken en stelde het volgende tele gram op: „In 1596 verbood Prins Maurits de verkoop van kleding door sol daten en thans verzoekt „St. Mar tinus" Uwe Majesteit met klem Hare bemiddeling te verlenen, ten einde de militaire shops te doen verdwijnen". De heer M. Flipsen uit Breda trad tijdens de vergadering af als bonds voorzitter. Hij werd als zodanig op gevolgd door de heer E. Uijen uit Nijmegen. Zoals wij reeds de vorige week meldden, staan in October grote gebeurte nissen te gebeuren. Het Kath. Thuisfront, dat op het gebied van originele loterijen door haar actie van het vorig jaar, een grote faam verwierf, heeft weer een groots programma opgezet en alhoewel er nog een waas van ge heimzinnigheid om blijft hangen, beloven de geruchten, die doorsijpelen niet alleen een maximum aan spanning, doch ook een overvloed aan prijzen. De actie van het vorig jaar had het gebrek, dat het publiek niet precies wist wat er te gebeuren stond, toen de verkiezingsstrijd een aanvang nam. Deze fout is voor de komende actie voorkomen. Gedurende de gehele September maand zullen aanwijzingen verstrekt worden, die iedereen volkomen op de hoogte brengen met datgene, wat gaat geschieden. Voordat echter deze strijd, waarbij de K. R. O. weer een grote rol speelt, ontbrandt, vraagt het Kath. Thuisfront eerst aandacht en medewerking voor een actie, die van buitengewoon veel belang is en die niet kan wachten op de resultaten van de October-campagne. Momenteel vertoeven er 4900 jongens in het buitenland: Korea en Nieuw-Guinea. Het is overbodig om hier weer eens een beschrijving te geven, hoe zwaar deze jongens daar te kampen hebben met al de ongemakken en gevaren, die het dagelijkse leven van ons hier in Nederland niet kent. Nu heeft het Thuisfront het vaste voornemen om iedere militair daar in de rimboe of in de schurtersputten van het Aziatische schiereiland, onge acht zijn godsdienst of rang, een Kerstpakket te sturen. Zij wil het leeu wenaandeel van de kosten zelf dragen en de gift, die zij aan het publiek vraagt is meer symbolisch. De pakketten, die ongeveer een waarde zullen vertegenwoordigen van 10.zullen voor de prijs van 3.op naam van de gever (ster) verzonden worden. U zendt dus 3.of een veelvoud daar van aan het Kath. Thuisfront (Giro 520.000 Den Haag) en U ontvangt een cf meerdere enveloppen, die U voorziet van Uw naam en adres en even tueel een persoonlijke groet, naar het Thuisfront in Den Haag terugzendt. Waar uw pakket terecht komt is nog niet te zeggen en dat wordt dan ook de verrassing, wanneer U enige tijd na Kerstmis een brief ontvangt uit Biak of Seoel. Wanneer iedere militair, die ooit in Indië een pakket heeft ontvan gen, voor een wapenbroeder in Korea of Nieuw-Guinea een enveloppe koopt, dan heeft het Kath. Thuisfront al meer dan zij vraagt, maar voor het geval, dat die ex-militairen het mochten vergeten, pakt U nu vlug even een girobiljet en maakt drie gulden over. Deze actie kan en mag niet veel tijd in beslag nemen. Het zou beschamend voor ons en ontmoedigend voor onze jongens zijn, indien het aantal enveloppen niet binnen een paar dagen besteld is. BLOEMENCORSO TE ZUNLERT. Op Zondag 7 September a.s. vindt te Zundert het bekende bloemen corso plaats. In verband hiermede raadt de Toeristenbond A.N.W.B. het doorgaande verkeer Breda-Ant- werpen v.v, dringend tussen tien uur 's morgens en zes uur 's middags de route via Roosendaal en Nispen te kiezen. De rechtstreekse verbin ding via Zundert zal in deze periode grote vertraging geven. Op de daarvoor in aanmerking ko mende kruispunten wordt de om leidingsroute door middel van bor den aangegeven. In het toch al zeer dicht bevolkte Nederland heerst nog steeds een rampzalige woningnood. De talloze moeilijkheden en conflicten, die daaruit voortvloeien, komen ook op het spreekuur van de dokter. „Van dat gezin dat by ons achter woont, staat de man nu onder con trole van het consultatiebureau voor tuberculosebestrijding. U begrijpt, dat wy met onze drie kinderen dit huis niet langer met hem willen de len." In tal van huizen zijn meer dan twee familie's ondergebracht, de mensen wonen daarbij vaak dicht op elkander. Het is dan ook begrij pelijk, dat men zich telkens weer af vraagt of er in de naaste omgeving ook ziektegevallen zijn, die een be dreiging vormen voor de gezondheid van de eigen gezinsleden. „Nu zijn ons eindelijk een paar kamers toegewezen, maar de vrouw in dat huis ligt al meer dan twee jaar met de longen. Ik voel er niets voor hierop in te gaan, want mijn echtgenote is lichamelijk toch al nooit zo sterk geweest". Het lijkt nuttig eens duidelijk te zeggen, dat niet iedere patiënt met longtuberculose ook werkelijk be smettelijk is. Wel wordt het tuber- culeuse proces steeds veroorzaakt door de tuberkelbacil, wel bevinden zich in de aangetaste lichaamsweef sels inderdaad tuberkelbacillen, maar de lijder is pas dan besmettelijk voor zijn omgeving, wanneer hij de ze bacillen ook om zich heen ver spreidt. Omdat in dit laatste geval het tu- berculeuse weefsel blijkbaar in open verbinding met de buitenwereld staat, spreekt men bij zulk soort pa tiënten wel van „open longtubercu- lose". In tegenstelling hiermee wor den de talrijke niet-besmettelijke ge vallen als „gesloten longtuberculose" vallen als „gej gerubriceerd. Met de microscoop. Het onderzoek naar de eventuele besmettelijkheid wordt als regel ver richt door het opgehoeste slijm na der te bestuderen. Van dit sputum worden dan gekleurde praeparaten gemaakt, die onder de microscoop bekeken worden om te zien of zich daarin ook tuberkelbacillen bevin den. De aanwezigheid van tuberbacil- len in het sputum kan ook worden vastgesteld door een weinig van dit slijm op een daarvoor geschikte voe dingsbodem te brengen. Bij deze kweekproef, waar meestentijds een aantal weken mee gemoeid is, wor den de bacterie-kolonie's, die op de voedingsbodem zijn uitgegroeid, eveneens onder de microscoop be studeerd. Positief en negatief. Wanneer er bij een dergelijk on derzoek tuberkelbacillen worden ge vonden, dan noemt men de uitslag van het onderzoek positief. Zijn er geen tuberkelbacillen te vinden, dan heeft het onderzoek een negatieve uitslag. Langzamerhand is men deze be grippen op de patiënten zelve gaan overdragen. Een „positieve" patiënt is dan iemand, bij wie tuberkelba cillen in het sputum gevonden zijn. Hij is dan lijdende aan open long tuberculose en dus besmettelijk. De overgrote meerderheid van de ze besmettelijke patiënten wordt door toedoen van de desbetreffende instanties verpleegd in sanatoria, waar de kans dat zij gezonde mensen weer infecteren uit de aard der zaak uiterst gering is. - Van negatieve patiënten spreekt men wanneer er bij herhaald onder zoek geen tuberkelbacillen in het sputum te vinden zijn. Het longpro ces is dan gesloten en de tuberculo selijder is niet besmettelijk. Van mensen die gewoon aan werk zijn, doch die onder controle van een consultatiebureau staan, kan men rustig aannemen dat zij niet be smettelijk zijn. Ook onder de bedpa- tiënten zijn er velen, die voor de om geving geen gevaren opleveren. BIJNA VERDRONKEN. Gistermiddag werd het zes-jarig zoontje van de fam. Van Duin uit Alkmaar in bewusteloze toestand in zee aangetroffen. Een sloep van de reddingsbrigade bracht het jongetje onmiddellijk naar de tent van brigade, waar kunstmatige ademha ling werd toegepast. Na verloop van een half uur smaakte men het ge noegen de levensgeesten bij de jon gen wederom op te wekken. Extra vuurwerk te Scheveningen Autoscooter in brand De bezoekers van de Scheveningse boulevard kregen gisteravond een onverwacht vuurwerk te zien toen door een storing in de machinekamer van de aldaar opgestelde auto-scooter deze in brand vloog. Het vuur werd eerst ontdekt toen de vlammen uit de tent sloegen. Daar de scooter bij het uitbreken van de brand niet werkte, werd een paniek onder het publiek voorkomen. Onmiddellijk na dat de brand ontdekt werd, ontplofte een der olievaten. Het personeel waarschuwde de brandweer en kwam zelf eveneens in actie. Terwijl de tent reeds in lichter laaie stond, sleepten de mannen twee vaten olie uit het vuur en voorkwam zodoende een ernstige uitbreiding. De brand weer werd het vuur na een kwartier blussen meester. De electromotor, waar de brand door kortsluiting ont staan is, werd geheel vernield. De scootertent, die op enige afstand van de electromotor staat, werd behou den. De schade wordt op 30.000 gul den geschat. MOLENTOCHTEN VOOR „MOLENAARS". De Nederlandse molens verwachten het volgend jaar- tussen half Mei en half Juni een ieder, die een naam draagt met betrekking tot het mole naarsbedrijf. Alle Van der Molens, Molenaars, Mulders, Mullers, Millers, Moulijns, Desmoulins, Molnars, Meuniers, Van der Meulens en wat dies meer zij, om het even in welke taal hun naam wordt geschreven, zullen in genoemd tijdsbestek iedere Vrijdag een spe ciaal voor hen gearrangeerde tocht kunnen maken. Deze tocht leidt van Amsterdam uit per touringcar langs een groot aantal mooie molens van diverse types. De „molenaars" zullen op die dagen ook de Alkmaarse kaas markt bezoeken en zullen samen lunch en diner gebruiken. Deze molentochten voor „mole naars" wordt op initiatief van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer door een Amsterdams reisbur. ANWB Technostation ie Utrchet in gebruik Be ingebruikneming van een A. N. W. B.-technostation aan de Moreelse. laan te Utrecht betekent een belangrijke uitbreiding van de technische Bondsservice in het centrum van het land. l)e openstelling vond plaats vóór de a.s. Najaarsbeurs met het oog op de vele automobilisten, die dan gedu rende een bepaald tijdvak in Utrecht verblijven. Dit station het vierde van deze aard van de A. N. W. B. is uitgerust met een uitgebreide appa ratuur, waarmede auto's gekeurd kunnen worden op: motorconditie, stuur inrichting, verlichting, remcapaciteit, optrekvermogen, brandstofverbruik alsmede onderhoudstoestand. Tijdens de Jaarbeurs zal het station met een dubbele bezetting werken, opdat autobezitters, die gedurende deze periode in Utrecht verblijven, hun wagens hier kunnen laten keuren. De eerste wa gen wordt in het nieuwe technostation „onder handen" genomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6