Comité R, K. Vacantie-bezigheden organiseerde 3 geslaagde weken DUINSTREEK WOENSDAG 27 'AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 900 DANKBARE LEIDSE KINDEREN Gevraagd: meer leiders, geld en ouderlijke belangstelling Voor alle kinderen MEN WEET HOE KINDEREN ZIJN; ze pakken graag iets aan, maar een „dank u wel" is er meestal niet bij. Namens 900 kath. Leidse schoolkinderen menen wij er daar om goed aan te doen in het openbaar een welgemeend dankwoord te rich ten tot het Leidse Comité voor R.K. Vacantie-bezigheden, voor de lang durige, vele en veelzijdige zorgen, die staf, leidsters en leiders zich hebben getroost om zoveel kinderen gedu rende drie weken zo aangenaam bo zig te houden. Slechts wie regelmatig met kinderen omgaat, kan bevroeden hoe groot die zorgen zijn geweest! Ge lukkig mag geconstateerd worden, dat de resultaten niet minder groot waren, zodat het comité in ieder ge val eer van zijn werk heeft gehad. Nu is het niet zó, dat het comité naar een „dank u wel" zit te henge len, maar toch waren rector F. Ber- nefeld en mevr. NeuwahlSanders gaarne bereid ons iets over hun werk te vertellen, omdat zij hierin een ge legenheid zagen enige zaken eens duidelijk naar voren te brengen. Zoals gemeld, namen 900 kinde ren aan deze vacantie-bezigheden deel, 309 uit de St. Petrusparochie, 292 uit de dekenale parochie, 151 uit de St. Leonardusparochie en 147 uit de Hartebrugparochie. Zij had den vanaf Kerstmis iedere week naar school een dubbeltje meege bracht, welke dubbeltjes tot een rijksdaalder per kind waren opge lopen. Dat met deze financiën niet het hele werk betaald kon worden, spreekt vanzelf. Maar daarover straks. Veelzijdig programma. De hoofdzaak was deze kinderen op aangename wijze bezig te houden met een zo gevarieerd mogelijk pro gramma. We noemen slechts enige punten: fietstochten, rovertje spelen op Duinrell, bezichtiging van de aquariumtentoonstelling in Oegst- geest, bezoek aan de tentoonstelling „Vertrouwde dingen van vreemde herkomst" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, brandweerdemonstra tie, tocht per Glippertje door de stad, bezoek aan zuivelfabriek, per tram naar Katwijk en Noord wijk, bezich tiging van de Hortus, excursie naar steenfabriek, bezoek aan de Laken hal, slagbalwedstrijden, voetbal-tour - nooi en de toneelstukjes, die door de staf geschreven, ingestudeerd en ge speeld werden. Over het bezoek aan de speeltuinen en de viswedstrijden aan het Kanaal wordt nu nog gespro ken! Meer leiders (sters) nodig. Met moeite heeft het comité de spreekwoordelijke eindjes aan elkaar kunnen knopen. De Gemeente gaf voor dit werk een subsidie van 3.500, waarvan het R.K. Comité 1/3 deel kreeg. Bovendien is er een straat collecte gehouden, die echter slechts weinig opbracht. Tenslotte werd er ook bij de kerken gecollecteerd. Maar dan de uitgaven! Hoe graag zou het comité de leiders en leidsters behoorlijk gehonoreerd hebben voor hun vrijwillige en hoog gewaardeer de medewerking. Het kon niet. Zij kregen slechts een kleine vergoeding, nauwelijks groot genoeg om na deze drie weken zelf nog een korte va- cantie te kunnen houden. Dit jaar waren er 60, hoofdleiders (sters) inbegrepen, maar wil dit prachtige werk in da toekomst nog verder uitgroeien, dan zal er meer hulp nodig zijn. Reeds nu mogen we jongelui boven de 17 jaar (vooral leerlingen van middelbare scholen, die lange vacanties hebben) aansporen zich het volgend jaar te scharen bij hen, die zóveel liefde voor de jeugd konden opbrengen, dat zij drie weken van hun vacantie opofferden! Toekomst-plannen. „Nog nieuwe plannen voor de toe komst?", vroegen we rector Berne- feld. Nu is de rector een zeer voor zichtig man. Daarom even een aarzeling. Maar mevr. Neuwahl gaf het antwoord reeds: „We willen de periode graag van drie op vier weken brengen. We zouden de kinderen nog intensiever willen bezighouden, al mag dit niet overdreven worden; kinderen moe ten tenslotte leren met het eenvou dige tevreden te zijn. Wel vind ik het nodig, dat we hun nu en dan melk te drinken kunnen geven. Maar ja...." en dan volgt het bekende gebaar van duim en wijsvinger. „Ik kijk nu in de verre toekomst", vulde de rector aan, „en daar bedoel ik eigenlijk mee: als we eens meer subsidie kregen, dan zouden we met de grotere kinderen er een hele week op uit kunnen trekken, ergens gaan kamperen." „We moeten in de toekomst ook nog meer aandacht gaan besteden aan prgttige ontspanning bij slecht weer", ging mevr. Neuwahl verder. „Geluk kig hebben we het dit jaar niet slecht getroffen, al was het begin niet hoopgevend. Met medewerking van de R.K. Bibliotheek hadden we de beschikking over jeugdlectuur, zodat de kinderen bij slecht weer in de zaal achter het St. Antonius Clubhuis konden lezen. Maar veel gebruik heb ben we er niet van gemaakt, geluk kig. Wanneer er meer geld was, zou den we behalve meer en beter spelmateriaal ook iets kunnen aan schaffen voor knutselwerk, enz. Wat we voor de toekomst in ieder geval overwegen, is de jongens, die niet aan onze vacantie-bezigheden deel nemen, toch in de gelegenheid te stel len aan de parochiële voetbalcompe titie mee te doen, omdat'daar heel veel belangstelling voor was. Mede dank zij Docos en V.N.L. zijn de wed strijden uitstekend geslaagd!" Meer belangstelling gevraagd. Zo ziet mep, dat het comité, dat dit jaar zijn vyfcle lustrum vierde (Ad muitos Annos!) aoI goede moed is en nog veel plannen voor de toekomst heeft. „Maar", voegde rector Berne- feld er aan toe, „dan verwachten we om te beginnen iets meer belangstel ling en medewerking van de ouders. Men heeft er geen flauw idee van hoeveel werk er aan vast zit. Dat be gint in Juni al en duurt zeker tot half September. Bij enige voorbereidin gen zouden de ouders ons uitstekend kunnen helpen en in ieder geval zou den zij meer belangstelling kunnen tonen. We hebben wel enige vriende lijke dankbriefjes gekregen (zeer ge waardeerd, natuurlijk) maar dat is eigenlijk niet voldoende." Er mag ook nog wel eens op gewe zen worden, dat deze vacantie-beste- ding niet bestemd is voor kinderen uit een bepaald milieu. In sommige kringen denkt men dat wel eens. Maar zowel kinderen van doctoren en directeuren, als kinderen van mid denstanders, ambtenaren en arbeiders doen mee. Alle kath. kinderen van de lagere scholen zijn welkom! Het slot van deze vacantie-bezig heden was een groot tuinfeest in de tuin van mevr. Neuwahl voor alle leiders en leidster- (ook de twee maatschappelijke werksters van de school te Eindhoven), dat uitstekend geslaagd is. De tuin was feeëriek ver licht met schijnwerpers en lampions in de bomen. Er werd gedanst, er waren verkleedpartijen (waarbij Sneeuwwitje en de zeven dwergen uitblonken) en de meest romantische jongelui gingen spelevaren op de Oude Rijn Ondertussen is de staf al bezig voor de a.s. Kerstvacantie. Er zijn grote plannen voor poppenkast voorstellingen, enz. Over enige maanden hopen we hierop terug te komen. We mogen thans volstaan met het „dank u wel" van 900 kin deren, die dit niet gezegd hebben, maar die desalniettemin dankbaar zijn voor de heerlijke vacantie, die zü weer hebben genoten! Een cursus voor slagersleerlingen Naar aanleiding van het schrijven van het bestuur der Eerste Neder landse Slagers Vakschool te Utrecht, inzake oprichting in Leiden van een cursus, bestemd voor leerlingen in 't slagersbedrijf, merken B. en W. op, dat deze leerlingen in Leiden en om geving thans rechtstreeks van de la gere school, dus zonder enige opzet- telijkfe voorbereiding, in het slagers- bedrijf treden en dan het vak van de patroon moeten leren. Teneinde daarin verbetering te brengen, ligt het in de bedoeling ten behoeve van leerlingen in het slagersbedrijf, die blijkens een leerovereenkomst, aan gegaan via de Vereniging tot bevor dering van slagersvakonderwijs, in het slagersvak worden opgeleid, hier een cursus op te richten, uitgaande van evengenoemde school en om vattende theoretisch en aanschouwe lijk vakonderwijs, benevens enig al gemeen vormend, op het slagersvak gericht onderricht. Op die wijze zal aan de opleiding van deze jongelie den alle zorg worden besteed, welke in billijkheid mag worden geëist. De opleiding zal drie jaren duren. Het voornemen bestaat de cursus te vestigen in het openbaar slacht huis, waar voor dit doel geschikte localiteit beschikbaar is. Aangezien niet bekend is, hoeveel Pater L. Retèl wordt pastoor in Zaltbommel Hedenmorgen bereikte ons het be richt, dat pater L. Retèl, O.F.M., se dert Augustus 1949 kapelaan van de St. Leonardusparochie aan de Haag- weg te Leiden, benoemd is tot pastoor in Zaltbommel. Leonardus Retèl werd op 18 Juli 1900 in Den Haag geboren. Hij werd op 14 Maart 1926 priester gewijd. Kort daarop vertrok hij als missio naris naar Brazilië- In 1940 kwam hij Nederland terug. Hierna volgde zijn benoeming tot directeur van het Missiecollege te Katwijk. Na de be vrijding verbleef pater Retèl in het klooster te Woerden, totdat hij in Leiden benoemd werd. Pater Retèl was aan de Haagweg directeur van de H. Familie, afd. Dames. Bovendien was hij gods dienstleraar aan de Kath. U.L.O. te Leiden en geestelijk adviseur van de R.K. Bond van Handelsreizigers „St. Christoffel". In zijn enkele Leidse jaren heeft pater Retèl zich een zeer te waarderen priester ge toond, wiens opgeruimd karakter het tot een genoegen maakte met hem in aanraking te komen- De Haag- wegparochie zal haar kapelaan dan ook slechts ongaarne zien vertrek ken. A.s. Zondagmiddag zal er gele genheid zijn afscheid te nemen van pater Retèl. 's Morgens zullen hier over nadere mededelingen worden gedaan vanaf de preekstoel. leerlingen uit Leiden en hoeveel leerlingen uit andere gemeenten de cursus zullen volgen, is het niet mo gelijk een betrouwbare raming te maken van de voor Leiden uit het oprichten en instandhouden van de cursus voortvloeiende kosten. Omdat het onderwijs aan die cursus echter slechts ongeveer een halve dag per week omvat, de bijdrage van de ge meente krachtens de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet tot 30 beperkt blijft en verhaal voor de buitenleerlingen kan worden toege past, staat het wel vast, dat het i.e. slechts om een zeer gering bedrag gaat. BRADERIE-NIEUWS Het actiecomité „Leiden Leeft" deelt mede: Nog slechts enkele weken schei den ons van de dagen, waarop de Eerste Leidse Braderie zal worden gehouden. De deelnemers spannen al hun krachten in om deze eerste maal zo goed mogelijk voor de dag te komen. De plannen, die zij aan het comité voorleggen, dwingen door hun originaliteit bewondering af en geven een goede indruk wat door de deelnemers met betrekking tot de inrichting van hun stands zal wor den gepresteerd. Zij hebben het co mité tevens de overtuiging geschon ken, dat het succes van zijn actie reeds bij voorbaat is verzekerd en dat de Braderie ten volle aan de verwachtingen zal beantwoorden. De inschrijving is thans gesloten. Andere deelnemers dan zij, met wie reeds besprekingen gaande waren, kun nen thans niet meer worden toege laten. Het comité kan thans bepa len, met welke attracties het de Braderie zijnerzijds nog zal uitbrei den. Dat het er gezellig zal worden staat vast. Zo zal b.v. op de Brade rie-avonden op het feestterrein on afgebroken door muziekgezelschap pen worden geconcerteerd. Het be kende Leidse Glippertje zal een metamorphose ondergaan. Het zal als „Braderie-expresse-trein" de tal rijke bezoekers vervoeren naar het hart van de Braderie. Daar zullen zij doorlopend op prettige wijze worden bezig gehouden. Al het ver tier en amusement kost hun niets. Kan men dus geen geld kwijtraken op de Eerste Leidse Braderie? Na tuurlijk wel. De standhouders zul len alle moeite doen, om het publiek hun mooie waren zo voordelig mo- gelijk voor ogen te toveren. Op de Braderie zult u een kans hebben de meest uiteenlopende goederen te keuren en te vergelijken. Als u dan tenslotte tot aankoop besluit, dan weet u zeker, dat het geld goed be steed is. ONTVANGST AANKOMENDE STUDENTEN De gezamenlijke studentenfacul teiten van de universiteit te Leiden zullen op Dinsdag 2 September a.s. alle aankomende studenten een entvangst bereiden. 's Morgens om half elf is er een bijeenkomst in de Pieterskerk, waar de rector-magnificus, prof. dr. J. H. Boeke, een welkomstwoord zal uit spreken. Vervolgens zal de voorzit ter van het consilium, prof. Rypper- da Wierdsma, een uiteenzetting ge ven van de Leidse Civitas- De prae- ses Collegii en de praeses van de V.V.S.L. zullen spreken over het gezelligheidsleven. De studenten zullen hierna facul- teitsgewijze de lunch gebruiken, waarbij een hoogleraar en een stu dent over de vakstudie zullen spre ken. 's Middags is de inschrijving, waarna rondleidingen worden ge houden door de verschillende labo ratoria ep instituten. Na de geza menlijke avondmaaltijd op de mensa zullen de aankomende studenten worden ontvangen op het Pryta- neum, waar zij met ouderejaars over hun impressies kunnen spreken, Pater S. Duynstee Pater Sal.vinus Duynstee O.FJVL, sinds 1942 in Leiden woonachtig, is, naar wij vernemen, door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot directeur van de Sociale Jeugd zorg (S. F. L. en S. F. R.) te Haarlem. Hij zal deze functies 10 Sept. a.s. aan vaarden. Op dit vertrek van pater Duynstee uit Leiden komen we nader terug. KATH. AVONDMULO. Het nieuwe schooljaar gaat begin nen, ook voor de Katholieke Avond mulo, die op 3 September de lessen weer aanvangt. Deze school leidt op voor het offi ciële Ulo-diploma en is speciaal be stemd voor hen, die door omstandig heden niet in de gelegenheid waren het pnderwijs aan de dag-ulo te vol gen en nu het gemis daarvan voe len. Uit de aard der zaak is de school bestemd voor oudere leerlingen. Op 1 Januari van het jaar waarin deze leerlingen examen gaan doen, moeten zij de leeftijd van achttien jaar heb ben bereikt. Daar de cursus driejarig is, kunnen derhalve slechts leerlingen worden aangenomen die vijftien jaar zijn of ouder. ZOUTZUUR VERBLINDDE VOORBIJGANGERS. Hedenmiddag omstreeks half drie reed op de Kippenbrug tussen de Vrouwensteeg een vrachtwagen be laden met vaten zoutzuur. Op het hoogtepunt van de brug begon een der vaten te kantelen, rolde van de wagen en barstte open. De gevolgen waren voor de voorbijgangers niet erg prettig, want door de dampen werden zij voor enkele ogenblikken verblind. De politie schoot te hulp met zand en zette het verkeer tijde lijk stop. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. CONCERTEN MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST De Maatschappij voor Toonkunst geeft in het komende seizoen weder om een serie van drie concerten, waarbü zich zullen doen horen het piano-duo VronskyBabin, het Wiener-Oktett en het Loewenguth- Kwartet. Voor de Jeugdconcerten der Maat schappij zullen eveneens het piano duo Vronsky-Babin en het Wiener Oktett optreden, alsmede tweemaal het Rotterdams Philharmonisch Or kest, onder leiding van Eduard Flipse. Dinsdag 26 Augustus. Juist nu het vandaag weer zo'n mooie zomerse dag is, voelen we er eigenlijk niets voor reeds over het komende 3 Ocloberfeest te spreken. Niet dat wij iets tegen dat feest zou den hebben, integendeel. Voor een Hutspot-kokende Stadskok is 3 Octo ber een hoogtepunt van het jaar. Wij zijn gewend ons altijd met onstuifoig enthousiasme in het feestgewoel te werpen en het is voor ons geen October geweest wanneer we niet alle tenten van het Schuttersland met een bezoek vereerd hebben. Om maar niet te spreken over de paling zuurstokken, die wij op zo'n plegen te consumeren. Maar, om kort te gaan, nu het nog zomer is, hou den wij er niet van reeds over 3 Oc- ber te schiijven, omdat dit ons onher roepelijk doet denken aan de nade rende herfst. En juist daaraan willen we nog niet denken. Toch moet het vandaag even. Want U moet weten dat alle Leidenaars dringend ver zocht worden zich a.s. Zaterdagavond tot 10 uur in Den Burcht te laten inschrijven voor de uitreiking van haring en wittebrood, die tra ditie-getrouw op het komende 3 Oc- toberfeest weer zal plaats vinden. Verleden jaar waren er bijna 7600 gegadigden. Het bestuur vreesde aan vankelijk, dat men afgekomen was op het gerucht: er wordt ook koffie uitgereikt. Maar ook zonder koffie wilden de Leidenaars wel haring en wittebrood gaan halen. Moge DR. MAARTEN SCHNEIDER HOOGLERAAR IN DJAKARTA. De universiteit te Djakarta heeft dr. Maarten Schneider voor een pe riode van drie jaren een professoraat in de perswetenschappen aldaar aan geboden. Na overleg met de betrok ken instanties heeft dr. Schneider deze uitnodiging aanvaard. Hij hoopt in de loop van October naar Indone sië te vertrekken. Dr. Schneider vervult sedert de bevrijding de functie van hoofd der afdeling documentatie van de afde ling Regeringsvoorlichtingsdienst. In 1950 werd hem ook het secretariaat van de voorlichtingsraad opgedragen. In academisch verband is hij sedert 1948 werkzaam, toen het Leids Uni versiteitsfonds hem opdroeg pers wezen te Leiden te doceren. Behalve zijn proefschrift „De voor geschiedenis van de algemene lands drukkerij", waarop hij in 1939 op 26-jarige leeftijd promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, verschenen van zijn hand verschei dene studies op het gebied van de historie in het algemeen en op dat van het perswezen in het bijzonder. De laatste categorie omvat o.a. „De Nederlandse krant", waarvan in 1949 een tweede druk verscheen, „De ur gentie ener dagbladwetenschap in Nederland" en „The Netherlands Press today". Voorts schreef dr. Schneider arti kelen op persgebied voor de Winkler Prins Encyclopaedic en enkele perio dieken. LEIDSE GEMEENTERAAD. Geldlening van 607.835, aangeboden. Aan de raadsagenda van a.s. Maan dag wordt het volgende punt toege voegd. Van de N.V. Bank voor Nedcr- landschc Gemeenten te 'sGraven- hage ontvingen B. en W. een aanbie ding voor het verstrekken aan dc gemeente van een geldlening, groot 607.835,aan te gaan op onder handse schuldbekentenis a pari, te gen een rente van 4 per jaar, af te lossen in 25 jaarlijkse annuiteiten ad /38.908.71. Deze lening dient ter consolidatie van de vlottende schuld, aangegaan voor de financiering van de kosten van het stichten van 57 z.g. goedkope woningen op terreinen nabij de Lage Morsweg. Extra aflossing is niet toe gestaan. Overigens is de aanbieding in overeenstemming met het gelden de rentegamma. HILLEGOM AMBTSWONING BURGEMEESTER De verbouwing van villa Were- stein, waar de burgemeester woont, is opgedragen aan architect ing. A. Vogel, de ontwerper van het Hille- gorr.se beursgebouw. Nu het plan, om een nieuwe ambtswoning aan de Sixlaan te bouwen, niet doorgaat, zal het thans bestaande pand een ingrij pende verandering ondergaan, opdat nog een reeks van Hillegomse burge meesters er een representatieve be huizing zullen hebben. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Gistermorgen reed mevr. W. met een kleuter voor- en één achter op haar rijwiel; zij zou de kleinen naar de kleuterschool brengen. Op de hoek Hoofdstraat-Molenstraat nader de de vrachtwagen van Gebr. K. De chauffeur gaf signaal, doch mevr K. schijnt dat niet te hebben gehoord. Zij reed met een behoorlijke snelheid tegen het achterwiel van de onmid dellijk stilstaande auto. De berijdster en de kinderen vielen. Met de klei nen liep het best af, doch nvoeder heeft vermoedelijk de linkerknie ge kneusd. Voetbalnieuws Zondag a.s. te 2 uur, zal „Hillegom" haar nieuwe sportvelden aan de Vosselaan in ge bruik nemen. Na de officiële opening zal een wedstrijd worden gespeeld tussen het eerste elftal van Hillegom en het eerste elftal van de Goudse 2e klasser Ona. Hiermee hebben alle Hillegomse voetbalvereningingen hun eigen mooie sportvelden. KATWIJK Geb.: Annetje L., d. v. Jac. van Duyn en J. L. OuwehandAlida K., d. v. N. v. d. Eijkel en J. J. van der Plas; Aren je C., d. v. L. C. van der Plas en M. Kuyt; Janna W., d. v. W. Ouwehand en G. van der Plas; Ba rend, z. v. C. den Duik en J. Rovers; Bertha, d v. W. A. van Beelen en B. Meuldijk; Dirk, z. v. W. van Duyn en J .van der Plas; Robert F., z. v. J. Weserhoek en M. van Aken; Petro- nella, d. v. H. H. van Beelen en P. Boonekamp; Cornelis, z. v. T. Onder water en E. van der Bent. Ondertr.: A. D Haasnoot en A. Hoek; Jac Verdoes en E. van der Bent. Overl.: T. Kloos, 70 jaar, echtg. van C. van Duyn; P. Aandewiel, 40 jaar, echtg. van Nic. van der Bent; E. Meijvogel, 60 jaar; wedn. van J. Kuyt. NOOPT) WIJKERHOUT Tot kerkmeester van de St. Jozef parochie is benoemd de heer J. P. de Jong. De collecte, welke pater Evers O.F.M., in de St. Jozefkerk heeft ge houden, ten bate van de Katholieke Sociale Jeugdzorg, heeft f 537,op gebracht. OEGSTGEEST Oranjefeest begint straks weer zo zijn, liefst in nog gro- ter aantal. Dit moet een traditie zijn met vliegtuiggeronk .•aaw iIa Viotn Kfliml Vinn i.An ir\T\er I voor de hele bevolking van jong tot oud, klein tot groot, arm tot rijk, zonder onderscheid. Het is geen be deling, maar een zinvolle traditie, waard om gehandhaafd te worden. Daaraan kunt U meewerken, door a.s. Zaterdag in Den Burcht te ver schijnen en U aan te melden. Gistermiddag bereikte ons het be richt, dat ook de nieuwe Leidse speeltuinvereniging „Om de Door braak" toegetreden is tot de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, waarmede het ledental steeg tot 14. En de Speeltuinvereniging „Wester- kwartier" hield gisteravond jaarver gadering in haar clubhuis. De op komst was bevredigend. De jaarver slagen van secretaris W. van Zonne veld en penningmeester S. Sinv/ns werden onder dankzegging goedge keurd. Voorzitter F. Lardee werd herkozen. Tot bestuursleden werden gekozen of herkozen de heren A. Si mons, A. Labordus, K. Warmerdam, J. Ober Jd. en E. Sligger. De heer W. Schouten werd niet herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heren N. Collee, J. Bronsgeest en J. Tol. In verband met het 25-jarig be staan in 1953 werd een feestcommis sie benoemd. STADSKOK. De Oranjever. Rijndijk-Mors maakt zich op om de jaarlijkse feesten te gaan vieren. Op Vrijdagavond wordt hiermede een zeer spectaculair begin gemaakt. Om 7 uur 's avonds zal een vliegtuig, waarin twee bestuursleden van de Oranjevereniging gezeten zijn, vlaggen uitwerpen boven de weilan den aan de Rijndijk. De vlaggen zijn genummerd en verschillende hiervan geven recht op een geldprijs. Om de stemming bij het zoeken naar de vlag gen te verhogen, dienen deelnemers zich te verkleden, minimum eis is, dat men getooid is met een rode zak doek. De deelnemers moeten ouder zijn dan 10 jaar. Na deze originele in leiding volgt de lampionoptocht naar het Lunapark. Zaterdag wordt het feest voortgezet. Om 9 uur kinder- optoeht; 1012 kinderspelen voor kinderen tot 14 jaar. In de middag zijn de wedstrijden voor oudere kin deren en volwassenen. Met een hosconcert zal de vreugde een einde nemen. VOORSCHOTEN De pl. afd. van de E.H.B.O. heeft Zondag aan 3 kerken te Lisse en 2 in eigen gemeente pleisters aan de man gebracht. De schone winst was 400.—. RIJNSBURG Bloemencorso was hoogtepunt van feesten Rijnsburg, dorp van bloemen, van illuminatie, van echte feestviering. Wie uit de omgeving van dit bloc- mendorp er al eens een Oranjefeest heeft meegemaakt, weet, dat men er goed feesten kan, mooi versieren en dat geen dorp zich zo schitterend voor illuminatie leent als Rijnsburg, waar langs de oevers van de zich door het gehele dorp slingerende Vliet reeds de avond voor de feesten de verlichting ontstoken was. Vele honderden Rijnsburgers en vreemde lingen wandelen langs de stille Vliet, om de artistiek uitgevoerde illumi natie te bewonderen. Maar Dinsdag was het pas echt feest en in de vroege morgen trachtte een 60-tal vissers de waterbewoners aan de haak te krijgen, wat uiteindelijk tegenviel, want de vissen waren schijnbaar van het snode doel dezer Rijnsburgers op dc hoogte. Te ongeveer 9 uur kwam er na het luiden der klokken, de echte stemming in. Voor het gemeen tehuis waren diverse autoriteiten aanwezig, het bestuur der Oranjever. een tweetal zangverenigingen plus de Harmoniekapel van het Vliegveld onder leiding van sergeant-majoor Brugmans. De kapel luisterde deze dag de feestelijkheden op. De heer W. Timmers, voorz. der Oranjevcr. sprak een feestrede uit en met een kort woord van de burgervader werd de plechtigheid besloten, waarna men naar „Flora" ging, waar bijna 50 met bloemen versierde auto's als reuzen- bloemstukken de hal uitreden, om zich aan de keuring te onderwerpen. Er waren twee afdelingen: bloemen corso en vak-reclame. Dc uitslag was: afdeling bloemencorso: 1. Adri Mul der, 2. fa. Boon te Leiden, 3. Vletter Blasse, 4. Beok Zn. tc Wassenaar, 5. Ver. v. Snijbloemenhandclaren, 6. L. dc Mooy en 7. M. Lindhout. In de afdeling vakreclame: 1. Samenwer kende winkeliers, 2. fa. v. Nieuw koop, 3. fa. H. J. Frimibergcn, 4. Got>r. Meyerink, 5. Van der Perk, 6. Ver. v. Melkhandelaren, 7. J. ten Donkc- laar. Begrijpelijk, dat er voor deze tocht door het dorp buitengewoon veel belangstelling was. Heel Rijns burg plus en groot aantal vreemde lingen waren, dank z(j het voor dit feest zo schitterende weer, present. De bedekte lucht in de morgenuren zorgde er voor dat de bloemen fris bleven, en toen het inmiddels middag geworden was, brak, als was het af gesproken, de zon door om de feest vreugde tijdens de toen aangevangen volksspelen te verhogen. Deze volks spelen bestonden o.m. uit een puzzlc- rit voor wielrijders, tobbetje steken, voetbalwedstrijd, enz. Des avonds had een grootse lampionoptocht plaats waaraan ook door de versierde wa gens werd deelgenomen, hetgeen een geweldige indruk maakte. Tot slot had ook bij de muziektent nog een levende stoelendans plaats, waarvoor buitengewone belangstelling was. Een volksconcert door genoemde muziek kapel besloot het feest, dat in alle opzichten buitengewoon geslaagd worden genoemd. STOMP WIJK Afscheid kapelaan Van Veen. Donderdagavond om 8 uur is er in het Blesse Paard gelegenheid om af scheid te nemen van kapelaan Van Veen. Afgevaardigden van de orga nisaties en de overige parochianen worden verwacht. VALKENBURG Kokende melk over het lichaam 1]L>-jarig jongetje overleden Het lM-jarig zoontje van dc heer J A. Marei trok in een onbewaakt ogenblik het gasstel van de aan recht. Hierdoor kreeg het kind een pan met kokende melk o«ver zich heen. In zorgwekkende toestand werd het kind naar het ziekenhuis gebracht. Medische hulp mocht he laas niet meer baten. Het slachtof fertje is aan z'n brandwonden over leden. Geboren: Ida Catharina d. van P. P. van Gessel en M. de Klerk; Geertje d. van J. Schoneveld en G. Moman.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3