Indeling van nieuwe woningen Koningin koopt slot met spook WOENSDAG H AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Wij hebben de heer J. Visser, ar- stige bewoners is voldaan, practisch v.;; Ar, en gerieflyk. Ongetwijfelr is dit al gemeen aanvaard ontwerp een goede nalatenschap van architect J. Visser, die met 1 Sept. de gemeente gaat verlaten. De huur van deze wonin gen zal 7.30 per week bedragen. Ook het bouwplan voor 70 eenge zinswoningen werd in de raadsver gadering aanvaard, zij het ook met heel veel tegenzin. Deze 70 wonin gen, naar het ontwerp van het ar chitectenbureau Teijen en Maaskant te Rotterdam, worden gebouwd aan de Piet Heinstraat, in een afzonder lijk complex, dat uit stedebouwkun dig oogpunt volkomen verantwoord wordt geacht. Er komen 44 midden woningen, 22 kantwoningen en 4 eindwoningen, met een totaal opper vlakte van 105 m. bij 165 m., met in het midden een groot plantsoen. In dit plantsoen komen geen straten, maar tegelpaden, die de nodige ver bindingen zullen vormen. De wonin gen zullen een grote woonkamer be vatten van 5.78 m. bij 3.50 m., een flinke keuken, gang, kelderkast op de begane grond en twee of drie slaapkamers en douchecel op de eer ste etage. Deze woningen krijgen achter een schuur. De 4 eindwonin gen krijgen één slaapkamer méér. Zoals bekend krijgen deze woningen een platdak. De huur van deze wo ningen zal 6.30 bedragen per week. Voor wat indeling en uitvoering be treft zullen ook deze woningen aan de wensen van gegadigden voldoen. chitect bij gemeentewerken, de ont werpen van de 66 etagewoningen, bereid gevonden ons het een en an der over deze woningen te vertel len. Zoals bekend besloot de raad na moeizame besprekingen, tot de bouw van deze twee verdiepingen hoge woningen. Deze zullen worden ge bouwd tussen de Pieter Floriszstraat en de Prins Bernhardlaan. De ingang tot de woningen komt aan de zijde van de eerstgenoemde straat. Aan beide zijden komen grote ramen, zo dat het principe veel licht en lucht hier wel opgeld doet. Het zijn de zelfde type woningen als men ze in de grote steden bij honderden kan vinden. Ze bevatten een woonkamer 5 bij 3.60 m., een slaapkamer voor de ouders 3.30 bij 3.60 m., een wat kleiner slaapkamer voor kinderen, een flinke keuken, epn douchecel, 'n loggia met een kleine kolenopberg- ruimte, terwijl voorts in elke kamer één kast aanwezig is. Voor elke wo ning is voorts een ruime opberg ruimte onder de woning, inplaats van een tuinschuurtje. Deze bergruimte is binnendoor bereikbaar. De wonin gen krijgen zowel aan de voor- als aan de achterzijde een tuintje. De woningen links van het trappenhuis ei* is een gezamenlijke ingang van de straatzijde hebben één kleine slaapkamer meer, doordat de ruimte achter het trappenhuis hiervoor is benut. Alle woningen zijn overigens aan elkaar gelijk, met dit verschil, dat de uiterste woningen één raam meer krijgen in de woonkamer en een balconnetje extra. De indeling der woningen is zo gesteld, dat na genoeg aan alle wensen der toekom- ONTVOERDE DAMES IN INDONESIë. De dames Windzant en Neyendorf, die op 29 Juli in de omgeving van Cheribon door een bende werden ont voerd, zijn Dinsdagavond te 19.00 uur door een afdeling van het Indonesi sche leger bevrijd, aldus vernam Aneta. Volgens nog niet bevestigde berichten is hun gezondheidstoestand goed. Beide dames werden toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suikerondernemingen wordt gebruik gemaakt, van Cheribon terugkeerden naar de onderneming Sindanglaut, door een bende ontvoerd. Een derde in de bus aanwezige dame, mevrouw Jordaan, benevens twee kinderen, werden aanvankelijk door de bende meegevoerd, doch keerden In de avond van 29 Juli op de onderneming terug. In het middenvak van de foto zijn de eengezinswoningen geprojecteerd met in het midden een gazon. Vanuit het middenvak naar beneden gaande krijgt men eerste de Brouwerwonin gen, die reeds in gebruik zijn en ver volgens twee stroken met de nieuw te bouwen etage-woningen. Links on deraan zal in de toekomst de nieuwe R. K. Kerk komen (hier horizontaal aangegeven) die komt te liggen bij de afrit van de brug aan de Hoge Zijde. De drie verticale blokken daar boven zijn: de pastorie, de R. K. Scholen en het Verenigingsgebouw. Foto LUX Alphen a. d. Rijn. Route kinderoptocht. Thans is de route van de kinderoptocht, ter gelegenheid van de W.V.-feesten op Vrijdagmiddag a.s. als volgt. Afmars om 2.30 uur vanaf het Hazeveld. Verder via de Van Dijkstraat, Dwars straat, Oranjestraat, Prins Hendrik straat, Juliannstraat, Wilhelmina- laan, Visserspark, Stevinstraat, Sint Jorisstraat naar het feestterrein. Hier aangekomen zal omstreeks 4 uur de aangekondigde opvoering van een sprookje plaats vinden. Aan deze optocht kunnen ook kin deren van niet-leden deelnemen en de opvoering op het terrein bijwo nen. Ook zij dingen mee naar de fraaie prijzen! Het aantal deelne mers kan niet groot genoeg zijn. Werkt allen mee, dat het een gran dioos festijn wordt! De heer J. Hoogendoorn slaag de voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Investeringen en een slecht middenseizoen brachten Avifauna in moeilijkheden Krijgt gemeentebestuur vinger in de pap Naar aanleiding van een persbe richt in het dagblad De Telegraaf omtrent moeilijkheden in Avifauna (waarop wij gisteren reeds de aan dacht vestigden), heeft de directie van het vogelpark een communiqué uitgegeven, waarin het volgende wordt medegedeeld: Sinds de oprichting van Avifauna tot heden zijn ongeveer jaar verstreken. Gedurende deze tijd hebben allerlei geruchten de ronde gedaan, zoals „dat kan toch nooit goed gaan", „kan de exploitatie wel lonend zijn", „hoe moet dat gefinan cierd worden" etc. etc. Het vreemd ste was, dat zo maar midden in de polder een cultureel- en vermaaks centrum uit de grond was gestampt. Door het grote bezoek in 1950, waaruit bleek dat de capaciteit van verschillende onderdelen van ons Olielampen en turf Koningin-moeder Elizabeth heeft een afgelegen Schots kasteel, dat in 1606 gebouwd werd en dat gemeden wordt als een „verblijfplaats van spoken", aangekocht om het te ge bruiken als zomerresidentie. Het pit toreske oude kasteel Barrogill staat aan de winderige kust van Caithness, slechts 11 km. van John O'Groats, de Noordoostelijke punt van het Ver enigd Koninkrijk. Het ligt 1200 km. van Londen en 20 km. van het dichtstbh gelgen spoorwegstation Thurso. Er is geen telefoon, geen electriciteit of centrale verwarming. De buren van dc ko ningin zullen enige verspreid wo nende pachtboeren zijn. Vrijwel het gehele jaar door loeit de wind in dit gebied en in Januari van dit jaar werd een deel van het dak van het kasteel bij een storm weggeslagen. Het kasteel is verkocht door kapt. F. B. ImertTerry, die er de laatste twintig jaar gewoond heeft. De koningin-moeder, die van Schot se afkomst is, is sinds lang gewoon haar vacanties in het Noorden door te brengen. Zij heeft Barrogill in Juni voor het eerst bezocht. Het had meteen haar hart gestolen en sinds dien is zij er reeds verscheidene ma len geweest. Het kasteel geeft uitzicht op de Pentland Firth, een van de (beruchtste Britse scheepskerkhoven, terwijl men bij helder weer in de verte nog de rode rotsen van de Orkaden kan zien. De 40 kamers van het kasteel moeten met olielampen verlicht worden en de verwarming is ingericht op het stoken van turf. Sommige vroegere bewoners van Barrogill beweren, dat 's nachts de geest van een vrouw door (het kasteel waart. De overlevering wil, dat het de geest van een vrouw is, die onge veer twee eeuwen geleden in de ste nen kerkers beneden het kasteel doodgehongerd zou zijn. Beschuldigd van corruptie De Zuidkoreaanse volksvertegen woordiging heeft gisteren de rege ring van president Rhee er van be schuldigd zich onrechtmatig gelden tot een bedrag van ongeveer vier millioen dollar te hebben toege- eigend. Tevens dreigde het parlement met een motie van wantrouwen. Volgens de beschuldiging hebben veertien handelaren, die bij Rhee in de gunst stonden, tegen dc offi ciële koers dollars kunnen kopen die aan de staat toebehoorden en deze dollars vervolgens tegen zwar te prijs kunnen verkopen. De door de volksvertegenwoordiging benoem de commissie van onderzoek meent, dat gelden, die bij de recente poli tieke crisis en de verkiezingscam pagne ten gunste van Rhee werden aangewend, van deze handelaren verkregen zijn. bedrijf onvoldoende waren, hebben wij in 1951 het park en de diverse inrichtingen uitgebreid, waarmede een belangrijk bedrag was gemoeid. Voor 1952 was een begroting opge maakt van nieuwe investeringen welke, zoals thans blijkt, de draag kracht van Avifauna niet toeliet doordat het middenseizoen de maanden Mei en Juni is tegenge vallen. Totaal werd voor een bedrag van 1.500.000.geïnvesteerd. Avi fauna is nu echter klaar en in zijn kleinste onderdelen geperfection- neerd. Op ons verzoek zijn diverse in stanties bereid gevonden om in ge zamenlijk overleg te trachten een oplossing te vinden om de tijdelijke liquiditeitsmoeilijkheden te over winnen. Tevens zal dan gezocht worden naar een oplossing omtrent ae uitbreiding van Avifauna, waar voor de gemeente Alphen a. d. Rijn in principe de terreinen beschikbaar stelde. Hierover hebben wij u reeds bericht. Doordat o.rn. in 1953 de twee nieu we grote verkeersbruggen over de Rijn gereed zijn waardoor het mo gelijk is om in 25 minuten met een auto vanuit Amsterdam Alphen a. d. Ryn te bereiken via de grote ver keersweg, is het redelijk om te ver wachten dat de resultaten in dat jaar zodanig zullen zijn, dat er een over schot op de exploitatie is. waardoor dan reeds het tijdelijke tekort aan liquiditeitsmiddelen ingelopen kan worden. Naar wij nog nader vernemen, staat het momenteel niet vast, wat de gemeente Alphen a. d. Rijn pre cies zal doen voor de gezondmaking van de financiële basis van Avi fauna. Er is wel bereidheid tot steunverlening, echter onder voor waarde, dat aan het gemeentebe stuur een medezeggenschap in de directie zal worden verleend. De heer G. v. d. Brink, oprichter-en di recteur van Avifauna zou, volgens de geruchten, deze voorwaarde, zij het noodgedwongen, hebben aan vaard. De burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer Ed. C. Witschey, die w« omtrent deze aangelegenheid hebben geraadpleegd, zeide ons geen commentaar op de geruchten te kunnen geven. Evenwel heeft hij de feiten niet tegengesproken. Er wordt aangenomen, dat de desbetreffende onderhandelingen zich nog in een beginstadium bevinden, in welke omstandigheden het hoofd der ge meente het niet verantwoord acht officiële mededelingen te verstrek ken alvorens een en ander vaste vorm heeft gekregen bij B. en W. en de raad. In September krijgt Bodegraven een kaaskoningin (volvet of 40') Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft de nationale reeks van „ge legenheidskoninginnen" met een aangevuld. Binnenkort zal namelijk in deze gemeente een kaaskoningin aan den volke worden gepresenteerd. En wan neer deze koningin op 9 September in een plechtige raadszitting zal zijn ge ïnstalleerd, zal het een hele dag feest zijn in Bodegraven. Feest vanwege de in ons land en ver daaïbuiten volprezen volvette kaas. De traditionele najaarsmarkt in Bodegraven krijgt ditmaal dus een bij zonder tintje door de aanwezigheid op 9 September a.s. van de kaas- koningin. Het initiatief hiertoe is van het gemeentebestuur in Bodegraven uitgegaan. Het ligt in de bedoeling, dat de kaaskoningin diverse officiële handelingen gaat verrichten. Zo zal zij aanwezig zijn bij de opening van de kaastentoonstelling op het marktterrein, waar men voor deze gelegenheid een extra grote aanvoer verwacht. Na de opening van de expositie mag de kaaskoningin de bel luiden, ten teken, dat het feest is begonnen. Voorts staan er nog een officiële ontvangst ten gemeentehuize, een kaasrallye voor bromfietsers, een optocht door de schooljeugd en de opvoering van het jeugdspel „Van de koe tot de kaas" op het programma, 's Avonds zullen de radiogezelschappen „Vrij en Blij" en „Mandolinata" optreden. Of men in Bodegraven ook een variatie heeft bedacht op het gezegde „de bloemetjes buiten zetten" is niet bekend.In ieder geval zal de kaas koningin in Bodegraven het gezegde niet op die wijze in de practij'k kunnen brengen, als de bloemenkoningin in Den Haag het deed. ALKEMADE Geb.:' Petrus J., z. v. J. G. Spruit en C. H. v. d. Klugt; Maria C. J., d. v. M. v. d. Star en G. A. Baak; Theo dora M.. d. v. S. J. Koek en J. W. v. d. Heiligerberg; Franciscus N. P., z. v. P. J. Koek en M. C. Hulsebosch. Ondertr.: C. G. Hassing en M. C. van Es; J. G. Wolken en Th. C. G. M. Bakker. Geh.: G. P. C. de Groot en J. A. Verhaar; J. B. van Veen en E. P. M. Kalker. Overl.: R. S. Barendse, 22 jaar; P. van der Star, echtg. van J. H. Zand vliet, 37 jaar. BODEGRAVEN Geb.: Johannes H. M., z. v. Th. Winter-Kooyman; Maria C., d. v. J. van Velzen-van Stein; Johannes, z. v. H. Blijleven-van Muiswinkel; Willem M. G., z. v. J. de Groot-Kief- fer; Wilhelmus J., z. v. W. Overes- Kraan; Dirk, z. v. D. Francken-Kas telein. Getr.: Johannes A. Jacobi, 26 jaar, en Jeanne Beens, 32 jaar; Petrus C. M. Compier, 26 jaar en Johanna A. v. d. Vlist, 26 jaar; Rijk Th. Spanne maker, 26 jaar en Maria Broekhof, 27 jaar; Dirk Zwaneveld, 24 jaar en Geertrui v. d. Waay, 22 jaar; Woute- rus v. Eek, 29 jaar en Margaretha de Vlieg, 24 jaar; Cornelis Bardelmeijer, 29 jaar en Gerrie Blonk, 23 jaar. Overl.: Christoffel Veldink, 40 jr., echtg. van J. Ruissen. BOSKOOP NYLONKOUS-DIEVEN. In de afgelopen nacht wisten on bekenden zich toegang te verschaf fen tot de winkel van de fa. van Dam aan de Dorpsstraat. De dader(s) maakten zich meester van een flin ke partij nylonkousen en voor zover voorlopig kan worden nagegaan en kele manchesterbroeken. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. WIERRIJDER MET AUTO IN BOTSING. Gisteren reed de heer Vink uit Zoeterwoude met zijn rijwiel, waar op een te brede lading hout werd medegevoerd, op de Zuidkade. Op een gegeven moment begon hij te slingeren waardoor hij met de vracht tegen een muur reed met het gevolg, dat hij de macht over het stuur ver loor. Op dit moment passeerde een vrachtauto van de fa. van Noordt uit Waddinxveen. De chauffeur, die op de onverwachte manoeuvre van de wielrijder niet bedacht kon zijn, zag geen kans deze te ontwijken. Het gevolg hiervan was, dat V. te gen de straat werd geslagen. Het slachtoffer klaagde over pijn, waar om een geneesheer werd ontboden, die constateerde, dat het linkerdij- been was gekneusd. Na te zijn be handeld werd de onfortuinlijke wielrijder naar zijn woonplaats 'ver voerd. Buurtfeest „Het Zuiden". Aan vankelijk lag het in de bedoeling van de buurtver., om dit jaar drie achtereenvolgende dagen feest te vieren, n.l. op 28, 29 en 30 Aug. In verband met het verzoek van het ge meentebestuur om geen kinderen aan de feestelijkheden te laten deel nemen zijn de voorgenomen plannen gewijzigd en zijn de kinderspelen vervallen. Op een nader vast te stel len tijdstip zal voor de kinderen een kinder-operette worden opgevoerd. Nu zullen de feestelijkheden zich beperken tot twee dagen en wel Vrijdag en Zaterdag. Op het pro gramma staat o.a. „De Ronde van Het Zuiden. Voor deze 10 km lange ronde is voor deelnemers van 16 45 jaar de „Nijhof wisselbeker" be schikbaar, welke vorig jaar in het bezit kwam van Bert Kersbergen. Gezien de animo voor dit wielerfes- tijn zal bij voldoende deelname ook een ronde worden verrreden voor personen van 1316 jaar en van bo ven dé 45 jaar, waarvoor mooie prij zen beschikbaaï zijn gesteld. Er mag uitsluitend op tour-fietsen worden gereden. Ook voor de dames wordt iets georganiseerd om haar kunnen op de fiets te tonen. Teven onder gaat het op te voeren openluchtspel wijziging. Inplaats van „Mijn Schild en de Betrouwe" zal nu op beide dagen het toneelstuk „Stefan Bor- kos" worden opgevoerd. Voor het toelatingsexamen van de Rijkstuinbouwschool te Boskoop slaagden mej. M. J. Baanstra, J. D. den Hengst, G. H. Kersbergen, J. van Klaveren; J. Koster en G. Rad der. HAZERSWOUDE Geboren: Agatha Antoinette, dr van J. L. den Hollander en N. G. Kelderman. Ondertrouwd: Gerbrand Maas kant 26 jr en Annie Koetsier 23 jr. Overleden: Maartje van den Bos 96 jr, wed van Johannes Hortensius; Pieter Boer, 63 jr, echtg. van Catha- rina Verloop; Aafje Aagjevan 't Wout 85 jr; M. van der Vaart, 58 jr, echtgenote van J. W. Jochem. NIEUWVEEN Aanbesteding. Het gemeente bestuur van Nieuwveen zal op Don derdag 28 Aug. aanbesteden het leg gen van een riolering en 't bestraten met bijkomende werkzaamheden van de Muggenlaan. Postduivenver. de Witpen. Wed vlucht vanaf Eindhoven over een afstand van 97 km- Gelost om 9 uur, 42 duiven. Aankomst le duif 10.37.42. Uitslag: A. Bijl 1, 8; J. C. v. Bem- melen 2, 4. 5. 6, 7, 9; Th. Bader 3; J. de Groot 10. Wedvlucht vanaf Marbahan, afstand 280 km, gelost 7 uur. Aan komst le duif 12.08.12. Uitslag: J. v. Leeuwen 1, 2; A. Bijl 3. ZOETERWOUDE De heer J. v. d. Geest Lzn. is in Haarlem geslaagd voor het patroons examen broodbakkerij. BENOEMING POLITIE COMMISSARIS DEN HAAG. Bij K. B. is met ingang van 1 Sep- temter 1952, C. G. Aafjes benoemd tot Commissaris van Gemeentepolitie in de rang van hoofdambtenaar 3de klasse te 's-Gravenhage. „LANGKOEAS" SIGNALEERDE DRIJVENDE MIJN. Toen gezagvoerder P. W. de Haan van de „Langkoeas" gisteravond om streeks zeven uur in de officiële vaar route langs de kust naar Rotterdam voer, ontdekte hij ter hoogte van het lichtschip Goeree op nog geen hon derd meter afstand een drijvende mijn. Ogenblikkelijk liet hij het roer omgooien, waardoor het Lloydschip neg juist een aanvaring met het ge- vaaTlijke projectiel kon ontlopen. Terstond heeft de kapitein Scheve- ningen Radio op de hoogte gesteld, onder opgave van een nauwkeurige plaatsbepaling Het Nederlandse ra dio-station heeft daarop een waar schuwing uitgezonden voor alle in de omgeving varende schepen en de Mijnopruimingsdienst op de hoogte gesteld. Deze zal onmiddellijk trach ten de mijn tot zinken te brengen of op andere wijze onschadelijk te ma ken. BRANDWEERAUTO DE SLOOT IN. Maandagavond is op de .Overdie- merweg de nieuwe brandweerauto van de Diemer Vrijwillige Brandweer van de weg af gereden en in de berm terecht gekomen. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om de wagen weer op de weg te krijgen. Er was brand gemeld vertelt het Nws v. d. D. bij de veehouder Hennipman te Overdiemen. Om streeks zeven uur stoof de brand weerauto de Overdiemerweg op. Een paard, dat v.oor een langs de weg ge parkeerde hooiwagen was gespannen, schrok daarvan zo, dat het plotseling wegsprong en de weg blokkeerde. De brandweerlieden remden uit alle macht, maar konden niet voorkomen, dat de auto van de grintweg afgleed de berm in. De burgemeester van Diemen, de heer H. Dallinga, die zich ook in de auto bevond, was toen zo vrij zijn mannen toe te vertrouwen, dat het hier slechts een oefening betrof. Daarom ook kregen zij alle tijd de wagen weer op de berm te hijsen. En de brand, die geen brand was, werd afgelast. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOELER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, morgen bre kende bewolking. Matige tot krachtige en langs de kust tijde lijk harde Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Iets koeler. 28 Aug.: zon op 5.45, onder 19.36; maan op 15.07 en onder 22.00 uur. Nederlandse frater als Indonesisch gedelegeerde (Van onze correspondent) Frater Caecilianus van de Con gregatie van O. L. Vrouw van het Heilig Hart, hoofd van de Grafische school te Malang op Oost-Java, is door de regering van Indonesië als gedelegeerde uitgezonden naar Ame rika om daar in Minneapolis geduren de negen maanden studie te maken van de moderne grafische industrie. Deze week kwam hij met dvie andere gedelegeerden met de Constellation Delft op Schiphol aan om vandaar naar het doel van zijn studiereis door te vliegen. Met hem mee reizen mr. Kahar Matjhur, hoofdinspecteur van het technisch onderwijs op Su matra, Raden Sumarto uit Djakarta en Pardjimin Sosroseputra uit Djoc- ja, beiden leraar bij het middelbaar technisch onderwijs in Indonesië- Eervolle opdracht Niet zodra had frater Caecilianus voet op vaderlandse bodem gezet, of hij verklaarde zich bereid ons iets van zijn school en zijn eervolle op dracht te vertellen. Zijn naam is Henri C. A. Lommelaars en hij komt uit het Brabantse Bergeyk. Niet zo dra had hij zijn intrede gedaan bij de. Fraters van Utrecht, of hij kwam inhet drukkersvak van het eigen bedrijf in het Gregoriushuis. In 1934 werd hij door zijn oversten uitgezon den naar Indië, waar hij te Probo- lingo werd belast met de stichting van een grafische school, als onder deel van de Missieschool aldaar. Het ging daar prachtig, tot de tijd van de oorlogse onderdrukking, toen de Jappen alle machines opeisten en wegvoerden naar Malang. Toen frater Caecilianus zes jaar geleden in Nederland op verlof was, kreeg hij opdracht naar Malang te gaan en daar de grafische school van de congregatie over te brengen. Hij deed dat met groot vakmanschap en wist deze instelling van vakon derwijs uit te breiden en te maken tot een model op Java. Nog onder Nederlands bestuur werd zijn grafi sche school bevorderd tot Gouverne- mentsschool. En Gouvernements- school is deze instelling gebleven, ook na de regeringsoverdracht, toen de Indonesische regering grote be langstelling voor deze modelschool aan de dag legde. Op het ogenblik telt de school ze ventig leerlingen en is volkomen gericht op het grafisch onderwijs, vervaardigt dus geen drukwerk voor particulieren. Maar wel worden hier ook vakonderwijzers opgeleid voor de bedrijven elders in Indonesië. Frater Caecilianus heeft ons verze kerd, dat de nieuwe regering zeer veel doet om deze van oorsprong Nederlandse school te bevorderen. En dat is niet ten onrechte, want in Malang bij de fraters staat de eer ste Victoria-snelpers met verlengd uitleg-appraaat, die in Indonesië werd opgebouwd. Verder zijn er de modernste automatische degelpersen in bedrijf. OP ZOEK NAAR ATLANTIS Een voormalige duiker van de ma rine uit Hildesheim, Herbert Beelte, heeft de mededelingen van de Duitse Atlantisonderzoeker,- ds. Spanuth, be vestigd. Ds. Spanuth uit Sleeswijk- Holstein had in een publicatie over zijn jongste onderzoekingstocht ver klaard,-op de bodem van de Noord zee, bij Helgoland, muurresten ge vonden te hébben, die volgens hem tot het verdwenen Atlantis behoren. Ds. Spanuth ging bij zijn onderzoe kingen uit van de gegevens van Plato en tempelinscripties in het Egyptische Koningsdal, Zoals Schlie- man op zoek naar Troje van de door Homerus in de Ilias gegeven afme tingen gebruik maakte, zo berekende ook deze onderzoeker de plaats van Atlantis naar de oude gegevens. De duiker, die aan de expeditie van ds. Spanuth deelnam, verklaart, 'n oude versterkte stad onder water gevon den te hebben met een stenen muur van negenhonderd meter lang en dertig meter breed. De totale opper vlakte van het gevonden gebied was 27 hectaren. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 27 Aug. Kaas. Aan voer 269 partijen. Prijzen: eerste kwaliteit 2.362.41, tweede kwali teit 2.302.35 en extra tot 2.48 per kg. Handel matig. LISSE, 27 Aug. Bloembollen Bicolor- en Trompetnarcissen: Beersheba I f 12,80, II ƒ10,50; Go- vent Garden 8,30, ƒ6,20; DaWson City 9,60, 8,30; Flower Carpet 12,10, 8,60; Golden Harvest 19,40, 12,20, extra 20,80; Impe rator 8,20, 6,60; Magnificence 15.60, 12,20; Mrs. E. H. Krelage 7,20, 7,60; 'Queen of Bicolors 19,20, 14,20; Rembrandt f 8,50, 6,50; Spring Glory 16,40, 12,20; Wrestler f 9,80, f 7,30. Grootkronige Narcissen: Clamor 5,f 4,Dick Wilband 6,5,20; Flower Record 7,80, 5,80; Fortune 8,60, f 7,20; Moni que 5,50, 0,Mrs. R. O. Back house 13,0,Orange Glow 6,6,15; Scarlet Elegance 5, 3,35. Poëticus, Poëtz en Dubbele Narcis sen: Albo Pleno 0,6,30: Allard Pier- son 7,85, 0,Cheerfullness f 5,65 4,60; Early Perfection ƒ10,20, 9,30 Geranium 9,30, 7,45; La Fiancée 0,12,60; Laurens Koster 7,40, 6,80; l'linnocence 0,6,90; Scarlet Gem 0,6,40; St. Agnes 7,30, 6,40; Texas 12,80, 11,60: King Alfred f 8,2011,50, 6.30/ 8,20; Carlton 5— 6.80, 4,80; Helios 56,80, J 4.30/5,60; Actaea ƒ4,15// 6,20, 3,—. TER AAR, 26 Aug. Groente. Augurken: fijn 1.07, fijn basterd 0.79, basterd 0.550.57, grof A. 0,510.52, grof 1 0.45, idem afw. 0.28, CD 0.37—0.38, idem afw. 0.18— 0 27, E. 0.21, alles per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2